Polsce grozi II-gi etap procedury ochrony państwa prawa

graf. red.Komisja Europejska chyba się zdenerwowała, ponieważ życzy sobie, żeby rząd pani Beaty Szydło przedstawił konkrety pomysł usunięcia zastrzeżeń wskazanych przez Komisję Europejską. Chodzi o wskazania pana Timmermansa powstałe podczas jego ostatniej wizyty w Polsce (w kwietniu br.). Komisja przyjęła konkretnie stwierdzone zalecenia i oczekuje ich implementacji od rządu w Warszawie. Jeżeli to nie nastąpi do poniedziałku 23 maja br., to czeka nas przyjęcie przez Komisję istniejącego już projektu opinii dotyczącej praworządności zawierającej ustrukturyzowaną i formalną ocenę obecnej sytuacji w Polsce. W praktyce oznacza to, że 23 maja przestaniemy być dla Unii Europejskiej formalnie państwem prawa.

Artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej przewiduje sankcje dla kraju, który narusza wartości, na których opiera się Unia. Czytamy tam m.in., że „(…) Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może zdecydować o zawieszeniu niektórych praw wynikających ze stosowania Traktatów dla tego Państwa Członkowskiego, łącznie z prawem do głosowania przedstawiciela rządu tego Państwa Członkowskiego w Radzie. Rada uwzględnia przy tym możliwe skutki takiego zawieszenia dla praw i obowiązków osób fizycznych i prawnych.” Źródło [tutaj]. O procedurze można przeczytać [tutaj].

Sprawa jest poważna i niestety nie ma tutaj widoku na pozytywne rozwiązanie tego problemu, którego w zasadzie w ogóle nie powinno być, ponieważ jest idiotyczny i po prostu sztuczny. Niestety jednak już tak wiele zła się stało, że jesteśmy w sytuacji, w której nikt nie chce zrobić kroku w tył, to znaczy się przede wszystkim nie chce go zrobić obóz rządzący, albowiem odbiera to jako przyznanie się do porażki, zresztą całkiem słusznie. Opozycja z kolei również całkiem słusznie, twierdzi że w kwestiach praworządności nie może być kompromisów i to wynika z samej istoty zasady państwa prawa, która w zasadzie w pełni odpowiada byciu w ciąży, na tej zasadzie, że nie da się być częściowo w ciąży, tak również i nie da się być państwem prawa w części.

Ta informacja skorelowała się z informacją o zamiarach kolejnej agencji ratingowej dotyczących naszego kraju. Oznacza to, że w poniedziałek może być istotna presja na Złotego, a już dzisiaj kurs zbliża się do 4,5 PLN za Euro. Ta tendencja jest wyraźna i jednoznaczna, nie można udawać, że tego nie widzimy. Mówimy o totalnym zubożeniu całego społeczeństwa!

Zobaczymy jakie prawa mogą nam zawiesić, samo głosowanie w Radzie to już jest absolutna ściana, ponieważ to oznacza de facto, że przestajemy się liczyć w Unii Europejskiej. Nic wówczas nie możemy zrobić, nawet jeżeli będą decydowali o nas, bez nas. To jest jak najbardziej możliwy i prawdopodobny kierunek obrotu spraw, ponieważ oznacza to mniej więcej tyle, że „Polska dobrej zmiany” nie należy już do klubu państw decydujących o sprawach wspólnej Europy. Zakładaliśmy taki obrót sprawy w jednym z wielu wcześniejszych scenariuszy, zresztą nie tylko my. Nie trzeba chyba pisać jak wielkie to jest upokorzenie i jaka to byłaby hańba dla naszego kraju.

Jeżeli dojdzie do takiego stanu rzeczy, to należy dokładnie się zastanowić nad tym, czy nie powinny być przeprowadzone wcześniejsze wybory parlamentarne, ponieważ konsekwencje upośledzenia naszego kraju w Unii Europejskiej natychmiast odbiją się na generalnej pozycji międzynarodowej naszego kraju. Chodzi o bezpieczeństwo w regionie, jak również przede wszystkim o kwestie ekonomiczne. Poza dalszą postępującą degradacją Złotego, może nam grozić coś tak przyziemnego jak wstrzymanie transz funduszy unijnych, czy też – wstrzymanie mechanizmów działania Wspólnej Polityki Rolnej, a co to oznacza to chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć.

Niestety ewentualne bodźce negatywne ze strony Unii Europejskiej, mające na celu nas dyscyplinować, mogą być przeciw skuteczne. Ponieważ mogą istotnie przyczynić się do nasilenia się nastrojów eurosceptycznych i generalnie ksenofobicznych w wymiarze trudnym do przewidzenia i opanowania.

Jesteśmy więc w trudnej sytuacji, winę za to ponosi obóz rządzący. Nie dlatego bo się sprzeciwił bezprawiu rozpoczętemu w Sejmie przez Platformę Obywatelską, ale dlatego ponieważ odpowiada za całokształt spraw w państwie i obecnie już realne ryzyko powinien był przewidzieć. Przecież warunkiem rządzenia jest skuteczność! Jak mają skutecznie rządzić, jeżeli dali się wpędzić w taką pułapkę!

Prawo i Sprawiedliwość wykazałoby wyższość moralną nad opozycją, gdyby ze względu na interes kraju – wycofało się z wprowadzonych zmian, przywracając stan prawny sprzed ich postulowania. To nic ich nie kosztuje, tylko wygłoszenie formułki w przedmiocie ochrony interesu państwa, wobec niemożności znalezienia kompromisu z opozycją itd. Gdyby to sprytnie rozegrali, to jeszcze mogą umoczyć opozycję, pokazać jak się poświęcają dla dobra kraju. Co i tak nie ma znaczenia, bo zdaje się we wrześniu kończy się kadencja pana Przewodniczącego Trybunału i w ogóle problem zniknie. Czasami rozwiązania najprostsze, a zarazem najbardziej pragmatyczne są najkorzystniejsze. Przecież tu o państwo chodzi! O byt nas wszystkich!

8 myśli na temat “Polsce grozi II-gi etap procedury ochrony państwa prawa

 • 19 maja 2016 o 04:56
  Permalink

  To nic, ważne że wczoraj w Toruniu konsekrowano nową świątynię.

  Odpowiedz
 • 19 maja 2016 o 05:42
  Permalink

  Skończy kapać kasa, będzie wina Tuska, ogłoszą go szatanem i będą egzorcyzmować. W wyniku wyjdziemy z Unii

  Odpowiedz
 • 19 maja 2016 o 07:56
  Permalink

  Wierny….., zadaj se trudu i policz ile Polka straciła z powodu Tuska. To nie jest żaden szatan to niestety prymitywny kamerdyner p. Merkel, jak wielu innych w tej UE. Już kiedyś napisałem z jego wiedzą to w PRL nie nadawał by się na sekretarza POP PZPR w cegielni, zresztą malował kominy i chyba tam się też nabawił choroby wysokości. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • 19 maja 2016 o 15:56
   Permalink

   Mykoła, uważam, że nadto awansowałeś naszego “emigranta” kamerdyner to odpowiedzialna funkcja. Bardzie zaliczyła bym posadę do czyścicieli butów jedwabnym krawatem. Dzięki, że masz odwagę pisać otwartym tekstem.

   Odpowiedz
 • 19 maja 2016 o 15:36
  Permalink

  Tylko czekać jak Komisja Europejska oraz różne Fundusze i Banki przyślą do Polski Trojkę czytaj zarząd komisaryczny, wcześniej ten temat zaczęła przerabiać Grecja.
  Każdy kraj, który jest niegrzeczny czeka los Grecji i kolejne obniżanie ratingu.

  Odpowiedz
 • 20 maja 2016 o 06:49
  Permalink

  Polsce grozi etap procedury ochrony państwa prawa…
  LIKWIDACJA 1066 PRZEZ ,,PiS” ZAPOMNIJCIE NAIWNIACY!!!
  -Zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie generał brygady Krzysztof Król powiedział, że „szpica NATO (VJTF) przyda się, by sytuacje przewidziane w art. 4- podstęp, niepokoje społeczne…
  -Artykuł 4 traktatu NATO, nic nie mówi o żadnej agresji zewnętrznej…
  -Powołane na szczycie sojuszu NATO we wrześniu 2014 roku w Newport Tymczasowych Sił Natychmiastowego Reagowania (ang. Very High Readiness Joint Task Force, VJTF)- to nic innego jak licząca tylko 5 tys. żołnierzy (jak na razie) międzynarodowa brygada, która ma być wspierana przez siły morskie, lotnictwo i oddziały specjalne np. polski „Grom” (proszę zwrócić uwagę w jakim celu i kiedy po raz pierwszy ta policyjno-wojskowa jednostka zostanie użyta w Polsce).
  PS.
  Wszystkie media bez wyjątku to narzędzie do ogłupiania i odmóżdżania okradanych i zniewalanych POLAKÓW. Wspomaga je system „oświaty”, dodatkowo i nieomal nieodwracalnie odmóżdżający prawie wszystkich, którzy przejdą taki system „edukacji” .
  Marionetki polityczne w krajach będących wasalami USA i NATO to wszyscy „ważni” i „wpływowi” politycy Zachodu wypełniający polecenia płynące z wyżyn gabinetów banksterów. Pomocniczymi narzędziami do kontrolowania polityków są Klub Bilderberga, Komisja Trójstronna, CFR i wszechobecna mas…ria.

  Odpowiedz
 • 20 maja 2016 o 17:13
  Permalink

  Nie chodzi kto ma racje
  KE wstrąca się w państwa
  członkowskie.
  Idea UE jest dobrowolnośc
  i poszanowanie wewnętrznej
  polityki .
  To nie PO ani PIS nie ma
  monopolu,to Suweren czyli
  Naród ma ostatnie slowo.
  Rozwiázanie obecnego
  składu TK i rozpisanie
  nowych wyborow sędziow
  do TK. i sprawę zamknie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.