Czy mamy prezydenta który nie jest głową państwa?

Bardzo interesująca teza pana Włodzimierza Cimoszewicza, przebiegła niesłychanie szybko przez media. Głośne pytanie o to, czy mamy prezydenta, który nie jest de facto głową państwa, jest niesłychanie interesujące. Co więcej, jest to pytanie nadzwyczajnie ważne, w naszych dzisiejszych realiach państwowych.

Pan Jarosław Kaczyński w jednym z wywiadów publicznie deklarował, że nie jest reżyserem w teatrze lalek, czy kimś podobnym. Wedle jego zapewnień, mamy go nie podejrzewać o wszechwładzę. Jednak nie da się ukryć banalnego faktu, że dla swojego środowiska politycznego, obecnie to pan Jarosław Kaczyński jest najwyższym autorytetem. Pan Andrzej Duda, ma autorytet formalny w tym środowisku, jednakże nawet przy wizerunkowym zderzeniu Jego osoby np. z postacią pana Jarosława Gowina, już mamy problem, – kto jest bardziej wyrazisty? Kto posiada własny autorytet osobisty? Czy też, chociaż odrobinę takiego autorytetu?

Wiadomo, jakie są kompetencje władz państwowych na najwyższych szczeblach. Pozycję ustrojową pana prezydenta, dokładnie precyzuje Konstytucja, w tak niezmiernie „trudny” sposób potraktowana przez rządzących w ostatnim czasie. Zdecydowanie rola i pozycja, jaką przyjął pan Andrzej Duda w konflikcie o Trybunał Konstytucyjny, nie przysłużyła się Jego autorytetowi. Jeżeli weźmiemy pod uwagę oczekiwania opozycji i niektórych kręgów opiniotwórczych w zakresie prawa, to w ogóle nie można mówić o tym, żeby pan prezydent zapisał się pozytywnie. Sytuacja jest wielokrotnie skomplikowana, przy czym uwaga – nie można się zgodzić na to, że całą winę za ten kryzys będziemy chcieli przypisać panu prezydentowi. To skrajnie niesprawiedliwe, natomiast to, do jakiej interpretacji prawa pan prezydent pośrednio się przyznał – jest najwidoczniej nieporozumieniem.

Jeżeli popatrzymy na rolę pana prezydenta generalnie w państwie, to nie można zgodzić się z tytułową tezą, albowiem pan Andrzej Duda jest bardzo aktywny na wielu polach, w tym przede wszystkim w kwestii polityki zagranicznej oraz szeroko rozumianych zagadnień bezpieczeństwa. Właśnie przez te pryzmaty powinniśmy postrzegać pana Prezydenta i jego pracę, dosłownie patrząc z perspektywy właściwej dla prezydenckiego systemu odniesienia się i orientowania względem rzeczywistości.

Być może początek tej prezydentury nie był przemyślany, albowiem podanie czarnej polewki przez pana prezydenta Poroszenkę, zamiast zaproszenia do stołu rozmów w Mińsku, to poważna sprawa. Można tylko mieć nadzieję, że Prezydent RP z tak patriotycznego środowiska będzie zdolny do pragmatycznego spojrzenia na naszą politykę wschodnią i jej składowe. Ktoś przecież musi w końcu zacząć myśleć w tym kraju o sprawach wschodnich, w taki sposób, jakimi te sprawy są, a nie metodologią jakiegoś połączenia myślenia życzeniowego, połączonych z archetypami niemożliwego w rodzaju „Międzymorza”.

Nie można również wymagać od pana prezydenta, żeby codziennie dostarczał „treści” dla mediów. Jeżeli ktoś myśli, że można sobie formułować tego typu oczekiwania od prezydenta – jest najdelikatniej mówiąc – bez kontaktu z rzeczywistością. Tutaj trzeba być bardzo trzeźwym i realnie postrzegać nie tylko wspomnianą rzeczywistość, ale także i możliwości. Bezwzględnie to, że prezydent lub pani prezydentowa – milczą w dowolnej sprawie – to ich prawo, które trzeba rozumieć, jako jedną z form kreowania określonej polityki. Ponieważ na tym poziomie odniesienia nie ma przypadków.

Już samo powyższe powoduje, że mówienie o tym, że mamy prezydenta, który nie jest głową państwa jest wielce krzywdzące i przesadzone. W ogóle osobnego rozważania wymaga zbadanie, czy samo takie twierdzenie pod adresem urzędującej głowy państwa nie jest obraźliwe? Jeżeli jednak rządzący, mogą obrażać prawo bezpośrednio obowiązujące wprost z Konstytucji? To, dlaczego nie można tego samego mechanizmu przenieść na uprawnioną pomimo wszystko ocenę działalności politycznej pana prezydenta?

Wizyta Ojca Świętego oraz szczyt NATO w Warszawie, to dwa wielkie sprawdziany dla naszej elity rządzącej. Zachowanie zagranicznych gości wobec pana Prezydenta, w tym gesty, co w przypadku Papieża, czy Prezydenta USA jest zrozumiałe – będą istotnie świadczyć o realnej pozycji naszych władz, w odbiorze części z najważniejszych osobistości na świecie.

9 myśli na temat “Czy mamy prezydenta który nie jest głową państwa?

 • 8 czerwca 2016 o 05:09
  Permalink

  Nie skreślałbym Dudy, on ma potencjał. To jedyna osoba, która może uratować Polskę przed Gowinem i Ziobrem jak zabraknie prezesa (oby żył wiecznie a mleko jego kóz było po stokroć bardziej tłuste od mleka naszych kóz)

  Odpowiedz
 • 8 czerwca 2016 o 06:53
  Permalink

  Żałosne jest stwierdzenie, że od gestów możnych tego świata zależy autorytet Pana Prezydenta, a tym samym POZYCJA Polski.

  Tylko że tak to podejmą media.

  Jak prezydent Obama zrobi sobie “misia” z prezydentem RP, to masze media doznają orgazmu.

  Jeśli gesty będą powściągliwe, to z kolei media zachodnie będą ogłaszały “finis Poloniae”.

  Jest jedyny sposób, żeby odejść od narracji traktowania Polski jak np. Burkina Faso, zanim zasypiemy (zalejemy?) świat grafemem.

  Utworzenie Rady Państwa w składzie: Przewodniczący (wiadomo KTO), aktualny Prezydent, Premier, Marszałkowie Sejmu i Senatu, Pani Janina Goss, aktualny Przewodniczący Episkopatu Polski i Prezes IPN.

  Przywrócenie funkcji Przewodniczącego jako osoby Nr 1 w RP – odpowiedzianej jedynie przed Bogiem i Historią, przywróciłoby właściwy porządek w Państwie.

  Tak osadzony Przewodniczący Rady Państwa RP powinien mieć prawo wydawania dekretów z mocą ustaw, a także prawo do zmiany Konstytucji.

  Czyli oczekiwana byłaby lekka modyfikacja konstytucji PRL z 1952 roku, gdzie zastępujemy słowa ZSRR na USA, a sojusz robotniczo-chłopski na sojusz Patriotów z PiS z członkami Kół Przyjaciół Radia Maryja i TV Trwam.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 8 czerwca 2016 o 07:20
  Permalink

  On ma potencję do bycia marionetką Prezesa,lepiej by został mężem swojej żony i kropka.P Józefie o wpłatach pamiętam bo bez tego daleko nie dojedziemy,i posądzą nas jak Piskorskiego o agenturalność, chociaż pies ich j….!

  Odpowiedz
  • 14 czerwca 2016 o 07:21
   Permalink

   On – DDDDD ma potencję do bycia DDDDDDDD ,lepiej by został OSĄDZONY za DDDDDD Narodu Polskiego -“ślub by być “polskim” premierem? Kim jest DDDD naprawdę? Dlaczego DDDDDD?

   Odpowiedz
 • 8 czerwca 2016 o 08:03
  Permalink

  Wladyk pan prezydent ma na pewno mniejszy potencjał od prezesa NBP a na pewno krótszy. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 8 czerwca 2016 o 08:30
  Permalink

  DODATEK i ERRATA do mojego wpisu z godz. 6:35:

  Jest:

  “Tak osadzony Przewodniczący Rady Państwa RP powinien mieć prawo wydawania dekretów z mocą ustaw, a także prawo do zmiany Konstytucji.”

  Powinno być”

  “Tak osadzony prawnie Przewodniczący Rady Państwa RP powinien mieć prawo wydawania dekretów z mocą ustaw, a także prawo do zmiany Konstytucji, ale nie częściej niż raz w miesiącu”

  Pozdrawiam wszystkich czytelników i aktywnych uczestników “Obserwatora Politycznego”!

  Odpowiedz
 • 8 czerwca 2016 o 11:49
  Permalink

  Jak zobaczyłem, że Autor przywołuje tego typu autorytet co Pan Cimoszewicz, to przestałem dalej czytać. Nie znoszę tych osób ze środowiska co to “Służyli z wielkim oddaniem Moskwie a teraz z wielkim oddaniem służą Brukseli”. Swego czasu nienawidzili imperialistów amerykańskich a teraz nienawidzą Putina. “Idą przez życie z wysoko uniesionym sztandarem, żeby kierunek wiatru czuć”. Tfu.

  NIE MOŻNA UDAWAĆ ŻE NIE MA RZECZYWISTOŚCI – ONA ISTNIEJE OBIEKTYWNIE WOKÓŁ NAS. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
   • 14 czerwca 2016 o 07:23
    Permalink

    Marszałek Komorowski od dawna wiedział, że dojdzie do zamachu na śp. prezydenta Kaczyńskiego. Chodziło, by dostać w swojej ręce jeden z najtajniejszych dokumentów w kraju, tajnego aneksu do raportu WSI. Materiały zaczerpnięte z:

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.