Ponad 5 tys. gimnazjów zostało zlikwidowanych w wyniku reformy edukacji

W wyniku reformy edukacji w Polsce do tej pory zlikwidowano 5181 publicznych gimnazjów, najwięcej w województwie małopolskim (94%) i śląskim (87%). Liczba uczniów w prywatnych podstawówkach zwiększyła się o 48% – tak wynika z wyliczeń serwisu ciekaweliczby.pl

Reforma edukacji, która zaczęła obowiązywać w roku szkolnym 2017/2018, zakłada likwidację gimnazjów oraz przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum.

Jak wynika z wyliczeń ciekaweliczby.pl na podstawie danych udostępnionych przez MEN w trybie dostępu do informacji publicznej, w wyniku reformy zlikwidowanych zostało już 5181 publicznych gimnazjów z 6571, które funkcjonowały w poprzednim roku szkolnym.

Likwidacji gimnazjów towarzyszył tylko 6-procentowy wzrost liczby publicznych szkół podstawowych, podczas gdy liczba prywatnych podstawówek zwiększyła się w tym samym czasie o 20%.

W wyniku reformy znacząco zwiększyła się liczba uczniów przypadająca na 1 publiczną szkołę podstawową – wzrost ze 181 do 254 uczniów. 

Liczba uczniów w  prywatnych szkołach podstawowych zwiększyła się o 48%.

W wyniku zamieszania związanego z reformą edukacji, w wielu przepełnionych szkołach dzieci mają zajęcia w różnych, odległych budynkachlub na dwie zmiany. Z tego powodu część rodziców zdecydowała się przenieść dzieci do prywatnych szkół podstawowych, o czym świadczy prawie 50-procentowy wzrost liczby dzieci w tych szkołach” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Najwięcej publicznych gimnazjów zlikwidowano dotąd w województwie małopolskim – 94% tych szkół  funkcjonujących przed reformą, śląskim – 87% i wielkopolskim – 84%.

Największy procentowy wzrost liczby nowych prywatnych szkół podstawowych nastąpił w województwach: świętokrzyskim (36%), pomorskim (29%) i podlaskim (28%).

Co ciekawe, w Małopolsce aż 42% wszystkich gimnazjalistów uczy się w prywatnych gimnazjach, w których trzeba płacić czesne. W województwie pomorskim takich gimnazjalistów w szkołach prywatnych jest 26%, a w mazowieckim – 22%. Na końcu zestawienia jest województwo opolskie  tylko z 2-procentowym udziałem.

Najwięcej uczniów w prywatnych podstawówkach w relacji do wszystkich uczniów szkół podstawowych jest w województwie mazowieckim – 6%, na drugim miejscu ex-equo jest województwo pomorskie oraz znacznie biedniejsze województwo podlaskie z  udziałem 5%.

 

ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją
i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.ploraz na Facebooku

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i grafik zastrzeżone dla podmiotu Ciekaweliczby.pl. Wyłączenie licencji CC 3.0.

5 myśli na temat “Ponad 5 tys. gimnazjów zostało zlikwidowanych w wyniku reformy edukacji

 • 14 kwietnia 2018 o 08:43
  Permalink

  pisowska reforma w praktyce, oto takie są skutki

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2018 o 13:08
  Permalink

  Owszem poczatek” reformy” oswiaty ( w moich oczach restytucja z obcego polskiej tradycji i kulturze niemieckiego systemu do polskiego modelu wzorowanemu na francuskim ) zawsze zwiazany jest z niejakim zamieszaniem a nawet z chaosem ale powrot do solidnej 8-letiej szkoly podstawowej ze wszystkimi przedmiotami nauk oswiecenia /PRL /, do 4-letniego liceum oraz do 5-letnich technikow roznej specjalnosci min: budowlane,chemiczne,pedagogiczne,medyczne,ksiegowosci,samochodowe,ksiegarstwa,ogrodnictwa czy gastronomi i innych specjalnosci oraz szkol specjalnych jak licea plastyczne czy muzyczne czy sportowe itp.uwazam za wysoko,wysoko wskazane a wrecz niezbedne dla solidnego wyksztalcenia a nie jakies “skakanki” na modle niemiecka ze swiadectwami ,ktore niczego nie potwierdzaja a lamia wole mlodziezy i wykluczaja ludzi z uwagi na rozproszenie wiedzy,dezorientuja na cale zycie ….moje zastrzezenie dotyczy nauki religii,ktora powinna byc zastapiona w panstwie swieckim nauka etyki i filozofii oraz kulturoznawstwem obok nauki o sztuce ,dla chetnych nauke religii winno sie pobierac dobrowolnie na kategezie koscielnej poza szkola swiecka. …
  A propos Francji,przydent Macron takze wprowadza od wrzesnia’18 nowatorska reforme oswiaty i obowiazek uczeszczania do szkoly ( klasy” przed-szkolne”) od 3 roku zycia….gdyz dzieci urodzone we Francji nie ucza sie w domu jezyka francuskiego i nie sa inklusyjnie polaczone ze spoleczenstwem i kultura i to je determinuje absolutnie na cale zycie, nigdy nue znajac jezyka nie moga sprostac zadnej szkole i sa dla calego spoleczenstwa i siebie samych wielkim problemem, poza wlasny “gang” zlozony z sobie podobnych osob nie udaje sie im zadna integracja i bez perspektyw staja sue parallspoleczenstwem a nawet nazywa sie te warstwe /klase / spoleczna “przeciw”- lub antyspoleczenstwem,bo ta niezasymilowana,bezinklusyjna grupa ludzi nie znaduje zadnej sieci porozumienia,akceptacji i zrodel utrzymania…..to bardzo wazne,by dzieci byly biegle w jezyku i mogly sie komunikowac z otaczajacym swiatem,ja tu znam w Niemczech ludzi od ponad 50 czy 30 lub 25 lat tu zyjacych i oni nie znaja jezyka i zyha w parallernym spoleczenstwie z 1000 problemow i brakiem perspektyw no i wszyscy dookola :pracodawcy i urzedy i inni ludzie wykorzystuja ich i nabieraja na wstystkie wyobrazalne i niewyobrazalne sposoby,jest przynsjmniej ok.10 mln Niemcow-analfabetow..to rozdzial sam dla siebie jak oni zyja i ucza sie ba pamiec roznych rzeczy z tas vy pracowac….ostantnio sa rozne incjatywy i oni ucza sie i alfabetyzuja w dojrzalym wieku ale tylko jak ich rodzina wesprze,bo traca prace jak sie wyda,ze byli analfabetami…..przeto porzadna szkola podstawowa ma kapitalne znaczenie na cale zycie i absolutnie dla kazdej jednostki…..

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2018 o 14:46
  Permalink

  Do szkoły podstawowej chodziłam w czasach PRL, wówczas była 7-klasowa i nie było żadnych gimnazjów . Poziom nauki był wyższy co widać choćby po komentatorach na tym portalu, którzy potrafią logicznie myśleć i wyciągać wnioski.
  Niepokojący jest natomiast wzrost szkół prywatnych, czy na pewno podatnicy w Polsce nie dokładają się do utrzymania tych prywatnych szkół? .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.