Soft Power

Polska jest medialnie grillowana

Rgbstock.com Autor: tome213 (elvis santana)

Wizerunek państwa w dzisiejszych czasach to ważny kapitał, który jest cenny a nawet niezwykle cenny dla każdego kraju. Wizerunek przekłada się na wszystko, poczynając od spraw prestiżowych, a na kwestiach zupełnie wymiernych kończąc – produkty oznaczone marką poważnego kraju, są uważane za lepsze, bardziej się sprzedają. Dodatkowo w dobie „globalnej wioski”, gdzie wszystko jest informacją, niesłychanie ważne jest, żeby przekazywać tylko dobre informacje, kształtujące pozytywny wizerunek. Jeżeli przyjrzymy się przekazowi najważniejszych globalnych mediów, to około połowy wiadomości, to wiadomości o kłopotach. Wojny, powodzie, inne zdarzenia losowe, zamachy terrorystyczne – to stały element globalnych wiadomości. Doskonale się sprzedają jako sensacje, przyciągają uwagę. Inne wiadomości to głównie wydarzenia sportowe, plotki i wąska warstwa przekazu kulturalnego i merytorycznego. W takim układzie wiadomości, jakiekolwiek informacje negatywne, wskazujące okoliczności negatywne są papką dla globalnych mediów. Takie „newsy” wykorzystywane na kolejnych poziomach informacji, służą do budowania przekazu, którego głównym motywem może być np. nagonka informacyjno-wizerunkowa.

Niektóre kraje mają wyspecjalizowane agencje informacyjne oraz współpracujące z nimi tzw. wolne media, które specjalizują się w przekazie informacyjnym na temat danego kraju, jak również – co jest szczególnie ważne z naszego punktu widzenia – także krajów, które znajdują się w orbicie szczególnych zainteresowań danego kraju. Polska ma taki problem, sama nie ma własnych poważnych mediów, które byłyby w stanie grać globalnie, a jest w orbicie zainteresować co najmniej trzech poważnych graczy regionalnych, z czego dwoje ma możliwości globalnego proliferowania swoich komunikatów.

Obecnie w naszym kraju mamy do czynienia z poważną krytyką rządzących, jest ona w dominującej części uzasadniona i słuszna. Jednak forma w jakiej bardzo często jest realizowana nie powinna mieć miejsca. Ponieważ mamy do czynienia ze szczuciem na własny kraj i z powodowaniem w nim zamętu, który skutkuje obniżaniem naszej pozycji międzynarodowej przez deprawację naszego wizerunku.

Rozdmuchiwanie tzw. sporu o uchodźców, czy raczej o nielegalnych imigrantów, który naszego kraju po prostu nie dotyczy, jest przykładem sytuacji, gdzie spór polityczny w kraju jest ukierunkowany na temat, który w ogóle nie powinien być publicznie dyskutowany. Po pierwsze – uchodźcom trzeba pomóc. Forma pomocy zależy od rządu RP i kropka, nic więcej do powiedzenia w tej sprawie. Szczucie na własny kraj, co więcej – wywoływanie tematu w sposób sztuczny, który po prostu powinien być uzgodniony i wykonany, a nie rozwlekany publicznie – to coś karygodnego. Sprawy kontrowersyjne, za które możemy „podpaść” zarówno instytucjom międzynarodowym, jak i być oczernieni przed światową opinią publiczną, NIGDY nie powinny być traktowane jako element wojny politycznej. To psucie państwa, niszczenie Rzeczypospolitej czynione rękami Polaków. Jest to tym bardziej karygodne, że przecież powszechnie wiadomo, kto i w jakim celu to wykorzystuje! Zachodnia propaganda robi z naszego kraju wewnętrznego wroga, w bardzo konkretnym celu – chodzi o wypchanie nas z Unii Europejskiej i ograniczenie dla nas funduszy pomocowych.

Właśnie tymi kwestiami trzeba się kierować. Po pierwsze faktem jest, że nieprzyjęcie uchodźców z kwot podziału Unii Europejskiej jest przyczyną negatywnego postrzegania nas i możliwych konsekwencji. Po drugie równoległym i ważnym faktem jest to, że pompowanie tego balony informacyjnego nie służy Polsce. W ujęciu Teorii Gier, jest to klasyczna pułapka w której tkwimy, a wszelkie działania jakie podejmiemy będą dla nas negatywne. Obecnie chodzi już zatem o ograniczanie tych negatywnych czynników i wygaszanie sporu. W niemieckiej prasie o zasięgu globalnym, stale są publikowane kolejne artykuły o Polsce, pokazujące nasz kraj negatywnie w kontekście uchodźców i nielegalnych imigrantów. Wczoraj w Die Welt było nawet o obywatelach Federacji Rosyjskiej, którzy na granicy Państwa Związkowego Rosji i Białorusi w Brześciu, koczują w oczekiwaniu na wpuszczenie do Unii Europejskiej. Po prostu nie ma strony, z której by nas medialnie nie próbowano pogrążyć.

Na tych zagadnieniach bardzo długim cieniem kładzie się postepowanie pana Donalda Tuska, który jest osobą publiczną w znaczeniu globalnym, jego komunikaty w mediach społecznościowych są czytane przez wielu liderów opinii. Jego krytyka przemówienia polskiej premier na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, to przykład bezwzględnego ataku na Polskę. Nawet jeżeli można zrozumieć postawę moralną pana Tuska, bo ma taki, a nie inny światopogląd, to jako osoba publiczna o globalnym audytorium, powinien wiedzieć i rozumieć jak mogą być interpretowane i czemu mogą służyć jego słowa. Źle się stało i było to niepotrzebne.

Polska jest medialnie grillowana. Nie należy dostarczać podpałki, ani węgla do tego grilla.

13 komentarzy

 1. No i okazuje się, ża Krakauer zaczyna bronić rządu dobrej zmiany …

  Częściowo ma rację.

  • Wielka Polska Katolicka

   Zawsze patrzaj na Polskę! Zawsze chroń Polskę! Zawsze Miłuj POLSKĘ! Sława WIELKIEJ POLSCE KATOLICKIEJ!!!

   • Moje pierwsze skojarzenia po przeczytaniu kom. @WPK: sława nacji, Слава Україні! Smer’t woroham…. tfu…..

   • “W religii bardzo wiele rzeczy opiera się wyłącznie na wierze bez żadnego udziału rozumu. – Najbardziej bezwstydni są ci, którzy nie posługują się własnym rozumem, lecz idą na oślep za innymi” – Grzegorz z Sanoka (1406-1477), polski biskup rzymskokatolicki, profesor Akademii Krakowskiej, arcybiskup metropolita lwowski w latach 1451–1477, pierwszy przedstawiciel renesansowego humanizmu w Polsce, krytyk scholastyki i poeta. Znany z biografii Życie i obyczaje Grzegorza z Sanoka napisanej przez Filipa Kallimacha.
    Bądź WPK patriotą, to dobra cecha, ale zacznij myśleć i studiować prawdziwą historię katolicyzmu i wspakultury którą tworzy. Polecam:J. Stachniuk, Dzieje bez dziejów. Teoria rozwoju wewnętrznego Polski, Wyd. Zadruga, Warszawa 1939, Reprint – Wyd. Toporzeł, Wrocław 1990; J. Stachniuk, Wspakultura, Warszawa 1948.

 2. Mocny głos, potrzeby i szokujący dla tych co czytają pierwszy raz

 3. Wczorajszy werdykt TKPis,pokazuje że to my sami się “grilujemy”.Przypomne słowa Bismarcka “zostawcie Polaków, oni sami się załatwią”.

 4. Może czas zmienić metody pożarnicze i zamiast próbować gasić ciągle przesuwający się pożar to “wypalić do gołej ziemi pas ziemi na zachodzie” a wtedy ogień nie przeniesie się z braku paliwa sam wygaśnie? Medialny ogień oczywiście i medialnie “wypalić”.
  Przykład?
  Ostro mówić i WPROST o tym co się stało w ’39 zeszłego wieku i co było później. WPROST domagać się reparacji i BEZ CENZURY mówić i pokazywać zdjęcia dowodów tamtych zbrodni.
  Oczywiście istnieje spore ryzyko że kolejny raz komitywa “wschodu” z “zachodem” zrobi mogiłę z Polski bo oni tak mają. Polska odradza się tylko jak jest komuś potrzebna bo tak to w zamordystycznej EUropie (z Rosją włącznie), Polskie korzenie oparte o samorządność i coś co dziś można by nazwać prawdziwą demokracją (taką bez ozdobników słownych typu “prawa” czy “ludowa”), stoją ością w gardle.
  Problem w tym że wpadliśmy w semantyczny bełkot model Polski jeszcze tylko podrygami próbuje wrócić do korzeni, ale grzęźnie w modelu garnizonii teutońskiej.
  Jeżeli tzw “elity” to w większości idioci, “pięknoduchy zas…ne” jeśli posłużyć się cytatem z filmu, a najmniej ludzie z poważnymi brakami w edukacji klasycznej, i tym ludziom “powierzamy rządy i Rządy” a oni chodzą na paseczku “bogatych” to o czym mowa.
  Niewolnictwo 2.0

 5. czasami wydaje mi się że te kraje, które tak polskę krytykują (szczególnie niemcy,belgia) są po prostu sfrustrowane. sfrustrowane ponieważ te kraje walczą z atakami terrorystycznymi, zamieszkami i ciągłym napływem nielegalnych imigrantów…a polska po prostu tego wszystkiego odmówiła i ma spokój. lewicowe brytyjskie strony internetowe uwielbiają potępiać polski rząd za jego postawę wobec nielegalnej imigracji…zarzucając jaki to nasz kraj nieodpowiedzialny. w kwestii masowej migracji do europy jestem zdecydowanie na nie i nie obchodzi mnie co zagraniczne media napiszą o polsce. ci, którzy myślą sami wiedzą że decyzja państw europy wschodniej była słuszna…reszta osób albo głupia albo zwyczajnie zazdrości.

  • ….zarzucając jaki to nasz kraj nieodpowiedzialny. w kwestii masowej migracji do europy…zachodnia lewica (lewactwo) od zawsze było
   na nie, w kwestii polskiej,ba! Nie tylko polskiej,napiszę słowiańskiej.
   Należy zapoznać się z uwagami choćby “ojców dialektyki
   marksistowskiej” co mieli do powiedzenia w temacie Rosji,Słowian.Wracam do wątku z nachodźcami…
   …Mamy do czynienia z dawno opracowanym planem zniszczenia cywilizacji łacińskiej, już dalece zaawansowanym, dzięki trój-terrorowi marksizmu kulturowego, antychrześcijańskiego i poprawności politycznej. W tej chwili postępuje likwidacja państw narodowych poprzez Unię Europejską i globalizm. Czas przystąpić do etapu następnego – stworzenia nowej rasy ludzkiej – eurazjatycko-negroidalnej. Spiskowa teoria historii? Takiej nie ma. Istnieje natomiast spiskowa praktyka polityki. Zamiast bredzić o tej rzekomej teorii lepiej sięgnąć do dzieł Ryszarda Couvenhove-Kalergi, twórcy idei paneuropeizmu, dziś konsekwentnie realizowanej.
   Sterowana nieudolność. http://www.mysl-polska.pl/1254

   …Epatowanie łzawymi scenami z uchodźcami w roli głównej nie powinno nikomu przesłaniać gorzkiej lekcji, jaką niemal codziennie przechodzą Niemcy, Francja, Wielka Brytania i inne kraje europejskie. Dowodzi tego niezbicie fakt, iż państwa, w których jeszcze kilka dekad wstecz dominowała biała i chrześcijańska ludność, dziś wyglądają niemal jak biblijna Wieża Babel. Kto nie wierzy, niech pojedzie chociażby do „stolicy” UE – Brukseli, podróż taka działa bowiem jak prawdziwy zimny prysznic nawet na największego zwolennika państwa multikulturowego.

   Rząd ma rację. http://www.mysl-polska.pl/1264

 6. GENIALNY WYKŁAD? Czym jest ANTYPOLONIZM? prof. Bogusław Wolniewicz
  https://www.youtube.com/watch?v=4Gi5zRhRid4

 7. I po co tu Europa? Wystarczy jak Suski i Wasserman “grilują ” młodego Tuska!Kolejna komisja PIS która działa żeby działać! Udowadniać tezy które mają tyle wspólnego z rzeczywistością co ja z bobem!

 8. Czego Anglicy zazdroszczą Polakom? – Why are they jealous of Poland? https://www.youtube.com/watch?v=TyeqpAOpaSA
  …..lewicowi liberałowie,

  …lewacka “poprawność’,

  …lewacka ideologia…

  Sprawcy nieszczęść Białej,chrześcijańskiej Europy.

 9. Krakaurze zastanów się trochę, a przyznasz, że trudno jest pogrążyć dobrego pływaka.
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.