To jest przerażające ci ludzie nie mają żadnej realnej wizji państwa

graf.red.To jest naprawdę przerażające, ponieważ ci ludzie nie mają żadnej realnej wizji państwa, poza teatrem wspomnień w istocie dążeniem do utopii, jaką jest nowy – wymarzony ustrój państwa. O którym póki co niczego nie wiadomo, poza tym że jak na razie będzie oznaczał zwiększenie rachunków za prąd elektryczny, ponieważ w ramach dobrej zmiany będą tam doliczane koszty mediów narodowych. Przecież wiadomo, że narodowi prezesi i narodowi dziennikarze nie mogą zarabiać po 1850 PLN brutto, muszą odpowiednio więcej, więc się Naród wdzięcznie zrzuci. No, a żeby przypadkiem nie okazał się niewdzięczny, to się go przymusi. Oto dobra zmiana w pełni swojej logiki. Poza tym niczego nie wiadomo, ponieważ niczego nie ma i nie było. Ci ludzie przyszli do władzy z niczym, a pan Prezydent prawdopodobnie z przypadku, chociaż na tle rządu i tak wręcz błyszczy kompetencjami, przynajmniej ma ciekawe przemówienia. Uwaga – można się nie zgadzać z treścią, jednak same przemówienia są przeważnie bardzo dobre, duża pożywka dla politologów. Natomiast pani premier, to lepiej się nie wypowiadać bo i po co krytykować? Przecież chyba każdy widzi z jakiego rodzaju problemem mamy tutaj do czynienia?

Co prawda rządzący bardzo umiejętnie ukrywają dynamiką spraw, warstwę merytoryczną. Przy czym są zabójczo skuteczni tam, gdzie z powodów doktrynalnych coś trzeba osiągnąć np. w zakresie dofinansowania świątyń, czy też ruchów personalnych. Z takimi rzeczami to zupełnie nie ma problemu.

Nie ma natomiast nawet dyskusji, a to jest naprawdę ciekawe, ponieważ o ile pamiętamy liczne wypowiedzi takich ludzi jak pan Gowin, czy pan Gliński, to każdy z nich wielokrotnie opowiadał bardzo interesujące rzeczy dotyczące potrzebnych reform w państwie. Swego czasu zdaje się nawet pan Gowin miał niezwykle interesujące propozycje legislacyjne. Tymczasem cały rząd objawił nam tzw. „Plan Morawieckiego” i koniec, finał dyskusji, debat, niczego nie widać, ani nie słychać. Pani premier może sobie robić narady z wojewodami dotyczące programu 500+, jednak problemem jest przede wszystkim to, z czego zamierza sfinansować w przyszłym roku wydatki na ten niesłychanie kosztowny program? Nic o tym nie mówią. Podobnie jak nic nie mówią o tym, skąd mają się wziąć pieniądze na wypłacanie wcześniejszych emerytur? Potem się ktoś dziwi, że Złoty traci na wartości? Przecież nie ma żadnej przejrzystości, nie ma pokazania równowagi pomiędzy dochodami a wydatkami. Wiele osób ma wrażenie, że oddalamy się od rzeczywistości. Tylko, czego się spodziewaliśmy, jeżeli sam pan prezes Polski mówił, że to rząd na próbę?

Analogicznie jak mówić w ogóle o bezpieczeństwie? Przecież koncepcja międzymorza jest czymś tak fikcyjnym, że nie ma czego opowiadać, nawet dla żartów. Wierzymy w NATO i uprzywilejowane stosunki z USA. Tymczasem nie można być, ani ślepym, ani naiwnym. Liczą się konkretna rzeczywistość, w której na pewno nie będzie w Polsce na stałe dwóch ciężkich brygad NATO. W zasadzie liczyć możemy tylko na siebie, ponieważ wszystko inne jest niepewne.

Rząd działa co najwyżej na zasadzie reaktywnej, tzn., reaguje na zaistniałe zmiany w rzeczywistości. Na tyle na ile jest w stanie w obowiązującym prawodawstwie. Jednak większego szału w tym nie ma, tj., jest to ograniczenie się do zarządzania sprawami bieżącymi. Nie można oczekiwać, że rząd wybuduje nam elektrownie atomową, sukcesem jest to, że w ogóle mamy gazoport itp.

Czy nie wymagamy zbyt wiele od rządu? Owszem wymagamy, zwłaszcza, że podejmujemy temat po raz kolejny i wymagania będą rosnąć. Wystarczy bowiem tylko, żebyśmy przyjrzeli się obietnicom, jakie padały w okresie kampanii wyborczej. Wówczas wnioski nasuwają się same. Zresztą one ciągle rosną, to nie jest tak, że nagle nie będziemy wymagać np. zajmowania się sprawami socjalnymi, czy też promocją innowacji. Globalizacja i stan państwa jaki jest odziedziczony po poprzednikach – jednoznacznie i w pełni determinują naszą współczesną rzeczywistość. Dobry rząd musi starać się antycypować przyszłość. My jednak nadal nie wiemy nic na temat wizji państwa. Sama ocena poprzedników to za mało, żeby mieć legitymację do rządzenia.

4 komentarze do “To jest przerażające ci ludzie nie mają żadnej realnej wizji państwa

 • 11 maja 2016 o 04:54
  Permalink

  Smutna ocena rzeczywistości.

  Czas płynie.

  Może to i dobrze, bo do końca kadencji coraz bliżej.

  Tylko że Naród coś w tym przemijaniu czasu traci, tylko politycy zyskują kasę.

  Odpowiedz
 • 11 maja 2016 o 06:36
  Permalink

  Jest to wizja Państwa konfliktów, kto nie z nami ten przeciwko nam.!Co prawda mają to na co zasłużyli ale dzisiejszy audyt PO,ma na celu zniszczenie przeciwnika i jest swoistą pożywką na dalsze lata nieudolnego rządzenia!

  Odpowiedz
 • 11 maja 2016 o 09:20
  Permalink

  Panowie, gdzie wy macie rozum, inicjatorze czas mija a kolesie z PO i PSL niewątpliwie tracą, zyskali troszeczkę biedni Polacy ale to się zmieni po RAPORCIE. A tobie Wladyk radzę już nie pij.

  Odpowiedz
  • 11 maja 2016 o 18:30
   Permalink

   Czas jest największą wartością.

   Wszystko inne można kupić – czasu nie!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.