Podwyżka stóp procentowych w Ameryce – świat zapłaci za politykę pana Trumpa?

Będzie drożej. To już wiadomo, oto FED ogłosił podwyżkę poziomu stóp procentowych o ćwierć procenta (25 punktów bazowych). Pani Janet Yellen doskonale wie co robi. W ten prosty sposób to cały świat powoli będzie płacił za nową politykę pana Trumpa. W grudniu zeszłego roku – o podwyżkach uprzedzała osobiście, mają być trzy! Warto pamiętać, że przez ostatnie 10 lat FED podwyższył stopy procentowe jedynie dwa razy. Przy czym ostatnio w grudniu 2016 roku.

Po epoce pana Obamy amerykańska gospodarka jest w sytuacji na krawędzi wzrostu, który może skończyć się stagnacją. Amerykanie mają bardzo wysoki wskaźnik prywatnych wydatków konsumpcyjnych na poziomie 1,9% rok do roku. CPI kształtuje się na poziomie 2,5% rok do roku. Dolar umocnił się o 3,4% od lutego b.r. Anonsowana polityka gospodarcza pana Trumpa daje olbrzymią bazę oczekiwań. Jest mowa o bilionie Dolarów na pierwszy „strzał”.

W ujęciu generalnym przeformatowanie realiów finansowych w USA i w konsekwencji silniejszy Dolar mogą w efekcie zdusić lekkie ożywienie gospodarcze. Rynki już ustawiają się na kolejne dwie podwyżki, co do których panuje powszechna zgoda, że będą. Jest mowa nawet o czwartej podwyżce stóp w tym roku – ale to już byłaby broń atomowa. Mielibyśmy przez to wojnę walutową na globalną skalę, ponieważ sytuacja na świecie nie jest tak pozytywna jak w USA.

Z naszej perspektywy jest to bardzo istotny trend, ponieważ planowane trzy podwyżki w tym roku spowodują, że stawki procentowe w USA i Polsce wyrównają się. W Polsce nie ma na razie przesłanek do podwyżki stóp, ale prawdopodobnie będziemy musieli się dostosować. Chodzi o to, że jeżeli chcemy sprzedawać dalej dług obcym, to muszą oni widzieć szansę na zarobienie więcej, niż w USA. Rząd pana Trumpa jest bardziej wiarygodny, niż rząd pani Szydło, chcemy sprzedawać dług, musimy mieć wyższe stopy od Amerykanów.

To bardzo ważne, my jesteśmy tylko trybikiem w światowej sieci relacji. Do tej pory przez długi okres czasu na całym świecie wzorem Amerykanów obniżano stopy. Powodowało to, że rosła wartość akcji. Obligacje były nisko oprocentowane, rynki szukały wzrostów na akcjach. Jeżeli zaś teraz będzie więcej pieniędzy z odsetek, to oznacza poważne przetasowania na rynku. Zmienią się strategie portfelowe największych funduszy, ponieważ należy się spodziewać że w dłuższej perspektywie trendu – to akcje będą tanieć a obligacje drożeć. W szczególności podniesie do rentowność papierów o długiej zapadalności. Oznacza to wzrost kosztów utrzymania długu publicznego i długu korporacyjnego – zwłaszcza w Dolarach.

Europejski Bank Centralny ma główną stawkę procentową na zerowym poziomie. Depozyty są oprocentowane ujemnie na -0,4%. Dodatkowo rynek jest pompowany kwotą 80 mld Euro poprzez comiesięczny skup obligacji. Taka polityka ma trwać wedle zapowiedzi do końca 2017 roku. Powoduje to, że – poprzez proces podwyżek stóp procentowych w USA w skumulowaniu z polityką EBC – luzowania ilościowego „po europejsku” – mamy trwałą tendencję osłabiania Euro. od mniej więcej połowy 2014 roku, wspólna waluta stale traci na wartości do Dolara. Było warte około 1,40 dolara a dzisiaj relacja to jedynie przedział około 1,05-1,10 (i to w dobrej koniunkturze). To nie jest przypadek, to są bardzo ważne tendencje w światowych relacjach gospodarczych na które nic nie poradzimy, jesteśmy poddani globalnej presji – a mniej więcej 30% potencjału siły nabywczej waluty unijnej sobie wyparowało. Prawda, że ciekawe?

Dla świata i Amerykanów podwyżki stóp procentowych oznaczają wyższe koszty pożyczania pieniądza. W konsekwencji oto kończą się wspaniałe czasy taniego pożyczania. Odczują to wszyscy – kredytobiorcy hipoteczni najbardziej, bo płacą najdłużej. Będzie gorzej pożyczać na działalność gospodarczą.

Równocześnie poprawi się rentowność lokat i innych form oszczędności. Grozi to odpływem kapitału z rynków wschodzących. W tym oczywiście z naszego, zwłaszcza że mamy jeszcze niepewność polityczną.

Spowoduje to, że Dolar w Złotym również będzie drożał. Podrożeje import, a proszę pamiętać że w Dolarach rozliczamy ropę i gaz w dominującej części. Spowoduje to więc podwyżki nośników energii, a to ZAWSZE PRZEKŁADA SIĘ NA IMPULS INFLACYJNY.

W tym momencie żarty się kończą i zaczyna się prawdziwa gra, niestety nie „w zielone”, ale w to kto – kogo bardziej mówiąc bez ogródek – okradnie. W tej chwili Europa pompuje Euro, Amerykanie będą umacniali Dolara, którego wartość jednak w dłuższej perspektywie się osłabi, bo bilion Dolarów wrzucone na rynek spowoduje inflację. Z tego powodu antycypowanie przyszłości obecną i kolejnymi podwyżkami stóp, to coś więcej niż wyraz zdrowego rozsądku. To początek wojny handlowej na globalną skalę. W grze są przecież Chińczycy, którzy mają górę Dolarów. Będą mieli wyższe dochody z odsetek, ale nie są idiotami i doskonale rozumieją, co planują Amerykanie. Będą chcieli pozbyć się Dolarów. Jeżeli uruchomią nasilenie procesów pozbywania się amerykańskiego długu, to naprawdę zrobi się ciekawie. Nawet bardzo ciekawie.

Na pewno zyskają eksporterzy ropy naftowej i innych surowców, głównie rozliczanych w Dolarach.  jednak wzrost dochodów jest pewny tylko w średniej perspektywie. W dłuższej perspektywie to nie jest pewne. Na pewno te kraje będą chciały odrobić straty wynikające z machinacji na rynku ropy i doprowadzenia do załamania się jej globalnych cen.

Wszystkie te czynniki spowodują, że z wojny handlowej i walutowej wyłoni się nam nowy globalny porządek ekonomiczny, a w konsekwencji i polityczny.

19 thoughts on “Podwyżka stóp procentowych w Ameryce – świat zapłaci za politykę pana Trumpa?

 • 18 marca 2017 o 06:41
  Permalink

  Dokładnie tak, możemy powiedzieć dzień dobry inflacji 🙂 Wszyscy zapłacimy za make america strong again 🙂

  Odpowiedz
 • 18 marca 2017 o 07:59
  Permalink

  Należy uwzględnić, moim zadaniem, jeden element w tej układance. Mianowicie ze względu na dominującą pozycję USD, cały świat, a w zasadzie jego ogromna większość, intensywnie dotuje gospodarkę amerykańską.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2017 o 09:24
  Permalink

  Lepiej już spojrzeć na uśmiechniętą twarz majestatu rzeczpospolitej. [nie linkujemy do takich treści web. józ.].

  Odpowiedz
 • 18 marca 2017 o 10:19
  Permalink

  Zamieszanie wokół ceny ropy i gazu żeby do walić Rosji pokazuje że nie cofną się przed niczym, teraz za kryzys w USA zapłacą wszyscy!

  Odpowiedz
 • 18 marca 2017 o 10:53
  Permalink

  Pisalam o tym, ze beda turbulencje z polityka Trumpa, gdyz neoliberalizm i handel globalny to pozycja przewroconego na glowe, powrot do stania na wlasnych nogach, bedzie mial wiele ofiar, jednak powrot do stania na nogach jest w moim przekonaniu niezbedny…..inflacja wystepuje zawsze, ciekawe w jakim s

  topniu i jak szybko bedzie ona nastepowac, osobiscie wydaje mi sie , ze dojdzie do mocnej deflacji, tj.produkty czy to towary czy to uslugi beda taniec, a bedzie mniej nabywcow na nie gdyz pieniadze beda wessane w tzw.fixKoszty / stale koszty np.za mieszkanie, swiatlo, dojazd do pracy itd., ze na nic innego nie bedzie funduszy, mimo znacznego potanienia…/.. wydaje mi sie, ze Chiny nie beda wyzbywac sie swojej “gory” $ , jak autor sugeruje, gdyz chca moc szykanowac Usa tym, ze w razie czego “wypuszcza na rynek raptem te “gore” $ i moga tak oslabic gospodarke Usa..
  Wczoraj cesarzowa byla ze swoja inaguracyjna wizyta u Trumpa ( tylko 3,5 godziny ), doszlo fo eclat, gdyz fotoreportezy i zgromadzeni dziennikarze oraz sama cesarzowa prosili by Trump podal jej reke do tradycyjnego uscisku Trump jednak odmowil pidania reki Merkel !!!, co jest wysoko wymowne…. w Niemczech bardzo na Trumpa “wieszano psy”…., byly niem. minister spraw zagr. H.-W. Steinmeier to Trumpa publicznie wysoko obrazil…, “uciekl” na stanowisko prezydenta Niemiec, by nie spotyka sie z dyplomatsmi z Usa…taka tu byla afera, staramo sie jrj rozmiary “stlamsic”….
  Cesarzowa byla tak zle ubrana i zle uczesana i kompletnie bez makijazu na twarzy, cohest niezbedne jak sa kamery

  Odpowiedz
 • 18 marca 2017 o 11:06
  Permalink

  c.d.
  ….a wiec cesarzowa tak zle wygladala i bylo widac jejj deficyt niewyspania, ze ja osobiscie czulam sie zazenoeana jej wygladem, w szczegolnosci jak Trump byl “wyszykowany” na ostatni guzik……….wnioski autora i komentatorow prawie mnie zaskakuja, gdyz stwierdzaja, ze wszyscy “placa” za rozwoj
  Ameryki. .no przeciez od zawsze tak bylo i najbiednisi sa wyssysani, po to by inny byl
  bogaty….stare dzieje a w neoliberalnej wdciekliznie te metode doprowadzono do perfekcji / do perwersji…

  Odpowiedz
 • 18 marca 2017 o 11:26
  Permalink

  Bardzo sprawnie wytłumaczone. Zgadzam się z inflacją nie ma żartów.

  Odpowiedz
 • 18 marca 2017 o 14:03
  Permalink

  Płacimy od dawna, jak tylko Polaków wpuszczono w zadłużenie. Skolonizowani możemy się tylko przyglądać, jak oligarchia żeruje na nas. Gierek kiedyś powiedział, że czeka nas latynizacja i kapitalizm nędzy, ale nasze “elity” z rozmodlonym narodem, otumanione chciwością i bogactwem zachodu weszły w przygotowaną pułapkę przez zachodni biznes i służby w imię własnych doraźnych zysków, a naród, cóż nadal ma się modlić, czego przykład dają “elity” rządzące. Jestem pod wrażeniem socjotechniki i psychomanipulacji realizowanej konsekwentnie po II WŚ przez zachód i naszych okupantów z KrK.

  Odpowiedz
  • 18 marca 2017 o 17:53
   Permalink

   @Mieclaw…..a propos czy Gierek jeszcze zyje ?

   Odpowiedz
   • 18 marca 2017 o 19:52
    Permalink

    @Mieclaw……komentator uzyl sformulowania :” latynizacja ” , czy to od spauperyzowanej i rzuconej na kolana przez Usa Ameryce Poludniowej / Lacinskiej ?

    Odpowiedz
   • 18 marca 2017 o 22:58
    Permalink

    Niestety Gierek już nie żyje i nie może obserwować, jak jego prorocze słowa się spełniają. Tak chodzi o zniewoloną Amerykę Łacińską.

    Odpowiedz
  • 18 marca 2017 o 20:43
   Permalink

   ………. ale nasze „elity” z rozmodlonym narodem, otumanione chciwością i bogactwem zachodu weszły w przygotowaną pułapkę przez zachodni biznes i służby……….. Przymiarki czy może debiut mający na celu …………………….
   NIE LINKUJEMY DO TEGO ZASOBU. WEB. JÓZ.

   Odpowiedz
  • 19 marca 2017 o 06:29
   Permalink

   Miecławie nic ująć nic dodać,tonący brzytwy się chwyta ,a polacy się modlą jak wczoraj Jarosław na Wawelu.Jedni o przeżycie a on o odpuszczenie grzechów!

   Odpowiedz
 • 18 marca 2017 o 23:45
  Permalink

  Po prostu świetny tekst, doskonale wytłumaczone skomplikowane sprawy.

  Odpowiedz
 • 19 marca 2017 o 10:17
  Permalink

  Zerowe czy ujemne stopy to anomalia zaburzająca alokację kapitału. Wiele rynków czeka mocna przecena wartości akcji czy nieruchomości, których ceny zostały napompowane niskim kosztem pieniądza. Pytanie czy ich realna wartość zostanie skorygowana przez krach czy przez inflację.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.