PRL jako sztuczka erystyczna nr 32

Borsen_gdansk_roads_to_freedom_exhibition_21p Tablice z 21 postulatami, które wywieszono na II bramie Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 By Brosen – Praca własna, CC BY 2.5, Wiki Commons

Liberalni krytycy PiS-u często ujawniają swoją bezradność w bezskutecznej krytyce. Trochę to zrozumiałe, ponieważ jak ujawnił Kaczyński, posiada rację całkowitą a ta, co oczywiste nie podaje się krytyce.

Po drugie krytyka trafiać może jedynie do ludzi, jak Kartezjusz, przynajmniej trochę wątpiących.

Skoro liberalna krytyka PiS jest bezskuteczna, zarówno ta racjonalna jak i ta, próbująca odwoływać się do emocji, pozostają jedynie chwyty erystyczne. One mogą odnieść jakiś skutek o ile będę się odnosić do podmiotu ocenianego skrajnie negatywnie a związek pomiędzy przedmiotem krytyki a negatywnym porównaniem uda się uzasadnić audytorium.

Jak widać liberalnym krytykom pozostaje już tylko odwołanie się do PRL. Jest to na tyle częste, że można wysnuć wniosek, że stało się powszechną praktyką.

Każde niemal działanie Rządu Beaty Szydło i PiS jest przyrównywane do PRL.

Nieliczni, z goszczących na łamach mediów eksperci, socjolodzy, politolodzy wskazuje inne inspiracje i inne możliwości porównywania Państwa PiS.

Nie pewno są one bliższe ideologom PiS. Nieprzypadkowo porównuje się dobrą zmianę do Salazarowskiej Portugali. Nieprzypadkowo wątki nacjonalistyczne sięgają drugiej Rzeczypospolitej, która nawet jeśli nie była po roku 1935 brunatna, to na pewno nie była różowa.

Jednak większości publicystów albo to nie przekonuje, albo nie wydaje się użyteczne. Wolą odwoływać się do porównań z PRL.

Tymczasem dzień codzienny PRL – szczególnie po roku 1956 – nie był wcale zły. Dla niektórych zjadaczy zwykłego chleba, który dla nich przestał być czarny, to były czasy dobrobytu i spokoju i to nie w porównaniu do czasów wolny ale właśnie w porównaniu do II RP.

W porównaniu z II RP to był czas dobrobytu, wolności i spokoju i rozwoju. Emancypacji społecznej nieporównywalnej z żadnym okresem.

W III RP dominuje brak poczucia bezpieczeństwa, społeczne nierówności oraz intelektualna degrengolada. Wskazują na to badania społeczne nawet, krytykowana często za propagandę sukcesu „Diagnoza Społeczna”

PRL dla PiS była zbyt porządna i praworządna, zbyt wyrównana i równościowa. Władze liczyły się z opinią publiczna, a nawet z tą opozycją, której istnienia nie uznawały.

Słusznie, tym razem, piszą PiS-meni że taki Trybunał Konstytucyjny, Rzecznik Praw Obywatelskich to PRL-owskie wynalazki. PRL chciała się podobać społeczeństwu. Nawet jeśli trochę udawała. I nawet jeśli te wynalazki pochodzą z okresu, którzy dziś uznajemy za schyłkowy. Bo wprowadzając te instytucje rządzący PRL-em wcale nie myśleli o tym, że będą one funkcjonować w zupełnie innych realiach politycznych.

PiS nie musi udawać i nie chce. Polityki PiS z PRL-em nic nie łączy. Co najwyżej niektórych polityków. PRL dawała im wykształcenie ale oni wzięli tylko dyplomy. Nie bez powodu ideolodzy PiS wzdychają za Pinochetem, Margaret Thatcher, Reaganem i żołnierzami wyklętymi.

W tym kontekście bardzo dziwnie wygląda, gdy politycy utożsamiani z III RP oraz rządzące dziś PiS, wyrywają sobie nawzajem tradycje Solidarności. W warstwie postulatów i oczekiwań nie mając nic wspólnego z nadziejami robotników z 1980 roku. Tamci domagali się bardziej demokratycznego socjalizmu.

Zaś III RP przyniosła neokolonialny turbo kapitalizm. A nadchodząca IV-ta marzy o bliżej nieokreślonym narodowo-gospodarczym mocarstwie, oczywiście też kapitalistycznym.

Zakładam się, że gdyby robotnicy Szczecina i Gdańska wiedzieli co będzie skutkiem ich strajków, nigdy by ich nie zrobili. Nie mówiąc już o górnikach z Jastrzębia.

Nie mamy wiec recydywy PRL-u Mamy próbę sanacji Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Prezesa. Ani to ludowe, Ani socjalistyczne. Nie pachnie dyktaturą Proletariatu, prędzej przypomina rządy Admirała Horthiego, Salazara. Taka mała dyktatura, małego człowieka.

I wzrost nie ma tu nic do rzeczy.

14 thoughts on “PRL jako sztuczka erystyczna nr 32

 • 31 sierpnia 2016 o 06:32
  Permalink

  Gratuluje tekstu,to dla tych którzy na zasadzie resentymentu głosowali na pisomatołkow,zapominając że socjalizm nawet w tak ubogiej formie jak w czasach PRL nie ma nic wspólnego z obecnym”turbo kapitalizmem”i nie o taką Polskę walczyli i ginęli zmanipulowani górnicy z “Wujka”!.

  Odpowiedz
  • 31 sierpnia 2016 o 09:45
   Permalink

   W świetle “wypadków” na majdanie(kijowskim)
   nie jest do końca pewne- KTO(strzelał celnie) zabił górników
   “na Wujku”.
   Mamy prawo i obowiązek domniemywać…

   Odpowiedz
  • 31 sierpnia 2016 o 10:34
   Permalink

   Mając 18 lat, uczyłem się Marksizmu. Przeczytałem cały “Kapitał” i przyznaję się do grzechu, nie rozumiałem nic. Dzisiaj rozumiem czego się uczyłem przed 70 laty.
   Pamiętam jeden wykład na temat: “Determinizm historyczny materializmu dialektycznego”. Konia z rzędem temu, co wie co to jest. A to była zwykła semantyka – wiara, tylko zamiast w Pana Boga, w Boga jedynej Historji.
   Dzisiaj obchodzą mnie tylko fakty. Interpretować fakty umię sam. A faktem jest że Rosjanie nie pozwolili PZPR powtórzyć w Polsce strukturę modelu państwowego ZSRR, bo Stalin już 20 lat nie wierzył w tą strukturę. On już w 1925 r. wierzył w kapitalizm państwowy…
   Tak powstała Polska Republika Ludowa. Taka dziwna mieszanina kapitalizmu i socjalizmu. Ni pies, ni wydra, coś na kształt świdra… A resztę, Włodku, dopowiedz sobie sam. Ja całe życie przeżyłem aż zrozumiałem.

   Odpowiedz
   • 31 sierpnia 2016 o 12:18
    Permalink

    W kwestii determinizmu historycznego,drogi michale,jak położysz się do łózka pełnego pcheł,to na 100% będziesz pogryziony,pytanie bez odpowiedzi dotyczy miejsca i czasu pogryzienia.Tu jest ta dialektyka konieczności i wolności! TAK jest i z naszym rządem,będą fikać to spotka ich kara na100%,ale kiedy i w jakiej skali ,nie wiem? a znam i drugą pogaworkę Kurica nie ptica Polsza nie zagranica.Pozdrawiam i masz dużo racji!

    Odpowiedz
   • 1 września 2016 o 05:51
    Permalink

    @Michal z Izraela
    Swietna analiza !
    ♡pozdrowienia

    Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2016 o 07:19
  Permalink

  Gratuluję znakomitego i trafnego felietonu. Podpisuję się obiema rękami.

  Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2016 o 09:41
  Permalink

  Słuszne prognozy.

  Salazar bis w XXI wieku.

  I kto by przypuszczał taki wynik zdarzeń 31 sierpnia 1980 roku?

  Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2016 o 09:59
  Permalink

  Najbardziej przerażają ci, którym się wydaje, że poznali prawdę absolutną i nie mają co do tego cienia wątpliwości.

  Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2016 o 16:35
  Permalink

  Istotą sowieckiej okupacji był niewolniczy wyzysk ,tak okres PRL podsumował Antoni Smoleński a wtórowali mu Marionetka i Broszka!I to gdzie , w nieistniejącej Stoczni!Moi rodzice przewracają się w grobie,a wraz z nimi miliony uczciwych Polaków którzy odbudowali kraj ,wychowali i dali wykształcenie dzieciom,a państwo pracę. przepracowałem 19 lat w PRL,w tym na kop.Wujek,skończyłem bezpłatne studia,później doktorat ,dostałem mieszkanie.W kapitaliżmie,prywatna uczelnia,duża prywatna korporacja,samorząd w porównaniu z okresem PRL,obecnie to rzeczywiste piekło,a Antoni?Kasa od USA,Soros,Kościół!

  Odpowiedz
  • 1 września 2016 o 06:50
   Permalink

   @wlodek 31.08’2016, 16:35 “ujal” analitycznie i kontrastowo sedno zagadnienia, taka “historia Chin w 10 minut”..
   Komentator wspominal o swoim ojcu, ktory to po 15 latach bezrobocia w PRL otrzymal prace, wyksztalcil corki i w patrotycznym duchu wychowal wnuki…… tak, takie zycie jest godne i ludzkie . …..
   Dlaczego e Chinach w1936 roku pekinscy studenci strajkowali, przeszli piechota dzikie tereny bez mostow i drog, pelne gorskich wzniesien cos 10.000,00 km walczac z waska i okrutna klasa posiadaczy, czesto byli nimi obcokrajowcy ( = kolonizatorzy ), Mao Tse Tung oglosil dla tych niezliczonychmas glodujacych, kompletnie schorowanych i bez kompletnego wyksztalcenia, nawet bez 4 klas szkoly podstawowej. opisuje to dziennikarz, reporter, autor i filozof amerykanski Edgar Snow w swojej ksiazce, ktora jest do dzis bestsellerem ” ROTER STERN ÜBER CHINA” ( = “CZERWONA GWIAZDA NAD CHINAMI”, w 1959 roku poderzany o sympatyzantke z komunizmem wraz z zona i 2 -ka dzeci opuscil Usa, gdyz jego zona, wtedy znana aktorka Hoollywoodzka i on sam byli na tzw.” czarnych listach” i nikt ich nie chcial zatrudniac , to byla era McCarthy i Nixona, ktorzy zrobili kariery polityczne i fortuny majatkowe na lansowanie nienawisci do komunizmu jako ustroju zwierzat itd., ktokolwiek jak tylko wypowiedzial slowo komunizm lub zwiazki zawodowe byl niszczony, musial opuscic stany, np.E. Snow byl azylantem politycznym w Szwajcarii, podobnie Charlie Chaplin, ktirego tez okrzyknieto komunista, slowo” komunista” bylo najgorsza obelga i zniewazeniem…jak nawet z innych przyczyn chcial sie ktos kogos pozbyc to go publicznie pomowil o komunizm ( ! ), np. czlonkowie rady miejskiej lub gminnej chodzili po domach i oszrzegali przed jakas osoba, jsko komunista i zeby sie przed faka ” zaraza” chronic.Panstwo Snow mieszkali od 1959 roku w Szwajcarii, pani L. Snow , dzis 94-letnia mieszka tam do teraz… takie to sa dzieje swiata, a Polska nadrabia za pieniadze wujka zza wielkiej wody ere McCarthy i Nixona obecnie … …..brawo ! Brawo ! Trzeba z naciskiem dodac, ze pan Snow nigdy polityka sie nue zajmowal, nigdy nie byl czlonkiem zadnej partii politycznej, pisal reporaze z podrozy i opisal w w/w ksiazce ” CZERWONE GWIAZDY NAD CHINI”, ze glodujace i cierpiace masy w Chinach, Indiach, Indochinach, w Rosji obala systrm wyzysku i tortur i stworza ustruj pol., w ktorym ci bez poparcia beda mogli byc obywatelami i miec prawo do pozywienia, mieszkania , uczeszczania do szkol, prawo do pomocy lekarskiej.. dlatego powstal tam taki ustroj dla mas, bo tych maltretowanych mas bylo tak duzo….czy sa pidobienstwa z sytuavja w Polsce lat 1918-1945….? A teraz ?

   Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2016 o 19:15
  Permalink

  „Настоящая свобода имеется только там где…человек не дрожит за то,что завтра можeт потерять роботу,жилище,хлеб”

  И.В.СТАЛИН

  “Tymczasem dzień codzienny PRL – szczególnie po roku 1956 – nie był wcale zły.” ZŁY?!! Lata 1956 -80′
  to prawdopodobnie najszczęśliwsze lata dla Polski i Polaków w dziejach…mam na uwadze Lud,Naród któremu
  dane było wyjść z suteren i czworaków do szkół,pracy…zlikwidowano pozostałości ustroju
  feudalnego….

  “Zakładam się, że gdyby robotnicy Szczecina i Gdańska wiedzieli co będzie skutkiem ich strajków, nigdy by ich nie zrobili. Nie mówiąc już o górnikach z Jastrzębia.” Bezapelacyjnie!

  Dodatkowa lektura – celem poprawy nastroju,nieco
  rozmarzyłem się…. czy MY POLACY nie zasługujemy
  na takiego PREZYDENTA jak Białorusini(czy Rosjanie!)? Pytam retorycznie w dniu dzisiejszym…w tych dniach
  36 lat temu Pan Bóg kopnął ostrzegawczo Polaków w kostkę by w 89′ – bezwarunkowo odebrać rozum,
  stan ten został już dobrze zakonserwowany.Na amen!

  http://patriota-tarkowski.blogspot.com/2016/08/ukaszenka-raz-z-biaorusinami.html

  Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2016 o 22:11
  Permalink

  Autorze, świetny tekst właściwie brakuje mi konceptu aby coś dodać, zatem pozostanę przy delektowaniu się oczywiście tekstem.

  Odpowiedz
 • 1 września 2016 o 07:32
  Permalink

  Zbakomity tekst, ironicznie analizuje rzeczywistosc…
  De facto Artur Schopenhauer w swoich rozwazaniach filozoficznych pt. ” ERYSTIKA, CZYLI SZTUKA PROWADZENIA SPORU” prezentuje takie wlasnie poczynania…nie majac zadnyvh rzeczowych argumentow a chcac zaszkodzic i zniszczyc przecienika, trzeba obrazic i ponizyc jego osobe np. mowiac oh ! Jaki ma Pan / Pani dlugi.i garbaty nos ! Ja bym z takim okropnym nosem nie moglybym zyc, bo taki okropny nos to nie pozwala myslec…..tak to liberalowie znalezli sobie porownawcza inwektywe z tym PRL ..niby to ma co oznaczac ? Panstwowy Rzad Ludobojstwa czy co ? A to tlumoki ci liberalni krytycy, sloma z butow wystaje..i to jeszcze ta metoda swohej oczyznie urabiaja falszywe swiadectwo…dziwuja sie potem, ze Polske zle trakuja…”Jak mozna kogos wychowywac, jak jest sie samemu niewychowanym” glosil Johann Wolfgang von Goethe, polecam lekture “Fausta”….
  Pozdrowienia i wyrazy ( uznania dla autora )

  Odpowiedz
 • 1 września 2016 o 20:29
  Permalink

  Jak to miło czytać przesiąknięte wiedzą komentarze.Zaś artykuły przede wszystkim. Obserwator Polityczny to prawdziwa kopalnia wiedzy. Uczniowie piszą na murach “szkoła óczy”Kpią sobie z niej. Kiedys zaczną czytać “Obserwatora…” i dzięki koleżankom i kolegom , autorom i P. J.W., będą się uczyć naprawdę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.