Cytaty, Ogólna

Pomazani przez pomazywacza – oto Polska właśnie!

 Stało się to, co nieuniknione. W naszym kraju władza dokonuje na naszych oczach swojej własnej sakralizacji. Nikt nie mówi, że to źle, albowiem byłoby wspaniale, gdybyśmy mieli władców będących pomazańcami Boga, oczywiście z konieczności Królów. Jednakże to co wyszło z worka w ostatnich dniach, pokazuje jakimi schematami, myślą najważniejsze osoby w państwie w tym oczywiście sama pani Beata Szydło, formalnie jedna właśnie z takich najważniejszych osób.

Tego już nie da się przekłamać, nie da się udawać, że to nas nie dotyczy, albo że to jakieś odległe od nas sprawy – trzeba to wreszcie bardzo uczciwie przyznać – mamy systemowy problem z władzą, a konkretnie z częścią ludzi sprawujących władzę w Polsce.

Obraz jaki przedstawiają sobą niektórzy z osób, których wypada z racji funkcji nazywać politykami, bywa tak szokująco żałosny i porażający, że nie ma czego i w odniesieniu do kogo komentować. Niestety to jest półśrodek, prawdziwa pułapka, ponieważ Ci ludzie w swojej wewnętrznej auto narracji uważają, że robią dobrze, że spełniają misję dziejową dla kraju, dokonują wielkich reform, jak również – chyba szczyt, szczytów – pół żartem, ale jednak na serio, są wśród nich osoby, które uważają się za pomazańców.

Nie trzeba chyba tłumaczyć etymologii tego słowa, dla naszego rozumienia wystarczy skojarzenie z władzą królewską, gdzie Król był pomazańcem Boga i z tego prostego powodu, należało mu się posłuszeństwo w relacji z poddanymi. W naszym przypadku chyba jednak jest jeszcze minimum sub-racjonalności w irracjonalności, bo była mowa o pomazańcach pana prezesa, sami wiecie państwo którego. Rzadko słowa polityków potrafią nas wbić w podłogę, jednak, te słowa pani Beaty Szydło, nie tylko to uczyniły, ale spowodowały, że jeszcze przejechał po nas walec. W wyniku prostego przegrzania mechanizmów poznawczo-percepcyjnych, naprawdę nie wiadomo co odpowiedzieć, a nawet w jaki sposób rozumieć takie podsumowanie własnego statusu przez premier rządu Rzeczpospolitej? To, jest naprawdę wielka sprawa. Co byśmy zrobili, co byśmy myśleli, gdyby pani premier oświadczyła np. że jest jamniczką króliczą krótkowłosą? Co więcej, zwłaszcza jak to uczyniła w kontekście swoim i swojego zastępcy, którego akcje w rządzie właśnie wzrosły i to do nie dającego się zrozumieć poziomu?

Pani premier mówiąc o sobie i o panu ministrze Morawieckim, w kontekście pomazańców, wyraźnie zrównała status pana ministra, ze swoim – ale na niedostępnej dla innych platformie wyróżnienia, jaką stanowi osobista relacja z panem prezesem. To wyraźny sygnał dla wszystkich w ich obozie, pokazujący że co prawda pan minister jest wyróżniony i że dostał wszystkie zabawki, bo rzekomo miał mieć problemy z prowadzeniem swojej polityki, jednakże ona jest na tym samym poziomie co pan minister. To oświadczenie samo w sobie pokazuje, jak jest ona niesłychanie słabym graczem na firmamencie dobrej zmiany. Wszelkie deklaracje pana Morawieckiego pozycjonujące jego osobę jako podporządkowanego pani premier mają już charakter czysto formalnych zapewnień i ogólników. Chociaż i samo, że to mówi to duży ukłon w stronę systemu, albowiem trzeba to bardzo wyraźnie określić, że pan Morawiecki mógł po prostu milczeć, pozostawiając panią premier samą. W istocie tak, chyba postąpiłby każdy, albowiem trzeba uczciwie przyznać, że spektakl pod tytułem jedność po prostu się nie udał, bo nikt w niego nie wierzy.

Ponowny eksperyment para-ustrojowy na jaki zdecydowała się partia rządząca z rozdzieleniem ośrodków władzy w Polsce na konstytucyjne i realne, to wielkie niebezpieczeństwo dla Polski, które może zakończyć się bardzo źle. Już dzisiaj autorytet pani premier jest bardzo niski, nie będziemy powtarzać tych wszystkich przykrych stwierdzeń o broszce i innych jeszcze mniej wysublimowanych, ponieważ to wszystko to formy poniżenia personalnego wobec pani premier. Gdyby pani Beata Szydło rzeczywiście chciała pokazać, że jest Prezesem Rady Ministrów, pokazałaby, że może podejmować decyzje. Nie trzeba wiele, nie trzeba od razu decydować o lokalizacji elektrowni jądrowej. Wystarczy kazać wydrukować zaległe orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego, ewentualnie powiedzieć coś prawdziwego o zadłużania państwa i deficycie.

Niestety jednak pani premier – bardziej administruje i wchodzi w relacje międzyludzkie, niż rządzi. Co, do pana Morawieckiego – to najwidoczniej dostał to, o co prosił. Teraz będzie musiał się wykazać przed nazwijmy go „pomazywaczem”, w końcu jak są pomazańcy, czy też może raczej pomazani, to i musi być ten, kto ich pomazał. Przecież jak nie wiadomo o co chodzi, rozumu nie starcza, to pozostaje tylko buczenie, bo wyjść z sali nie można, umyślni bowiem rejestrują!

Oto Polska właśnie!

6 komentarzy

  1. Pomazańcy, niech nas Bóg chroni i najlepiej zabierze ich z tego świata już, razem z pomazywaczem. Swoją drogą doskonała ksywa 🙂

  2. W Londynie mamy pomywaczy,w kraju pomazańcow,jest jeszcze jedno słowo na P,ale poczekam na użycie tego słowa jak odejdzie”broszka”.!

  3. A niech się nawzajem pomazują.

    Potem będą musieli się wymazywać …

  4. Autorze, czytając już kolejny Pana artykuł wnioskuję, że nie po drodze panu z PiS. Ja to dopiero mam przechlapane, ani nie jest mi po drodze z PiS, ani z PO a już przed Nowoczesną i KOD-em to chroń mnie Panie Boże – to mówi ateistka – co mam dalej robić, udać się po poradę na Fb ? (tam sporo takich co to wyleczą, uszczęśliwią i wszelkiemu złu zaradzą).

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.