Poparcie dla PiS 42,8%?

Pojawiają się sondaże opinii publicznej wedle których Prawo i Sprawiedliwość cieszy się poparciem 42,8% Polaków. Platforma obywatelska ma mieć połowę mniej bo tylko 22,2%. Nowoczesna 8,4%. PSL 5,8% i SLD 5,4%.

Liczy się tylko wynik Prawa i Sprawiedliwości. W praktyce to daje PiS większość konstytucyjną w Sejmie i Senacie. Taka możliwość otwiera zupełnie nowe możliwości i stwarza perspektywę wcześniejszych wyborów i kilka innych scenariuszy.

Wynik PiS jest sukcesem, to dowód na to że Polacy oczekiwali polityki wyrazistej. Dodatkowo, nie jest bez znaczenia narracja, jakiej używają rządzący. Rzeczywiście to jest rząd, który realizuje swoje obietnice. Wyciszono kwestie, które stały się problematyczne – z kwestią smoleńską na czele, w zamian za to dano społeczeństwu komisję pana Jakiego i dowód na skuteczność państwa stającego po stronie obywateli. To bardzo dużo jak na nasze realia, czegoś takiego nie było od czasów pana Jacka Kuronia. To ostatni polityk, który stawał po stronie ludzi i prowadził politykę na ludzi zorientowaną.

Na pewno swoje robi 500+, chociaż ludziom nie podoba się to, że dostają go również Ukraińcy pracujący w Polsce (należy się wszystkim). Jednak to nie jest problem, który powodowałby ograniczenie poparcia dla rządu. Jeżeli sprawdzi się Mieszkanie+, które jak wychodzi z pierwszych informacji – ma być 3 razy tańsze w dostępie od przeciętnej ceny dostępu na rynku. To będzie trzeba zacząć chwalić ten rząd. Ponieważ rzeczywiście realizują politykę społeczna, która ma znaczenie społeczne. Przy czym uwaga, to wcale nie znaczy, że to się nie wywróci i nie będziemy za to długo jeszcze spłacać odsetek. Tutaj chodzi o politykę. W tym kontekście, to co realizują jest tym, czego oczekują ludzie.

Będzie rekonstrukcja rządu, zapowiedziała ją pani premier, wypowiadali się na jej temat liczni politycy obozu rządzącego. Na pewno będzie poprawione kilka kwestii wizerunkowych, odejdą Ministrowie, których oskarża się o nieudolność. Jest wielkim znakiem zapytania, czy odejdzie pan Minister Obrony Narodowej, to byłby duży ukłon w stronę Prezydenta Rzeczpospolitej. Być może to będzie cena, jaką dobra zmiana musi zapłacić za poparcie Prezydenta? Wiele środowisk oczekuje tej dymisji, nawet bardziej, niż pana Witolda Waszczykowskiego – Ministra Spraw Zagranicznych. Za kilkanaście dni mamy poznać kształt rządu, zdaniem wielu osób to pan Kaczyński powinien przejąć stery rządu.

Ten scenariusz byłby dla PiS niesłychanie ryzykowny, ponieważ pan prezes ma znany problem z wizerunkiem. Społeczeństwo akceptuje jednych polityków, innych nie akceptuje. Jeżeli słupki poparcia są ważne dla polityków, to nie popełnią błędu. Obecny model podziału władzy w Polsce – jakkolwiek żałosny, jednak się sprawdza – oczywiście na tyle, na ile uda się porozumieć z panem Prezydentem. To jest najważniejsze zadanie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Opozycja nie może już nic. Nie znaczy nic. Nie liczy się w ogóle. Głównie dlatego, ponieważ nie ma nic do zaproponowania, poza tym co już było i czego większość Polaków nie chce. Do tego dochodzi kwestia zagrożenia nielegalną imigracją i poronioną polityką migracyjną Unii Europejskiej. Ta sprawa jest poważnym hamulcem dla społeczeństwa w uznawaniu opozycji.

Do póki opozycja się nie zjednoczy, mając jedno logo i jednego wyrazistego lidera – nie ma najmniejszych szans w walce politycznej z Prawem i Sprawiedliwością. Jedna retoryk, jeden lider – jedno logo. Jednak, to jest dzisiaj niemożliwe – głównie dlatego ponieważ ambicje partii kanapowych są zbyt duże. Zwłaszcza, że mają dotacje, pozwalające na wygodne życie – nie muszą pracować, wystarczy, że będą ze swoich małych łódek pokrzykiwać na wielki okręt rządzących. Jednak żaden nie przyzna się, że nastawiają się na przetrwanie. W praktyce oznacza to, że PiS – w rozumieniu prawicy, może rządzić 20 lat. Jedynym ograniczeniem będzie tutaj długość życia pana prezesa, po którego śmierci zacznie się walka o władzę.

Przed nami wybory samorządowe, pojawiają się pomysły, żeby połączyć się z referendum. To idea pana Prezydenta, która nie podoba się rządzącym, ponieważ zmusza ich do wysiłku. Im chodzi o trzy łatwe zwycięstwa, bez dawania opozycji szansy do jakiejkolwiek dodatkowej argumentacji. Ponieważ referendum ma to do siebie, że głosując za – jest się za władzą, która proponuje rozwiązanie, a przeciw to przeciw. Nikt rozsądny mając przewagę, którą można rozgrywać socjotechnicznie, nie zgodzi się na to, żeby nagle poddać się pod osąd ludzi. Proszę pamiętać, że brytyjska premier Theresa May też tak myślała. Miała większość w parlamencie, a skończyła z Brexitem i porażką wyborczą po nim. Demokracja ma to do siebie, że w stanach nieustalonych – jest nieprzewidywalna.

PiS będzie teraz grać na zwycięstwo wyborcze. Nie zdziwimy się, jeżeli doszłoby do połączenia wyborów samorządowych z parlamentarnymi.

26 myśli na temat “Poparcie dla PiS 42,8%?

 • 30 października 2017 o 05:33
  Permalink

  Jedna partia, jeden wódz, jeden naród! Jeden on jest jeden! Jak umrze znowu będziemy skazani na coś w rodzaju pułkowników sanacyjnych, tylko tym razem będą to najmierniejsi z miernych… PRL trwał za krótko, jakby trwał 100 lat, to by się nam udało a tak to jesteśmy skazani znowu na reset.

  Odpowiedz
  • 30 października 2017 o 11:25
   Permalink

   Zapytam: Czy tow. aby nie pełniła (ważnej) funkcji lektora WUM-L-u przy “jakimś”
   KW PZPR? A,a….? ?
   A,aaaaaaaaaaa, swoja drogą – niepojęte, (wszak nieznane są wyroki boskie, ludzie lewicy – NIENAWIDZĄ lewicowy program Prawa i Sprawiedliwości) . Schizofrenia jakaś, czy co? ???? Czy jesteście niczym
   owce…byle rządził ‘jakiś’ Kwaśniewski czy Miller, (RUSOFOBI) post-komunista,

   @Emeryt z Toporu. Nie jestem zwolennikiem ‘obrej zmiany”.
   LECZ, uważam że to najlepsze, co mogło Polsce przytrafić się
   po ciemnej nocy rządów lewicowo-liberalnych. Poniał??

   @Nabudochonozor. Popi….nie. Tzn. poplątanie z pomieszaniem.
   liberał, libertarian a wówczas wszystko jest na swoim miejscu….. (Splunąłem, lecz z uwagi na.. zlikwidowałem skutek spunięcia).

   Najbliżej ( moim zdaniem) słusznej diagnozy jest @Winetu…

   Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 05:45
  Permalink

  Bardzo wnikliwy i obiektywny felieton.

  Jest chyba najbliższy stanowi faktycznemu.

  Tego nie przeczytacie Państwo w mainstreamowej prasie ani mediach głównego nurtu.

  Tam już obowiązują “prawdy objawione”, podane do wierzenia wyznawcom obu stronom sporu: rządzącym i niby opozycji.

  Bo opozycja ideowo niewiele się różni od PiS.

  Tylko w porę nie przeszli na stronę zwykłego obywatela i jego spraw.

  Teraz plują sobie w brodę, ale byli skrępowani neoliberalnymi dogmatami.

  Nie ich to dotyczyło, ale pozwoliło wesprzeć bogatszych, którzy teraz flirtują z PiS, stąd takie wyniki sondaży.

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 05:46
  Permalink

  To jest górna granica poparcia dla PiS, będą mieli większość konstytucyjną i zrobią w Warszawy II-gi Budapeszt… tylko znowu będzie tak że polski hamburger to dwie kartki na chleb przełożone kartka na mięso (węgierski żart).

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 06:07
  Permalink

  Dobra zmiana będzie długotrwała… bardzo długotrwała, ale to dobre pytanie – czy przeżyje prezesa?

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 07:53
  Permalink

  Pozwolę sobie powtórzyć tezę: “Mamy dyktaturę mniejszości”. Przy tego rodzaju prezentacji badań nie podaje się jednej danej. Chodzie o ilości wyborców nie chcących brać udziału w wyborach. Ponieważ liczba ta systematycznie wzrasta, to w rzeczywistości, PiS ma stałe poparcie “żelaznego” elektoratu o wielkości około 16%. Zatem zwycięstwo “Krwawego Prezesa” zależeć będzie od wielkości udziału w wyborach oraz możliwości pojawienia się nowych ruchów obywatelskich. Będzie to dość trudne, jako iż, będą miały przeciwko sobie bardzo wieli oponentów. Z tym, iż rządzący są skorzy do rozwiązań siłowych i to może być koniec Prezesa.

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 08:18
  Permalink

  Dziwi mnie ino to jaki MOTŁOCH chcę głosować na złodziei i kombinatorów z pod znaku PO czy PSL. PANIE widzisz to i nie grzmisz.
  DOBREJ ZMIANIE życzę więcej konsekwencji i wytrwałości, jedno mnie tylko martwi jak długo będą zatruwać Kraj ta cała zas..na opozycja i złodziejscy “włodarze” miast bo by trzeba wymienić wszystkie gdzie rządzi przedstawiciel PO, PSL. Ale jestem ufny, że Dobra Zmiana da sobie z nimi radę, byli by dalej gdyby nie przeszkadzał jej szkodnik PAD.

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 10:39
  Permalink

  Ludzie mają rząd taki na jaki zasługują. Po 45 latach życia w hibernacji i próbach tworzenia nowoczesnej cywilizacji, społeczeństwo pokazało swoje prawdziwe oblicze i go nie zmieni. Tym bardziej, że za winnego swojej niedoli uważa współbraci z barykady wolności, neoliberalną i cwaniacką Platformę, nieudaczników, tchórzy, lokajów i zwykłych kanciarzy. Mamy spokój gwarantowany przez wsteczny, chciwy i reakcyjny kościół na kilka dekad. Chyba że wcześniej to wszystko pieprznie, razem z całym globem. Na co się zanosi. A im dalej będzie rosnąć ku chwale Adriana. /75%/

  Odpowiedz
  • 30 października 2017 o 17:09
   Permalink

   @ Wojciech, pozwolę sobie nie zgodzić się ze zdaniem “ludzie mają taki rząd na jaki zasługują” . Ludzie wybierają pomiędzy dwoma chorobami czyli pomiędzy dżumą a cholerą.
   To wydarzyło się na początku lat 80-XX w.
   Zwykli ludzi dali się zmanipulować. Moim zdaniem bardziej istotna jest odpowiedź na pytanie ? . Komu zależy i dlaczego aby ten stan rzeczy utrzymywać.

   Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 14:02
  Permalink

  Dla przypomnienia,SLD miało 44 procent poparcia! Gdzie są teraz?Skończy się kasa i wiara w pisowski sen a łaska pańska na pstrym koniu jeździ!

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 15:46
  Permalink

  … To bardzo dużo jak na nasze realia, czegoś takiego nie było od czasów pana Jacka Kuronia. To ostatni polityk, który stawał po stronie ludzi i prowadził politykę na ludzi zorientowaną…
  Wiadomo, LEWICA LAICKA…. BA! Nie tylko “stawał” wręcz służył
  ludziom przy “kotle z zupom” – pomijam fakt bezsporny, iż wcześniej
  ci “stawający” – lewica laicka, nietrafionymi (?) decyzjami politycznymi
  posłali (upokorzyli) ludzi do owego kotła ‘z zupom”.
  @wlodek . My ludzie lewicy wierzymy w “pisowski sen”. To , nasz ludzi prawdziwej lewicy sen, tamci o których wspominasz (tfu) to była jakaś aberracja umysłowa. 🙂
  Wszak – nie masz lewicy nad PiS… za kilka mies. po uczynieniu “pewnych’ korekt kadrowych, również w programie wspólnie
  uznamy iż niemożliwe stało się ciałem.
  Uwaga. Zawsze będą jacyś malkontenci niezadowoleni, że to
  nie KOMUCHY realizują lewicowy program……………………… 🙂
  na pohybel z nimi, nieprawda’ż Włodku??

  Odpowiedz
  • 30 października 2017 o 17:49
   Permalink

   Krzyku,w tym i dramat ludzi którzy widzą ze lewica straciła,bo nie realizowała interes szeroko rozumianych”ludzi pracy”,idąc na pasku liberałów.A PIS biorąc elementy lewicowe jednocześnie idzie na pasku USA,rusofobii stając się w swojej polityce dinozaurem miedzynarodowych stosunków,czego ostatnim przykładem głos p.Broszki w kwestii pomnika J.P II we Francji!

   Odpowiedz
   • 30 października 2017 o 18:15
    Permalink

    Czy ty krzyku,zapomniałeś że gdyby nie różnica w kwestiach kadrowych nie programowych!!!,w latach 2005,2007 tworzono koalicję Dżumy i Cholery.I gdyby nie tchórzostwo p.Cimoszewicza,który wystraszył sie prowokacji i zrezygnował z kandydowania,sytuacja mogła być inna.

    Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 16:30
  Permalink

  Święte słowa o stanach nieustalonych.

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 18:24
  Permalink

  Nie zapomnijmy o Piotrze S,który podpalił się na znak protestu przeciw polityce PIS( warto by opublikować jego list)Mimo że próbuje się z niego zrobić szaleńca.CZĘŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!

  JUŻ O TYM MYŚLELIŚMY TYLKO NIESTETY NIE MAMY PIENIĘDZY NA WYSŁANIE REPORTERA I DOTARCIE DO WŁAŚCICIELI PRAW AUTORSKICH. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
  • 30 października 2017 o 19:08
   Permalink

   P.Józefie,2 wyśle darowiznę która winna wystarczyć na podróż(namawiam i innych darczyńców),bo reporter musi coś jeść i pić! Serdecznie pozdrawiam! JEGO Śmierć nie może przejść bez Echa.Pamiętam moją bezsilność jak reaguje “nasz rząd” na ofiary Odessy i Donbasu!

   SZANOWNY PANIE – JEDNORAZOWO TO SZKODA ZACHODU. NIC NIE ZROBIMY. OCZYWIŚCIE KAŻDE WSPARCIE JEST POTRZEBNE. POZDRAWIAM SERDECZNIE. WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 19:32
  Permalink

  @wlodek. .I gdyby nie tchórzostwo p.Cimoszewicza… 🙂
  Jakie nadzieje można(było) wiązać z prezydenturą, Włodku, bądź poważny – wszak ‘ten pan” sprawował premierostwo w końcówce 90’….
  Pamiętasz jeszcze Powódź Tysiąclecia i słynną skandalizującą wypowiedź
  Cimoszewicza? Toż to panie, był od zawsze “liberalny liberał” w stroju eseldowskim.
  . Jak mówią, niedaleko pada jabłko od jabłoni – to aluzja w temacie
  kariery politycznej latorośli w lewicowo-liberalnym PO….
  :”Nie zapomnijmy o Piotrze S” Szkoda każdego niepoważnie utraconego życia. Liberałowie i lewica niczym hieny cmentarne,
  żerują na tragedii nieszczęśników. Żerowała również (lewica laicka)
  na śmierci W.Siwca w 68’ Ryszard Siwiec Samospalenie 8 września 1968 https://www.youtube.com/watch?v=IhjRS9PWBwk
  Były akty autoagresji poprzez podpalenie, za rządów PO, czy SLD,
  nie przypominam sobie by rozdmuchiwano sprawy jako
  antysystemowe. Wykorzystany politycznie człowiek z zaburzoną osobowością,
  ot, i tyle w temacie. dodam, ciszej nad tą trumną…

  Odpowiedz
  • 30 października 2017 o 20:51
   Permalink

   Tego,się krzyku po tobie spodziewałem!W jednym szeregu z Błaszczakiem!Gratuluję,a jutro z Maciarewiczem!I bajki o Stalinie!

   Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 23:51
  Permalink

  Program PiS nie jest lewicowy, to program kapitalistycznego respiratora dla najbiedniejszych, który chroni kapitalistów przed ewentualną rewolucją społeczną i zanikiem państwa dającego im ochronę. Jest też to jakaś ochrona przed ostateczna latynizacją. Rządy PiS to ostatnia deska ratunku dla kapitalistów i tylko nadzieja na przetrwanie narodu, ale w stagnacji mentalnej i ekonomicznej. W zasadzie w systemie zniewolenia ekonomicznego w jaki wpakowali Polaków styropiany z kk oraz wszelkiej maści liberałowie z prawa i lewa. Na oko oceniam, że zapewne jakieś 50% obecnego młodego pokolenia nie ma żadnych szans na dorobienie się własnego mieszkania i zdobycie niezależności finansowej oraz bezpieczeństwa ekonomicznego, jeżeli nie odziedziczy jakiś zasobów po rodzicach z PRL-u, lub po nowobogackich, którzy zdążyli wyrwać majątek w okresie patologicznej transformacji. To jest wieczny prekariat, czyli służący biznesu, tylko trochę lepiej opłacani i ubezpieczeni, niż chłopi pańszczyźniani i bez form średniowiecznego zniewolenia oraz sądownictwa dominialnego.

  Oczywiście chwała PiS-owi za programy społeczne redukujące biedę, ale Polacy powinni sobie zdawać sprawę, że nie są to rządy prawdziwie lewicowe i socjalistyczne, które dawałyby szansę na prawdziwy zrównoważony rozwój społeczny i zlikwidowanie drastycznych różnic ekonomicznych oraz jakiś skok cywilizacyjny i technologiczny, jak miało to miejsce w PRL. Czekają nas rządy oligarchiczno-partyjne trzymające pospólstwo w religijnym i ekonomicznym zniewoleniu w interesie klasy panującej.

  Odpowiedz
  • 31 października 2017 o 10:19
   Permalink

   “..nie są to rządy prawdziwie lewicowe i socjalistyczne, które dawałyby szansę na prawdziwy zrównoważony rozwój społeczny i zlikwidowanie drastycznych różnic ekonomicznych oraz jakiś skok cywilizacyjny i technologiczny, jak miało to miejsce w PRL..” CIACH !
   ?!..
   Sprany lewicowo do szczętu mózg ?..
   Cosik mnie sie “Miecław” kojarzy upierdliwie z “Mieczysławem”. Moczarem.
   Dla którego Ojczyzną był Związek Radziecki – jak sam deklarował z emfazą…
   Aż mi się niedobrze zrobiło, gdy przeczytałem wynurzenia Waści…

   Odpowiedz
  • 4 listopada 2017 o 18:40
   Permalink

   @Miecław masz 100% racji w swojej wypowiedzi, ale zastanów się bracie, kto Twoją wypowiedź zrozumie? “Ciemny lud, jak powiedział klasyk, to kupi!”, tylko, że dzisiaj lud jest jeszcze ciemniejszy, niż wtedy, kiedy swoją opinię ów klasyk wyrażał. Pojedź na wieś i popatrz, co tam się dzieje i jak się wszystko zmieniło. Nie znajdziesz nikogo, kto interesowałby się czymkolwiek poza “byciem i piciem”!
   Pozdrawiam.

   Odpowiedz
   • 5 listopada 2017 o 16:31
    Permalink

    @Lech. Smutne i prawdziwe niestety, są te twoje obserwacje. Podobnie, jak moje. Duchowo i mentalnie zmierzamy prosto do średniowiecza, tylko bardziej technicznie rozwiniętego.
    Ale nie poddajemy się Lechu, dobre i kilka młodych osób wyprowadzonych na prostą, dzięki naszym opiniom i przekazywanej wiedzy. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz
 • 31 października 2017 o 10:07
  Permalink

  Panie “krakowiaku” po niemiecku…
  Pan robisz tu za doktora Kuźmiuka ?
  Że się tak Panu wszystko podnosi i wszystko rosnie ?..
  Jak za Gierka ?
  Ja pamiętam tamte czasy i tamtą Telewizornię i “Trybunę Ludu”…
  “Pojawiają się sondaże opinii publicznej..” ?
  Pan kpisz ? Czy o drogę pytasz ?..
  JAKIE “sondaże” ?.. JAKIEJ “opinii publicznej” ? 🙂
  OBOP może ? 🙂
  Bydełko na ulicy odpowiada, jak Psy Pawłowa.
  A od kilku lat, jedyne, co słyszy, to “PiS”
  Na podsunięty przed ryj ludzika kulfon mikrofonu, pusty mózg ludzika nie jest w stanie odpowiedzieć NICZEGO INNEGO, niż “PiS”, bo wszystkie inne nazwy już mu “odejszły” za mgłę niepamięci, często po-alkoholowej, Panie “krakauer”…
  To po pierwsze primo, Panie “krakauer”.
  A po drugie primo, to fakt niewątpliwy, że dla dddddddd mafii PiS-u NIE MA ALTERNATYWY JUŻ…
  Równie dobrze – można zrezygnować już w wszelkich “sondaży”…
  dddd !…

  SZANUJEMY PANA PRAWO DO SWOBODY WYPOWIEDZI ALE NIE ZGADZAMY SIĘ NAWET NA CIEŃ ANTYSEMITYZMU. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 13 listopada 2017 o 20:05
  Permalink

  Długotrwała wdzięczność wobec każdej władzy, a więc i PiS, nie jest jednak zakodowana w genach Polaków. Na razie procentuje mu konsekwentne sprzątanie po PO.
  A mogłoby być w Polsce z sensem
  Przeciwnikom rządów PiS, a jest ich — wbrew sondażom — coraz więcej, pozostaje nadzieja, że ta partia ma niezwykłą umiejętność przewracania się o własne nogi.
  I taki scenariusz jest bardziej prawdopodobny od tego, który zakłada błyskotliwe akcje opozycji.
  Dwa lata po wyborach, które bardzo szczęśliwie dla PiS skończyły się wyeliminowaniem lewicy i prawicy Korwin-Mikkego, władza ma dość komfortową sytuację.
  Jeszcze ma.
  Bo sądzę, że obserwujemy szczyt możliwości sprawczych tej formacji. To, co obiecano, a co było najważniejsze dla wyborców, zostało zrealizowane. Program 500+ zaskoczył efektami nawet samych autorów. A obniżanie wieku emerytalnego, choć samobójcze z punktu widzenia tendencji światowych, jest bardzo mocno popierane przez Polaków.
  Beneficjenci tych decyzji to bardzo liczny elektorat.
  Długotrwała wdzięczność wobec każdej władzy, a więc i PiS, nie jest jednak zakodowana w genach Polaków.

  Na razie procentuje mu konsekwentne sprzątanie po PO.

  Patriotyczna Polsko – Powstań! CZAS NA ZMIANY!

  PS…
  HITLER ,,ŚPIEWAŁ,, ,ŻE BĘDZIE RZĄDZIŁ DO KOŃCA ŚWIATA I JESZCZE DZIEŃ DŁUŻEJ I JAK TO SIĘ SKOŃCZYŁO ???

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.