Polacy bardziej dumni z Polski za rządów PO-PSL niż za PiS

Więcej Polaków było dumnych z Polski za rządów PO-PSL (37%) niż jest teraz za rządów PiS (25%) i więcej uważa, że pozycja międzynarodowa Polski była wtedy lepsza (42%) niż obecnie (31%). Polacy czują się dużo bardziej podzieleni za obecnych rządów PiS (42%) niż za PO-PSL (11%), a Kościół według badanych jest teraz bardziej zaangażowany w politykę (53%) niż w przeszłości (10%) – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Wyniki badania wskazują, że 37% badanych było bardziej dumnych z Polski w przeszłości za rządów PO-PSL, niż jest obecnie za rządów PiS.  Większą dumę z kraju za rządów PiS wskazało 25% Polaków, a 38% odczuwa taką samą dumę z Polski niezależnie od tego, kto rządzi.

Poczucie dumy narodowej jest silnie związane z sympatiami politycznymi. Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, czyli PO i Nowoczesnej lepiej postrzegają okres za rządów PO-PSL (72%), natomiast zwolennicy PiS okres obecnych rządów Zjednoczonej Prawicy (64%).

Copyrights Ciekaweliczby.pl

Analogiczna sytuacja występuje w odniesieniu do oceny międzynarodowej pozycji Polski. Przeważają opinie, że Polska miała lepszą pozycję międzynarodową za poprzednich rządów PO-PSL niż obecnych PiS (42% vs 31%). Według 27% Polaków pozycja międzynarodowa Polski była i jest taka sama zarówno za poprzednich, jak i obecnych rządów.

Sympatie polityczne ujawniają podział na dwa bieguny w ocenie tej sytuacji. Elektorat PiS w większości (66%) twierdzi, że to obecnie za rządów PiS Polska cieszy się lepszą pozycją międzynarodową, podczas gdy 80% sympatyków Koalicji Obywatelskiej uważa, że ta pozycja była lepsza za poprzednich rządów PO-PSL.

Paradoksalnie, na tle tych podziałów, Polacy są najbardziej zgodni co do tego, że teraz za rządów PiS są dużo bardziej podzieleni niż za rządów PO-PSL (42% vs 11%). Co dziesiąty badany uważa, że Polacy nie są i nie byli podzieleni, podczas gdy 37% sądzi, że podziały są i były niezależnie od tego, czy rządziło PO-PSL czy teraz PiS.

Copyrights Ciekaweliczby.pl

Badanie pokazuje, że wbrew temu, co w mediach sugeruje partia rządząca, to za rządów PO-PSL Polacy byli bardziej dumni z Polski niż są teraz za rządów PiS, znacznie lepiej oceniali pozycję międzynarodową Polski, a społeczeństwo w ich odczuciu było mniej podzielone” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl

Większość badanych (53%) uważa, że Kościół katolicki jest bardziej zaangażowany w politykę obecnie za rządów PiS, niż był w przeszłości za rządów PO-PSL (10%). 37% Polaków sądzi, że zaangażowanie Kościoła w politykę jest niezależne od tego, kto rządzi.

Copyrights Ciekaweliczby.pl

Ponad co trzeci sympatyk PiS (35%) również dostrzega, że Kościół jest obecnie bardziej zaangażowany w politykę niż był w przeszłości. Wśród elektoratu Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej taki pogląd podziela zdecydowana większość – 81%.

Copyrights Ciekaweliczby.pl

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone dla ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 5-8 października 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1052). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Metoda: CAWI.

Ciekaweliczby.pl to autorski projekt edukacyjny przybliżający opinii publicznej warte poznania fakty oparte o konkretne dane liczbowe. Ideą jest prezentowanie danych tak, by każdy mógł łatwo wyciągnąć z nich obiektywne wnioski i krytycznie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość. To cenna umiejętność w dobie post-prawdy, gdy granice między faktem i opinią, prawdą i fałszem, informacją i dezinformacją coraz bardziej się zacierają. Więcej na  www.ciekaweliczby.pl oraz na Facebooku

Ariadna to ogólnopolski panel badawczy audytowany przez Organizację Firm Badania Opinii Rynku (OFBOR). Więcej na www.panelariadna.pl

14 myśli na temat “Polacy bardziej dumni z Polski za rządów PO-PSL niż za PiS

 • 16 października 2018 o 04:41
  Permalink

  To przypomina pytanie skierowane do dziecka: kogo bardziej kochasz, tatusia czy mamusię?

  Niepoważne i tyle.

  Macondo pozostaje nadal w oparach mgieł jesiennych,

  Amen.

  Odpowiedz
 • 16 października 2018 o 06:25
  Permalink

  Bardzo, naprawde bardzo ciekawe

  Odpowiedz
 • 16 października 2018 o 07:38
  Permalink

  Infantylne pytania, i takież odpowiedzi.

  Odpowiedz
 • 16 października 2018 o 07:57
  Permalink

  Nie ma czym się zachwycać a tak przeprowadzony sondaż to można debilom “naukofcom” na “uczelniach” humanizmu urojonego wciskać. Rozebrałbym na czynniki pierwsze i nie pozostawił suchej nitki, ale polemika tudzież pokładanie nadziei że pokłosie eksperymentu na ludziach zwanego “gimbazjalnym”, które to pokłosie dziś bryluje na rynku “pracy” (również “urojonym”), nie tylko nie jest zasadne ale jest niczym “sen wariata” tudzież “opowieść idioty”.
  Wystarczy popatrzeć na tzw “notę metodologiczną” by uzmysłowić sobie bezmiar pustki “między uszami” ludzi wymyślających takie badania i podobny bezmiar (różniący się chyba tylko spinem” wśród ludzi którzy takie rzeczy biorą na poważnie. Pomijając próbką której nawet nie można nazwać błędem badawczym bo to raczej jakieś ułamki promila procentu błędu badawczego całej możliwej grupy (może przypomnę ilu jest Polaków – a co najmniej połowa jest przytomna i światła), to kryteria pozostałe pozostawiają nie tyle wiele do życzenia, co trudno jest nazwać kryteriami jako że dziedzina może określać dowolnie dobraną nie spełniających kryteriów ilościowych grupę, bo nie istnieją warunki ani konieczne ani dostateczne by domknąć grupę, o uczynieniu ją reprezentatywną już nawet nie marząc.
  Pozostaje jeszcze kwestia otoczenia badanej dziedziny i jej kryteriów w rozpiętości zdarzeniowej (albo czasu – bo na “uczelniach” “humanizmu urojonego” nadal operują takim wymiarem urojonym). Po spreparowanej kampanii izolującej pojęcie pedofila oraz patologie systemu “fałszywych proroków”, przed kampania wyborczą i w czasie intensyfikacji działań WROGÓW Polskiej Państwowości Podmiotowej (a tu nie ma specjalnie znaczenia czy “rządzą” te czy inne “chochoły” czy “szuszwole”), jako kryterium poznawcze uwypuklając nie relację, a stan i to po drugiej stronie relacji (a więc ze znakiem ujemnym) można przyjąć że z całą pewnością że to nie badanie a manipulacja. W końcu powiedzenie że “są kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyka” nie wzięło się znikąd, i mamy wprost kolejny dowód do gigantycznej listy dowodów że to powiedzenie to nie tylko słowa ale fakt.

  Odpowiedz
 • 16 października 2018 o 18:39
  Permalink

  Szkoda, że w sondażach, nie zadają pytania, ilu Polaków było dumnych z Polski w czasach PRL.

  Czyli tych ludzi co odbudowywali Polskę po II światowej, tych co zbudowali przemysł, mieszkania dla ubogich, stworzyli miejsca pracy dla Polaków, których przybyło w PRL około 14 milionów itd.
  Obecne sondaże są dla rządzących, choć odnoszę wrażenie , że nawet oni nie wierzą w te sondaże.

  Z pamięci słowa jednego z ważnych polityków (nie pamiętam który): wierzę tylko w te statystyki, które sam pisałem.

  Odpowiedz
 • 17 października 2018 o 15:22
  Permalink

  @Wieczorynka
  O to, to, @Wieczorynko!
  Duma i podziw, że tak szybko ludzie podnieśli kraj z powojennych zniszczeń, ci ludzie, o których dziś jakieś szczurki mówią z pogardą, że za miskę ryżu…Płakać się chce. Te szczurki powinny znaleźć się z powrotem w ich naturalnym środowisku, a nie rozwalać się w wygodnych mieszkaniach wybudowanych przez tych, którymi szczurki mają czelność gardzić. Niech im się spełni to, czego życzą innym.

  Odpowiedz
 • 17 października 2018 o 16:08
  Permalink

  @ Rozdziobią nas kruki wrony, mamy bardzo zbliżone poglądy i dopisałaś w swoim komentarzu, to czego ja nie ujęłam, zatem dziękuję i Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 17 października 2018 o 19:30
  Permalink

  @Wieczorynko,
  Jako że nie mam telewizora, moim oknem na świat jest Internet. I znajduję sporo miejsc, gdzie są ludzie o poglądach zbliżonych do moich i Twoich – bo czytając Twoje komentarze znajduję w nich odbicie mojego odbioru świata. Tylko to wszystko jest rozproszone. Zabawne, że algorytm Google i YouTube’a sam podpowiada mi portale, blogi i vlogi,których bez pomocy bym się nie doszukała. W ten sposób mogę oglądać obecny system pod rozmaitymi kątami. Pozdrawiam Cię również serdecznie!

  Odpowiedz
 • 17 października 2018 o 19:48
  Permalink

  Nie ma powodu do odczuwania dumy, napiszę więcej, za to jest dużo powodów
  do wyrażania nawet nie niedosytu, a uczucia zawodu – “za jednych
  i drugich”, czego żywym przykładem jest “zawzięty dotychczas
  pisowiec” p. prof. J.R. Nowak…

  Odpowiedz
 • 17 października 2018 o 21:30
  Permalink

  Ja to bym do ekip rządzących po 1989 r. i ich akolitów zastosowała ich własne kryteria: wystawić to-to na giełdę i tyle okażą się warci, za ile ktoś zechce ich kupić. Jak myślicie, wiele by nam wzrosło PKB po takiej transakcji? Chiba, że ktoś by sobie zaspekulował, ale czy jeszcze znajdzie frajerów? Chociaż…sądząc po rynku kryptowalut…Balcerowicz jako kryptowaluta? Albo według nieśmiertelnej zasady handlowej “kup Pan cegłę”.

  Odpowiedz
 • 19 października 2018 o 22:25
  Permalink

  Jedynie kartka przy urnie wyborczej może wskazać wiarygodną i miarodajną rzeczywistość, wszystkie inne gdybania są podpuchą.

  Odpowiedz
 • 20 października 2018 o 07:53
  Permalink

  @Rozdziobia….17.10’2018,21:30

  A tak a propos…jak zmarla Maggi Thucher to znany, brytyjski rezyser filmowy nurtu spoleczno-obyczajowego niejaki Ken Loach publicznie jota w jote posluzyl sie ta metoda:

  no teraz panstwo musi na pogrzeb Thucher rozpisac publicznie przetarg nieograniczony i wziac najtansza oferte zakladu pogrzebowego, nalepiej trumne ze sklejki z Chin itd., itd…. jest ten apel K.Loach’a tu i tam w internecie
  ****

  Ken Loach nakrecil duzo swietnych filmow krytycznych o biurokrycji i polityce i traktowaniu (biednych) obywateli, przedstawiac znakomicie dzialanie wszelkich reform, ktore zawsze staja sie “prawem parkinsona”, z rozbudowana biurokracja obsadzona pociatkami i “stara gwardia partyjna” ( “mierny ale wierny…),

  ….na neoliberalizm Maggi Thucher i Toni’ego Blair’a to mial K.Loach wrecz uczulenie…jego filmy to dla bywalcow OP lektura obowiazkowa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.