Pracodawco, poczekaj na pokolenie “Z” – ma być lepsze niż “Y”

Na rynek pracy wkraczają przedstawiciele nowej generacji „Z”. To ludzie urodzeni po 2000 roku, stanowczo różniący się od dotychczas dominującego pokolenia „Y”, nie tylko pod względem aspiracji, ale i wyznawanych wartości. Pracodawca, który, choć z trudem, przywykł do pracy z pokoleniem „Y”, zobaczy różnicę w zakresie kwalifikacji, podejściu do pracy i życia nowej generacji. Eksperci jednak twierdzą, że warto czekać na „zetki”, gdyż zapowiadają się na dobrych pracowników.

GENERACJA INTERNETU I NOWYCH TECHNOLOGII

Młodzi ludzie urodzeni po 2000 roku, określani mianem pokolenia „Z” są osobami dorastającymi w dobrobycie, otoczonymi najnowszymi technologiami i bezgranicznym dostępem do internetu. Pozwala im to nie tylko szybciej analizować informacje, ale też znacznie łatwiej funkcjonować w wirtualnym świecie, stanowiącym niemalże naturalne środowisko. Liczy się dla nich szybki i wygodny dostęp do informacji, który pomaga w poszerzaniu wiedzy i zdobywaniu wiadomości z całego świata. Warto dodać, że „Zety” żyjąc w społeczności wirtualnej doskonale radzą sobie z nawiązywaniem kontaktów z całego świata, a co za tym idzie, są pewnymi siebie, zaradnymi ludźmi, dla których internet jest źródłem wiedzy, miejscem zdobywania nowych znajomości i poszerzania swoich horyzontów.

Osoby z generacji „Z” charakteryzują się dużą empatią, otwartością i bezpośredniością. Mają dużą potrzebę kontaktów międzyludzkich i lubią spotkania twarzą w twarz, mimo dużego zaangażowania życia w media społecznościowe. Budowanie relacji społecznych jest dla nich priorytetem, dlatego tak łatwo poznają nowe osoby – mówi Kamila Gutowski, współwłaścicielka agencji pracy tymczasowej Skills Net.

GOTOWOŚĆ DO DZIAŁANIA I DĄŻENIE DO CELU

Dostęp do licznych technologii, kanałów komunikacyjnych oraz aplikacji w okresie dojrzewania ukształtowało pokolenie „Z” jako generację multitasking. W zinformatyzowanym świecie bez większych trudności wykonują równocześnie wiele czynności, co wskazuje na doskonałą umiejętność organizacji tych osób.

– Determinacja, jasno określone cele życiowe i upór w dążeniu do upragnionego celu jest zdecydowanie mocną stroną pokolenia „Z”. Biorąc pod uwagę czasy, w których dane było wychować się osobom tej generacji można z pewnością stwierdzić, że są to ludzie wręcz idealnie przystosowani do szybkiego tempa życia oraz pracy w warunkach stresowych. Doskonale wiedzą czego oczekują od życia, dzięki czemu posiadają wspaniałe warunki do odnoszenia sukcesów na rynku pracy. Dodatkowo cenią tradycyjne warunki w miejscu pracy, czyli stabilność zatrudnienia, możliwość doszkalania się oraz konkurencyjne wynagrodzenie – tłumaczy ekspertka.

Warto dodać, że „Zety” są osobami nastawionymi na ciężką pracę, jednocześnie otwartymi i gotowymi sprostać nowym wyzwaniom. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Skrupulatnie dążą do wyznaczonego celu, biorąc przykład z wartości zawodowych swoich rodziców, tj. lojalność, czy pracowitość. Dodatkowo potrafią w szybki sposób weryfikować i wychwycić wartościowe informacje, nie skupiając uwagi na niepotrzebną wiedzę.

– Pomimo, że pokolenie „Z” dopiero zaczyna wchodzić w dojrzałe życie, zyskuje przewagę nad starszym pokoleniem, ze względu na swoją otwartość na świat oraz wielozadaniowość. Zarówno poznawanie nowych ludzi, jak i podróżowanie po całym świecie nie stanowi dla nich problemu, a wręcz jest ciekawym wyzwaniem, źródłem odczuwanej satysfakcji – dodaje Gutowski.

Skills Net – agencja pracy specjalizująca się w usługach rekrutacyjnych oraz wynajmie wykwalifikowanego personelu dla partnerów w branży hotelarsko-gastronomicznej. Zapewnia również kompleksową obsługę zaplecza administracyjnego oraz logistycznego. Na rynku funkcjonuje od 2010 roku skutecznie pomagając firmom na całym świecie, oferując fachowe doradztwo, profesjonalną obsługę klienta, zaangażowanie i terminowość.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla autora. Wyłączenie licencji CC 3.0.

7 thoughts on “Pracodawco, poczekaj na pokolenie “Z” – ma być lepsze niż “Y”

 • 23 października 2018 o 04:48
  Permalink

  Czyli nowe zasoby (resources) niewolnicze są lepiej przygotowane do pracy …

  Odpowiedz
 • 23 października 2018 o 07:55
  Permalink

  Hahahahaha co z tego, że internet obsługują z prędkością szybszą niż łącze, jak czterech kolumn skrzynek nie potrafią ułożyć we trzech w pięć minut, a gdyby takiemu dać taczkę to nie wiedziałby jak ją złapać.
  A jak odetniesz ich od internetu to dopiero będzie panika. To pokolenie to będzie dramat.

  Odpowiedz
 • 23 października 2018 o 08:43
  Permalink

  “Pozwala im to nie tylko szybciej analizować informacje, ale też znacznie łatwiej funkcjonować w wirtualnym świecie, stanowiącym niemalże naturalne środowisko.”
  Tu musiał napisać idiota. Nie ma innej możliwości bo kto niby mógłby uznać że “wirtualny” = “naturalny”? Tylko idiota.

  A sama analiza informacji która została uproszczona do co najmniej dziesięciokrotnie mniejszego zestawu danych i to GOTOWYCH ODPOWIEDZI nie jest żadną analizą tylko mechanicznym działaniem do którego można przyuczyć najbardziej tępą małpę byleby tylko nie było agresywna. Agresję załatwia chemia w żarciu więc małpy a raczej roboty (nie mylić z cyborgami bo te mają choćby szczątkową “inteligencję” zdolną do analizy) są więc gotowe do wciskania przycisków na rozkaz w tym tych które odpalą rakiety przed zagładą ludzkości.)

  Argumenty zaś niejakiego Gutowskiego i “ekspertki” (tytularnej zawodowo stanowiskiem nie wiedzą i umiejętnościami w ograniczonej dziedzinie jednej firmy) to kolejny przejaw tego, jak impotencja intelektualna jest zaraźliwa i przecieka do, nie tylko oficjalnej publicznej narracji, ale dogmatów urojonego świata. “Szczytem” jest manipulacja porównująca do “poprzedniego” pokolenia, bo to tak jakby porównywać dwa kolejne szczepionko odporne szczepy eboli.
  Uogólnienie w postaci “pokolenia” to już jest elementarz wszystkich manipulacji naszych czasów, być może ze względu na braki w edukacji klasycznej i/lub umiejętnościach analitycznych, niezamierzony. Nie jakieś ogólne grupy są “lepsze” (w czym?) lub gorsze, i pchają świat naprzód. Świat z ledwością popychany jest naprzód, a przynajmniej jako tako utrzymywany przy życiu przez jednostki, nie tworzące jakiejś zorganizowanej grupy, których to ilość, jest gdzieś w przedziale (czysto statystycznym) od ok 0,02 do 2 ok procent ogółu populacji i egzystujących w różnych “pokoleń”.

  Odpowiedz
 • 23 października 2018 o 09:19
  Permalink

  Polonie “Z” jak z filmu “World War Z”.
  To dlatego HolyWod zrobiło tyle filmów o zombie, żebyśmy się przyzwyczajali do pokolenia “Z”.

  Odpowiedz
 • 23 października 2018 o 18:09
  Permalink

  Co z tego jak większość z nich wyląduje w obcych korporacjach, bez zawodu i bez przyszłości, w marketach, lub pseudo biznesie kraju kolonialnego.

  Odpowiedz
 • 23 października 2018 o 18:09
  Permalink

  Pani Kamila “Gutowski” miala niedawno “juz” swoj wystep na “OP”…. a dlaczego to osoba o zenskim nazwisku “Kamila” uzywa w Polsce nazwiska z koncowka typowa dla rodzaju i plci meskiej ? Hmm ? Takie cos wnerwia…

  Co do wszelkich agencji wynajmu pracy niewolniczej ( najemnej ) to zabieralam juz glos w tej sprawie……rozumiem,ze sie kazdy stara jak umie ale takie agencje wynajmu pracy ( najemnej =niewolniczej ) sa synonimem neoliberalnej wscieklizny i skrajnego wyzysku a bajdurzenie o rzekomo generacji “Z” to tylko pretekst powyzszego obwieszczenia do zakomunikowania, ze taka agencja istnieje i bezrobotnymi zamiast panstwa i wlasciwego ministerstwa sie zajmuje tj.ich wezmie za morde….. jak komentator @Zbigniew i @Xun Zi podnosza ” ludzkie fabrykaty ” kultury internetu czesto,gesto sa na zenujacym poziomie i taka “agencja” moze latwo “zagospodarowac ” takim (rubionukleidowym ) bialkiem….mnie wali o sciany, jak widze obrany kierunek rozwoju swiata….. …dzisiaj w gazecie “DIE WELT ONLINE”(“SWIAT”,wydanie internetowe ) pisano, ze naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu odkryli “MicroPlastik” (“Piasek plastykowy”) w stolcu ludzikim, ktory poprzez odzywianie i wode trafia do organizmu ludzkiego z produktow naszej kultury wspolczesnej,toreb na zakupy i wszelkich opakowan oraz butelek z supermarketow,ktore po krotkim czasie plywaja po oceanach i leza na ich dnach ….tak to wkrotce pokolenie “Z” bedzie synonim pokolenia “Zobie” -czlowieka z plastyku z mozgiem z logarytmow no i co to bedzie jak zabraknie pradu….. no i ze kiedys a nawet wkroce pradu zabraknie to oczywiste, tylko jeszcze niewiadomo dokladnie kiedy i co wtedy z generacja “Z”…… .. generacja “Z” zaryje morda w ziemie …..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.