Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

Pan Donald Trump coraz bardziej zaciekawia świat. Jego najnowsze wypowiedzi o tym, że Paryż już nie jest tym, czym był – to esencja prawdy o naszej rzeczywistości. Dokładnie tak nas widzą. Europa jest postrzegana przez pryzmat katastrofy jaką stanowi niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów. Ilość i skala zagrożeń dla społeczeństw i państw, wynikających z pojawienia się ludności inno-kulturowej, nie mającej żadnych szans na integrację i będącej obciążeniem dla systemów socjalnych jest szokująca. Prędzej czy później ujawnią się problemy w takiej skali, której nawet jeszcze nie potrafimy sobie wynaleźć. Amerykanie ze swojego dystansu widzą to doskonale, a dzięki przewadze informacyjnej – potrafią ekstrapolować procesy i zjawiska.

Amerykanie mają wzmocnić swoją armię. Prezydent Trump ocenia obecny stan Sił Zbrojnych jako niezadowalający, liczni eksperci mówią wprost o niedoinwestowaniu. Można to podsumować tylko w ten sposób, że chcielibyśmy mieć takie problemy jak Amerykanie. Jednak z ich perspektywy i w ich skali wszystko wygląda inaczej.

Wedle pana Trumpa, Ameryka ma mieć silną armię – na tyle silną, żeby nikomu nie chciało się amerykańskiej supremacji kwestionować. Dzisiaj to nie jest już możliwe, jest przy tym oczywiste, że chodzi o Chiny. To główny rywal Ameryki, z którym Ameryka musi się zmierzyć, jeżeli chce potwierdzić swoją supermocarstwowość. Prędzej czy później do tej konfrontacji dojdzie. Amerykanie widzą rosnące aspiracje Chin, które wynikają z samego faktu, że Chiny są Chinami. Potencjał Chin jest gigantyczny i będzie rósł. Konsekwencją jego wzrostu będzie rozpychanie się Chin w ich otoczeniu. Ze względu na skalę, jest nim świat.

Znacząco to rozpychanie ułatwili Amerykanie tworząc mechanizmy globalizacji, przed którymi Chińczycy nie skapitulowali, tylko ugięli się, dostosowali i obecnie już to oni dyktują warunki – przynajmniej w pewnych zakresach. Na pewno zaś, Amerykanie pewnych rzeczy już nie mogą, bez zdecydowania się na poważne ryzyko konfrontacji.

Amerykanie nie są w stanie narzucić swojego PAX AMERICANA całemu światu. Nie są w stanie zrobić niczego innego, niż to co widzieliśmy w Iraku i Afganistanie. Na Syrię już się formalnie nie odważyli – zbyt duża głębia konfliktu. Wcześniej – od początku lat 90-tych, to globalizacja była fundamentem PAX AMERICANA. Popieranie amerykańskiej dominacji opłacało się wszystkim. Oczywiście najbardziej Amerykanom. Obecnie oni sami zwijają globalizację, a to może oznaczać tylko jedno – kalkulują ryzyko wojny. Inaczej, nie opłacałoby się im zwijanie biznesu!

Imperium jednak kontratakuje, czego najlepszym dowodem są manipulacje na rynku cen ropy naftowej. Zdewastowanie rynku w celu wywierania wpływu na Federację Rosyjską, spowodowało rewolucję na rynkach i w świadomości obywateli wielu krajów, gdzie pomimo spadku cen ropy – ceny na stacjach prawie nie drgnęły. Amerykanie swoimi działaniami przyczynili się do ujawnienia wielkiego oszustwa i wielkiej zmowy, dzięki której wszyscy zarabiający na ropie drenują kieszenie kierowców na całym świecie. Wykorzystywanie broni ekonomicznej jest dla nich koniecznością, ponieważ ich wirtualna gospodarka musi „karmić się” na cudzym grzbiecie. Inaczej Amerykanie wpadną we własną pułapkę, skala zadłużenia ich kraju jest olbrzymia. Mają do wyboru – albo dążyć do dominacji i dyktować warunki, albo mieć problem, którego nie znają od czasów wojny o niepodległość.

Wniosek jest trudny dla świata, ale PAX AMERICANA obecnie, może oznaczać dążenie Amerykanów do konfrontacji. Przy czym, akurat w przypadku Chin jest jeden bardzo poważny problem, który wynika z azjatyckiego sposobu rozumienia honoru. Utrata twarzy jest dla Azjatów upokorzeniem samym w sobie. Jeżeli zostaną upokorzeni np. w incydencie morskim, to będą musieli „ratować twarz”. Nie musi to oznaczać konfliktu jądrowego i międzykontynentalnej wymiany ciosów. Jednakże zatopienie jednego okrętu, może spowodować, że światowa gospodarka wpadnie w kryzys wywołany politycznie i sprowokowany militarnie. Może się okazać, że będziemy postawieni przed sytuacją – albo dołączamy się do sankcji – nie handlując z Chinami, albo z Ameryką? Co wówczas?

Donald Trump być może zapewni światu pokój poprzez siłę, jednak droga do tego stanu prowadzi przez wojnę.

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj]

39 myśli na temat “Pokój poprzez siłę? Czyli PAX AMERICANA dla świata?

 • 25 lutego 2017 o 06:28
  Permalink

  Wojne to maja amerykanie u siebie, gdyz globalizacja przyniosla bogactwo paru osobom oraz obsludze tych osob…innym biede a nawet nedze i bezdomnosc, Trump musi te ich wenetrzne niepokoje stlamsic i nakarmic swoj lud, mysle, ze w tych warunkach nie bedzie sie wybieral na wojne zwlaszcza ze ta w Iraku i Afganistanie tyle kosztowala i pieniedzy i smierci ichnich ludzi, pokazala tez, “ze krol jest nagi”….wszelkim wyzwaniem jest gospodarka i to musi byc rozlegly programm i nowe pomysly, gdyz czystej epoki przemyslowej nie mozna dzis w 100 % zastosowac… odwrot od globalizacji tez wywola rozne perturbacje ..to trzeba z rozwaga przeprowadzac, Chiny tez nie moga sie w nieskonczonosc rozwijac, ich ekologia zatruje ich, zreszta maja wielkiego konkurenta w Indiach, takze Filipiny stoja gotowe do konkurencji, wielki potencjal jest takze w Turcji i Indonezji, wiec nie tylko Ameryka bedzie dyktowac wszelkie warunki…ona utracila juz te dominacje…

  Odpowiedz
 • 25 lutego 2017 o 08:05
  Permalink

  Ceny ropy spadły z powodu rozwoju metod wydobycia ropy z łupków. A właściwie saudyjskiego kontrataku na łupki. Saudowie chcieli doprowadzić do bankructwa koncerny łupkowe w Ameryce(drugim celem była chęć zablokowania Iranu po zniesieniu sankcji przez Zachód). Ale to przyniosło odwrotne skutki bo amerykańskie koncerny przyciśnięte do muru przyśpieszyły proces udoskonalania wydobycia aby technologia stała się jeszcze tańsza. Gdy Saudowie zdali sobie sprawę z fiaska swoich planów postanowili wstrzymać zalewanie rynków morzem ropy i cena wzrosła. Ale ponieważ Amerykanie stali się bardziej wydajani to ta cena nie ma szans wrócić do poziomów sprzed saudyjskiego ataku na rynek ropy. Jeżeli chodzi o Trumpa to po kilkuletnim “brykaniu“ Chin i Rosji należało się spodziewać reakcji Ameryki. Zwłaszcza rozbudowa tarczy antyrakietowej na skalę globalną to najlepsza metoda aby Ameryka ostudziła zbyt gorące głowy Chińczyków i Rosjan.

  Odpowiedz
 • 25 lutego 2017 o 08:45
  Permalink

  On wie, że jeszcze mają przewagę dzięki technologii jak doprowadzi do wojny, to ma szansę jej nie przegrać. Za 20 lat już ma szanse co najwyżej na przetrwanie przegranej

  Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 12:03
   Permalink

   Za 20 lat w Rosji większość będą stanowili muzułmanie. Dlatego Putin robi się coraz bardziej nerwowy. Aneksja Krymu i wycieczka do Syrii to próba okrążenia Turcji bo właśnie Ankara w przyszłości będzie miała największy wpływ na rosyjskich sunnitów. Zresztą w sporej części pochodzących z rodziny narodów tureckich.

   Odpowiedz
   • 25 lutego 2017 o 13:47
    Permalink

    Przy sobocie…. mam giest,więc “dychę” dołożę,
    a co? A jak brzmi. I polecam uwadze kom.
    z przed pięciu lat osoby podpisanej nickiem
    “Adam Czartoryski”.

    https://www.youtube.com/watch?v=8MIb-jZR5QM

    Ps. Panie “bobie”,Pan Prezydent FR nie ma
    szczególnych (nadzwyczajnych) powodów do “nerw”
    zdenerwowania.Zapewne sprawy są pod kontrolą,
    czyli”idą” zgodnie z ustalonym dużo wcześniej harmonogramem. Natomiast pan cierpisz
    na nieustające”intelektualne” rozwolnienie – zapewne dlatego że PAN PUTIN zachowuje ciągle stoicki spokój…
    Wasza prowokacja obliczona na zdenerwowanie
    niedźwiedzia – nie wypaliła.W oczach światowej
    opinii publicznej Zachód jest stroną bez powodu
    agresywną,prowokującą – czyli Imperium Zła… Poniał?

    Odpowiedz
   • 25 lutego 2017 o 18:53
    Permalink

    @krzyk, fakt, Putin ma stalowe nerwy. Ja na jego miejscu już dawno bym zwariował ze strachu przed buntem, rewolucją czy ciosem w plecy od wspólników w biznesie. Ten niepozorny człowiek stoi na czele największej mafii na świecie. I co najgorsze nigdy nie będzie mógł przejść na emeryturę i spokojnie rozkoszować się swoimi pieniędzmi. Bo z mafii zwłaszcza ze szczytów jej hierarchii można odejść tylko nogami do przodu.

    Odpowiedz
    • 26 lutego 2017 o 03:03
     Permalink

     @bob & @ krzyk58
     Tez jestem zdania, ze Putin ma stalowe nerwy, ja tez bym zwariowala, ta mafia z oligarchow jest bardzo silna, wiecej niz 50 % Londynu jest przez nich wykupiona, tamtesi tubycy wynosza sie z Londynu, bo nawet zarabiajac swietnie nie moga sie z oligarchami i przez nich spekulacyjnie zawyzonymi cenami do milinow £ nieruchomosci rownac, w Baden-Baden 80-90% nieruchosci w rekach mafii oligarchow rosyskich, podobnie w Kuetzbuehlu / ausryjacki kurort alpejski dla “oberklass” /…..na nich nie ma mocnych a z tak wielkiego i bogatego kraju bylo co nakrasc, np.stal z pomnikow czy miedz z przewodow elektrycznych….P. jest wysoko samotny, ma jak papiez osoby, ktore probuja jadlo i napoje przed nim czy oby nie otrute te wszystkie okolicznosci sprawiaja, ze jest tajemnicza, “szara” eminencja”, ktorej w wrecz mistyczny sposob udaje sie trzymac ryzy w reku i nie pozwala by jeden oligarcha drugiego nie patroszyl codziennie i by zostalo cos dla ludu….emerytura ? Tylko ta wersja z nogami do przodu …..nie dziwo, ze q***a m*c lud przeprowadzil tam przed 100-laty wsrod sarmatow krwawa rewolucje, wlasnie w marcu 2017 bedzie 100-letni jubileusz…

     Odpowiedz
   • 26 lutego 2017 o 02:34
    Permalink

    @bob & @krzyk58
    O demograficznym przesiaknieciu Rosji muzulmanami mowi sie od lat i to w najpowazniejszych zrodlach, w armii rosyjskiej stanowia muzulmanie juz dzis wiekszosc, Putin stawia na lojalizm w wspolistnieniu z nimi, buduje im swiatynie / meczety w kazdym wiekszym miescie…te konflikty w Czeczenii, Jesiecji itd.wlasnie dokumentuja te zlozona problematyke…

    Odpowiedz
   • 26 lutego 2017 o 09:42
    Permalink

    @bob.(18:53) “Ten CZŁOWIEK” ma za przeciwnika ludzi
    “z korzeniami’,byłych komunistów,komsomolców
    którzy “nagle z dnia na dzień “stali się”
    potężnymi feudałami-oligarchami(za nimi “stoi” Wall Street niczym po rewolucji październikowej) “bob” – Ten niepozorny człowiek stoi na przeciw największej mafii na świecie. Myślę że słusznie zinterpretowałem twoje “własne” słowa.Przypomnę jeszcze PUTINA „kto nie tęskni za Związkiem Radzieckim nie ma serca. Każdy kto chce jego powrotu, nie ma mózgu”

    Odpowiedz
   • 26 lutego 2017 o 09:55
    Permalink

    @krolowa bona.(03:03)
    “nie dziwo, ze q***a m*c lud przeprowadzil tam przed 100-laty wsrod sarmatow krwawa rewolucje, wlasnie w marcu 2017 bedzie 100-letni jubileusz…”

    LUD? 🙂 A to dobre….

    Odpowiedz
 • 25 lutego 2017 o 08:58
  Permalink

  Jak zwykle coś napisane, coś powiedziane – ale o co chodzi nie wiadomo, bo i sam autor odurzony ruskimi oparami alkoholu nie wie o co chodzi. Pozdrawiam was ruskie trolle – kiedy znów mi zablokujecie stronę., wcześniej jakoś miałam przykrośc z tego powodu, ale teraz widząc jaki tu brednie mam dobrą zabawę – dlaczego takie króciutkie tee blkokady? czyżby wam czytelników brakowało? te wieczorynki, kórlowe bony, jerzyje i inne rusko-żydowskie pokraki… tyle… URRRRRRRAAAAAAAAAA… na POLSZĘ…… uraaaaaaaaa

  Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 11:02
   Permalink

   Jak zwykle coś skomentowane, no nie powiedziane bo to tylko literki. Jak zwykle jazgot, kłamstwa, kalumnie i dowody na ograniczenie intelektualne komentatora. Może byś spróbował przeczytać ze zrozumieniem? Zresztą po co… łatwiej jest pluć i się modlić … do ojca dyrektora i prezesa – grupowego fuhrera.

   Odpowiedz
   • 25 lutego 2017 o 12:54
    Permalink

    Słuszna uwaga………tylko po co odwołanie
    do o.dyrektora czy Prezesa?

    Znam “godniejszych’ do wieszania na nich psów”.

    Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 11:07
   Permalink

   A to @sierakowski idiot od tlustego czwartku do soboty rana nie otrzezwial ? Widac , ze @idiot pedzi sam w pralce bimber z kartofli i nie moze dosc do siebie, na oczy i na mozg mu sie rzucilo , bo prostego tekstu nie moze przeczytac, radze rezerwacje miejsca w izbie wytrzezwien przed sroda popielcowa, tam @idiot otrzyma tez pomoc lekarska i odpowiednie skierowanie a za brak rejestracji dzialanosci gospodarczej i koncesji na produkcje alkoholu to sa wysokie kary, urzad skarbowy juz wyslalam do @idiot, zaraz zadzwonia do drzwi, @idiot nie otworzy to mu drzwi sila wywala…czy @idiot “czaji o co chodzi” ?

   Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 11:23
   Permalink

   Kogo ty reprezentujesz? Głupota nic nie kosztuje a jeszcze ci płacą za obrażanie ludzi,zaczynając od pseudonimu!

   Odpowiedz
   • 25 lutego 2017 o 14:38
    Permalink

    Włodku….uważasz,że oryginał na wiele odskoczył?
    Mimo wszystko celny nick. 🙂 Może sposób narracji
    jest nieco “wygładzony” jak przystało na “rewolucjonistę – lewaka”. Meritum b/z.,jak wyżej – u ‘idiot”.

    Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 12:21
   Permalink

   DO sierakowski idiot…

   Poznanie to określony stosunek między podmiotem poznającym – człowiekiem, a przedmiotem poznania, czyli obiektywnie istniejąca rzeczywistością niezależnie od niego. W toku rozwoju gatunku ludzkiego wytworzyły się materialne narządy zmysłowe, przy pomocy których człowiek może uzyskiwać informacje o otaczającym go świecie.Rozwinął się materialny narząd, dzięki któremu człowiek może nie tylko magazynować informacje, ale dokonywać na nich racjonalnych operacji myślowych takich jak: łączenie, separowanie, wykrywanie powiązań między percypowanymi zjawiskami i ich uogólnianie. Polska rusofobia i TWOJA warte są opisu. Jeżeli jednak do tej pory często argumentem uzasadniającym polską niechęć do Rosji było odwoływanie się do wydarzeń historycznych, to w chwili, w której Rosja zaczęła odzyskiwać swoją pozycję w Europie i na świecie, głównym kierunkiem medialnego ataku stała się Rosja współczesna pod rządami Putina jak i on sam.TWOJĄ rusofobię, jak każdą fobię, należy traktować w kategoriach medycznych, chorobowych zatem. Choroba jako taka nie podlega oczywiście wypowiedziom ocennym, z dowolnym znakiem. Natomiast skutki społeczne, jakie wywołuje — a i owszem.Zatem fobia to zaburzenie o charakterze nerwicowym, chrakteryzujące się uporczywym lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związane z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniające racjonalne funkcjonowanie w społeczeństwie.Nie ma jednej rusofobii. Łączy je jedynie obiekt wspomnianej fobii — Rosja,Rosjanie i Putin, oraz ów właśnie lęk, o którym wspominają podręczniki medyczne.
   TY I JAK WSZYSTKIE TOBIE PODOBNE MATOŁY ZATRZYMALIŚCIE SIE W LATACH SIEDEMDZIESIATYCH UBIEGŁEGO WIEKU I DALEJ W SWOIM ROZWOJU INTELEKTUALNYM TY TAK I ONI NIE POTRAFILIŚCIE POSUNĄĆ SIE NAWET O KROK.TWOJA I ICH ZWIERZECA, BEZMYŚLNA RUSOFOBIA JEST NA TEGO DOWODEM…
   PS..
   Taaa…
   jestem „rosyjskim trollem”, bo tak teraz sie nazywa Polaków, którzy odpowiednim palcem pozdrawiają takie ścieryyyyy jak tyyyyyyy bezmózgowcu.
   ===== Widocznego gołym okiem wpływu na twój organizm modyfikowanej genetycznie żywności i szczepionek na bazie rtęci, którymi ciebie raczono i raczy się dalej ogłupione polactfo choć byś się obrobił po pachy nie ukryjesz.
   Wszystko to to “piąta sprawa”. Liczy się uzyskany efekt końcowy na takim jak ty doświadczalnym króliku w postaci nieodwracalnych uszkodzeń mózgu [vide treść twojego komentarza]. =====

   Czy to ROSJANIE podwyższyli Ci wiek emerytalny, nie podwyższając pensji i emerytur?
   Czy to Rosjanie przyjęli do Polskiich szpitali rannych Ukraińców z Majdanu, gdy Polacy we własnym kraju stoją w wielomiesięcznych kolejkach do lekarzy?
   Czy to Rosjanie maja kartę Polaka, i korzystając z niej studiują w Polsce ZA DARMO robiąc sobie fotki z banderowska flagą?
   Czy banki Polskie za bezcen kupili Rosjanie?
   Czy Polskie stocznie kazał zlikwidować Putin?
   Czy Stocznie Gdańską, Ursus, PZL Mielec, PHS… kupili Rosjanie?
   Czy rozbrajanie Polskiej armii jest z rozkazu Rosjan?
   Czy na wojnę łupieżczą w Iraku i Afganistanie wysłali nas Rosjanie?
   CZY TO ROSJANIE TRĄBIĄ W MEDIACH O „POLSKICH OBOZACH ŚMIERCI”?
   A moze to Putin o nich PUBLICZNIE mówił, z okazji przyznania pośmiertnie medalu Janowi Karskiemu w Waszyngtonie?
   Czy to na polecenie Rosjan była katownia w Starych Kiejkutach?
   Czy za zalew zagranicznych hipermarketów i niszczenie Polskiego handlu też winni są Rosjanie?
   A… CZY SOROS I BALCEROWICZ I GROSS TO ROSJANIE?
   Trzeba widzieć gdzie jest obecnie nasz wróg, a nie żyć zakłamaną historią, którą kreują w Polsce polskojezyczni politycy między innymi z mniejszości banderowskiej (ukraińskiej) w Polsce jak Miron Sycz, czy Paweł Kowal, a w mediach Maria Stepan i Arleta Bojke w TVP.
   Czy Rosjanie wychodowali najgrozniejszych terrorystow , którzy obecnie zagrażają światu?
   Czy to Rosjanie zalewają Cię chłamem na kupno którego dają Ci kredyt bez szansy spłaty ?
   Czy to Rosjanie wykulipi Polskie zakłady, by pózniej je zamknąć(tzw wrogie przejęcie)?
   Czy to przez Rosjan 3 MILIONY Polaków uciekło z Polski za chlebem?
   Czy to w rekęch Rosjan są niemal wszystkie banki w Polsce?
   Czy to Rosjanie odpowiadają za bezrobocię, biedę i beznadzieję w Polsce?
   Czy to przez Rosjan KILKASET tysięcy dzieci w Polsce głoduje? Itp, itd…
   wnioski… dla ludzi potrafiących myśleć.Samodzielnie.
   CZY TEMU STANOWI RZECZY PRZEDSTAWIONEMU PONIŻEJ RÓWNIEŻ JEST WINIEN PUTIN???
   W Polsce żyje 6,2 mln osób poniżej granicy ubóstwa !!! – EKSTERMINACJA NARODU POLSKIEGO!!!
   https://forumemjot.wordpress.com

   CZY TERAZ PORAFISZ POBUDZIĆ SWOJE ZAPLEŚNIAŁE SZARE KOMORKI I RACJONALNIE ODPOWIEDZIEC CZY TEŻ JAK STRUŚ SCHOWASZ ŁEB W PIASEK ???!!!

   Odpowiedz
   • 25 lutego 2017 o 13:26
    Permalink

    Nic dodać, tylko podziwiać mądrość i odwagę.

    Odpowiedz
   • 25 lutego 2017 o 20:17
    Permalink

    “Czy to ROSJANIE podwyższyli Ci wiek emerytalny, nie podwyższając pensji i emerytur?“
    Cóż, żyjemy znacznie dłużej niż Rosjanie a że będąc pół wieku zmuszani przez Rosjan do komunizmu więc nie dorobiliśmy sie własnego kapitału aby starczyło dla wszystkich na emeryturę w południowych kurortach.
    “Czy to Rosjanie przyjęli do Polskiich szpitali rannych Ukraińców z Majdanu, gdy Polacy we własnym kraju stoją w wielomiesięcznych kolejkach do lekarzy?“
    Co by nie mówić Ukraińcy odciągają uwagę Rosjan od naszych spraw więc jakiś drobny gest z naszej strony dla podtrzymania ich na duchu jest konieczny.
    “Czy to Rosjanie maja kartę Polaka, i korzystając z niej studiują w Polsce ZA DARMO robiąc sobie fotki z banderowska flagą?“
    To jest problem i trzeba coś z tym zrobić ale myślę, że większość ludzi ze Wschodu z Kartą Polaka jednak chce żyć w Polsce w spokoju i asymilować się.
    “Czy banki Polskie za bezcen kupili Rosjanie?“
    Pewnie gdyby im pozwolono to by kupowali.
    “Czy Polskie stocznie kazał zlikwidować Putin?“
    Putin nie ale gdy Rosjanie nie ale gdy przestaliśmy dotować produkcję statków i okrętów dla Rosji(chcieliśmy rozliczać się w dolarach a nie w rublach transferowych). Ich upadek był rezultatem uzależnienia produkcji pod rynek wschodni.
    “Czy Stocznie Gdańską, Ursus, PZL Mielec, PHS… kupili Rosjanie?“
    Tak samo jak z bankami.
    “Czy rozbrajanie Polskiej armii jest z rozkazu Rosjan?“
    Złomowanie tysiąca czołgów T 55, wycofanie kilkuset egzemplarzy polskiej wersji Mig17 oraz kupionych w latach 70tych Migów 21 to nie było rozbrojenie tylko likwidacja bezużytecznego złomu. Oczywiście nie kupiono wiele w ich miejsce bo w przeciwieństwie do PRLu nowy Wielki Brat nie zmuszał nas do wydawania 10% PKB na zakup jego zabawek. Zresztą cała Europa się rozbrajała, rosyjska armia dostawała baty od kaukaskich górali więc nie było sensu pakować pieniędzy w broń. Z drugiej strony nie tak dawno to własnie rosyjski przedstawiciel przy NATO protestował wobec zakupu przez Polskę rakiet JASSM ER, które sa w stanie sięgnąć Moskwy. Czyli nie podobało mu sie wzmocnienie polskiej armii.
    “Czy na wojnę łupieżczą w Iraku i Afganistanie wysłali nas Rosjanie?“
    W Iraku i Afganistanie płaciliśmy dług wdzięczności za otworzenie nam drzwi do zachodnich instytucji. Bez wejścia do zachodniego klubu dzis bylibyśmy z ręką w nocniku jak Ukraińcy
    “CZY TO ROSJANIE TRĄBIĄ W MEDIACH O „POLSKICH OBOZACH ŚMIERCI”?“
    Oni trąbią o 100 tys. rosyjskich żołnierzach zamordowanych w polskich obozach co tak samo jest kłamstwem z premedytacją.
    “A moze to Putin o nich PUBLICZNIE mówił, z okazji przyznania pośmiertnie medalu Janowi Karskiemu w Waszyngtonie?“ Nie. Ale Putin mówił, że pakt Ribbentrop-Mołotow nie był niczym złym. W przypadku Obamy mozna powiedzieć, że powiedział to co mu napisali doradcy. Putin zaś wiedział dobrze co znaczył dla Polsków pakt Ribbentrop-Mołotow.
    “Czy to na polecenie Rosjan była katownia w Starych Kiejkutach?“ Tak jak w przypadku Iraku i afganistanu czyli pro publico bono
    “Czy za zalew zagranicznych hipermarketów i niszczenie Polskiego handlu też winni są Rosjanie?“
    To jest bardziej skomplikowane. Polski handel by po prostu zbyt drogi dla Polaków
    “A… CZY SOROS I BALCEROWICZ I GROSS TO ROSJANIE?“
    Z nich tacy Rosjanie jak z Putina, Żyrinowskiego i Kantora, który tak bardzo chciał kupić polskie Azoty.
    “Trzeba widzieć gdzie jest obecnie nasz wróg, a nie żyć zakłamaną historią, którą kreują w Polsce polskojezyczni politycy między innymi z mniejszości banderowskiej (ukraińskiej) w Polsce jak Miron Sycz, czy Paweł Kowal, a w mediach Maria Stepan i Arleta Bojke w TVP.“
    Fakt, Bojke ma coś z Rosjanki.
    “Czy Rosjanie wychodowali najgrozniejszych terrorystow , którzy obecnie zagrażają światu?“
    W latach 70tych rozpoczęli taka hodowlę w obozach na całym terytorium bloku wschodniego. Tak więc też przyłożyli do tego swoją rękę.
    “Czy to Rosjanie zalewają Cię chłamem na kupno którego dają Ci kredyt bez szansy spłaty ?“
    Pewnie gdyby cokolwiek konkurencyjnego produkowali to kto wie?
    “Czy to Rosjanie wykulipi Polskie zakłady, by pózniej je zamknąć(tzw wrogie przejęcie)?“
    Już było wyżej na ten temat
    “Czy to przez Rosjan 3 MILIONY Polaków uciekło z Polski za chlebem?“
    Tak. Z powodu pół wieku komunizmu z państw byłego bloku wschodniego, w tym z Rosji wyjechało wiele milionów ludzi za chlebem.
    “Czy to w rekęch Rosjan są niemal wszystkie banki w Polsce?“
    Chcieliby ale nie pozwolono im. Z drugiej strony ponad połowa rynku bankowego jest w polskich rekach.
    “Czy to Rosjanie odpowiadają za bezrobocię, biedę i beznadzieję w Polsce?“
    Tak samo jak w przypadku emigracji za chlebem. Nawet Czesi pod ruskim butem spadli z grupy najbogatszych państw Europy do grupy biedaków.
    “Czy to przez Rosjan KILKASET tysięcy dzieci w Polsce głoduje? Itp, itd…“
    Aż tyle ma rodziców alkoholików?

    Odpowiedz
   • 25 lutego 2017 o 22:06
    Permalink

    “bob”. Uśmiecham się czytając Twoje punktowanie,jesteś
    jednak pracowity,co nie znaczy że TU zdobędziesz poklask i uznanie.Co to to nie.Jednak jestem
    zbyt leniwy by punktować ‘śmiertelnie poważnie’ Twoje, od A do Z.
    Poprzestanę wiec na wyrywaniu z kontekstu,
    piszesz,cytując @jerzyjj ,:Czy to przez Rosjan 3 MILIONY Polaków uciekło z Polski za chlebem? I zarazem odpowiadasz:„ Tak. Z powodu pół wieku komunizmu z państw byłego bloku wschodniego, w tym z Rosji wyjechało wiele milionów ludzi za chlebem.”
    Chleb w PRLu był.Być może przypominasz ówczesny PRLowski szlagier “ten chleb jest Twój i Mój…” postaram się zalinkować niżej.A chleb był dostępny dla wszystkich – DZIŚ niekoniecznie!!! Zapewniam był nawet smaczniejszy
    BO bez polepszaczy – nie zwalaj na “komunę”…….
    Wyjechali BO – w solidarnościowo – katolickiej
    rzekomo wolnej III RP, POLACY wegetują a jednocześnie nasi OKUPANCI – “Rasa Panów”,zastanawia się PUBLICZNIE
    jak można przeżyć za jakieś głupie 10tys. zł…..
    Albo że za 6 tysi to pracować może tylko idiota……
    DOSŁOWNIE!Kwestią czasu jest (w razie czego)pojawienie się
    w naszym kraju ‘mścicieli,Janosików’ jak zwał tak zwał…
    w rodzaju np. “Saszko Biłyj’…ONY solennie JUŻ
    “zapracowali’ na (po)traktowanie”….
    Aaaaa, wracając do ‘Wielkiej Emigracji’ zauważ
    paralelę pomiędzy sanacyjną II RP i sol.-kat. III RP.
    Obie,tamta i ta – MACOCHY dla rodowitych Polaków – Słowian…wiesz dobrze jaka jest pozycja społeczno -zawodowa Polaków
    gastaibajterów na Zachodzie, u naszych odwiecznych
    wrogów…..i obiecana piosenka tchnąca duchem
    patriotyzmu, BO PRL-owska! “TEN CHLEB JEST TWOJ I MOJ – Janusz Gniatkowski 1978

    https://www.youtube.com/watch?v=jn8Bn6g8zHk

    Jeszcze wyrwałem… “„Czy to przez Rosjan KILKASET tysięcy dzieci w Polsce głoduje? Itp, itd…„ Aż tyle ma rodziców alkoholików?”

    Jesteś jednak pewnym “terminem medycznym” chyba
    niekoniecznie już do uleczenia , i
    tymczasem nie mam na uwadze wrodzonej rusofobii,
    czy też może wyssanej z mlekiem matki (?)….cyniczny
    śmierdziel!

    Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 19:09
   Permalink

   @ sierakowski idiot, proponuję lekturę książki Fiodora Dostojewskiego “Idiota”, tylko bardzo proszę wyciągnąć właściwe wnioski gdyż tylko w takim przypadku pomaga – wieczorynka.
   Ojej zapomniała bym podziękować za zainteresowanie moją osobą, zatem dziękuję.

   Odpowiedz
 • 25 lutego 2017 o 09:34
  Permalink

  Inspirujący artykuł Autora i wnikliwe, pogłębiające go wpisy.

  Jest dużo prawdy w tym co pisze @królowa: chęć odwrócenia uwagi społeczeństwa od skutków neoliberalnego cudu w USA.

  Co do cen ropy, to jest ona USTALANA i nie ma to nic wspólnego z główną prawdą wiary Zachodu w WOLNY RYNEK.

  Ludzie na świecie powoli zaczynają zdawać sobie sprawę, że turbo-neo-liberalizm doprowadził do tego, że kilka procent ludzi dysponuje zasobami większymi niż pozostałe 90 parę procent ludzkości.

  Ten co ma te zasoby – ma kontrolę nad światem.

  Kontrolujący powoli się dogadują ze sobą, bo kłótnie na szczytach powodują zmniejszanie globalnych zysków.

  Wobec tej olbrzymiej przewagi kapitału nad pracą, przy dużym udziale robotów-automatów w wytwarzaniu wszystkiego, zanika równowaga.

  Zwykły człowiek NIE MA SZANS NA OTRZYMANIE PRACY.

  Chyba że wrócimy do epoki rękodzieła, ale to jest już niemożliwe.

  Potrzebny jest NOWY PORZĄDEK POST-LIBERALNY.

  Ludzie muszą mieć wrażenie, że swoją aktywnością będą w stanie zapewnić sobie byt, przetrwanie oraz rozwój.

  Tego nie ma.

  A powrót do dominacji USA jest tylko chwilową próbą powrotu do UTRZYMANIA obecnego stanu nierównowagi na świecie i w samych Stanach Zjednoczonych.

  Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 19:07
   Permalink

   Poczynając od „rosyjskiej agresji w Europie”, przez „aneksję Krymu i podsycanie wojny domowej na Ukrainie”, „zestrzelenie samolotów pasażerskich” i „zhakowanie amerykańskiej demokracji”, po „bombardowanie niewinnych cywilów i szpitali” (i zajączków), „stworzenie europejskiego kryzysu uchodźców”, posiadanie monopolu na „sponsorowany przez państwo doping” i „wspieranie terrorystów w Syrii” – wygląda na to, że Rosja niewiele więcej mogła zrobić, żeby kompletnie spieprzyć tę planetę.
   Oczywiście bystry czytelnik zauważył, że większość z tych zarzutów pochodzi od amerykańskich polityków, teoretyków politycznych i gazet.
   W ostatnich czasach ilość antyrosyjskiego jadu, wylewającego się z miejsc typu Departament Stanu USA, osiągnęła taki poziom, że można nam wszystkim wybaczyć zajęcie się jogą w oczekiwaniu na moment, kiedy będziemy musieli wykonać manewr niezbędny do pocałowania się na do widzenia w naszą zbiorową d.pę pośród globalnej pożogi atomowej.
   Ale egzystencjalne zagrożenie „gorącą” wojną pomiędzy Rosją i USA jest raczej ideą rodem z koszmarów sennych i propagandy niż rzeczywistością. Rzeczywistość jest taka, że te „wyjątkowe” USA nie mają już żadnej opcji, w tym jądrowej, jeśli chodzi o utrudnianie wyłonienia się Rosji jako światowego mocarstwa o globalnych wpływach.
   Putin, wybrany na prezydenta w 2000 roku, popsuł Zachodowi grabieżczą wyprawę, wyrzucił albo asymilował rosyjskich oligarchów i ich zachodnich kumpli i stopniowo odzyskał kontrolę nad Rosją, jej zasobami i narodem. Ale zabezpieczenie ojczyzny było tylko pierwszym krokiem dla prezydenta o „chodzie rewolwerowca”. Putin zabrał się również za cichą, ale głęboką modernizację rosyjskiego wojska, cały czas przy tym podkreślając zainteresowanie Rosji współpracą z Zachodem i utrzymując przyjazne stosunki z zachodnimi politykami.
   Ale zachodni drapieżny, zmilitaryzowany kapitalizm wciąż wiązał swoje plany z Rosją, a w Waszyngtonie zakładano, że prędzej czy później Rosja skapituluje wobec strategii faktów dokonanych Nowego Amerykańskiego Stulecia. W końcu w ramach prowadzonej przez USA „globalizacji” zrobiono wszystko, żeby uniemożliwić jakiemukolwiek krajowi obranie niezależnej ścieżki.

   PS…
   W konfrontacji syryjskiej nie widzieliśmy żadnych dowodów, że USA mają taki poziom wiary w siebie i w swoją moc. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Jak już wspomniano, amerykańscy politycy z ich atakami słownymi i czarną propagandą przeciwko Rosji stają się z dnia na dzień coraz bardziej histeryczni. Rzucane są wszelkie oszczerstwa, jakie tylko mogą przyjść do głowy, a każde z nich jest ewidentnie fałszywe. Tak nie zachowuje się państwo, które jest przekonane, że posiada wszystkie atuty, ale raczej takie, które czuje, że lada moment przegra, i to sromotnie.
   Ameryka chce przetrwać. Ale nie chce przetrwać jako ktoś równy pomiędzy równymi. O nie! USA chcą przetrwać jako hegemon ludzkości, jako najwyższy władca planety, jako niezastąpiona nacja. Bo tylko to gwarantuje w Stanach dobrobyt i spokój społeczny, gdyż wyczerpały się surowce i pozostały tylko drukarnie dolarów. Pracują pełną parą i mnóstwo zielonych papierków z napisem „In God We Trust” zalewa świat. A więc zmusić trzeba cały świat, żeby handlował w amerykańskich dolarach, żeby kupował amerykańskie obligacje i inne bezwartościowe już papiery, żeby w Ameryce nie było rewolucji, żeby żydoanglosascy oligarchowie nie musieli się obawiać degradacji.
   Nie uda się USA jak przedtem siedzieć wygodnie za oceanem i patrzeć jak “sojusznicy” krwawią, nie uda się Yankesom wystawić “sojuszników” do wojny i poczekać na jej wyniki. Wojna dopadnie także terytorium USA.
   Wystarczą trzy bomby termojądrowe, aby zniszczyć USA – dwie na granicę szelfu i jedna w krater na Yellowstone. Czy ta groźba powstrzyma Yankees?
   Jeżeli nie, to pójdą na dno razem z resztą świata, lecz jeżeli chcą przeżyć, muszą ułożyć się z Rosją. A Moskwa dobrze wie, kto szczuje…
   Ameryka już wie; nie da się walczyć z Rosją do ostatniego “sojusznika”, chociaż to narody prawie tak samo głupie jak amerykańscy obywatele.Rosja nie powstrzymuje tych zbrodniczych USA dla nich, ona robi to dla siebie, dla własnego bezpieczeństwa, dla swoich interesów,dla swoich obywateli…

   Odpowiedz
 • 25 lutego 2017 o 10:32
  Permalink

  Reakcją na Ukrainie i w Syrii Rosja zakończyła erę amerykańskiej agresji i rozpychania się po świecie. Putin powiedział dosyć!

  Odpowiedz
   • 26 lutego 2017 o 00:35
    Permalink

    Tylko co z tego, gdy ma marne 7-ki przeciwko królom…

    Odpowiedz
 • 25 lutego 2017 o 11:48
  Permalink

  Wciąż usiłuję wierzyć w nową Ententę Rosja-Chiny-Iran. Jeżeli powstanie, zaczną przyłączać się inni. Tylko to może powstrzymać Amerykańskie Imperium Pokoju.

  Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 19:07
   Permalink

   Amerykańskie Imperium Pokoju mogą powstrzymać tylko latynosi stając się dominującą nacją w tym państwie i zmniejszając efektywność systemu do poziomu Ameryki Łacińskiej. Pewnie dlatego Trump wypowiedział im wojnę. A żeby była Ententa muszą być równi partnerzy. Przed I WŚ Francję, Anglię i Rosję można było uznać za równorzędne państwa. W wariancie Rosja-Chiny-Iran mielibyśmy bardziej do czynienia z Trójprzymierzem gdzie Chiny tak jak Niemcy wykorzystywaliby znacznie słabszych partnerów do walki o rozszerzenie niemieckich wpływów. Iran pewnie zrezygnowałby jak Włochy a Rosja podzieliłaby los Austro-Wegier.

   Odpowiedz
   • 26 lutego 2017 o 03:55
    Permalink

    @bob Usa w XXI w.bedzie demograficznie lacinska, a w XXII w chinska…tak przewiduje nauka

    Odpowiedz
 • 25 lutego 2017 o 13:51
  Permalink

  Bobby,to staje się nudne!Czytając twoje rusofobiczne gryzmoły dochodze do wniosku że twoja głupota nie zna granic! Zajmij się padającą Europą i zgniliznę w USA.Rosja mimo twoich chęci sobie poradzi A ty?

  Odpowiedz
  • 25 lutego 2017 o 19:22
   Permalink

   Kto wie, może my i OP dociągniemy do mniej więcej 2030 i wtedy pogadamy o tym kto sobie poradził. Jakoś nie wyobrażam sobie dwóch rzeczy-istnienia PiSu bez Kaczyńskiego i istnienia Rosji bez Putina. A co by nie mówić chłopaki młodziakami już dawno nie są.

   Odpowiedz
   • 25 lutego 2017 o 21:36
    Permalink

    Antyrosyjska szczujnia na O.P,to przykład że dajemy im po palić! Znikną jak zmienimy poglądy a to się nie zdarzy czyli mają robotę na lata.Idioty,Bobby,abrykadabry itp,zmieniają linki ale to nie pomoże, troll pozostanie trollem!

    Odpowiedz
 • 25 lutego 2017 o 16:56
  Permalink

  krzyku,wart PAN paca,ale jakbyś się czuł gdybym występował pod linkiem “nnnnnnnnn” i temu podobne? Bez przesady chociaż kusi mnie”nnnnnnnn”.Pozdro.

  Odpowiedz
 • 25 lutego 2017 o 20:20
  Permalink

  Pan Autor nie bierze pod uwagę że system zwany Ziemią osiągnął maksimum swoich możliwości, a raczej możliwości środowiska zwanego Ziemią zostały przekroczone, co powoduje postępującą dewastacje.Od inauguracji pana T na Ziemi przybyło ok 7 mln ludzi. A więc Ameryka może się nadymać a i tak wszyscy zjedziemy w dół a Ameryka z nami.Kapitalizm, gdy nie może prowadzić ekspansji to popada w ostry kryzys. A niestety nie wyszliśmy gospodarczo w Kosmos, to ciągle nieprzekraczalna bariera, więc czeka nas bójka o pozostałości na śmietnikach.Niby wszystko wygląda jeszcze normalnie, ale to pozory.Na ulicach miast tego kraju widzimy już zalążki wojny… a mur ? czy on już stoi, czy też jakiś tam sędzia może go zablokować ? Ameryka zaczyna coraz bardziej wyglądać jak I Rzeczpospolita za królów elekcyjnych. Też przecież potrafiła się spiąć i dać łupnia wrogom, np. za króla Sobieskiego.Ale procesy gospodarcze i społeczne są nieubłagane, finał Ameryki będzie podobny do finału I Rzeczpospolitej.Nie wierzę w przywództwo Ameryki, czas na to się skończył, nie wiemy jak będzie wyglądał świat nowej rzeczywistości, przecież przemeblowanie świata się zaczęło.Neandertalczycy po raz kolejny wygina, idą inni, bardziej agresywni.

  Odpowiedz
  • 26 lutego 2017 o 02:20
   Permalink

   @leming, no wlasnie, komentator “ujal” tez wspomnialam, ze oni maja juz wojne u siebie, min. nie tylko Detroit wyludnialo i nie ma nawet sklepow spozywczych z podstawowymi towarami pierwszej potrzeby, strasza i draznia kikuty opuszczonych
   domow, resztki najbiednieszej ludnodnosci, ktorej nie stac na przejazd do innych miejscowosci trawniki i wszelakie skrawki ziemi pozamieniali w ogrodki warzywne z kartoflami, marchewka, pomidorami itd., pieka w polowym piecu chleb,….a tak samo a moze i gorzej jest w wynedzniala byla metropolia Cliveland, Baltimore, Filadelfia, ludzie tam z nedzy sprzedaja 2x w tygodniu a’ 20 $ koncernom farmaceutycznym krew na konserwy i na plazme do produkcji lekow, sami kupuja za te 20 $ narkotyki by usmiezyc glod, zimno, bezdomnosc i beznadzieje….Usa od “otwarcia” rynku na krew do tej pory zawsze jako darowinzny znajduja sie bezapelacyjnie na I miejscu na swiecie w “produkcji”koserw z krwia ludzka i plazmy…jednak tych nedzazy zmusza sytuacja do sprzedazy krwi, sami traca resztki zdrowia, w koncu umieraja na wysypisku smieci…ich system powielania produkcji skonczyl sie, podobnie bedzie i gdzie inndziej” bo gdzie ekspandowac, na Marsa ? Trump mowil w swojej kampanii wyborczej o bezwarunkowym dochodzie podstawowym….chyba wie, co jest grane…

   Odpowiedz
 • 26 lutego 2017 o 11:21
  Permalink

  Vladimir Putin być może zapewni światu pokój poprzez siłę, jednak droga do tego stanu prowadzi przez pokoj..!

  Odpowiedz
  • 26 lutego 2017 o 11:59
   Permalink

   Czy nie prościej jest normalnie zapisać Władymir,Włodzimierz…nie rozumiem potrzeby silenia się na jakieś (anglo)izmy…

   Odpowiedz
 • 26 lutego 2017 o 21:47
  Permalink

  “Kto wie, może my i OP dociągniemy do mniej więcej 2030…”

  “Благая весть” от мальчика/девочки @Boba.
  Только счастливые дети могут оперировать такими категориями как “дюжина лет”

  Szkoda, że klub dyskusyjny stopniowo staje się miejscem benefisu rusofobii.
  Może to podnosi stopień, ale zamienia się w “dyskusję” w stylu “sam durak”

  Przeciętny polskojęzyczny rusofob nie interesuje mnie ani z przodu, ani z tyłu.
  Żadnej oryginalności.
  Takie same (a może i lepszy) osobniki żyją na terenach krainy-na-U.
  Tam miasteczkowa analityka kwitnie i pachnie – “аж гай шумить”

  Chłopiec Петя Вальцман regularnie (po kacu) wykrywa i zatrzymuje (piersią) 200 – tysięczną Rosyjską armię.

  A chłopiec @Bob planuje spalić Kaliningrad i Berlin, i po drodze (aby dwa razy nie biegać) zamierza zbombardować gabinet Putina na Kremlu.

  Bliźnięta-bracia.
  Diagnoza.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.