Polityków ocenia się po skutkach a nie po intencjach

Встреча лидеров России, Турции, Германии и Франции 27 октября 2018 года Стамбул. Source: Департамент аккредитации и брифингов Управления пресс-службы и информации Президента России kremlin.ru. Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель, Президент России Владимир Путин, Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и Президент Франции Эммануэль Макрон во время рабочего обеда.

Pani Angela Merkel powinna odejść z polityki w niesławie, co więcej powinna odpowiadać za lekceważenie prawa. Nie powinna również pojechać na słodką emeryturę w luksusowej posiadłości w Ameryce Południowej tylko zamieszkać w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi których nielegalne przekroczenie granicy spowodowała.

Informacja o odejściu pani Angeli Merkel z polityki wstrząsnęła Euro. Oczywiście pani Merkel będzie jeszcze jakiś czas Kanclerzem, jednak odda kierownictwo w partii zapewniającej jej przełożenie polityczne. To początek końca i miejmy nadzieję, że szybkiego.

Niemcy czeka przewartościowanie polityczne, wielu ludzi w ramach sprzeciwu w ostatnich wyborach regionalnych zagłosowało na AfD, wielu na partię ruchów ekologicznych. Dla wielu konserwatywnych i lewicowych działaczy, utrata władzy jest szokiem. Zwłaszcza, że to cena jaką dwa obozy polityczne, rządzące RFN od początku, zapłacą za błąd polityczny tej jednej polityk.

Znając niemieckie realia polityczne nie można uznać, że to był impuls ad hoc. Oczywiście to możliwe, jednak o wiele bardziej prawdopodobne jest działanie z politycznego wyrachowania. Obliczonego na wywołanie kwestią nielegalnych imigrantów efektu docelowego, jakim jest zmiana kierunku ewolucji niemieckiej polityki wewnętrznej. Pani Merkel już od dawna miała świadomość, że „multikulti” to porażka, więc łatwo zgadnąć z indukowaniem jakiej sytuacji musiała się liczyć. Jest bardzo prawdopodobne, że zrobiła to z premedytacją. Polityków ocenia się po skutkach, a nie po intencjach. Warto o tym pamiętać zwłaszcza na naszym podwórku.

Nasza klasa polityczna zachowuje się tak, jakby nie rozumiała co się dzieje dookoła, w tym w szczególności w Niemczech, ale przede wszystkim w relacji pomiędzy naszym otoczeniem a tym, co wynika z niemieckich decyzji. W Turcji spotkali się czterej najważniejsi politycy w naszym regionie świata. Rozmowa dotyczyła przyszłości Syrii i jak należy czytać sygnały ze szczytu, Rosja osiągnęła stabilizację w regionie, na co Zachód właśnie się zgodził. W jaki sposób to zostało skomentowane na jednym z kont mediów społecznościowych pana Prezydenta Andrzeja Dudy – jest najdelikatniej mówiąc trudne (o ile to nie jest atak hakerów). Ponieważ rodzi pytania o kompetencje rozpoznawania rzeczywistości politycznej przez tego pana. Podanie do publicznej wiadomości określenia, że coś takiego jak spotkanie czterech przywódców trzymających się za ręce jest „urocze” – nie mieści się w kategoriach logicznej oceny. Osoba lub osoby, które obsługują konta społecznościowe pana Prezydenta powinny być z tego rozliczone.

Jakby ktoś nie zauważył, to właśnie pani Angela Merkel dokonała ostatniego aktu w swojej polityce, ostatecznie przywracając Rosję na światowe salony, przynajmniej w Europie nikt nie może świadomie mówić dalej o sankcjach i podobnych błędach. Ta epoka właśnie się skończyła, a świadczy o tym gest połączenia dłoni przywódców. Proszę mieć świadomość, że chwilę jak pani Merkel nie będzie w tym gronie a pan Władimir Putin pozostanie. Czy nikt w Warszawie tego nie rozumie? Naprawdę jest tak niesamowicie trudno to dostrzec? Ewentualnie po prostu założyć na zasadzie prawdopodobieństwa? Można grać w bierki jak już się nie ma żadnej zdolności predykcji wydarzeń, jest bardzo prawdopodobne, że po przyporządkowaniu możliwych opcji do poszczególnych patyczków wylosujemy prawidłowe trafienie.

Bycie politykiem, posiadanie władzy nie polega na tym, że składa się dowolne deklaracje, po czym wypisuje się dowolne rzeczy w mediach społecznościowych. Ewentualnie prowadzi się dyskusje publiczne na poziomie problemów gimnazjalnych. Niestety nasza klasa polityczna jest porażająca, osób które w ogóle rozumieją co to znaczy mieć odpowiedzialność za państwo można szukać ze świeczką.

Widać to na przykładzie najnowszego tematu zastępczego w postaci poronionej sytuacji z Marszem Niepodległości, gdzie odmawia się środowiskom narodowym prawa do udziału i wyrażania uczuć patriotycznych. To po prostu żałosne, że robi się problem z czegoś, co powinno jednoczyć nas wszystkich i zasłania się tym tak niesłychanie ważne sprawy w przestrzeni międzynarodowej, jakie zasygnalizowano powyżej.

Odnosząc się jednak to kreowania haniebnego sporu o Marsz, to jak to jest możliwe, że nikt z polityków dobrej zmiany nie jest w stanie zająć jasnego stanowiska? Prawdopodobnie boją się publicznego przypomnienia im przez wspomniane środowiska kwestii migracji ludzi z sąsiedniego kraju, którzy odbierają Polakom pracę? Oczywiście media parówkowe i większość zagranicznych przeżywa uniesienia na temat transparentów, których jeszcze na tym Marszu nie widzieli. Jednak to nie jest normalne, że odmawia się tym ludziom prawa do publicznego demonstrowania swojego patriotyzmu! Uwaga, nie mówimy tutaj o incydentach  moralnie lub nawet prawnie trudnych, takie się zdarzają, jednak one nie są istotą przekazu jakim jest gorąca miłość Ojczyzny przez wszystkich tych ludzi BEZ WYJĄTKU.

Gram nacjonalizmu jest wart nieskończenie więcej, niż warunkowy patriotyzm! Jeżeli rządzą nasi, to jesteśmy patriotami a jak inni to już nie? Od nacjonalizmu nie ma odwrotu, to afirmacja tego, kim się jest w narodowo i terytorialnie zdefiniowanej Wspólnocie. Jeżeli najwyższe władze w naszym kraju dzisiaj odcinają się od ludzi niosących pochodnię polskości, to znaczy że mamy do czynienia z jedną wielką fikcją nawet na płaszczyźnie godnościowej.

Co tej władzy zostaje, poza teatrum polityki godnościowej? Zwłaszcza po tym jak haniebnie przegrali niepotrzebny spór z Izraelem o ustawę o IPN? Na jakiej podstawie w ogóle ośmielamy się podejrzewać, że ludzie odpowiedzialni za te porażki rozumieją co się właśnie stało w Niemczech, a co wcześniej w Turcji? Świat się zmienia, w tym ten który otacza nas prawie bezpośrednio. Co trzeba zrobić, żeby ktoś w Warszawie to zauważył? Mówimy o nowym układzie odniesienia, w którym nie będzie pani Merkel, ale będzie pan Putin…

27 myśli na temat “Polityków ocenia się po skutkach a nie po intencjach

 • 30 października 2018 o 04:48
  Permalink

  Doskonałe i do tego kubeł zimnej wody.

  Realia Panowie, realia.

  No i kasa.

  Kasa Misiu, kasa.

  A Narodowcy?

  To bardzo emocjonalne środowisko.

  Pozostawione samo sobie, jest trochę na marginesie – a nie powinno.

  Idea narodowa wymaga opieki i stałej korekty, żeby to było naprawdę zgodne z naszym interesem narodowym.

  Milczenie na temat zasłaniania lwów na polskim cmentarzu we Lwowie świadczy o skundleniu naszej klasy polityczne, gdzie symbole są przecież takie ważne.

  A Pani Angeli Merkel trochę szkoda.

  Narobiła trochę szkody, ale cały czas STABILIZOWAŁA rozkołysaną Europejską Arkę.

  Czy Jej następca będzie miał ten format?

  A zdjęcie czwórki przywódców w Stambule jest więcej warte niż tysiące artykułów w neoliberalnej prasie Zachodu, gdzie sporo ujadaczy i zwykłych kundelków.

  To są łże media, sterowane przez przegrywające właśnie środowiska.

  Bo zawsze liczy się kasa.

  A tę najlepiej robi się w ciszy i spokoju.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 06:02
  Permalink

  Dawno nie komentowałem ale muszę, ponieważ jest mocno napisane a porównanie do gry w bierki jest po prostu wyśmienite, chociaż myślę że w tym przypadku gra losowa to i tak byłoby zbyt dużo ponieważ nasi politycy jak wiadomo zawierzają siłom nadprzyrodzonym. Więc bierki to wiecie – jak komputer takie wspomaganie, chyba żeby powiązać wynik bierków z przemówieniem Najwyższego? Takim przekazem metafizycznym?
  Też k. jestem w szoku w kontekście tego co siędzieje z naszym krajem. Całość jest bardziej niż niesamowita jest po prostu szokująca i opłakana. Tu często na forum pada określenie Macondo z powieści 100 lat samotności Gabriela Garcii Marqueza, to samo sedno… samo sedno naszej rzeczywistości…

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 07:18
  Permalink

  Paradoksalnie my możemy sobie pozwolić nawet na Kaczyńskiego i Dudę. Spartolić spartolą sporo ale pozycja Polski niewiele się zmieni. Niemcom zaś i Rosjanom nie jest w stanie pomóc nawet super sprytny i do tego heros. Te państwa bezpowrotnie spadną do znacznie niższej ligi bez względu na to jak inteligentni będą ich liderzy. Na tym zdjęciu tak naprawdę najważniejszy jest Erdogan. Francuz to już kompletne nieporozumienie. Pieniędzy jak Niemka nie ma a kilka samolocików zdolnych do akcji w tym regionie to nie jest mocna karta. Putin jest między młotem a kowadłem. Jeżeli będzie dalej drażnił Izrael to znowu będzie jakaś masakra rosyjskich najemników lub spadnie jakiś tam Ił tzn, obecność w Syrii będzie kosztowała Rosję jeszcze więcej. Jeżeli zaś dogada się z Izraelem to Irańczycy zaczną mieszać w Syrii przeciw Rosji. Z drugiej strony wojna handlowa USA-Chiny jest wstępem do otwartej już rywalizacji między dwoma supermocarstwami. Wkrótce świat ponownie stanie się dwubiegunowy i chociaż Rosja chciałaby być być liderem państw niezaangażowanych(chociaż Rosjanie pojmują tą grupę jako trzeci biegun) to geografia i surowce są dla Rosjan na tyle pechowe w tej nowej rozgrywce, że supermocarstwa na pewno nie pozwolą na neutralność państwa moskiewskiego. W Waszyngtonie a zwłaszcza w Pekinie rozumieją, że Rosjanie będą chcieli czekać i wejść do akcji w ostatniej fazie gry. Aby więc tego uniknąć zwłaszcza Chińczycy będą musieli maksymalnie osłabić Rosję zanim rozpoczną akcję na południu. już wkrótce zobaczymy czy putinowska Rosja stoi na solidnych fundamentach. ja osobiście wątpię.

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 08:27
  Permalink

  Do czego prowadzi nacjonalizm przykładem jest Upadlina, pisanie historii na nowo,hołd Bandery ,pretensje terytorialne,zamazywanie polskości Lwowa! A my jesteśmy lepsi( zamazywanie osiągnięć PRL,hołd Żołnierzy Wyklętych, rusofobia)? W kwestii postępowania Adriana niech wypowiedzą się ci którzy łączyli z nim nadzieję,ja oprócz przekleństw nie mam słów!

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 08:51
  Permalink

  Bob,na Ciebie podobnie jak na Adriana nie mam słów! Kiedy ty w końcu zrozumiesz,że bez Rosji żaden problem współczesnego Świata nie da się rozwiązać.!Zrozumieli to uczestnicy spotkania w Stambule, zrozumiał to Trump spotykając się z Prezydentem Rosji 11 listopada w Paryżu, tylko ty oprócz poniżania Rosji “ni hu.. nie ponimajesz”!

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 09:45
  Permalink

  Nie wiem, kto tu bardziej “odjechał”, pan Krakauer czy @bob

  Panie Krakauer

  Pan trochę pisze tak, jakby “chłopaki” Pana odwiedziły w domu, bo przecież to nie alzheimer

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 10:32
  Permalink

  Jak na razie to jedynie pan Putin może pochwalić się jakimiś pozytywnymi skutkami w polityce, bo zachodni politycy swoją głupotą i maniactwem zaprowadzania demokracji tam, gdzie ludzie do tego nie dorośli, doprowadzili do gigantycznej katastrofy humanitarnej i ekonomicznej, która wygnała miliony ludzi z domów. Zaoferowanie im jednak mieszkań i socjalu u siebie to jeszcze głupszy pomysł. Odejście pani Merkel natomiast może być tylko zabiegiem kosmetycznym, tak jak u nas wymiana pan Szydło na pana Morawieckiego.

  @Inicjator
  30 października 2018 at 04:48

  “A Narodowcy?

  To bardzo emocjonalne środowisko.

  Pozostawione samo sobie, jest trochę na marginesie – a nie powinno.”

  Słuszna uwaga. Zważywszy na problemy emocjonalne tego środowiska (uwaga- nie neguję ich gorącej miłości do Polski), które reaguje bardzo impulsywnie, jak typowy tłum, zasługuje na uwagę i odpowiednie reakcje ze strony zarówno obywateli i państwa, którego są obywatelami i potencjalnymi obrońcami. Ci ludzie myślą w sposób bardzo prosty, wręcz czarno-biały, więc można ich łatwo sprowokować, co może zostać użyte do wywołania zamieszek. Wskutek decyzji pana Prezydenta mogą czuć się wykluczeni, a to wzmacnia negatywne emocje, na jakich oni, niestety nie do końca bez podstaw, bazują. Czy w tak ważne święto naprawdę nie stać nas na to, by znów bawić się w wykluczenia?

  @wlodek
  30 października 2018 at 08:27

  Nacjonalizm jest tą postawą, która ze względu na swoją specyfikę może łatwo przerodzić się w szowinizm, ale pamiętajmy, że nacjonalizm nie jest szowinizmem. Jest dla narodu tym samym, co patriotyzm dla ojczyzny. Niestety nic nie poradzę, że większość z tych ludzi, którzy mienią się nacjonalistami myśli zbyt prosto i infantylnie, by zrozumieć książki tak wybitnej postaci jaką był Roman Dmowski, który przedstawiał współczesny mu świat tak, by jednocześnie nauczyć Polaków realistycznego myślenia o polityce – że Polacy to jeden z wielu narodów i żeby móc realizować interesy własne, należy znać i rozumieć interesy narodów zarówno wokół własnego podwórka, jak i tych rozsianych po całym świecie, szczególnie wielkich mocarstw. Ciężko dzisiaj coś poradzić na to, że jego książka “Myśli nowoczesnego Polaka” była nowoczesna na przełomie XIX/XX wieku (aczkolwiek zawiera sporo elementów aktualnych i dziś), a obecnie w zmienionych warunkach XXI wieku należałoby te myśli zaktualizować i dostosować do nowych realiów. To jednak zadania dla kogoś z umysłem równie wybitnym, co Roman Dmowski. Takich niestety brak obecnie wśród polskich nacjonalistów, stąd i to środowisko jest takie specyficzne.

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 12:45
  Permalink

  Komentatorowi “wlodkowi – zdarza się często mylić pojęcia: szowinizmu z nacjonalizmem myślę że jest to jeszcze pozostałość
  w podświadomości z minionego systemu, gdzie potępiano w , zwłaszcza do 56′
  wszelkie ‘odchylenia”, a już przede wszystkim szczególnie, wyższy stopień patriotyzmu
  – miłość do własnej Ojczyzny. Dlatego proponuję kom. Włodkowi,
  odsłuchanie na “youtube” – wykładu pt.” Rola dzieci i wnuków stalinistów w odradzaniu się stalinizmu w Polsce”. Przytoczę
  komentarz uzupełniający do wykładu zamieszczony jako
  uwaga własna “pewnego” komentatora, cytuję dosłownie ” – Ze wszystkim się zgadzam co mówicie. Mam jedno moje małe ale ! W Polsce nigdy nie było stalinizmu , a teraz nie ma post stalinizmu. W Polsce był żydokomunizm , a obecnie jest post żydokomunizm w kolejnym tj. II i III pokoleniu /dzieci i wnuki/ . Czy ten zamierzony błąd semantyczny prelegentów / wykładowców, a w zasadzie logiczny ma znaczenie ? Dla mnie ma ! Dowodzi o ich nieszczerych intencjach wobec Polski i Polaków.” Pod powyższym stwierdzeniem podpisuję się – oburącz. 🙂 Amen.

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 12:59
  Permalink

  Xun,oczywiście się zgadzam z takimi uwagami.Ale gdzie jest ta czerwona linia między nacjonalizmem a szowinizmem? Mnie wystarczy to co się dzieje na Upadlinie gdzie pod hasłami nacjonalizmu kryje się szowinizm i pogarda dla sąsiadów. Dlatego do mnie przemawia “Patriotyzm”,kocham Polskę i mam szacunek do sąsiadów ( nie dotyczy to polityków). Pozdro

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 13:53
  Permalink

  Русофобия началась не сегодня, не в 2014 году, не в 1991 и даже не в 1941 году. Ей много веков, это постоянный спутник западного менталитета. И когда мы говорим, что к нам сегодня в мире относятся настороженно, потому что мы сделали или не сделали что-то – это полная ерунда. Русофобия началась не при Путине, не при Сталине, не при Николае II и даже не при Александре I. Она уходит куда-то во времена, когда Стамбул ещё назывался Константинополем.

  Сравнивая поведение наших западных соседей и как мы к ним относились, каждый раз сравнение не в их пользу. Хотелось бы сказать, что мы одинаковые, но мы совсем разные. Никогда мы не относились к ним так, как они относились к нам, причем мы к ним никогда так плохо не относились даже после того, как они демонстрировали самое бесчеловечное отношение к нашим пленным, нашим городам и нашему мирному населению. Речь не только о фашистах, нацистах и Великой Отечественной войне», – рассказал писатель. – …. Mikołaj Starikow.
  ………………………………………

  Клан Баруха – старейшая семья которой служат Ротшильды и Рокфеллеры. Настоящие хозяева всегда в тени

  https://www.youtube.com/watch?v=3ojdaGgAwy8&t=372s

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 16:03
  Permalink

  Pytanie: Czy widziałeś zdjęcie ze spotkania prezydentów Putina, Erdogana, Macrona i kanclerz Merkel w Istambule?
  Odpowiedz: Widziałem?

  Pytanie: “Urocze ..”?
  Odpowiedz: Na twarzach sfotografowanych osób nie był widać radości. Raczej troskę i powagę. Tak jak by się obawiali tego co robią.

  Pytanie: Skąd to nagłe zainteresowanie Niemiec i Francji sytuacją w Syrii?
  Odpowiedz: Nie podoba im się rozkręcania na nowo konfliktu w Syrii. W Istambule pewnie też kombinowali jak przyspieszyć zakończenie konfliktu na Ukrainie. Ale mieli i inne, ważne problemy do przedyskutowania.

  Pytanie: Wydawało się, że konflikt w Syrii był prawie zakończony?
  Odpowiedz: Tak się wydawał. Tylko, że trudno sobie wyobrazić aby było prawdziwe tłumaczenie, że rakieta rosyjskiej produkcji, wystrzelona spod rosyjskiej bazy wojskowej zestrzeliła rosyjski samolot. Prawdopodobnie była to prowokacja do nowej konfrontacji.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedz: Prawdopodobnie był to początek akcji mającej na celu wyeliminowanie rosyjskiego lotnictwa w Syrii i ułatwienie w ten sposób działań wojennych 63 000. bojownikom w Idlib. A są to bojownicy dobrze uzbrojeni, dobrze wyszkoleni, zaprawieni w walkach i którzy rwą się do wojaczki.

  Pytanie: Jak to było widać, że zestrzelenie rosyjskiego samolotu to prowokacja?
  Odpowiedz: Szukano pretekstu do konfrontacji. Mówiono o ataku chemicznym. Na Morzu Śródziemnym Rosja i Stany zgromadziły przeogromne siły morskie. Tyle, że obecność amerykańskich lotniskowców oraz lotnictwa strategicznego w państwach arabskich dawała USA przewagę. Gdyby Rosja rozpoczęła działania odwetowe za strącenie swojego samolotu zwiadowczego to by przegrała to starcie.

  Pytanie: Czyli Rosja cofnęła się kolejny raz?
  Odpowiedz: I tak, i nie. Nie przeprowadziła działań odwetowych ale wprowadzą do Syrii systemy przeciwlotnicze S-300.

  Pytanie: Wracajmy do Istambułu. Czym się zakończyło to spotkanie?
  Odpowiedz: W sprawie Syrii tym, co już ustalono wcześniej.

  Pytanie: Czyli?
  Odpowiedz: Syria będzie miała nową konstytucję, która zagwarantuje autonomię Kurdom i pewnie innym obszarom gdzie większość mają Sunnici. Będą nowe wybory prezydenckie.

  Pytanie: A te “splecione dłonie”?
  Odpowiedz: To był sygnał dla Stanów i jego sojuszników, że powstaje “opozycja” dla ich możliwych działań w Europie i na Bliskim Wschodzie.

  Pytanie: Opozycja dla Stanów?
  Odpowiedz: Na obszarze Europy i Bliskiego Wschodu pojawiły się nowe, nieformalne “sojusze”. Stany, Izrael, WB, Polska, Ukraina i Rumunia tworzą nowy “sojusz”, anty rosyjski i częściowo anty unijny.

  Pytanie: A drugi “sojusz”?
  Odpowiedz: Niemcy, Francja i Włochy zaczęły widzieć swoja przyszłość bardziej we współpracy z Rosją i Turcją niż Europą Środkową i Wschodnią.

  Pytanie: Co może prowokować państwa Starej Unii do sojuszu z Rosją?
  Odpowiedz: Strach i pragmatyzm. Zrywając ustalenia w sprawie Iranu, prezydent Tramp próbuje odciąć Starą Unię od pieniędzy jakie pojawiają się ze sprzedaży irańskiej ropy.

  Pytanie: Czyli po uderzeniu Stanów w Rosję i Chiny może przyjść uderzenie w Unię?
  Odpowiedz: Tego mogą obawiać się państwa starej Unii, a w szczególności Niemcy. Obietnica prezydenta Trampa o nałożeniu dodatkowych ceł na niemieckie samochody stanowi takie zagrożenie. Stanom już udało się “podporządkować” sobie Meksyk, Kanadę, Japonię i Kore Południową. Te państawawyszły z założenia, że nie ma co się “kopać z koniem”.

  Pytanie: Czyli w Istambule mogły zapaść jakieś decyzje w sprawie irańskiej ropy?
  Odpowiedz: Myślę, że to był główny cel spotkania.

  Pytanie: Co mogli ustalić?
  Odpowiedz: Jak zastąpić, łatwy do kontrolowania przez Stany, morski transport irańskiej ropy, transportem lądowym.Np. pociągami do Rosji, pompowanie jej do rosyjskich ropociągów i przesyłanie do Europy. Również jak zastąpić opłaty w dolarowych opłatami w Euro.

  Pytanie: Jak państwa Starej Unii przekonają pozostałych członków Unii do słuszności pomysłu zbliżenia się do Rosji?
  Odpowiedz: Tego im się nie uda zrobić.

  Pytanie: Co w takim razie?
  Odpowiedz: Aby ograniczyć wpływy nowych członków w Unii, Stara Unia będzie starała się przekształcić Unię Europejską w Wolny Rynek Handlowy. W ten sposób zostaną wyeliminowane ograniczające “współzależności” miedzy członkami Unii. Państwa Starej Unii uzyskają większą swobodę do działania na arenie międzynarodowej. My uzyskamy większą “niezależność”.

  Pytanie: Czy udad się Starej Unii zrealizowąc te plany?
  Odpowiedz: Sadząc po minach przywódców z fotografii zrobionej w Istambule nie są oni wielkimi optymistami. Raczej przewidują “schody”. Ale zdecydowały sie skoczyć “na głęboką wodę”. Zrobiły podobnie jak wcześniej Rosja i Chiny.

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 16:21
  Permalink

  Niemcy czeka nie tyle przewartościowanie polityczne co przewartościowanie walutowe. Marka niemiecka została zastąpiona euro. Obecnie euro ma zbliżoną wartość do dolara czyli mizerną.
  Cieszmy się, że mamy jeszcze złotówkę.
  Choć pewien ród znający się wybitnie na finansach i zamieszkały głównie NY oraz London City też może zadbać o inflację w Polsce.

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 16:26
  Permalink

  Krzyku, na pewno w jednym się nie myle, do czego prowadzi twoja postawa,kierunek tragedia w Pittsburghu .Że względu na p.Józefa nie będę pytał o twoje samopoczucie po tej tragedii ,chociaż mogę przypuszczać?Czy Jezus był Żydem?

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 16:41
  Permalink

  @wlodek
  30 października 2018 at 12:59

  “Ale gdzie jest ta czerwona linia między nacjonalizmem a szowinizmem?”

  Bardzo dobre pytanie na które jednak będzie ciężko znaleźć odpowiedź. Z pewnością jest bardzo cienka, co pokazuje wspomniany przez ciebie ukraiński przykład. Do polityków niestety ciężko znaleźć szacunek, chyba tak samo ciężko jak tą linię. Pozdro również

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 17:38
  Permalink

  Powyzszy felieton jest wysoko chaotyczny,moze z uwagi na konieczny kamuflaz,gdyz wiele tematow nie wolno bezposrednio omawiac ,ba nawet nie wolno uzywac pewnych slow, wiec takie oto lawirowanie na wzor jesiennych lisci podczas wietrznej pogody jesienia…..

  A wiec felieton jest konglomeraten moze i 100-tu tematow, niejako jak rozczepienie swiatla, czesciowo z laserwowa szybkoscia….

  Czy Merkel dzialala tu z premedytacja? No bo ja wiem ?……i jaki diabel siedzi w jej lbie i czyje to rozkazy,jak zdalnie sterowany robot wypelniala ta kobita, byla sekretarka FDJ ( komunistyczna oraganizacja harcerzy w NRD ), zwlaszcza przez ostatnie lata i wszystkich dookola dezymujac ( usuwajac z wszelkich stanowisk, jak w mitologii klasycznej ) a sama siedziala na tronie, jak “ciec’ “(“dozorca ” przy bramce )nie podejmujac zadnej decyzji i to w zadnej dziedzinie,jedynie dyktatorskie naloty miala,jak.dosla rozkaz…..

  W j.niemieckim jest takie okreslenie “würstcheln”, co oznacza dokladnie wypenianie “jelit na kielbasy” nadzienniem / miazga, cos taka a’la silowa przepychanka wszyskich odpadow,lyk i latek miesnych nawet i z przemielonym na mase kielbasiana papierem toaletowym, co stosowala wiecznie przejmujac a to “socjalistow” a to.od “zielonych” ich koncepcje,jak miala noz na gardle i oczywiscie na pare godzin z wojazy zagranicznych na koszt podatnika wpadla “do domu”, na fale protestow i wogole degrengolade, katastrofalny brak.mieszkan i ich drozyzne i to z jej winy po ratowaniu €uro i rzuceniu “spadochronow” powykupowano w Niemczech i gdzie indzirj cale ulice z budynkami i porobiono tam palace z granitowymi lazienkami i czesto zlotymi armaturami…ponad 12mln ludzi w Niemczech gloduje w tym inwalidzi,seniorzy i dzieci, brak sredniego i lekarskiego personelu medycznego…nic ,nic Merkal jest glucha i slepa..byc swiadkiem czegos takiego,wspolczesnej apokalipsy….ani dyskusje w TV ani powstanie partii radykalnych,ani masowe mordy i akty teroryzmu..to ja nie obchodzi i nie wrusza..oba jest w swoim transie czy moze pod wplywem narkotykow….w niedziele wieczor,po wyborach w Hesji w politycznym TV-Show “Anne Will” mowi jej generalna sekretarka tj. jej partii, niejaka Annegtrett Karmp-Karenbauer i to zdecydowanie ( taki cyrk az do wymiotow ), ze Merkel na poczatku grudnia, na zjezdzie partii CDU bedzie dalej kandydowala na prezydentke=przewodniczaca ( “Vorsitzende “) swojej parii i w 2021 dalej na urzad kanclerski…( sic !!!),….obecna w studio jako dyskutant /komentator dziennikarka “Der Spiegel”, pani Christiane Hoffmann w badzo lagodny i bez inwektyw i emocji sposob ale z taka zwykla,prosta oczywistoscia powiedziala, ze Merkel musi w tej sytuacji politycznej i wogole w godny sposob od natychmiast zaczac przeprowadzac przejecie wladzy w inne rece, od natychmiadt….w godny sposob !!! Inny gosc w studio, bardzo rzadki bywalec takich dyskusji prof. Vorlaender( badacz partii politycznych itd.) w bardzo lagodny i grzeczny sposob powiedzial, ze jesli Merkel teraz sama nie opusci swoich stanowisk, to najdalej za ok.5 tygodni podczas zjazdu partii CDU w Hamburgu bedzie brutalnie zdetronizowana przez swoja partie…te 2 osoby i to z uwagi na brak emocji i zbednych uzasadnien jak czarodzieska rozka przebudzily lub wyrwaly Merkelz jej transu, gdyz w poniedzialek pekla “bomba”, ze cesarzowa od zaraz nie kandyduje ani na “prezeske” partii ani na urzad kanclerza i nawet nie kandyduje na zaden inny urzad ( !!!), min. o czym sie glosno mowilo,na “gownegokomisarza UE”,czy glownego sekretarza ONZ….zaraz na gleldzie poszly wszystkie akcje do.gory i zo.o cale 2 punkty,jest kupe inwestorow chcacych inwestowac w Niemczech i w UE….i jaj z rekawa pojawilo sie natychmiast 2 nawet swienych kandydatow na jej stanowiska,(beda kandydowac w grudniu na zhezdzie partii CDU w Hamburgu )min. Jens Sphan ( klocil sie z Merkel,zeby mu zatkac “morde” cesarzowa zrobila go federalnym ministrem zdrowia ) i Friedrich Merz,ktorego cesarzowa dislownie “otrula”,i ktory wycodal sie z polityki…ovaj sa mlodsi cesarzowej o cos ok przynajmniej 20 lat, maja badzo dobra prezencje i nosza garnitury i mowia w tzw.wysokoniemieckim jezyku, np.na pytania dzienikarzy odpowiadaja..Sphan uchidzi za konserwatywnego ale jako cos 38-letni stoji w zyciu,ten F.Merz uchodzi za bardzo zblizonego z gospodarka i na pewno nie bedzie opiwiadal bzdur o energii odnawialnej..swoja kandydature zlozyla tez natychmiast ( !!!) generalna sekretarka CDU, owa Annegrett Kamp-Karenbauer….mnie sie zbiera na wymioty,jak ja ja widze i slysze ( kobita sepleni, jest prowicjonalna gaska i chce wszystko dalej..jak Merkel…hmmm…)..Ludzie na ulicy to mowia,jak ta “niewidzialna sila “( Soros nie Soros ) nie bedzie narkotyzowac ani pana Sphan’a ani pana Merz’a i nie “wybierze” ( po cichu ) tej facetki AKK (to jej skrot prasowy ) to wszysko po Merkel moze byc tylko lepiej…..ludzie boja sie, ze tu ktos obcy miesza….i istnieje po tych doswiadczeniach z Merkel strach przed “abrakadabra “…..przeto slow @Incjator, ze Merkel to” niby szkoda “nie moge ani odrobine zrozumiec,gdyz ona Francje i Wlochy oraz Grecje zdecymowala do tragedii i miejscami z 80 % bezrobociem, na propozycje Macron’a o refirmie UE i wogole to nawet nie odpowiedzila w zadnej formie,”Macron’a zaglodzila na smierc”,przedtem zrobila to z Wlochami i Matto Renzi…Wlochy to moze jak sie potencjalni nowi kanclerze Niemiec nie postaraja o naprawe to i ostencacyjnie wysrapua z UE i “nas***a ba walute €uro, ktora ich zrujnowala…Niemcy (wraz z Holandia ) powinni opuscic strefe €uro, bo kryzys €uro jest sztucznie kamuflowany poltyka 0% CBE i masowym wykupowaniem mieszkan ( betonowe zloto ) i nieruchomosci, musi sie tez skonczyc niemiecki dumping na rynku pracy i nie moga z calej Europy i swiata naplywac tu ludzie do pracy….jest pilnych 100 tematow…pilnych..( !!!) ..takze temat energii w Niemczech i w UE, takzw sankcji w stosunku do Rosji w obliczu radykalizacji i ekspansji Chin…moze z uwagi na wage tych problemow zorganizuja wczesniej ten zjazd partii CDU…?

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 18:04
  Permalink

  Hallo komentatorze@wlodek ….ta sytuacja z Ukraina jest wiecej niz dramatyczna i dla Polski i dla calej Europy,takze dla zwyklych ludzi na Ukrainie,ktorzy tam maja “dopust bozy” i “Nieboska komedie”…..zachodnie tereny Ukrainy byly i sa tak mocno zwiazane z Monarchia Habsburgow i z Austria, takze ichni nationalizm,ktory z uwagi na wieczna pogarde zachodu przerodzil sie w taki szowinizm i faszyzm, to okropna rzecz ale tez wolanie o pomoc, jak konajacy prosi o usmierzenie bolu…..otwarta,krwawiaca rana z Polska,otwarta ,krwawiaca rana z Rosja…jedynym lekarstwem, by te rany zabliznic jest nowa UE od Lizbony do Wladywostoku innaczej nawet moze dosc do 3WS…..czy sie tu nowi kanclerze Niemiec obudza z “snu nocy letniej”…jest tez taki dramat teatralny i swietny tekst “Poskromienie zlosnicy”
  ( “Poskromienie Ukrainy”) W. Shakespeare … ..jak Clintonowa przestala przysylac prowianty na Ukraine to sie nawet o Ukrainie tu nie mowi.. …. “pan tu panie Kropielnicki bawicie sie po pachy a ja gore, a ja gore….” Erdogan zaprosil Merkel,Macrona i Putina na rozmowy o Syrii..czy Erdogan.ma zaprosic na rozmowy o Ukrainie..zreszta bez nowej UE.od Lizbony do Wladywostoku nic sie zmienic nie bedzie moglo….

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 18:46
  Permalink

  @włodek: w pełni solidaryzuję się z każdą Twoją wypowiedzią pod tym felietonem. Myślę tak samo. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 20:06
  Permalink

  Królowo, ze względów rodzinnych(cześć rodziny została zamordowana z rąk ukraińskich nacjonalistów),tematyka nacjonalizmu jest mi bliska.Jak to się stało że wczorajszy sąsiad stał się katem? Mieszkam na Śląsku gdzie dzięki polityce Ziętka i Gierka ( jeden Ślązak drugi Zagłębiak) i mimo usilnych starań Prezesa z jego” utajnioną opcją niemiecką” to mam nadzieję nacjonalizm to przeszłość! A za wzrost zbrodniczego ukraińskiego nacjonalizmu z elementami faszyzmu jest odpowiedzialna Europa i USA ( w tym i Polska)! Obyśmy się kolejny raz nie obudzili z ręką w nocniku! Pozdro!

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 20:22
  Permalink

  Lechu, dobrze że jesteś na tym forum,ja miałem podobny problem.Teraz mając doświadczenia z kampanii i te setki głosów na bezpartyjnego socjalistę uświadomiły mi że co prawda potrzeba czasu, ale ad novum!A kropla drąży skałę w tym i skałę bezradności i zwyczajnej głupoty!Pozdro.

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 20:43
  Permalink

  Zięba: Polskie dzieci są niszczone genetycznie! O ustawie ws. szczepień, Kukizie i wyborach w Polsce
  Pro “nasze” wybory.. (system szwajcarski) głos p.Zięby. 04:05 cytuję za p.Ziębą, “ja bym chciał
  żeby do Polski przyjechał prof. Matyja”… czy muszę pisać TU na forum OP
  to jest p. Matyja?
  ……………….
  W.Sumliński – Kwaśniewski, Kuna, Żagiel – czy to ich bał się Papała? https://www.youtube.com/watch?v=K2XnJxY5qx4
  ‘Ziomal” – sporo mówi, nie tylko mówi co wie – głównie, WIE co mówi. I tak trzymać.

  @wlodek. Pisze. “Ale gdzie jest ta czerwona linia między nacjonalizmem a szowinizmem?
  Hmmm…odnoszę wrażenie że komentator nie czyta tekstów KRAKAUERA, albo
  druga ewentualność, i już w tym momencie pozostaje tylko zarekomendować: https://www.bilobil.net/pl/dzialanie/bilobil-poprawia-sprawnosc-umyslowa/

  Ps. Komuniści wypaczyli sens i znaczenie słowa – nacjonalizm.

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 20:58
  Permalink

  @wlodek. Pyta. “Czy Jezus był Żydem?’
  Zapytanie skierowałeś “na Berdyczów”, moja propozycja jest taka,
  najlepiej zapytać ‘u źródeł”, jeno TU też widzę problem – źródło już
  nie jest prawdziwym rodnikiem, wybija cienko, zalewane
  wypływającymi “fenikaliami”. Artystycznej improwizacji owego wyrazu dokonał bohater pewnego ‘kultowego” serialu.

  Odpowiedz
 • 30 października 2018 o 21:52
  Permalink

  @Mikolaj
  30 października 2018 at 16:03

  “Stany, Izrael, WB, Polska, Ukraina i Rumunia tworzą nowy “sojusz”, anty rosyjski i częściowo anty unijny.”

  Z tego wynika, że pierwsze trzy państwa ewidentnie chcą rozpirzyć kontynent w imię swoich własnych, sobie wiadomych, celów. Trzy ostatnie państwa to raczej takie konie do zbicia. Ale czy drugie państwo jest jeszcze świadome swojego położenia geograficznego?

  Odpowiedz
 • 31 października 2018 o 00:11
  Permalink

  @ Xun Zi Napisałem “sojusz” w cudzysłowie bo wiem, że sytuacja na świecie rozwija się bardzo dynamicznie. To może być sojusz tylko tymczasowy, chwilowy.

  Przecież gdyby w Polsce PO utrzymało władzę, to było by nam “bliżej” do Niemiec niż do Stanów. I trzymali byśmy kciuki za pozostaniem silnej Unii.
  PS. Wydaje mi się, że Izrael, WB, Polska, Ukraina i Rumunia włożyły wszystkie jajaka do jednego koszyka.

  Gdyby w Stanach prezydenturę wygrała pani Clinton, to właśnie Stany i Niemcy byliby wielkimi sojusznikami.

  Gdyby, gdyby,.. Ale najnowsza “historia” toczy się w taki sposób, że mało kto jest w stanie przewidzieć co będzie jutro.

  Odpowiedz
 • 31 października 2018 o 08:31
  Permalink

  @Anonim
  31 października 2018 at 00:11

  Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że sojusze są tymczasowe. Tak samo jak i unie. Zobaczymy jak długo potrwają obecne sojusze.

  Odpowiedz
 • 31 października 2018 o 12:45
  Permalink

  @Anonim. Wszyscy gdybają, i stąd właśnie wykluwa się wielka polityka, pójdę dalej w gdybaniu- gdyby w USA zwyciężyła opcja neokomunistyczna,
  czytaj trockistowska, prawdopodobnie maszerowalibyśmy na Rosję,
  zważywszy że korzenie owej trockistowskiej elity, sięgają terenów b.Rosji…dlatego że “oni” nienawiść do Rosji “wyssali z mlekiem matki”.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.