Początek czy koniec „drugiej” zimnej wojny?

Powszechnie uważa się, że pierwsza zimna wojna skończyła się wraz z rozpadem ZSRR. Spadkobierczyni ZSRR, czyli Federacja Rosyjska, podupadła gospodarczo, równocześnie tracąc na świecie znaczenie polityczne i wojskowe. Najbardziej widocznymi objawami spadku znaczenia Rosji stały się „samodzielne” lub ze wsparciem sojuszników z NATO, działania naszego strategicznego sojusznika takie jak bombardowanie byłej Jugosławii i odłączenie od Syrii Kosowa, wojna z Irakiem, a potem z Libią.

Wojna w Syrii i obrona Damaszku nazwana obroną prezydenta Bashara al-Assada przez Federację Rosyjską była początkiem powrotu zimnej wojny, czyli ponownej wojennej konfrontacji Stanów i Rosji, jeszcze bez bezpośredniego użycia sprzętu wojskowego. Działania wojenne w Syrii rozwijały się na dobre, a równocześnie zaczęła się konfrontacja na Ukrainie. Przy czym konfrontacja na Ukrainie może przybrać różne oblicze.

A do tego trzeba jeszcze dodać ostre spięcie w Wenezueli i ofensywę wojskową generała Haftara w Libii.

Obecnie wydaje się, że definitywnie zakończyła się ostra faza wojenna w Syrii. Wojska irańskie pozostaną tam tyle, że w odległości większej niż 50 km od granicy Izraela. To prawdopodobnie powstrzyma kolejne naloty Izraela na urządzenia wojskowe Iranu w Syrii.

Co uzyskał Iran w Syrii?

Planuje odbudowę połączenia kolejowego do Syrii przez Irak oraz budowę portu nad Morzem Śródziemnym. Może to być fragment jedwabnego szlaku a może nowa droga eksportu ropy w przypadku eskalacji sankcji. Może to być również miejsce, do którego będą sprowadzone objęte sankcjami towary z Europy. Jeżeli opłaty zostaną dokonane w Euro, to trudno będzie ustalić Stanom ostateczne przeznaczenie transportowanych towarów. Czy to będą Chiny, Pakistan, Indie, Irak, byłe republiki radzieckie, a może Iran?

Co osiągnęły Federacja Rosyjska i Stany?

Rosja wybudowała bazę wojskową, wynajęła na 49 lat port w Tartusie i to ona pozostaje głównym sojusznikiem Syrii.

Stany ustanowiły w północnej Syrii enklawę o nieokreślonym statusie.

Znienacka zapachniało prochem w Wenezueli

Młody, stosunkowo mało znany polityk, wykształcony w Stanach, niespodziewanie ogłosił się nowym prezydentem. Szybko uzyskał poparcie Stanów i wielu innych państw, w tym członków Unii Europejskie. Rosja i Chiny nie tylko nie uznały Guaido, ale jeszcze wysłały na pomoc dotychczasowemu prezydentowi Nicholasowi Maduro, najpierw najemników, potem woskowych wraz ze sprzętem. Może to mieć związek z wcześniejszymi inwestycjami Chin i Rosji w Wenezueli. Odpowiednio ok. 70 miliardów i 17 miliardów dolarów. Jest czego bronić. Wprawdzie Stany gwarantowały nietykalność zagranicznych inwestycji tyle, że czasy, kiedy im ufano, prawdopodobnie minęły bezpowrotnie.

W Wenezueli sprawę skomplikował brak zachęty finansowo dla wenezuelskich wojskowych do poparcia Guaido. I ciągle trawa tam proces przeciąganie wojskowych na jedną lub drugą stronę, jeszcze bez użycia siły. Innym powodem klinczu w Wenezueli jest prawdopodobnie brak wiadomości o tym, jaki sprzęt wojskowy przewieźli ze sobą Rosjanie i Chińczycy. Jak do tej pory Stany wspomagają nowego-drugiego prezydenta głównie sankcjami nakładanymi na Wenezuelę.

Libia

Jakby tego było tego mało, w Libii trwa ofensywa generała Haftara na obszary kontrolowane przez rząd, który jest uznawany między innymi przez ONZ oraz Stany. Wprawdzie Stany wycofały swoich wojskowych z Trypolisu, ale podobno zapowiedziały swój powrót. I właśnie kilka dni temu na Morze Śródziemne wpłynął drugi lotniskowiec wraz z innymi okrętami tworzącymi grupę uderzeniową. Kiedyś kontrakcją Rosji byłoby wysłanie na Morze Śródziemne własnych okrętów wojennych. Dzisiaj może to być wizyta rosyjskich okrętów w Wenezueli.

Wnioski: Cyrkon

Powstaje pytanie: Co powoduje, że Federacja Rosyjska zachowuj się w taki sposób, jak gdyby nie obawiała się militarnej konfrontacji z naszym strategicznym sojusznikiem? Przez ostatnie trzydzieści lat nie obserwowaliby podobnego zachowania.

Odpowiedzią na to pytanie może być między innymi nowa rosyjska rakieta nazwana Cyrkon. Zachowuje się podobnie jak rakiety Tomahawk czy Kalibr — leci nisko nad ziemią. Ma jednak dodatkową cechę. Jej szybkość przemieszczania jest wielokrotnie wyższa od szybkości dźwięku. A to oznacza, że obecne systemy obrony przed rakietami nie są w stanie jej zatrzymać. Jeżeli jest prawdą, że Cyrkon ma zasięg do 500 km, to dla lotniskowca jest to najmniejsza odległość, na jaką może się bezpiecznie zbliżyć do miejsca, gdzie rozmieszczone są wyrzutnie tych rakiet.

Miejmy nadzieję, że nie będziemy naocznymi świtkami wydarzeń, które pokażą, czyja doktryna była skuteczniejsza. Czy naszego obecnego strategicznego sojusznika, który postawił na lotniskowce i okręty tworzące grupy uderzeniowe? Czy też doktryna naszego byłego strategicznego sojusznika, który postawił na nowoczesne rakiety typu Cyrkon?

Będzie lepiej kiedy nie przekonamy się o słuszności jednej czy drugiej doktryny, ponieważ to może oznaczać koniec drugiej zimnej wojny i początek nowej wojny, o trochę innej nazwie.

Niestety, słuchając wypowiedzi i oświadczeń przedstawicieli obu stron, odnosi się wrażenie, że są święcie przekonani o bardzo niecnych zamiarach tej strony przeciwnej. I energicznie wyrażają gotowość do przeciwstawienia się oponentowi.

Autor: Mikołaj

33 myśli na temat “Początek czy koniec „drugiej” zimnej wojny?

 • 3 maja 2019 o 05:12
  Permalink

  Kolejny doskonały tekst, czyżby OP szykowało godnego następcę Krakauera?

  Odpowiedz
 • 3 maja 2019 o 07:41
  Permalink

  Rosja ustabilizowała sytuację w Syrii i w Noworosji, jak również uratowała Krym przed mordami ukraińskich nacjonalistów jak w Odessie. Teraz czas na Libię, to rosyjska broń pomaga wyzwolić ten kraj. Zachód nie chciał oddać Kadaffiemu jego 400 mld USD w tym w połowie w złocie więc go obalono zamachem stanu. To powinna być nauczka dla pisomatołków.

  Odpowiedz
 • 3 maja 2019 o 08:54
  Permalink

  Przypadek Wenezueli jest już ostatecznym zdjęciem maski ze strony USA. Teraz nikt kto pragnie pokoju na świecie i normalnych stosunków społeczno-gospodarczych nie uwierzy w amerykańską “demokrację”. A dla polskich polityków powinno to stanowić przestrogę, bo kraj może źle skończyć angażując się po stronie globalnych bandytów. Nie kolaborowaliśmy z Niemcami systemowo podczas II wojny światowej i dzięki temu, jako naród zachowaliśmy godność. Niestety po 1989 roku tę godność systematycznie tracimy angażując się w konflikty, które nie są nasze i nam nie służą.

  Odpowiedz
 • 3 maja 2019 o 09:20
  Permalink

  Nowy Autor na łamach OP?

  Czy Krakauer musi odejść?

  Odpowiedz
  • 3 maja 2019 o 09:42
   Permalink

   @Inicjator…tez nurtuje mnie to pytanie….

   Odpowiedz
  • 3 maja 2019 o 11:01
   Permalink

   A czy nie może być autorów dwóch – tak jak killerów (dwóch)?

   Odpowiedz
 • 3 maja 2019 o 09:40
  Permalink

  Hallo, hallo….wdarl sie do tekstu chochlik drukarski i zamiast o odloczeniu Kosowa od Serbii napisal o odloczeniu Kosowa z Syrii, co oczywiscie jest bledne….

  Odpowiedz
 • 3 maja 2019 o 10:05
  Permalink

  Najpierw wujek przeprowadzil putsch w Brazyli i to samym parlamencie a teraz z zimna krwia rozprawia sie z Wenezuela…to prawdziwa tragedia i ludzie umieraja na ulicach i w szpitalach bez pradu i lekow, brakuje wody i zywnosci…. to wszystko bylo zorganizowane…nie moge pojac, jak np. “niby demokratyczna UE moze opowiadac sie za prezydentem samozwancem……
  Czego Rosja i Chiny tam nic nie robia, by to barbarzynstwo zahamowac…

  Chiny, mowi sie nawet juz oficjalnie militarnie ponoc przewyzszaja wujka…

  Takze jakas nowa pantomima z Korea Polnocna, ktorej przywodca przyjedzajac ekologicznym pociagiem zlozyl oficjalna wizyte FR ….tu sie rozne mozgi glowia, co “je grane”… ..cos nawet mowi sie o nowym rozdaniu kart…..a wujek rozwscieczony wygraza wszystkim ,ktorzy kupuja rope naftowa w Iranie a sa to Indie, Chiny, Turcja i Korea Poludniowa….moze i dosc do tego, ze nikt sie z wujkiem nie bedzie liczyl i panstwa dalej beda chcialy prowadzic niezachwiane dzialania gospodarcze i beda rope kupowac w Iranie i wujkowi bedzie glupio i lyso…. ze go sie.nie boja i moga z Chinami dalej zajsc….
  Czego nie ma ani slowa o Japonii z nowym cesarzem i “otwarciem” Japoni na szeroka emigracje….mowiono nawet cos o zawarciu pokoju i umowy przyjazni z Chinami, ktore poczytywane sa przez Japonie jako rywal i wrog ……w tym regionie sie obecnie duzo dzieje…..i Chiny moga wujka wyprzec z panowania nad Japonia i nad calym Polwyspem Koreanskim…..

  Odpowiedz
  • 4 maja 2019 o 07:49
   Permalink

   A propos, uzupelniajaco chce nadmienic, ze oficjalnie Japonia nie zakoczyla 2WS i nie podpisala kapitulacji i czy tam ukladu pokojowego z Chinami, Korea, Vietnamem, Kambodza ( z tzw.Indochinami ) itd. a po abdykacji “starego cesarza” i po ceremoni objecia tronu przez jego syna – nowego cesarza Japoni cos przebakiwali o ukadach pokojowych z w /w panstwami…

   Odpowiedz
 • 3 maja 2019 o 14:13
  Permalink

  Bardzo sprawnie napisane. Nic dziwnego że tak was nienawidzą bo piszecie prawde. Kim jest nowy autor?

  Odpowiedz
 • 3 maja 2019 o 17:25
  Permalink

  Lubię czytać komentarze królowej Bony

  Odpowiedz
 • 3 maja 2019 o 17:37
  Permalink

  “Witaj majowa Jutrzenko…” ?

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/05/konstytucja-3-maja-oddala-wladze-krolewska-nad-polska-dynastii-pruskiej/

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/05/jeszcze-o-konstytucji-3-maja-3-maja-swieto-masonow/

  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2019/05/adam-doboszynski-konstytucja-3-maja-a-masoneria/

  https://marucha.wordpress.com/2019/05/03/konstytucja-3-maja-i-pruska-pulapka/

  https://marucha.wordpress.com/2017/05/03/konstytucja-3-maja-wola-narodu-czy-zamach-stanu/

  https://marucha.wordpress.com/2017/05/03/dlaczego-konstytucja-3-maja-byla-rewolucja/

  https://marucha.wordpress.com/2012/05/03/dramat-3-maja/

  https://marucha.wordpress.com/2013/05/03/w-sprawie-hugona-k-przed-swietem-3-maja/

  https://marucha.wordpress.com/2011/05/31/bolszynstwo-3-maja/

  https://marucha.wordpress.com/2011/05/04/slowo-o-konstytucji-3-maja/

  —————–
  https://marucha.wordpress.com/2019/05/03/juz-tylko-plucie/

  Odpowiedz
  • 3 maja 2019 o 19:57
   Permalink

   No witaj. 🙂 Zapomniałeś jeszcze tego zalinkować, w tak ważnym dniu. 🙂
   Też polecam, ale mały cytat nie zaszkodzi:
   “Dla Polaków znających historię naszego kraju „targowicą” był i na zawsze pozostanie związek Kościoła, Watykanu i sprzedajnych polityków, którzy przyłożyli rękę do zniknięcia Polski z map Europy na ponad 100 lat, zaś przywrócenie tego słowa w życiu politycznym przypomina o udziale Kościoła w tej zdradzie Polski i Polaków, bo „targowica” to niestety ciemna strona Kościoła w Polsce, na tyle ciemna, że Polacy zwykle posłuszni woli Kościoła postanowili biskupów w nią zaangażowanych najwyższym wymiarem kary, karą śmierci ukarać.
   Historia nasza była skomplikowana, nie raz przez fałszywych patriotów przekręcana, dla ich celów politycznych. Dlatego, gdy dziś słyszę, po co przyszłemu lekarzowi, inżynierowi, ekonomiście znajomość historii odpowiadam, po to byśmy po raz drugi nie popełnili błędów, za które już kiedyś cierpieliśmy.
   Autorstwo: Zawisza Niebieski”
   Źródło: NEon24.pl
   https://wolnemedia.net/konstytucja-3-maja-a-dzialania-owczesnego-kosciola/

   “Co istotne – konstytucja ta znosiła instytucję „liberum veto”, dzięki której obce państwa mogły przekupywać choćby pojedynczych przedstawicieli sejmu, a w konsekwencji paraliżować każdą próbę powzięcia nowego prawa. Taki obrót spraw nie mógł się podobać zarówno zagranicy, jak i wspomnianym zdrajcom przez zagranicę hojnie opłacanym. Pod pozorem „utraty praw podstawowych” oraz „ograniczenia wolności i demokracji” zorganizowali oni zatem histeryczne tournee po stolicach sąsiednich krajów, aby tam błagać o interwencję i siłowe usunięcie reformatorów.”
   https://wolnemedia.net/przeciwnicy-konstytucji-3-maja-blagali-zagranice-o-interwencje/

   Tak wygląda druga strona medalu, tak skrywanego przez ciebie. 🙂

   Odpowiedz
   • 3 maja 2019 o 21:48
    Permalink

    Witaj… w mojej hierarchii ważności dzisiejsza data równoważy 1 maja, i nic więcej! Do rzeczy.”Kontrast między obojgiem monarchów po latach celnie podsumuje Franciszek Karpiński, który na zapytanie pewnego rosyjskiego jenerała o przyczyny upadku Polski, wyjaśni rzecz zwięźle:
    – U was baba była królem, a u nas król był babą.”
    https://www.pch24.pl/stanislaw-august-poniatowski–patron-elit-iii-rp,67901,i.html
    Jeszcze jeden smaczek dotyczy waszego guru oświecenia narcyza-debila. 🙂 niejakiego Kołłątaja. Wyborny, kąsek “wiszącego w kościele św. Kołłątaja” do podobizny którego modlili się chłopi o czym wspomina w zamieszczonym filmiku p. Braun. 🙂
    Grzegorz Braun – Oświeceniowi patroni bolszewizmu
    https://www.youtube.com/watch?v=2RbZowojO50

    “Ale kiedy jeden z korespondentów donosi mu o niepokojach społecznych w Krzyżanowicach (w których probostwo, jak szacuje sam zainteresowany, czyni mi złp 30 tysięcy intraty na rok) – wówczas, zamiast się cieszyć z szerzenia wolności, tak odpisuje pilnie Kołłątaj swemu plenipotentowi:

    Co to za bałamuctwa robią się tam między chłopami (…) i że ich tam ktoś ma podburzać? (…) Wszak ja niczego bardziej nie pragnę, jak żeby wszystkim moim włościanom działo się dobrze. Bo rewolucja rewolucją, a interesy interesami. 🙂

    Odpowiedz
    • 4 maja 2019 o 08:26
     Permalink

     No cóż współczuję. Kołtuny nigdy nie docenią ludzi wykształconych, więc nie można oczekiwać od nich racjonalnego myślenia. A Poniatowski był bardzo dobrze wykształcony i pracowity.
     Współczuję ludziom, którzy słuchają tych bzdetów Brauna. Nie mogę wyjść z podziwu, że w XXI wieku można być na takim poziomie intelektualnym. Nie dziwię się więc, że “jaśnie państwo” z takim poziomem nie miało szans na utrzymanie I RP we władzy.
     Przeczytaj sobie “Stan oświecenia w Polsce” Hugo Kołłątaja, samodzielnie, a może cię oświeci. Dziś nie mam czasu na cytowanie, ale kiedyś coś ci zacytuję.

     Odpowiedz
 • 3 maja 2019 o 18:32
  Permalink

  Proszę więcej takich tekstów. Esencja naszej codzienności globalnej.

  Odpowiedz
 • 5 maja 2019 o 13:49
  Permalink

  W telegraficznym skrócie…
  – Pomijam fakt, że uchwalono ją nielegalnie w warunkach zamachu stanu.
  – Najgorszym jej zapisem było oddanie po śmierci Poniatowskiego tronu w dziedziczne władanie Niemcom – dynastii saksońskich elektorów. Czego nie osiągnęło przez wieki cesarstwo niemieckie i krzyżacy – dała konstytucja 3 maja – dziedziczne panowanie niemieckiej dynastii nad Rzeczypospolitą.
  – Na dodatek tron oddany Niemcom wzmocniono zniesieniem liberum veto – co w sumie byłoby słuszne, gdyby tron nie dostał się w niemieckie łapska.
  – Wprawdzie wreszcie nałożono podatek na kościół (właściciela 1/3 ziem), ale za późno i za niski. Na osłodę kościołowi cccc-ccccc uczyniono religią państwową, mimo iż katolików było mniej niż prawosławnych i protestantów, co jedynie zaogniało już istniejące konflikty religijne w państwie.
  – Choć ludność etnicznie polska stanowiła ledwie ok 40 % mieszkańców, Rz’plitą Obojga Narodów przerobiono na unitarne Królestwo Polskie, co nasilić musiało konflikty etniczne. Rusini i Litwini nie mieli ochoty być ani Polakami, ani obywatelami drugiej kategorii Królestwa Polskiego.
  – Dla poprawy losu chłopstwa pańszczyźnianego – ogromnej większości ludności – konstytucja nie zrobiła nic.
  – Odebrała prawa polityczne biedocie szlacheckiej (tzw. gołocie) umożliwiając za to nabywanie ziemi i ubieganie się o szlachectwo bogatemu mieszczaństwu, co było na rękę głównie bogatym niemieckim mieszczanom i żydowskim kupcom i bankierom.
  .
  Z czego mamy się więc cieszyć, co świętować i za co wychwalać ową konstytucję?
  .
  To już wolę wraz z Rosjanami za kilka dni, 9 maja, świętować zwycięstwo ZSRR nad III Rzeszą. Cokolwiek złego nie powiedzielibyśmy o Stalinie i ówczesnej ZSRR – gdyby Armia Czerwona nie nadciągnęła wtedy od wschodu (przerwała m.in. wypędzanie Polaków z Zamojszczyzny), nim by „alianci zachodni” dotarli nad Wisłę, niewielu Polaków doczekałoby tego „wyzwolenia”. Hiltlerowcy i banderowcy mordowali Polaków masowo. Ale nie tylko oni mieli w mordowaniu Polaków swój udział:
  https://myslnarodowa.wordpress.com/2012/11/24/zbrodnie-zydowskich-partyzantow-na-polskiej-ludnosci-koniuchy-i-naliboki/
  .
  Niestety jak wiemy, żydowska propaganda odwraca kota ogonem i Polaków przedstawia jako morderców cccc. I niestety te obcccccce kłamstwa głoszone są nawet w rosyjskiej telewizji ustami szumowiny udającej Rosjanina – Sołowiowa. Poszedł nawet do władz Rosji o tym list:
  https://wiernipolsce1.wordpress.com/2019/04/23/list-polskich-srodowisk-patriotyczno-narodowych-do-prezydenta-w-putina-w-sprawie-antypolonizmu-w-audycji-telewizji-rossja-1/
  .
  Podpisałem się pod nim, myślę jednak, że lepszy skutek odniosłaby w tym przypadku metoda mojego przyjaciela, Gerwazego (Błotniaka z Bronnej Góry):
  .
  „Ja, jako polski pan, daję Sołowjowowi najzwyczajniej w mordu – bo taką mam publicystyczną fantazję!”
  http://blotne-abecadlo.blogspot.com/2019/04/soowjow-wadimir.html
  “opolczykpl”
  Ps. Jestem Panowie(duchem) z Wami… LECZ ‘goowna” kopał ni policzkował
  nie mam zamiaru, nie chcę kalać białych rączek ni ‘szpica” półbuta
  elegancko błyszczącego – dla mnie ‘ten rebe” – szołmen, już nie istnieje a i na “rossjańską” TV spoglądam ‘jakby inaczej” – czemu niejednokrotnie już dawałem wyraz choćby w dialogu z kom. “wlodkiem” na długo jeszcze
  zanim “ten znamienity grażdanin Rosii” – dał głos… 🙂

  Odpowiedz
  • 5 maja 2019 o 16:55
   Permalink

   A może jednak powinieneś zalinkować to:
   “Orientacja rosyjska nie była oczywiście idealnym rozwiązaniem, ale skoro „rząd polski bez obcej kurateli obejść się już nie mógł, to kuratela, rosyjska była najkorzystniejsza ze wszystkich jakie przypuszczały ówczesne stosunki” [Kalinka, t. I, op.cit, s,. 26].
   Położenie zewnętrzne Rzeczypospolitej wymagało stałej i konsekwentnej linii politycznej, a nie odruchów dokonywanych po omacku i w dodatku pod wpływem emocji czy prowokacji. Nauka płynąca z doświadczeń tego okresu powinna była spowodować opamiętanie. Zdarzało się jednak często, że doświadczeń tych nie analizowano, karmiąc następne pokolenia wyidealizowaną wizją dziejów. Być może wpływało to na podniesienie ducha narodowego, ale nie miało nic wspólnego z politycznym rozsądkiem i prawdą historyczną.
   „Naród, który sam siebie surowo sądzi, wzbudza cześć postronnych; wtedy tylko a niego szydzą, gdy bawi się w złudzenia. Od stu lat wciąż oskarżamy nieprzyjaciół o upadek Polski. Cóżeśmy na tym zyskali? Tyle tylko, żeśmy oszukali samych siebie. Upadku Polski my sami jesteśmy przyczyną, tak jak sami tylko możemy ją dźwignąć, jeżeli ze skruchą w sercu przyznamy się do naszych błędów” (Walerian Kalinka do Władysława Czartoryskiego, 1866 r.).
   Jan Engelgard
   Jest to końcowy fragment szerszego opracowania pt. „Czy można było tego uniknąć? Upadek Polski w XVIII wieku”, który powstał na początku lat 80. XX wieku. Tekst ten nigdy nie był do tej pory publikowany.”
   http://www.mysl-polska.pl/1896

   Przynajmniej jest obiektywnie. To jest prawdziwa klasa publicystyki.

   Odpowiedz
   • 5 maja 2019 o 20:40
    Permalink

    Rozumiem ze nie podzielasz punktu widzenia A. Sz. “Opolczykapl” ?
    “Położenie zewnętrzne Rzeczypospolitej wymagało…” A, czy dzisiaj jesteśmy w korzystniejszym położeniu?
    Myśl Polska” jest białym krukiem, na polskojęzycznym zwykle rynku prasy.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Bl_Polska

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_My%C5%9Bl_Polska 🙂

    …Powiem wprost – „Myśl Polska” nie ugięła się przed tymi wpływami i jest jedynym pismem, które odwołuje się do tradycyjnej myśli narodowej. Tej linii nie zmienimy. Zarzut anachronizmu jest śmieszny, bo formułują to ludzie, którzy sami tkwią po uszy w XIX-wiecznych koncepcjach mesjanistycznych, które Narodowa Demokracja zwalczała od samego początku istnienia. Jeśli postulat dobrosąsiedzkiego ułożenia naszych relacji z Rosją i rozwijania z nią współpracy gospodarczej, a po wizycie Cyryla I w Polsce także na polu chrześcijańskim – jest anachronizmem, to jak nazwać podtrzymywania jakichś fantasmagorii o Międzymorzu czy sojuszu z Ukrainą przeciwko Rosji? Nie bądźmy niepoważni, to my jesteśmy nowocześni i stąpamy po ziemi, a nie ci, którzy zarzucają nam anachronizm”
    https://prawy.pl/3566-jan-engelgard-mysl-polska-musi-byc-pismem-powaznym/

    Odpowiedz
    • 5 maja 2019 o 21:56
     Permalink

     Myśl-Polska zrobi dobrze, jak się za bardzo nie będzie odwoływać do przedwojennej Narodowej Demokracji, burżuazyjnej partii która zwalczała ludowców i socjalistów. Historię trzeba znać, ale nie utożsamiać się z tamtą polityką, bo to tylko szkodzi w aktualnych warunkach, które wymagają nowych idei, bo są nowe wyzwania. Utożsamianie się z interesami burżuazji trąci takim anachronizmem.
     A co do reszty pełna zgoda. Podoba mi się właśnie to, że są poważnym pismem, nie zniżają się w dyspucie do poziomu bruku i języka nienawiści. Ach gdyby cała prawica taka była? Polska byłaby o wiele lepsza, jak w PRL. Pomarzyć dobra rzecz ….:-)

     Odpowiedz
     • 6 maja 2019 o 07:43
      Permalink

      Bzdura! 🙂
      Tematu rozwijał nie będę – a mógłbym analogicznie,
      na przykładzie dzisiejszej lewicy – nie powinna nawiązywać
      do okresu przedwojennego (KPP), czy jeszcze wcześniejszego SDKPiL, o CBKP już nawet nie wspominam.. “…Historię trzeba znać, ale nie utożsamiać się z tamtą polityką, bo to tylko szkodzi w aktualnych warunkach, które wymagają nowych idei, bo są nowe wyzwania.”
      No właśnie, ..”trzeba z żywymi naprzód iść…” dlatego
      w 89′ odrzuciliśmy to co było ‘nieżywe”. 🙂

     • 6 maja 2019 o 09:33
      Permalink

      @krzyk58. 6 maja 2019 at 07:43

      Widzisz nie masz racji, bo w ten sposób giniecie w fantazmatach historii i jej nieudolnej interpretacji, co przysparza tylko wrogów. Dotyczy to także odwoływania się lewicy do różnych przedwojennych idei. Tamte fakty trzeba znać, ale osadzić je w tamtym kontekście historycznym i społecznym, żeby nie rzutowały za bardzo na dzisiejsze realia. Dziś lewica i prawica, gdyby nie zaszłości historyczne mogłaby stworzyć rząd ponad podziałami i pracować wspólnie dla dobra Polski. Taką próbę udaną zrobiono w PRL tworząc Polskę Ludową. Tysiące żołnierzy AK i inteligencji włączyło się w budowę kraju. Nie wszystkim było po drodze z nowymi ideami, więc robili co mogli, aby rozwalić tamten system, co oczywiście im się udało z pomocą zachodnich imperialistów. A teraz jesteśmy w czarnej doopie.

      Na temat linii politycznej Myśli Polskiej na obczyźnie i obrony interesów kościoła z perspektywy Londynu nie chcę się nawet wypowiadać, bo mają też swoje winy i przyłożyli się kiedyś do stanu dzisiejszego. To że teraz oceniam to pismo pozytywnie, to tylko dlatego, że się dużo zmienili i być może wielu z nich już się nie identyfikuje z dawną linią redakcyjną tego pisma. A wielu może żałuje, że mają taką historię. Ich problem, byle teraz nie szkodzili Polsce i chyba tego nie robią sądząc po wyważonych i w miarę obiektywnych publikacjach. Ale co z tego jak mleko się rozlało po 1989 roku i już szkód wyrządzonych Polakom nikt nie zdoła naprawić. A oni kankę z mlekiem (PRL) też huśtali równo razem z innymi, chociaż na nieco innym poziomie intelektualnym.
      Poniał.

     • 6 maja 2019 o 14:13
      Permalink

      ” Taką próbę udaną zrobiono w PRL tworząc Polskę Ludową.”
      DOKŁADNIE!
      Jeno , usadzono bolszewików i internacjonałów na doopie – górą byli
      “Partyzanci” i “ludzie Moczara – Djomki”! 🙂
      “Nie wszystkim było po drodze z nowymi ideami, więc robili co mogli, aby rozwalić tamten system,…”
      DOKŁADNIE!
      Stalinowcy (bolszewicy) walterowcy i inni komuniści nie dawali za wygraną czego wyrazem był NIESTETY- KOR i naturalna konsekwencja tegoż, rok 80′ i,
      – neostalinowcy prą ostro do władzy!

      Czerwone Gitary-Dziś do Ciebie przyjść nie mogę
      https://www.youtube.com/watch?v=uZcmVslDAto

      Krzysztof Klenczon & Czerwone Gitary – Biały Krzyż
      https://www.youtube.com/watch?v=VcsjIbbZcvQ

      ‘Deszcz,jesienny deszcz’ Czerwone Gitary
      https://www.youtube.com/watch?v=z1ZgKRfV9RA

      Sława Przybylska – Gdzie są kwiaty z tamtych lat?
      https://www.youtube.com/watch?v=Fs4_0NJH200

     • 6 maja 2019 o 18:25
      Permalink

      @krzyk58. 6 maja 2019 at 14:13

      No i znowu waćpan bredzisz. Na dupie to usadzono właśnie sanację, endecję, “jaśnie państwo” i kler, z wyjątkiem tych co poszli na współpracę w ramach PAX , Stronnictwa Demokratycznego i ZSL. Dzięki temu można było odbudować kraj i osiągnąć niesamowity postęp cywilizacyjny.

      Natomiast KOR to tylko osobliwe przypadki zawiedzione brakiem kariery w strukturach PRL, które przez własne chore ambicje zdradziły socjalizm i poszły na współpracę z wrogami. Na zasadzie jak mnie nie chcą, to ja im jeszcze pokażę i pokazali. Smutne natomiast jest to dla partyzantów Moczarowców, że kilku, kilkunastu byłych żydowskich komunistów (bo z chwilą gdy podjęli współpracę z zachodnimi imperialistami, przestali być komunistami), którym się przestał podobać system bo byli zbyt czerwoni jak na polskie warunki i nie mogli osiągnąć swoich celów, zdołało jednak następnie omotać miliony Polaków ideologią imperialnego zachodu i z ich pomocą wywrócić system. O czym to świadczy? Dawali sobie radę z Niemcami, potrafili świetnie walczyć w partyzantce, a nie poradzili sobie intelektualnie z garstką wyuczonych pseudo-intelektualistów, dla których Marks był tylko przykrywką do wywrotowych działań. Dlaczego wielu z nich mimo, że zaliczali więzienia, ponownie wracało uczyć na wyższe uczelnie? Kto był tak głupi, że na to pozwolił, że nie zmieniono prawa tak, jak w III RP, że prawdopodobnie taki Piskorski, nawet gdyby został uniewinniony, a Kwiecień to już na pewno nigdy nie wrócą na uczelnie, bo demokracja kapitalistyczna dała im wilczy bilet.
      Taka jest smutna prawda, a teraz masz to o co walczyłeś kiedyś, prawdopodobnie nie zdając sobie sprawy z tego do jakiego stanu to doprowadzi Polskę i kto pociągał wtedy za sznurki.

     • 6 maja 2019 o 19:48
      Permalink

      bo z chwilą gdy podjęli współpracę z zachodnimi imperialistami, przestali być komunistami
      ?
      ?
      ? Rozwaliłeś mnie zupełnie!! Byli, byli, jeno wyrzekli się wersji moskiewskiej (i tak wszystkie drogi prowadziły do …) 🙂
      Miecławie – wyborne rozgrzeszenie komuchów przez lewaka w dodatku
      musisz być “po krowi”, nie inaczej!
      … Kor-niki to połowina ‘sukcesu Gierka”, efekt i skutek zobowiązań helsińsińskich itd…
      A my Miecławie ‘jesteśmy jeszcze” sporo przed 68’… ONY – “nasze Puławy”
      komuchy – czerwońce, i ich latorośle, zwietrzyły już słuszniejszy komunizm na Zachodzie,
      trockistowski, a wiedz że na Zachód podróżowali w tamtym czasie swobodnie, ‘ony” jeździli z taką częstotliwością jak ja np. do W-wy! 🙂
      Co dla Polaka wcale nie było takie oczywiste, BA! To była generalnie bariera nie do
      pokonania!

     • 6 maja 2019 o 20:37
      Permalink

      @krzyk58. 6 maja 2019 at 19:48

      Niestety to jest właśnie twój śmiech przez łzy. Aby ukryć prawdę stosujesz mechanizm psychologicznego wyparcia win poprzez odwrócenie uwagi od rzeczywistych sprawców nieszczęścia jakie Polskę spotkało i szukanie wroga zastępczego, a w zasadzie przerzucenie sprawstwa faktycznego na tzw. komuchów, lewicę laicką. Ale to się wam nie uda. Każdy inteligentny i myślący człowiek zrozumie jaka jest prawda. Tylko wykluczeni intelektualnie mogą uwierzyć w twoje bajdurzenie o komunie na zachodzie itd.

      Na zachodzie nie było i nie będzie żadnej komuny. Komu ty chcesz kit wcisnąć. Czy masz mnie za idiotę? Tam są realizowane tylko programy społeczne, których zadaniem jest utrzymywanie pospólstwa na respiratorze, coby rewolucji nie było i aby władza kapitału nie została zagrożona. To się nazywa demokracja przedstawicielska i liberalizm kulturowy, jakbyś nie wiedział, to podpowiadam. 🙂 Taki system się świetnie sprawdza, bo chroni kapitał przed nadmiernymi perturbacjami społecznymi, a jednocześnie jest wydajny dla tego kapitału i pozwala panować nad społeczeństwem, które zapierd-la na ten kapitał żeby przetrwać.

      Teraz mamy to w Polsce i rządy PiS właśnie zaczęły stosować ten respirator ekonomiczny, aby otrzymać i utrzymać władzę. A wszystko ostatecznie i tak jest w interesie kapitału, dlatego oligarchia zachodnia (prawdziwi właściciele naszego majątku podobno) nie robi nic, aby im w tym przeszkodzić. Wszystkim to odpowiada i podejrzewam, że poparcia dla PO większego nie będzie ze strony UE, bo PiS gwarantuje im zyski, a skutecznie ich też przekonał, że bez respiratora dla polskiego społeczeństwa ta oligarchia może ponieść w przyszłości większe straty finansowe, więc lepiej pozwolić na lekkie wzmocnienie ekonomiczne biednych Polaków dla świętego spokoju.

      Popatrz zaczyna szaleć inflacja i jakoś RPP nie chłodzi gospodarki i nie podnosi stóp procentowych jak robiła to na polecenie MFW i BŚ w latach 90-tych, kiedy jeszcze mieliśmy zasoby własnego przemysłu i relatywna wartość złotówki, czyli siła nabywcza była o wiele większa. Dla mnie to dowód na porozumienie się z oligarchią zachodnią co do realizacji ich interesów. Nie bez znaczenia był też kryzys z 2008 roku, tak schłodzili gospodarkę, że już przestała się rozwijać.

      A co do mnie, to ja jestem poza systemem, nie z tej ziemi, stoję z boku, przyglądam się, analizuję i wyciągam wnioski. To wszystko. Moje są takie i inne nie będą, bo wywodzą się z prawdy oraz lewicowych wartości przekazanych mi przez rodzinę.

     • 7 maja 2019 o 08:19
      Permalink

      “Moje są takie i inne nie będą, bo wywodzą się z prawdy oraz lewicowych wartości przekazanych mi przez rodzinę.”
      Wychodzi na to że jesteś niereformowalny, “beton”, to dobrze nie wróży
      na przyszłość, proponuję byś “prawdy objawione” przez rodzinę włożył do sztambucha, a to wszystko na spód kufra…
      Błogosławieństwo/Modlitwa Jego Ekscelencji Biskupa Ryszarda Willamsona – za Rosję.

      (tlumaczenie w języku polskim wykonane przez CBW&BK&JO).

      Wszechmogący Wieczny Boże,

      Ty, który patrzysz na rodzj ludzki pośpieszajacy ku własnmu zniszczeniu,

      gdyż Europa, niegdyś chrześcijańska, odwróciła się od Ciebie
      i poddała się rządom twoich wrogów,
      sługom bożka Mammona,

      a jednak, w tym samym czasie Boże,
      umożliwiłeś, poprzez dobroć twej Bożej Opieki,
      wielkiemu narodowi, niegdyś raz komunistycznemu,
      być w Stanie Łaski
      i powracającym teraz do twych zaszczytów i posługi;

      zatem klęcząc, my niegodni, modlimy się, uniżenie błagając Ciebie Panie Boże,
      abys dał Świętej Rosji, za twoim wsparciem, z twoją Asystą, Mocą, Błogosławieństwem,
      nieustajacy, niczym nieprzerwany, postęp na froncie obrony twych racji i praw,

      i modlimy się, uniżenie błagając Ciebie Panie Boże,
      abyś dał Świętej Rosji, za twoim wsparciem, z twoją Asystą, Mocą, Błogosławieństwem,

      powstrzymać, przeciwdziałać, zapobiec wszystkim planom twych wrogow dążących do zniewolenia całej ludzkości,

      modlimy się, uniżenie błagając Ciebie Panie Boże,
      by w rezultacie walki Świętej Rosji w Służbie Bożej,
      za twoim Jej wsparciem, z twoją Asystą, Mocą, Błogosławieństwem,
      wszystkie narody mogły znowu zjednoczyć się pod płaszczem ochronnym Matki Bożej,

      aby na wieki wieków wychwalać, czcić i służyć Twojemu Boskiemu Majestatowi, przez Jezusa Chrystusa naszego Pana,
      Amen.

      + Richard Williamson
      18 July, 2015-11-07
      Broadstairs
      England

      Kiedy Rosjanie odchodzą, ich miejsce zajmuje degradacja i ruiny

      Świat przyzwyczaił się bać krzyku „Rosjanie idą!”. Świat przyzwyczaił się do tego, że Rosjanie są nieprzewidywalne. I oto teraz w świecie rozdają się przerażone okrzyki: „Rosjanie odchodzą!” Znowu wszystko stało się nagle. Cokolwiek zrobisz, wszystko im się nie podoba.
      Z Kazachstanu Rosjanie wyjeżdżają. W rezultacie poziom umiejętności personelu krajowego spada do poziomu niezdolności obsługi zaawansowanych technologicznie produkcji.
      Rosjanie opuścili kraje bałtyckie. W rezultacie porty w Rydze umierają. Wcześniej umarł tam przemysł narzędziowy stworzony przez rosyjski przemysł samochodowy i energetykę jądrową, koleje zbudowane przez Rosjan zaczęły niedawno umierać, produkcja konserw rybnych ustanowiona przez Rosjan umiera od wielu lat.
      Na Litwie postanowił wyjść z БРЭЛЛ – sieci energetycznej, obejmującej Białoruś, Rosję, Estonię, Łotwę i Litwę. W końcu znalazły się w energetycznym niewolnictwie od UE. Gdy zdali sobie sprawę, czym to grozi, rzucili się do tyłu i kupili w Rosji w styczniu 2,1 razy więcej energii, niż za taki sam okres w zeszłym roku. Rosjanie już odeszli, ale wtedy Litwini przyszli do Rosjan. Problem Litwy jeszcze i w tym, że jej emisji CO2 UE po bratersku zrobił droższe w trzy razy.
      Rosjanie tym razem na poważnie odchodzą z Ukrainy. Teraz tam czekają zapaści gospodarczej. Tranzyt gazu przez 8 miesięcy się kończy. Na granicy z Rosją już stoją ciężarówki, przestały płynąć ropa, gaz, diesel. Nie będzie węgla. Rzecz w tym, że ogłaszając Rosję wrogiem, Ukraina wiedziała, że tylko 15% swoich potrzeb paliwowych może pokryć koszt jego wydobycia. Wszystko, co poza tym, to z Rosji. Gaz – rosyjski, choć to rewers z Europy. Benzyna – rosyjska, choć i z Białorusi. Benzyne teraz Rosjanie dla Biłorusi zmniejszyli, i ona wszystko nakierowuje na swój rynek, a Ukrainie – figa.
      Teraz Ukraina nie otrzyma rosyjski bitum – Rosja wstrzymała dostawy (bitum zawiera żywice), a Białoruś podniesie ceny. Bitum na Ukrainę szedł z Rosji i Białorusi. Innych źródeł asfaltu nie ma. Mam straszne przeczucie, że wszystkie drogi na Ukrainie są zbudowane z „wrogiego” asfaltu. Dobry powód, aby w ramach walki z moskalskim imperialnym dziedzictwem połamać wszystkie drogi w ślad za pomnikami Lenina. A co?
      Teraz asfaltu na Ukrainie będzie mniej, a cena wyższa. Ilości napraw dróg spadną, a to oznacza, że ludzie będą jeździć po dołach i przeklinać władzę, a władze nie zdołają teraz nawet ukraść – nie będzie pieniędzy na drogi. Teraz cena oleju napędowego również wzrośnie. Tak więc ceny wzrosną. Zelensky odpowie teraz za wszystko. Przedtem rosyjska nafta na Ukrainę szła do rafinerii w Odessie, lecz z zamknięciem dostarczeń od „wrogów” НПЗ zamknięto. Biłoruś sama balansuje na granicy minimum i dostarczenia paliwa na Ukrainę tymczasowo też wstrzymała.
      Jeśli tak się stanie, Białoruś nie będzie miała wkrótce asfaltu dla Ukrainy. Jak wtedy będzie żyć „tse Europa” bez dróg? I patrząc na most krymski, Ukraińcy powiedzą: „Na Ukrainie nie ma dróg, ale są kierunki”. „Dwa zła na Ukrainie to głupcy i drogi”. „Nigdy nie knuj niczego przeciwko Ukrainie, ponieważ odpowie na każdą twoją sztuczkę z jej nieprzewidywalną głupotą”. A co najważniejsze – argumentować nie będzie nic. Rosjanie jeszcze nie opuścili Białorusi, ale najwyraźniej, jeśli zdecydują się odejść, białoruska straż graniczna po prostu stanie na granicy i ich nie wypuszczą. Doświadczenie krajów Bałtyckich, Kazachstanu, Gruzji, Armenii, Mołdawii, Ukrainy dla Białorusi nie jest potrzebny. Jeśli Rosjanie poważnie odejdą z Białorusi, Łukaszenka szybko straci władzę. To w jego plany nie wchodzi.
      Kiedyś Rosja opuściła Bułgarię, Niemcy Wschodnie, Rumunię, Afganistan, Azję Środkową. Teraz tam czasy z Rosjanami wspominają jak złoty wiek. Rosjanie na razie odeszli, i im dobrze. Tylko smutne. Byli rozczarowani ich byłymi braćmi. Ale ci, których uwolnili od siebie, są jeszcze smutniejsi. Wszystko jest znane w porównaniu, a to, co zostało ujawnione tym, od których Rosjanie odeszli, nie czyni ich bardzo szczęśliwymi. „Nie jest dobrze, aby ludzie spełniali swoje pragnienia” – powiedział Heraklit. Nietzsche powtarzał mu: „Bójcie się swoich pragnień, one się spełniają”.
      Najsmutniejszym wydarzeniem dla Niemców NRD jest ich napływ do Republiki Federalnej Niemiec. Do tej pory przeklinają tych, którzy to zrobili. I pierwszy – Gorbaczow, wraz z nim zaczęły się wszystkie ich kłopoty. Zmieszali turystykę z emigracją, a teraz żyją wspomnieniem przeszłości. Teraz Ukraińcy pomylili turystykę z emigracją. Zabawne jest to, że znowu Rosjanie są winni. Najpierw w tym, że przyszli, a potem w tym, że odeszli.. .
      Lecz Rosjanie poszli, poważnie. Ogólnej rodziny z Ukrainą oni więcej nie chcą. Sąsiadować – tak, kompanami byc – można, lecz rodziną -nie. Rodzinę Rosjanie tylko Biłorusi zaproponowały. Białorusini bardzo „za”, lecz oto ich administrator domu uparł się i boi się utracić pracę. Jeśli Rosjanie zmęczą się czekać odpowiedzi, to pójdą, lecz wszyscy myślą, że Rosjanie długo zbierają się, a oni zdążą wziąć od życia wszystko.
      Tak, Rosjanie długo zbierają się, lecz odchodzą niespodziewanie. Po nich pozostają ruiny ich imperialnej cywilizacji i żal od miejscowych za odejście. Najlepszym sposobem na zabicie marzenia jest pozwolenie, by się spełniło. Zrozumienie stopniowo przychodzi, że największą karą jest, kiedy Rosjanie poważnie odejdą. Ale przyjemności powinny być opłacane.( Tłum. translator)- sens przekazu idzie uchwycić!
      http://webnovosti.info/новости/когда-русские-уходят-на-их-место-приходят-деградация-и-руины/

      Krzysztof Wojciechowski: We łbach się wam poprzewracało – o sytuacji w TVP i TVN https://www.youtube.com/watch?v=pZRQYqoks2w
      Ps. “W rozmowie z rezyserem filmowym Krzysztofem Wojciechowskim w 12 minucie bardzo wazna informacja, ze rezyser Andrzej Wajda w filmie „Ziemnia Obiecana” zmienil zakonczenie ksiazki Reymonta na podstawie ktorej powstal film.
      Trzech przyjaciol buduje fabryke: Karol polski ziemianin, Maks – niemiecki przemysłowc, Moryc – żydowski handlowc.
      Na koniec filmu czego w ksiazce nie ma, Polak Karol rozkazuje policji strzelac do polskich robotnikow.
      Parch Wajda zrobil film na podstawie ksiazki laureata Nagrody Nobla, aby przyciagnac ludzi do kina i telewizora oraz przemycic klamstwo, ze polski Pan nakazuje strzelac do polskich robotnikow.
      Tak Chazarzy zmieniaja powoli swiadomosc Polakow: 95% prawdy uwiarygadnia 5 % klamstwa. To sie dzieje wszedzie nie tylko w filmie, ale literaturze, mediach i innych dziedzinach zycia.”

      Ps2. Zastanawiam się Miecławie z czego wynika Twoja postawa, która
      nie pozwala być elastycznym – nieco.. 🙂 może to skutek tego że jesteś
      nasiąknięty “oszwiato/ programowaniem mentalnym”- młodego człowieka? https://treborok.wordpress.com/rodza-sie-geniuszami-a-szkola-zamienia-ich-w-niewolnikow-systemu/?preview=true

 • 6 maja 2019 o 17:14
  Permalink

  “Eugeniusz Kłopotek z PSL był głęboko oburzony wystąpieniem Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Zapowiada złożenie zawiadomienia prokuratury w związku z “szerzeniem mowy nienawiści”.

  Mnie TAM nie było, więc temat znam tylko z przekazów, sądzę jednak
  że lewactwo (lewica, komuniści) uprawia ZAWSZE klasyczną mowę nienawiści, pociągnąć “tego fr*a” TO zdecydowanie za mało, na miejscu operprokuratora dokładnie przyjrzał bym się działalności w sferze
  publicznej – lewicy liberalnej (PE). ‘Ciekawy” skansen…skamielina (stare i młode komuchy)… 🙂 przepoczwarzona w eurokomunizm.

  Odpowiedz
 • 7 maja 2019 o 07:59
  Permalink

  Do analizy wywodu @Mieclaw, 06.05’2019 at 20:37 przychylam sie w calej rozciaglosci.

  Na zachodzie nie bylo komuny a wlasnie dokladnie taki system z respiratorem by glodny i czesto bez ogrzewania i swiatla “narod pracujacy”, tyrajacy na kapital siedzial cicho, pogarda i arogancja wladzy daje mu po mirdzue, po zebach,po oczach, po genitaliach i po nogach, zeby zawsze sie chwial i bal i nie podskakiwal….

  Nie wiem co ma @krzyk58 na mysli nazywajac skrajny neoliberalny kapitalizm komunizmem, poczatkowo bralam to za czarna satyre i wisielczy humor, taki rodzaj parsyflazu ale to wcale nie to….. cos mu sie pokickalo i wymituje jakimis dziwadlami w jakis przez siebie stworzonym gabinecie osobliwosci: ni to pies ni wydra mimo, ze to taki mily czlowiek i “daje”ladna muzyke…..

  We Francji” zolte kamizelki” daja swiadectwo neoliberalnej zarazie, ktora zmusza ludzi do glodu i postepujacej nedzy a rozwiazania konfliktu nie ma, policja jest arcybrutalna, ludzie martwia sie ta sytuacja…

  W Niemczech wybuchla awantura i mowi sie o kolektywizacji koncernow ( np.BMW..) i upanstwowieniu mieszkan….kiedys,.kiedys jak jeszcze bylam na uniwerku rozmaici profesorzy mowili, ze jak sie szala odwroci to bedzie zmiana …na tzw.wschodzie bedzie skrajny kapitalizm a na tzw. zachodzie skrajny socjalizm… ja tu nic nie chce prorokowac…..

  Odpowiedz
  • 7 maja 2019 o 20:28
   Permalink

   . Wcale nie mam na myśli systemu społ-pol. a nieustanne wdrukowywanie odwróconych paradygmatów poczynając od obrzydzania religii, rodziny, dotychczasowego systemu wartości.
   ” ni to pies ni wydra mimo, ze to taki mily czlowiek i “daje”ladna muzyke…..’
   Hmmmm… Dopowiem na ucho, do tej ładnej muzyki mam co najmniej ambiwalentny stosunek no bo jeśli wejdziemy głębiej w las – cóż ujrzymy?
   Упс… «Русский шансон» – это еврейский блатняк, так утверждают еврейские деятели культуры (2017)
   https://www.youtube.com/watch?v=kdZCyoK6CSo
   “krolowa” – przekalibruje sobie od godz. 7:13 do 9:00. Nic nowego, u nas
   w PRLu, w tym czasie, też opijali zwycięstwo i akcentowali – TO wszystko NASZE!

   Odpowiedz
 • 7 maja 2019 o 17:15
  Permalink

  @krzyk58. 7 maja 2019 at 08:19

  Jestem tak samo “niereformowalny” jak i ty ze swoim przywiązaniem do okupacyjnej religii i feudalizmu średniowiecznego.:-) Tylko, że ty masz dodatkowy problem, bo inwestujesz swoje zaangażowanie w ciemnotę i wstecznictwo. Stąd u ciebie wybielanie win okupanta religijnego i prezentowanie post-prawdy.

  “….z czego wynika Twoja postawa, która nie pozwala być elastycznym – nieco” – ano z chłopskiego uporu i wiedzy. 🙂 Każde odpuszczenie grzechów okupantowi religijnemu i “jaśnie państwu” wiąże się z kolejnymi zawłaszczeniami instytucji przez okupantów i realizowanie swoich interesów kosztem interesu narodu, tego prawdziwego narodu-ludu, który przez wieki był pogardzany i trzymany w ciemnocie. Dlatego tam gdzie chodzi o interes narodu, czyli prawdziwych Polaków u mnie nie ma elastyczności. Koniec i kropka.

  A co do pozostałych kwestii, czyli błędnej polityki krajów nadbałtyckich pełna zgoda. Ale to dotyczy także Polski. Nie od dziś wiadomo, że byliśmy zachodowi potrzebni, jako teren do skolonizowania gospodarczego i punkt wyjściowy do podboju Rosji. Najlepiej gdyby to jeszcze udało im się zrobić rękami samych Polaków, Litwinów, Łotyszy i Estończyków, a oni by przyszli na gotowe za naszymi plecami. Ale nic z tego nie wyszło, więc teraz próbują to zrobić z Ukraińcami, jak wcześniej próbowali zrobić z Czeczeńcami i Gruzinami. Tak czy inaczej zachód zyskuje my tracimy, bo demografia siada, przemysł w rękach kolonistów i rządzą namiestnicy wybrani przez tubylców.

  Rosjanom się nie dziwię, pisałem o tym już, że na ich miejscu zrobiłbym to samo, czyli zabrał swoje zabawki z piaskownicy otoczył się murem (ot takim S-400,500) i miał kretynów w nosie. Powiedz sam, jeżeli na wiosce sąsiad zrobi cię w balona, zdradzi i porzuci w interesach, to będziesz mu potem pomagał? Mogę mu coś sprzedać jeżeli poprosi i to za solidną cenę, ale nie będę już z nim wchodził w układy. A czasami należałoby takiego sąsiada pozostawić na pastwę losu bez żadnej pomocy skoro nie uszanował tego co miał. W ewolucji i przetrwaniu na tym świecie nie ma żadnych sentymentów, inaczej zostajesz z ręką w nocniku wykorzystany przez anglosaskich psychopatów.

  Ja zazdroszczę Rosji, że po ZSRR odziedziczyli doskonały potencjał kadr wojskowych i specjalnych, co ich chyba uratowało przed ostatecznym upadkiem i skolonizowaniem gospodarczym. Życzę im jak najlepiej. Ale byłe nadbałtyckie republiki są skazane praktycznie na wymarcie bo zachód nie będzie chciał tam zbytnio inwestować, aby kiedyś tego nie stracić. To jest perspektywa 100 lat i nas też to w zasadzie dotyczy.

  I na koniec taki wniosek, że sami Rosjanie też nie są bez winy, bo nie byli w stanie w ramach ZSRR stworzyć potencjału intelektualnego nawet w swojej masie ludowej i systemu na tyle atrakcyjnego, aby nie dopuścić do rozpadu bloku socjalistycznego. Rosjanie przegrali swój system sprawiedliwości społecznej, podobnie jak Polacy. Zaprzepaścili szansę na zbudowanie egalitarnego systemu, tak jak i my. Niestety słabość ludzkiej natury okazała się silniejsza niż ideały i zachód wygrał bitwę na bazie najgorszych ludzkich instynktów z pomocą okupacyjnej religii. Ale “wojny” jeszcze nie wygrał ze Słowianami i Azjatami oraz świata nie opanował, bo Rosjanie i Chińczycy zaczęli grać na takich samych wolnorynkowych zasadach. Szanse na wygraną zachód traci z każdym dniem, dlatego w taką furię wpadają.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.