Po drugiej stronie księżyca, czyli jak udoskonalić swój biznes

MK0_2084_BW Copyrights by Tenka S.C.
MK0_2084_BW Copyrights by Tenka S.C.

Kluczem do sukcesu we współczesnej gospodarce jest odejście od szablonów i schematów na rzecz nowatorskich produktów i usług. Design Thinking daje możliwość wypracowania innowacyjnego rozwiązania na podstawie wiedzy i doświadczenia praktyków z różnych dziedzin.

Nie ulega wątpliwości, że kończy się epoka, w której najważniejszą rolę odgrywały inżynieria i wąskie, twarde specjalizacje. Nadeszły czasy, kiedy coraz częściej liczy się niestandardowe podejście do rozwiązywania problemów i reagowania na rynkowe wyzwania.

Jedną z firm, które z sukcesem wprowadzają nowe rozwiązania, jest katowicka TENKA. Założyli ją ludzie z różnym wykształceniem, doświadczeniem i temperamentem. Pod wspólnym szyldem jako jeden zespół świadczą kompleksowe usługi dla klientów z różnych branż, chcących rozwijać swoją ofertę, markę lub organizację. – Z jednym wyraźnym zastrzeżeniem – podkreśla Łukasz Szczęsny. – Nie interesuje nas tworzenie rozwiązań dla samej kreacji, żeby wyglądały dobrze na papierze. Zajmujemy się problemami, z którymi mierzą się przedsiębiorcy czy różnego rodzaju organizacje, rozwiązujemy je i doprowadzamy do wdrożenia – dodaje. Z ich usług korzystają przedsiębiorstwa zarówno produkcyjne, jak i usługowe. Współpracują m.in. z firmą produkującą wyroby do wnętrz, podmiotami działającymi na rynku jubilerskim, informatycznym i architektonicznym, ogólnopolską siecią restauracji czy fundacją z obszaru edukacji. Działają w skali całego kraju.

Zobacz, z czym masz problem

W praktyce wszystko zaczyna się od wszechstronnej analizy rynkowej i dokładnego zdefiniowania problemu, zadania, przed którym stoi dana organizacja. A więc Design Thinking nie jest bawieniem się w karteczki i robieniem burzy mózgów w oderwaniu od rzeczywistości, jak czasem się go przedstawia. Owszem, jest procesem kreatywnym, ale także analitycznym, dzięki czemu można mówić o wymiarze wykonalności czy opłacalności rozwiązania. Jednym z głównych aspektów jest też przybieranie perspektywy klientów. – Design Thinking nie tylko wspiera tworzenie produktów i usług odpowiadających na potrzeby i oczekiwania klientów, ale również może zostać wykorzystany do zwiększenia efektywności pracowników i ich satysfakcji z wykonywanej pracy. Nasza praktyka pokazuje, że jeżeli dana organizacja stworzy zespół, który otrzyma możliwości i narzędzia do pracy wynikające z podejścia Design Thinking, to bardzo szybko jest w stanie generować nową wartość dla klientów, rozwijać innowacyjne rozwiązania i tworzyć przewagę konkurencyjną – przekonuje z kolei Jakub August.

W publikacjach idea ta jest podsumowywana jako sposób na tworzenie produktów, które poza odgrywaniem określonej użytkowej roli niosą też przyjemny ładunek emocjonalny i wizualny. – Tak, ale to naprawdę tylko część prawdy – zapewnia Natalia Pietruszewska-Golba. – Poszukując rozwiązań, bierzemy pod uwagę zarówno motywacje racjonalne, jak i motywacje emocjonalne odbiorców konkretnych produktów i usług. W przypadku medycyny możemy odpowiadać np. na potrzebę bycia doinformowanym, która wiąże się z tym, że zazwyczaj jesteśmy zagubieni, próbując poruszać się w ramach procedur i zasad panujących w jednostkach ochrony zdrowia. Czasem wrażenie najlepszych konsultacji medycznych jest zepsute przez nieprzyjemne dla pacjentów doświadczenia emocjonalne. Z kolei w relacjach B2B kluczowe może być poczucie bezpieczeństwa – kończy Pietruszewska-Golba.

Działaj bardziej efektywnie

Jednym z kluczowych klientów TENKI jest Fundacja TDJ, działająca przy dużej firmie inwestycyjnej prowadzącej działalność w wielu sektorach gospodarki. Organizacja dąży do zwiększenia możliwości dzieci i młodzieży, a jej programy edukacyjne i rozwojowe, liczne warsztaty, wyjazdy i stypendia są skierowane do młodych osób, przede wszystkim dzieci pracowników TDJ i spółek portfelowych. TENKA przeanalizowała dotychczasowy sposób funkcjonowania instytucji i zaproponowała zmiany. – Naszym zadaniem było wyznaczenie potencjalnych kierunków rozwoju oferty fundacji – podsumowuje projekt Natalia Kacprzyk. – Określiliśmy je na postawie wywiadów z młodzieżą oraz ich rodzicami, a także na postawie rozmów z ekspertami z obszaru edukacji i analizy branżowych raportów i publikacji.

Przeprowadzony proces projektowy oparty na Design Thinking pozwolił na sformułowanie rekomendacji w zakresie oferty oraz komunikacji, które fundacja uwzględnia, tworząc nowe usługi i modyfikując te realizowane. Współpraca pozwoliła na spojrzenie na dotychczasową działalność z nowej perspektywy oraz bardziej efektywną realizację działań, które do tej pory i tak stały na wysokim poziomie.

TENKĘ tworzą…

…bardzo różni ludzie. Natalia Pietruszewska-Golba ma doktorat ASP i specjalizuje się w projektowaniu komunikacji wizualnej oraz tworzeniu strategii komunikacji. Natalia Kacprzyk jest badaczką z psychologicznym zacięciem, opierającą swoją pracę na prowadzeniu badań jakościowych. Jakub August jest odpowiedzialny za włączanie perspektywy biznesowej w tworzone rozwiązania i utrzymywanie relacji z klientami. Łukasz Szczęsny z kolei czuwa całościowo nad pracą bazującą na podejściu Design Thinking.

Założyciele TENKI podkreślają, że projektowanie rozumiane jako design nie jest sztuką wykonywaną przez artystów. Daje natomiast realne rozwiązania, wpływające na wyniki finansowe lub efektywność konkretnej firmy i organizacji.

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone dla Tenka S.C.

3 komentarze do “Po drugiej stronie księżyca, czyli jak udoskonalić swój biznes

  • 6 grudnia 2018 o 06:20
    Permalink

    Fajni pozytywni ludzie. No, a skoro Wy ich tak reklamujecie to muszą być profesjonalistami i być w porządku…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.