• 17 marca 2023
  • Polityka

  Powstał Komitet Ocalenia Ukrainy – Комитет спасения Украины

  • By krakauer
  • |
  • 03 sierpnia 2015
  • |
  • 2 minuty czytania

  Usunięty w wyniku zamachu stanu na Majdanie legalny premier Ukrainy pan Mykoła Azarow powołał w Rosji, Komitet Ocalenia Ukrainy (Комитет спасения Украины), którego celem ma być uratowanie kraju przed katastrofą, osądzenie winnych (w tym panów Poroszenko i Janukowycza), jak również wystawienie kandydatury nowego prezydenta Ukrainy i inne pomniejsze. W tym oczywiście kwestie gospodarcze jak program antykryzysowy, przewidujący zapewnienie wypłat emerytur i rent oraz stabilizację rynków.

  Pan Azarow obnażył cały szereg faktów dotyczących obecnego reżimu w Kijowie, przywołał jego niewolniczy charakter i podległość zachodnim instytucjom międzynarodowym, wobec których pomocy jest uzależniony.

  Pan Azarow mówił wprost o tym, że Europa zaczyna rozumieć, że postawiła na nie tych, na których powinna i przyczyniła się pośrednio do tego dramatu.

  Mówił bardzo wiele na temat wewnętrznych stosunków pomiędzy władzą, armią, SBU, a batalionami ochotniczymi i zbrodniach popełnionych podczas tzw. operacji antyterrorystycznej w Donbasie, jak również o koniecznym do ustalenia statusie Donbasu, a przede wszystkim o konieczności zakończenia walk. Przede wszystkim Donbas powinien otrzymać maksymalną autonomię polityczną i ekonomiczną w ramach Ukrainy.

  Były prezydent pan Janukowycz i ludzie z jego otoczenia nie wejdą w skład Komitetu Ocalenia Ukrainy, były prezydent ma mieć uczciwe i bezstronne śledztwo po nastaniu na Ukrainie legalnych i demokratycznych władz.

  Nowym prezydentem Ukrainy ma być pan Władimir Olejnik (Владимир Олейник), wielokrotny deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, znany prawnik, osoba ciesząca się na Ukrainie bardzo dużym szacunkiem.

  Jednym z głównych postulatów Komitetu jest postulat przedterminowych wyborów, zapewnił że ludzie na Ukrainie pamiętają stabilizację z okresu jego rządów i że jest w stanie do tego standardu powrócić, chociaż będzie to bardzo skomplikowane ze względu na zniszczenia wojenne i straty.

  Komitet nie będzie się w żaden sposób rejestrował, ponieważ uważa obecną władzę na Ukrainie za nielegalną.

  W ten oto sposób stało się to, co powinno było stać się na samym początku, ale czego nie było i co jest ostatecznym dowodem na czystość intencji rosyjskich wobec Ukrainy. Gdyby Rosja miała wobec Ukrainy jakiekolwiek zamiary, to już dawno mielibyśmy rząd na uchodźstwie premiera Azarowa. Tymczasem Ukraińcy jak widać mieli od początku w pełni czas na uzgodnienia i uporządkowanie spraw swoimi własnymi rękami. Ponad rok trwały tarcia w środowiskach wygnańców, w których jednoznacznie skreślono osobę pana Wiktora Janukowycza, nie dlatego, bo przestał być legalnym prezydentem Ukrainy, wręcz przeciwnie nadal nim jest. Chodzi o to, że nie wypełnił swoich konstytucyjnych obowiązków w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Ukrainy, dopuszczając do przelewu krwi.

  Komitet Ocalenia Ukrainy jest zalążkiem potencjalnego rządu Ukrainy, a z całą pewnością jest ośrodkiem ciążenia politycznego, który będzie grupował w sobie postawy przeciwstawne wobec działań nielegalnego rządu w Kijowie i nielegalnego prezydenta, którzy o czym trzeba pamiętać – doszli do władzy w wyniku zamachu stanu, późniejsze próby zalegalizowania statusu w wyborach można interpretować w taki sposób, jak wszelkie wybory w krajach, gdzie przed kilkoma miesiącami był zamach stanu.

  Interesujący będzie stosunek walczących o przetrwanie republik powstańczych do tej niezwykle ciekawej inicjatywy politycznej. Jeżeli uznają jej polityczną zwierzchność, to będziemy mieli do czynienia z nową polityczną sytuacją na Ukrainie, albowiem wówczas de facto legalny rząd miałby możliwość powrócić na terytorium Ukrainy znajdujące się pod kontrolą lojalnej mu części społeczeństwa ukraińskiego. Taki scenariusz sam w sobie byłby stworzeniem zupełnie nowej sytuacji międzynarodowej i wewnętrznej wokół konfliktu ukraińskiego. Byłby to wstęp do możliwości stworzenia rządu jedności narodowej i zakończenia tej bezsensownej i bratobójczej wojny.

  Krótki materiał RT.com w temacie: (На пресс-конференции в Москве бывший украинский премьер Николай Азаров объявил о создании Комитета спасения Украины, целью которого, по его словам, станет смена нынешнего руководства страны. Комитет уже предложил своего кандидата на пост президента Украины. Им стал бывший депутат Верховной рады Владимир Олейник.)