Projekt zmiany Konstytucji – Nowy Senat – pana Kazimierza Michała Ujazdowskiego

graf. Kazimierz Michał Ujazdowski Copyrights

Uzasadnienie do projektu ustawy

Podstawowym założeniem przedstawionej nowelizacji Konstytucji jest ukształtowanie Senatu jako izby gwarantującej prawa wspólnot samorządowych, podnoszącej jakość prawa i chroniącej instytucje o szczególnym znaczeniu dla ochrony praw obywateli i dobrego funkcjonowania państwa przed partykularyzmem do jakiego prowadzi nadmierna koncentracja na kwestiach rywalizacji między partiami oraz na sporze rządu z opozycją, właściwa pracom Sejmu. Nowelizacja proponuje nową podstawę wyboru Senatu i odrębność kadencji oraz zwiększenie kompetencji w zakresie ustawodawstwa i powoływania organów konstytucyjnych zobowiązanych do bezstronności.

Kluczowe dla zamysłu reformatorskiego jest przekonanie, że samorząd terytorialny jako pierwsza instytucja zbudowana w logice nowego państwa podjął odpowiedzialność za sprawy publiczne z pożytkiem dla dobra wspólnego. Doświadczenie samorządowców stanowi istotną wartość, która powinna być wykorzystana z pożytkiem dla dobrego funkcjonowania państwa. W interesie Rzeczypospolitej jest nie tylko powstrzymanie centralizmu, ale także wykorzystanie potencjału samorządności. Dlatego też projekt okazuje zaufanie przedstawicielom władz lokalnych i regionalnych, powierzając wybór senatorów samorządowym kolegiom wyborczym w województwach.

Senat składałby się z 50 senatorów, wybieranych na czteroletnią kadencję przez wojewódzkie samorządowe kolegia wyborcze. Kolegia byłyby złożone z członków organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicieli organów stanowiących gmin i jednostek samorządu lokalnego oraz członków organów stanowiących jednostek samorządu regionalnego z danego województwa. Bierne prawo wyborcze przysługiwałoby wszystkim obywatelom po ukończeniu 30 lat. Liczba mandatów przypadających na województwo byłaby proporcjonalna do liczby jego mieszkańców (w załączniku proponowany podział na podstawie aktualnego potencjału ludnościowego województw). Sprawę tę jak i tworzenie kolegiów, zasady wyboru przedstawicieli organów stanowiących gmin i jednostek samorządu terytorialnego jak i szczegółową procedurę wyboru senatorów określać będzie ustawa.

graf. Kazimierz Michał Ujazdowski Copyrights

Niezależność Senatu w relacji do Sejmu tworzyłaby nie tylko nowa podstawa wyboru. Celowi temu sprzyjać będzie przyjęcie regulacji, że rozwiązanie Sejmu nie pociąga za sobą rozwiązania Senatu. Tym samym bieg prac ustawodawczych nie będzie przerywany wskutek zakończenia kadencji Sejmu. Druga Izba nie będzie jak dotąd uzależniona od doraźnej presji większości rządowej w Sejmie.

Tak ukształtowany Senat będzie mógł efektywniej niż dotąd spełniać misję współustawodawcy. Nowelizacja wprowadza szczególny tryb ustawodawczy w odniesieniu do ustaw o wyjątkowym znaczeniu ustrojowym. W przypadku ustaw dotyczących wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej, Sejmu i Senatu, ustroju samorządu i wyboru jego organów, a także ustaw regulujących status centralnych instytucji konstytucyjnych uchwałę Senatu odrzucającą ustawę albo poprawkę zaproponowaną w uchwale Senatu będzie uważać się za przyjętą, jeżeli Sejm nie odrzuci jej większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

graf. Kazimierz Michał Ujazdowski Copyrights

Tym samym Senat przyczyniałby się do trwałości regulacji prawnych o szczególnym znaczeniu dla państwa. Polska Konstytucja wzbogacona zostanie o ustawy organiczne stabilizujące ramy prawne funkcjonowania państwa, chroniące kodeksy oraz regulacje samorządowe przed ryzykiem pośpiesznych zmian.

Nowy Senat byłby także opiekunem instytucji konstytucyjnych, które ze względu na swoją szczególną misję powinny zachować niezależność. Nowelizacja proponuje nowy tryb wyboru Prezesa Narodowego Banku Polskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Senat powoływałby samodzielnie Rzecznika Praw Obywatelskich realizując szczególną misję w dziedzinie promocji praw zagwarantowanych w Konstytucji. Na wniosek Prezydenta Senat powoływałby również Prezesa Narodowego Banku Polskiego, co uwalniałoby tę instytucję od bieżącej rywalizacji politycznej. Druga Izba zachowałby obecne kompetencje pozwalające na udział w wyborze Prezesa NIK. W przyszłości, po dokonaniu naprawy instytucji Trybunału Konstytucyjnego można rozważyć naprzemienny z Sejmem wybór członków tego organu.

graf. Kazimierz Michał Ujazdowski Copyrights

Projekt nawiązuje do polskiej tradycji ustrojowej dostrzegającej w aktywności obywatelskiej i rozwoju samorządności źródło siły państwa. Wypada przypomnieć, że Konstytucja 3 maja przyznała prawa miastom i rozszerzyła prawa obywatelskie. Konstytucja z 1997 roku na podstawie linii orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego z I połowy lat 90 wprowadziła ochronę praw wspólnot lokalnych i regionalnych obejmującą samodzielność prawną, majątkową i finansową. Praktyki centralistyczne poważnie ograniczają urzeczywistnienia tych zasad. Rzeczpospolita pozostając państwem unitarnym powinna w pełni wykorzystywać potencjał samorządności.

graf. Kazimierz Michał Ujazdowski Copyrights

Przyjmuje się, że przepisy nowelizacji zostaną zastosowane po raz pierwszy do wyborów do Sejmu i do Senatu po zakończeniu kadencji, w czasie której niniejsza ustawa wejdzie w życie.

Kazimierz Michał Ujazdowski

Więcej informacji [tutaj]

***

Informacja redakcji: wszelkie prawa do tekstu i grafik zastrzeżone na rzecz pana Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Wyłączenie licencji CC 3.0.

10 myśli na temat “Projekt zmiany Konstytucji – Nowy Senat – pana Kazimierza Michała Ujazdowskiego

 • 3 maja 2017 o 06:28
  Permalink

  nie ma zgody na takie pozycjonowanie samorządu. Polska nie jest państwem federalnym, druga izba nie może reprezentować poszczególnych ziem i fragmentów ludzi. Taki pomysł jest po prostu poroniony to droga w kierunku federalizacji państwa wielkie marzenie autonomistów ze Śląska i rewizjonistów z opolskiego. Zapomnijcie o tym, bo to po prostu zły pomysł niszczący unitarność naszego pańśtwa, naprawdę większego błędu nie możemy popełnić. Jak pomyśle że ten pan jeszcze do niedawna był w PiS to włos się jeży. Nie ma żartów, proszę czegoś takiego nie proponować bo to porażka. Po prostu porażka – zły, szkodliwy i antypolski pomysł.

  Odpowiedz
 • 3 maja 2017 o 08:42
  Permalink

  Panie Aleksander Tunin czym się przejmujesz MOTŁOCH polski kupi wszystko a czy to jest dobre czy nie to się będzie zastanawiał jak będzie zapóżno. To widać, to słychać to czuć i to nie jest utumanienie Wladyk to jest prymitywny sposób myślenia. Patrz, Sikorski, Giertych i inni ci..le. Ten motłoch jest w stanie w najbardziej prymitywny sposób się zachować i zaskoczyć samego siebie, doświadczam tego typu zachowania na co dzień. NIECH SIĘ ŚWIĘCI MAJÓWKA.

  Odpowiedz
  • 3 maja 2017 o 10:58
   Permalink

   Masz rację. Niestety takie są skutki promowania wolności od myślenia w masowej kulturze głupoty no i religii zamykającej umysły w mistycznym myśleniu, co skutkuje cofaniem się w rozwoju intelektualnym i pozbawia racjonalnego myślenia. Dla kolektywnej świadomości jest to katastrofa. Z tego upadku nie podniesiemy się przez najbliższe 500 lat. A jak tak dalej pójdzie to znowu lud Polski będzie wyglądał tak, jak pisał kiedyś Staszic: „Pospólstwo w Polsce ludzką postawą od nierozumnych się różni zwierząt, jest bałwochwalcze w ostatnim stopniu. Wszystko zwala na Boga, od którego nieustannie chce cudów. Oto takie są skutki bałamutnej nauki duchownych.” Stanisław Staszic (1755-1826).

   Odpowiedz
   • 3 maja 2017 o 19:56
    Permalink

    @Mieclaw. …
    No Stanislaw Staszic “ujal”, …..wszystko zwala na Boga, od ktorego nieustannie chce cudow”….tu na lamach OP komentatorzy tez mowili, ze uwierzyli Walesie, ktory ni stad ni z owad chcial z Polski zrobic druga Japonie i inne podobne
    dyrdymaly, nie wiem na jakej to podstawie mozna dac wiare w takie banieluki…..to zupelnie jak w filmie “Cud w Mediolanie” z Giuletta Massina w roli glownej….polecalam ten film tu na forum jako forme samoksztalcenia…..bol sciska serce widzac takie fenomeny i to calych mas….komentator skreslil powstawanie takiej mentalnosci…..

    Odpowiedz
  • 3 maja 2017 o 21:14
   Permalink

   Winetu. A Ty kto? Chińczyk? A może z RAŚ?Proszę nieco jaśniej
   kogo masz na myśli kreśląc słowa “MOTŁOCH polski”.
   Odnoszę wrażenie że masz na myśli suwerena, czyli Naród. Błąd!
   Byłoby do strawienia gdybyś ujął: ‘motłoch polskojęzyczny’………..

   Odpowiedz
 • 3 maja 2017 o 09:22
  Permalink

  Biedroń pisze: “Na naszych oczach odbywa się spektakl samounicestwienia prezydenta Andrzeja Dudy”.

  Odpowiedz
 • 3 maja 2017 o 12:32
  Permalink

  ……….A tymczasem Niech się świeci…3MAJA. Witaj “majowa jutrzenko”. Vivat! 🙂 , 🙁
  https://www.youtube.com/watch?v=Ni4CZwKc9N8

  Ps. „A skoro tak, skoro konstytucja 3 go maja przez tę ryzykowną reformę
  przyspieszyła zgubę państwa, po cóż jej dzisiaj święcimy pamiątkę?”

  „Tylko prawdą a pracą naród żyje i dźwiga się,
  a kłamstwo jak opium upaja, truje i usypia”. Amen.

  (ks. Walerian Kalinka)
  Bolszynstwo 3 Maja – Большинство 3 мая http://polski.blog.ru/118900579.html

  Odpowiedz
 • 3 maja 2017 o 12:52
  Permalink

  Taka sobie propozycja ustrojowa.

  Nic wiecej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.