Polityka międzynarodowa i jej wpływ na walkę z koronawirusem

USNS_Comfort_in_NYC,_1_April_2020 By Featous – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88842611

Jeszcze chyba nie zdarzyło, się tak w historii ludzkości, że niemal wszyscy na globie są zjednoczeni w walce z jednym wrogiem. Wrogiem, niewidzialnym podstępnym i zabójczo groźnym. Wrogiem, który zaatakował nasze zdrowie, przyzwyczajenia, zachowania, globalną ekonomię, ma wpływ na niemal każdy aspekt naszego życia i zachowania.

Wszyscy starają się walczyć z wirusem, przechodząc swoisty test z człowieczeństwa. Wirus atakuje w niespodziewanych miejscach nie znamy ani miejsca ani czasu i tak było między innymi na wycieczkowcu „Costa Pacifica”, kiedy okazało się, że na pokładzie mogło dojść do zarażeń i 20 marca rząd francuski wprowadził kwarantannę – turyści utknęli na pokładzie. W wielonarodowej rzeszy turystów nie brakło i Rosjan Przedstawiciele władz francuskich wyjaśnili swoją decyzję możliwą obecnością na statku osób zakażonych wirusem COVID-19 oraz chęcią nie pogarszania sytuacji epidemiologicznej w ich krajach.

W całej przykrej sytuacji, okazało się, że pasażerowie z rosyjskimi paszportami zostali zablokowani na pokładzie w przeciwieństwie do obywateli UE. To niesymetryczne traktowanie obywatel Federacji Rosyjskiej nie miało wpływu na oświadczenie władz Federacji Rosyjskiej, iż jest gotowa wesprzeć kraje UE w walce z koronawirusem i zapewnić im niezbędne środki medyczne i sprzęt.

Tydzień później Rosja, pomimo prowokacyjnych działań niektórych przedstawicieli Unii Europejskiej, wysłała do Włoch 14 samolotów z ruchomymi systemami dezynfekcji, wyposażeniem ochronnym, sprzętem i zespołami wysoko wykwalifikowanych lekarzy wojskowych. Rosyjscy specjaliści natychmiast zaczęli udzielać pomocy medycznej ciężko chorym ludziom w najbardziej krytycznym momencie, jak nikt inny nie chciał pomóc Włochom! Personel wojskowy Войска радиационной, химической и биологической защиты Вооружённых сил Российской Федерации (Radiological, Chemical, and Biological Defense RKhBZ) Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zdezynfekował pensjonaty dla osób starszych, oczyszczając pomieszczenia o łącznej powierzchni kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych.

Przykrym jest fakt, że niektórzy eksperci w krajach zachodnich między codziennym rejestrowaniem liczby osób zarażonych i zmarłych z powodu koronawirusa a próbami przewidzenia tragicznych skutków ekonomicznych izolacji i kwarantanny, znajdują czas na obwinianie Rosji za udzielanie Włochom pomocy humanitarnej. Niestety wielu dziennikarzy we Włoszech, którzy dziś zajmują drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych pod względem liczby potwierdzonych przypadków COVID-19 (ponad 115 tysięcy osób), widziało tylko „geopolityczną i dyplomatyczną ofensywę Władimira Putina” w rosyjskiej pomocy.

We włoskiej i potem europejskiej prasie pojawiły się komunikaty, że „wśród rosyjskich dostaw 80% materiałów jest bezużyteczne dla Włoch”. W USA, gdzie ponad 1700 osób zmarło w zaledwie jeden, wybuchł prawdziwy skandal między użytkownikami sieci społecznościowej Twitter, po tym, jak Rosja udzieliła Włochom pomocy humanitarnej. W kontekście pozytywnej reakcji dużej części amerykańskiej opinii publicznej na rosyjską pomoc dla Włoch, niektórzy użytkownicy skrytykowali rosyjski rząd, wzywając włoskie władze do „dezynfekcji sprzętu przywiezionego przez Rosjan i sprawdzenia pod względem sanitarnym”. Część amerykańskiego establishmentu potępiła prezydenta Trumpa, który zadeklarował możliwość akceptacji rosyjskiej pomocy w walce o życie amerykańskich obywateli.

Tymczasem zachodni dziennikarze wcale nie są zawstydzeni faktem, że ataki na Rosję pod wyraźnie naciąganymi pretekstami mają miejsce na tle absolutnej bezczynności kierownictwa Unii Europejskiej, co pokazało niezdolność do koordynowania działań w celu zwalczania koronawirusa, a także brak chęci Stanów Zjednoczonych w niesieniu pomocy swoim europejskim sojusznikom w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się pandemii. Brak amerykańskiej pomocy dotyczył serii szybkich testów w celu zdiagnozowania infekcji, a także niezbędnego sprzętu medycznego i sprzętu do dezynfekcji.

Wydawałoby się, że nic nie łączy ludzi jak zwykły żal. Zawsze w walce ze wspólnym wrogiem znika w tle niechęć i niezgoda. Teraz we wszystkich krajach wirus COVID-19, który rozprzestrzenia się po całej planecie z niewiarygodną prędkością, stał się takim wrogiem. W tych warunkach „wojna sankcji” i tarcia polityczne powinny zniknąć lub być przesunięte na dalszy plan, a całą uwagę należy skierować na wspólną walkę ze śmiertelną infekcją. Dlaczego tak na Zachodzie się nie dzieje?

10 thoughts on “Polityka międzynarodowa i jej wpływ na walkę z koronawirusem

 • 10 kwietnia 2020 o 05:23
  Permalink

  Sprytnie zrobili z tym statkiem, jeden ruch USA i w największym mieście w samym centrum staje gigantyczny w pełni działający i niezależny szpital… Stany to jednak potęga.

  Odpowiedz
  • 10 kwietnia 2020 o 20:09
   Permalink

   DO Mercyngoretex II !!!

   JAKĄ SĄ POTĘGĄ WIDZIELIŚMY W WIETNAMIE NO I W SYRII !!!

   Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2020 o 07:41
  Permalink

  Słyszałem o tym skandalu związanym z Rosjanami na tym statku, to świetni klienci mają dużo pieniędzy, no ale w sytuacji nadzwyczajnej zostali potraktowani jako ludzie drugiej kategorii – wstyd i hańba.

  Odpowiedz
  • 10 kwietnia 2020 o 10:53
   Permalink

   ZAPYTAM. O JAKIEJ TO TRAGEDII NADAJESZ, A ???!!!

   Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2020 o 10:25
  Permalink

  NATO posiada ogromne zasoby sprzętu medycznego. Ta agresywna i hhhh organizacja USA i ich satelitów nie uruchomiła ani centa pomocy choćby dla swoich bezwolnych członków. Im dalej w głowie wojna i atak na Rosję. Może wirus skutecznie dobierze się do ffff.

  Odpowiedz
 • 10 kwietnia 2020 o 21:38
  Permalink

  Nic w tym dziwnego, bo Rosjanie utrzymali w swoich strukturach wojskowych dobrze przygotowany personel na takie wypadki, który może też w ramach tej pomocy poćwiczyć i nabrać doświadczenia. Na tle ich działań można wnosić, że NATO i wojska krajów unijnych są przygotowane ale tylko na papierze, na takie lub podobne działania, stąd brak pomocy i konkretnych działań wojskowych. No i stąd ten skowyt dziennikarskich miernot prawdopodobnie, bo działania Rosjan obnażają niemoc NATO i struktur unijnych.

  O przygotowaniu polskiego wojska na takie wypadki, to już chyba można zapomnieć. Jakoś nie słychać, aby wojsko robiło np. testy? Podobno odmówili, ciekawe dlaczego?

  A tu macie Polacy historyczny przykład jak w PRL planowano i przygotowywano się na ewentualne sytuacje kryzysowe. Jak na tym tle wypada III RP, szkoda mówić. Faktycznie państwo teoretyczne ….i kamieni kupa.
  “Przygotowanie Polski Ludowej do sytuacji kryzysowych” -https://www.lewicanarodowa.pl/2020/04/prl-obrona-ludnosci.html?m=1
  Powiem szczerze, że ja nie miałem o tym zielonego pojęcia, że aż tak w PRL wszystko dogrywano.

  Odpowiedz
 • 11 kwietnia 2020 o 09:44
  Permalink

  Światowe przywództwo USA zostało obalone. Epidemia korona-wirusa ujawniła narodom wewnętrzne sprzeczności tego państwa, tak głębokie że zdolne jest już jedynie do działań destrukcyjnych . Dzisiaj personifikacją USA stał się absurdalnie uzbrojony szaleniec rzucający przekleństwami i strzelający gdzie popadnie. Czas nam szukać innych przywódców i sprzymierzeńców. Oś Paryż-Berlin-Moskwa staje się coraz bardziej realna. Pewnie dołączą do niej Włosi i Hiszpanie, być może sięgnie Pekinu. Niestety, nieuchronnie przebije serce Polski. Jednak to dla nas lepsze niż pogrążenie się w odmętach końca cywilizacji białego człowieka. Straty biologiczne naszego narodu będą duże, lecz nie najtragiczniejsze. Powszechna stanie się nędza ekonomiczna, zupełna utrata zaufania do państwa, być może nawet głód. Gwałcona przez globalny konsumpcjonizm przyroda narodzi nam toksyczne owoce w postaci klęsk : suszy, powodzi, inwazji szkodników i kolejnych epidemii nieznanych nam jeszcze patogenów. Zapewne polityków zaczną świerzbić ręce by wykorzystać niepotrzebnie rdzewiejące: atomowe bomby, rakiety, samoloty, okręty i czołgi. Jedynego ratunku upatruję w nowym światowym przywództwie. Przywództwie zbudowanym bynajmniej nie według zasady “Kto zepsuł zegarek niechaj do teraz naprawi” .

  Odpowiedz
  • 15 kwietnia 2020 o 10:00
   Permalink

   Koronawirus podróżował po całym świecie z Chin Wuhan, ale nie dotarł do Pekinu, Szanghaju ani innych głównych miast w Chinach.
   Ktoś wyjaśni jak to możliwe?
   Jest tyle pytań, przecież od czego wszystko się zaczęło, w Chinach chińska giełda nie zawaliła się, ale rynki amerykańskie i europejskie tak, a kiedy te rynki się zawaliły, Chińczycy kupili dużo.
   Wszystkie drogi prowadzą z powrotem do Chin
   1. Stworzyli wirusa, na który już mieli antidotum.
   2. Celowo rozprzestrzeniają wirusa dla zysku finansowego.
   3. Jest jasna demonstracja wydajności w takim stopniu, że zbudowali szpitale w kilka dni. Aby zbudować tyle szpitali musieli być przygotowani z zorganizowanymi projektami np. z zamawianiem sprzętu, zatrudnieniem pracy, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, prefabrykowanych materiałów budowlanych oraz magazynowania w imponującej objętości. Wszystko działo się tak szybko, że wszystkim zatkało.
   4. Spowodowały chaos na świecie, zaczynając od Europy i reszty zachodnich światów.
   5. Szybkie zdziesiątkowanie gospodarki kilkudziesięciu krajów.
   6. Stop linii produkcyjnych i produkcyjnych w fabrykach i produkcji pierwotnej w kilkudziesięciu
   7. Powodując rozbicie giełd, a następnie kupili akcje, obligacje i firmy po okazyjnych cenach.
   8. Następnie szybko przejęli kontrolę nad epidemią w swoim kraju. Przecież oni byli gotowi, a on tak naprawdę nigdy nie wymknął się spod kontroli.
   9. W tym wszystkim udało im się obniżyć cenę podstawowych produktów, łącznie z ceną ropy.
   10. Teraz wracają do masowej produkcji, podczas gdy reszta świata zostaje zatrzymana.
   Zauważ również, jak szybko chińskie związki aktywowały się do “zbierania” zakupów ładunków autobusowych do regionalnych centrów handlowych w całej Australii, rozbierając nasze półki papieru toaletowego i zszywki
   Stało się to zanim większość z nas wiedziała, co się dzieje, jeszcze zanim dowiedzieliśmy się, czym jest Koronawirus.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.