Polska kupiła system Patriot

EU-Map_of_Patriot_Polish_Final_infografika_PL-2018-03-23

Polska podpisuje z rządem Stanów Zjednoczonych umowę w sprawie zakupu zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot

Polska dołącza do grona 15 państw, które powierzyły swoją obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową systemowi Patriot firmy Raytheon

Rząd polski podpisał umowę w sprawie zakupu od armii USA sprawdzonego w warunkach bojowych systemu Patriot® firmy Raytheon (NYSE: RTN). Umowa ta – oficjalnie określana jako „Letter of Offer and Acceptance” – toruje drogę ku błyskawicznemu osiągnięciu przez polskie systemy Patriot wstępnej gotowości operacyjnej i przygotowuje grunt pod rozpoczęcie przez rząd USA negocjacji umów z firmą Raytheon i jej partnerami przemysłowymi.

– Polska dołącza do grona 15 państw, które zaufały systemowi Patriot, jako skutecznej obronie swoich obywateli, wojska i suwerenności. – powiedział Wes Kremer, prezes Raytheon Integrated Defense Systems. – Zakup systemu Patriot przez Polskę umacnia transatlantycką partnerską współpracę i bezpieczeństwo poprzez umożliwienie wspólnego podejścia do zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a także dzięki tworzeniu nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych i Polsce.

Patriot stanowi fundament obrony przeciw pociskom balistycznym i manewrującym oraz nowoczesnym samolotom i dronom w państwach NATO i Europie. 

Państwa NATO dysponujące obecnie systemem Patriot to Stany Zjednoczone, Niemcy, Grecja, Holandia i Hiszpania. Rumunia podpisała umowę LOA w sprawie zakupu systemu Patriot 29 listopada 2017 r., stając się w ten sposób szóstym członkiem NATO, który zakupił ten system. Ponadto zakończono procedurę notyfikacji przez Kongres USA dotyczącą potencjalnej sprzedaży systemu Patriot do Szwecji.

Patriot w Polsce – przed podpisaniem umowy LOA Polska przyjęła propozycję współpracy przemysłowej złożoną przez firmę Raytheon i jej partnerów przemysłowych. Aby ułatwić osiągnięcie przez Polskę samowystarczalności, co stanowi wymóg w świetle polskiego prawa, firma Raytheon dokona transferu technologii w maksymalnym stopniu, na jaki pozwala amerykańskie prawo i zasady polityki.

Umowa LOA dotyczy pierwszej fazy programu “Wisła” – procesu zakupowego, składającego się z dwóch etapów, zmierzającego do zakupu zintegrowanego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu. W drugiej fazie Polska, zgodnie z deklaracjami, ma nabyć kolejne jednostki ogniowe Patriot, oparty na azotku galu dookólny radar AESA, a także niskokosztowy pocisk przechwytujący SkyCeptor™.

O Raytheon

Raytheon Company, której obroty w 2017 roku wyniosły 25 mld dolarów i która zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie, jest liderem w zakresie technologii i innowacji, specjalizującym się w sektorach obronności i bezpieczeństwa, rynku cywilnym i cyberbezpieczeństwie. Historia innowacji firmy obejmuje 95 lat. Firma oferuje najnowocześniejszą elektronikę, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi C5I™ oraz wsparcie w zakresie wykrywania, efektorów i realizacji misji dla klientów w ponad 80 krajach. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts. Można nas obserwować na Twitterze @raytheon.

IDS_Patriot_Infographic_Anatomy-PL

Informacja dodatkowa:

Grono 14 państw – użytkowników systemu Patriot obejmuje:

 • Stany Zjednoczone
 • Holandię
 • Niemcy
 • Japonię
 • Izrael
 • Królestwo Arabii Saudyjskiej
 • Kuwejt
 • Tajwan
 • Grecję
 • Hiszpanię
 • Republikę Korei
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Katar
 • Rumunię

 

WARSZAWA, 28 marca 2018 r.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa zastrzeżone dla Raytheon, wyłączenie licencji CC 3.0.

12 thoughts on “Polska kupiła system Patriot

 • 29 marca 2018 o 10:54
  Permalink

  OK. Siły Zbrojne RP potrzebowały obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej choć patrząc na możliwości jednych pocisków jakie na razie są w systemie to ta druga ma swoje dość duże ograniczenia. Ja proponuje inne spojrzenie. Koszt systemu to tak ok 17mld PLN, czyli jakieś 1,7 mld bochenków dobrego chleba albo 1,7 mld kostek masła albo 1,7 mld kg mięsa, albo 6,8 mld butelek wody/mleka i to wszystko po cenach detalicznych.
  Coś Wam nie gra? Czujecie smród?
  Co można (było) za 17 mld PLN zrobić w kilka lat, w zakresie obronności, obrony powietrznej to tej właśnie temat do dyskusji. Nie można (było)? A to dlaczego? Nie mamy dostępu do Fizyki, do Chemii, do Matematyki? Nie mamy desek kreślarskich? Zrobili wszystkim lobotomię?
  Kupujmy dalej i bierzmy kredyty. Będzie dobrze. Zaczniemy co prawda umierać z głodu ale co tam.

  Odpowiedz
 • 29 marca 2018 o 11:08
  Permalink

  No trudno, będzie jeden system który nie jest w stanie osłonić niczego realnego bo już wmówiono ludziom że ma osłaniać Warszawę.

  Odpowiedz
 • 29 marca 2018 o 21:40
  Permalink

  @Zbigniew. 29 marca 2018 at 10:54
  Stawiam na to twoje stwierdzenie, jako na wskroś prawdziwe: “Zrobili wszystkim lobotomię?”
  To jest oczywiste, że po 1989 roku Polakom non stop robią “intelektualną lobotomię”, więc nic mnie już nie zdziwi.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 05:49
  Permalink

  Wstrzymałbym się z zakupem zestawów, dopóki stanowisko władz USA w sprawie listu senatorów o zwrot pożydowskiego mienia – nie zostanie satysfakcynująco dla Polski – wyjaśnione.

  Bo to kiedyś trzeba kupić, ale akurat teraz można poczekać kilka miesięcy.

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 10:42
  Permalink

  @Miecław
  Ta data tylko mi nie pasuje bo po prawdzie w 1989 nic specjalnie się nie wydarzyło.
  Proponuje zauważyć pewną dziwną prawidłowość w ciągu dat na prawdę znaczących i to nie tylko w Polsce ale w otoczeniu geopolitycznym jeśli użyć modnego obecnie słowa:
  1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016
  Wszystkie pozostałe daty pomiędzy zdają się być tylko konsekwencją tego co się wydarzyło w tych latach. Gdyby wierzyć że ktoś się posługuje jakimś debilno magicznym kalendarzem to obecny okres będzie trwał do 2028 z tym że pierwsze akty upadku zainicjowane zostaną ze dwa lata wcześniej

  Odpowiedz
 • 30 marca 2018 o 16:04
  Permalink

  @Zbigniew. Niezła spiskowa teoria dziejów z tymi datami. 🙂 Ja mam na to swoje wytłumaczenie, że w każdej dekadzie władza zaczyna gnić od środka na skutek zmęczenia materiału i opanowywania jej struktur przez płytkich intelektualnie karierowiczów a na rynek wchodzi zawsze pokolenie młodych tumanów, których można prawie że dowolnie zmanipulować i wykorzystać w niecnych celach, z uwagi na brak ich doświadczenia życiowego tworząc u nich odpowiednie pokłady buntu. Te siły powodują kryzysy wartości i w zasadzie można nimi sterować z zewnątrz.
  Wnosząc z tego kalendarza, to czeka nas jeszcze 10 lat intelektualnej degrengolady pod rządami fanatyków religijnych.:-)

  Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2018 o 11:04
  Permalink

  100 tys niepełnosprawnych , pod opieka niepracujących matek Zyje z renty 774 zł i 153zł dodatku opiekuńczego To nie wystarczy nawet na pieluchy. 6tyszł kosztuje miesięczna opieka nad tym człowiekiem w DPS. Kogo na to stać?

  Emeryci i Ci ludzie , są poddawani naturalnej eutanazji . Tak się wyrywa kościół do opieki nad nimi . Rodzić i tylko rodzić .

  W takiej sytuacji , gdy problem niepełnosprawnych , rozwiązywałby 1mld. zł rocznie, Wydawanie dziesiątek mld zł. na żelastwo , które i tak nie ma najmniejszej roli w obronie kraju – to ZBRODNIA!!!!!!

  Ludzie bacznie sledza co robią prominenci PiS w tych sprawach . Nieprawda jest, że to nieliczny elektorat . Naród to widzi , poznaje prawdziwe oblicze dyktatorskiej partii. , dla której kupa żelastwa i karmienie przemysłu zbrojeniowego USA , ważniejszym jest , od godnego życia Obywateli . Nie rozumieją , że to Naród, społeczeństwo , jest ich pracodawcą i chlebodawcą , a oni mu winni , pokornie -SŁUŻYĆ!!!!!

  Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2018 o 11:23
  Permalink

  ” Nasz rząd “, SUMIENIE MA CZYSTE < BO NIEUZYWANE!!!!

  Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2018 o 14:06
  Permalink

  Rosja i Niemcy Polskę nie zaatakują. Rosja i Niemcy Polskę zignorują. I to wystarczy nawet przeciw Trójmorzu, i nawet przeciw brataniu się z Ukraińskimi Banderowcami.
  Jedyne poważne co możecie zrobić, to razem z Ukrainą, zbudować własną bombę Atomową, i wymachiwać nią nad Moskwą. Żart polega na tym, że Iran nie może, a Ukraina może. Ukraina ma 16 bloków atomowych o podwójnym zastosowaniu, a Iran nie ma ani jednego. A katedra fizyki jądrowej , założona w 1946r w Warszawie przez byłego asystenta Einsteina, prof. Infelda, dała światu takich fachowców jak prof. Jaworowski. Polska nie ma pieniędzy? Sprzedacie spuściznę po Żydach, i będzie na bombę. I jedyne co Putin wam zrobi, to wzmocni embargo na jabłka i świninę.

  Odpowiedz
 • 21 kwietnia 2018 o 20:19
  Permalink

  @Michał (z Izraela).
  To nie tak p. Michale, braterstwo warszawsko-kijowskie zachodzi na waszym ‘korzennym’ poziomie – MY, POLACY nie mamy z tą hutzpą NIC WSPÓLNEGO! http://macgregor.neon24.pl/
  “Sprzedacie spuściznę po Żydach, i będzie na bombę.”
  Gęsi pipek z Michała… lot nad zniszcząną Warszawą – fly over fail Warszaw https://www.youtube.com/watch?v=_svAHZHE1uA&t=42s
  …kup pan cegłę….

  …I co tu można dodać. Wróciło nowe: antypolonizm w nauce, antypolonizm w kulturze. Tylko kasa płynie a decydenci patrzą nam głęboko w oczy i mówią: „nie mamy waszego płaszcza i co nam zrobicie”. A jak opinia publiczna się robi namolna, to się ją poszczuje „naukowymi wykryciami Centrum Badania nad Uprzedzeniami zlokalizowanym na Stawki 5/7”. O „antysemityzmie wtórnym, mowie nienawiści i mowie pogardy oraz o skłonności prawicy do teorii spiskowych”…http://pink-panther.szkolanawigatorow.pl/bilewicz-siostry-toeplitz-glinscy-oraz-film-i-kasa-czyli-ciagosc

  Odpowiedz
 • 14 maja 2018 o 07:53
  Permalink

  Generał cccccc był jednym z niewielu – żyjących – dowódców polskich sił zbrojnych, którzy za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego potrafili się radykalnie przeciwstawiać wszechobecnej korupcji w strukturach MON. Skrzypczak od 8 września 2011 r. pełnił funkcję cccccc ministra obrony narodowej Tomasza Siemioniaka, a od 2012 do 2013 ccccccc w Ministerstwie Obrony Narodowej. Odpowiadał w MON za cccccc w czasie gdy rząd Donalda Tuska ogłosił wielki plan modernizacji polskiej armii wart blisko 130 mld zł! Jednak zaraz po ogłoszeniu tej strategii ccccccc odszedł z wielkim hukiem z MON. Paradoksalnie w tle jego dymisji pojawiły się oskarżenia o… cccccccc. Nieoficjalnie, wiadomo jednak, że „ktoś” wyciągnął gen. ccccccc cccccc ccccc sprzed lat. Wysoki oficer miał ustąpić ze stanowiska pod presją możliwości ujawnienia ccccccccc materiałów z ccccc ccccccc.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.