Społeczeństwo

Polski egalitaryzm – pozwalamy torturować wszystkich?

 W dniu, w którym czołowa krajowa gazeta po raz kolejny doniosła o potwierdzonym przez prokuraturę pobiciu dwóch ludzi podczas przesłuchania na komisariacie Policji państwowej w Lidzbarku Warmińskim, ten temat zupełnie i w ogóle nie przebił się do mainstreamowych mediów. Nic w głównych kanałach telewizji, zwłaszcza w programach wyspecjalizowanych w komentowaniu spraw codziennych, nic w głównych stacjach radiowych – nawet tych wyspecjalizowanych w komentowaniu polityki! Portale internetowe ledwo podchwyciły temat, ale to bardziej przez roboty przeklejające newsy niż redakcję.

No, ale dlaczego się dziwimy? Przecież to w ogóle nie ma znaczenia, że polska Policja stosuje gestapowskie metody i bije ludzi po stopach pałkami! To nie dotyczy konfliktu smoleńskiego, pobici byli prawdopodobnie wielokrotnie notowani, być może mieli coś wcześniej na sumieniu, a poza tym Policja wie, co robi. Więc, o co się spierać? Ktoś dostał po głowie, przepraszam po stopach, przemilczał to ktoś – idealna zmowa milczenia i nie ma w ogóle tematu!

Jednakże, czego oczekiwać po kraju, który prawdopodobnie torturowano obcych obywateli – jeńców wojennych, łamiąc międzynarodowe konwencje? Czy to dziwi kogokolwiek, że taki kraj toleruje torturowanie własnych obywateli podczas przesłuchań przez Policję? Przynajmniej wiadomo, że Polska traktuje ludzi równo! Śmiało pozwalamy torturować każdego – nie tylko talibów obcym służbom specjalnym, ale także własnych obywateli – kilka powiatów dalej własnej Policji, czy to nie jest cudowny kraj? Przynajmniej nie można zrobić naszemu krajowi zarzutu, że nasz rząd rzekomo zezwala na torturowanie tylko obcych obywateli na swoim terytorium, albowiem pozwala swoich też! Pełna równość, pełny dostęp do tortur!

Jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona i rozpracowana przez powołane do tego służby, to nie mamy prawa krytykować Białorusi i panujących tam obyczajów walki z opozycją, albowiem, jeżeli w kraju demokratycznym z naprawdę wolną prasą, prawie wolnymi mediami mainstreamowymi i nieograniczonym prawem do wciskania się wszędzie 460 szczęśliwych wybrańców narodu – zdarzają się takie akcje jak torturowanie przesłuchiwanych w komisariatach Policji, to na nieco inaczej podchodzącej do standardów demokratycznych Białorusi – znikanie ludzi można uznać za systemowo uzasadnione! Nawet można Białoruś uzasadnić, ale tego, co się dzieje u nas nie można nawet próbować w żaden sposób!

W demokratycznym państwie – w szczególności cieszący się specjalną ochroną funkcjonariusze publiczni muszą postępować zgodnie ze standardami demokratycznego państwa. Przede wszystkim muszą przestrzegać Konstytucji, potem ustaw dziedzinowych dających im uprawnienia ogólne do sprawowania władzy nad społeczeństwem, następnie regulacji resortowych – w swojej istocie szczegółowo regulujących wszelkie relacje pomiędzy przedstawicielem władzy a obywatelem pod tą władzą się znajdującym. Jakiekolwiek zachowania polegające na torturowaniu ludzi powinny być wykluczone ze względu na honor noszonego przez Policjantów munduru! Jeżeli zabraknie im zdrowego rozsądku indywidualnie, ich zbiorowość powinna osobników skłonnych do takich zachowań kontrolować, izolować i eliminować. Jeżeli tego będzie mało są organy nadzoru i kontroli pozbawiające munduru i godności Policjanta w służbie Rzeczpospolitej Polskiej.

Przeraża brak należytych reakcji ze strony instytucji społeczeństwa obywatelskiego!? Gdzie są posłowie? Senatorowie? Władze samorządowe? Wojewoda? Minister spraw wewnętrznych? Dlaczego nie słychać głosów oburzenia i sprzeciwu? Gdzie są liderzy opinii publicznej? Filozofowie? Szefowie partii politycznych? Czy nie ma w tym kraju nikogo, kto ująłby się za demokracją i zakazem nielegalnego stosowania tortur przez władze publiczne? W ostateczności można zapytać, – co na to Kościół dominujący – tak ochoczo wypowiadający się we wszystkich sprawach, w tym, co kobiecie wolno robić z jej brzuchem a co nie? Jeżeli naprawdę nie ma w 38 milionowym kraju nikogo, kto by się zapytał, o co w tej sprawie chodzi i dlaczego winni są jeszcze na wolności, – co więcej – prawdopodobnie, – bo przecież w ostateczności nie wiadomo, kto kogo pobił pałkami po stopach, – dlaczego jeszcze noszą mundury i mają władzę nad ludźmi.

Tymczasowo, spełniły się marzenia o polskim egalitaryzmie – w sposób poza systemowy pozwalamy torturować wszystkich, rzekomo jeńców wojennych i jak wszystko na to wskazuje – własnych obywateli!

One Comment

  1. Znowu niepotrzebnie Autor czepia się Policji.
    To co wiemy, to tylko wierzchołek góry lodowej.
    Po co to wyciągać i być tubą ZNANEGO DZIENNIKA?
    Dostał kiedy Autor policyjną pałą po pleckach?
    Jak nie – to proszę się tym nie zajmować.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.