Polityka

Polska prawica rozpadnie się na stosunku do Ukrainy

 Polska prawica ma poważny problem, jest nim stosunek do Ukrainy. Pojmowany, jako wypadkowa stosunków historycznych oraz obecnych, w zasadzie instrumentalnego oczekiwania wobec Ukrainy, która ma się spełnić w swojej roli, jako „przedmurze”, broniące Europy, czyli w pierwszym rzędzie Polski przed wiadomo kim. Z polskiej perspektywy, nawet przy bardzo daleko idącym pragmatyzmie, nie da się pogodzić kwestii historycznych ze sprawami współczesnymi. To jest po prostu niemożliwe dla ludzi uważających się za Polaków, po prostu się nie da tego zrobić, to nie jest możliwe. Można udawać głupich, co się dzieje już nie pierwszy rok w przypadku bardzo wielu ludzi.

Rządzący bardzo krytykowali poprzedników za pomijanie historycznego kontekstu w relacjach z Ukrainą, przy czym – jak powszechnie w Polsce uznawano, musi nadejść właściwy moment na to, żeby rozpocząć dialog. Chodziło o koniec wojny, czy też o uspokojenie konfliktu na Ukrainie. To właśnie ma miejsce, oczywiście w rozumieniu standardów tego konfliktu. Dlatego, tegoroczna rocznica rzezi na Wołyniu, została już przez poważne czynniki polskie uznana za rocznicę ludobójstwa. To bardzo ważna i niesłychanie skomplikowana sprawa, chociażby dlatego, ponieważ po stronie ukraińskiej, funkcjonuje zupełnie inna optyka tych samych wydarzeń oraz bardzo pokaźny rachunek krzywd, jaki w każdej chwili mogą nam – przeważnie zupełnie słusznie – przypomnieć.

Prawica rządząca ma istotną tendencję do powtórnego pisania historii, zwłaszcza tej najnowszej. Nawet, jeżeli jej nie pisze na nowo, to ją bardzo wątpliwie intelektualnie reinterpretuje i to przy użyciu państwowej policji histerycznej. Niestety w kwestii ukraińskiej pierwszych poważnych historycznych przekłamań dokonali poprzednio rządzący, gdzie jeden z ministrów w sposób skandaliczny reinterpretował historię wyzwolenia byłego hitlerowskiego obozu w Oświęcimiu. Nie można mieć, więc pretensji tylko do obecnie rządzących, problem relacji historycznych z Ukrainą, wynika w ogóle z rusofobii polskich elit. Nie da się tego, bowiem inaczej tłumaczyć, zwłaszcza po tym, jak panu Prezydentowi Dudzie, pan Prezydent Poroszenko polał czarną polewkę, po propozycji zmiany formatu rozmów mińskich i dołączeniem Polski, jako pośrednika.

Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, albowiem na łonie samej prawicy, popierającej obecnie rządzących – widać bardzo głębokie rysy. Ponieważ to są ludzie niesłychanie istotnie przywiązani do tradycji i wartości, kwestie historyczne są dla nich bardzo ważne i poprzez nie w znacznej mierze postrzegają rzeczywistość. Istnieją nawet całe środowiska ludzi, którzy z kwestii rozliczenia przeszłości uczynili jedne ze swoich wiodących roszczeń politycznych. Tutaj nie będzie miejsca na żaden kompromis, ponieważ te środowiska mają przeważnie własne negatywne doświadczenia wynikające ze skomplikowania naszych historycznych relacji.

Oznacza to, że pewna część prawicy na trwałe jest nie elastyczna w kwestii pamięci historycznej na kierunku ukraińskim. Do tego dochodzi jeszcze działalność pewnej części ukraińskiej mniejszości narodowej, niekoniecznie na stałe związanej z Polską, której niektóre działania mogą być uznane za trudne, dla procesu naszego pojednania. Dodatkowo, bywają one bardzo agresywnie kontrowane przez niektóre polskie środowiska patriotyczne, w tym prawicowe. Przez co konflikt o historię, przeradza się w konflikt współczesny. Z tego zaś już nie będzie niczego dobrego jak tylko eskalacja, niechciana i niepotrzebna – w niczym nikomu nie pomoże.

Jeżeli względnie szybko nie ugasi się tego rozniecającego się pożaru, to po pierwsze grożą nam podziały wewnętrzne w kraju w stosunku do Ukrainy, po drugie – na pewno powiększą się podziały na samej prawicy, a po trzecie – to grozi, co najmniej zamrożeniem stosunków z Ukrainą. Mamy się, o co nie zgadzać i byłoby głupotą, jeżeli chcemy się spierać tylko o kwestie historyczne, nie ważne jak dramatyczne i trudne, jednakże historyczne.

Patrząc jednak na zagadnienie od wewnętrznej strony motoryki sceny politycznej w Polsce, ewentualne podziały na prawicy, jakie mogą się rozwinąć na tle stosunku do Ukrainy, to chyba pierwsze rysy na starannie pilnowanym prawicowym monolicie. Zawsze polityka zagraniczna powinna łączyć scenę polityczną, jednakże w naszym przypadku – pełnego zamknięcia się na racjonalne argumenty dotyczące Zachodu, przy pełnym rusofobii nastawieniu do Wschodu już w ogóle nie może być mowy o racjonalizacji ani oczekiwań, ani zachowań. Dlatego jest wszystko jedno, to czy się będziemy wewnętrznie spierać o politykę zagraniczną, czy nie.

Polska prawica rozpadnie się na stosunku do Ukrainy. Wystarczy tylko, żeby Ukraińcy poszli w nacjonalizm i „wygarnęli Lachom”, wówczas będziemy mieli zdejmowanie klapek z oczu znacznej części sceny politycznej i społeczeństwa. Tu nie trzeba wiele, wystarczy pokazać prawdę na temat współczesnego ukraińskiego nacjonalizmu. To wystarczająco pogrąża ukraińską scenę polityczną po zamachu stanu.

39 komentarzy

 1. Henryk Stawka

  Mozna powiedzieć że już się rozpadła tylko jeszcze stołki zapewniają lojalność, natomiast jak tylko Ukraińcy odpowiedzą w pełni swoich możliwości to się rozegra wielki podział, ponieważ dla wielu ludzi jak na razie PIS wstał tylko z jednego kolana

 2. Powoli łuski z polskich oczu opadają.

  Wołyń – to zadra w naszych relacjach z Ukrainą.

  Pierwsze kroki muszą zrobić potomkowie sprawców a na to się nie zanosi.

  • krolowa bona

   @inicjator
   Sprawcy i potomkowie sprawcow nie zrobia “pierwszego kroku”, gdyz sprawcy i ich spadkobiercy tego na calym swiecie nie robia, nie okaza skruchy ani woli pojednania, mi .tym zagadnieniem zajmuje sie prawo karne, ktore karami np. pozbawieniem wolnosci chce niejako wymusic skruche i zal za popelniny czyn i ten proces nazywa resocjalizacja …
   Co do kontaktow Polska-Ukraina, mysle ze jest to bolesna tragedia dla ofiar czy ich potomkow podsycanie tych nastrojow , ze niby Ukraina ma sie tak i tak zachowac ( skrucha, zal za popelnine czyny, ktore w ich oczach sa patriotyczna walka o wolnosc i demokracje ) gdy tymczasem brakuje Ukrainie wszelakiej swiadomosci vo do tego, co sie stalo lub czego oni dokonali…po co sie tak bolesnie szarpac ? Na pojednanie z Ukraina jest za wczesnie o conajmniej 100 lat za wczesnie, kompletna neutralnosc Polski i Ukrainy moze po tym uplywie czasu pozwolic na zabliznienie obopulnyvh ran, bicie i walenie o sciany i wolanie o pomste zakloca te “vacatio legis”, mimo ze i moim zyczeniem byly by natychmiadtowa i dozgonna przyjazn…. polska sttona zapomina, ze Habsburgowie z Austrii wznircili nienawixc na tych terenach i do Polski i do Rosji i faszyzm znalazl tam znakomite urodzajne pole, Rosja czy tam Zw. Radz. poznal co to jest faszyzm na rubiezach swoich granic i co bylo z expansja Habsburgow, “wyjal” wiec te tereny z pod jego wplywow i gwarantowal wiele lat az do lat 90-tych spkoj i nadzieje na wypleeienie faszyzmu, nie wiem, dlaczego ta koncepcja spokoju w Europie nie spodobala sie w Polsce “solidarnososci” i biczuja pojednanie sila, ktore niestety nie moze sie udac …..

 3. Jest to problem całej klasy politycznej,nie tylko prawicy,ostatnio dowiedziałem się że Oświęcim wyzwolili Ukraińcy,Wołyń to sprawa Rosjan,a na czele Solidarności stał Lech Kaczyński,jutro dowiem się że Wołyń to sprzeczka sąsiadów,a pod Grunwaldem zamiast Litwinów i Rosjan walczyli w sojuszu z nami Ukraińcy.! Paranoja!

  • Ale teza, że pod Grunwaldem w sojuszu z nami walczyli Rosjanie to takie same bzdury jak słowa Rogozina, że jego przodek osobiście zabił Urlicha von Jungingena. Chociaż rok temu w rosyjskiej prasie był tekst, że to Rosjanie pokonali Zakon a Polacy byli tylko sojusznikami o niewielkim znaczeniu. I pisano takie bzdury nie w jakimś marginalnym piśmie ale w znanym na całą Rosję piśmie historycznym finansowanym przez rosyjskie MSW. Jeśli chodzi o Schetynę i Ukraińców jako wyzwolicieli Auschiwtz to oczywiście był bardzo bolesny cios w rosyjską propagandę, która ustawiała Ukraińców tylko w roli faszystów współpracujących z Niemcami. Cios był celny bo Rosjanie dostali szału gdy w świat poszła informacja, że armia sowiecka walcząca przeciw III Rzeszy to nie była armia rosyjska w dzisiejszym znaczeniu ale armia wielonarodowościowa a Ukraińców było w niej znacznie więcej niż w szeregach formacji kolaborujących z Niemcami. Zresztą Rosjanie robią co mogą aby wymazać z kart historii fakt, że najliczniejszymi kolaborantami byli Rosjanie. Wystarczy przypomnieć im Własowa aby ciśnienie mocno im skoczyło. Wracając do Grunwaldu-Rosjanie mają prawo mówić o rosyjskim Grunwaldzie ale tym z pierwszej wojny światowej gdy dostali od Niemców tęgie lanie-bitwa pod Tannenbergiem. Do tego z 1410 roku oni nie mają żadnych praw. To tak jakby Polacy powiedzieli, że ich udział w operacji berlińskiej był decydujący bo w czołgu Rudy 102 był jeden Rosjanin, jeden Gruzin, jeden Ślązak, jeden pies i aż dwóch Polaków z krwi i kości(chociaż Janek był z Gdańska więc podpada pod Kaszuba).

   • 🙂 Lecz faktem niezaprzeczalnym jest że wówczas
    połączeni Słowianie w tym sławne pułki smoleńskie powaliły na kolana katolicki świat
    ZACHODU…

   • Przesada mon cher, o co “panu” chodzi?
    ROSYJSKA ARMIA zawsze była wielonarodowościowa.
    Czyż w armii generała Własowa nie było innych narodowości, oprócz РУССКИХ?

    Jeden stary i mądry CZUKCZA radził: “nie drap i nie będzie przeszkadzać”

   • Sorki, ale Własowa i Sp. Rosjanie powiesili sami osobiście, tak samo, jak i innych kolaborantów – i do tej pory nikt nie robił z nich “bohaterów”. To własnie jest najlepsze “rozliczenie z przeszłością”, które znam.
    Co do udziału w bitwie pod Grunwaldem, to Rosjanie maja do tego takie same prawa (pułki smoleńskie), jak i Polacy do zdobycia Berlina (1 Armia WP).

  • “klasy politycznej”…Włodku,proszę wskaż mi większego
   magika politycznego od “kumpla Pińczuka”,”żubra
   z Hajnówki”, czy “prawdziwego mężczyzny” 🙂

   • Krzyku,masz częściową rację bo w POPISIE znajdę. Hajdamaka z Wrocławia,zięć Hermaszewskiego Czarnecki itd itp>Pozdro!

 4. A NIECH ICH SZLAG, OBY JAK NAJPREDZEJ !!!

 5. PiS ma się rozpaść z powodu Ukrainy? To już pełny odlot. PiS się rozpadnie jeżeli Kaczyński otrzyma od Merkel stanowisko prezydenta Europy haha albo Putin wyda taki rozkaz Rydzykowi. Ale, że Putinowi to nic nie da bo kolejny rząd będzie na pewno nastawiony bardziej pro zachodnio niż obecny więc dopóki Kaczyński będzie w formie będzie trzymał swoją partię w ryzach. Ukraina jest marginalną sprawą w polskiej polityce zwłaszcza od czasu gdy Putin dokonał agresji na ten kraj i Amerykanie czy Zachód zostali zmuszeni do większego zaangażowania się w tym kraju. Dla nas wtedy zabrakło miejsca i to nie powinno nas dziwić bo gdybyśmy mieli podobny problem to raczej stawialibyśmy na kontakty z Niemcami czy Ameryką niż na np. z przychylną Rumunią, która oprócz werbalnego wsparcia niewiele więcej mogłaby nam pomóc. Niemcy mają kasę, Amerykanie mają broń. A słowami przeciw Rosji wojować sie nie da. Jedyny problem z Ukrainą to pytanie co zrobić z coraz większą liczbą Ukraińców chętnych do osiedlenia się w Polsce. Mimo naszych problemów demograficznych i faktu, że będziemy potrzebowali coraz więcej taniej siły roboczej z zagranicy ja bym nie stawiał na Ukraińców jako element możliwy do asymilacji. Już lepiej otworzyć szerzej drzwi dla Rosjan bo ich narodowość określiłbym jako płytszą. Tzn. ich narodowość jest sztuczna, narzucona odgórnie. Jak im każą modlić się do cara to robią to z pełnym oddaniem. Następnie każą im nienawidzić cara i modlić się do jego morderców to także robią to z pełnym oddaniem. Teraz nawet są idee stworzenia wspólnoty z Chińczykami i teksty, że ruskie i kitajce to bracia i gdyby taki rozkaz padł z Kremla ci Rosjanie, którzy nie mają skośnych oczu po prostu zrobiliby sobie operację plastyczną aby takowe mieć. A Ukraińcy to taka trochę jak my narodowość oddolna. Próby przekabacenia Ukraińców czy to w Polaków czy Rosjan lub homo sovieticus spełzły na niczym i to mimo licznych związków rodzinnych polsko-ukraińskich a zwłaszcza rosyjsko-ukraińskich. Dziś np. na Ukrainie sporo ludzi ma krewnych w Rosji a nienawiść do tego narodu czują tak wielką, ze gdyby mogli to by riezali moskali. Tak więc lepiej omijać ukraińskie kobiety wielkim łukiem. mimo, że są ładniejsze niż Rosjanki. Dzieci ze związków z Rosjankami będą nawet bardziej polskie niż dzieci matek-Polek a dzieci z Ukrainkami będą zawsze czuły wewnętrzny dysonans. Dobry przykład ambasador RP w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mimo, że jest świadoma swoich korzeni i kocha kraj swojej matki to jednak Laszka z niej bardziej świadoma niż większość Polek.

  • Panie abra… jak pan widzi pańskie tezy nie znajdują poparcia wśród Polaków. moim zdaniem jest to retoryka BARDZO rusofobska …………………………
   solidarnościowo – katolicka, ‘pomięszana” z elementami
   nienawistnego upa-ińskiego ‘greckiego’ katolicyzmu
   z pod znaku święconych noży i siekier.
   Pan w zapalonej szajbie,przechodzi samego siebie. 🙂
   Trzymaj tak dalej…rośnie świadomość wśród Polaków kończą się
   w Polsce wariaci z końcówki I Rzplitej, ze
   sponsorowanych przez …miatieży listopadowego,styczniowego, itp. Piepszcie się…

   Na pohybel Wam!

   🙂

   • krolowa bona

    @krzyk58
    Nie, naprawde nie, prosze wyjsc z pod ochronnego szklanego klosza tego samego mniemania i podziwu tych samych faktow do okraglego globusa swiata, ktory ma niezliczona wiazke mysli innych niz na OP, to co np.@abra…. prezentuje oddaje mysli innych i ich oceny warto sie z nimi zapoznac..no do czego doprowadzila Polske ta idealistyczna milosc do “solidarnosci”, no do czego , Ja to pytanie na OP 100 razy zadawalam, klapki na oczach , jak u konia, bo lekliwe zwierze nic tu nie pomoga !

   • Akurat końcówka I Rzplitej to wielu ludzi blisko związanych z Rosją, w tym wielu zdrajców. Wśród zaś tych związanych z Solidarnością nie brakowało takich, których rodzice przyjechali do Polski na sowieckich czołgach z rozkazem zamienienia Polaków w homo sovietikus.

   • Drogi “abra…” NO TO jak ocenimy postępki i zachowania
    wczorajszych i dzisiejszych(po89′) włodarzy Polski
    w kontekście ściągania na gwałt, zamorskich
    batalionów, czy na siłę,pod wpływem ordynarnej,
    chamskiej agitacji wepchnięcie Nas do europejskiego kołchozu?Patryjoty? 🙂
    Czy nikt już nie zdradza? 🙂

  • Онегин был по мненью многих
   (Судей решительных и строгих)
   Ученый малый, но педант:
   Имел он счастливый талант
   Без принужденья в разговоре
   Коснуться до всего слегка,
   С ученым видом знатока
   Хранить молчанье в важном споре
   И возбуждать улыбку дам
   Огнем нежданных эпиграмм.

   А.С. Пушкин
   “Евгений Онегин”

   “Po” nie oznacza “na skutek”.
   A zresztą “b.wykształcony” (zdaniem królowej b.) RUSOFOB to tylko “b.wykształcony” RUSOFOB.

   Wolę nie szukać czarnego kota w ciemnym pokoju i potrafię odróżnić wulgarne СЛОВОБЛУДИЕ od poważnej analizy.

 6. Dawid Warszawski

  Przecież ten abracoś tam coś tam obniża poziom OP nie doczytał że o prawice chodzi? PIS to cała prawica? Miłego dnia

  • Fretka pana D.

   Masz rację banujcie to zero! Stosuje znaną metode, krytyki przez ignorancję, czyli bierze kawałek tezy i się uzewnętrznia bez względu na pełną argumentację. Typowy prowokator, szpicel i prawdopodobnie może mu 33333333333333333333 3333333333333333333

   • Nawet gdyby to była propaganda przez ignorancję(akurat moje tezy mają oparcie w statystykach czy faktach historycznych) to nazywanie kogoś zerem na publicznym forum świadczy o braku elementarnych zasad dobrego wychowania. Nawet Miller nie powinien tego mówić o Ziobrze mimo, że ten zasłużył na to jak nikt inny.

    MA PAN RACJĘ – PRZEPRASZAM TO MOJE NIEDOPATRZENIE MAMY ZALEW SPAMU Z KTÓRYM WALCZĘ I NIE MIAŁEM CZASU DOKŁADNIE CZYTAĆ KOMENTARZY JEST JESZCZE DUŻO DO ODKLIKNIĘCIA, ALE PRZEWAŻNIE ZAWIERAJĄ SFORMUŁOWANIA PRZEKLEJANE LUB SKRAJNIE SZOWINISTYCZNE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ. A PAN PANIE FRETKA TO PIERWSZE I OSTATNIE UPOMNIENIE.

   • krolowa bona

    @Dawid Warszawski
    @Fretka pana D.
    Hey ! “abracostamcostam” nie obniza wogole poziomu OP , lecz go podwyzsza” jest , komentator ten jest oblatany we wszelakich publikacjach na tzw. szerokim zachodzie i swiecie, prezentuje opinie tych publikatorow oraz wlasny stosubek do nich, to cenne, gdyz pozwala wyjsc spod tego szklanego klosza idealizmu politycznego, ktorego jak pomocy psychologa szukaja tu czytelnicy i komentatorzy OP, przeciez swiat nue jest tego sanego zdania co np.komentatorzy OP, do tege jest wiele nurtow mysli politycznej czy to sie nam podoba czy nie, lepiej wiedziec o tym i wdac sie we wnikliwe myslowki niz obudzic sie “z reka w nocniku”, niz nie szkodzi, ze sie ten i ten komentator poirytuje, wtedy wpadnie ns pomysl, ze ma w zycie wielu niebezpiecznych rywali i kontrahentow i przestanie idealizowac to, czego inni juz od dawna nieidealizuja, mysle, ze wiedza o tym daje szanse na lepsze wcielanue wlasnych koncepcji i to tak, by nie powodowac niepotrzebnych kolizji… “zycie bowiem nie jest spacerkiem w ogrodzie z rozami” = ” das Leben ist kein Spaziergang in RosenGarten”

  • Pewnie chodzi ci o prawicę typu Kwaśniewski z Millerem, którzy prowadzili dość liberalną politykę ekonomiczną i umacnianie wpływów KK(podpisanie Konkordatu przez Kwaśniewskiego). Bo jeżeli o PO to Tusk już na początku drugiej kadencji stał się lewakiem, który zlikwidował OFE(fakt OFE było niezbyt korzystne dla kraju i korzystne dla spekulantów giełdowych no ale liberalizm wspiera giełdę) a kolejna prawica w rodzaju PiS zaczęła rozdawać kasę na prawo i lewo jak typowa lewacka partia.

 7. Historyczny niedouku,słyszał Ty o pułkach Smoleńskich pod Grunwaldem.Nie dość że piszesz najczęściej bzdury to jeszcze zakłamujesz historię,krzyku miał rację chyba z Upadliny.!

  • krolowa bona

   Ale komentatorze @wlodek !
   Zna Pan to:” dzien dobry ciotka Lotka, czy ciotka Lotka nie ma klucza od wychodka… ? A moze wujek Wlodek wie, gdzie jest tu wychodek…?
   To nie sa bzdury tylko prezentacja odmiennego mniemania, szeroko prezentowana poza OP, prosze wczytac sie w komentarze, sa niepartykularne, jak wuekszosc na OP, moze dlatego taka komiczna reakcja ba nie, to jest tzw.”syndrom paradoksalny” ( prosze zobaczyc w ulotach przy lekach co to jest), przeciez @abra. .nie pisze by kogos tu prowokowac, lecz mowi, co swiat poza OP mowi…..ludzie pomiarkujcie sie w tym sarmatyzmie ..

  • Pułki smoleńskie pod Grunwaldem miały mniej wspólnego z Rosją niż rycerstwo śląskie walczące po stronie Zakonu z Polską. To były pułki będące częścią armii litewskiej i państwa litewskiego.

 8. Nie rozumiem postępowania Prezesa w tej sprawie. Pewniki. 1. problemu nie da się zamilczeć, coraz więcej polaków się tym interesuje a po filmie “Wołyń” sprawa będzie ogólnopolska. 2. manipulowanie i kunktatorstwo nic nie da bo sprawą i tak zajmą się fanatycy obydwu stron, wciągając w to wszystkich, mamy już pierwsze jaskółki tego. 3. zwlekanie i kunktatorstwo w tej sprawie odrzuca od PiS jego wyborców,a do tego może generować podziały w partii. Po prostu trzeba wyłożyć “kawę na ławę” i potem zająć się skutkami nowej sytuacji.Wątpię by Ukraina odcięła się od nas, za dużo by straciła. W ten sposób sytuacja zmusi wszystkich do poważnego zajęcia się problemem w celu jego ograniczenia. Nie rozumiem po co Prezes zwleka, nadstawia ucho na probanderowską ekstremę ? Bo straty dla PiS będą duże

 9. PRZEBUDZENIA CZAS NADSZEDŁ…
  Polskojęzyczni rządzący naszym krajem muszą sobie koniecznie uświadomić, że lada chwila na świecie dojdzie to gigantycznej wymiany politycznych elit. Zamiast patrzeć na to co sądzi i mówi ustępujący Obama, nie mający znaczenia Hollande czy tracąca poparcie społeczne Merkel, lepiej zawczasu nawiązać kontakty z Trumpem, Marie Le Pen czy z przedstawicielami niemieckiej prawicy. To oni będą bowiem decydować o losach świata w najbliższych latach i im szybciej się to zrozumie tym lepiej dla naszego kraju.

  • krolowa bona

   @jerzyjj
   Glosa komentatora warta jest wiekszej uwagi, zmienia sie wszystko a na B. Wschodzie powstaje nowe Imperium Osmanskie, ktore wyprze z B.Wschodu Usa iwogole “zachod”, zniesie tajne porozumuenie Sykes-Picot z 1916 roku pomiedzy Francja i Anglia tworzacym sztuczne panstwa jak Syria, Irak, Liban, Jordania itd., czy zakonczy 100-letnia wojne na B. Wschodzie ? I co bedzie z Izraelem ? Czy stanie sie on dzielnica Imperium Osmanskiego ale za to exzystujacym w pokoju ?

  • Niemiecka prawica przy władzy to początek konfliktu etniczno-religijnego w tym kraju. A więc duże osłabienie Niemiec. To już dla rusofilskich środowisk lepsza byłaby Die Linke, która nie oznaczałaby wojny domowej a jednocześnie postulująca likwidację więzi euroatlantyckich. Z Marie Le Pen podobnie. Jej zwycięstwo oznacza zerwanie z Ameryką a zwłaszcza zerwanie z amerykańskimi naciskami w sprawie zakazu sprzedawania technologii wojskowych do Chin. Ale ten strach w oczach gospodarza Kremla widzącego chińską armię wyposażoną w zachodnioeuropejskie technologie nawet byłby interesujący. Dla Amerykanów tez byłby to problem ale z racji, że jednak amerykański przemysł zbrojeniowy ma pewną przewagę nad zachodnioeuropejskim to nie byłby koniec świata. Tak wiec każdy, kto życzy aby Europa Zachodnia zerwała z Ameryką robi Rosji niedźwiedzią przysługę.

   • krolowa bona

    @abracadabra
    Osrtra analiza, podobne i wiele innych prezentuje “Die Welt” w rozmaitych “Leitartikel ” ( = ~ analityczno-polemiczny artykul ), oslabienie Niemiec musi nastapic, gdyz rozwali sir caly porzadek w Europie, DIE LINKE bylo by lepsze ale oni sami nie chca do rzadu, sa tak skloceni sami ze
    soba, zreszta prasa robi im okropna
    opinie, to pokutuje przy wyborach nie otrzymuja oni zdecydowanej liczby glosow…..
    We Francji zdaje sie wielkie zmiany sie szykuja , w poniedzialek podczas uroczystosci pogrzebowych ofiar tego zamachu w Marsylii jak sie pojawil ministerpremier V. zostal masowo i to podczas pogrzebu wygwizdany, oficjalnie zarzucil mu tlum gosci pogrzebowych, ze rzad francuski nie robi nic by chronic spoleczenstwo przed atakami terrorystycznymi, ze sir narod francuski co pare dni na pogrzebach spotyka, moze te zamachy sa specjalnie organizowane ( ? ) ( ! ). …na zyczenie Merkel i UE porobili oszczednosci: rozwiazali narodowy wywiad, pozwalniali prokuratorow, sedziow, policjantow i nie ma teraz fachowego personelu do
    pracy , zwyciestwo Marin Le Pen wydaje sie w obliczu tych wszystkich fenomenow wysoce prawdopodobne….jesli Le Pen wyrwie sie z pod ucisku wujka zza wody, to bedzie to aktywne przyczynienie sie do wielobiegunowosci, gdyz Francja z pewnoscia bedzie sprzedawac i technologi

   • krolowa bona

    c.d.
    A wiec Le Pen zlikwiduje 25 -40 % bezrobocie i deficyt finansowy we Francji, nie da sie ani wujkowi ani cesarzowej prowadzac na smyczy i przywroci tradycyjnie dobre kontakty gospodarcze z Rosja, Iranem, Egiptem i wyposazy w towary i technologie caly ten region, mysle ze moze wytworzyc sie niejako rownowaga, nawet jak Chiny beda chcialy uzbroic… w moich oczach wielobiegunowosc przyczyni sie do symetrii swiata..
    Gdyby nie tyle krwi i tortur to nawet perspektywa wskrzeszenia Imperium Osmanskiego niesie perspektywe ustania juz od 100 lat, bo od 1916 roku, po tajnym porozumieniu Sykes-Pikot miedzy Francja i Anglia tworzacym sztuczne panstwa Syrie, Irak, TransJordanie itd. i nowy porzadek kolonialny wojny na B. Wschodzie, niech utworza sobie te panstwa zgodnie z rodami i wyznanismi swoich szczepow panstwa kalifaty pod patronatem Imperium Osmanskiego, zyli tysiace lat w takim porzadku politycznym bez wiejszych konfliktow wojennych, bez regionalnych mocarstw na B. Wschodzie bedzie zachod prowadz dalej okropne wojny przeciw ktorym zawsze jakis ISIS bedzie stawial czola…nie mysle, ze postep technologiczny zastraszy Rosje, jej pare detalii tylko brakuje, uzupelniajac je bedzie gwarantem pokoju w Euroazji… Chiny nie beda parli do wojny gdyz nie beda w stanie wyzywic takiej masy ludzi i zolnuerz

   • А какой изящный кульбит в конце!
    Браво, мон шер, впечатляет!
    В очередной раз “открыл Америку”.

    Жонглирование общеизвестными фактами, словесная эквилибристика, нарушение причинно-следственных связей и неизменный, легко прогнозируемый железобетонный вывод – вобщем СЛОВОБЛУДИЕ.
    А в данном конкретном случае – СЛОВОБЛУДИЕ с элементами НАРЦИССИЗМА.

    За карточным столом шулера били по морде канделябром.
    Нынче другие нравы, а жаль.

 10. Królowo,tym razem całkowicie się z Tobą nie zgadzam!Długo szukałem bratnich dusz w tym zakłamanych czasach mediamatołków i znalazłem ich w O.P i Adnovum,tu ładuję akmulatory do nieustannych polemik w codziennym życiu gdzie ludzie stali się ofiarami fałszu i pół prawd.nie mam nic przeciw wolności słowa,ale niech każdy znajdzie swoje miejsce i nie podżega innych w oparciu o rusofobie i historyczny fałsz!

  • krolowa bona

   @wlodek
   To nieporozumienie mentalno-emocjonalne,przykro mi
   Pozdrowienia

  • Włodku, popieram Twoją opinię, żyję w Polsce od urodzenia i znam kraj poprzez PRL i nieszczęsną transformację. Na pociechę (choć wątpliwą) dodam, że takie różne “makabry” pojawiają się również na innych portalach, niby przyjaźni a jednak zawsze jakąś łatkę przypną. Jest tyle różnych blogów, portali można zawsze znaleźć grupę o wspólnych poglądach, wówczas jest przyjemniej. Mogę się tylko domyślać jaki cel chcą osiągnąć te różne “makabry”. Pozdro

 11. Wieczorynko tak samo myślę. Gdybym był liberałem szukał bym swojego miejsca na liberalnych blogach,narodowcem na blogach narodowych itd,itp.Znasz mój stosunek do religii ale nie znajdziesz mnie na blogach katolickich żeby z nich szydzić!Szacunek do innych ale nie dla głupoty i zakłamania.Pozdro!

 12. Kamczatka,a może te czasy w odniesieniu do słowiestnych szulerow powrócą,ja bym jeszcze “dał po zubach”wszelkiej maści”klewietnikom”.Pozdrawiam

  • Wlodku,
   “Dać po zubach” to dobry pomysł, ale czy pomoże.
   “Wychowywać” tych obywateli trzeba było wcześniej, aż leżały w poprzek ławki 🙂
   Teraz jest już za późno.
   Niech szczekają, mają taką PSIĄ pracę.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.