Społeczeństwo

Podstawą władzy elit jest opowiadanie bujd na resorach

Podstawą władzy elit nad prekariatem jest opowiadanie bujd na resorach. Bujdy mogą być „pop”, mogą być „sacro”, mogą być „eko”, jak i czysto patriotyczne. W zasadzie ciągle są wymyślane jakieś nowe bujdy, czy to w kwestiach życia społecznego, ekonomicznego, politycznego jak i nawet sięgają filozofii, ideologii i kultury. Przykładowo wmówiono Kobietom, że mają prawo się uczyć, pracować i robić karierę, a na dzieci przyjdzie czas. Konsekwencja jest upadek cywilizacji zachodniej, ponieważ łączna ilość dzieci nie przyrasta tak szybko, jak potrzebuje tego mechanizm zastępowalności pokoleń. Więc rzeczywiście jedno może dwa pokolenia Kobiet zrobią kariery i będą wspaniale żyć, ciesząc się swoją doskonałością, jednakże kolejne pokolenia społeczeństwa będą ograniczone pod względem ilości. Nie byłoby w tym niczego złego, niech sobie gender będzie, ale Kobiety, które chciałyby żyć tradycyjnie, nie są w stanie funkcjonować na tradycyjnych zasadach, bo ich mężowie nie zarabiają tyle, żeby utrzymać rodziny. Chociaż, jeszcze w połowie XX wieku, bez komputerów, robotów, dronów i lotów w kosmos – dało się! Dlaczego się nie da obecnie? Bardzo ciekawe, tylko niewielu ekspertów zwraca uwagę na ten problem. Nowe oblicze ekonomii Zachodu, wcale nie oznacza mniej pracy i więcej czasu wolnego dla mas. Wręcz przeciwnie, pracy może jest i mniej, ale trzeba dłużej o nią zabiegać, a zarobki są niskie, w konsekwencji siła nabywcza społeczeństw spada. Za to fikcyjna ekonomia ma się dobrze. Społeczeństwo jest w rozkładzie, wszyscy pracują na przetrwanie, chociaż miało być lepiej.

Pomimo postępu technicznego, jak również wielkich zdobyczy zarządzania – pomimo wielkiego wzrostu efektywności gospodarki, dalej większość społeczeństwa to w istocie niewolnicy lub chłopi pańszczyźniani, nie mający szans na akumulację zasobów, ponieważ muszą wydawać wszystko, co zarobią i zadłużać się, żeby żyć. Czy o to chodziło w kapitalizmie neoliberalnym? Jeżeli weźmiemy poprawkę na to, że nie rodzą się dzieci, widać, że Socjalizm wcale nie był taki zły.

Jeżeli bujdy sączone przez medialną papkę, nie wystarczają, żeby trzymać społeczeństwo pod kontrolą, stosuje się stare wypróbowane metody. Najpierw pokazuje się, to co można mieć jak się będzie grzecznym i pokornym. Przez jakiś czas to działało i u nas, miliony ludzi uwierzyły, że jak weźmie się kredyt, to się kupi mieszkanie. Niestety niektórzy kupili we Frankach Konfederacji Szwajcarskiej, czym się to skończyło lepiej nie myśleć. Więc marchewka w wydaniu współczesnego neoliberalizmu jest bardzo malutka, za to jest druga metoda, która działa zawsze – strach i niepewność. Właśnie wchodzimy w ten etap jako cały świat zachodni. Zaczęło się od kryzysu w USA, potem przelało się to na Europę, do tego kilka wojen i rewolucji. W konsekwencji już nie można być pewnym jutra, a do tego jeszcze – jak np. w Niemczech, dochodzi strach o to, czy przybysze nie poderżną obywatelowi gardła w nocy, albo nie zgwałcą mu córki jak wyjdzie z domu. W konsekwencji takiej mieszanki – rządzący mają kontrole w efekcie posłuszeństwo obywateli. Nie muszą się słuchać jak mrówki, wystarczy, że będą siedzieć w domach i oglądać idiotyzmy lansowane przez telewizję i porno w Internecie. Już samo powstrzymanie się i bierność mas, powoduje, że rządzący mają przewagę.

Na to wszystko nakłada się kaganiec moralności i systemu prawnego, który jest wybitnie opresyjny, przyczynia się do ograniczenia praw ludzi, w tym do samokontroli i samo powstrzymywania. Nie wychylaj się, bo stracisz pracę! Nie realizuj swoich praw, ponieważ koszty sądowe cię zjedzą! Nie sprzeciwiaj się systemowi, bo z systemem nie da się wygrać – te i inne przypowiastki znamy doskonale. Oczywiście są potrzebne, bo inaczej byłaby anarchia. Na społeczeństwo filozofów i poetów to raczej nie ma co liczyć. Władza musi się zabezpieczać przy pomocy bata i kajdan. Inaczej to nie działa, ponieważ ludzie z natury są roszczeniowi, gnuśni i źli. Wielki eksperyment stworzenia nowego socjalistycznego społeczeństwa nie udał się, niestety został zaprzepaszczony. Równość nie istnieje, a to oznacza, że trzeba poprzez sankcje i wszelkie możliwe metody zapewniać posłuszeństwo ogółu.

Jeżeli masy są grzeczne i w czasie wolnym jedzą popcorn oglądając idiotyzmy, a później idą karnie do pracy – to władza stosuje techniki soft. W momencie, jak ludzie stają się coraz bardziej świadomi, dochodzi do dokręcania śruby. Konsekwencje znamy, nawet po rewolucji – zjada ona własne dzieci.

Można byłoby się tym nie przejmować, tylko trzeba mieć świadomość gdzie jesteśmy jako cywilizacja? W jakim miejscu się znajdujemy? W tym, co robi dzisiaj w tej układance nasz kraj i jakie ma szanse na przyszłość? Podstawą władzy elit jest opowiadanie bujd na resorach. Kajdany, kłamstwa, przemoc, przymus, moralność i system prawny. Czy można żyć inaczej? Socjalizm pokazał, że można – jednak to nie jest takie proste, jak się wszystkim wydawało. Jednakże patrząc na współczesne

Chiny, trzeba z podziwem postrzegać ich wielki eksperyment społeczno-ekonomiczny. Przy czym – krytycznie – im mają więcej kapitalizmu, tym jest w kraju więcej sprzeczności. Sądząc po analogiach z doświadczeń nas samych, oznacza to, że i tam będzie musiało dojść do resetu.

Przyszłość zawsze jest niepewna, jednak lepiej jeżeli jest wynikiem względnie dającego się objąć systemem porządku, niż wyłania się z chaosu. Co wybieramy – system, czy chaos?

16 komentarzy

 1. Mroczny Siepacz i Wizjoner

  Szczególnie ważną rolę odgrywają tzw. sacro-bujdy, dzieki którym od ponad tysiąca lat możliwe jest niewolenie tutaj ludzi.

 2. Elity kłamią

 3. Dzięki temu opowiadaniu bujd – mają władzę.

  Obecne “elity” już mocno weszły w buty tych z PRL-u, a nawet ich prześcignęły w bujaniu postfeudalnego polskiego społeczeństwa.

  • @Inicjator…….w PRL malo bylo bujd, a terazniejsze “elity” przescignely same siebie i to spoleczenstwa sensu stricto feudalnego… polskie spoleczenstwo przepoczwarzylo sie ewolucyjnie do tylu, atawistycznie, juz widac wiele plazow i gadow ….tak sie cofneli…

 4. System czy chaos?Pytanie ma charakter retoryczny! Polaków losy pokazują że od lat żyjemy w systemowym chaosie! Jest jedna niewiadoma w zdaniu ,że wszyscy umrzemy tylko nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach? Kapitalizm też się kiedyś skończy, tylko kiedy i w jakich okolicznościach?

 5. Czy oni mają nas za idiotów? Na podstawie 2 czy3 osmolonych ciał twierdzą że był Wybuch!Pisohhhhhhh dość kłamstwa!!!

  • @wlodek….dzisiaj w swojej porannej neuwsletter do czytelnikow “DER SPIEGEL”-redaktor naczelny poswieca prezesowi i katastrofie w Smolenskiej duzo uwagi, podsumowujac, ze mit o tej katastrofie trzyma prezesa i “jego” PiS u wladzy, prysnie ten ciagle od nowa rozniecany jak zrodlo ognia mit o rzekomym zamachem, skonczy sie wladza / “sila” /prezesa nad ludem, bo to sztucznie stworzony trans …..bez tego nie ma prezesa……przesle zaraz te neuwsletter do redakcji OP, moze @wlodek od redakcji OP otrzyma ten tekst o strategi trzymania wladzy. .

  • Na jakiej podstawie twierdzisz, że na bank nie było wybuchu – zamachu??????????? Dopuszczam KAŻDĄ ewentualność, nawet
   zamach – jedynie zdecydowanie wykluczam udział strony rosyjskiej,
   z oczywistych względów………….. w kręgu podejrzanych widzę
   prawie cały ‘wolny świat” włącznie z “ogonem kręcącym kotem’…

 6. Lewicowe pokolenie, “zabrania się zabraniać’, ‘róbta co chceta” nadaje od kilkunastu lat ton. Oni weszli na wszystkie szczeble decyzyjne……………………………………………………………………………………
  Od W-wy poprzez Berlin Brukselę ,Paryż po San Francisco(sound).
  Tradycyjne wartości kapitalistyczne skończyły się najpóźniej około
  połowy 60’ ubiegłego wieku – to co było później to już tylko zjazd
  po równi pochyłej(dzieci-kwiaty, kult seksu,odrzucenie Boga).
  Sprawiedliwość społeczna w obozie wschodnim zeszła wraz ze
  STALINEM.Zdrowy Kapitalizm w obozie zachodnim skończył się przed wojną wietnamską.Pozostała beznadzieja i nihilizm ‘tam i tu”. Co jeszcze prócz upić się – warto? Może obejrzeć kolejny
  odcinek ‘Ucha Prezesa’ ? http://www.mysl-polska.pl/1203
  🙂 Oczywiście na youtube.com …niegłupie…

 7. Królowo szkoda nerwów i naszego zdrowia,przecież ziemia jest płaska bo inaczej Prezes spadł by z powierzchni!Ale i tak pierdo…,tylko czy zdążą doprowadzić do wojny z Rosją!

 8. Niewykluczone że motywem przewodnim zamachu na życie prezydenta Najjaśniejszej mogło być rzekomo pojednawcze
  przesłanie z Katynia wygłoszone przez prezydenta Kaczyńskiego do Narodu Rosyjskiego,taka hipoteza
  krąży w sieci i nie jest bezpodstawna,taka niesubordynacja nie może być nigdy zaakceptowana przez ‘naszych nowych euroatlantyckich braci’…

  • Krzyku,miałem cię za poważnego człowieka, ale gdzie jest granica Smoleńskiego dramatu! Religia Smoleńska z wybuchem w tle i winą rosyjskich kontrolerów to granica głupoty i ty ją przekroczyłeś! Już lepiej wracaj do “krytyki” lewicy! Czy już znalazłeś ślady lewicowego wybuchu w Smoleńsku, przecież winni komuniści i Putin!Paranoja!

 9. Krzyku,zawsze z wielką atencją odnoszę się do twoich komentarzy,czasami się z nimi nie zgadzam a w kwestii zrozumienia, to czasami mam kłopot ze zrozumieniem samego siebie,może jestem zbyt krytyczny ale to odnosi się do mojego JA. Pozdro.

 10. Sufrazystki i feministki , do roboty na dół do kopalni. Kobieta nie powinna pracować. Winna leżec i pachniec. Przede wszystkim zas, dbac o ciepło , domowego ogniska.

  Mąż , winien tyle zarabiać , by utrzymywać rodzine na godnym poziomie życia, należnemu , ludziom pracy. to my, NARÓD, jesteśmy pracodawcami dla rządu , który nas okrada, i my go utrzymujemy.Za co? Za głodowe emerytury , z których nas jeszcze okrada obłudnie nazywając je dochodami i pobierając , za te świadczenia podatki? Za ich poniżającą ludzka godność , waloryzację? Za To , że teraz trzeba repolonizowac banki i cały wysprzedany za grosze Majatek Narodowy , płacic miliardy i tym się chlubić?

  Za odkrycia typu, że banki przynoszą państwu najwięcej dochodów? Za naszą niepewność jutra? Naturalna eutanazje emerytów (nieuprzywilejowanych)? Za Grabiez, zmarnowanie dorobku wielu ciężko pracujących pokoleń ? Za TKM, kolesiostwo , nepotyzm , misiewiczostwo ect.???

  Wracając do watku -kobiety-,to od roboty jest koń i traktor. Mężczyzna , od zarabiania pieniędzy na dom ,rodzine , kobiete i potomstwo, w szczególności . Zaś wracając do watku roboty, to Rząd jest do niej w szczególności. Naród , jest jego pracodawca i ma go na utrzymaniu . Niech to sobie ci “mądrale”. , wbiją do głów.

  Co do socjalizmu, to najdłuższ droga do kapitalizmu. A kapitalizm, to rządy świń , nad głupcami , jak pokazuje Orwwellowski Folwark………Najlepsza forma ustrojowa , pozostanie , wspólnota pierwotna , jej początki , przede wszystkim. Dla mnie, byłaby, Ogólna Narodowa Samorządność.

  W ogóle, to żyjemy w oparach absurdu!.W kraju , w którym , jeszcze nigdy nic tak tępego, nie wycięło w tak krótkim czasie, tyle drzew.

  Ktos , kto strzela do bażantów , w hodowli, rychło zacznie strzelac , do biednych psinek w schroniskach. Czekam, kiedy strzeli sobie w ten swój łeb.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.