Przerwa techniczna

Szanowni Państwo Czytelnicy!

Uprzejmie informujemy, że od 17 sierpnia 2019 roku portal Obserwatorpolityczny.pl zostanie poddany przeglądowi technicznemu. W tym czasie nie będą publikowane nowe treści, a częstotliwość moderowania komentarzy zostanie ograniczona do jednego razu na dobę.

Teksty nadsyłane do publikacji będą przyjęte do kolejki wydawniczej i w miarę naszych możliwości opublikowane po zakończeniu przerwy technicznej. Przez cały czas trwania przerwy technicznej dotychczasowe zasoby portalu będą do Państwa dyspozycji. W trakcie trwania przerwy technicznej mogą być publikowane nowe treści służące do testowania działania mechanizmów i zabezpieczeń portalu.

Planowane zakończenie przeglądu technicznego serwisu jest w październiku 2019 roku.

Z poważaniem

Redakcja portalu

130 myśli na temat “Przerwa techniczna

 • 17 sierpnia 2019 o 06:58
  Permalink

  Coś się kończy.

  A Macondo nad Wisłą trwa.

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 08:36
  Permalink

  Bardzo dobrze k!rwy wypier!ala!cie z Polski won ruskie onuce won!

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 08:49
  Permalink

  Czyli was dopadli… rozumiem, poczekamy zatem. Nie dajcie się.

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 09:36
  Permalink

  Zamilnięcie na pół miesiąca przed wizytą Trumpa i na półtorej przed wyborami jest symptomatyczne. Zastraszyli was ?

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 09:39
  Permalink

  Wieść o waszym upadku roznosi się lotem błyskawicy. Bardzo się cieszę! Gratuluje dobrej decyzji. Jeszcze proszę żeby to całe gówno zniknęło z internetu, ale tym się pewno zajmą Ci co mają się zająć. HWDP waszą!

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 09:50
  Permalink

  Absurd, jedno z nielicznych wolnych i bezpłatnych mediów w Polsce miało by zniknąć?

  Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2019 o 11:30
   Permalink

   TAK TEN ŻYDOWSKI PORTAL POWINIEN ZNIKNĄC Z INTERNETU !!!

   Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 11:07
  Permalink

  Czekam na nową odsłonę OP. Rozumiem że musieliście tak zrobić i wcale się nie dziwię. Zdrajcy i sprzedawczyku OP tego chcieliście?

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 11:09
  Permalink

  Szkoda. Ostatnio i tak było gorzej teksty krakauera to żadkość, ale to jak rzucać perły między wieprze.

  Odpowiedz
  • 17 sierpnia 2019 o 11:15
   Permalink

   Jeżeli to koniec to smutny koniec. Dawno zapowiadane. Szkoda. Prawicowa szczujnia i neoliberalny ściek wyją z zachwytu. Oto udało się OP padł na kolana. Pokonali was, to koniec racjonalnych wolnych i powszechne dostępnych mediów w naszym kraju. Koniec pewnej epoki.

   Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 11:18
  Permalink

  Pamiętam jak przez lata czytanie tekstów k kamera było dla mnie ostatnią nadzieją na racjonalność w Polsce. Pamiętam jak w restauracji sejmowej wszyscy ukradkiem czytali Obserwatora, niby nikt się nie przyznawał ale jednak. PiS w dużej mierze realizuje wasz program polityczny. Upadek portalu to ważne wydarzenie na naszym rynku opinii. Smutne.

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 11:22
  Permalink

  Właśnie dostałem telefon że OP zawiesił działalność. Szkoda.

  Odpowiedz
  • 22 sierpnia 2019 o 17:40
   Permalink

   SZKODA TO JAK TEŚCIOWA DO STUDNI WPADNIE A NIESZCZĘŚCIE JAK JĄ KTOŚ URATUJE !!!

   Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 11:24
  Permalink

  Kur@a nareszcie. Wyp+dalajcie ruskie ku&wy dziwki putlerka

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 11:27
  Permalink

  смерть ворогам України. слава українському народові.

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 11:57
  Permalink

  Czy to czasowe zawieszenie? Co sie stalo? mozna jakos pomoc?

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 11:59
  Permalink

  To wielka strata dla naszej publicystyki. rozumiem że jeżeli nie podajecie żadnych powodów to można się domyśleć że chodzi o sprawy związane z zewnętrznymi naciskam i. Czy po prostu chodzi o kasę?

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 12:06
  Permalink

  W ten oto sposób zdechł ruskijmir w Polsce. Dobra wiadomość.

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 12:07
  Permalink

  Zniknięcie w czeluściach Mordoru orki putina

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 12:10
  Permalink

  koniec rosyjskiej narracji w Polsce w ten oto sposób wygasło bardzo ważne źródło i niesłychanie sprytnej i niesłychanie dobrze działającej propagandy

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 13:55
  Permalink

  Ja chcę podziękować OP za wszystkie dotychczasowe artykuły i felietony no i oczywiście pozdrawiam.
  Mamy wolność słowa i demokrację, czyż nie ?

  Odpowiedz
  • 17 sierpnia 2019 o 20:31
   Permalink

   Podpinam się do “wieczorynki” podziękowań. Dlaczego (akurat) “wieczorynki”? Ano, o ile mnie pamięć nie myli, a nie chce mi się sprawdzać,w podobny sposób debiutowałem na łamach OP – podłączyłem się pod kom. “wieczorynki”, przypominam sobie, ów tekst K. na pewno –
   dotyczył blokady Leningradu. Pozdrawiam “wieczorynkę”…
   Więc – do zobaczenia w lepszych czasach……..NO, I oby nie sprawdziło się chińskie życzenie ‘obyś żył w ciekawych czasach” – jest to stare chińskie przysłowie i nie jest bynajmniej życzeniem nadejścia dobrych czasów, lecz ostrym przekleństwem, trwożnym komentarzem do tego, co się dzieje…
   Pozdrawiam wszystkich z którymi dane mi było skrzyżować kopie,
   zarazem przepraszam tych którzy być może urażeni bądź zniesmaczeni
   byli w związku z moją pisaniną! 😉
   Amen.
   Ps. Więc, przenieśmy się jeszcze w czasy “mrocznego” PRLu…
   Anna Jantar – Nic nie może wiecznie trwać
   https://www.youtube.com/watch?v=LBmUBMnuU2

   Anna German – Nadzieja
   https://www.youtube.com/watch?v=oHjbjgaoVPo

   ? ………………

   Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 15:58
  Permalink

  Nasi wrogowie wyrażają nieskrywaną radość – zapewniam, zgodnie
  ze znanym powiedzeniem ‘ten się śmieje (cieszy), kto się śmieje ostatni”!
  … Debilki … minęło 170 lat od premiery „Rewizora”, a wydźwięk utworu z każdym kolejnym rokiem jest lepiej rozumiany. Komedia Mikołaja Gogola poraża aktualnością autor jakże słusznie zauważał zauważał “Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie”…debilki i karliki +xxxxbanderowcy.
  Już niedługo zjawi się (syjonoatlantycki) rewizor po “należną” działkę i wszystkim wam piewcy euroatlantyckiego świata majtki
  opadną poniżej kolan….debilki, ignoranci polityczni… indolenci i kastraty!
  @Lvi’v. Na pohybel banderowcom… Крым бьёт рекорды. Количество туристов превысило показатели прошлого рекордного года на 11 процентов https://www.youtube.com/watch?v=w3FvwUaTzV8&t=28s 😄
  Вы ублюдки просрали не только Крым или Донбсс много побольше…

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 18:25
  Permalink

  Socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju*. Naukę z tego znanego aforyzmu wyciągnęli dla siebie także sami socjaliści. Jednak jak na socjalistów przystało uczynili to w sposób pokrętny. Zapewne właśnie dlatego polska lewica walczy obecnie bohatersko z problemami nieznanymi w innych częściach sceny politycznej. Zacznijmy jednak od początku.

  W naszej nieszczęsnej ojczyźnie dochowaliśmy się dwóch gatunków lewicy właściwej**, a rozróżniamy je ze względu na genealogię. Lewica typu kawiorowo-europejskiego jest u nas stosunkowo nowa. Jej prekursorem i promotorem był zapomniany już nieco, ekscentryczny polityk i biznesmen Janusz Palikot. Program lokalnych eurolewaków jest konglomeratem najgłupszych i najbardziej krzykliwych postulatów lewactwa zachodniego, skompilowanych z resztkami marksizmu, podanych z modnym, hipsterskim, sojowym late.

  Lewica postkomunistyczna wywodzi się natomiast z nieboszczki PZPR i przez całe lata była lewicą wyłącznie z nazwy. W istocie stanowiła raczej technokratyczną, bezideową formację skupioną głównie na utrzymaniu władzy i przywilejów. Jako taka była zatem wartościową państwotwórczo organizacją polityczną. Niestety dla SLD (bo o nich tu mowa) elektorat spoglądający z sentymentem na lata PRL-u z przyczyn czysto biologicznych stopniał. Poza tym, zamiast trwać bezkrytycznie przy starych towarzyszach całymi hordami jął przechodzić pod skrzydła PiS-u, słusznie dopatrując się analogii pomiędzy obecnym dobrobytem+ a utęsknionymi czasami Gierka. Poskutkowało to spadkiem poparcia dla SLD z liczb dwucyfrowych wprost pod próg wyborczy. Nie minęło wiele czasu a odcięci od władzy i apanaży towarzysze odkryli u siebie na nowo lewicową wrażliwość.

  Może się to Państwu wydać dziwne, ale na żadną z omawianych „lewic” nie ma w tej chwili u nas specjalnego zapotrzebowania. Stąd szanse na uzyskanie mandatów poselskich i przytulenia paru złotych z państwowej kasy przez poszczególne partie lewicowe jawią się jako wysoce niejednoznaczne, by nie rzec marne. Pewnie dlatego w ubiegłym tygodniu politycy SLD, Wiosny i Lewicy Razem zadeklarowali wolę startu z komitetu wyborczego pod nazwą Lewica, którego bazę stanowiłyby struktury SLD.

  Dlaczego właśnie taka formuła, a nie np. koalicja? Przede wszystkim dla wygody i kasy. Komitet koalicyjny ma wyższy o trzy punkty procentowe próg wyborczy. Jak wskazuje doświadczenie sprzed czterech lat właśnie o te trzy punkty wyjątkowo ławo można się potknąć. Natomiast Komitet Wyborczy Wyborców nie otrzymuje dotacji przynależnych partiom politycznym. Tymczasem nasi lewicowcy jak mało kto znają starą prawdę, że żadna praca nie hańbi tak jak praca społeczna. Stąd towarzysze starej i nowej daty wpadli pospołu na pomysł jak to zjeść ciastko i nadal mieć ciastko.

  Niestety od razu pojawiły się pierwsze schody. Zgodnie z kodeksem wyborczym, nazwa komitetu wyborczego partii politycznej musi zawierać nazwę tej partii lub jej skrót. Działacze SLD szybciutko przeprowadzili więc zmianę statutu wywodząc, że właściwym skrótem nazwy ich formacji jest słowo „lewica”. Jednakowoż nie doczytali (choć raczej doczytali lecz udali, że nie wiedzą), iż w przypadku powołania komitetu wyborczego liczy się aktualny zapis w ewidencji partii politycznych. Oczywiście przedmiotowy wpis wykonuje sąd a nie jakakolwiek partia.

  Wobec powyższego Państwowa Komisja Wyborcza nie miała wyjścia. Wezwała w poniedziałek (12.08) lewicowy komitet do usunięcia wady swojego zawiadomienia dotyczącej nazwy skrótu komitetu. Jak wskazała PKW, skrót nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapisany w ewidencji partii, to w dalszym ciągu „SLD”.

  W środę (14.08) Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej uzupełnił wady zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego dotyczące skrótu nazwy komitetu. Jak podała PKW, nowy skrót nazwy komitetu to „KW Sojusz Lewicy Demokratycznej”. Tak oto stare wróciło w wielkim stylu.

  Działacze obu lewic robią obecnie dobrą minę do złej gry. Wszystko jednak wskazuje na to, że działacze Razem i Wiosny będą musieli przełknąć gorzką pigułkę i wystartować spod nienawistnego szyldu SLD. A dinozaury z SLD przybierają na oblicza zatroskane maski… za plecami puszczając do siebie oko. W końcu udzielili właśnie młodszym kolegom cennej lekcji realpolitik. Następnej udzielą zapewne przy podziale partyjnej dotacji…

  Przemysław Piasta

  * jak nauczał nas niezastąpiony Stefan Kisielewski.
  ** W Polsce mamy lewicę bezbożną, czyli właściwą oraz pobożną. Jako, że tą ostatnią stanowi w całości miłościwie panujący nam PiS dziś zajmiemy się wyłącznie lewicą właściwą. Na szydzenie z władzy przyjdzie jeszcze stosowny czas. https://marucha.wordpress.com/2019/08/16/tygodniowy-przeglad-wyborczy-1/

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2019 o 19:35
  Permalink

  Och wreszcie odpocznę od droczenia się z @krzyk58 🙂
  Czas na odpoczynek od OP i wszystkich problemów. Taka przerwa przyda się też wszystkim dla higieny umysłu.

  @krzyk58 – będziesz miał więcej czasu na modlitwy, leżenie krzyżem i wąchanie kadzidła.:-)
  Paka i pozdrawiam. Trzymaj się tam mocno na tym swoim Podlasiu. 🙂

  Odpowiedz
  • 17 sierpnia 2019 o 21:39
   Permalink

   A, dyć tam ‘Miecławie”. Przeca mam (cichą) nadzieję że to nie był dla ciebie czas stracony. 🙂

   Pieczka – Konopielka https://www.youtube.com/watch?v=ACUjQ6nD0-c
   Czy aby to na pewno komedia? Przysłuchaj się uważnie co dziad wędrowny
   miał/ma do powiedzenia i jak owa wypowiedź ma się do dzisiejszej
   rzeczywistości…

   “Trzymaj się tam mocno na tym swoim Podlasiu.
   Południowym, Południowym – a to robi różnicę!
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Podlasie_Po%C5%82udniowe

   https://24wspolnota.pl/pl/wspolnota/historia/34662/po-udniowe-podlasie-czyli-gdzie.htm

   “Zabrać podlaskie ziemie lubelskiemu i mazowieckiemu, oddać Łomżę Mazowszu i co dalej? Przesunięcie granic województwa we właściwe miejsca byłoby jednak tylko uporządkowaniem historii. Z perspektywy mieszkańców Łomży, Białej Podlaskiej czy Siedlec nie miałoby to żadnego sensu, a jedynie utrudniłoby życie. Wszystko przez odległości – między Łomża a Białymstokiem jest 80 km, zaś miedzy Łomżą a Warszawą prawie 2 razy tyle. Biała Podlaska do Lublina ma 120 km, do Białegostoku 140 km. Siedlce do Warszawy prostą drogę i niecałe 100 km. Do Białegostoku natomiast 150 i to gorszą drogą. Pociągiem też nie lepiej. Ściana wschodnia kompletnie nie jest ze sobą skomunikowana. Do Lublina nie dojedziemy przez Czeremchę i Siedlce lecz przez Warszawę i Siedlce. Podobnie do Białej Podlaskiej. Ta miejscowość również nie ma lepiej z połączeniem do Lublina.
   https://podlaskie.tv/poludniowe-podlasie-powinno-polaczyc-sie-z-polnocnym-a-lomza-z-mazowszem/

   Ps. Wszędzie daleko, tzn. blisko..a najbliżej do Brześcia …Litewskiego (hist.)
   obecnie białoruskiego, a tak naprawdę Brześcia. Zagmatwałem nieco jako mam we zwyczaju, no ale co jest proste na tym łez padole? Może ilestam m. sznurka w kieszeni?
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Brze%C5%9B%C4%87
   I tak właśnie nas mielą “żarna historii’, kim jestem (kto ja)? Zapewne “tutejszy’.. POZDRAWIAM 🤔

   Odpowiedz
  • 24 sierpnia 2019 o 08:42
   Permalink

   Mieclawie, sytuacją staje się paranormalna, świat się komplikuje a czytelniczy O.P zajmują się swoimi komentarzami.Pustke po Krakauerze nie da się zapełnić!Dlatego zapraszam do fejsbuka gdzie jestem od paru miesięcy i nie żałuję.Z naszymi poglądami szybko się odnajdziemy, szkoda czasu na walkę z trokami,oni sami się wykończą tak jak w Ministerstwie Niesprawiedliwosci.Pozdro dla Ciebie , Wieczorynki,i wszystkich tych którzy wiedzą że zaklinanie rzeczywistości nie pomoże!

   Odpowiedz
   • 24 sierpnia 2019 o 18:42
    Permalink

    Dzięki Wlodku za zaproszenie, miło że się odezwałeś. Niestety nie mam fejsa i chyba nie założę. Jeżeli OP i Krakauer będzie nadal nadawał, to zapewne mnie tu znajdziesz. Może od czasu do czasu jeszcze coś skomentuję. Czas odpocząć i podgonić różne twórcze projekty. Masz rację szkoda czasu na użeranie się z prawactwem, oni sami się wykończą, choć przy okazji zniszczą Polskę.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
   • 26 sierpnia 2019 o 14:02
    Permalink

    Włodku, pojawiaj się częściej, dziękuję za pozdrowienia i wzajemnie pozdrawiam.

    Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2019 o 09:20
  Permalink

  W mojej opinii to nie jest zawieszenie działalności OP, raczej LIKWIDACJA ISTNIENIA.

  Przyczyn może być wiele, ale najważniejsza to chyba KASA.

  Takie mamy czasy.

  A że rządzący PiS wciela niektóre postulaty proponowane na łamach OP przez Krakauera – to inna sprawa.

  Z tym że PiS wciela raczej niektóre te postulaty bardziej “hasłowo” – niż realnie.

  No bo dobra zmiana poza 500 plus nic innego realnie nie zrobiła, poza początkiem psucia mechanizmów demokracji, co zaskutkuje w drugiej kadencji ich dalszym ograniczaniem.

  Nadchodzą smutne czasy dla Nadwiślańskiego Macondo.

  No i brak Obserwatora ten smutek pogłębi.

  Tak to przynajmniej wiedzielibyśmy jak głęboko tkwimy w szambie, czy poziom tego co tam pływa zbliża się naszych do ust i szyi …

  Pozostanie nieświadomość i zdziwienie, że to już …

  Amen.

  Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2019 o 09:47
  Permalink

  Jakoś tak dziwnie bez nowych treści.

  Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2019 o 10:38
  Permalink

  Dobre pytanie jak żyć po OP? Zawsze o tej porze czytałem OP, jak teraz mam żyć?

  Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2019 o 12:48
  Permalink

  OP sie zwija, a “Zniewolona” w TVP, sie rozwija na skale “Niewolnica Isaura”, co podbiła serca Polaków z PRL-u

  Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2019 o 16:32
  Permalink

  @ WPK na ogół nie wtykałam nosa w twoje poglądy, jednak obecnie uważam, że przesadziłeś. Zatęsknisz jeszcze kolego/ koleżanko za OP. Co prawda pozostała jeszcze pewna rozgłośnia z Torunia i jeżeli ci to wystarcza to gratuluję wyboru.

  Odpowiedz
  • 18 sierpnia 2019 o 23:53
   Permalink

   za toba ….. …… na pieniądzać bolszewi …… nigdy nie zatęsknię. Kimkolwiek jesteś – …… cię (mówiąc po waszemu) …… pies. Pij …. ….. ….. …. ….. ….. …. = ty;le da wam ….. ……….. … …….. Iii……..
   Won z Polski ….. ……… ….

   Odpowiedz
 • 18 sierpnia 2019 o 19:48
  Permalink

  Widać że sankcje przeciwko Rosji mają sens ponieważ centrala ma ograniczone pieniądze to tnie na swoje gadzinówki znaczy się polityka sankcji wobec Rosji była słuszna. Upadek tego portalu jest wielkim zwycięstwem zachodniej wolności na wschodnią manipulacją.

  Odpowiedz
  • 18 sierpnia 2019 o 20:30
   Permalink

   …wielkim zwycięstwem zachodniej wolności….
   DURNI NIKT NIE SIEJE – SAMI SIĘ RODZĄ.
   Daj głupiemu tysiąc rozumów, a on będzie wolał swój własny.
   “Widać że sankcje przeciwko Rosji mają sens..” Powiedz TO na Zachodzie,
   wkrótce, – obudzisz się z ręką zanurzoną w “fenikaliach” po łokieć.I będzie
   płacz i zgrzytanie zębów, i po raz n-ty mówić będziemy “mądry jak Polak po szkodzie”…..
   Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
   Nową przypowieść Polak sobie kupi,
   Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi!

   Amen! Nic dodać ni ująć!

   Odpowiedz
   • 18 sierpnia 2019 o 23:51
    Permalink

    Płacz i zgrzytanie … krzyk 50 ilestam może pezyjść wyłącznie od ….. …… i…….. potomka największych bandytów w historii ….. Wy …… …… won z Europy, nie dorosliście do niej.

    Odpowiedz
 • 19 sierpnia 2019 o 14:39
  Permalink

  @ Robin ponieważ tak uprzejmie odniosłeś się w stosunku do mojej osoby (18. 08. 2019. godzina 23:53) poczułam się zobowiązana aby ci podziękować. Dalszej dyskusji z tobą nie podejmuję.

  @Krzyk zauważyłam, że mamy wspólnego wielbiciela ” Robin”
  Krzyku pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 19 sierpnia 2019 o 17:06
   Permalink

   @wieczorynka. Tiaaaaa…. zauważyłem, ba – nawet w odruchu “odniosłem się”, jeno po namyśle ‘dałem se siana” , tzn. skasowałem posta. Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • 19 sierpnia 2019 o 18:46
    Permalink

    A już miałem ci kibicować, a ty tak szybko się poddałeś i odpuściłeś temu skolonizowanemu umysłowi? 🙂

    Rosja idzie swoją drogą i broni interesów, tak że nikt już nie łapie na lewicy i prawicy co z tym Putinem. Rozgryzają go na wszystkie strony, a on nadal na topie i robi swoje. Toteż widzisz ilu z bezradności intelektualnej cieszy się z rzekomego upadku OP. Przedwcześnie, no ale oni sterowani smartfonami tego nie ogarniają. 🙂

    Twierdziłeś, że nie sięgasz do Trybuny, więc podrzucam link. Nie żebym zgadzał się ze wszystkim z autorem, ale jest tam też wiele trafnych tez.
    https://trybuna.info/opinie/reductio-ad-putinum/

    Odpowiedz
 • 19 sierpnia 2019 o 17:52
  Permalink

  “The reports of my death are greatly exaggerated”.
  Mark Twain.

  Witam państwa serdecznie!
  Głowa do góry koledzy, przecież nie pogrzeb.
  Chcę przypomnieć, że rękopisy nie płoną (“рукописи не горят” Мастер и Маргарита). Tym bardziej dziś, kiedy Sieć pamięta wszystko.
  Tak naprawdę,  dalsze istnienie portalu bez Autora nie miało żadnego sensu.
  Chyba że tylko dla zaspokojenia potrzeb estetycznych miłośników  wielkiego poety AGG.
  “Та то таке”, jak mówią chłopcy z-pid-Kołomyji.

  P.S.
  Na wszelki wypadek zrobiłem kopie najciekawszych (jak dla mnie) tekstów Autora z archiwum OP.

  Odpowiedz
 • 19 sierpnia 2019 o 21:19
  Permalink

  Miecławie, jak już wspominałem “trochę” pogmatwało się postrzeganie osoby WWP ( moim zdaniem zwykli Rosjanie, Ruscy maja dość żyrowania kolejnych ultraliberalnych ekip, którzy śmiejąc się w kułak, mówią prosto w oczy zabiedzonym przez system “dzieniek – NIET! No, wy – dzierżytei’s” gdy w tym czasie bogactwo i przepych oligarchii aż kapie) po powrocie
  Republiki Krym do macierzy, po euforii przyszła refleksja poczemu nie Donbas? Megaliberalna ustawa emerytalna złamała kredyt zaufania….
  a ‘oni, paka” też nieźle rozgrywają WWP – grając całkiem skutecznie na
  spadek notowań. Co widać, słychać…. może coś więcej napisze “Kamczatka”
  o ile potrafi być obiektywny a nie jest członkiem partii Единая Россия,
  no, BO w konkretnym przypadku trudno liczyć na obiektywizm, wiadomo
  że “zawsze koszula bliższa ciału”. 🙂

  @Kamczatka. Zauważa – “Chcę przypomnieć, że rękopisy nie płoną ..”
  I słusznie.(Tak naprawdę wiemy doskonale że te najcenniejsze spłonęły
  bądź ‘zostały aresztowane” – na wieki wieków, amen! 🙂 Uwagę powyższą
  piszę w kontekście rekomendowanego videorolika z J. Bieszk’iem, być
  może podjęty w dyskusji wątek zainteresuje nie tylko ‘Kamczatkę”,
  ale i samego Miecława ‘marksistowskiego Słowianina…”- taki oksymoron. 🙂
  Księga zakazana przez Watykan i atlas 270 starych map Lechii, Sarmacji i Scytii – Janusz Bieszk https://www.youtube.com/watch?v=-nNBOWA-rlo
  Komentarze: link w opisie.

  Odpowiedz
  • 20 sierpnia 2019 o 07:35
   Permalink

   Nawet mi się podoba ten oksymoron. 🙂 Za link dziękuję.
   A pro po Putina, sądzę że balansuje między interesami liberałów a ochroną socjalną społeczeństwa i wobec sytuacji międzynarodowej, gospodarczej nie ma wyjścia. I tak mu się wiele udało uratować dla Rosjan. U nas, gdyby np. taki PiS wcześniej się obudził ze styropianowego letargu, też losy Polski mogłyby się potoczyć inaczej. Gdyby zaczęli dbać o interesy społeczeństwa już w latach 90-tych, to nie bylibyśmy skolonizowani na taka skalę, jak obecnie. Nie byłoby OFE, aż tak dzikiej prywatyzacji itd.

   Odpowiedz
  • 21 sierpnia 2019 o 01:02
   Permalink

   “Megaliberalna ustawa emerytalna złamała kredyt zaufania…”

   Może tak, może nie. Jednak jest pewien sens w przedłużeniu wieku emerytalnego. Średnia życia w Rosji poszła znacząco w górę, zaś proporcja pracujących do emerytów ma znaczenie.

   Nawet liberałowie miewają czasem rację.

   Odpowiedz
   • 21 sierpnia 2019 o 21:00
    Permalink

    @Bible Freak Kwituję krótko: no q*va, twoja hipokryzja jest wyższa “od Himalai” 🙂 doprawdy “dziwną” uprawiasz sofistykę. 🙂
    Wyobrażam sobie p. jazgot gdyby (co nie daj Boże) PiS zdecydował się na ‘ten krok”- równamy “w górę”… nawet nie to, gdyby ‘w spokoju” pozostawił to co PO zaklepało a PiS “zapomniał” odklepać!

    @Kamczatka. “Ale jakoś nikt nie wspomina, że reforma zaplanowana na….”
    U nas też ‘tak jakoś” było zaklepane przez naszych liberałów (PO partia o orientacji lewicowo-liberalnej) tylko w duuużo łagodniejszym
    reżimie rozłożone w czasie w stosunku do przedstawicieli obu płci ‘tylko” mężczyźni i kobiety.(W naszym eurokołchozie funkcjonuje już “podobnież” 56 płci!) Na szczęście – reformę ODKLEPANO! NIESTETY, widzę również z tego powodu oznaki niezadowolenia pośród podeszłych już wiekiem potencjalnych elektoratów liberalnej lewicy laickiej, a przyszłych, ‘za pięć minut” emerytów. Oni ‘na złość mamie gotowi są odmrozić sobie uszy”, ajajjjaj – hipokryci… 🙂 gdyby ową ustawę
    ‘odmroził” SLD -aaaaaaaaaa, to inna bajka! 🙂
    Rozumiem że YT kanał “Roj TV” (Kałasznikow) to “źli” nacjonaliści… 🙂
    czekam na opinię nt. “Telekanał Stalingrad” np. Пожар “Единой России”
    https://www.youtube.com/watch?v=5BduFpXXr1s czy: “Расследования Андрея Караулова” – rozumiem że wg. p. oceny to ‘też liberał”? 🙂 nb. pański соотечественник z Sankt Petersburga zresztą (chyba nie mylę się?)
    Ja wiem że вы не меняете лошадей при переходе, на полпути вниз по реке ale…. bez sensu tkwicie ciągle pośrodku rzeki!Pozostaje do rozwiązania dylemat zamotany niczym węzeł gordyjski, a gody letia’t…ufff! Przerywnik muzyczny – Александр Малинин – “Берега” (Славянский Базар 2013)
    https://www.youtube.com/watch?v=x-ApWTIB770 “Берегите ЖИЗНЬ! Она так коротка! Слушайте эту изумительную песню и берегите БЕРЕГА реки своей жизни!”
    Obserwuję(z obrzydzeniem) “wasze’ śliskie kanalie typu ” Nawalny (Gozman, Szenderowicz)
    czy “ten historyk” z telewizji jak mu tam, Swanidze- gadająca głowa. Dużo, za dużo – zresztą czy w Polsce jest inaczej? NIE!
    Tacy ludzie (liberałowie) nadają ton w Rosyjskiej TV, dzięki ‘takiej ustawce”
    w waszej TV doskonale funkcjonują “nasi” reprezentanci tacy jak
    “sputnikowy” J. Korejba czy niejaki Dzięciołowski, o którym do czasów
    występów w “ruskiej” TV nie miałem bladego pojęcia że taki jegomość
    kręci się po orbicie dziennikarskiej.
    No i tak nakręcamy wobec siebie (nie naszymi rękami) spiralę nieufności , a wręcz wrogości. Dodam że lubię “każdą” Rosję białą, czerwoną, zieloną czarną etc. …za wyjątkiem rządzonej przez liberałów, demokratów i trockistów – czyli prozapadników.
    https://www.youtube.com/watch?v=wpYFsFrFDy0 – ajajajjjjjjjj…takij afront w Kijewie! 🙄 ajjjajjajjjj!
    Ps. Бороться за свои права!
    https://www.youtube.com/watch?v=ZM0l1UfXKmk&t=243s

    “Jak rozumiem ten fakt mojej biografii w demokratycznej Polsce był by powodem do lustracji.”
    Niestety, szaleństwo zatacza szerokie kręgi niczym kamyk rzucony do wody. Każda rewolucja pożera swoje dzieci, więc może ‘kiedyś”? 🤔
    Lepiej późno niż wcale…dlatego bądźmy ciągle przy nadziei….no bo cóż pozostało wiara w… w co Miecławie? 🙂 dobrej nocy… спокойной ночи

    Odpowiedz
    • 22 sierpnia 2019 o 19:41
     Permalink

     @krzyk58.

     Wiara? Jaka wiara? Jest takie ludowe powiedzenie “Bóg pomaga pracowitym”, więc nie modlitwy i wiara tylko praca i myślenie daje nam sukces i bezpieczeństwo. Sam osobiście jestem tego dowodem. Gdy jako dzieciak przestałem wierzyć w okupacyjnego boga i wziąłem się za siebie, to moje życie zmieniło się o 180 stopni. Wtedy odkryłem, że to ja sam mam wpływ na swoje życie, na kształtowanie siebie, czyli mojego “ja”. To ja jestem odpowiedzialny za swoje porażki i sukcesy o ile zależą od mojej woli i pracowitości. Nie mamy niestety bezpośredniego wpływu na politykę, jako jednostka, ale już siła jednostek podobnych może to kształtować.

     Cały sukces zachodniego imperialnego kapitalizmu polega na rozbijaniu jedności społeczeństwa. Po to kiedyś propagowali pluralizm z dominującą kulturą głupoty i wolność od myślenia, aby rozbić socjalistyczną jednolitość wartości, która w PRL istniała, może nie na masową skalę, ale jednak istniała i zagrażała interesom zachodnich imperialistów. Stąd promocja pluralizmu i organizacji pozarządowych od praw wszelakich, których skutkiem działania jest jeszcze większa ingerencja państwa w naszą prywatność i prawa oraz rozbicie intelektualne.

     A co do zasług historycznych polecam Lenina. 🙂
     Lenin – „zasługi historyczne ocenia się nie według tego, czego nie dali działacze historyczni w porównaniu ze współczesnymi wymaganiami, lecz według tego, co dali nowego w porównaniu ze swymi poprzednikami”. Źródło: W. I. Lenin, Dzieła, Tom II, Warszawa 1951, s. 184.

     Dlatego liberałowie przegrywają w Polsce z PiS, bo ci postanowili dać coś nowego upodlonemu społeczeństwu. W Rosji może być podobnie za jakiś czas, jeżeli rząd nie da czegoś w zamian wprowadzonych reform emerytalnych.

     Cała sztuka manipulacji społeczeństwem w kapitalizmie polega na sprowadzeniu pospólstwa na dno, a potem umiejętne stosowanie respiratora ekonomicznego zapewnia władzę. PiS odkrył to pierwszy, że już nadszedł ten czas i można sobie kupić władzę. PO-PSL przespali temat bo byli zbyt chciwi. SLD po “orgazmie” z liberałami w latach 1990-2005 pozostawało w letargu umysłowym. Więc PiS ich wszystkich pozamiatał.

     To nic nowego, bo w innej trochę formie istniało już za feudalizmu, gdy chłopi pańszczyźniani byli najpierw równo dojeni i wykorzystywani a następnie podtrzymywani na respiratorze przez panów i plebanów. Stąd to czapkowanie i całowanie po rękach dobrodziejów. Obecnie jest tylko nowa jakość tego co już znamy z historii.

     Dzięki temu, że ludzie przestali myśleć i żyją kulturą głupoty, PiS ma zapewnione zwycięstwo wyborcze. Przeciętnego wyborcę guzik obchodzi np. obecna afera z sędziami w MS i trollowanie na zamówienie. Ziobro trochę ludzi poświęci, resztę pozamiata bo ma prawie absolutną władzę i jeżeli go nie sypną, że o tym wiedział i to akceptował to włos z głowy mu nie spadnie, a następną kadencję ma w kieszeni.

     Ludzie się obudzą dopiero, jak nie będą mieli już żadnych praw, ale do tego politycy nie dopuszczą, bo doprowadziliby do rewolucji, więc taki zgniły moralnie system liberalno-kapitalistyczny z domieszką narodowego interwencjonizmu będzie się utrzymywał przez dziesiątki lat, a może i setki nawet, chyba że wcześniej kapitaliści zniszczą środowisko i planetę, bo niestety zwłaszcza tym prawicowym – vide Bolsonaro w Brazylii – kompletnie odebrało rozum.

     Ps. Nie wywołuj mnie już więcej do tablicy. Chcę odpocząć. Może już nie wrócę do komentowania, nawet po przerwie technicznej, mam wiele pracy.
     Pozdr.

     Odpowiedz
     • 23 sierpnia 2019 o 11:13
      Permalink

      Co ma piernik do wiatraka?
      Nic!
      Więc… ora(j) et labora!
      Amen.
      🙂
      “Więc PiS ich wszystkich pozamiatał.”
      No i tak TRZYMAĆ! – ????? 🙂 …a swoją drogą. https://marucha.wordpress.com/2019/08/21/glowna-idea-pis-u-tolerancja-metodycznie-niszczy-polskosc/
      “…więc taki zgniły moralnie system liberalno-kapitalistyczny ..”
      Też mam nadzieję że ten chory, euromarksizm
      padnie w końcu na ryj na ryj oby prędzej niż później!

      “kapitaliści zniszczą środowisko i planetę..” Uważasz że komuniści z troską pochylali się nad stanem środowiska naturalnego? BO, TO był priorytet? TO też była bezwzględna forma kapitalizmu, tyle że państwowego- na plan pierwszy zawsze wysuwał się -plan , realizacja pięciolatek, a przemysł ciężki , acz nie tylko powodował nieodwracalne szkody w ‘ekosystemie socjalistycznym” nie tylko w PRLu czy ZSRR Ze swej strony polecam kanał YT-wy
      “Wiedza dla wszystkich” (czyli dla nikogo?) 🙂 – masz tu próbkę: O stosunkach Lechitów z Unią i o Edku co się zapił na śmierć. WIEDZIEĆ WIĘCEJ ODCINEK 56 https://www.youtube.com/watch?v=LCvtSIa8LAk
      Ps. Więcej optymizmu…w pewnym wieku z pracą nie należy przesadzać – zostaw TO (wyścig) ‘młodym szczurom” , trafna jest opinia “wieczorynki” w… 🙂
      a, jest nieco niżej! Wyluzuj stachanowcu! 🙂

     • 26 sierpnia 2019 o 13:20
      Permalink

      Jsne, poprawiło ci sie od kiedy jako kgbowiec pierxxlisz tu na forum i bierzesz kasę kradziona normalnym fffff. Normalnie ff na rynku nie poradziłbys sobie bo zapewne nic a nic nie umiesz zrobić co inni dobrowolnie chceliby od ciebie kupić. Śmieszny jesteś z tymi wypocinami. Hahahahaha. A fffff ffffff z 2 rubelki (1 zł to ok10 rubelków). Panienki z fffff robią w Polsce za 20 złotych. fffff fffff ffffffpolskie ffffffza 20 zł!!!!! Ot do czego doszło.

    • 23 sierpnia 2019 o 16:33
     Permalink

     krzyk58: “Kwituję krótko: no q*va, twoja hipokryzja jest wyższa “od Himalai” 🙂 doprawdy “dziwną” uprawiasz sofistykę. 🙂
     Wyobrażam sobie p. jazgot gdyby (co nie daj Boże) PiS zdecydował się na ‘ten krok”

     Nie rozumiem. Ja nie jestem ani PiSowcem ani liberałem. Ja tylko uważam że stopniowe przedłużanie wieku emerytalnego do 60/65 lat nie jest czymś krzywdzącym i niesprawiedliwym gdy średnia życia się wydłuża.

     Odpowiedz
     • 23 sierpnia 2019 o 18:17
      Permalink

      To tak ja i ja, ‘ani w te, ani wete”. 🙂 Do rzeczy!
      Średnia dł. życia w Rosji za 2018 r.
      – mężczyźni 66,4
      – kobiety 77,2
      To tylko średnia gdzie uwzględniono podbrzusze m.in.
      Kaukaz i rdzennych Ruskich – mówi ci to coś?
      W Polsce (podobne lata).
      – mężczyźni 74
      – kobiety 81,2
      Dodam – podobnież, (tu i tam) co również daje sporo do myślenia. To tylko srednia i opinie tych co to życzą
      (sobie) byśmy wspierali “partię” czynem – umierali
      przed terminem. Ciągle aktualne?!
      A teraz przejdźmy do świata realnego, dlatego proponuję “przy sobocie” udać się na najbliższe
      ‘kładbiszcze” i ‘poczytać sobie ku pokrzepieniu serc’ na nagrobkach (urodzenia i zejścia).
      Pozostawiam z refleksją…
      Ps. Rok 2017, 18 a i 19 przechodzą do annałów jako te kiedy najwięcej
      wymierało Polaków licząc po 44′ i to wcale nie tych w Matuzalemowych leciech…sprawnym bajerem
      usprawiedliwić można wszystko nawet to ze białe jest tak naprawdę czarne, albo przynajmniej szare… można
      było oburzać się na reformę emerytalną Tuska, to jak
      można pochwalać podobne ‘reformy” w FR… chyba że na zasadzie – dobrze im tak ‘tym kacapom”. 😊
      Tyle że coś musi być na rzeczy w tak pokrętnej logice…
      https://mikstury-bezmetki.neon24.pl/post/144796,wszechrosyjska-akcja-protestu-przeciwko-reformie-emerytalnej – notka z lipca ub. roku.
      Ps. 2. Małżonka wyraża zadowolenie że doczekała wyprostowania naszej reformy, że nie przyszło żyć w lewicowo-liberalnej Polsce, ani Rosji WWP
      a w ‘socjalistycznyj” Polsce 🙂 za trzydzieści kilka dni roboczych po
      czterdziestu kilku latach pracy przechodzi na ZASŁUŻONE zaopatrzenie
      emerytalne, o spodziewanej wysokości tego czegoś pisać nie będziemy,
      to wątek na oddzielny temat. W Rosji ‘zliczałaby cyferki do kupy” jeszcze
      ze trzy lata a w Polsce lewicowo-liberalnej – parę miesięcy mniej….
      I tu byłoby – źle, i tam niedobrze… Woot! 🙂
      W ogóle “ta średnia” to frapujący temat … zwłaszcza
      do manipulacji, pamięta pan czasy gdy lokomotywy
      taniały a cena ‘boczku” dramatycznie szła do góry?
      Summa summarum….. ale, czy ‘o to” nam idzie?

     • 24 sierpnia 2019 o 11:09
      Permalink

      Kolego krzyk58

      Jesteście zbyt chamscy i agresywni. Uspokójcie się, proszę.

   • 22 sierpnia 2019 o 18:08
    Permalink

    Jak ktoś chce to niech pracuje przecież nikt nie broni. Osobiście uważam, że wystarczy praca do 40-50 go roku życia przecież mamy automatyzację, sztuczną inteligencję niech zapier…….la.
    Ja wybieram leniuchowanie, składki na emeryturę płaciłam grubo ponad 30 lat.

    Odpowiedz
 • 20 sierpnia 2019 o 19:46
  Permalink

  Spokojnie postaram się znaleźć gdzie Krakauer pisuje. Jest zbyt dobry aby zostawić to zajęcie. Wiele czytałam Krakauera, zatem to mi ułatwi sprawę. Jak ktoś będzie coś wiedział to proszę o informację na łamach OP.

  MUSZĘ PANIĄ ZMARTWIĆ, ON NIGDZIE NIE PISUJE. MUSIAŁ ZAJĄĆ SIĘ CZYMŚ INNYM. SYTUACJA BYĆ MOŻE SIĘ WYKLARUJE DO KOŃCA OKRESU PRZERWY TECHNICZNEJ, NA CO MAMY NADZIEJE. JEDNAK NIC NA TĘ CHWILĘ NIE WIADOMO. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 21 sierpnia 2019 o 09:50
  Permalink

  @Krzyk58
  “…o ile potrafi być obiektywny a nie jest członkiem partii Единая Россия”.

  – Sara, możesz mi pogratulować – wstąpiłem do partii.
  – Oj, Mosza, kiedy już to się skończy. Dziś do partii, wczoraj w g…o!

  Po raz pierwszy (i ostatni) miałem bliski kontakt (flirt) z Partią (innej nie było) w 1979, na piątym kursie мореходки (szkoła nawigacji? Nie wiem ).

  -Synkowie, powiedział dowódca kompanii, bierzemy papier i długopis: “Ja, kadet Pupkin (Пупкин), chcę być w pierwszym szeregu budowniczych komunizmu…”.
  -Towarzyszu kapitanie trzeciego stopnia, a kto ma “ogony” z przedmiotów też pisze?
  – Dla bardzo mądrych  powtarzam – piszą wszyscy. Nadejdzie czas atestacji  na stanowisko kapitana, podziękujesz mi…

  Jak rozumiem ten fakt mojej biografii w demokratycznej Polsce był by powodem  do lustracji.
  U nas, na szczęście, krwawy reżim. Więc można spać spokojnie.

  Co do obiektywizmu.
  Już mówiłem, że według mnie  hura patriota Iwanow (Pietrow, Sidorow) i liberoid Nawalny (Gozman, Szenderowicz) jednego pola jagody.
  Niezły biznes. Troska o Rosyjskim narodzie dobrze  przelicza się na dolary.
  Simulakr, imitacja, Одесский шум.
  Przykład – reforma  emerytalna.
  Ile było wizgu, łzy krokodyli.
  Ale jakoś nikt nie wspomina, że reforma zaplanowana na 10 lat i granicznych parametrów (60 kobiety, 65 mężczyźni) osiągnie dopiero w 2028.
  Nikt nie wspomina, że w Rosji około 20 mln. “martwych dusz” (w rzeczywistości więcej, niektóre źródła mówią o 30 mln.) Ludzie w ogóle nie robią składek na fundusz Emerytalny i na ubezpieczenie zdrowotne, ale jednak emeryturę na starość dostają wszyscy  i korzystają z usług medycznych za darmo.

  Wcale nie trzeba być członkiem Единой России, aby rozumieć podstawowe rzeczy.
  Wystarczy nie być мудаком Nawalnym.

  Odpowiedz
 • 21 sierpnia 2019 o 19:51
  Permalink

  @ Józ. Web, Krakauer oraz Redakcja życzę Państwu wszystkiego co najlepsze. Józ. Web dziękuję za informację gdy chodzi o głównego Autora OP. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia 2019 o 17:00
  Permalink

  Żądamy przywrócenia artykułów krakauera!

  Odpowiedz
  • 22 sierpnia 2019 o 19:28
   Permalink

   Nie czytelnicy, ale pożyteczni idioci, trole i ruska agentura, agentura postKGB, zbrodnicza swołocz która czci jeszcze Lenina a bywa że i Stalina, największych (większych nawet od zbrodniarza zbiorowego Hitlera) zbrodniarzy w dziejach ludów. Ta swołocz siedzi do tej pory na Kremlu – należy ją zniszczyć, to odwieczne utrapienie Ewropy.

   Czytelnicy op = idioci lub czciciele największych zbrodniarzy ludzkości w szczegolności żydows=eskimoskiej nacji.

   Odpowiedz
   • 23 sierpnia 2019 o 08:26
    Permalink

    Ulżyło – półgł*ku?
    No to możesz powoli czynić przygotowania (parobku) do złożenia hołdu wasalnego w dniu 1 września podczas wizytacji “rewizora”. Jak zachować się wówczas GODNIE podczas wizyty radzi A. Olszański vel Jabłonowski…niżej.
    Co jeszcze może być powodem aż takiej agresji? ‘onkohol”? ( a mówią że
    nie ‘onkoholik”…)
    Choroba psychiczna? Pytanie: Rozpoznana czy nie? Jeśli – tak, radzę zmienić
    prowadzącego (lekarza?) może zmieni psychotropy, gdyż “te’ nie działają, albo ‘działają, ale widzimy skutek odwrotny od zamierzonego!
    Polska na wojnie z bliskim wschodem?
    https://www.youtube.com/watch?v=-7P13WTHqHk

    Lewa strona, na luźno.
    https://www.youtube.com/watch?v=KntcBQuO1yQ

    Odpowiedz
    • 26 sierpnia 2019 o 13:13
     Permalink

     Kolejny połinteligent, który niby nowym słowotwórstwem chce pokazać wyższość. fffffff, to chyba tobie ulżyło bo musisz wykazać się jakimiś wpisami. Podobnie jak tzw Miecław (a może to jeden ffffff obsługuje to forum) poprzez agresywny ffffff i proste schematy, ktore i tak was dekonspirują, pokazujesz, że nie masz nic do powiedzenia.
     Pokazujesz ffffff jako coś dobrego – porównaj sobie pkb ffffff z Hiszpańskim pkb to zobaczysz gdzie masz tę doskonałą fffff ffffff . Tyle setek lat i ffffffnic nie stworzyła poza łagrami z produkcja armat na kradzionych licencjach. Oj ffff, ffff…..

     Odpowiedz
  • 23 sierpnia 2019 o 09:05
   Permalink

   Prawdopodobnie odbiło gościowi niestety. W seminarium nabył złych wartości zapewne i to potem mogło mieć jakieś znaczenie. Jest takie wiejskie powiedzenie “Dupka nie traktor a ciągnie”, no i takie są efekty, gdy straci się kontrolę nad swoimi życiem. 🙂
   Ale też wyrok jest nieprawomocny z tego co czytałem, więc MARUCHA cieszy się przedwcześnie, a publikując jego wizerunek narusza prawo, chyba że sam oskarżony wyraził na to zgodę lub sąd orzekł publikację, ale jest za wcześnie bo wyrok jest nieprawomocny.

   Natomiast nikt mu zasług w obnażaniu okupanta religijnego z hipokryzji i budzeniu świadomości społecznej nie odbierze, dlatego pewnie dla maruchy jest “gnidą”. 🙂

   Nie łącz takich spraw z polityką, bo w każdej opcji politycznej znajdziesz przestępców. No ale rozumiem satysfakcję prawactwa, które może cieszyć się z upadku “wroga”. Tyle jak się to ma do zapisów biblii? Nie sądźcie, a sami nie będziecie sądzeni – jakoś tak chyba to leciało, bo cytuję z pamięci. Prawactwu radziłbym zająć się czyszczeniem własnej stajni Augiasza, bo tam “ruja i poróbstwo” nie gorsze niż w obszarze lewactwa. 🙂

   Jeżeli liczono na upadek jego pisma, to się przeliczono, bo świetnie daje sobie radę i nie odeszło od swojej linii dyskredytowania okupanta religijnego.

   Ps. Nie wywołuj mnie już więcej do tablicy. Chcę odpocząć. Może już nie wrócę do komentowania, nawet po przerwie technicznej, mam wiele pracy.
   Pozdr.

   Odpowiedz
   • 23 sierpnia 2019 o 19:30
    Permalink

    Бунт рассерженных горожан
    https://www.youtube.com/watch?v=Sa6Bk_FeUtg

    @Miecław. 🙂 “W seminarium nabył złych wartości …’ I wszystko jasne, tzn.
    usprawiedliwiłeś (się?!) KTO i po co “przychodził” do Seminarium Duchownego to wątek na oddzielny temat. Byli tacy ‘zadaniowani”….
    “Ale też wyrok jest nieprawomocny z tego co czytałem..”
    Podciągnij że TO tendencyjne sądy, że w Polsce Ludowyj miałby
    obiektywne rozpoznanie, że na pewno jest męczennikiem ‘słusznej
    sprawy” i co tam jeszcze.
    Miecławie ty powielasz brednie o zachowaniu SRODO w obronie
    bandyty “naczelnego” tyg.opcji lewicy laickiej . ‘fakenewsy”.
    ‘Tego goowna” nigdy do ręki nie brałem, podobnie jak i od dawna szmatławca J. Urbana znanego jako tyg. “NIE”vide: (biało-czerwona w odchodach).
    Ps. Zastosuję się do Twojego życzenia. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
 • 23 sierpnia 2019 o 20:19
  Permalink

  @Krzyk58
  “czekam na opinię nt. “Telekanał Stalingrad” np. Пожар “Единой России”

  W latach sześćdziesiątych na pytanie “kim będziesz, gdy dorośniesz? dzieciak dumnie odpowiadał  “będę jak Gagarin kosmonauta”, w dziewięćdziesiątych miejsce Gagarina zajęli walutowe prostytutki i maklery, dziś idolem stał się “bloger” (gadająca głowa).

  “Мы не сеем и не пашем,
  А валяем дурака.
  С колокольни хреном машем…
  Разгоняем облака.”

  Status (kasa) blogerа  wprost zależy od poziomu posiadania sztuką demagogia (умение лепить горбатого к стенке).
  Oczywiście mówię o demagogii w nowoczesnej etymologii  – reputacja panów 😉 Peryklesa i Temistoklesa w żaden sposób nie cierpi.
  Dopóki nie pojawił się na horyzoncie ten chłopczyk ( Władysław Żukowski),  Ksiusza  Sobczak była poza konkurencją.
  Broń przeciwko wampira – słoneczny promień, srebrna kula, osinowy kołek.
  Przeciwko demagogii – fakty, szczegóły, logika.
  Tak naprawdę, ludzie znacznie mądrzejsi ode mnie już dawno “rozłożyli” tych “dzieciaków” na  nano cząsteczki.
  Szkoda czasu.

  Odpowiedz
  • 23 sierpnia 2019 o 21:55
   Permalink

   @Kamczatka. Znaczit, (w Rosji) nie ma problemu, wsio charaszo ( Wujek Wowa – Igor rastierajew). Wszystko idzie zgodnie z planem. Oby TO nie był przyczynek do ‘kontrolowanego”
   upadku jak niegdyś ZSRR. “Dzieciaków”…do młodych
   świat należy, może oni widzą ostrzej i dalej, “u starych” wszystkie zmysły
   już nie te. Sobczak, Nawalny vs. Pasiecznik czy Żukowski – nie sądzi pan że TO jednak inna liga, czemu daje wyraz A. Pasiecznik w ostatnim videoroliku?
   Бунт рассерженных горожан
   https://www.youtube.com/watch?v=Sa6Bk_FeUtg
   Dierżities… bo na upadek (casus Kijewa) czeka wokół zbyt wielu!

   Odpowiedz
 • 24 sierpnia 2019 o 20:11
  Permalink

  Powiem tak, brakuje mi zderzenia z waszą formułą prezentowania geopolityki. Można było po polskiemu, bo nie po polsku 🙂 poczytać to, co myśli się akurat u pana Surkowa i ski. Sputnik jest g. wart, to prymitywna agitka na zasadzie trochę cycków, trochę krzykliwych leadów… Więc mimo całej szkodliwości, chociaż to i tak mało kto czytał, to jednak było dobrze poczytać pokrętną logikę kremlowskich agitatorów…

  Odpowiedz
  • 25 sierpnia 2019 o 12:41
   Permalink

   No nie mogę pozostawić tego bez komentarza.
   A więc – żeby logikę propolskiej racji stanu prezentowanej przez Sz. Krakauera na OP zrozumieć, trzeba mieć rozum i cechować się wyższym poziomem inteligencji. Przy czym dodaję dla wyjaśnienia, że “rozum” nie jest tożsamy z posiadaniem inteligencji oraz wykształceniem, chociaż brak rozumu koreluje z niskim poziomem inteligencji i wykształcenia. Desygnaty rozumu proszę sobie odnaleźć w opracowaniach psychologicznych, nie będę ułatwiał tu samodoskonalenia intelektualnego jednostkom pozbawionym rozumu.

   Odpowiedz
   • 26 sierpnia 2019 o 13:07
    Permalink

    Miecław, pod pozorem bełkotu kwasi madrego “rozum, inteligencja, wykształcenie, koreluje, desygnaty, chcesz zrobic wrażenie uczoności. To może działać tylko na takich co maja podobny do ciebie fffffff. Ile byś nie napisał tzw mądrych słów i tak z całości wyjdzie bełkot. Zastosuję także twój prymitywny schemat – podałbym ci literaturę ale nie będę ci ułatwiać samokształcenia.
    Bełkot, bełko – no ale przecież za to ci ffffff, a może z ciebie taki bylejaki pożyteczny ffffff.
    Oj Miecław, wiem skądinąd, że wolałbyś pracować w łagrze niż być chłopem pańszczyźniamym – co sam kiedyć napisałeś.
    Ot twój poziom intelektualny.

    Odpowiedz
    • 26 sierpnia 2019 o 21:12
     Permalink

     No widzisz, jak mój bełkot działa na prymitywne umysły! Od razu wpadają w furię i nie radzą sobie z argumentacją.
     Po pierwsze – nigdy nie napisałem że wolałbym pracować w łagrze niż być chłopem pańszczyźnianym. Stwierdziłem tylko na podstawie znajomości historii, że nie widzę specjalnej różnicy między sytuacją chłopa pańszczyźnianego w I RP a pracą w łagrze w ZSRR. Ani jedno ani drugie mi nie odpowiada. Tak więc czytaj ze zrozumieniem, jeżeli już studiujesz komentarze na OP. Przekręcanie mojej opinii dowodzi twojej bezradności intelektualnej.
     Po drugie – brak umiejętności wyłapania różnicy między moimi postami, a @krzyka58 i utożsamianie nas jako jednej osoby, jest brakiem umiejętności analitycznych i także dowodzi twojej bezradności intelektualnej.
     Po trzecie – łączenie mnie z KGB budzi uśmiech politowania. Nie przyszło ci do głowy, że w Polsce mogą być ludzie mający inne zdanie na temat geopolityki i polskiej racji stanu, niż indukowana Polakom zachodnia propaganda? Ja do nich się zaliczam, podobnie jak kom. @krzyk58, chociaż różnimy się znacznie, bo ja jestem lewicowy i ateista a on bardziej prawicowy-centrowy, przynajmniej na takiego mi wygląda, a do tego wierzący w okupacyjnego boga.
     Po czwarte – na tym portalu zwykliśmy wymieniać swoje poglądy, nawet skrajne a nie wszystko tylko negować bez podania argumentacji. Umiejętność analiz i patrzenia na problemy z różnych perspektyw to domena OP. Nie tak jak na wPolityce.pl gdzie post-prawda i brak obiektywizmu jest praktycznie dominująca.

     No cóż, ale skoro tego wszystkiego nie ogarniasz tzn. że masz problem intelektualny, pomijam już fakt zniewolenia umysłu zachodnią propagandą.

     Odpowiedz
     • 27 sierpnia 2019 o 08:01
      Permalink

      Miecławie , niejednokrotnie dochodziliśmy do “wspólnego zdania” iż historię mamy, że napiszę
      delikatnie-retuszowaną na bieżące potrzeby, do czego zmierzam? Ano, los chłopa pańszczyźnianego, nie był
      aż taki nie do wytrzymania co innego czas po tzw,.
      uwłaszczeniu, podobnie sprawa ma się z niewolnictwem murzynów w USA ‘zdziadzieli” po
      uwolnieniu, i to nie jest moja wesoła twórczość
      lęgnąca się pod sufitem z rana a niekiedy i wieczorem – a “faktyczny stan rzeczy”.
      Zapoznajcie się ‘Miecławie” z notką Bruska i komentarzami do, podaję
      przykładowo: „…Pan zapewniał zbyt na wyprodukowane towary i chronił przed zbójcami. „Chłop” był zobowiązany do odpracowania od 4 do 10 dni ROCZNIE na rzecz „Pana”. Nie płacił poza tym ŻADNYCH podatków. Nie potrzebował pieniędzy ani kredytów, a wszystko co potrzebował dostawał od „Pana” lub kupował na targu wymieniając nadwyżki swoich produktów….”

      Właśnie czytam (ponownie po ponad 30 latach) „Zycie na Missisipi” Matka Twaina.
      Twain, Południowiec, wybrał się w podróż po rzece, na której w latach 50-tych XiXw był pilotem. Pisał, że pierwszych nędzarzy Murzyńskich spotkał dopiero teraz, jak przestali być niewolnikami.” AMEN! https://kodluch.wordpress.com/2017/10/19/%e2%99%ab-jak-tworzono-historie-polski-z-koncem-xix-wieku/

      Ps. Tzw. ciężki los chłopa (a swoją drogą kiedy chłopu, czy babie było lekko?) to radosna twórczość “dziadów z KPP” (przyznam że ‘przemówiło do mnie ” sugestywne określenie… 🤣 ) i ich antenatów…
      Ps.2 odniosłem się wyłącznie do jednego wątku…

     • 27 sierpnia 2019 o 20:53
      Permalink

      @krzyk58. 27 sierpnia 2019 at 08:01

      Tak było tylko w początkach pańszczyzny, czyli od XII do XV wieku, gdy:
      „Chłop” był zobowiązany do odpracowania od 4 do 10 dni ROCZNIE na rzecz „Pana”. Nie płacił poza tym ŻADNYCH podatków. Nie potrzebował pieniędzy ani kredytów, a wszystko co potrzebował dostawał od „Pana” lub kupował na targu wymieniając nadwyżki swoich produktów….”.
      Powyższe odnosiło się też w dużej mierze do tzw. wolnych kmieci, gdy otrzymywali nadział gruntu pod własną uprawę w zamian za czynsz zamieniony na tzw. odrobek, czyli pańszczyznę. Od XVI wieku ta symbioza się skończyła i chłop został sprowadzony do roli bydła roboczego. Nie wspominam już o całej rzeczy parobków i służbie folwarcznej, którzy mieszkając w czworakach nie miała praktycznie żadnych praw i byli niewolnikami “jaśnie państwa”. Ich sytuacja była jeszcze gorsza od chłopa pańszczyźnianego.

      Brusek stosuje więc retorykę post-prawdy wybierając z historii to co jest korzystniejsze dla “jaśnie państwa”. Nie będę się powtarzał, bo wielokrotnie już ci cytowałem materiały źródłowe o rzeczywistej a nie zafałszowanej sytuacji chłopa pańszczyźnianego. Nikt tej historii nam nie fałszował, żadni komuniści, bolszewicy, itd. Źródła które posiadam i na które się powołuję pochodzą z czasów, zanim jeszcze “komunizm stał się modny.” 🙂
      Te źródła to również materiały kościelne, np. pisma nuncjuszy do papieży donoszące o ciężkiej doli chłopa. To uchwały synodów biskupich pouczające szlachtę o konieczności ulżenia losom chłopa, bo ucieczki były nadmierne a kary zbyt okrutne, bo po takiej chłoście chłop nie był w stanie pracować. I to wszystko już od XIII wieku. No i pamiętaj, że pierwsze folwarki pańszczyźniane były utworzone w dobrach kościelnych. To kler dał przykład szlachcie-rycerstwu, jak eksploatować chłopa.

      Niech Brusek dobrze przestudiuje źródła opisujące tamte czasy, a pochodzące z przed okresu oświecenia, wtedy się przekona jaka była prawda.

      A co do historii to wiemy, że rzadko zdarza się ktoś, kto opisze ją obiektywnie z różnych perspektyw.

      Natomiast na twoją retorykę “antykomunistyczną” polecam ostatni trafny felieton z cyklu rozmowy Wielomskich. Jestem pod wrażeniem postępów Wielomskiego, a już przypomnienie czytelnikom opinii prof. Balcerka z 1994 roku przez panią Wielomską zakrawa na jakiś cud. Szkoda tylko, że Wielomski, jeszcze trzyma się z monarchistami, to już intelektualny anachronizm. Czas aby został prawdziwym wolnym słowiańskim narodowcem z kosmocentryczną filozofią życia. Bo tylko to nas może skonsolidować, jako słowiańską populację w kontrze do zbójnickiej polityki Anglosasów.

      Przytaczam ci jego trafną opinię, która jest dla twojej retoryki druzgocąca, a ja też tyle razy ci w tym stylu pisałem i mnie nie słuchałeś:
      “Adam Wielomski: Mam już na tyle dużo lat, że pamiętam rok 1989 i panujące wówczas nastroje. Jeśli je porównamy z dzisiejszymi, po 30 latach, to widać, że zjawiskiem narastającym jest antykomunizm. Polska „prawica” (cudzysłów nie jest przypadkowy) świadomie i celowo fanatyzowana jest walką z „marksizmem”, „marksizmem kulturowym” i „komuną”, a walka ta narasta odwrotnie proporcjonalnie do czasu jaki upłynął od upadku komunizmu i liczby żyjących aktywistów PZPR.

      To zjawisko jest świadomie organizowane i sterowane i ma cel, jakim jest ogłupienie Polaków tak, aby nie byli zdolni do prawidłowego zdefiniowania swoich rzeczywistych problemów. Na konserwatyzm.pl, przy jednym z tekstów krytycznych wobec walki z fantomem marksizmu Krzysztofa Karonia, Czytelnik podpisujący się jako Ryszard napisał: „Z życia: podczas rozmów ze znanymi mi dwudziestoparoletnimi “Karoniarzami” znamienne, że ci pozatrudniani na umowach śmieciowych (naprawdę nie do pozazdroszczenia) u pracodawcy z francuskim kapitałem, za zły los obwiniają konsekwentnie … “żydokomunę” i ”panoszących się marksistów”. Zero autorefleksji nad rzeczywistym stanem rzeczy i pytaniem, z czego taki stan rzeczy NAPRAWDĘ wynika i co jest jego rzeczywistą ideologiczną podbudową.

      Na pytanie, czy nie brali pod uwagę, że być może problemem od 30 lat w RP jest raczej “żydokapitalizm” reakcja jest wybuchowa. (…)”. I ten komentarz zawiera odpowiedź dlaczego ośrodki władzy są zainteresowane tym, żebyśmy nie dostrzegali polskiej podległości politycznej wobec USA, dyktowania nam w Mosadzie w Wiedniu regulacji prawnych odnośnie penalizacji kłamstw dotyczących naszej historii, całkowitego uzależnienia gospodarki od niemieckiej czy kupowania drogiego gazu z Ameryki. Zamiast oponować przeciw rzeczywistym problemom kolonizacji Polski, mamy skupić się na zwalczaniu „marksizmu” i „komuny”, czyli fantomów. Marks nazywał to mianem wytwarzania „fałszywej świadomości”, która ma zakryć przed ludźmi istotę rzeczywistości.”
      http://www.mysl-polska.pl/2021

      Powtarzam jeszcze raz, jeżeli nie chcesz uczyć się ode mnie, ucz się chociaż od Wielomskich, albo inaczej razem z Wielomskimi, a nie od Karoni i innych istot pozbawionych umiejętności myślenia.

      Ps. Nie odpisuj, bo z góry wiadomo co napiszesz, no chyba, że przyznasz rację Wielomskim i sięgniesz do linku z opinią prof. Balcerka – o zgrozo na stronach Instytutu Brzozowskiego. Prof. Balcerka miałem możliwość posłuchać na początku lat 90-tych, szkoda że naród zniewolony okupacyjną religią, nie był w stanie wtedy zrozumieć, co się dzieje. Tu masz też pochlebną opinię o nim: http://xportal.pl/?p=26110
      Paka

     • 28 sierpnia 2019 o 15:27
      Permalink

      Dochodzimy do sedna sprawy. Jeśli my – adepci Konecznego czy Kosseckiego – twierdzimy, że przyszłość Polski zależy od cywilizacji łacińskiej, musimy zadać sobie pytanie, jak ją zaprowadzić w społeczeństwie, które jej po prostu nie chce? I kto ma być naszym sprzymierzeńcem w tej walce – prawicowe czy inne media, które wcale poprzeczki intelektualnej podnosić nie chcą, bo stracą oglądalność, albo też po prostu nie są w stanie jej podnieść, bo ich redaktorzy sami uczyć się nie chcą?

      Czy też należy „okroić” ideał cywilizacji łacińskiej i położyć nacisk wyłącznie na etykę, a kwestię racjonalności pominąć, trochę jak to przez wieki robił KK w stosunku do większości wiernych? W miejsce nauki i racjonalnego poznawania rzeczywistości trzeba by jednakże wstawić jakąś ideologię czy też propagandę ideologiczną, bo bez tego sterować ludźmi się nie da. Trzeba by więc zejść do poziomu Karonia czy Prezesa, zmienić tylko stereotypy.

      Nawet gdybyśmy uznali, że należy pójść taką drogą, to problem ze zmianą stereotypów jest jednakże taki, że większość z nich już nie działa. Porażka Konfederacji w ostatnich wyborach pokazała, że negatywny stereotyp Żyda nie oddziałuje na społeczeństwo; zresztą narodowa demokracja jak również tzw. endokomuna już się dwa razy na nim przejechały.

      Doskonale rozumie to Karoń, który de facto mówi o Żydach, ale twierdzi, że odwoływanie się do antysemityzmu to „polowanie na wampiry”. Stąd też nie dziwi, że większość słuchaczy Karonia czy wyborców PiS nie widzi koincydencji między nadreprezentacją osób pochodzenia żydowskiego w marksizmie i aparacie władzy państw komunistycznych.

      Nie dostrzega także tego, że po odsunięciu tychże osób od władzy przez narodowe skrzydło PZPR, zmienili oni barwy ideologiczne i niemalże z dnia na dzień stali się … antykomunistami. 😏

      Propaganda Karonia i PiS właśnie ma na celu to, żeby ludzie tego nie zrozumieli, że stara marksistowska fasada była no właśnie li tylko fasadą… Lud fasady od tego co się za nią kryje nie odróżnia i ma nie odróżniać – Karoń i socjotechnicy pilnie pracujący na zapleczu PiS o to zadbają. 😀
      (…)
      Osobnym stereotypem jest „wolność”. Na prawicy oznacza to wolność „od komuny”, a na lewicy – od KK. Możemy znowu argumentować, że nie ma wolności bez socjocybernetyki, ale znowu zderzymy się z „reality”. 😀
      https://marucha.wordpress.com/2019/08/27/stereotypy-lekcja-ktora-krzysztof-karon-pilnie-odrobil/

     • 28 sierpnia 2019 o 22:18
      Permalink

      @krzyk58. 28 sierpnia 2019 at 15:27

      Problem w tym, że z tobą nigdy nie można dojść do sedna sprawy, bo zawsze i wszystko odwracasz kota ogonem, aby bronić okupacyjnej religii i feudalizmu ściśle z nią powiązanego. Aż się dziwię, że “bezkrytycznie” przyjąłeś tezy Pani Magdaleny Ziętek-Wielomskiej?

      Ma ona oczywiście dużo racji w krytyce Karonia i prezesa, z tym się zgadzam. Natomiast odwoływanie się do cywilizacji łacińskiej rzekomo wyższej, czy polityki KK jako słusznej, uważam za intelektualną aberrację. Otóż “człowiek łaciński” to mit, jak i rzekoma cywilizacja łacińska zbudowana na gruzach prawa rzymskiego przez wypaczony katolicyzm połączony z okrutnym prawem germańskich plemion. Wyszła z tego zdegenerowana mieszanka, która zatrzymała rozwój ludzkości na całe tysiąclecie. Postęp naukowy i techniczny ludzkości dokonał się w opozycji i wbrew dogmatom tej destrukcyjnej cywilizacji opanowanej przez scholastykę pod egidą Watykanu. Skądinąd zawdzięczamy to także światłym księżom, dla których postęp naukowy i cywilizacyjny był ważniejszy niż dogmaty, a wielu z nich było z tego powodu eksterminowanych.
      Historyk katolicki prof. Kłoczowski pisze nawet w swojej historii o oświeceniu katolickim w kontrze do scholastycznej ciemnoty. Polecam jego książkę: Jerzy Kłoczowski, Lidia Müllerowa, Jan Skarbek – Zarys dziejów Kościoła katolickiego w Polsce, Wyd. Znak, Kraków 1986. Niemniej jednak, jak wszyscy historycy związani z kościołem jest nie obiektywny bo pomija zupełnie fakty stawiające instytucjonalnego okupanta w złym świetle. Przykładów miałbym dużo.

      A i jeszcze jedno. Pani Ziętek-Wielomska dziwi się, że lud wybiera działanie na stereotypach. Jest to przypadłość prawie normalna z punktu widzenia psychologii, nawet u ludzi wykształconych. Niestety tak działa nasz umysł i trzeba odpowiedniego wychowania i doskonalenia, aby przezwyciężyć ten mechanizm działania i funkcjonowania człowieka. Posiadacze kapitału i współpracująca z nimi okupacyjna religia nie są zainteresowani odpowiednim doskonaleniem umysłów pospólstwa, bo straciliby możliwość sterowania nim, gdyby większość uzyskała potencjał samodzielnego i krytycznego myślenia, w uproszczeniu – nabrała rozumu.

      U ludzi bez względu na wykształcenie obserwuje się też mechanizm konserwatyzmu poznawczego, czyli pewnej ostrożności w swoich decyzjach i wyborach. Jest to poniekąd mechanizm obronny przed wykorzystaniem przez różne skrajne ideologie, ale też determinowany społecznie.

      Nie mam czasu na wykład w tym temacie, więc polecam tobie i Pani Ziętek-Wielomskiej dobrą, aczkolwiek starą już publikację, która nie straciła na wartości mimo upływu czasu: Józef Kozielecki, Psychologia procesów przeddecyzyjnych, PWN, Warszawa 1969.

      Koneczny żył w czasach gdy psychologia eksperymentalna dopiero raczkowała, więc jest usprawiedliwiony z błędnego myślenia. Ale Kossecki, na którego powołuje się Ziętek-Wielomska, już nie jest usprawiedliwiony, bo w PRL odnotowaliśmy bardzo żywiołowy rozwój tej nauki i mamy wiele osiągnięć. Jednym słowem Kossecki zamknął się w swojej cybernetyce i bezkrytycznej akceptacji cywilizacji łacińskiej na czele z okupacyjną instytucją religijną i to spowodowało, że pewne jego teorie są błędne.
      Prawica, która się powołuje w schematyczny sposób na Konecznego i Kosseckiego popełnia ich błędy. Wielomscy także, ale robią niesamowite postępy.

      @WEB. JÓZ. – specjalnie dla kom. @krzyk58 proszę otworzyć stronę – WOLNE TEMATY – aby na czas przerwy technicznej tam mógł pisać posty ze swoimi doniesieniami, bo on nie poprzestanie i nie chce i nie potrafi odpoczywać. Raz na tydzień otwarcie nowej strony z wolnymi komentarzami da mu szansę się zrealizować, a może i inni z tego skorzystają.
      Pozdrawiam

     • 29 sierpnia 2019 o 08:40
      Permalink

      http://sredniowieczny.pl/11-faktow-o-sredniowieczu/
      W linku podano literaturę uzupełniającą w temacie.

      http://sredniowieczny.pl/kosciol-poczatek-nauki/
      J/w.

      http://sredniowieczny.pl/czy-kosciol-hamowal-nauke/

      https://gloria.tv/article/6dEqg1SGzzipD6BxCkDqN3Ciq

      Miecławie zapewne zauważyłeś iż aktywność kom. ograniczyłem do niezbędnego minimum m.in. (ikonki) po to byś wypoczywał godnie po wyczerpującej pracy i nabrał wigoru w zbliżającym się (nieubłaganie) nowym roku szkolnym dlatego że..takie będą Rzeczp…. 🙂
      https://monitorpostepu.pl/naglowki-prasowe-z-pseudocytatem/
      Zwróć, proszę uwagę na posta kom.”kuba9131, 27 sierpnia 2019 o 21:11 ” gdzie
      autor bloga odpowiada kom. – “Ja już od dłuższego czasu biorę się za czasochłonny i „definicyjny” tekst opisujący czym właściwie jest lewactwo, bo chyba czegoś takiego nigdzie jeszcze nie ma. Chcę w nim zawrzeć właśnie to co napisałeś plus kilka innych spostrzeżeń. W skrócie- lewactwo to zorganizowana grupa przestępcza z siedzibą w USA, która dzięki propagandzie, socjotechnice i wykorzystaniu ludzkiej naiwności/głupoty- zdobyła dosyć dużo zwolenników w świecie zachodnim. Jej celem jest tylko i wyłącznie zdobywanie przywilejów właśnie dla tej grupy, przy zmniejszaniu przywilejów/praw dla wszystkich, którzy mają czelność nie podzielać ich poglądów.
      To, że lewica jest czymś innym niż lewactwo (i w gruncie rzeczy obie te ideologie nie mają ze sobą wiele wspólnego) świetnie pokazała sprawa programu 500+, który został obrzygany przez lewactwo, a jego beneficjenci uznawani są przez (na ogół bezdzietnych) lewaków za patologię i nierobów. Lewactwo w kwestii 500+ nagle zaczęło gadać tak samo, jak Korwin-Mikke i troszczyć się o finanse publiczne. Najlepsze, że lewactwo wychwala pod niebiosa dużo bardziej rozbudowaną pomoc socjalną w Niemczech czy Skandynawii.” 🤣 Taki ‘kliniczny” przypadek zauważony nawet pośród opinii kom. na łamach OP – nieprawad’ż?

 • 24 sierpnia 2019 o 21:23
  Permalink

  Na stronie internetowej en.​kremlin.​ru/​events/​president/​news/​copy/​60836 można znaleźć tekst wywiadu z prezydentem Putinem z czerwca, który został częściowo streszczony poniżej. Jego analiza zostanie umieszczona w kolejnym wydaniu niniejszych Komentarzy.
  ” Co się tyczy religii, to nie można jej usuwać z przestrzeni kulturowej. Nie można do tego dopuścić. Rosja jest krajem prawosławnym, nie jest państwem katolickim, ale czasem mamy poczucie, że ten sam liberalizm działa, wykorzystując pewne elementy i problemy samego Kościoła, w celu zniszczenia Kościoła rzymskokatolickiego… Uważam to za fałszywe i niebezpieczne. Czy zapomnieliśmy, że wszyscy żyjemy w świecie zbudowanym na biblijnych wartościach? Nawet żyjący na tym świecie ateiści czerpią korzyści z tych wartości. Nawet jeśli nie praktykujemy codziennie czy publicznie naszej religii, to przecież w głębi nas muszą być zakotwiczone pewne fundamentalne reguły i wartości moralne. Dlatego reż tradycyjne wartości są dla milionów ludzi stabilniejsze i ważniejsze niż liberalizm, który w mojej opinii jest już u swego kresu. ” https://zascianekporusza.wordpress.com/page/3/

  “Moczar dawał nadzieję, że tych „starych dziadów z KPP” w końcu się wyrzuci” – I TU pozwoliłem sobie na odrobinę zdrowej SATYSFAKCJI… 🤣

  To w pałacyku w Natolinie jedna frakcja PZPR spiskowała przeciw drugiej

  https://talbot-nowyekran-pl.neon24.pl/post/142723,gwalt-na-polsce-czesc-i
  Gwałt na Polsce (Część II.) – O marcu 1968 inaczej.
  http://www.polishclub.org/2018/03/19/gwalt-polsce-czesc-iii/
  —————————————————

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/08/drugie-dno-pierestrojki/

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/08/grabarze-polskiej-nadziei-1980-2005-czyli-jak-demontowano-blok-wschodni/

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/08/list-otwarty-zdzislawa-r-gagalskiego-do-prezydenta-rp-andrzeja-dudy-i-ponowny-wniosek-o-odpowiedz/

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/08/resortowe-dzieci-obciazaja-wina-polakow-za-zbrodnie-swoich-przodkow-w-okresie-komunizmu-wojennego-1944-1956/

  @Bible Freak
  24 sierpnia 2019 at 11:09 – Jestem, jaki jestem. Tytułem wyjaśnienia, jestem
  ‘Niespotykanie spokojny człowiek” to taka uwaga tytułem wyjaśnienia, a zarazem nawiązanie do tytułu filmu TVP z lat 70’
  Z uwagą ponownie przeczytałem treść posta, “23 sierpnia 2019 at 18:17”
  nic niepokojącego (bądź też chamskiego czy agresywnego) w użytej tonacji nie zauważyłem, może “kolega” nadmiar użytych argumentów z mojej strony ripostuje wedle zasady
  a u was to Murzynów nie lubią, należało napisać wprost – bijecie Murzynów…albo żonę??! 😑

  Odpowiedz
 • 25 sierpnia 2019 o 15:06
  Permalink

  @wPolityce.pl
  1.
  Osobiście nie zauważyłem, aby OP reprezentował jasno sprecyzowaną linię polityczną.
  2.
  Wyciąganie wniosku o powiązaniach autorów felietonów z innymi osobami w oparciu o zbieżność poglądów w ocenie bieżącej geopolityki jest grubą przesadą.

  Odpowiedz
  • 25 sierpnia 2019 o 21:20
   Permalink

   Kaja, przerwa techniczna ma być bodajże do października. Ja też czekam aby się skończyła.

   Odpowiedz
  • 27 sierpnia 2019 o 01:54
   Permalink

   @Kaja
   Co jest takiego fascynującego w OP? Przepowiednie o nadciagającym krachu ekonomicznym naszej gospodarki czy meandry polityki światowej?

   Odpowiedz
   • 29 sierpnia 2019 o 10:29
    Permalink

    Jak to co? Poczytaj zobaczysz różnicę…

    Odpowiedz
 • 26 sierpnia 2019 o 19:27
  Permalink

  @Krzyk58
  “Бунт рассерженных горожан”.

  Bunt to huragan, tajfun (“…российский бунт, бессмысленный и беспощадный”
  А.С.Пушкин).

  A jeśli youtube kanały, streamery, koordynatorzy  i inwalida na wózku  przed kordonem  policji to  to już nazywa się technologia polityczna.

  “Pasiecznik czy Żukowski – nie sądzi pan że TO jednak inna liga”

  “Inna liga” to faktycznie są  te same testicles, tylko widok z boku.
  Gdzie przebiega ta linia między “ideowym” pożytecznym idiotą a  profesjonalnym prowokatorem?
  Lekcje kolorowych rewolucji na Ukrainie, w Serbii, Gruzji pokazują, że “ideowe” (zwłaszcza młodzież) są doskonałym mięsem armatnym i świetnie wyglądają w kadrze. Ale po osiągnięciu celu one natychmiast znikają.
  Gdzie się podziały serbski “Odpór”, ukraińska “Pora”, gruzińska “Kmara”?
  Nie wiem.
  Być może gdzieś w pobliżu…

  Петербургский Первомай – 2019
  https://www.zaks.ru/new/archive/view/188014?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+zaks+%28zaks.ru%29

  Odpowiedz
 • 28 sierpnia 2019 o 11:32
  Permalink

  Ja chcę artykuły krakauera. Kiedy koniec przerwy technicznej?

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2019 o 10:26
  Permalink

  Mam nadzieję że dni chwały OP powrócą. Po prostu jesteście potrzebni.

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2019 o 11:28
  Permalink

  Žądamy przywrócenia publikacji krakauera. Już! Codziennie wchodzę na mój ulubiony portal i co?

  Odpowiedz
 • 29 sierpnia 2019 o 12:32
  Permalink

  @krzyk58. 29 sierpnia 2019 at 08:40

  Przenoszę dyskusję na koniec komentarzy i odpowiem ci krótko, że z tzw. lewactwem jest ten sam problem co z fanatycznym prawactwem. Lewactwo jest fałszywą flagą zachodniego imperializmu, co zdaje się przytaczany autor zauważać, ale pomija taką samą rolę prawactwa i prawicy.

  Niestety prawica nie zapisała się w historii dobrze, będąc przy okazji swojego konserwatyzmu, także ostoją ciemnoty i feudalizmu, a to podważa zaufanie do niej, podobnie jak do lewactwa dziś.

  Prawica “kolaborując z kościołem” nie rozumie, bądź nie chce zrozumieć prawdziwej nauki społecznej Chrystusa i nie robi nic, aby ją promować w praktyce, co w efekcie służy liberalnemu kapitalizmowi, zachodniemu imperializmowi. Faktycznie w historii, to oprócz pierwszych komun chrześcijańskich z czasów Chrystusa i krótko po nim, tylko komuniści zbliżyli się do “ideału” stosowania jego przesłania biblijnego w praktyce. Niestety to spowodowało opór prawicy i w efekcie przemoc, wojny domowe. Komuniści myśleli, że jak zdołają ludziom zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne i tzw. godne życie, narzucając nowy system nawet przemocą, to będą mieli dozgonną wdzięczność i nowy system zacznie szybko działać. Byli w ogromnym błędzie bo nie znali się na psychologii ludzkiego umysłu i sile ciemnoty wdrukowanej w geny. Nie wiedzieli, że nowe pokolenia urodzone już w nowym systemie, będą miały inną perspektywę, inne doświadczenie i staną się podatne na destrukcyjne wpływy z uwagi na brak tego doświadczenia z okresu zniewolenia feudalnego i kapitalistycznego. Przykład pokoleń urodzonych już w PRL jest tu doskonały. Prawda jest taka, że każde nowe pokolenie zaczyna swoją przygodę z życiem w niewielkim tylko stopniu bazując na doświadczeniach starszych pokoleń, dlatego mamy takie zawirowania ideologiczne i historyczne.

  Komuniści, socjaliści nie odrobili też lekcji z Abramowskiego, który o tym pisał na początku XX wieku.
  „Ani komunizm, ani bezpaństwowość nie daje się zaszczepić w duszach ludzkich środkami policyjnymi, komunizm zaś utrzymany przymusowo, wbrew naturalnym potrzebom mas ludowych, sam sobie zaprzecza i staje się tylko nową postacią ucisku państwowego.” Źródło: Ustawa stowarzyszenia „Komuna” z: Edward Abramowski, Pisma, tom I, Warszawa 1924.

  Ale parafrazując powyższą opinię Abramowskiego można zamiast komunizmu podstawić każdą inną ideologię i efekt będzie ten sam. Obecnie to samo obserwujemy w III RP z narzuconym nam ukrytą przemocą systemem kapitalistycznym. Zmieniła się i wygładziła tylko forma tej przemocy w stosunku do znanych z historii zbrodni feudalizmu i komunizmu.

  Przykład katolicyzmu jest też doskonały. Przecież katolicyzm narzucony został przemocą w Europie i na świecie, co spowodowało masę zbrodni, ludobójstwa i zniszczenia pierwotnych kultur, etycznie stojących nieraz wyżej niż katolicyzm. Np. nasza słowiańska kultura społeczna, uważam, że etycznie była bardziej rozwinięta niż katolicyzm, co wynika z opisów w starożytnych kronikach. Obecnie świat powoli wychodzi z religijnego i prawicowego otumanienia.

  Moim zdaniem rozpoczyna się nowa era i w tym okresie przejściowym zawsze jakiś margines społeczny będzie zachowywał się irracjonalnie. Jak do tego dodamy obronę swoich interesów przez dominujące instytucje religijne i oligarchię światową, które mają ogromny wpływ jeszcze na całe rzesze ludzi i politykę państw (oligarchia) to póki co możemy zapomnieć o sielskim i anielskim życiu na ziemi. Oby tylko oni nie zgotowali nam piekła. Z natury ludzie są dobrzy, tylko podlegają w swoich działaniach wypaczeniom przez system religijny i polityczny, jeżeli są one destrukcyjne.

  W temacie polecam ci cenną publikację, z której podaję główne tezy:

  NATURA LUDZKA WG ABRAHAMA H. MASLOWA
  Ważne dla każdej jednostki jest wyraźne i głębokie uświadomienie sobie, że każde odstępstwo od cnoty właściwej danemu gatunkowi, każdy gwałt przeciwko własnej naturze i zły czyn, k a ż d y b e z w y j ą t k u zapisuje się w naszej p o d ś w i a d o m o ś c i i sprawia, że gardzimy sobą. Jeśli robimy coś, czego się wstydzimy, „rejestruje się” to na naszą niekorzyść, jeśli zaś robimy coś słusznego, szlachetnego lub dobrego, „rejestruje się” to na nasze dobro.

  Każdy z nas ma swą zasadniczą, biologicznie uwarunkowaną wewnętrzną naturę, która w pewnym stopniu jest „naturalna”, wrodzona, dana i w pewnym ograniczonym sensie stała, a przynajmniej nie zmniejszająca się.

  Wewnętrzna natura każdego człowieka jest częściowo tylko jemu właściwa, częściowo zaś należy do całego gatunku.

  Jest możliwe naukowe zbadanie tej wewnętrznej natury i wykrycie, jaka ona jest (w y k r y c i e – a nie wymyślenie).

  Ta wewnętrzna natura, na ile ją dotychczas poznaliśmy, nie zdaje się być w swej istocie czy przede wszystkim, czy też z konieczności zła.

  Główne potrzeby ludzkie (życia, bezpieczeństwa i pewności, poczucia więzi i uczucia, szacunku i własnej godności, samorealizacji), podstawowe ludzkie uczucia i zdolności są na pozór albo neutralne, przed-moralne, albo zdecydowanie „dobre”.

  Skłonności niszczycielskie, sadyzm, okrucieństwo, złośliwość i tak dalej, nie zdają się być wrodzone, lecz raczej stanowią gwałtowną reakcję p r z e c i w frustracji naszych istotnych potrzeb, emocji i zdolności.

  Gniew sam w sobie nie jest czymś złym, jak również strach, lenistwo, a nawet ignorancja. Mogą one rzecz prosta prowadzić i prowadzą do złego postępowania, ale nie musi tak być. Taki skutek nie jest wewnętrzna koniecznością.

  Ludzka natura bynajmniej nie jest tak zła, jak sądzono. Można śmiało powiedzieć, że na ogół nie doceniano możliwości natury ludzkiej.

  Skoro wewnętrzna natura jest raczej dobra lub neutralna, a nie zła, należy ją uzewnętrznić i rozwijać, nie zaś powściągać. O ile jest nad dana możliwość pokierowania swoim życiem, rozwijamy się zdrowo, owocnie i szczęśliwie.
  Źródło: A. H. Maslow, W stronę psychologii istnienia, Wyd. PAX, Warszawa 1986, s. 11 i n.
  (Tytuł oryginału – Toward a Psychology of Being, 1968 rok)

  Religie oparte na dominacji nad człowiekiem kasty kapłańskiej w imieniu boga i polityka pozbawiona egalitaryzmu ze zdegenerowanym systemem społecznych wartości niszczą dobrą naturę człowieka.

  Paka

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia 2019 o 11:08
  Permalink

  Z dużą nostalgią sięgnąłem po stare teksty na Obserwatorze. Z niepokojem czekam na koniec przerwy technicznej.

  Odpowiedz
 • 30 sierpnia 2019 o 12:17
  Permalink

  DO krzyk58

  ZDANIA NIE ZACZYNA SIĘ OD SŁOWA ,,WIĘC !!!”

  Odpowiedz
  • 31 sierpnia 2019 o 21:31
   Permalink

   Baaardzo intieresny… 😏 ze swej strony rewanżuję się krótkim “rolikiem”…
   Может, и нам взять пример
   https://www.youtube.com/watch?v=gF3cpqIRFh8
   Ps. “Poczitajcie przemyślenia” – zwykłych Rosjan i nie tylko…

   @jerzjj. Gdzie i kiedy? Data, godzina! A, jeśli już to… https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Zaczynac-od-wiec;9790.html
   MI :)- zdaje się że Wy “jerzyjj” kręcicie się niczym ‘goowno w przerebli”, 🙂
   inaczej: szukacie tego czegoś na literę “ch w… mózgó”.
   Do rzeczy (dobry) 🙂 człowieku – merytorycznie, gdyż – “Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.”
   M. Twain.
   Poniał?
   😂

   Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2019 o 10:22
  Permalink

  To skandal żeby doprowadzić funkcjonujący tyle lat portal do upadku! Zarząd Fundacji powinien być odwołany! Natychmiast! Chcemy krakauera a nie Grzelązki! Dlaczego zaprzestaliście publikowania tekstów w języku rosyjskim?

  Odpowiedz
  • 31 sierpnia 2019 o 16:51
   Permalink

   Zgadzam się. To poważna strata dla naszego dialogu publicznego. Wielka szkoda, że OP przestał się ukazywać.

   Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2019 o 17:44
  Permalink

  Zauważyłem, że nikt nie próbuje wskoczyć w buty Krakauera, komentarzy coraz mniej a portal niby zamknięty a jednak istnieje. Nudzi mi się, więc postanowiłem „zapchać” puste miejsca swoimi przemyśleniami.

  Wojna handlowa a sprawa polska
  Część pierwsza
  Niestety, wojna handlowa między Chinami i Stanami rozkręca się i powoli zacznie negatywnie wpływać również na polską gospodarkę. Całkiem możliwe, że niedługo wojna ta wejdzie na wyższy poziom i stanie się wojną walutową lub wojną na krypto waluty. Jeszcze wyżej w hierarchii niebezpieczeństwa jest już tylko zimna wojna, a na końcu wojna gorąca. Gorącą wojna mogła zaistnieć jeszcze kilka lat temu, kiedy jedno z państw miało ogromną przewagę militarną nad wszystkimi innymi państwami w tym i nad ChRL. Dzisiaj potencjały militarne potencjalnych przeciwników staja się coraz bardziej wyrównane. Nie jest też oczywiste, że inne państwa byłyby neutralne w takim konflikcie. Wydawało się, że na ostatnim szczycie G20 w Osace dojdzie do jakiegoś porozumienia pomiędzy prezydentem Trumpem i premierem Xi Jinpingiem i zostanie osiągnięte jakieś porozumienie w sprawie chwilowego zawieszenia wojny handlowej. Powodem do takiej chwilowej ugody mogły być nadciągające wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych oraz już obserwowane negatywne rezultaty wojny celnej w obu państwach. W Chinach straciło pracę ponad trzy miliony ludzi a gospodarki Chin i Stanów spowalniają.

  PROSZĘ PANA PORTAL ISTNIEJE I MA SIĘ DOBRZE, MAMY JEDNAK POWAŻNE PROBLEMY TECHNOLOGICZNE. PRZERWA SŁUŻY SPRAWDZENIU CZY PRZYPADKIEM, KTOŚ NAM NIE PRÓBUJE “WPISYWAĆ SIĘ” DO NASZEJ BAZY DANYCH. PONIEWAŻ ROBIĄ TO ROBOTY, MUSIMY OGRANICZYĆ ILOŚĆ AKTYWNOŚCI DO ZERA. DOTYCZY TO ZARÓWNO WPISÓW JAK I KOMENTARZY. MUSIMY MIEĆ ABSOLUTNĄ PEWNOŚĆ, ŻE TREŚCI KTÓRE DOSTARCZAMY SĄ BEZPIECZNE DLA UŻYTKOWNIKÓW. WŁAŚNIE PO TO JEST PRZERWA, A WASZ ULUBIONY AUTOR PO PROSTU JEST NA URLOPIE – PIERWSZY RAZ OD 8 LAT… JA ZRESZTĄ TEŻ! POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2019 o 23:42
  Permalink

  Wojna handlowa a sprawa polska (Część druga)
  Zmniejszone zakupy tych państw na rynkach trzecich powoli zaczną wpływać na gospodarki innych państw. Przed spotkaniem w Osace prezydent Trump w sposób charakterystyczny dla siebie prawie przymuszał premiera ChRL do przybycia na szczycie G20. Dawał do zrozumienia, że zależy mu na spotkaniu i rozmowie w cztery oczy z Xi Jinpingiem. Spotkanie prezydenta i premiera odbyło się, przy czym nie podano, czego dotyczyła rozmowa, chociaż było to najważniejsze spotkanie na szczycie w Osace. Tymczasem nie minęły trzy miesiące spokoju i obie strony zapowiedziały kolejną wymianę ciosów w postaci dodatkowych ceł. Waszyngton wprowadził cła na 818 rodzajów chińskich towarów w wysokości 300 mld dolarów rocznie. Część z amerykańskich ceł ma wejść w życie właśnie 1 września a reszta 15 grudnia. Pekin zapowiedział wprowadzeniem dodatkowych ceł na import z USA warty rocznie 75 mld dolarów. Według agencji Reutera cła obejmą ponad 5 tys. amerykańskich dóbr, m.in.: ropę naftową, samochody i małe samoloty.
  ***
  Tak poza tematem. Gdyby nie odwołana wizyta prezydenta Stanów w Polsce byśmy się zastanawiali, dlaczego straszy się Amerykanów na Florydzie huraganem, chociaż ze zdjęć satelitarnych widać, że huragan raczej ominie Stany.
  – Gdyby prezydent Stanów przyjechał do Polski i napomknął o ustawie 447 to straciłby głosy wielu Polonusów.
  – Gdyby nie wspomniał o ustawie 447 to straciłby głosy wielu amerykańskich semitów.
  Wybrał złoty środek i postanowił zostać w domu.
  ***********

  Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2019 o 23:42
  Permalink

  Wojna handlowa a sprawa polska (Część druga)

  Zmniejszone zakupy tych państw na rynkach trzecich powoli zaczną wpływać na gospodarki innych państw. Przed spotkaniem w Osace prezydent Trump w sposób charakterystyczny dla siebie prawie przymuszał premiera ChRL do przybycia na szczycie G20. Dawał do zrozumienia, że zależy mu na spotkaniu i rozmowie w cztery oczy z Xi Jinpingiem. Spotkanie prezydenta i premiera odbyło się, przy czym nie podano, czego dotyczyła rozmowa, chociaż było to najważniejsze spotkanie na szczycie w Osace. Tymczasem nie minęły trzy miesiące spokoju i obie strony zapowiedziały kolejną wymianę ciosów w postaci dodatkowych ceł. Waszyngton wprowadził cła na 818 rodzajów chińskich towarów w wysokości 300 mld dolarów rocznie. Część z amerykańskich ceł ma wejść w życie właśnie 1 września a reszta 15 grudnia. Pekin zapowiedział wprowadzeniem dodatkowych ceł na import z USA warty rocznie 75 mld dolarów. Według agencji Reutera cła obejmą ponad 5 tys. amerykańskich dóbr, m.in.: ropę naftową, samochody i małe samoloty.
  ***
  Tak poza tematem. Gdyby nie odwołana wizyta prezydenta Stanów w Polsce byśmy się zastanawiali, dlaczego straszy się Amerykanów na Florydzie huraganem, chociaż ze zdjęć satelitarnych widać, że huragan raczej ominie Stany.
  – Gdyby prezydent Stanów przyjechał do Polski i napomknął o ustawie 447 to straciłby głosy wielu Polonusów.
  – Gdyby nie wspomniał o ustawie 447 to straciłby głosy wielu amerykańskich semitów.
  Wybrał złoty środek i postanowił zostać w domu.
  ***********

  Odpowiedz
 • 1 września 2019 o 11:37
  Permalink

  Dzisiaj odbył się w Warszawie spektakl wiernopoddańczego lizania kapci vice-prezydentowi fff. W roli usłużnych niewolników wystąpiła garstka udających fffff ffff…fffff…
  Czyli wróciliśmy do wieku XVIII.

  Odpowiedz
  • 1 września 2019 o 14:29
   Permalink

   “Jerzyjj” – Ty nie dopowiesz, a JA doprecyzyję (także w twoim imieniu)
   ci co pisali listy wiernopoddańcze do “naszego” suwerena i dziś ‘liżą”, jak twierdzisz, co jest zgodne z prawdą, to generalnie ‘resortowe dzieci” kosmopolitycznych, komunistycznych notabli (postkomunistyczna nomenklatura w drugim i trzecim pokoleniu…)
   Wy nie wiedzieli?
   A?
   A jeśli Wy nie wiedzieli – to Wy normalny ignorant ! 😁

   Odpowiedz
 • 1 września 2019 o 15:02
  Permalink

  Ludzie tyle się dzieje! Chciałbym przeczytać komentarz krakauera do rzeczywistości. Wiele tracimy przez waszą przerwę…

  Odpowiedz
 • 1 września 2019 o 20:26
  Permalink

  Wojna handlowa a sprawa polska (Część trzecia)

  Warto przypomnieć przyczyny, które doprowadziły do tak ostrej konfrontacji, chociaż przez kilkadziesiąt lat poprzedzających obecny kryzys we wzajemnych relacjach gospodarka amerykańska i chińska żyły w swoistej symbiozie. Amerykanie na potęgę kupowali tanie produkty chińskie produkowane na amerykańskich maszynach i przy zastawaniu amerykańskich technologii. Początkowo chiński eksport ograniczał się do pracochłonnych, prostych i tanich towarów. Amerykanie uzyskiwali w ten sposób „oszczędności” między innymi na wysokich płacach dla własnych robotnikach. Ubocznym efektem importowania coraz to większej liczby chińskich produktów było gromadzenie przez Ludowy Bank Chin rezerw w postaci amerykańskich papierów skarbowych. Dzisiaj zadłużenie Stanów osiągnęło taką wielkość, że dług nie jest możliwy do spłacenia w przewidywalnym okresie. Tyle że odsetki od zadłużenia trzeba spłacać rok w rok, a ich wielkość jest na drugim miejscu w budżecie po wydatkach na armię.
  ***
  Tak na marginesie. Nasz dług przekroczył już jeden bilion złotych, a tempo zadłużania sięgnęło ponad 200 milionów dziennie. Jeżeli dług będzie zbyt duży, nasze państwo może zostać uznane za niewypłacalne, tak jak przed laty Grecja. Są państwa, które maja jeszcze większe zadłużenie i nie widzą zagrożenia, ponieważ zadłużyły się we własnych bankach. My zadłużyliśmy się w bankach zagranicznych. Jedno jest pewne, na umorzenie długów raczej nie mamy co liczyć. Coraz większy dług oznacza coraz większe odsetki do spłacania.
  ***

  Odpowiedz
  • 2 września 2019 o 08:25
   Permalink

   Racja: “Coraz większy dług oznacza coraz większe odsetki do spłacania.”
   Ale nie tylko. To oznacza także prostą ścieżkę do zniewolenia. Gdyby tego długu nie było, to prawdopodobnie i obcych wojsk w Polsce mogłoby nie być, a politycy nie musieliby pod dyktando okupantów ekonomicznych prowadzić polityki międzynarodowej. Stan zniewolenia się pogłębia, więc skutkiem tego będzie także traktowanie nas Polaków, jak potencjalnego mięsa armatniego w wojnach po stronie okupantów, jak to bywało już w historii pod zaborami. Zresztą już w obecnych wojnach Polacy musieli wziąć udział, bezpośrednio lub pośrednio, mimo braku społecznej akceptacji.
   Kiedy Polacy zmądrzeją? Jak mamy przetrwać i nie mieć krwi bratniej na rękach? To są bardzo aktualne pytania.
   https://noizz.pl/opinie/usa-zniesie-wizy-dla-polakow-ameryka-i-tak-przestala-byc-naszym-marzeniem/2kljrfv

   Odpowiedz
 • 2 września 2019 o 08:42
  Permalink

  Miejmy nadzieję na powrót w chwale portalu OP . Był ( mam nadzieję , że będzie ponownie ) miejscem wymiany wolnej myśli . Był czytany i komentowany . Mądrze – jak Miecław , Królowa Bona , Pozorovatel , Mikołaj i paru innych .

  Szaleńczo – to oczywiście @krzyk 58 . Szaleniec boży . Dziecko awansu społecznego PRL , które , o dziwo pluło wszędzie i zawsze na system , który dał mu pierwsze buty . Ale to jakaś norma . Popatrzcie jak prawccy są sympatycy wyklętych i skąd się wywodzą ( niziny społeczne) . Szaleństwo syndromu sztokholmskiego – każące pluć na dobroczyńców i wielbić oprawców . Coś jak nasi rządzący .

  Osobną kategorią “obserwatorów” jest nienawistne szambo , które ochoczo wybiło . Robin , mondo , L66 .
  Mają do zakomunikowania serię plugawych epitetów , pisanych szybko , niegramatycznie i z dziką wściekłością . Pojawił się nawet jakiś pogrobowiec banderyzmu pisząc coś o “Lvivie” . Czort z nim !

  Mikołaju – ten akapit o 447 w kontekście nieobecności Trumpa jest logiczny i podnoszony przez paru komentatorów . Otóż w Izraelu zbliżają się wybory . Brak odniesienia do 447 i nacisku na Polskę byłby źle odczytany i odnotowany przez lobby ( najsilniejsze ) żydowskie .
  Podniesienie tematu – to kłopot z polskim elektoratem w USA i kłopot w Polsce . Trudno byłoby wszystkim ( prawie ) politykom w Polsce bagatelizować dalej tę ustawę . A tak – wszystko jest ok. Udają , że wilka nie ma , nie było i w ogóle wilki nie istnieją .

  Wracaj OP w dawnej chwale . Nawet z szalonym krzykiem , byle bez szamba . Ale to można zbanować .

  Odpowiedz
  • 2 września 2019 o 14:07
   Permalink

   @fly. “Szaleńczo – to oczywiście @krzyk 58 .” No, dobrze nie będę udowadniał iż nie jestem wielbłądem, po co?
   Otwórz pierwszy z brzegu portal lewicy, lewicowo-liberalny, lewicy
   laickiej poczytaj treści komentarzy – tam, bije po oczach i nerkach
   nienawiść produkowana masowo przez lewaków, komunistów i złodziei…
   Jesteście z tego samego pnia ideowego, odpowiednikiem którego w Rosji
   są liberałowie i demokraci (vide:antyrządowe demonstracje przeciwko Putinowi, patrz:Jekaterinburg – kto i przeciwko czemu protestował ).
   Na zbolszewizowanym Zachodzie czy USA macie również swoich analogów.
   Celnie ujął TO S.M. “Szubrawa szajka byłych ambasadorów wpisuje się w tradycje targowicy https://www.youtube.com/watch?v=4bMp-zwpgmg
   Nie tędy droga. Mnie TAM nigdy nie było i nie będzie, gdyż wyznaję inne wartości!

   Odpowiedz
 • 2 września 2019 o 09:11
  Permalink

  WEB JESTEŚ ZWYKŁYM ŻYDOWSKIM ŚCIERWEM LIŻĄCYM UPĘ KROWOPASOM !!!

  Odpowiedz
 • 2 września 2019 o 16:51
  Permalink

  Wojna handlowa a sprawa polska (Część czwarta)
  Nie tylko narastający deficyt w wymianie handlowej z Chinami zaczął niepokoić Amerykanów. W latach 1993 – 2015, dochód narodowy Chin wzrosło ponad 25 razy, podczas gdy gospodarka amerykańska powiększyła się zaledwie o kilka procent. Amerykańskie elity związane z domowym przemysłem zaczęły coraz głośniej wskazywać na fakt, że ogromne zyski uzyskiwane przez bardzo wąską grupę finansistów amerykańskich na przenoszeniu produkcji do ChRL, nie rekompensują „strat” wynikających z utraty miejsc pracy oraz ubożeniu przeciętnych Amerykanów. Taka „forma” współpracy gospodarczej z ChRL jest nadal popierana przez tak zwane liberalne elity finansowe, ponieważ to one tworzyły globalizację i zarabiały na niej krocie. Różnica poglądów doprowadziła do ostrego podziału w amerykańskich elitach, który w przybliżeniu można opisać w następujący sposób. Liberalne elity finansowe, silnie związane z globalizacją uważają, że jeżeli produkowanie towarów w Chinach i przywożenie ich do Stanów jest bardziej opłacalne ekonomicznie niż ich produkcja na miejscu, to kapitaliści nie muszą spieszyć się z powrotem do USA. Elity te w ostatnich wyborach prezydenckich na swojego przedstawiciel wybrały demokratkę, panią Hillary Clinton.
  Tak na marginesie.
  Matecznikiem liberalnej ekonomii w Europie są Niemcy, Francja i państwa Beneluksu. Po odejściu z urzędu prezydenta Baraka Obamy światowym przywódcą liberalizmu miała zostać pani kanclerz Merkel. Jest nadal przywódcą liberalizmu w Unii Europejskiej, chociaż nie jestem pewien czy liberalizm w Unii w przyszłości nadal będzie „trzymał” się tak mocno.
  Według mojej opinii, dominacja liberalizmu w Unii Europejskiej, a zwłaszcza wśród elit brukselskich, doprowadziła do podkopywania fundamentów dzisiejszej Unii. Również zawirowania na naszej scenie politycznej są w dużej mierze pokłosiem „ścierania” się o władzę i rząd dusz grup o poglądach liberalnych z poglądami, które liberałowie nazywają populistycznymi oraz narodowościowymi.

  Odpowiedz
 • 2 września 2019 o 21:25
  Permalink

  Do -@jerzyjj – człeku , bądź uprzejmy powściągnąć swoje chamstwo . Parę razy coś mądrego napisałeś , ale teraz brak leków ? Odnów receptę ! Nic cię nie upoważnia do wypisywania chamskich epitetów !!!
  Dziwię się , że ci tego nie skasowali . Zwykłe chamstwo ad personam bez treści walone wielkimi literami .

  Swoją drogą masz ciekawą etykę / etykietę . Piszesz “upę ” zamiast “dupę” z “delikatności” , lżąc jednocześnie WEBA w sposób podpadający pod kodeks karny . Ciekawe zwyrodnienie !

  Odpowiedz
 • 2 września 2019 o 21:57
  Permalink

  Swoją drogą ciężki jest los Moderatora . Paru wylało fekalia na portal z powodu jego rzekomej prorosyjskości – “ruska onuca ” , “agenci” , “słudzy Putlera (?) ” . To norma po tylu latach lżenia Rosji w III RP .
  A tu raptem – liżecie d…. Amerykanom z żydowskiego nadania . I bądź tu mądry . Takie rzeczy , sądzę , trzeba kasować .

  Mam pomysł -można informować zbiorczo , że np. skasowano 5 postów zarzucających Wam rosyjską agenturalność , 2 żydowską i 2 amerykańską . Posty nie miały treści tylko epitety . Wtedy chamstwo polegnie , bo nie zobaczy swego łajna na portalu .

  Odpowiedz
  • 3 września 2019 o 15:08
   Permalink

   Do-precyzuję: przekleił,(często-gęsto) bez odwołania się do źródła…
   “Dziwię się , że ci tego nie skasowali .”
   A JA nie (dziwię się…) WEB. “jarzy” co mam na myśli 😉
   Ps. Świadomie czy nie faktem jest iż wywołałeś wilka z lasu,(słusznie zresztą!) spodziewaj się w najlepszym przypadku aluzji do “kurzego rozumu” ergo- cały impet upustu złości pójdzie w moją stronę gdyż stanąłem pomiędzy wódką a zakąską.
   W związku z powyższym przewiduję że nie skorzystam,(tak zwykle mam) na pewno- nie zjem i nie wypiję, nawet przysłowiowego ‘stakańczyka хорошей chrenowuchy czy… pejsachówki”. 😋

   Odpowiedz
 • 3 września 2019 o 19:56
  Permalink

  Wojna handlowa a spraw polska (część szósta)
  Strategicznym celem wojny handlowej wypowiedzianej przez prezydenta Trumpa było wymuszenie sprowadzenia do Stanów Zjednoczonych produkcji przemysłowej, wcześniej przeniesionej do ChRL. Dodatkowe cła mają na celu stworzenie takich warunków „finansowo-ekonomicznych”, aby dla kapitału amerykańskiego było nieopłacalne „trzymanie” produkcji przemysłowej w Chinach. Prezydent Trump i amerykańscy urzędnicy wierzą, że mogą wygrać wojnę celną z Chinami, ponieważ chiński eksport do Stanów Zjednoczonych jest cztery razy większy niż amerykański eksport do Chin. W związku z tym Waszyngton może nałożyć znacznie większe obciążenia na chińskich eksporterów niż Pekin na eksporterów ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto gospodarka chińska jest znacznie bardziej uzależniona od eksportu niż gospodarka amerykańska. Tymczasem negocjacje amerykańsko-chińskie nie prowadzą do porozumienia zwaśnionych – powodem jest twarde stanowiska Pekinu.
  Twarde stanowiska Pekinu w negocjacjach z Waszyngtonem może wynikać z pamięci o „starciu”, jakie miało miejsce czterdzieści lat temu między Stanami Zjednoczonymi i Japonią. W latach 1965-80 mówiło się o cudzie gospodarczym Japonii, ponieważ jej gospodarka rozwijała się tak szybko, że wyrastała na numer jeden w gospodarce światowej. Jej dochód narodowy wzrósł 12 kronie i zaczął doganiać dochód narodowy Stanów Zjednoczonych. Tak jak dzisiaj Chiny zalewają świat swoimi tworami, tak wtedy świat był zalewany tanimi towarami z Japonii. Rozwinięte państwa zachodnie zaniepokojone deficytem w obrotach handlowych z Japonią postanowiły przeprowadzić „atak” na japoński „cud gospodarczy”. Najpierw wymogły na rządzie Japonii podwyżkę wartości jena do dolara pod groźbą wprowadzenia ceł na eksport japońskich towarów. Następnie Stany Zjednoczone sprzedały największym bankom japońskim ogromne ilości atrakcyjnych obligacji po bardzo korzystnej cenie. Niedługo potem obligacje straciły gwałtownie na wartości i japoński cud gospodarczy się zakończył. Spektakularny „upadek” japońskiego cudu gospodarczego doprowadził do tego, że do dzisiaj jej dochód narodowy pozostaje prawie na niezmienionym poziomie.
  *
  Na marginesie.
  Lekcje podobne do tej udzielonej Japonii przez „bogatych” doświadczyły między innymi ZSRR, PRL, państwa Ameryki Południowej a ostatnio Federacja Rosyjska w postaci sankcji.
  Poza naszymi oczami, od czasu Majdanu na Ukrainie, cały czas trwa wojna – którą również można nazwać wojna handlową – pomiędzy liberalną Unią oraz Federacją Rosyjską, a właściwie pomiędzy liberalną kanclerz Merkel i prezydentem Putinem. Celem tej wojny była próba zmiany na stanowisku prezydenta Federacji Rosyjskiej. Pośrednio, wojan ta spowodowała, że oba państwa wpadły w gospodarcze tarapaty. Odnoszę wrażenie, że ta wojna zbliża się do końca, przy czym szala zwycięstwa przechyla się na stronę Putina.

  Odpowiedz
  • 4 września 2019 o 09:31
   Permalink

   Dzięki za syntetyczne przypomnienie faktów historycznych, których Polacy z reguły sobie nie uświadamiają. Mam w związku z tym kilka refleksji. Moim zdaniem za wcześnie jeszcze mówić, że zwycięstwo przechyla się na stronę Putina, bo do ostatecznego zwycięstwa i zaprowadzenia równowagi we współpracy międzynarodowej jeszcze wiele brakuje i wątpię, czy jest to osiągalne, bo oligarchia zachodnia nie odpuści ani na jotę i nigdy tym “wampirom” nie można ufać, nawet po wygranej bitwie gospodarczej. Póki co można powiedzieć, że Rosja z Putinem na czele nie przegrała tego ataku i jeszcze się gospodarczo nie poddała, jak polski styropian po 1989 roku. W wojnach gospodarczych z reguły zwycięstwa są krótkoterminowe a problemy międzynarodowe długoterminowe. Ale przykład Japonii daje do myślenia i polskie władze powinny odrobić lekcje od Japończyków, jak przetrwać z narodem w skolonizowanej gospodarce i jak ją odzyskać. Styropian razem z okupacyjną instytucją religijną naważył kiedyś piwa, podkładając nogę władzom i gospodarce PRL w interesie zachodniej oligarchii, to musi go teraz wypić.

   Warto sobie też przypomnieć ten atak gospodarczy na PRL i stan aktualny w opiniach ekspertów.
   32. Za kulisami PRL-u – Podwójna Pętla
   https://www.youtube.com/watch?time_continue=58&v=6Ltx7YfVg88
   Prof. Witold Kieżun o sytuacji polskiej gospodarki.
   https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=IGi0keqLGpE

   Odpowiedz
 • 4 września 2019 o 14:19
  Permalink

  @Miecław
  Wiele osób przyjmuje z niedowierzaniem, że prezydent Putin cały czas akceptuje kierowniczą rolę liberałów w kierowaniu rosyjską gospodarką i finansami. Zapomina się, że uprzemysłowienie ZSRR w latach trzydziestych było dokonane rękami rosyjskich inżynierów i robotników tyle, że większość nowoczesnych technologii pochodziła z zachodu. Dla przykładu, fabryka słynnych czołgów T-34, które pomogły wygrać wojnę, została stworzona na bazie fabryki traktorów zakupionej w Stanach Zjednoczonych. Również samochód ciężarowy Kamaz, podstawa transportu wojskowego i cywilnego, to licencja amerykańska. Sprzedaż dziesięciu procent zakładu produkującego samochody Kamaz niemieckiemu Mercedesowi podniosła jakość samochodów, ponieważ zaczęły być wyposażone w niemieckie silniki.
  Według ambasadora Rosji w Stanach Zjednoczonych wymiana handlowa w 2018 roku, pomimo sankcji, wzrosła o 13% i wyniosła 27,5 miliarda dolarów. Zawsze jest coś za coś. Musiała Rosja sprzedać Amerykanom udziały w zakładach produkujących aluminium i tytan, wprowadzić do zarządów zagranicznych dyrektorów, ale w zamian te surowce wróciły na amerykański rynek.
  Pamiętajmy, że we wszystkich rozwiniętych państwach gospodarka i finanse są w rękach właśnie liberalnych elit finansowych. Trudno oczekiwać od prezydenta Putina, aby wypychał ze stanowisk liberałów, którzy maja dobre relacje z zachodnimi elitami finansowymi o liberalnych poglądach, jeżeli chce się być państwem otwartym na świat.

  Odpowiedz
  • 4 września 2019 o 23:43
   Permalink

   Tak faktycznie było i jest, ale Rosja jednak dba o swoje interesy bo stara się rozwijać partnerskie stosunki gospodarcze, czyli z korzyścią dla obu stron, więc taki liberalizm jest do przyjęcia, bo inaczej nie ma postępu na świecie. Niemniej jednak, jak sam zauważasz, próbują Rosję jednostronnie podporządkować, stąd moje refleksje i sugestia, że nie można ufać zachodnim “partnerom”.

   Polska nie potrafiła odpowiednio zadbać o swoje interesy. Nie ta klasa polityków niestety. Wprowadzając liberalny kapitalizm pozbyliśmy się przemysłu, bez gwarancji dla interesów państwa. Daliśmy zagranicznym firmom ulgi podatkowe i specjalne strefy ekonomiczne praktycznie za nic, a do tego pozbyliśmy się za “marne grosze” zakładów przemysłowych, które zostały zniszczone, a linie produkcyjne wywiezione. Przykłady zapewne znasz, więc już nie będę linkował. Gdyby to była międzynarodowa współpraca gospodarcza na tzw. zdrowych zasadach z korzyścią faktyczną dla obu stron państw, to nie mam nic p-ko temu.

   A wracając do retoryki Putina i jego ludzi, gdy na wszelkie zarzuty spokojnie opowiadają o “zachodnich partnerach” to ja nie wychodzę z podziwu dla ich poczucia humoru: -)
   Bo naprawdę trzeba mieć niezłe poczucie humoru, aby ludzi, którzy próbują na wszelkie sposoby obrzucić cię błotem i zniszczyć – nazwać spokojnie swoimi “partnerami”. 🙂 Co to za partnerzy, którzy za plecami knują, jak ci tu wsadzić “nóż pod żebro”. Faktycznie chyba coś jest w tym powiedzeniu, że – “Rosjanie to stan umysłu” – oczywiście mam na myśli pozytywny kontekst tego pejoratywnego określenia. 🙂

   Odpowiedz
 • 4 września 2019 o 21:15
  Permalink

  Что будет, если Путина обыграют либералы?
  https://www.youtube.com/watch?v=NrBDzlmLu8w&t=437s

  Ксения Собчак – «Россия стала страной генетического потребия»
  https://www.youtube.com/watch?v=aYnL6svqxbo
  Interesujący komentarz https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D0%BB%D1%8F%D0%B3%D0%B8%D0%BD,_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B8%D0%BB_%D0%93%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D1%8C%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87 do ekwilibrystyki słownej “ksiuszy” – a gdyby tak druga strona?
  Dlatego zauważam słusznie, czy to w liberalnej Rosji czy socjalistycznej Polsce “ci sami pociągają za ogon suflera”, ‘standardy” mamy podobne,
  ale czy inaczej jest na zbolszewiziwanym Zachodzie czy ‘obżydliwie” lewackim USA?
  @Miecław. … bo oligarchia zachodnia nie odpuści ani na jotę i nigdy tym “wampirom” nie można ufać, nawet po wygranej bitwie gospodarczej. ”
  O czym waść piszesz?
  Główny wróg nawet nie u bram, a wewnątrz goroda, taki najgorszy,
  swego czasu z podobnym problemem zmierzyć się musiał STALIN,
  widzę TU, tzn. tam, od dawna ten sam narysowany schemat…
  Как расчищали дорогу могильщикам советского государства. Андрей Фурсов. https://www.youtube.com/watch?v=pxrHqKP_PVI&t=6s

  GŁOS LUDU – II

  Diabeł zmaga się z Bogiem w każdej ludzkiej walce,

  By doprowadzić do zguby jak najwięcej dusz.

  Czerwcowy wywiad prezydenta Putina dla Financial Times, częściowo streszczony i cytowany w zeszłym tygodniu, stał się znany ze względu na stwierdzenie, iż „idea liberalna” przeżyła się i jest już przebrzmiała, zszokował zachodnich polityków i media. Zareagowali oni żywiołowo, niczym mrówki, których kopiec został uderzony kijem. Jakie jest znaczenie tego stwierdzenia i zachodniej reakcji na nie? Musimy zacząć od streszczenia streszczenia, aby zrozumieć jaka jest prawdziwa istota dyskusji. W swoim długim wywiadzie prezydent Putin mówił o różnych kwestiach, ale to co powiedział o liberalizmie było najistotniejsze.

  Prezydent rozpoczął od praktycznego problemu ludzi żyjących na Zachodzie, tj. fali imigrujących do ich krajów cudzoziemców, którzy nie chcą się zasymilować. Już w swoich podstawach wielokulturowość po prostu nie funkcjonuje, ale liberalizm kierujący elitami rządzącymi Zachodem sprawia, iż traktują oni imigrację nie jako problem, ale postęp oświecenia, więc nie czynią nic, by ją zatrzymać i jest ona zupełnie niekontrolowana. Ale państwa nie mogą przetrwać bez pewnych podstawowych ludzkich zasad i wartości moralnych, które na Zachodzie zostały ukształtowane przez Pismo Święte. Ponieważ liberalne elity ignorują wartości biblijne podzielane przez wielu zwykłych ludzi, potwierdzają tym samym, iż liberalizm jest oderwany od rzeczywistości i przeżył się. Nie pozwólmy antyliberałom stać się kolejną tyranią, zaś obecna całkowita kontrola liberałów nad zachodnimi politykami i mediami jest prawdziwą tyranią, która musi się skończyć.

  W skrócie: wartości liberalne są sprzeczne z wartościami biblijnymi. Wartości biblijne zbudowały Zachodnie narody. Wartości liberalne niszczą te narody. Najwyższy czas, bu liberalizm przestał niszczyć Zachód. W tym miejscu Putin ma do pewnego stopnia sporo racji, ale ponieważ jest politykiem, a nie teologiem, nie potrafi przedstawić istoty problemu w całej pełni, a zatem nie opiera się na Panu Bogu i Jego Dziesięciu Przykazaniach, tylko na obecności wartości biblijnych wśród ludzi na Zachodzie. Dziś, po siedemdziesięciu latach wielkich cierpień pod rządami żydowskiego komunizmu, Rosjanie wracają do Chrystusa i prawosławia, więc Putin może opierać się na powrocie jego własnego narodu do wartości biblijnych, jednak czy jest cokolwiek Chrystusowego w oporze ludzi na Zachodzie wobec masy imigrantów? Niewiele. A do tego mamy tu decydujący udział wrogów Chrystusa w organizowaniu i finansowaniu masowej imigracji (czytelnicy niniejszych Komentarzy pamiętają być może szwedzką Żydówką, Barbarę Specter, która przechwalała się, że jej naród stoi za imigracją „konieczną, by uratować Europę” – oczywiście od Chrystusa).

  Prezydent Putin opiera swoje argumenty dla narodów Zachodu na ich wierności wobec wartości biblijnych, jednak kto może zaprzeczyć temu, iż są coraz szybciej podważane? „Panie Prezydencie dziękujemy za to, że chce nas Pan bronić, ale szczerze mówiąc nie interesuje nas to. Kochamy nasz liberalizm, ponieważ daje nam wolność grzeszenia, jak tylko nam się podoba. Próbuje Pan ochronić nas przed nami samymi, ale my czcimy Mamonę oraz naszą wolność, równość i braterstwo. Wybraliśmy, by iść do piekła. Uprzejmie prosimy o zostawienie nas w spokoju. Zajęło nam wieki, aby pozbyć się Boga i nie chcemy do niego wracać”. Taka jest reakcja Zachodu, skryta bądź jawna, do politycznego stanowiska Putina. On potrzebowałby płomiennych apostołów, by móc wyrazić kwestie religijne w ich nadprzyrodzonym wymiarze:

  Bóg istnieje, niezmienny od wieków. Zdecydował On w sposób wolny, by stworzyć istoty duchowe, anioły i ludzi, z materialną ziemią, aby z tymi istotami dzielić swoje nieskończone szczęście. Ale On nie chce w niebie robotów, więc każda istota duchowa użyła bądź używa swojej wolnej woli, by wybrać wieczność z Nim w niebie bądź bez niego w piekle. Jednak trzecia aniołów i pierwsi ludzie, nasi prarodzice wybrali piekło. On przygotował naród, by dać ludzkie ciało swojemu Boskiemu Synowi, by wykorzystać ludzką naturę do naprawienia tego upadku. Ten naród ukrzyżował Jego Syna i od tej pory walczył z Kościołem, który Jego Syn założył, by kontynuować zbawianie dusz aż do końca świata. Ta walka to prawdziwa kosmiczna wojna, siła napędowa historii świata.

  Kyrie eleison.
  Za: zascianekporusza.wordpress.com

  “Wszystkie miasta upodabniają się do siebie. Według tego samego szablonu układa się niewygodne bruki i montuje modne urządzenia małej architektury – drzewka oraz oświetlenie i fontanny wypływające z płyt chodnikowych. Unia nie „daje” na to pieniądze, a włodarze miast chętnie z tego korzystają. Ale czy służy to naszym miastom? Znikają placyki handlowe i targi warzywno-owocowe. Wyrzuca się je poza obręb śródmieść. Zwyczajny mieszkaniec nie ma tam czego szukać. Centra miast stały się przestrzenią przyjazną dla turystów, nie dla mieszkańców; zwłaszcza dla kobiet w butach na obcasach. Następuje przesunięcie handlu detalicznego do centrów handlowych, które oferują pełen pakiet zakupowy, z rozrywką włącznie. Małe sklepy z różnościami na dawnych rynkach, zastąpione zostały knajpkami, punktami usług bankowych i secondhandami. Wielkie miasta postawiły na „turystyfikację” i „studentyfikację” i to pod ich potrzeby przekształcane się nasze miasta. Zwyczajny człowiek czuje się nieswojo. Przechadzając się po centrach Krakowa, Wrocławia, czy Gdańska częściej słyszy się obcą mowę, niż naszą ojczystą. Wobec napływu „nowych ludzi”, nasze tradycyjne śródmieścia przestały być nasze. Zatraciły swojskość. Na naszych oczach realizowania jest utopia wielokulturowości. Europejskie duże miasta coraz bardziej przypominają Wieżę Babel, gdzie roi się od różnych kultur, ras i języków. Proces ten może prowadzić do powstania miejskich gett, w których zamieszkają ludzie biedni i ci, którzy nie akceptują nowych trendów, oskarżeni o nietolerancję, ksenofobię i rasizm. Trwa rewolucja. W rosnących aglomeracjach oswaja się ludzi z dewiacjami promowanymi w „paradach równości”. Stwarza się „nowego mieszczanina” często mówiącego o „otwartości” i „tolerancji”, któremu nie przeszkadzają ryki wydobywające się z nocnych lokali, ale któremu przeszkadzają dzwony kościołów, uliczne krzyże i figury świętych.
  https://www.polishclub.org/2019/08/17/nastaje-era-duzych-miast/

  Paka – 😊

  Odpowiedz
  • 4 września 2019 o 22:21
   Permalink

   Krzyku, może zacznijmy hodować gęsi. Uratowały Rzym być może uratują Polskę. Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • 5 września 2019 o 20:03
    Permalink

    @wieczorynka. Nie tylko Rzym, ale i …. Puchaczów! 🙂 Pozdrawiam

    @Miecław. No to może wyjaśnisz poczemu osoby stanu duchownego będąc rzekomo w ‘jednej lidze” z Hyclerem masowo były eksterminowane…
    Podpowiem: myślący, przewodnicy stada byli/ zawsze są groźni (myśl jest bronią)., ‘myślę- więc jestem’…. potrzebne były “woły robocze” zliczające do sta i ledwo podpisujące się… i wystarczy/ło! – Czy dziś jest inaczej

    “A ty znowu jak nawiedzony po sesji z wąchaniem kadzidła.” 😏

    Чудо! Доказано существование БОГА! Андрей Караулов поделился засекреченными документами КГБ! Факты
    https://www.youtube.com/watch?v=gewxghFi33Q
    Polecam wspomniany w roliku film oparty na autentycznych wydarzeniach, przypominam sobie że na pewno miałem przyjemność zapoznać się z owym filmem…dawno temu. 🙂

    Odpowiedz
    • 6 września 2019 o 18:27
     Permalink

     @krzyk58
     Nigdy nie przeczyłem, że wśród księży można znaleźć światłych ludzi i do tego patriotów, którzy czują się bardziej Polakami, niż Watykańskimi sługami. I tacy ginęli razem z narodem z rąk niemieckich barbarzyńców, przy cichej aprobacie swoich przełożonych i Watykanu. Tacy Watykanowi nie byli potrzebni w polityce, więc masz rację. Myślących Watykan nie potrzebował i nadal nie potrzebuje.

     Takim nie mieściła się w głowie polityka Watykanu sprzyjająca nazistom i faszystom, podobnie jako za czasów PRL polityka JP II p-ko własnemu narodowi w porozumieniu z zachodem. Znajomy ksiądz po 90-tym roku mówi mi: “I co oni narobili?” – mając na myśli JP II i episkopat. Odpowiadam mu – no jak to co, przecież wszyscy księża wykonywali polecenia i robili krecią robotę! Ten odpowiada: “Nie wszyscy, nie wszyscy!” “U mnie na parafii nie było poparcia dla styropianu, ale nas było za mało w skali kraju, aby nie dopuścić do tego co się stało”.

     Tak samo i podczas II wojny światowej. Księży patriotów było za mało, także w czasie tworzenia się Polski Ludowej. Razem w władzami PRL nie byli w stanie zmienić rzeczywistej okupacji duchowej w interesie zachodu, aby stworzyć narodowy polski kościół, służący interesom tylko Polski, jak prawosławie służy Rosji, czy kościół anglikański służy Anglii.

     Mocne:
     https://wiernipolsce1.wordpress.com/2019/09/05/zlikwidowac-chrzescijanstwo-to-dla-kul-propozycja/

     I ciekawe:
     cz 1 PRAWDZIWA PRZYCZYNA ROZBIORÓW POLSKI – ARTUR LALAK i GRZEGORZ SKWAREK
     https://www.youtube.com/watch?time_continue=754&v=a6tRx-Wyn4I
     cz 2 PRAWDZIWA PRZYCZYNA ROZBIORÓW POLSKI – ARTUR LALAK i GRZEGORZ SKWAREK
     https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=vA5iAxTpz2M

     https://www.youtube.com/watch?v=Ei9zGKqakgs&feature=player_embedded

     „Po raz setny powtarzam: nie czyni się przysługi Bogu, czyniąc źle ludziom” – Wolter.

     Odpowiedz
 • 5 września 2019 o 00:37
  Permalink

  Wojna handlowa a spraw polska (część siódma i ostatnia)
  Początkowo mogło wydawać się, że wojna handlowa dotyczy tylko walczące strony i nie powinna nas obchodzić. Szybko może się okazać, że takie założenie jest błędne. Ogromna część naszego eksportu do Niemiec stanowią podzespoły i części do samochodów. Tymczasem wojna handlowa powoduje, że kurczy się eksport niemiecki do dwóch największych odbiorców – Chin i Ameryki. W drugim kwartale tego roku niemiecka gospodarka skurczyła się, co wywołało obawy przed nadchodzącą recesją – ewentualny drugi taki kwartał będzie oznaczał spełnienie się tych obaw. Gdyby rzeczywiście doszło do recesji w Niemczech, to jej skutki byłyby odczuwalne również w Polsce. A to będzie oznaczało również wejście naszej gospodarki w okres stagnacji a potem recesji.
  Warto przypomnieć, że powodem zmniejszania niemieckiego eksportu samochodów do Stanów Zjednoczonych jest niemiecka nadwyżka w handlu ze Stanami, która osiągnęła wartość 700 miliardów dolarów. Fakt, że prezydent Trump nie nałożył jeszcze dodatkowych ceł na niemieckie samochody można wytłumaczyć pragmatycznym działaniem niemieckich władz. Ponieważ nie zwiększają zakupów amerykańskiej broni, „dobrowolnie” zmniejszają swój eksport do Stanów.
  Dzisiejszy problem światowej ekonomii to nie tylko astronomiczny deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu z ChRL czy zadłużenie się wielu państw na ogromne sumy. Innym czynnikiem jest „niepewność” zasobów finansowych przechowywanych w amerykańskich papierach skarbowych czy amerykańskich dolarach. Również euro – drugi pieniądz światowy – ma tylko wartość „umowną”. Taki stan może potrwać jeszcze rok, dwa lata, góra trzy lata. Jeżeli najważniejsze państwa myślą o jakimś stabilnym rozwoju ekonomicznym w ciągu najbliższych trzydziestu, czterdziesty czy pięćdziesięciu lat to muszą rozpocząć wspólne prace nad nowym pieniądzem światowym. Prawdopodobnie będzie to pieniądz elektroniczny w formie krypto waluty.
  Podsumowując;
  – Stany Zjednoczone pod przywództwem prezydenta Trumpa – jest duże prawdopodobieństwo, że Trump zostanie prezydentem na drugą kadencje – będą coraz bardziej ograniczały wydatki zarówno na „obronę” innych państw jak i współpracę gospodarczą z państwami, dla których taka współpraca jest bardziej korzystna niż dla Stanów Zjednoczonych. Dodatkowe cła oraz zapowiedz wycofania części wojsk z Afganistanu mogą być tego świadectwem.
  – Niemcy i Francja, dwa najważniejsze państwa w Unii Europejskiej, pod wpływem czynników zewnętrznych, również będą musiały zmieniać swoją liberalną politykę gospodarczą w sposób podobny jak czynią to Stany Zjednoczone. W ślad za zmianami ekonomicznymi przyjdą zmiany w polityce socjalnej.
  – W chwili obecnej Polska odgrywa na obszarze Unii Europejskiej rolę producenta i podwykonawcy, pracochłonnych, ale prostych podzespołów, analogicznie jak czyniły to przez lata Chiny. Tyle, że w przeciwieństwie do Chin my nie gromadziliśmy rezerw w postaci światowych pieniędzy takich jak dolary czy euro, ale zadłużaliśmy się, podobnie jak Stany Zjednoczone. To oznacza, że nasza pozycja wyjściowa na następne lata nie jest dobra.
  – Opisane trendy gospodarcze, to trendy światowe. Wcześniej czy później będą dotyczyły wszystkich bez wyjątku.
  Zakładam, że dla przeciętnego obywatela Polski nie jest tak ważne, kto wygra nadchodzące wybory do Sejmu, kto zostanie premierem a kto prezydentem. Bardziej będzie liczyło się:
  a) Na ile nasze państwo będzie „potrzebne” w nowej rzeczywistości, jako producent podzespołów oraz pożyczkobiorca?
  b) Jak nasze społeczeństwo odnajdzie się w nowo powstającej rzeczywistości?

  Odpowiedz
 • 5 września 2019 o 18:21
  Permalink

  Dzisiejszy problem światowej ekonomii to niepewność zasobów finansowych przechowywanych w amerykańskich papierach skarbowych czy amerykańskich dolarach. USA $, to tylko wartość „umowna”. Państwa myślące o jakimś stabilnym rozwoju ekonomicznym zmuszone sa rozpocząć wspólne prace nad nowym pieniądzem światowym. Prawdopodobnie będzie to pieniądz elektroniczny w formie waluty opartej na złocie .
  Era Bretton Woods, odejdzie , jak ten kochas, co pomaszerowal lewa, prawa ,w w siną dal…:)
  https://www.youtube.com/watch?v=B5AzhtAVm7A

  Odpowiedz
 • 6 września 2019 o 19:15
  Permalink

  Krzyku , Twoje cytaty ws. wyrodnienia śródmieść dużych miast są bardzo ok. Podobnie jak rozważania o dehumanizacji rozumianej jako odejście korzeni chrześcijańskich i chrześcijańskiej aksjologii .
  Lansowany trend to wielojęzyczny mix robiący wszystko co mu się podoba – w pewnych granicach ( jeszcze ) .
  Najlepiej jak ów mix jest LGBT++++ …. Oczywiście singlowaty pracujący w korpo .

  Jestem coraz bardziej przerażony postępami w wyrodnieniu społeczeństw liberalnych . Patologia z patostreamingu jest coraz powszechniejsza wśród małolatów . Być może , co ciężko sobie wyobrazić ( na razie) wrócimy do rózgi . Angole podobno mają projekt cofnięcia pozwalania gnojkom na wszystko . Nauczyciele być może będą mogli używać przemocy (!) w rozsądnej mierze . Łoł !

  Mikołaju – dzięki za doskonałe opracowanie . W końcówce podnosisz temat braku rezerw w Polsce na ciężkie czasy . To fakt wręcz koszmarny ! A festiwal obietnic przed wyborami tylko się rozkręca . Wszystkie partie po prostu oszalały !!!

  Koszmarnym czarnym humorem , jest też fakt , że podatek od cyfrowych gigantów z USA właśnie się rozpłynął . PiS chciał nim nieco załatać dziurę w budżecie . Ale niejaki Pence zza kałuży znienacka podziękował mu za … zwolnienie z podatku cyfrowego i … uświadomił rządzącym ich miejsce w szeregu .

  Odpowiedz
  • 7 września 2019 o 10:34
   Permalink

   @Miecław. “Nigdy nie przeczyłem, że wśród księży można znaleźć światłych…” Masz TU dobry przykład światłego i zarazem prześladowanego
   duchownego. “Zmieniono nam wiarę- nie chodź na nową mszę. Rozmowa z przypadkowym przechodniem 22.08.2019
   https://www.youtube.com/watch?v=t7CNwkk1w7k&t=24s
   “„Po raz setny powtarzam: nie czyni się przysługi Bogu, czyniąc źle ludziom” – Wolter.’ Cytowana sentencja jest dobrym (klasycznym) przykładem tego, jak to diabeł oświeceniowy ubrał się w ornat i (ogonem) na mszę dzwoni…

   @fly. – Czy ja (jeszcze) śnię? Jednak jest coś proroczego w stwierdzeniu M. Ganhi’ego – najpierw cię ignorują. Potem śmieją się z ciebie. Później z tobą walczą. Później.. zgodzą się z tobą. Nieco improwizuję… 🙂
   BO, oczom nie wierzę, wspominasz o
   powrocie do purytanizmu wychowawczego wobec małolatów – zadam więc pytanie-kto wychowa wychowawców? Tam (na Zachodzie) sprawy zaszły zbyt daleko,
   MY, Europa środkowo-Wschodnia jesteśmy jeszcze do uratowania, pod warunkiem…zastosowania radykalnych środków – m.in. odrzucenia religii
   lewicowo-liberalnej(politpoprawności)!

   Odpowiedz
   • 7 września 2019 o 19:31
    Permalink

    @krzyk58
    No nie chcę ale muszę – zapodać ci ten cytacik i lekcję od Wielomskich, co byś nie zapomniał przeczytać i wyciągnąć właściwe wnioski. 🙂
    Zaprawdę powiadam ci, że to kolejna dobra lekcja od Wielomskich. 🙂

    Markso-centryzm
    “Adam Wielomski: Niedouczonego prawicowca łatwo jest dziś poznać. Cechuje go „markso-centryzm”. Pod pojęciem tym rozumiem wizję, że historia świata dzieli się na dwie fazy: przed i po Marksie, przy czym sam Marks zajmuje tutaj miejsce centralne, podobne jak Chrystus dla chrześcijan.

    Słowem, dla prawicowych nieuków, dla których historia myśli ludzkiej i filozofii jest nazbyt skomplikowana, wszystko, co było do Marksa jest tradycyjne, dobre i nasze, a wszystko, co zaczyna się od Marksa jest złe, stając się marksizmem klasycznym, neomarksizmem lub marksizmem kulturowym. W wizji tej nawet kosmopolityczny kapitalizm staje się formą marksizmu, podobnie jak tęczowi propagatorzy LGBT. Widziałem kiedyś amerykański antymarksistowski film propagandowy, gdzie nawet zakaz posiadania w domu broni maszynowej uważano za wynik infiltracji marksizmu w USA.”
    (…)
    Magdalena Ziętek-Wielomska: Gdyby ta prawica chociaż jeszcze Marksa czytała… Próbuję sobie wyobrazić tekst napisany przez jakiegoś „prawicowca”, w którym udowadniałby, że Dialektyka oświecenia Adorna i Horkheimera stanowi kontynuację projektu Marksa i Engelsa. Niestety, można tylko pomarzyć… Sprawa jest o tyle ważna, że dyskusja na temat tego projektu ściśle związana jest z kwestią modernizacji – jej ciemnych i jasnych stron – co ma zupełnie kluczowe znaczenie dla wyboru właściwej drogi rozwojowej dla Polski. Przede wszystkim chodzi o kwestię sprawiedliwego podziału tego, co ludzie własnoręcznie wypracują, jak również o sprawę alienacji człowieka w stechnicyzowanym świecie.”
    http://www.mysl-polska.pl/2037

    Nie bądź prawicowym nieukiem i czytaj Marksa. 🙂 Bo tak jakoś mi pasujesz do obrazu przedstawionego przez Wielomskich. 🙂

    Odpowiedz
 • 8 września 2019 o 09:24
  Permalink

  Ci, którzy należą do ludzi roztropnych i ostrożnych w wyrażaniu sądów, z pewnością wiedzą, że są to stare, już dawno nieaktualne ideologiczno – polityczne zaszłości.

  Trocki bowiem przegrał ze Stalinem, zaś jego ideowi uczniowie, głosiciele globalnej i nieustającej rewolucji, przez lata wegetowali na marginesie światowego życia. Stalinowski system radziecki, po wyczerpaniu wszystkich swoich żywotnych sił, też jakby zszedł bezpowrotnie z międzynarodowej areny.

  Ale czy rzeczywiście tak jest? Musimy bowiem wiedzieć, iż nic nie rodzi się przez przypadek, ale gdy już ujrzy dzienne światło, tak naprawdę nigdy definitywne nie umiera. To co było, co jest i co będzie, ostatecznie i ustawicznie należy do tego samego. Nic zatem nowego pod słońcem, poza naturalnie kostiumami i kilkoma innymi rekwizytami. Takie żelazne prawo dziejów.

  Jeśli zaś tak, to stalinizm oraz jego antyteza muszą wciąż żyć? Udajmy się więc na ich poszukiwanie.

  Zacznijmy od współczesnej Rosji. To, iż należy do świata imperiów jest nam powszechnie znane. Współcześnie duchowo bytuje jednak w jakimś rozdwojeniu. Z jednej strony szuka bowiem nośnego kontaktu z dawnym światem sprzed rewolucji, potężną spuścizną wielkich myślicieli, twórców najwyższego lotu.

  Z drugiej jednak nie chce odciąć się od radzieckiej przeszłości, którą jakoś wciąż kultywuje. Dlaczego? Wie bowiem, że jej mocarstwowa postać jest głównie zasługą Józefa Stalina. On bowiem wykorzystał zwycięską wówczas marksistowską ideologię w służbie rosyjskiej racji stanu.

  Dzisiaj te dwie tradycje, jakby nieprzystawalne, próbuje się poddać procesowi syntezy. Od tego czy ta dążność ostatecznie uda się, zależy przyszłość Rosji. Dwoma postaciami, które może najlepiej symbolizują obydwa nurty są dlań Sołżenicyn i Dugin.

  A co z trockizmem? Jak wiemy jego autor na scenę dziejów przybył z zachodniej półkuli, gdzie słońce właściwie nigdy nie wschodzi i nie oświeca ludzkich umysłów. Tam też w tragicznych okolicznościach skonał.

  Jednak gorliwi głosiciele słowa prawdy pozostali. Ostatecznie w genialny sposób, trzeba to przyznać, wcielili się w umysły amerykańskich neokonserwatystów. Tam dokonali aktualizacji całej doktryny, dostosowując ją do potrzeb współczesnej epoki.

  Tak więc już nie światowa republika rad, ale globalne państwo kierowane przez amerykańskiego hegemona. Nie permanentna rewolucja, lecz ideologiczna krucjata prowadzona w celu uprzedzającego niszczenia rzeczywistych oraz domniemanych kontestatorów. Takie umiejętne połączenie lewicowej utopii z anglosaskim kultywowaniem własnego mesjanizmu.

  Neokonserwatyzm z taką łatwością uzyskał w Waszyngtonie status doktrynalnego okupanta, gdyż ta cała demokratyczno – liberalna otoczka nowożytnego Zachodu jest niczym żałosna kreatura w świecie szczytnych myśli. To przecież obserwujemy.

  Jeśli by tak rzeczywiście było, a przynajmniej w jakimś stopniu, to dzisiejszy konflikt rosyjsko – amerykański można oceniać, także i z tak zarysowanej perspektywy. A wówczas zobaczymy, że jest to batalia ideologiczna, która współcześnie w zlaicyzowanych okolicznościach, zastąpiła stare kontrowersje o religijnym podłożu. Taka wojna trzydziestoletnia w nowożytnej odsłonie.

  Oznaczać by to mogło, że nie poddaje się ona racjonalnym analizom i wiedza o naturze międzynarodowych relacji jest tu nieprzydatna. Ani geopolityka, ani inne klucze są tu zawodna. I jak widzimy, zgodnie z tradycją: z jednej strony pragmatyzm, z drugiej różne paroksyzmy.

  Na koniec należałoby zapytać: a co z Żydami? Ci jak zawsze będą po obydwu stronach, ale serce będzie u nich biło po stronie zaoceanicznych sił. To Moskwa musi wiedzieć.

  Antoni Koniuszewski
  Myśl Polska, nr 37-38 (8-15.2019)
  http://mysl-polska.pl

  https://marucha.wordpress.com/2019/09/07/stalinizm-a-trockizm/

  Стоило ли Сталину спасать империю? (Константин МОчар)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.