Społeczeństwo

Pożyczasz – oddawaj, czyli działanie firm windykacyjnych

 Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Windykatorzy na granicy prawa stosują agresywne działania względem dłużników, by w konsekwencji odzyskać należności. Ciągłe telefony, uporczywe smsy, a nawet groźby są typowym działaniem bezwzględnych firm windykacyjnych, dla których liczy się tylko zysk. Eksperci z Kancelarii Prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy radzą, jak reagować w przypadku kontaktu z taką firmą i jak nie dać się zastraszyć.

WINDYKACJA – MEDIACJA CZY ZASTRASZANIE?

Windykacja jest pewną formą mediacji pomiędzy dłużnikiem, a instytucją, bądź osobą, która udzieliła pożyczki. Przeprowadza ją firma windykacyjna, która bezpośrednio kontaktuje się z dłużnikiem, często w celu doprowadzenia do ugody pomiędzy wierzycielem, a osobą zadłużoną. Działanie firmy windykacyjnej powinno przede wszystkim opierać się na negocjacjach i dialogu, ale niestety bardzo często przyjmuje wręcz agresywną formę, nagabywania dłużnika telefonami, a nawet wizytami.

W przypadku nękania przez działającą nielegalnie firmę windykacyjną, bardzo ważna jest świadomość przepisów karnych, uprawniających ludzi do obrony. W sytuacji, gdy strony nie są w stanie porozumieć się między sobą, właściwą formą dochodzenia należności jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Uporczywe nękanie, bądź usiłowanie wyłudzenia pieniędzy są naruszeniami przepisów zawartych w kodeksie karnym. W skrajnych przypadkach należy powiadomić policję lub prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa – mówi mec. Nikodem Multan z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

NIESKUTECZNE ŻĄDANIE ZAPŁATY

9 lipca 2018 roku została wprowadzona istotna zmiana dotycząca przedawnienia roszczeń odnosząca się do tego, po jakim czasie żądanie zapłaty pieniędzy może okazać się nieskuteczne.

– Ustawodawca dokonał zmian w Kodeksie Cywilnym i Kodeksie Postępowania Cywilnego, skrócił podstawowy termin przedawnienia z 10 do 6 lat, zakazał możliwości dochodzenia przedawnionych roszczeń względem konsumenta oraz nakazał wskazywać w pozwie termin wymagalności roszczenia. Te, jak i pozostałe zmiany do podstawowych kodeksów mają na celu ucywilizowanie dochodzeń roszczeń przez instytucje, które zawodowo się tym zajmują – dodaje mecenas.

Bezpośrednią, choć nie jedyną przyczyną wprowadzenia zmiany w regulacji była bardzo agresywna polityka firm windykacyjnych względem dłużników – zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Wejście zmiany w życie, miało nie tylko ukrócić niektóre działania firm windykacyjnych, ale przede wszystkim chronić ludzi przed nękaniem.

Niezależnie od sytuacji długi trzeba spłacać, jednak należy również wiedzieć jak one mogą być oprocentowane, jak długo dochodzone i jakimi metodami. Wielokrotne, codzienne telefony do dłużników z żądaniem zapłaty, czasem nieistniejących lub już dawno przedawnionych roszczeń, nie są prawidłową praktyką rynkową, a często wręcz nielegalną. Dlatego zadłużony konsument powinien znać swoje prawa, by nie paść ofiarą złych praktyk windykatorów.

ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna – spółka komandytowa powstała w 2002 roku. ECOVIS świadczy usługi prawne przedsiębiorcom w Polsce – zarówno firmom już tutaj działającym, jak i tym, które działalność i inwestycje dopiero w Polsce planują. Kancelaria Prawna ECOVIS Milczarek i Wspólnicy świadczy także usługi z zakresu prawa podatkowego oraz innych dziedzin prawa. Firma członkowska międzynarodowej grupy doradczej Ecovis International, obecnej w ponad 70 krajach na świecie.

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla autora.

4 komentarze

 1. Neoliberalizm musi mieć swoich bojowników o pieniądze.

  Są nimi WINDYKATORZY.

  Jak się to wszystko uspokoi, to po latach eksperymentów, będą o nich śpiewać pieśni przy licznych ogniskach w lasach i kniejach Nadwiślańskiego Macondo.

  Setki tysięcy NOWYCH WYKLĘTYCH (dłużników, w tym frankowicze), będzie koczować poza siedzibami ludzkimi, żeby ich windykatorzy – nie dopadli.

  Ale ich Legenda (głównie czarna) – rośnie!

  I Amen.

 2. Dobry zwyczaj – nie pożyczaj….mierz zamiary na siły,. Wiem, napiszą
  inaczej nie da rady, bez podparcia się kredytem. I koło domknięte.

 3. Ciekawe, że windykatorów jak również wszelakie instytucje finansowe nie obowiązuje RODO.

  Jako podsumowanie: pewien pan pisze na murze “żądzą idioci” ,
  policja zastanawia się ” aresztować go za obrazę władzy, czy zdradę tajemnicy państwowej ? “

 4. ŚWIETNY ŻART ….
  Oni sobie kupują nasze długi na giełdzie długów za 1/10 ceny i starają się na nich zarobić – proste .
  Zwykła działalność gospodarcza obarczona jak każda ryzykiem i to dużym , Jeszcze parę lat temu ludzie się ich bali – dziś już nie …
  Czasem się przydają można sobie nastawić budzenie na 8 rano …

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.