Potrzebujemy odwrócenia narracji

fot. IG

Potrzebujemy odwrócenia narracji w sprawach publicznych w Polsce i na temat Polski za granicą z negatywnej, negującej i wykluczające na pozytywną, potwierdzającą i włączającą. Obecnie negatywnie podchodzimy chyba do wszystkich spraw publicznych, poczynając od słynnego „nie da się”, kończąc na sprawach strategicznych.

Pomysł na „Maszynę Bezpieczeństwa Narracyjnego”, jakkolwiek koślawy w obrębie swojej własnej narracji jest bardzo ciekawy i zasługuje na rozpatrzenie samej idei. Jest ona ciekawa, a ewentualne korzyści prawie na pewno przekroczą koszty.

Negujemy naszą rzeczywistość agresywnymi zachowaniami ukierunkowanymi na wzajemne odbieranie sobie prawa do udziału w życiu publicznym, czy nawet patriotyzmu. Oskarżanie o bycie „Komuchem”, „ruskim agentem”, „Żydkiem”, czy ostatnio modne „szmalcownictwo” – to standard języka w naszej retoryce publicznej. Jest on negatywny i neguje rzeczywistość, neguje prawo innych ludzi do udziału w życiu publicznym. W konsekwencji wszyscy się wykluczają nawzajem. To jest chore, to samozaciskająca się spirala. Finalnie wszyscy wszystkich wykluczają pod byle pretekstem i byle pozorem.

Najgroźniejsze jest wykluczanie ekonomiczne, o którym mało się mówi, jednak nie brakuje wykluczeń ideologicznych, wątków rasowo-plemiennych i innych kategorii pojęciowych. Przede wszystkim jednak najgorsze jest to, że negujemy swoją przyszłość wykluczając się z idei Unii Europejskiej. To poważne i realne zagrożenie polityczne, które wynika z narracji negatywnej, negującej i wykluczającej.

Szokuje zwłaszcza to, co różni politycy, głównie obecnej opozycji mówią o sprawach polskich za granicą. To trzeba rozliczyć, od tego jest Trybunał Stanu – jest wolność słowa i każdy może mówić na co ma ochotę, ale jeżeli jest funkcjonariuszem publicznym, żyjącym z pieniędzy publicznych jest zobowiązany co najmniej do lojalności wobec państwa. Wiele osób, w tym najbardziej znani i rozpoznawalni politycy przyczyniają się swoimi wypowiedziami i deklaracjami do negatywnej narracji o Polsce w Unii Europejskiej. Jest nawet pewne środowisko medialno-biznesowo-wywiadowcze, które ze względu na powiązania kapitałowe z pewnym byłym supermocarstwem położonym pomiędzy dwoma ocenami – psuje nam w nim opinię. Jest to wybitnie arcyszkodliwe.

Potrzebujemy narracji pozytywnej, potwierdzającej i włączającej. Nawet jeżeli nie jest ona już możliwa w warstwie merytorycznej przekazu, to dbajmy o jego formę, czyli to w jaki sposób formułowane są komunikaty. To również bardzo ważne, proszę sobie posłuchać – jak ktoś zna angielski – przemówień w Parlamencie w Londynie. Ludzie nienawidzący się, których dzieli wszystko – od polityki, poprzez pochodzenie – co tam jest ważne, bo określa klasę społeczną człowieka, a nawet na sprawach rasowych kończąc rozmawiają ze sobą w sposób formalnie pozytywny. Właśnie o to chodzi u nas, żeby tak wyglądała dyskusja publiczna, jak i co do formy – wszystkie wypowiedzi o Polsce, które ktokolwiek podejmuje – były pozytywne w swojej formie wyrazu. Ważne jest jeszcze to co się mówi w warstwie merytorycznej przekazu, ale tutaj ze względu na to jakie mamy elity nie można oczekiwać cudów.

Co więcej należy stale potwierdzać fakty dotyczące Polski, ale nie te negatywne – oczywiście także np. naszą martyrologię, krzywdę historyczną itd. Jednak na pierwszy plan powinny przechodzić komunikaty pozytywne. W narracji o Polsce i o sprawach w Polsce trzeba stosować argumentację i zabiegi retoryczne potwierdzające nasze pozytywne cechy i wszystko, co jest nawet w najmniejszym stopniu pozytywne i pozytywnie może Polskę kojarzyć. To musi być priorytet, bo niestety mamy narodową tendencję do narzekania, widzenia w ciemnych barwach i oczekiwania spełnienia się scenariusza negatywnego.

Warto również stosować język, który będzie utwierdzał odbiorców komunikatów w przeświadczeniu, że nasz system społeczno-państwowy jest włączający, chociaż niestety tak nie jest. Ważną rolę odgrywają tutaj wszelkie mniejszości, w tym obyczajowe i opozycja polityczna. To od ich narracji zależy to, w jaki sposób zewnętrzni odbiorcy postrzegają nasz kraj.

Widać tu dwa główne kierunki, na kierunku wewnętrznym wszyscy powinni funkcjonować w przeświadczeniu, że są pożądani, chciani i włączani do wszelkich procesów. Potrzebujemy budowy kapitału relacyjnego, to jest bardzo ważne w kraju, w którym fotografując się z rodziną, większość z nas ustawia się w środku, żeby nas nie wycięli z fotografii. Drugi kierunek to kierunek zewnętrzny. Chodzi przede wszystkim o narrację europejską. Nie mamy w obecnym paradygmacie funkcjonalnym innej alternatywy, a lepiej jest siedzieć przy stole nawet jako ubogi krewny, niż stać pod ścianą płaczu, czekając aż ktoś nas zaangażuje do pracy bez ubezpieczenia i jakichkolwiek praw – za śmieciowe wynagrodzenie.

33 thoughts on “Potrzebujemy odwrócenia narracji

 • 14 stycznia 2018 o 06:23
  Permalink

  No wlasnie,takie bardzo,bardzo wazne kwestie…ale to wysoka sztuka propadandy a nawet spsob prowadzenia wojny na poziomie swiadomosci i uwarunkowan psychologicznych jak u Emmanuela Kant’a i psychoanalizie Sigmunta Frund’a jest dla wiekszosci niedoscigla wrecz nieosiagalna wiedza i to tej duchowej i idealnej….gdyz ta zostala celowo w Polakach zlamana…..pierwszym stopniem ponownego jej osiagniecia bylaby dyplomacja tzn. wysoka posciagliwosc w wypowiadaniu jakichkolwiek mysli i ocen,lepiej powiedziec za malo niz za duzo,”to za malo”to mozna zawsze uzupelnic a “to za duzo ” nawet i 10-cioma konmi nie da sie wyciagnac….nie wiem czemu i to generalnie np.ma sluzyc wypowiadanie komus jego pochodzenia jakby to “karcony” za “falszywe” pochodzenie mogl by sobie je eymienic…inna rzecza jest celowe dzialanie agentur tworzacych negatywny image…na to trzeba fachowych agentur i wysokie fundusze, by przeinterpretowac cudze wrogie zamiary,zwlaszcze,ze ci ktorzy je “sieje” robia to przy pomocy takich czynikow medialnych, tj.agentur PR-ru…..praca organiczna,ktory kazdy moze sam ze soba podjsc mozna bardzo oddalic sie od kompleksu nizszosci,ktory jest zrodlem wszelkiej negacji …trzeba zaczac od siebie samego i postanowic,by zadnego zdania nie zaczynac od slowa “nie”….

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 07:11
  Permalink

  Dlatego uczmy się języków!

  ” proszę sobie posłuchać – jak ktoś zna angielski – przemówień w Parlamencie w Londynie.”

  Doskonałe!

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 08:48
  Permalink

  Unia Europejska nie potrzebuje polskich polityków do wrobienia sobie niezależnej opinii o sytuacji politycznej w kraju. Każdy ambasador obcego państwa zaczyna śniadanie od prasówki, następnie na bieżąco jest zapoznawany z analizom specjalistów w interesującej go dziedzinie.
  Twierdzenie ze opozycja jest przyczyna negatywnej opinii o Polsce to nonsens, lansowany na potrzeby wewnętrznej bierzaczki politycznej.

  Odpowiedz
  • 14 stycznia 2018 o 17:30
   Permalink

   @Miecław…. Miszczu pokrętności.. 🙂
   ” Okres PRL był pod tym względem wyjątkowy, bo była to próba przywrócenia godności narodowi, w tym m.in. oczernianemu polskiemu “chamowi”. ”

   Czy Ty udajesz, czy naprawdę wierzysz w to co piszesz??
   BO – i tak źle i tak niedobrze………..
   To właśnie w PRLu ujawniła się nienawiść rządzących,
   tych co to przyjechali na ruskich tankach, komunistów,(CBKP)
   do tubylców – POLSKICH CHAMÓW, m.in. z PPRu!! 🙂
   ZWŁASZCZA do 56′! To był POLSKI DRAMAT…
   Czy muszę udzielać (indywidualne) korepetycje?
   Czy TY Miecław – naprawdę nic nie kumasz?

   Odpowiedz
   • 14 stycznia 2018 o 21:59
    Permalink

    @krzyk58. Czemu ukrywasz posty kierowane do mnie pod innymi postami? Zabrakło ci odwagi, pisać bezpośrednio i myślałeś, że ukryjesz swoje chore fantazje w komentarzach? 🙂 Już ci kiedyś pisałem, jak “jaśnie państwo” traktowało polskiego “chama”, a ty jakbyś tego nie zauważał. Mało tego “jaśnie państwo” bardzo chętnie korzystało z pomocy żydów, aby doić “chama”, m. in. w karczmach. Żyd musiał zapracować na “jaśnie pański” dobrobyt razem z polskim “chamem”, kombinując jak tu jeszcze wyjść na swoje kosztem “chama”. Przytoczyłem na ten temat wiele cytatów źródłowych, a po tobie to spłynęło, jak grzech po katoliku.
    Dlatego może okazuje się, że tak nienawidzisz PRL-u, bo tak dziwnie się składa, że wielu żydów przywróciło godność sobie i polskiemu “chamowi” przy okazji. Dzięki temu wreszcie “jaśnie państwo” musiało zapracować na swoje utrzymanie na równi z żydami i “chamami”, więc domniemuję, że stąd tyle antysemityzmu i histerii “jaśnie pańskiej”.

    Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 09:25
  Permalink

  “Oskarżanie o bycie „Komuchem”, „ruskim agentem”, „Żydkiem”, czy ostatnio modne „szmalcownictwo” – to standard języka w naszej retoryce publicznej.”
  Hmmm. Autor nie wymienił (jest powód?)”tych sq…ów” -. co to z taką lubością
  i zarazem nienawiścią, bełkocą o “polskim chamie”…. mam na myśli
  polskojęzyczną inteligencję – o zabarwieniu “mocno” lewicowym….

  Miłego dnia

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 09:27
  Permalink

  Nie od dziś wiadomo, gdzie dwóch Polaków tam co najmniej 3 punkty widzenia,tak w kwestiach bieżących jak i stosunku do naszej przeszłości. Nie szanujemy naszej historii, rację ma ten który aktualnie jest przy władzy,język politycznej debaty przypomina pijaka który wiedzę traktuje jak latarnie o która się opiera by się nie przewrócić. Podziały są tak głębokie że trudno być optymistą!

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 10:15
  Permalink

  Doskonały tekst, doskonałe ujęcie tematu. Jednak pan Autor jest idealistą.

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 10:28
  Permalink

  Problem oczerniania Polski i Polaków to fakt historyczny zakorzeniony w kulturowym katolicyzmie. Aby narzucić Polakom obcą religię z obcym bogiem trzeba było z tego narodu pozyskać zdrajców. I tak to trwa od stuleci wryte w geny narodu, który aby przetrwać musiał się wówczas dostosować do narracji cesarstwa rzymskiego narodu niemieckiego i okupacyjnej religii. Wrogowie przez swoją agenturę zawsze to robili i zdrajców z narodu pozyskiwali, a ci walcząc o swoje korzyści występowali p-ko Polsce. Można powiedzieć Nihil Novi.

  @krzyk58. Znowu frustracje. W okresie PRL to prawactwo oczerniało Polskę i Polaków, np. na łamach RWE, donosiło swoim mocodawcom za judaszowe srebrniki pomagając rozwalić budowany system sprawiedliwości społecznej, współpracowało z tzw. onymi zawiedzionymi polskimi “chamami”, że nie chcą ich słuchać, a do tego wszystkiego dostało wsparcie i ochronę jedynie słusznej instytucji religijnej.

  Poucz się historii a może dostrzeżesz wreszcie korzenie zła i zidentyfikujesz tych, którzy dali przykład negatywnej narracji, która trwa do dnia dzisiejszego. Oto mało rozpowszechnione i mało znane fakty z historii dostępne choćby na wiki, bo nikt przecież nie przeczyta książek na ten temat.

  “Sobór w Konstancji a sprawa polska”
  • “Jan Falkenberg, krakowski dominikanin, działający w interesie Krzyżaków wykładowca Akademii Krakowskiej, przekazał uczestnikom swoje dziełko Tractatus doctoris cuiusdam de Prutenis contra Polonos et paganos de potestate papae et imperatoris respectu infidelium (Satyra na herezje i inne nikczemności Polaków oraz ich króla Jagiełły). Oskarżał w nim Polskę o „nikczemne przestępstwo” korzystania ze wsparcia wojskowego pogan w wojnie prowadzonej z Zakonem. Argumentował, że wolno zabijać pogan tylko dlatego, że są poganami – natomiast Polaków tym bardziej, bo z poganami się sprzymierzają.
  • Według Falkenberga Polacy powinni być eksterminowani, pozbawieni suwerenności i sprowadzeni do roli niewolników. Próby uzyskania oficjalnego potępienia broszury ponawiane były aż do końca soboru.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Falkenberg

  • W trakcie soboru pod dyskusję poddawano również tematy polityczne, m.in. zarzut zakonu krzyżackiego, jakoby Polska miała bronić pogan. Paweł Włodkowic, ówczesny rektor krakowskiej akademii, zaprezentował pogląd, że wszystkie narodowości, nie wyłączając pogańskich, mają prawo do samorządności i życia w pokoju na ziemiach, które są ich własnością – jest to jedna z najwcześniejszych fundamentalnych myśli prawa międzynarodowego.
  • Paweł Włodkowic i cała delegacja polska (poza Mikołajem Trąbą) publicznie wystąpiła w obronie Jana Husa.
  • Jan Hus pomimo listu żelaznego wydanego przez Zygmunta Luksemburskiego został podczas soboru skazany, a następnie spalony na stosie 6 lipca 1415.
  Podnoszono też inne ważkie i rewolucyjnie brzmiące postulaty:
  • społeczności mają prawo opowiadać się, do jakiego narodu należą,
  • ludzie mają prawo decydowania o własnej przyszłości i do obrony swego narodu,
  • władcy zobowiązani są szanować indywidualne przekonania religijne swoich poddanych, a poddani nie mogą być rugowani ze swoich praw w związku z wyznawaną wiarą,
  • nawracanie przy użyciu przymusu i siły nie jest ważne, jest grzeszne i godne potępienia,
  • nie wolno używać nawracania jako usprawiedliwienia wojny,
  • utrzymanie pokoju wymaga istnienia międzynarodowego trybunału rozsądzającego wynikłe spory – żadnemu władcy, nawet cesarzowi czy papieżowi, nie wolno wypowiedzieć wojny bez poddania się takiemu procesowi,
  • reguły wojny sprawiedliwej mają zastosowanie zawsze i są wiążące – niezależnie czy państwo, naród lub ludzie, wobec których jest prowadzona, są chrześcijanami, czy nie są,
  • narody niechrześcijańskie i niekatolickie żyjące z sąsiadami w pokoju mają zapewnione prawa do suwerenności i nienaruszalności terytorium,
  • ani cesarz ani papież nie może przeczyć regułom prawa naturalnego,
  • Polska była związana z cesarzem, tylko gdy ten występował jako obrońca wiary,
  • prawo silniejszego przeżera stosunki międzynarodowe jak rak,
  • egzekwując swe prawo do samoobrony, kraj katolicki może wspierać swe siły niekatolikami i niechrześcijanami.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_W%C5%82odkowic

  Zdrada polskiej racji stanu!!!
  • Arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Trąba wstąpił do antypolskiej koalicji w nadziei uzyskania godności papieskiej. Jego kandydatura została oficjalnie zgłoszona, jednak papieżem wybrano kandydata Francuzów, Włocha Oddona Colonnę (Marcin V).
  • Marcin V unieważnił korzystne dla Polski bulle Jana XXIII i potwierdził zakonowi krzyżackiemu wszystkie poprzednio uzyskane przywileje (również te fałszywe).
  • 4 maja 1418 nie wpuszczeni do pałacu papieskiego Polacy dostali się do niego siłą, wyłamując bramę.

  Zdrajca polskiej racji stanu otrzymuje nominację!!!
  • 9 maja Zawisza Czarny z Garbowa i Janusz z Tuliszkowa w obecności papieża oświadczyli, że czci króla polskiego będą bronić „gębą i ręką” i uzyskali od Marcina V potępienie traktatu Falkenberga.
  • Na oficjalną bullę papieską trzeba było jednak czekać do 10 stycznia 1424.
  • Mikołaj Trąba mimo, że zdradził Polskie interesy, został nominowany przez papieża Primas Regni – pierwszym prymasem Polski.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_w_Konstancji
  Dane z Wiki na temat Mikołaja Trąby: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Tr%C4%85ba

  Aby poniżyć naród trzeba im wsadzić na stanowiska zdrajców, a potem przykład idzie z góry.
  Pytanie retoryczne dlaczego nigdy kościół nie ogłosi świętym Pawła Włodkowica? Za to w panteonie świętych mamy wielu zdrajców polskiej racji stanu.
  Dlaczego prawdopodobnie nigdy Paweł Włodkowic nie będzie firmował roku, jak inni święci dotychczas?

  “Paweł Włodkowic z Brudzenia herbu Dołęga, inne formy nazwiska: Paweł z Brudzenia, łac. Paulus Vladimiri (ur. pomiędzy 1370 a 1373 w Brudzeniu Dużym, zm. pod koniec 1435 r.[1] w Krakowie) – polski kapłan katolicki, uczony, prawnik, pisarz religijny i prawno-polityczny, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, obrońca interesów Polski w sporach z Krzyżakami.
  Paweł Włodkowic był wczesnym głosicielem idei tolerancji, który na soborze w Konstancji twierdził, iż narody pogańskie mają prawo do zachowania swych wierzeń.”

  Dlatego dziś Rzecznik Praw Obywatelskich przyznaje nagrody im. Pawła Włodkowica osobom fizycznym i prawnym występującym w obronie praw i wolności, nawet wbrew zdaniu większości.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_W%C5%82odkowic

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 10:41
  Permalink

  Od śmierci ostatniego Jagiellona ten naród bez przerwy stacza się w dół, w niebyt. Stan rozkładu posunął się tak daleko, że ze względów czysto higienicznych sąsiedzi musieli go podzielić miedzy siebie. Tak trwało przez z górą 150 lat, do czasu, kiedy Stalin z sobie tylko wiadomych powodów odtworzył go z niebytu. Szczęście miały dwa pokolenia Polaków zażywając życia w czasach Polski Ludowej. Szczęśliwe pokolenia żyły w złudnej nadziei, że po tragicznych doświadczeniach historii ci ludzie czegoś się nauczyli, wyciągnęli wnioski. Niestety historia lubi się powtarzać, zawsze jednak w sparodiowanej formie.

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 10:42
  Permalink

  Apel Szanownego Krakauera jest niezwykle ważny. Pozytywna narracja i budowanie pamięci historycznej o naszych zasługach dla Europy, ale nie jako przedmurza chrześcijaństwa, tylko jako kraju tolerancji i prawdziwej wolności, gdzie każda nacja mogła znaleźć tu spokój i rozwój jest bardzo ważne. Dość poniżania Polaków, którzy popełniali nie raz błędy, zmuszeni do walki o przetrwanie przez obce imperialistyczne siły.

  Warto więc pamiętać te zasługi, np. to m. in.:
  “Po trzech wiekach krucjat to z Polski wyszła oficjalna doktryna tolerancji religijnej i pacyfizmu. Na największym kongresie międzynarodowym średniowiecza – soborze w Konstancji — kanonik krakowski Paweł Włodkowic przedstawił traktat „O władzy papieża i cesarza wobec niewiernych”, gdzie sformułował teorię tolerancji związanej z ideą pacyfizmu: „Nie wolno niewiernym, choćby nawet nie uznawali cesarstwa rzymskiego, zabierać państw ich, posiadłości lub przywilejów, ponieważ bez grzechu za sprawą Boga je posiadają, który to wszystko bez różnicy stworzył dla człowieka, którego ukształtował na swój obraz. (…) Pisma cesarskie udzielone krzyżowcom z Prus albo innym w sprawie zajęcia ziem niewiernych żadnych im nie dają praw, ale raczej oszukują wiernych w Chrystusie, ponieważ nikt nie daje nic z tego czego nie posiada, ani też tego rodzaju dokumenty, ani papieży, ani cesarzy nie mogły im dać jakichkolwiek uprawnień, szczególnie przeciw prawu naturalnemu i Bożemu. (…) Wszelkie prawo naturalne, boskie, kościelne i świeckie potępia zwalczających tych, którzy pragną żyć w pokoju. (…) Nie należy niepokoić ani osób, ani majątków niewiernych, którzy chcą spokojnie żyć między chrześcijanami”.

  “Jak pisał o Włodkowicu Feliks Koneczny: „genjusz, godzien, by go stawiać, jako odkrywcę, obok Kopernika, byśmy go czcili i szczycili się nim na równi z tamtym”. Kiedy nauki społeczne wyjdą ze swej marnej kondycji obecnej, o Włodkowicu będziemy mówić jak o Koperniku.
  Co w tym samym wieku robi chrześcijański Zachód? Zaczął od spalenia Jana Husa na tym samym zgromadzeniu. Niemcy w 1487 stworzyli największy bestseller zachodniej Europy na kolejne dwa stulecia: „Młot na czarownice”, na podstawie którego niwelowano społeczny margines za pomocą stosu. Dwa wieki po Witelonie! Nie tak widział to Jezus. Hiszpania z Portugalią zainicjowały nową odmianę krucjat, zwaną dziś eufemistycznie Wielkimi Odkryciami Geograficznymi. Inicjatywa ta, zupełnie sprzeczna z duchem ewangelii i polskimi doktrynami, polegała na ominięciu ziem muzułmańskich, gdzie wyłoniło się imperium osmańskie, którego nie potrafiono pokonać, i dotarciu do ziem gdzie żyły ludy na tyle proste, że można im było ukraść całą ziemię.”
  http://wolnemedia.net/historia/czy-w-2016-przypada-1050-rocznica-panstwa-polskiego/

  Czas więc powstać z kolan Polacy, mniej się modlić i zacząć myśleć, uczyć się historii i godnie spoglądać na świat bez kompleksów. Okres PRL był pod tym względem wyjątkowy, bo była to próba przywrócenia godności narodowi, w tym m.in. oczernianemu polskiemu “chamowi”. Niestety zakorzenione siły zła tkwią nadal w narodzie i jak nowotwór zniszczyły budowany organizm młodego socjalistycznego państwa, a teraz robiąc przeżuty próbują doprowadzić go do agonii.

  Odpowiedz
  • 14 stycznia 2018 o 11:11
   Permalink

   Zgadzam się to świetny po prostu doskonały tekst. Serdecznie podziwiam i ciesze się ze jesteście i mogę was czytać, to prawdziwa strefa wolnego słowa i mądrych myśli.

   Odpowiedz
  • 14 stycznia 2018 o 11:39
   Permalink

   Mieclawie, o jakiej wspólnej narracji może być mowy w kraju katolickiej hipokryzji, gdzie walczy się z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!A ogromne pieniądze idą na Toruńskie Imperium Ojca Rydzyka i playback artysty jednego przeboju. Od dwóch miesięcy codziennie zaliczam radioterapię, zaliczył em 2 szpitale i na każdym kroku spotykam na aparatach emblemat WOŚP i nie spotkałem emblematu Caritasu czy Ojca Dyrektora.Wstyd !

   Odpowiedz
   • 14 stycznia 2018 o 12:20
    Permalink

    Ps.a przy okazji,pewna siostra zakonna(imię i nazwisko dla zainteresowanych),poszła się wypowiadać z przechowywania Żydów w okresie okupacji i co? Ksiądz nie udzielił jej rozgrzeszenia!Czasami się zastanawiam,co było pierwsze,jajko czy kura?Najpierw jestem człowiekiem, czy Polakiem, katolikiem lub ateistą.?

    Odpowiedz
   • 14 stycznia 2018 o 14:54
    Permalink

    @Wlodek. Co do zasady masz rację. Ale przyznasz, że warto w ten sposób obnażać ich hipokryzję, tak aby inteligentni ludzie poznali się na tym i dalej wpływali na swoje środowiska. Dla mnie wystarczy, że znajdzie się wielu takich, jak @ Kaponier cesarski
    14 stycznia 2018 at 11:11, którzy docenią to co przekazuje Krakauer i nasze komentarze. Na tym polega siła pracy pozytywnej. Internet to “wielka wiocha” a jej strzechy są puste intelektualnie w wielu miejscach. 🙂 Więc do roboty 🙂

    Ps. Kiedyś z poważnej choroby wyleczyłem się (po leczeniu szpitalnym, wmawiano mi, że będą nawroty choroby) za pomocą ziół i ścisłej diety wegetariańskiej. Wzmacniaj więc Włodku organizm ziołami. Ja stosuję teraz profilaktykę, z tych ziół, które zaleca ten gość: https://www.youtube.com/watch?v=4eKZRKQtD-g
    Skuteczność jednego z tych ziół dowiedli naukowcy: “Korzeń mniszka lekarskiego skuteczniejszy od chemioterapii” https://wolna-polska.pl/wiadomosci/korzen-mniszka-lekarskiego-skuteczniejszy-chemioterapii-2014-08

    Życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Pozdrawiam

    Odpowiedz
   • 14 stycznia 2018 o 14:55
    Permalink

    Włodku, od początku istnienia wspieram WOŚP. To co obecnie czytam w sieci o p. J.Owsiaku wręcz nie nadaje się do publikacji.
    Na początku mego zaangażowania w WOŚP, miałam nawet informacje, gdzie i jaki sprzęt został kupiony m.in w moim regionie.
    Obecnie wysyłam sms, mąż również.
    Życzę wszystkiego co najlepsze i pozdrawiam.

    Odpowiedz
   • 14 stycznia 2018 o 17:16
    Permalink

    Włodku, uzupełnię : zarówno toruńskie imperium jak i caritas otrzymują pieniądze z budżetu za co płacą wszyscy podatnicy. Natomiast J.Owsiakowi są rzucane kłody pod nogi mimo, że sam finansuje całą akcję i żaden budżet mu nie dopłaca.
    Dobre w tej całej akcji przeciwko WOŚP jest to, że im więcej mówiąc najdelikatniej niechęci do J.Owsiaka, tym więcej pieniędzy w skarbonkach, Polacy to przekorna nacja. Pozdro

    Ps, Pieniądze z zaplombowanych skarbonek są liczone w banku i wpłacane na konto WOŚP, coś wiem na ten temat.

    Odpowiedz
    • 14 stycznia 2018 o 18:10
     Permalink

     Wieczorynko, Mieclawie,dziękuje za wsparcie i informację!Oczernianie WOŚP da rezultaty odmienne od oczekiwanych przez”świętojebliwych”Koszty pielgrzymki p.Kempy po obozach uchodźców na Bliskim Wschodzie przekroczą naszą pomoc!Już wie czego im brakuje. TVPIS przekonuje że przyborów szkolnych!I jak tu być zdrowym. Zakłamanie i hipokryzja zabija!

     Odpowiedz
   • 14 stycznia 2018 o 18:32
    Permalink

    @wlodek. ‘Prosto z mostu”- Włodku czy Ty jesteś ‘do końca”
    poważnym człowiekiem czy tylko nosicielem pierdół?
    W stylu, “jedna baba- drugiej babie…” 🙂

    Odpowiedz
    • 14 stycznia 2018 o 19:30
     Permalink

     Nie obrażaj,lepiej wpłać na WOŚP!I oglądaj TVPIS,bo ci zabraknie linków!

     Odpowiedz
   • 14 stycznia 2018 o 19:01
    Permalink

    @wlodek. Prof.Ogułow.Terapia wisceralna – równowaga kwasowo zasadowa https://www.youtube.com/watch?v=2VZ2wMCpHd8&t=1676s
    Poszukaj również wykładów prof. Nieumywakina na ‘yuotube…”
    http://www.neumivakin.ru/news/11

    Podstawa wyjściowa:
    – równowaga kwasowo-zasadowa, (Ph)

    – badanie poziomu w organizmie wit. D2.D3 – 25 OH-D

    Badał? “Konowały” zleciły? Na pewni – NIE!

    Zdrowia!

    Ps. Znam “ten’ BÓL, syn, żołnierz zawodowy jest po trzeciej chemii
    lat 34. Nb. z wykształcenia i po profesji wojskowej – ratownik medyczny. Paradoks? A ja, stary cap – jeszcze żyję – co gorsza, zdrów! Po co??!!
    Ech! Sut’ba!

    Odpowiedz
    • 14 stycznia 2018 o 22:38
     Permalink

     Żyj,bo nie będzie z kim polemizować,a z synem mam nadzieję będzie Okey,młody i medycyna miedzy innymi dzięki WOŚP poszła do przodu.Pozdro i dzięki za radę.

     Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 11:58
  Permalink

  Powstała Fundacja Narodowa która jest porażką i zajmuje się pluciem na sądy. Tyle w temacie PR i soft power Polski PiS

  Odpowiedz
  • 14 stycznia 2018 o 22:14
   Permalink

   @realista MaBeNa, bo tak brzmi skrót dla tej maszyny konstruowanej przez przez zasłużonych propagandystów będzie działać na mniej więcej takiej zasadzie. Informacja mediów zagranicznych: po przemianach w Polsce 2.5 mln. Polaków wyjechało z kraju w poszukiwaniu pracy. Ten sam przekaz przetworzony przez MaBeNę: po przemianach w Polsce i otworzeniu granic 2.5 mln. Polaków zaczęło zwiedzać świat!
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 15:03
  Permalink

  W realiach naszej bufonady, nienawidzenia się i zacietrzewienia – to na to nie ma szans. Realnie nie ma możliwości, żeby się nam udało coś takiego przeprowadzić.

  Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 18:16
  Permalink

  На телеканале «Россия 1» в 22 часа в воскресенье – премьера документального фильма Андрея Кондрашова «Валаам». В съемках принял участие президент России Владимир Путин.

  На Валаам, страдавший от разрухи, Путин приехал в качестве паломника, и с тех пор глава государства бывает здесь регулярно. За это время Валаам преобразился – скиты отстроены, храмы отреставрированы, а в центре красуется обновленный Спасо-Преображенский собор……………………

  http://pvo-info.ru/?p=72440

  Odpowiedz
  • 14 stycznia 2018 o 19:12
   Permalink

   krzyku,to tylko świadczy o jednym. Prawosławie towarzyszyło historii Rosji,i nie należy tego nie widzieć, a tym bardziej walczyć!”Gdyby nie było Boga, to i tak by go ludzie wymyślili”Rosyjskie prawosławie tym rożni się polskiego katolicyzmu że nigdy nie pretendowało do odrywania politycznej i ekonomicznej roli”zbiorowego kapitalisty”,a pop prowadząc życie rodzinne daje(lub nie),przykład dla innych. Co można wiedzieć o życiu rodzinnym żyjąc w celibacie.Tak jak najbardziej znany kawaler wie o wychowaniu dzieci(na kotach się zna, tyle albo aż tyle).

   Odpowiedz
 • 14 stycznia 2018 o 19:17
  Permalink

  @wieczoryka. Jak już kiedyś wspominałem i TU zgodzę się z Twoim stwierdzeniem ‘Polacy to przekorna nacja.’ DOKŁADNIE.
  Dokończę – otóż, NIGDY nie zdarzyło mi się wspomóc ‘chwalebne’
  dzieło “jurka owsiaka” …………oczekuję gromów z jasnego (styczniowego) nieba…oczywiście potępiam akcję, tzw. wośp…
  Stare ale jare… https://marucha.wordpress.com/2013/01/11/jerzy-owsiak-krol-zebrakow-i-lgarzy-zloty-melon-sekty-wosp/

  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • 14 stycznia 2018 o 22:04
   Permalink

   @krzyk58. Jak będziesz następnym razem w szpitalu, to nie daj się aby podpiąć pod sprzęt zakupiony przez WOŚP. Powiedz, że klauzula sumienia ci nie pozwala, że ci ta usługa na tym sprzęcie się nie należy, bo nigdy nie dałeś ani złotówki, ze względu na klauzulę sumienia. 🙂 Poproś o sprzęt zakupiony przez CARITAS, bo tylko takim możesz być leczony, bo jest poświęcony i nie zarażony hasłem “róbta co chceta”. 🙂

   Odpowiedz
  • 14 stycznia 2018 o 22:09
   Permalink

   @krzyk58. Twoja Matka Kurka, która napisała ten paszkwil na Owsiaka przegrała z nim proces. I co ty na to?
   Proszę wy-guglać: “Bloger Matka Kurka przegrał proces z Owsiakiem. Musi przeprosić i zapłacić zadośćuczynienie”.
   Masz świetne ałtorytety, nie ma co.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.