Polacy się zadłużają a banki osiągają miliardowe zyski

Copyrights Stop Bankowemu Bezprawiu
Copyrights Stop Bankowemu Bezprawiu

Wskutek działań antykryzysowych Budżet Państwa został zadłużony na ponad 130 mld złotych. Prof.  Aneta Zelek  wskazuje, iż przeciętny Polak będzie obciążony państwowymi długami na kwotę ok. 34,5 tys. zł. z czego wzrost o 6,5 tys. zł per capita to skutek koronadługu[1]

Wiele branż gospodarki do chwili obecnej nie może swobodnie prowadzić działalności gospodarczej. Skutkuje to niespotykanym spadkiem PKB, jak i pogorszeniem sytuacji ekonomicznej tysięcy gospodarstw domowych. W 2020 r. zaległości w płatnościach gospodarstw domowych rosną dwukrotnie szybciej. W kwietniu i maju zaległości w płatnościach urosły o ponad 1,2 mld zł [2]. Od czasu wybuchu pandemii udział “złych” kredytów w całym portfelu kredytowym banków wzrósł o 4 mld złotych[3].

W pierwszym półroczu zysk sektora bankowego, jak informuje NBP, wyniósł blisko 4 MLD złotych. Skąd miliardowe zyski sektora bankowego? Dodatkowym zyskiem banków są opłaty związane z udzielaniem dobrowolnych wakacji kredytowych. Banki proponują je w pierwszej kolejności, zamiast przedstawiać klientom bezpłatne, ustawowe wakacje kredytowe. W tym zakresie postępowanie wyjaśniające prowadzi UOKiK[4].

Eksperci mówią także o korzyściach, jakie banki osiągnęły dzięki tarczy PFR. Według szacunków sektor bankowy zyskał od 0.5 do 0.7 mld dodatkowego wsparcia, a także o 38 mld zwiększyły się depozyty korporacyjne i sumy bilansowe banków[5].

Sytuacja ta w ocenie Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu w sposób jaskrawy wskazuje na uprzywilejowanie sektora bankowego względem pozostałej części gospodarki. W czasie zadłużania się gospodarstw domowych i budżetu państwa sektor bankowy osiąga miliardowe zyski, także kosztem klientów, którym naliczane są dodatkowe lub nowe opłaty.

Arkadiusz Szcześniak
prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu

3 komentarze do “Polacy się zadłużają a banki osiągają miliardowe zyski

 • 14 września 2020 o 08:55
  Permalink

  Bank nigdy nie traci, to wynika z jego miejsca w systemie przecież oni nie pożyczają pieniądza który mają fiozycznie – oni pożyczają pieniądz który kreują

  Odpowiedz
 • 14 września 2020 o 09:57
  Permalink

  No tak to działa w nowoczesnym systemie feudalno-kapitalistycznym. Akcjonariusze muszą mieć zyski, a nie jakieś mityczne państwo, czy naród. Naród musi – jak chomiki – kręcić gospodarką na rzecz zysków pana i plebana. Idealny system zorganizowanego kapitalistycznego oszustwa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.