Potrzebujemy centralnej koordynacji i konsultacji wypowiedzi publicznych o Auschwitz-Birkenau

W dniu dramatycznej rocznicy warto się zastanowić nad sprawami zasadniczymi, mającymi znaczenie dla całego systemu budowy wizerunku państwa. Potrzebujemy centralnej koordynacji i konsultacji wypowiedzi publicznych, dokonywanych przez osoby piastujące funkcje publiczne w przedmiocie Auschwitz-Birkenau Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady – miejsca męczeństwa i unicestwienia milionów ludzi. Jak również – ponieważ ta problematyka wiąże się z powyższą, potrzebujemy również koordynacji i konsultacji podobnych wypowiedzi, w ogóle w jakikolwiek sposób dotykających historycznej tematyki żydowskiej w Polsce.

Nie da się zrozumieć powodów, dla których wrażliwość bardzo wielu ludzi, na te złożone i powiązane ze sobą problematyki tak bardzo się stępiła. Niedawne reakcje medialne, po wypowiedzi jednego z urzędników państwowych zajmującego się turystyką, na temat umieszczania miejsca pamięci zagłady – Muzeum w Oświęcimiu, jak i nowoczesnego Muzeum Żydów Polskich Polin na liście miejsc do odwiedzania dla zagranicznych wycieczek kontekstowych – pokazują, że mamy problem. Mamy poważny problem w Polsce z pamięcią historyczną, dotykamy bowiem tak wielkiego dramatu, że nawet nie jesteśmy w stanie go wyrazić słowami. Nie da się do tego co wówczas się wydarzyło odnosić bez emocji.

O ile generalnie należy się zgodzić z koncepcją, że „reklamowanie” polski w znaczeniu turystycznym przez miejsca pamięci o zagładzie – jest kontrowersyjne, to jednakże w kontekście pamięci historycznej w ogóle nie ma o czym mówić. W ogóle nie powinno być dyskusji, ponieważ ciężar historyczno-emocjonalnych symboliki tych miejsc jest poza wszelkimi dywagacjami, dyskusjami i rozważaniami. Hańbą okrywa się każdy, kto odnosi się do tego dziedzictwa tragedii i męczeństwa bez należytego szacunku.

Niestety elementem naszego narodowego dziedzictwa jest pamięć niemieckiego ludobójstwa, którego pomnikami są właśnie m.in. Muzeum w Oświęcimiu i Muzeum w Warszawie. Umiejętne informowanie o tym, musi być elementem naszej tożsamości. Nie ma mowy o tym, żebyśmy np. milczeli, albo cokolwiek relatywizowali. Te ostatnie próby są szczególnie parszywe, ponieważ bardzo często mają nalot szowinistyczno-antysemicki, motywowany rzekomymi współczesnymi konotacjami, odnoszącymi się do naszej dzisiejszej rzeczywistości.

Wszystkie potknięcia i błędy – w zasadzie nawet każda wypowiedź przedstawiciela czynników publicznych w Polsce na ten temat, w zadziwiający sposób jest natychmiast podchwytywana przez globalne media. To oczywiście nie są przypadku – jesteśmy na widelcu, a część mediów, związanych z pewnym krajem na zachodzie – w sposób nadzwyczajny stara się spowodować, żebyśmy mieli stale przylepianą łatkę antysemityzmu. Z powyższych względów wypowiedzi, dokumenty, jakiekolwiek użycie sformułowań odnoszących się do Auschwitz-Birkenau i w ogóle w szerszym ujęciu do historycznej kwestii żydowskiej w Polsce – powinny być centralnie koordynowane i konsultowane. 

Rząd powinien powołać we właściwym ministerstwie lub instytucie policji historycznej stosowną komórkę, która zatrudniałaby kilku ekspertów jak również współpracowała z właściwymi jednostkami muzealnymi i innymi ekspertami, jak również podmiotami wyspecjalizowanymi w komunikacji międzykulturowej i innych zagadnieniach – w celu konsultowania i koordynowania oficjalnej retoryki w omawianych kwestiach. Do tego jest potrzebne odpowiednie rozporządzenie, jak również zmiany w kilku ustawach, tak żeby spowodować, żeby wszystkie osoby, które pełnią jakiekolwiek funkcje publiczne – swoje kwestie dotyczące wspomnianej problematyki – konsultowały ze wskazanym ciałem. Nie chodzi o to, że ktoś nie pozwoli na wypowiedź. Chodzi o kompetencję konsultacyjną, albowiem jak widać po ostatnich przypadkach, część ludzi ma jakąś inną wrażliwość, niż pokolenie wykształcone na np. „Medalionach” Zofii Nałkowskiej.

W przeciwnym wypadku będzie tylko gorzej, albowiem ostatnią rzeczą jakiej potrzebujemy, jest dyskusja na tematy historyczne, podszczuwana przez współczesną retorykę para-polityczną, w której niestety antysemityzm stale odgrywa pewną rolę. To jest głupota, dodajmy ohydna głupota, generowana przez ludzi, którzy albo są słabo wykształceni, albo nie rozumieją do czego się odnoszą w swojej poronionej retoryce relatywizacji pamięci zbrodni i męczeństwa.

Równolegle jednak trzeba pamiętać o tym, że samo reklamowanie Polski w znaczeniu promocji turystycznej, poprzez obozy koncentracyjne i miejsca zagłady, jest najdelikatniej mówiąc – niezgodne z samą koncepcją promocji. Promocja bowiem musi być zawsze pozytywna, jednak jak pogodzić te kwestie? Dziedzictwo wojny, które spowodowali Niemcy, jest nadal przytłaczające. 

Proszę pamiętać to jest sprawa graniczna, tu nie ma miejsca na przypadki, dywagacje, relatywizację i gdybania. Chodzi po prostu o przyzwoitość. 

4 thoughts on “Potrzebujemy centralnej koordynacji i konsultacji wypowiedzi publicznych o Auschwitz-Birkenau

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.