Czy Polska stała się krajem niestabilnym politycznie?

graf. red.Nie podoba się to nam, jednak niestety rzeczywistość jest bardzo smutna. Na naszych oczach w ciągu kilku minut, albo Polska stała się krajem niestabilnym politycznie w obliczu międzynarodowego kryzysu, albo przez lata byliśmy okłamywani (to mocne słowo), jeżeli chodzi o pozycję międzynarodową i znaczenie naszego kraju. Sytuacja w jakiej znaleźliśmy się po wszczęciu przez rządzących krajem działań zmierzających do derogacji niektórych uprawnień Trybunału Konstytucyjnego – w sposób funkcjonalny, jest naprawdę bardzo trudna. O wiele trudniejsza niż się to większości opinii publicznej wydaje. Przede wszystkim dzisiaj, zwłaszcza w świetle ostatniej uchwały Sądu Najwyższego walidującej nawet nieogłoszone orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego do systemu prawa – jesteśmy już za Rubikonem. O ile bowiem do tej pory rządzący mogli wymuszać bezwzględnie i nawet kadrowo na administracji stosowanie prawa, wedle własnej interpretacji. To po tej decyzji Sądu Najwyższego i tak, nie będzie to miało sensu, ponieważ każdy w Polsce może się odwołać od decyzji administracyjnej w toku instancji. W końcu trafi do Sądu, który będzie orzekał zgodnie z linią orzekania utrwaloną dobitnie i jednoznacznie przez Sąd Najwyższy, czyli z uwzględnieniem co do zasady nawet nieopublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Przełoży się to w konsekwencji na blokady postępowań, wywłaszczenia, problemy, uciążliwości, a przede wszystkim wiele licznych odszkodowań od Skarbu Państwa, dla osób pokrzywdzonych bezprawnym działaniem administracji państwowej.

Jest oczywiste, że w takich warunkach nie da się działać, bez uwzględnienia albo konsekwencji wynikających z linii orzeczniczej SN, albo wprost stosowania orzeczeń TK. Wariant rządowy jest niemożliwy do zastosowania, chyba że spór będzie pozorny i będzie tylko i wyłącznie chodziło o przyklepnięcie jakiejś decyzji.

Najgorszą rzeczą jaka może się stać, byłaby zmiana w procedurach, tak żeby utrudnić Sądom orzekanie w takich sprawach. Teoretycznie jest to możliwe, albowiem Sejm może wpisać do każdej procedury np. obowiązek zaczerpnięcia opinii innego organu w przypadku oparcia wydawanego orzeczenia o istniejące już orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma znaczenia jak bardzo będzie to bez sensu, liczy się to, że ktoś dostanie – w zależności od sprawy np. Prokuratoria, Prokuratura, NSA, ktokolwiek – kompetencje obligatoryjnego orzekania i to będzie trwać i trwać, zwłaszcza jak na podstawie takiej konsultacji strony mogłyby ciągnąć sprawę po nowych wątkach. Wszystko jest możliwe, jeżeli chodzi o rozwodnienie, utrudnienie i popsucie działania prawa – nie ma żadnych ograniczeń.

Na tą chwilę o wiele groźniejsze jest jednak to, że Złoty powoli wchodzi w tendencję słabnięcia, co przekładać się będzie na wyższe koszty obsługi i emisji nowego długu. To niestety jest realnie negatywny koszt dobrej zmiany, który jest bardzo wymierny i niestety zapłacimy tutaj wszyscy za to, że rządzący i opozycja nie potrafią współdziałać i przynajmniej spierać się w sposób mądry, tak żeby to nie rzutowało na nasze międzynarodowe ratingi.

Poza tym wywiad pana prezesa, w którym określił on rząd mianem eksperymentu nie pozostał bez echa. Było widać podczas wizyty pani premier Beaty Szydło w USA, że jej wizyta tam nic nie znaczyła, nie spotkała się w zasadzie z nikim z ważnych polityków amerykańskich. To zupełnie nowy standard jak na nieskuteczność nawet naszej dyplomacji. Wcześniej Amerykanie zawsze kokieteryjnie podsuwali kogoś z np. Departamentu Stanu, z kim można było kurtuazyjnie porozmawiać o perspektywach współpracy, kto poklepał po ramieniu, jak było trzeba powiedział dobre słowo do kamery. Nigdy wcześniej wizyta tak wysokiej rangi polskiego polityka w USA, nie była tak bardzo niezauważona. Nie trzeba więcej, żeby zrozumieć, że przestaliśmy być brani na poważnie. Jednak czego oczekiwać od eksperymentu?

Chyba jednak najgorsze jest to, że nie ma sposobu, żeby w obecnej konstelacji politycznej doszło do jakichkolwiek prób porozumienia, nawet w kwestiach dotyczących spraw zasadniczych. Kilka rzeczy powinno być w państwie świętych i każdy, kto publicznie poddaje się weryfikacji wyborczej, powinien być wyrobiony intelektualnie na tyle, że te sprawy powinien rozumieć. Np. sprawy służb specjalnych, pryncypiów racji stanu, troski o zachowanie wartości pieniądza itd. W ostateczności trzeba rozważyć, czy pewnych kwestii – jako ponadpartyjne, nie należy wpisać do Konstytucji i zmusić Sejm, do przyjmowania rozwiązań w drodze konsensusu, czyli uzgodnienia kluczowych kwestii w tak ważnych tematach.

Inaczej, to wszystko traci sens, inni latają w kosmos, budują roboty, a my kopiemy węgiel i robimy piękne pogrzeby, nienawidząc się przy tym serdecznie. No, a to przecież nie o to chodzi. Chociaż, może właśnie o to chodzi, żeby nie było niczego? Na logikę, naszej sytuacji już się brać nie da.

22 myśli na temat “Czy Polska stała się krajem niestabilnym politycznie?

 • 29 kwietnia 2016 o 06:02
  Permalink

  Polska jest na drodze erozji politycznej do upadku instytucji państwa, autorytet już został spuszczony w kiblu

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 06:18
  Permalink

  KOLEJNY TEMAT ZASTĘPCZY I TO CIĄGŁE BLE,BLE,BLEEEEEEEEE…
  JUŻ TYLKO RZYGAĆ SIĘ CHCE.

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 09:26
  Permalink

  Wcale się nie dziwię, jak ktoś w życiu cokolwiek zrobił to wie, że z kamieni kupa trudno cokolwiek ułożyć. Nieprawdaż Wladku, pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 10:04
  Permalink

  Mykoła, można ułożyć drugą kupę.Nieprawdaż Mykoła! Pozdro.

  Odpowiedz
  • 29 kwietnia 2016 o 18:46
   Permalink

   A propos – kupy,w pewnym “kultowym’ polskim serialu
   zauważyłem nabazgrane w toalecie słowa – cytuję
   “w kupie siła”. Pewnie coś jest na rzeczy a i jest
   odwołanie do staropolskiego zawołania “kupą mości
   panowie”(waszmosciowie)…

   🙂

   Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 12:14
  Permalink

  Cały czas twierdzę ,że mamy do czynienia z POPISEM,ostatni dowód to decyzja o niewpuszczaniu do Polski Nocnych Wilków którzy tradycyjnie szlakami Armii Czerwonej chcieli dojechać do Berlina aby oddać Hołd żołnierzom którzy zginęli w II Wojnie.Jak by się czuli potomkowie naszych żołnierzy którzy w podobny sposób chcieliby trasą od Lenino do Berlina uczcić ich ,lub Katyń.Na Wołyń droga przez sojuszników zamknięta!Hańba!

  Odpowiedz
  • 29 kwietnia 2016 o 18:58
   Permalink

   Nocne Wilki posiadają wizy Strefy Schengen, a Polska do tej strefy należy, mam nadzieję, że KOD tym razem również wystąpi w obronie demokracji. Na marginesie przypomnę, że rok wcześniej rządziła PO/PSL i problem był ten sam, jednak nie mieliśmy KOD-u. PO=PiS. Pozdro

   Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 13:57
  Permalink

  To drugie. Latami byliśmy oszukiwani, co maskowano poklepywaniem po plecach. król jest nagi ! ale dobrze jest zdać sobie z tego sprawę. Problemem są politycy zakleszczeni w klatce swoich uprzedzeń, którzy nie dostrzegają nagiej rzeczywistości.Tak POPIS istnieje, zmienił tylko lekko swój imidż. Minister W i minister S identyczni !
  Moim zdaniem minister W swoją decyzją w sprawie tych motocyklistów zamknął dla Polski problem “jedwabnego szlaku”. Ciekawe dlaczego ONI nie zdają sobie z tego sprawy ?

  Odpowiedz
  • 30 kwietnia 2016 o 03:45
   Permalink

   @leming
   ja tez zadaje sobie to pytanie, dlaczego oni nie zdaja sobie z tego sprawy …
   Komentator @50-parolatek napisal mi przed cos 2 dniami, ze “elty” przebywaja duchem.w innej epoce …wogole poruszsja sie poza realnoscia ..,pisze przecie komentator, ze sa oni zakleszczeni w klatce swoich uprzedzen ….dlaczego ? Czyja to robota, kto zwichna I’m poczucie wlasnej wartosci, ze udaja sie.oni do w wysublimowane sztuczne regiony, czerpiac tam zrodla samodowartosciowania ? !

   Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 14:41
  Permalink

  Lemingu,w tym problem, że robią to świadomie, zgnoić Rosjan, przypodobać się amerykanom!A my się nie liczymy! Pozdro,dobrze że myślimy podobnie.

  Odpowiedz
  • 30 kwietnia 2016 o 03:50
   Permalink

   @wlodek
   dlaczego chca zgnoic Rosjan i dlaczego chca przypodowac sie Amerykanom ?
   Mowie juz od zawsze, ze terapia tego stanu nalezy do rak psychoanalityka ….w tym pidziwianym kraju wujka , to jak ktos sie ubiega o wysoki urzad panstwowy to.musi miec zaswiadczenie od psychiatry, ze “je” zdrowy ….takze w wielu innych zawodach , np. adwojaci, piloci …

   Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 16:23
  Permalink

  Wladyk kup można zrobić wiele i w różnych miejscach, wszystko zależy od indywidualnej możliwości, natomiast co do motocyklistów widocznie Pan Bóg tak chciał, przecież nic się nie dzieje bez Jego woli, nieprawdaż Wladeczku, a, że Pan Bóg nas nie lubi to jest to tak jak z ogórkami jedni mówią, że je czuć a drudzy, że pachną i nie są solone. I bądż tu człowieku mądry.

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 17:17
  Permalink

  Mykoła widzę że humor dopisuje, chyba fakt ,że zbliża się Święto Pracy 1 Maja,o woli Boga w kwestii Nocnych Wilków, dyskutować nie będę!Skoro ma na niego Prezes.Niech się świeci 1 Maja,Święto Ludzi Pracy,dopóki kapitaliści nam go nie zabronili!

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 17:17
  Permalink

  KONIA z RZĘDEM – temu kto wskaże różnice polityczne
  pomiędzy tzw.lewicą a solidarnością,a “imiennie”
  pomiędzy Wałęsą -Kwaśniewskim-Kaczyńskim(l.) –Komorowskim…i ich “obozami”
  nadzieja w Konserwatystach i Prawicy Narodowej.

  Amen!

  Niech się święci 1 MAJA!

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 18:38
  Permalink

  Krzyku,dla mnie postacią kojarzoną z Narodową Konserwatywną Prawicą był gen.de Gaulle,polityk, moralista,Człowiek! Znajdź podobnego na polskiej scenie politycznej to idę w ciemno z wami!Niech się świeci 1 Maja!

  Odpowiedz
 • 29 kwietnia 2016 o 19:31
  Permalink

  Jestem oburzony nie wpuszczeniem Nocnych Wilków!!! Politykom POPISU dedykuje rosyjskie słowa”Pizdiec najezdilis”,miejcie wyobraźnię, pamięć o II Wojnie Ojczyźnianej to fundament godności Rosjan.!Ukraińcy nie wyzwoliły Oświęcim i wykleci nie wygrali II Wojnę. Wstyd!!!

  Odpowiedz
  • 30 kwietnia 2016 o 04:02
   Permalink

   @wlodek “ujal ” …z tymi Ukraincami, wyzwolicielami Oswiecimia to kompromitavja i to.na “zachodzie”, nabijaja sie z tej postawy w Polsce …te sprawe z tymi “wykletymi” to tez proba dowartosciowania sie …..takie publiczna wiwisekcja chorej duszy…zamuast w gabinecie psychoanalityka ….,to wogole nie jest smieszne, gdyz ma rzeczywiscie miejsce…po co takie akcje …tym poziomem intelektualnym obrazaja sie samych …

   Odpowiedz
 • 30 kwietnia 2016 o 07:00
  Permalink

  Królowo, nienawiść jest stanem chorobowym, który należy leczyć w zakładach zamkniętych! To nie przejazd grupy motocyklistów jest zagrożeniem bezpieczeństwa państwa lecz zaraza nienawiści w poniżaniu Rosjan.Niech się Świeci 1 Maja.!

  Odpowiedz
  • 30 kwietnia 2016 o 15:10
   Permalink

   @wlodek
   Niech sie swieci 1 Maja !!!
   (brzmi jak anegdota ale Swieto Pracy bierze swoja tradycje z kraju wujka zza wielkiej wody i walki o prawa pracownika , we Francji w ostatnich 2 – 3 dniach wielkie demonstracje i wielkie, silowe starcia z policja, uzycie gazow lzawiacych, palek, aresztowan ….wszystki w imieniu glodujacych, bez pracy, z praca na smieciowkach i “na bezplatnych praktykach”, przeciw reformom rzadowym prawa pracy: min. ludzie zadaja pracy dla wszystkich a nue pidniszenie w nieskonczonosc wymiaru czasu pracy i wieku emerytalnego …, moze byc , ze to wiecej niz zwykly protest ……przeto NIECH SIE SWIECI 1 MAJA, NIECH SIE SWIECI …..)
   Pozdrowienia

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.