Prawie co piąty Polak (17%) uważa, że nie ma żadnej epidemii koronawirusa

Prawie co piąty Polak (17%) uważa, że nie ma żadnej epidemii koronawirusa i to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. A wśród osób między 18 a 34 rokiem życia ten pogląd podziela już prawie co trzecia osoba. 21% Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem, a 82% deklaruje, że zawsze zakłada maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Niemal co piąty badany (17%) nie wierzy w epidemię koronawirusa i jest zdania, że to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. Z kolei 7% twierdzi, że epidemia nie jest żadnym zagrożeniem dla ludzi. Prawie połowa Polaków (47%) uważa natomiast, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a 29% – że stanowi umiarkowane zagrożenie.

Najwięcej osób uważających, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (60%). Niewiele mniej jest takich osób wśród wyborców Lewicy (57%) oraz Prawa i Sprawiedliwości (54%). Na przeciwnym biegunie znajdują się wyborcy Konfederacji. Wśród nich zaledwie 17% uważa, że pandemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a łącznie prawie połowa wyborców tej partii twierdzi, że epidemia nie jest zagrożeniem dla ludzi (24%) lub że nie ma jej wcale (21%).

1_Ciekaweliczby.pl_Copyright

Zauważalna jest zależność między wiekiem a zdaniem na temat epidemii koronawirusa. Wśród osób z najstarszej grupy wiekowej 55 plus, dla których zakażenie koronawirusem jest wyjątkowo groźne, zdecydowanie dominuje pogląd, że epidemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi. Twierdzi tak 69% badanych. Z kolei wśród osób z najmłodszej badanej grupy wiekowej 18-24 lata, uważa tak zaledwie 23%, a prawie co trzeci (30%) twierdzi, że epidemia nie istnieje i jest to wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. Pogląd ten podziela również prawie co trzecia osoba w wieku 25-34 lata (29%).

Badanie pokazuje, że 21% dorosłych Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem. Z kolei prawie połowa (48%) boi się trochę, a 31% – bardzo.

Niemal połowa zwolenników Konfederacji (46%) w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem, podczas gdy w pozostałych elektoratach takich „odważnych” jest od kilku do kilkunastu procent  (KO – 9%, PiS – 14%, Lewica – 18%).

Najwięcej osób, które nie boją się zakażania koronawirusem, podobnie jak tych, którzy nie wierzą  w jego istnienie, jest w najmłodszych grupach wiekowych. Zakażenia nie boi się 36% osób w wieku 18-24 lata i 33% osób w wieku 25-34 lata.

2_Ciekaweliczby.pl_Copyright

„Badanie pokazuje, jak dużo osób w Polsce wierzy w teorie spiskowe. Bardzo niepokojąca jest beztroska młodego pokolenia, które w największym stopniu nie wierzy w istnienie koronawirusa, nie boi się go i nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek. Młodzi są mniej narażeni na dotkliwe skutki zakażenia koronawirusem, ale absolutnie nie może ich to zwalniać z odpowiedzialności za zdrowie i życie starszych ludzi, w tym swoich najbliższych” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

W badaniu pytano także o noszenie maseczek w sklepach i środkach komunikacji publicznej (pociągach, autobusach, tramwajach). Zdecydowana większość osób (82%) twierdzi, że zawsze zakłada maseczki w takich sytuacjach, a kolejne 13%, że czasem je zakłada, a czasem nie. Natomiast 5% badanych oświadczyło, że nigdy nie zakłada maseczki.

Tutaj znów najbardziej wyróżniają się zwolennicy Konfederacji, z których tylko 67% deklaruje, że zawsze nosi maseczki, a 11%, że nie zakłada ich wcale. Najwięcej osób deklarujących, że zawsze noszą maseczki jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (92%). Na trochę niższych, ale zbliżonych poziomach były deklaracje wyborców PiS i Lewicy (odpowiednio 86% i 87%).

3_Ciekaweliczby.pl_Copyright

Podobnie, jak w poprzednich pytaniach, osoby z najmłodszych grup wiekowych (18-24 i 25-34) negatywnie wyróżniają się na tle pozostałych i w najmniejszym stopniu deklarują, że zawsze zakładają maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej (64% i 70%).

Osoby, które nigdy nie zakładają maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej, jako najczęstszy powód takiego postępowania wskazywały, że nie wierzą w epidemię koronawirusa (32%). Na drugim miejscu znalazło się przekonanie, że nie są chorzy, więc nikogo nie zarażą (20%).

4_Ciekaweliczby.pl_Copyright.png

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1073 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 2 – 5 października 2020 roku. Metoda: CAWI.

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku.

Ariadna to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Ciekaweliczby.pl, wyłączenie licencji CC 4.0, Copyrights.

17 komentarzy do “Prawie co piąty Polak (17%) uważa, że nie ma żadnej epidemii koronawirusa

 • 10 października 2020 o 06:58
  Permalink

  Chciałbym sprostować artykuł. Koronawirus to grupa wirusów i jest ich parę rodzajów ale każdy oznacza grypę/przeziębienie. Lubią temperaturę około 37 stopni C, dlatego nie powodują kataru. W nosie mają po prostu za zimno. Tam z kolei lubi się zagnieździć rinowirus. 33 stopnie C to idealna dla nich temperatura i jest to po prostu katar.

  Wśród koronawirusów wyizolowano w tym roku jego typ SARS-COV 2 i jako typ jest po prostu groźny. Każdy koronawirus osadza się najpierw na ściankach gardła powodując ich zrogowacenie. Po nim bakterie mają już prostą drogę aby sięgnąć głębiej. Stąd biorą się ropne czopy na gardle.

  Dostałem ciekawą informację od znajomego. Aby nie dopuścić do grypy wystarczy odpowiednia reakcja, którą przetestowałem na razie 3 razy i za każdym razem to działa. W tej pierwszej fazie kiedy poczujemy lekkie drapanie w gardle dobrze jest zrobić płukanie śliwowicą. Jest to tradycyjny napój czeski ale i oni go już zwyczajnie popsuli. Ważne aby śliwowica miała powyżej 51% alkoholu. 50% jest górną granicą przetrwania koronawirusa. To działa. Taki czysty i prosty mechanizm. Niemniej zwalczanie na dłuższą metę stanów przeziębienia czy gorączki powoduje gorsze przechodzenie stanu chorobowego niż zwykle. Można zatem trzymać łapy z daleka od twarzy (nosa, oczu i ust) i unikać przeciągów w których stężenie choróbska jest wysokie ale nie warto przesadzać bo i tak w końcu nieostrożność doprowadzi do zarażenia.

  Proszę zwrócić uwagę że statystyki wyraźnie wskazują na korelacje pomiędzy tzw. “kucami” jednej z partii (kuce to takie dzieci JKM) a wynikami wśród młodzieży (niezbyt doświadczonej życiowo). Te badania się pokrywają. W Konfederacji są oczywiście dorośli ludzie, ale ja myślę, że to takie dzieci w opakowaniu ciała dorosłego, które nigdy nie dojrzały i lubią się po prostu buntować. Lubią się chwalić ograniczoną wiedzą, cytują głupoty, rozsiewają memy maseczek z porami, które rzekomo są większe od koronawirusa i wirus z łatwością przeciśnie się pomiędzy włóknami maski. Jego wielkość oczywiście zależna jest od kropli wody w której przebywają (a ta z kolei zaczepi o włókno maseczki i razem z plwocinami w końcu uschnie), bo przecież sama cząsteczka nie jest zdolna przetrwać, ale gówniarze już tego wiedzieć nie chcą.

  I to są właśnie głupole. Co ciekawe, te same głupole uwielbiają kino sci-fi. Wierzą w wampiry i zombiaki, wierzą też w magiczną moc jakiegoś serum w postaci zastrzyku przeciwko nim. A przecież to serum to nic innego jak tylko szczepionka. Kiedy więc niedowiarkowi nakreślam rzekomą sytuację w której mogliby się znaleźć pomiędzy zombiakami z zapasem serum w plecaku, to słyszę, że z chęcią wstrzyknęliby go sobie .

  Tyle, że w głupim filmie mamy efekciarstwo, przekrwione oczy, przygarbienie, zwolnione ruchy, jęczenie, obniżenie IQ. Wirus SARS nie daje takich efektów, a jeśli już daje to ostatecznie w szpitalu. Tam dla tych głupków nie ma dostępu, nie widzą tego. Łażą więc po ulicach i…. nie widzą nic, bo Heniek przecież zdrowy, Wiolka zakaszlała tylko raz, a Marian zrobił dwa testy sprzeczne ze sobo, ło Panie! To wszystko to kiciarze na maksa!

  Nie oczekujmy więc od głupków mądrości, oni nie potrafią sobie wyobrazić zniszczonych płuc na skutek covida po 20 latach.

  Pozdrawiam

  BARDZO DZIĘKUJĘ ZA TEN KOMENTARZ. TO KOMENTARZ 4-TEGO KWARTAŁU 2020! NA PEWNO POMOŻE WIELU LUDZIOM. TYTUŁ TEKSTU JEST PROWOKACYJNY ALE TAKIE PRAWO AUTORÓW. POZDRAWIAM WEB JÓZ.

  Odpowiedz
  • 10 października 2020 o 07:56
   Permalink

   Dziękuję Panie “Łebie” ale muszę uzupełnić:

   Dlaczego śliwowica? Wg znajomego zawiera środki eteryczne wspomagające układ odpornościowy. No bo przecież moglibyśmy rozcieńczyć zwykły spirytus. Na 3 razy RAZ zastosowałem spirytus i też pomogło. Ale niedobre to jak noc. Śliwowica lepsza.
   Niemniej, jest to ten sam mechanizm co odkażanie rąk spirytusem. Zauważcie drodzy państwo że wszystkie odkażalniki przed sklepami są wypełnione alkoholem powyżej 50%. Wódka tańsza przecież, nikt jej nie wlewa do tych opakowań.
   I kolejna ciekawa sprawa. Spirytus bardzo szybko paruje. Wirus ma zdolność w nim przetrwania. Proszę spryskać ręce w sklepie. Po 10 sekundach one nie są już wilgotne. Ale zachęcam do eksperymentu. Po odkażeniu rąk proszę zacisnąć pięści na minutę. Alkohol nie wyparuje i zwiększy się jego skuteczność. Dlatego tak ważne jest mycie rąk po powrocie do domu, bo ludzie spryskają dłonie i uważają, że sprawa jest załatwiona. Nie jest.

   I jeszcze jedna rzecz. Zaznaczam, że to nie obsesja, a kalkulacja. Kiedy kupujemy napój na cito w sklepie, proszę zwracać obsłudze uwagę, aby nie chwytała ręką napoju za szyjkę.
   I małe pocieszenie. Ten wirus osłabł. Właśnie dlatego łatwiej się rozsiewa, niemniej….jest słaby. Ciągle jednak groźny dla starszych osób.

   pozdrawiam

   JA UŻYWAM MIESZANKI SPIRYTUSU Z PŁYNEM BIOBÓJCZYM 96 + OK 70% PÓŁ NA PÓŁ CO DAJE 75-80%. TAK MI DORADZIŁ KOLEGA CHEMIK (DR PROF HAB. Z UJ) ŻE TO JEST MIESZANKA, KTÓRA ZABIJA WSZYSTKO CO ŻYWE. PRZY CZYM NIE OD RAZU – NIE PO SEKUNDZIE, TYLKO TRZEBA ODCZEKAĆ 10 MINUT ŻEBY TO DZIAŁAŁO, A DO RĄK DOBRE SĄ RZECZY Z GLICERYNĄ BO TO SIĘ LEPI DO RĄK I POWODUJE ŻE DŁUŻEJ DZIAŁA I NAWILŻA – ALE TO MOJE PRYWATNE OPINIE WEEB JÓZ..

   Odpowiedz
  • 10 października 2020 o 08:22
   Permalink

   Życzę antykowidowcom, antyszczepionkowcom i konfederatom – zderzenia z rzeczywistością… tylko niestety część z tych ludzi jest tak odjechana że będzie po wyleczeniu opowiadać idiotyzmy że nic się nie stało, że nic nie czuli, że w ogóle było fajnie bo pielęgniarki ubrane w stroje UFO…

   Odpowiedz
 • 10 października 2020 o 07:11
  Permalink

  No i co ktoś się dziwi, że to państwo ma szok koronawirusowy? Będzie więcej ofiar a idioci antykowidowi powinni być karani.

  Odpowiedz
 • 10 października 2020 o 07:37
  Permalink

  Istnieją też zwolennicy płaskiej Ziemi.

  Tylko że negujący koronawirus mogą zarażać innych, a wierzący w płaskość Ziemi, najwyżej nie zostaną kosmonautami …

  Odpowiedz
 • 10 października 2020 o 08:58
  Permalink

  A jutro padnie rozkaz z ust funkc. ‘medycznego” i nie tylko terroru ale i TOTALNEGO bezprawia że należy poruszać się na czworakach…

  Niepokojący jest “ten” sojusz sejmowych komunistów od opozycji do ‘kierowniczej siły narodu”.
  Nasze interesy ratuje jak może, przynajmniej stara się p. poseł g. Braun wypowiedź na kanale
  YT “Panta rhei” temat:Grzegorz Braun: “Nie chcę, żeby moi rodacy byli tresowanymi bydlętami!”

  @Grzegorz. “. Lubią temperaturę około 37 stopni C, …..” A jeszcze bardziej … 5G! Abstrahuję już nawet
  od ‘Wuhan czy pn. Włoch…”

  @-Spacerowicz. TAK właśnie prezentuje się w całej krasie “Zniewolony umysł”… polecam wykłady p. Ewy Paweli ( specjalność kontrola umysłu)na kanale YT “NTV”.
  Ma pan wybór, zawsze można słuchać (wypocin) niejakiego Śimona (z Wrocławia, czy Bliskiego Wschodu?)!

  Ps. Dziś kolejny dzień protestów przeciwko reżymowi, terroryzmowi i zniewalaniu SUWERENA!!!

  Odpowiedz
 • 10 października 2020 o 10:21
  Permalink

  Spokojnie zaraz będzie dużo trumien to będą wierzyć w epidemię.

  Odpowiedz
  • 10 października 2020 o 12:04
   Permalink

   Czy ma pan na myśli włoski ‘przypadek” (fałszywkę)? 🙂

   Prawda o włoskiej “epidemii” – rozmowa z biologiem Elżbieta Wierzchowska
   s://www.youtube.com/watch?v=QMjQ9KlaBno&t=57s

   Ps. Ludzie lewicy kochają być ‘przytyrani”… 🙂 mają TO we krwi?

   Odpowiedz
  • 13 października 2020 o 02:12
   Permalink

   do Buntownik bez powodu !!! … zalecam używanie szarych komórek i myśleć, to nie boli !!!

   Odpowiedz
 • 10 października 2020 o 10:38
  Permalink

  W sumie na całym świecie do tej pory koronawirusem zakaziły się 36 361 054 osoby. Stwierdzono
  1 056 186 przypadków śmiertelnych. Wyzdrowiało 25 506 987 osób. (PAP)
  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/7845310,who-padl-rekord-zakazen-na-swiecie-who-podala-nowe-dane.html
  ===============

  Czyli, z grubsza liczac, zaraziło się w ciągu prawie roku, 0,5% populacji Ziemi.
  Zmarło, 0,04%……

  I o co cały ten zgiełk?
  Te kilkanaście miliardów do zarobienia na szczepionkach, kilkadziesiąt na testach?

  Odpowiedz
  • 10 października 2020 o 14:10
   Permalink

   Tak, tak właśnie jest. Przy zamkniętym świecie na kłódkę. Poczekajmy też ze 30 lat. Żniwa przyjdą opóźnione.

   Odpowiedz
 • 11 października 2020 o 02:21
  Permalink

  Szkoda na Was czasu. Dziwię się, że jeszcze Krzyku, Miecław i Wojciech tu sobie flaki wypruwają. Niedługo zostanie z Wami dyżurny Inicjator i jemu podobni klakierzy.

  Odpowiedz
 • 11 października 2020 o 10:38
  Permalink

  I maja racje, ponieważ oraz więcej faktów wskazuje na to, że ogólnoświatowa afera z tak zwaną „epidemią” koronawirusa covid -19, została w przestępczy sposób sfabrykowana i była przygotowywana od co najmniej roku 2015.
  W telewizji internetowej pokazano skan patentu uzyskanego przez Richarda Rothschilda w 2015roku, na: metodę i system testowania wirusa …covid-19. (źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QtDygI6CTeg 19:28 minuta programu).

  Odpowiedz
  • 11 października 2020 o 23:41
   Permalink

   @albun
   Nie od 2015, bo to tylko dalszy ciąg czegoś, co zostało zaplanowane już wcześniej, t.j. w 2009, gdy zmieniono definicję “pandemii” (bo nie wyszło ze “świńską grypą”)…

   https://szczepieniagrypa.wordpress.com/wyczarowana-pandemia-ah1n1/

   Poniżej już bardziej rozszerzone z komentarzam Pana Brauna (z którym w tym temacie całkowicie się zgadzam)

   https://demagog.org.pl/wypowiedzi/czy-swiatowa-organizacja-zdrowia-zmienila-definicje-pandemii/

   —–

   A ogólnie, o czym my właściwie mówimy…!?
   – “pandemia” bez chorych, ofiar, zgonów ?
   – “pandemia”, przy której ponad 80% “zakażonych” nawet o tym nie wie, że jakieś tam wirusy covida na chwilę zagnieździły się w ich organizmach ?
   – “pandemia” przy której ewentualnie, “może” dojść do powszechnych ciężkich zachorowań i zgonów ?

   Ludzie, gdzie wasz rozsądek, przecież przy powszechnym kryzysie gospodarczym do którego NA PEWNO DOPROWADZą DALSZE RESTRYKCJE “antykoronowe”, NA PEWNO WIEKSZA CZęść społeczeństw popadnie w nędzę i niedożywienie co z kolei NA PEWNO DOPROWADZI do skrajnego wycieńczenia ich organizmów i w (relatywnie) krótkim czasie DO MASOWYCH ZGONóW !!!

   Tym razem jednak, ze względu na powszechny gospodarczy kryzys, “puste kasy”, tysiące upadłych firm i podmiotów, miliony bezrobotnych itd., “ofiary” tego kryzysu nie będą już “reanimowane”, czy “leczone” w ogólnodostępnych ośrodkach zdrowia (bo te również upadną), a będą już “dogorywać” i w efekcie końcowym, walać się i umierać po ulicach (proszę sprawdzić aktualne statystyki z USA, tam już to się dzieje!). W następstwie tego, wybuchną następne, ale tym razem już PRAWDZIWIE śMIERCIONOśNE epidemie, które w krótkim czasie dopełnią całości…

   Czy naprawdę łudzicie się, że, gdy wszyscy pozostaniemy sobie wygodnie w domach, co najwyżej wykonując “home office”, to wystarczy tylko kilka “kryzysowych rozporządzeń” polityków, a pola same się obsieją, plony same się zbiorą i dostarczą do magazynów i firm przetwórczych (jeśli takowe się jeszcze ostaną!?), linie technologiczne same wyprodukują przetwory spożywcze, logistyka, oczywiście sterowana z home office, sama dostarczy gotowe już towary do miejsc ich dystrybucji i wystarczy tylko Wasz telefon, sms, albo inny sposób zamówienia, a gotowe już produkty trafią do Was w oka mgnieniu ?
   Oczywiście, podobnie, jak “samonakrywający się stoliczek”, Wasze konta będą ciągle pełne….
   – no, bo przecież, “tak Was zapewnili politycy”….

   Ludzie, czy nie dostrzegacie tego, że to UPADEK OBECNEGO SYSTEMU ?
   – “covid”, to nic innego, jak po prostu zwykła ściema…

   Przecież, gdyby, podobnie, jak w latach 20-ych w USA, do “załamania” doszło zbyt nagle, to tym razem skala kryzysu byłaby zbyt wielka, bo na całym tzw. “Zachodzie”.
   Na pewno skutki byłyby o wiele drastyczniejsze, szczególnie dla “posiadaczy”.
   Zresztą, to JUż SIę ZACZYNAŁO…
   – Grecja, Francja, Hiszpania, o Stanach, “kryzysie uchodźców” i wielu pomniejszych już nawet nie wspominam…
   “Covid” i związane z tym restrykcje, jak na razie “przytłumiły” dalsze rewolucje…
   – “posiadacze” mogą nadal “spać spokojnie”…

   A że zachodnia gospodarka się łamie, tysiące upadłości i miliony bezrobotnych ?
   – no coż, to nie kapitalizm (neoliberalizm) jest temu “winny”, to przecież PANDEMIA….

   Amerykanie drukują pieniądze (bez pokrycia) od 70-ych lat ub.w….
   – OK, do teraz “składała” się na to pozostała część Swiata, więc nie doszło (jeszcze) do jakichś drastycznych zawirowań, ale gdy pozostali zaczną to samo robić (EUR już się drukuje, podobnie jest z innymi walutami) i w dodatku wprowadzone zostaną następne “lock downy”, to nie jestem pewien, czy obecny stan gospodarczy “naszego Swiata” utrzyma się do końca następnego roku…

   Jedno jest pewne, politycy i wszyscy “wprowadzający” w większości są już zabezpieczeni, ci, co teraz “mają” , na pewno tego nie stracą, ale jeśli nawet jedna nitka istniejących struktur gospodarczych zostanie “przerwana”, rozpocznie się gospodarczy efekt “domina” i może się okazać, że zostaniecie “na ulicy”…
   – nie łudzcie się, przy zapadłej gospodarce, na zadrukowanym papierze nie oprzecie Waszej egzystencji….

   A “Państwo” ?
   No coż, jeśli nie będzie funkcjonującej gospodarki (generującej dochody) nie będzie przychodów z podatków. Nie mając funduszy, trzeba będzie albo brać kredyty (ale jak długo i u kogo?), albo w końcu zacząć pozbywać się “wydatków”…
   – tylko co pójdzie w pierwszej kolejności, szkolnictwo, służba zrdowia, system emerytalny, armia ?

   Tak, czy owak, im dłużej będziecie siedzieć w domu i trząść gaciami przed jakąś grypą, tym większe macie szanse szybszego stracenia dachu nad głową i podstaw swojej egzystencji…
   – i to nie indywidualnie, ale na skalę masową !!!

   A 2% “właścicieli Swiata” (banki, koncerny, ubezpieczalnie itd) tylko na to czeka, by przejąć te “resztki”, które są jeszcze w prywatnych rękach “plebsu”. Nie wiem, jak jest w Polsce, ale w Niemczech nie ma tygodnia, bym nie dostał kilku propozycji “bardzo tanich” kredytów…
   – dobrze, że mam pracę i na szczęście (jeszcze) stałe dochody, ale co mają zrobić np. ci, których firmy upadły i stracili pracę !?

   Kolega Grzegorz pisze nam tu o jakichś 30 latach, po których “mogą” wystąpić jakieś tam “powikłania”…
   – Grzegorzu, niezależnie od “covida”, czy Ty myślisz, że utrzymasz obecny Twój stan zdrowia i psychicznej kondycji przez następne 30 lat ?
   Zyczę Ci 100 lat życia, ale spójrz wokół siebie i zobacz ile jeszcze, ale co jest bardziej istotne, w jakim stanie psycho-somatycznym żyje wokół Ciebie np. 80-85-latków…
   Czy myślisz, że jest to szczęśliwa starość, czy myślisz, że ci ludzie za wszelką cenę chcą jeszcze pożyć 3-5 lat ?
   – nawet za cenę nędzy do końca życia swoich dzieci i połowy Narodu ?

   Szanowny Kolego, czy nie zauważyłeś, że wprowadzono nam nowy rodzaj “wyznania” ?
   Wiara w CORONOWIRUSA…
   – strach przed NIEWIDZIALNYM, strach przed SMIERCIA !

   Tysiące lat co mądrzejści STRACHEM trzymali motłoch w posłuszeństwie…
   Tylko w odróżnieniu od corony, za “nieposłuszeństwo” straszono ludzi dopiero pośmiertnie…
   – a to piekłem, a to męczarniami, a to czyśćcem…
   Oczywiści, w stosunku do “opornych” (wówczas bluźniercy itp), istniały kary “doczesne”, ze śmiercią fizyczną włącznie (najczęściej stos)
   Nagrodą za posłuszeństwo miało być niebo, raj, 70 dziewic itd…

   Obecnie, za brak posłuszeństwa karą będzie wcześniewjsza śmierć, a jeśli nie własna, to przynajmniej Twoich rodziców….
   Opornych nie brakuje, więc kary “doczesne” również się stosuje, może już nie tak drastyczne, ale chyba bardziej doskwierające…
   – człowieka niszczy się finansowo
   No i nagroda za posłuszeństwo będzie !
   – NIE UMRZESZ NA CORONAWIRUSA !

   Ale się rozpisałem…
   Tak gwoli wyjaśnienia, odpowiedziałem Koledze @albun, ale proszę tego nie odnosić do siebie…
   – po prostu, “poniosło” mnie i musiałem trochę “poskrobać”…

   Ps.
   Proszę zauważyć, że nawet terminologia dotycząca covida (czy świadomie, czy też nie, tego nie jestem w stanie stwierdzić), ale używa się zwrotów typu:
   “ileś tam % WIERZY, ileś NIE WIERZY w koronawirusa”….

   No ludzie, przecież to nie jest sprawa WIARY, a FAKTóW…!

   1. FAKTEM JEST, ZE TAKI WIRUS ISTNIEJE I JEST ZAGROżENIEM
   2. FAKTEM JEST, ZE TAKI WIRUS ISTNIEJE, ALE NIE JEST ZAGROżENIEM
   3. FAKTEM JEST, ZE TAKIEGO WIRUSA NIE MA, WIEC ZAGROZENIA TEZ NIE MA

   Innych opcji nie ma….
   – tym bardziej, “wiara w wirusa…

   To tak, jakby ktoś stwierdził, że podczas dnia “wierzy w świecące Słońce”…
   – albo jest dzień i słońce świeci, albo mamy noc i słońca akurat nie ma na (widzianym z naszego punktu) niebie…

   Odpowiedz
   • 13 października 2020 o 10:20
    Permalink

    Dopisek

    A na potwierdzenie moich dygresji (i uspokojenie tych z “pełnymi gaciami”) warto zapoznać się z poniższym materiałem:

    https://wolnemedia.net/who-krytykuje-blokady-w-celu-walki-z-covid-19/

    Warto zapoznać się również z podanymi tam linkami pod “Zobacz również”…

    Ale najlepsze w tym wszystkim jest (czy będzie, jeśli sprawy tak się potoczą, jak wynika to z w/w przez ze mnie linka) to, jak PERFIDNIE I Z JAKą PREMEDYTACJą WHO ODDALI OD SIEBIE JAKąKOLWIEK ODPOWIEDZIALNOść za SKUTKI WYNIKŁE Z WPROWADZENIA ANTYKORONOWYCH RESTRYKCJI !

    Oprócz kilku dojrzałych rządów, które zareagowały prawidłowo (ciągle chylę czoła m.in. Panu Prezydentowi Łukaszence, Prezydentowi, o ile dobrze pamiętam Tanzanii, i jeszcze kilku innym POWAżNYM politykom) to większość światowego “establishmentu” udowodni swoją “PAJACOWATOść” i zostanie (w moich, ale i wielu, wielu innych oczach) co najmniej D U P K A M I, o ile nie C I U L A M I !

    Za wyrażenia przepraszam, ale nie nasuwa mi się nic innego na myśl, to raz, a dwa, nie zamierzam nikogo obrazić, to jedynie moja osobista ocena podjętych przez nich decyzji…
    – czy się z tym zgadzają, czy nie, w kraju, przynajmniej teoretycznie, demokratycznym, mam prawo tak to oceniać…

    Odpowiedz
 • 13 października 2020 o 15:49
  Permalink

  Upss..

  J’m so sorry.
  Proszę wykasować powyższy wpis.
  Ma byc inny:

  Do poczytania.
  Tekst i komentarze.

  Jeden mi sie szczególnie spodobał.
  Może o to chodzi?

  https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-pazdziernik-2020.html
  ===========

  gruby
  @freeman napisał:

  “W tym modelu nie pasuje mi nagle użycie hamulca bezpieczeństwa”

  Nagłe użycie hamulca bezpieczeństwa było reakcją. Łańcuchy logistyczne zaczęły się chwiać w 2018 a na poważnie sypać w 2019 roku. Nieoficjalne meldunki pagonów o tym że Amerykanie zmniejszyli dostawy części zamiennych do polskich F-16 zaczęły pojawiać się jakoś w 2018 roku. A to tylko jeden z papierków lakmusowych stanu gospodarki ale za to bardzo czuły. Albo fakt że Rosjan stać na rozwój broni pancernej a Amerykanów już nie. Nawet Niemcy z Francuzami grzebią przy Leopardzie trzecim (projekt “MGCS”), Amerykanie uznali zaś że następną wojnę wygrają dżojstikiem zza monitora i udają że to wielki postęp.

  Kiedy zwijanie się gospodarek zaczyna sięgać dostępności produktów dla pagonów (poczytaj sobie niekończącą się historię o poziomie gotowości bojowej A400M czy Eurofighterów) to wiedz że gospodarka je wytwarzająca jest w stanie agonii.

  Dzięki koronie lotnictwo cywilne zostało administracyjnie wyłączone i dostępne moce produkcyjne można teraz skierować na doprowadzenie lotnictwa wojskowego do stanu ponownej używalności. Skoro po dobroci (Greta) lemingi nie zrezygnowały z latania to odebrano im ten przywilej przemieszczania się świrusem. A bywało wesoło, jeszcze rok temu zdarzało się że gotowe do startu samoloty kisiły po pół godziny na lotniskach zanim znalazło się dla nich miejsce na europejskim niebie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.