Polska jest naprawdę w złym stanie?

graf.red.Podobno Polska jest naprawdę w złym stanie? To znaczy, jest o szczebel lepiej niż to, że Polska jest w ruinie. Nie ma co się spierać o szczegóły, zwłaszcza że sami państwo wiecie od kogo pochodzi ta genialna myśl, ale jednak można powiedzieć że nasz kraj jest w ruinie, ale niestety mentalnej. Najlepszym dowodem na tę ruinę jest fakt oddania władzy jednemu człowiekowi w jednej partii, gdyby chociaż władza polityczna pokrywała się z władzą państwową – jednak nie, u nas wygenerowano model, w którym mamy dualizm ordynujący naszemu państwu nowy ośrodek kierowania. Być może w nowym ustroju z „naczelnikiem państwa” nie jest już potrzebny taki przeżytek „bolszewicko-neoliberalnej” Konstytucji jak jakiś tam Trybunał? Przecież to, że ludzie nie potrzebują na co dzień wyroków trybunałów, żeby kupować marchewkę i gotować ziemniaki, to również nie znaczy, że one są niepotrzebne. Jednak w naszej nowej rzeczywistości retoryka ziemniaka przeważa, to ziemniaki rządzą, w końcu bliższy ciału ziemniak, niż jakiś tam Trybunał.

Generalnie jeżeli chce się w mieszkaniu zrobić solidny i uczciwy remont, to nie tylko trzeba pomalować, ale wypada skuć tynki i wymienić instalacje. Potem dopiero można położyć gładzie, całość wyrównać, upewnić się że gniazdka działają, potem jak podkład wyschnie – pomalować, a na koniec można umyć lustra i szyby. Nie zaczyna się poważnego remontu od mycia luster i szyb, to oczywiste. Tylko my się pytamy, dlaczego w tym przypadku brygada remontowa rozpoczęła od potrzaskania kibla? Przecież z toalety można cały czas wdzięcznie korzystać, mając bezpieczny odpływ wody – trzaskanie muszli klozetowej może nam wszystkim bardzo utrudnić życie, w tym znaczeniu że trzeba będzie się powstrzymywać przed realizacją fundamentalnych potrzeb.

Stan państwa „szału nie robi” i nie zachwyca, Polska jest naprawdę w złym stanie, rządy PO i PSL, niestety okazały się dla nas okresem zmarnowanych szans rozwojowych, w którym nawarstwiły się główne problemy i wyzwania, charakterystyczne dla modelu państwa w okresie tuż po pierwszej fazie nieudanej transformacji. PO i PSL miały fantastyczną możliwość wyprowadzić nas na nowe tory rozwoju, wymagało to jednak poświęcenia się na ołtarzu demokracji – wolności i zmian. Mieli tą szansę, ale z niej nie skorzystali, woleli ciepłą wodę w kranie, ośmiorniczki i cygara. W efekcie odeszli w niesławie, będą bardzo źle zapamiętani, a państwo – rzeczywiście nie jest w ruinie, ale nie jest dobrze, o czym świadczy cały szereg okoliczności. Skutek – wszyscy są niezadowoleni, wszyscy straciliśmy, tłuszczyk nabyty z pałaszowania ośmiorniczek, wypali się teraz od nerwowego oczekiwania nad ranem na ewentualną wizytę panów ze struktur uwielbiających trzyliterowe skróty. To naturalne konsekwencje, tak po prostu musi być – nic na to nie poradzimy, ponieważ jedynie słuszna większość ma 235 a to więcej niż połowa z 460!

Czy jednak obecny remont – jest w stanie spowodować, żeby wszystkim nam się poprawiło? Może nawet nie wymagajmy aż tyle, zapytajmy czy w wyniku reform prawicy, uda się zachować generalny poziom dobrobytu i rozwoju? Czy też w imię „polowania na tłuste koty”, zmienimy wszystko, włącznie z ustrojem państwa? To ważne pytanie, bo każdy wielki reformator, a takim bezwzględnie chce być pan Prezes, sami państwo wiecie który – musi się zastanawiać nad sytuacją, co będzie po jego rządach? Jak będzie wyglądała sytuacja po tym, jak on już straci władze i przejmie ją opozycja? Strach każdego dyktatora przed przekazaniem swojej władzy, w tym samym zakresie opozycji jest znany od czasów rzymskich, jednak dzisiaj jest to jeszcze bardziej wysublimowane, bo ze względu na pracę mediów nie da się okłamać rzeczywistości. Głupia sprawa, dla każdego dyktatora, dobrze – użyjmy sformułowania autokraty, albowiem potem musi patrzeć jak opozycja używa wszystkich potężnych narzędzi państwa autorytarnego do jego rozmontowania. To musi być smutny widok.

Mamy zatem taką sytuację, że nawet jak brygada remontowa zrobi nam w mieszkaniu rewolucję, wypoleruje okna na koniec i lustra, a z kranów może nie będzie już płynąć ciepła woda podgrzewana „ruskim gazem”, tylko drogim arabskim, na który mało kogo będzie stać. To jednak po niej przyjdą inni, może nieco wystraszeni i domalują kwiatki na solidnie wyremontowanych ścianach, gdzie miały być wieszane portrety dawnych władców, batalistyczne sceny z chwały minionej jak i dowody wszelkich zaszczytów w służbie najnowszej Rzeczpospolitej, numer który proszę sobie wpisać.

Jeżeli więc wielki demiurg naszej rzeczywistości liczy się z tym, że do jego uporządkowanej rzeczywistości wprowadzą się w przyszłości „inni”, którzy pomalują lodówkę na różowo, na ścianach pojadą graffiti i kwiatkami, a w wannie zaczną hodować złote rybki (nie mylić ze złotym pociągiem), to dlaczego robi wszystko żeby porozumienie nie było możliwe? Przecież można się porozumieć – dzisiaj jak robicie remont, to prosimy pomalujcie ściany w małym pokoju – tym dla nas na np. seledynowo, a spłuczka to wypadałoby, żeby była na fotokomórkę, bo jak przyjdzie ktoś z Unii, żeby się nie wstydzić. W zamian za to, my postaramy się, żeby ktoś nie nabazgrał na idealnie wygładzonych waszych ścianach, w końcu też się nam podobają! Dlaczego to nie jest możliwe? Uwaga, jeżeli w ogóle mówić o porozumieniu generalnym – to musi być ono na początku kadencji. Czy mgła smoleńska przesłania wszystkim rzeczywistość?

Mówią, że podobno największą władzę w naszym kraju ma Prezes, to bez wątpienia prawda. Jednak być może jest jeszcze ktoś, kto prawdopodobnie ma władzę nad nim? Jeżeli nagrania pewnej rozmowy istnieją, to ten kto je ujawni zapisze się na trwałe w naszej historii, jako ten, który zakończył nazwijmy to IV-tą eRPe w Polsce.

3 komentarze do “Polska jest naprawdę w złym stanie?

 • 28 listopada 2015 o 08:35
  Permalink

  E tam – nie jest w żadnym złym stanie.

  Dopiero będzie.

  Bo do kłopotów ekonomicznych dojdzie rozpleniana powszechnie nienawiść, wzmacniana tlącą się wojną cywilizacji na zewnątrz.

  Będzie się działo.

  Zapiąć pasy i czekać!

  Odpowiedz
 • 28 listopada 2015 o 11:27
  Permalink

  Pan NADPREMIER ma władze absolutna w nazym kraju ,królestwie ABSURDOW. Pamie tamy czasy gdy zylnego siedzenia sterował prezydentem jego kapciowy. Casy kiedy praktyczna władze spełniał ukryty za tylny siedzeniem Przewodniczacy Pan Krzklewski .Dzisiejszy niby polski dzień to nie pirwszyzna. jednak bardzo rózny i niebezpieczny pamiętamy smieszny film MIŚ ,kiedy to jarząbek spiewał go magnetofonu ukrytego filmu swoje łubudubu niech nam zyje prezes klubu. i kończył to spiwałem ja -Jarzabek! Dzis pan prezydent sklada przy obejmowaniu urzędu Laudacje PANU NADPREMIEROWI . Ale ten mały człowieczek to także jak z tego widać nadprezydent. Czy może się udac naprawa kraju ,który popadł w ruine po patologicznej transformacji? Nigdy trzy literowe służby ,formacje pana K> wyrusza do ataku Smoleńska mgla przesłoni oczy Panu z MON . ministerstwa gospodarki nie będzie praktycznie slychac ,w burzy oklasków i braw dla NADPREMIERA. I popuchna im dłonie Remont mieszkania , a szczególnie domu , którym jest nasza -czy ich-? POLSKA należałoby zcac od fundamentow ,ale nie w dosłownym znaczeniu .Bo znowu trzebaby ,wszystko wyburzyć jak zatej transformacji Trzeba remontować w sposób jak tu pisano Zaczac od wymiany niesprawnej instalacji wodociągowej Bo co stanie się później z piekna połozona podloga gdy pekna rury i rozszczelnia się kaloryfery?. Wszystko będzie pływac po mieszkaniu ,razem z ta piekna podloga Ludzie i tylko ludzie ,czyli narod pod madrym przewodnictwem może naprawić ten zrujnowany – zepsuty- kraj jednak myśli pana NADPREZESA i NADPREZYDENTA , skierowane sa gdzie indziej On myśli jedynie o swej winie . Jego zżera sumienie bo wie dokładnie kto jest winien śmierci jego brata bliźniaka Zacznie się wyłapywanie winnych i karanie niewinnych i wyróżnianie aparatu śledczo-wywiadowczego . prosci ludzie się sami wyzywia biorac wzor z Rzadu pozdrawiam – ADAM

  Odpowiedz
 • 28 listopada 2015 o 11:32
  Permalink

  Aw jakim jest stanie Polska odpowiedz już padla . Znależc ja można w książce wybitnego ekonomisty Pana prof. KIEŻUNA pt. PATOLOGIA TRANSFORMACJI Enumerycznie zostało wypunktowane cale wielkie zlo tych zmian na lepsze I co się okazuje ? Ze lepsze już było! Pozdrawiam – Adam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.