Ekonomia

Pracownicze Plany Kapitałowe czyli gospodarka potrzebuje zasilania kapitałem krajowym!

 Pracownicze Plany Kapitałowe czyli gospodarka potrzebuje zasilania kapitałem krajowym! Jak czytamy na stronie Kancelarii Rady Prezesa Ministrów kprm.gov.pl, „Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania, który jest przeznaczony dla ok. 11,5 mln osób zatrudnionych. Środki zgromadzone w PPK będą stanowić prywatną własność uczestników.” Można sobie więcej poczytać o tym jak to państwo będzie nam dopłacało do oszczędzania, jak dostaniemy parę groszy na zachętę tzw. dopłatę powitalną itd.

Tymczasem istotą tego przedsięwzięcia jest uruchomienie stałego zasilania kapitałowego dla gospodarki, oczywiście poprzez giełdę, które będzie pod nadzorem podmiotów profesjonalnych, ale jako strumień będzie gwarantowane przez państwo. Uwaga to nie jest zły pomysł, to bardzo dobry pomysł, tylko to już mieliśmy. 

Mieliśmy „obiecywane” emerytury pod palmami i wspaniałą sielską przyszłość w postaci emerytur z n-tego filaru, którym czule opiekowały się przeważnie filie wielkich zagranicznych podmiotów. Oczywiście w zamian za GIGANTYCZNE opłaty za zarządzanie tymi środkami. Warto pamiętać, to rząd pewnego pana, którego nazwisko nigdy nie padnie na naszym portalu to nam wymyślił i zadekretował. Płaciliśmy jak stado naiwnych baranów przez lata, w końcu Sędziowie w jednym z orzeczeń uznali, że te środki nie są środkami prywatnymi, tylko państwowymi bo pochodzą z części świadczeń należnych do systemu składek społecznych i państwo je sobie z powrotem zabrało, a oczywiście firmy zarządzające wirtualnym kreowaniem długów swoje wzięły i wszyscy są zadowoleni, tylko my nie będziemy mieli emerytur. Niewielka część realnie inwestowana pozostała, ale chleba z tego nie będzie tylko grosze, chociaż dobre jest i to.

Trudno było, a nie będzie – okazało się że cały nasz rynek finansowy to wielka fikcja i bańka, gdzie zagraniczne hieny realizują swoje spekulacyjne zyski, bazując na skali działania i naiwności Polaków, niestety ze wsparciem naszego państwa. Skala wydojenia nas była, czy może w zasadzie jest tak niesamowita, że jedynie niektórzy niezależni ekonomiści pozwalają sobie mówić o tym wprost. Proszę poszukać ile nas kosztowało marzenie o emeryturach pod palmami, finansowanych przez wielkie zagraniczne firmy finansowe. Ten przewał można porównać tylko i wyłącznie do Powszechnego Programu Prywatyzacji, podobnego osiągnięcia naszych państwowo sterowanych reform systemu finansowego i gospodarki w ogóle.

Koncepcja Pracowniczych Planów Kapitałowych na pewno jest potrzebna, albowiem gospodarka potrzebuje zasilania finansowego, a obywatele oszczędności na przyszłość. Niepokoi jednak to, że rząd chce do tego dopłacać. Ponieważ powstaje pytanie – z czego? W ogóle jaki jest sens dopłacania komuś do jego oszczędności? Czy my jesteśmy krajem socjalistycznym? Jeżeli tak, to proszę bardzo – jest to zrozumiałe. Uwaga, nie mówimy o zwykłym rozdawnictwie socjalnym motywowanym np. prokreacją jak słynne 500+ To zupełnie inna bajka, jest cel społeczny i jest realizowany. Jednak to, jakie kto ma oszczędności to jego indywidualna sprawa, to nie jest rola państwa, żeby komukolwiek dawać pieniądze, to tak nie działa, po prostu nie może działać. 

Gdybyśmy mieli wielkie złoża złota lub ropy naftowej, albo kupowali sąsiedni kraj, którego ludność byłaby naszymi niewolnikami – to można byłoby zrozumieć. Wiadomo byłoby skąd rząd miałby pieniądze. Jeżeli jednak rząd wszystkie swoje pieniądze bierze z dwóch źródeł tj. od nas, albo pożycza na rynku kapitałowym, jeżeli nie będzie zabierał nam, tylko nam dawał to pozostaje tylko to drugie źródełko. Więc jeżeli środki na dopłacanie ludziom do ich oszczędzania, mamy brać z rolowanego długu, zapewne zabezpieczonego w przepływach wpłatami następującymi, po wpłatach dokonanych – to nie ma sensu. Ponieważ to nic innego, jak kolejne zadłużanie się na przyszłość. Kolejne rolowanie długów!

Jeżeli rzeczywiście mamy coś oszczędzać, to musi polegać na odmawianiu sobie części konsumpcji. Inaczej nie ma to żadnego sensu, zwłaszcza że rząd będzie zadłużał państwo, żeby nam dopłacać do naszego oszczędzania. W ostatecznym rozrachunku, to co nam dopłaci będzie stanowiło pomniejszenie płaconych podatków.

Dobrze, że jest taki projekt, dobrze że to jest planowane. Bardzo dobrze, że w ogóle myśli się o stymulowaniu oszczędności. Jednakże to musi być realne, nie może być fikcyjne. Poza tym po wykastrowaniu funduszów emerytalnych, bardzo trudno będzie uwierzyć rządzącym, że to co teraz wdrożą przetrwa chociaż 10 lat! 

Na pewno jednak zyska gospodarka, ponieważ pojawi się strumień pieniądza, dopływającego stabilnym i stałym strumyczkiem. Oczywiście przez giełdę i generalnie system finansowy, więc przedstawiciele tego sektora będą wdzięczni władzy. Jak wiadomo żyją z prowizji i opłat. 

Z zapowiedzi pana premiera Mateusza Morawieckiego, wynika, że te środki mają mieć jednak charakter prywatny i możliwy do dziedziczenia. To ważna deklaracja, zobaczymy jak będzie w praktyce. Warto mieć to na uwadze i z tego korzystać. Ponieważ warto oszczędzać.

17 komentarzy

 1. Zgadzam się że już im nikt nie będzie wierzył były filary i co? Dupa w zoo!!!

 2. Nikt Wam tyle nie da, co ja Wam obiecam.

 3. “Z zapowiedzi pana premiera Mateusza Morawieckiego…”
  Przypomnieć mój komentarz (jak znajdę) “o popcornie”?
  Ja skończyłbym takie zdanie “Z zapowiedzi…” frazą “a świnie będą latać”.

 4. To jest kolejne wielkie oszustwo, jak OFE. Emerytury powinno gwarantować państwo, tj. dopłacać do ZUS i KRUS jak trzeba, po to płacimy podatki i pracujemy na to państwo. Skoro się stosuje ulgi podatkowe dla biznesu, daje się biznesowi pomoc publiczno-prawna na rozwój i tworzenie miejsc pracy, a wszystko z naszych podatków, to nie widzę powodu, aby w ramach solidarności międzypokoleniowej dopłacać do emerytur, które w sposób bezpośredni zasilą kasę państwa i gospodarkę, bo emeryci wydadzą to na usługi. Nie widzę powodu, aby kolejny raz w historii grupa cynicznych cwaniaków żyjących z okradania państwa – zrobiła to po raz kolejny pod innym szyldem.
  Cyt. opinię prof. Leokadii Oręziak sprzed lat na temat OFE, które było w zasadzie przywłaszczeniem mienia milionów Polaków na podstawie prawa.

  Prof. Leokadia Oręziak – OFE. Katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce. Wyd. Książka i Prasa. Warszawa 2014.
  „PRZYMUSOWY FILAR KAPITAŁOWY USTANOWIONO W NIELICZNYCH KRAJACH ŚWIATA, W TYM W POLSCE. NIGDZIE SIĘ NIE SPRAWDZIŁ. PRAKTYKA POKAZAŁA, ŻE NIE TYLKO NIE JEST ON W STANIE ZAPEWNIĆ OBIECYWANYCH EMERYTUR, ALE WSZĘDZIE SPOWODOWAŁ OGROMNE DODATKOWE ZADŁUŻENIE PUBLICZNE, ISTOTNIE ZWIĘKSZAJĄC RYZYKO NIEWYPŁACALNOŚCI POSZCZEGÓLNYCH PAŃSTW. W TEN SPOSÓB OBNAŻONY ZOSTAŁ BEZSENS PRYWATYZACJI EMERYTUR, NARZUCONEJ KRAJOM SŁABYM I BEZBRONNYM PRZEZ INSTYTUCJE REPREZENTUJĄCE BOGATE KRAJE ZACHODNIE. PRYWATYZACJA REALIZUJĄCA WYTYCZNE IDEOLOGII NEOLIBERALNEJ, STAŁA SIĘ JEDNYM Z ISTOTNYCH INSTRUMENTÓW REALIZACJI INTERESÓW EKONOMICZNYCH I POLITYCZNYCH KRAJÓW BOGATYCH”
  ZARZĄDZAJĄCY OFE, CO MIESIĄC POBIERALI OD 75 DO 140 TYŚ. ZŁ BRUTTO PENSJI”.

  “OSZCZĘDNOŚCI PRZYSZŁYCH EMERYTÓW W DOBRYCH LATACH POWIĘKSZALI O 5 %, A W ZŁYCH TRACILI ICH PIENIĄDZE”
  „OFE – TO NIE BYŁ PIERWSZY LEPSZY PRZEKRĘT, TO GENIALNIE ZAPLANOWANA AKCJA WIELKICH KORPORACJI PRZECHWYCENIA CZĘŚCI PIENIĘDZY PUBLICZNYCH”.
  Prof. Leokadia Oręziak – ekonomistka z SGH

  Prof. Grażyna Ancyparowicz: „OFE to gigantyczna piramida finansowa zbudowana na naiwności Polaków” – Przegląd nr 50/2015, s. 63.

 5. W sprawach finansowych obowiązuje zaufanie.

  Tu go nie ma i nie może być z dwóch powodów.

  1. Historia z OFE.

  2. Osoba Pana Premiera.

  Ad. 1 – wiadomo, kasa poszła się PLUMKAĆ, co jest opisane.

  Ad.2 – Pan Premier to emocjonalny historyk i fantasta oraz sprzedawca kredytów we frankach, jako były bankowiec.

  Takim niezrównoważonym ludziom się po prostu nie ufa.

  Dlatego nie wierzę w sukces proponowanego przez Premiera Mateusza M. – Programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

  Wyczuwam duży przekręt i to na lata.

  Zarobią tylko instytucje finansowe, obsługujące Program.

  Poza tym Premier nie zna się na gospodarce, tylko ewentualnie na PRZEPŁYWACH finansowych.

  Zawierzenie Polaków Matce Boskiej Częstochowskiej, centralny port lotniczy, przekop Mierzeji Wiślanej, budowa Super Promu w pustej stoczni szczecińskiej czy milion elektrycznych aut – to są fantasmagorie proponowane przez Pana Premiera, który bardzo się podnieca w przemówieniach historycznych, gdzie też prezentuje swoją jej wersję, z gloryfikacją NSZ …

  To się wszystko źle skończy.

  Tylko żal mieszkańców Nadwiślańskiego Macondo.

  No i koni żal, ale tu Premiera akurat popieram, bo powrót do FURMANEK KONNYCH to powrót do naszych KORZENI.

  Amen.

 6. /Wojciech/ Nowe OFE, czyli z deszczu pod rynnę. Plany Kapitałowe mają zasilić polską gospodarkę. Pytanie, jaką polską gospodarkę, czy taka w ogóle istnieje? Za wyjątkiem przedsiębiorstw, przeważnie komunalnych, służących do zasilania finansowego partii i kadr partyjnych, nie ma polskich gałęzi wytwórczych lub produkcyjnych. Tym bardziej rozwojowych lub innowacyjnych. Wszystko znajduje się w rękach finansjery i korporacji zachodnich. Rząd służy tylko do dostarczania dochodów swoich kadr, finansów kościoła i zapewnienia elementarnych warunków życia i dojazdu do pracy polskiej siły roboczej.
  Pozostaje dalej otwarte niewyjaśnione pytanie o wielkości strat jakie ludziom spowodowały OFE i wysokości fortun jakie zapewnił swoim twórcom i biurokratom.

 7. @Wojciech wskazał głównego beneficjenta tych kilkunastu miliardów złotych rocznie.

  Jest nim KAPITAŁ zagraniczny, obecny w Nadwiślańskim Macondo od lat.

  Potrzebuje kolejnego zastrzyku gotówki do spekulacji.

  Po co w ten projekt Pracowniczych Programów Kapitałowych wchodzi Polskie Państwo?

  Przecież to zaledwie 0,7 – 08 % Dochodu Narodowego Brutto – rocznie.

  Koszty obsługi tego PPK wyniosą ponad 1 miliard złotych rocznie, co zgarną obsługujące go instytucje finansowe, które będą dalej (jak w OFE) pobierały STAŁE opaty, niezależnie od uzyskanych wyników finansowych.

  No i koszty budżetu będą rosły.

  Przecież o wiele taniej jest płacić te kilkanaście miliardów złotych rocznie wybranym Instytucjom Finansowym – jako HARACZ, za członkostwo w Klubie Wolnych i Neoliberalnych Państw!

  Odpadną koszty manipulacyjne i zwolnią miliony godzin pracy osób obsługujących system PPK w firmach i instytucjach finansowych.

  Ten WOLNY CZAS można spożytkować na inne obiecujące projekty, jak np. INNE podejście do projektowanego przekopu Mierzeji Wiślanej.

  Bo skoro chodzi o dostęp do Portu w Elblągu dla dużych statków, to już lepiej połączyć ten ŚRÓDLĄDOWY port (2-3 metry głębokości) nasypem ziemnym, po którym biegły by 2-3 linie kolejowe i 3-4 nitki autostrad oraz rurociągów z portem w projektowanym punkcie PRZEKOPU, o ile by on musiał powstać.

  Obok jest Gdańsk i Gdynia, z kilkudziesięciomilionowym (tony) wolumenem przeładunku, ale tego nikt nie zauważa.

  Wszyscy widzą przyszłe przeładunki portu w Elblągu, maksymalnie do 1 miliona ton rocznie, nie licząc kosztów.

  Dlatego potrzebne są m.in. te miliardy z PPK.

  Zbudujemy sobie PIĘKNEGO BIAŁEGO SŁONIA, żeby był i świadczył o naszej fantazji oraz SUWERENNOŚCI. Oczywiście plus furmanki konne. Czyli FURMANKI PLUS …

  To już bardziej patriotycznie byłoby poprowadzić wzdłuż morskiej granicy z Federacją Rosyjską – wielkiego WAŁU, a wodę z pozostałości – wypompować!

  Powstanie POLDER, zwiększający o kilkanaście tysięcy kilometrów kwadratowych Obszar Naszego Pięknego (acz Umęczonego) Kraju, co podniosło by miejsce Naszego Nadwiślańskiego Macondo w RANKINGU europejskich państw.

  Może i na jakieś unijne dopłaty można by się przy okazji załapać.

  Holendrzy mają doświadczenie w takich projektach – to mogą pomóc, jak przy budowie Gdyni przed wojną.

  Wnioski: PPK tak, o ile zasypiemy ziemią polską część Zalewu Wiślanego.

  W końcu lotniskowce US Navy nie muszą cumować w pogłębionym na tę okazję Śródlądowym Porcie Elbląg.

  Amen i Macondo!

 8. Odpowiedź znajdziemy w komentarzach! Kolejny przykład w jaką stronę toczy się Polska. Mogę tylko się cieszyć że od paru miesięcy jestem na emeryturze i na razie wypłacają “za mało żeby żyć, za dużo aby umrzeć” .

 9. Sam projekt przypomina OFE – środki będą dziedziczone. Całkowitą klęską jest natomiast, że środki będą inwestowane na giełdzie. Niech rządzący Polską powrócą w swoich zamysłach jak odbudować polską gospodarkę i to zarówno przemysł jak i rolnictwo. Oby ten pomysł nie był przymusowy jak w przypadku OFE.

  W machinacjach finansowych talent ma zupełnie ktoś inny.

 10. Pani profesor Leokadia Oręziak od początku powstania OFE wypowiadała się na ich temat negatywnie i bardzo krytycznie. Mówiąc i pisząc prawdę o tych funduszach nie
  miała jednak wystarczającej siły przebicia, gdyż lobbyści i
  ówczesna propaganda liberalna skutecznie ją zagłuszały, narzucając nachalnie swoje “mądre” myśli i poglądy w tym
  temacie, który przećwiczony był już wcześniej, na przykład w Chile. Wszystkim zainteresowanym radzę uważnie śledzić jej wypowiedzi na tematy związane z PPK, gdyż jest osobą kompetentną i posiadającą duży zasób wiedzy w tym zakresie.

 11. Poprawka do projektu ZASYPANIA POLSKIEJ CZĘŚCI Zalewu Wiślanego.

  To tylko 328 kilometrów kwadratowych, ale zawsze coś.

  Przy średniej głębokości 2,7 metra – konieczne byłoby przemieszczenie tam ok. 2 kilometrów sześciennych ziemi, a tej (na szczęście) mamy w Nadwislańskim Macondo jeszcze dostatek ….

  Powstałby NOWY LĄD, ze stolicą w JAROSŁAWOWIE, takie nowe miasto proponuję.

  I nie trzeba by już było kopać kanału przez Mierzeję Wiślaną.

 12. “— „Nędza przykuwa ludzi do pracy mocniej aniżeli przykuwała niewola i prawo pańszczyźniane. (…) Chcąc przyzwyczaić narody do posłuszeństwa, będziemy musieli nauczyć je skromności” – zgadnijcie, z jakiej to „carskoochrannej” książeczki wzięte?”
  ‘Zgadnąłem”,(p.Zbigniewie 🙂 ) bez sięgania do zasobów internetów
  to takie oczywiste aczkolwiek nie dla wszystkich. 🙂 zapewne dlatego że (jestem) oszołom, ciemnogród i wyznawca spiskowych teorii…https://marucha.wordpress.com/2018/08/31/praca-jako-klucz-do-spelnienia-i-szczescia-albo-utrapienia-ludzkiego/

  https://marucha.wordpress.com/2018/08/29/nasza-praca-nie-ma-sensu/

  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04528-Prad-bedzie-drozszy-a-pensje-nizsze.htm
  Włodku, jak sobie pościeliłeś w latach aktywności zawodowej
  tak będziesz odpoczywał w cieniu palmy w wieku senioralnym – wniosek: należało w okresie największej wydolności
  organizmu rąbać przodek, a nie przelewać z pustego w próżne… 🙂
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/jakie-emerytury-dostaja-gornicy/sb37mny

 13. Prawo i Sprawiedliwość wraz ze Zjednoczoną Prawicą rozdały już blisko 250 milionów złotych obcym korporacjom, zaś największym beneficjentem tych dotacji jest niemiecki Mercedes-Benz.
  Blisko 20 milionów złotych amerykańskiemu gigantowi finansowemu JP Morgan, podkreślając hojność rządzących dla zagranicznych korporacji.
  Od czasu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczoną Prawice, zagraniczne korporacje nie mogą narzekać na nową władzę. W ciągu prawie 2,5 roku z pieniędzy podatników przyznała ona obcym firmom blisko 250 milionów złotych, a kwoty podane przez resort wahają się między kilkuset tysiącami a kilkudziesięcioma milionami złotych.
  Największym beneficjentem rządowej pomocy jest niemiecki koncern motoryzacyjny Mercedes-Benz, który otrzymał 82 miliony złotych na budowę fabryki silników w Jaworze. Ponadto ośmiocyfrowe kwoty trafiły do LG Chem, Areo Gearbox, wspomnianego JP Morgan, IFA Powertrain oraz Luxsoft.
  Premier twierdzi,że działania rządu mają na celu „stworzenie atrakcyjnego klimatu inwestycyjnego zwiększającego konkurencyjność Polski w stosunku do otoczenia zewnętrznego”.
  W jednym z badań blisko 97 proc. zagranicznych inwestorów wyraziło swoje zadowolenie z przedsięwzięć rozpoczętych przez premiera.
  A POLSKIM PRZEDSIĘBIORSTWOM PIS Z PREMIEREM NA CZELE POKAZAŁ GEST KOZAKIEWICZA!!!

 14. W wyniku wybuchu bomby zmarł Szef Administracji Doniecka Zacharczenko! Zginął bo nie chciał żyć w banderowskiej Ukrainie!Cześć jego Pamięci!Żeby zakończyć ten banderowski taniec śmierci Rosja powinna uznać niezależność Donbasu!

 15. Александр Захарченко погиб в результате взрыва в Донецке. Об этом сообщает Life со ссылкой на источники с места событий.

  При взрыве в кафе „Сепар” в Донецке смертельное ранение получил глава Донецкой Народной Республики Александр Захарченко– сказано в сообщении”.

  Wieczny Odpoczynek racz Mu Dać Panie… ……………….

 16. A wszystko i tak z kieszeni przedsiębiorców pójdzie ….
  Następny podatek wymyślili …

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.