Plan działania na 2018 rok

Nasz plan działania na 2018 rok zakłada dalsze utrzymanie i rozwój portalu Obserwatorpolityczny.pl o nowe funkcje i możliwości:

 1. Niepubliczne forum dla użytkowników portalu – „Forum Wolnego Słowa”
 2. Szata graficzna i mechanika wewnętrzna portalu
 3. Archiwum
 4. Miesięcznik „Obserwator Polityczny”
 5. Podwyższenie standardów bezpieczeństwa
 6. Tłumaczenia
 7. Media społecznościowe

 

 

 1. Niepubliczne forum dla użytkowników portalu – „Forum Wolnego Słowa”

Niepubliczne forum dla użytkowników portalu – to idea, której stworzenie planujemy od kilku lat. Naszym zamiarem jest spełnienie oczekiwań użytkowników, którzy wiele razy zgłaszali problem z moderacją ich komentarzy. Nie chcemy nikogo cenzurować, jednak ze względów prawnych – publikowanie niektórych rodzajów opinii może nas narazić na odpowiedzialność karną i materialną. Żeby uniknąć takiego ryzyka, a zarazem pozwolić czytelnikom na w pełni swobodne i niemoderowane komentowanie spraw zamierzamy zmienić funkcjonalność zamieszczania komentarzy. 

Podstawowym warunkiem, jest stworzenie strony niepublicznej, do której dostęp będzie limitowany i obwarowany wyrażeniem zgody przez użytkownika na udział w tym programie fundacji, nazwiemy go „Forum wolnego słowa”. Wszyscy uczestnicy będą się godzić na każdą formę opinii, krytyki i pełną swobodę języka. Dostęp do takiego forum będzie udzielany przez redakcję na podstawie zgłoszeń użytkowników oraz później poprzez rekomendacje już uczestniczących. Zamierzamy wprowadzić nawet automatyzm, tak żeby każdy z funkcjonujących na forum przez dłuższy czas, mógł dowolnie zapraszać innych użytkowników. Nie będziemy w to ingerować.

Komentarze będą się ukazywały tak jak w tej chwili pod wpisami, przy czym część będzie widoczna tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Każdy zarejestrowany użytkownik będzie mógł zadecydować, czy chce żeby jego komentarz był widoczny dla każdego – wówczas będzie podlegał moderacji, czy też tylko dla osób z takimi samymi uprawnieniami jak jego. W te drugie wpisy nie będziemy ingerować. Przy czym trzeba mieć świadomość, że należy przestrzegać obowiązującego prawa, co będzie jasno sprecyzowane w regulaminie. 

Ze względów prawnych serwer do takiej działalności musi być poza terytorium Polski i Unii Europejskiej.

To rozwiązanie będzie bardzo kosztowne, na jego opracowanie, implementację, próby i serwis potrzebujemy około 10000 zł oraz utrzymanie w kwocie około 2000 zł rocznie. 

Z powyższych względów dostęp do forum będzie odpłatny, ale na zasadzie pełnej dobrowolności – osoby chcące zamieszczać wpisy będą to mogły zrobić, jeżeli przystąpią do programu fundacji partycypując finansowo. Wszyscy inni, po zarejestrowaniu będą mogli tylko czytać wpisy innych użytkowników. Inaczej się tego nie da zrobić.

 1. Szata graficzna i mechanika wewnętrzna portalu

Obecny stan portalu nie zadowala nikogo, to co widzicie państwo obecnie, to rozwiązanie tymczasowe. Funkcjonuje na zasadzie – uratowania tego co było. Podstawą funkcjonowania portalu są liczne, bardzo złożone, skomplikowane i dedykowane zabezpieczenia informatyczne. Bez nich zniknęlibyśmy z sieci w ciągu doby, ewentualnie stracilibyśmy kontrolę nad portalem. Niestety istnienie tych zabezpieczeń bardzo ogranicza możliwości rozbudowy portalu o liczne funkcjonalności jakie oferuje CMS, na którym jest osadzony. Chodzi o to, że samodzielnie z poziomu administratora, nie jesteśmy w stanie po prostu dodać wtyczek lub modyfikować layout. Te wszystkie opcje są zablokowane, wymagają specjalnego dostępu i może to zrobić tylko informatyk, który to projektował i wykonał (którego pozdrawiamy).  W efekcie chcąc zrobić coś nowego musimy – zapłacić ekspertowi, albo zrobić to wszystko od nowa. To znaczy dla państwa fizycznie na zewnątrz nie będzie różnicy, będą te same wpisy i ilustracje, oczywiście komentarze. Jednak to co jest „pod maską” zmieni się diametralnie. Niestety to kosztuje bardzo dużo, nasz informatyk pracuje w bardzo dużej firmie, w której zarabia miesięcznie więcej, niż nasza fundacja zbiera środków w trzy lata. Pomaga nam tylko z czystej sympatii osobistej i wsparcia dla idei. Jednak nie możemy wykorzystywać jego czasu zupełnie nieodpłatnie. Dodatkowo podstawowe narzędzia informatyczne i użyteczne oprogramowanie zabezpieczające trzeba kupić.

Wielkim problemem jest moderacja komentarzy. Dziennie roboty i innego rodzaju rozsiewcy spamu, dokonując około 1300 – 3000 wpisów różnego rodzaju, które są automatycznie odsiewane przez oprogramowanie filtrujące. Niestety czasami to zawodzi i trzeba „klikać” ręcznie. Żeby to wyeliminować musimy stale inwestować w nowe funkcjonalności, jak również informatyk musi „odświeżać” niektóre elementy oprogramowania. 

Użyteczność wizualna layotu strony będzie zwiększona. Wrócimy do poprzedniego układu treści, dzielącego poszczególne wpisy na kategorie na stronie głównej i szeregu innych udogodnień. 

Co jest bardzo ważne, nie planujemy reklam, nie chcemy zaśmiecać państwu dostępu do informacji. To portal społeczny, a nie rozwiązanie komercyjne. Jednak, może się pojawić taka konieczność ze względów finansowych. Alternatywą jest wprowadzenie płatnego dostępu do portalu, czego chcemy uniknąć.

Zastanawiamy się również nad modyfikacją kategorii w układzie treści, jeżeli macie państwo w tej kwestii jakieś sugestie – pomysły, to bardzo prosimy o kontakt: obserwatorpolityczny@obserwatorpolityczny.pl 

Koszt zaplanowanych prac to około 15000 zł.

 1. Archiwum

Archiwum portalu jest przepastne i bardzo duże, ponad 8000 różnych wpisów z 7 lat działania portalu, ponad 60000 komentarzy użytkowników. Zamierzamy całość na nowo skatalogować, zaktualizować nieaktualne linki, w tym w ogóle zmienić strukturę odniesień do bazy danych. Wprowadzimy nowe zaawansowane sposoby poszukiwanie treści, jak również planujemy wprowadzić mechanizm retrospekcji. Jego funkcja będzie polegała na wyświetlaniu w specjalnej części portalu – wpisów z poprzednich okresów. 

Dodamy również nowy mechanizm umożliwiający pobieranie zawartości na komputer użytkownika. Ważne są urządzenia mobilne, których jest coraz więcej. Około 50% użytkowników portalu to osoby korzystające ze smartfonów i tabletów. Być może uda się opracować specjalną, dedykowaną aplikację. Niestety to rozwiązanie bardzo drogie, jednak w sposób rewolucyjny poprawiłoby dostęp do treści. Zasób jest ogromny, jego właściwe posegregowanie i zapewnienie dostępu kontekstowego będzie jednym z priorytetów działań w tym roku.

Jak wszystko, to także kosztuje. Niestety wymaga to zatrudnienia specjalisty, który zna się na bazach danych, w praktyce specjalnej firmy, która zapewni nam to, czego oczekujemy przy pełnym bezpieczeństwie zasobu. Szacowany koszt modernizacji archiwum to około 5000 zł, a stworzenie aplikacji to około 15 tyś zł (ceny są różne, można taniej ale my chcemy bezpiecznie).

 1. Miesięcznik „Obserwator Polityczny”

Zapewniamy, że miesięcznik stale jest wydawany w postaci plików PDF a jego kolejne numery będą dostępne dla wszystkich. Niestety wymaga to naprawienia mechanizmu informatycznego, który umożliwiał nam tą funkcjonalność. 

Chcielibyśmy odtworzyć posiadane możliwości. Wymaga to dużego nakładu pracy, mogą to zrobić wolontariusze. Jeżeli są chętni prosimy o zgłoszenia na email obserwatorpolityczny@obserwatorpolityczny.pl

Koszt koniecznych prac informatycznych w tym zakresie to 3000 zł.

 1. Podwyższenie standardów bezpieczeństwa

Podwyższenie standardów bezpieczeństwa jest naszym priorytetem. Internet się rozwija, musimy nadążać za zmianami, trendami i możliwościami w zakresie zabezpieczeń. Bez tego nie da się funkcjonować w sieci. Głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników, tj. takie zabezpieczenie serwera, żeby nie rozsiewał żadnych śmieci. 

Co jest jeszcze ważniejsze chodzi o bezpieczeństwo państwa danych. My nie wymagamy żadnych informacji, nie gromadzimy ich – dane z logów serwera są na bieżąco kasowane. To bardzo istotnie utrudnia nam monitorowanie użytkowników, jednak jest to wyraz polityki fundacji w zakresie bezpieczeństwa danych. Nie gromadzimy żadnych danych, nawet poczta email jest bezwłocznie po przeczytaniu kasowana wraz z adresami email. 

Średnio w 2017 roku portal miał dziennie 3742 odwiedzin. Co nas szczególnie ciekawi, w zeszłym roku odnotowaliśmy znaczny wzrost ilości odwiedzin z USA. Dzisiaj czytelnicy z USA są na drugim miejscu, tuż za Polską. Uwaga – wiele osób czyta nasze angielskie artykuły, których partię pilotażową udało się opublikować pod koniec roku. Na trzecim miejscu są Niemcy, na czwartym Wielka Brytania. Na piątym Federacja Rosyjska, na szóstym Ukraina (w tym Republiki Ludowe – Ługańska i Doniecka).

Jeżeli się nam nie uda odpowiednio zabezpieczyć portalu, to jego zniknięcie z sieci jest kwestią kilku dni. 

Koszt przewidywanych prac w tym zakresie to około 4000 zł. 

 1. Tłumaczenia

Tłumaczenia są wartością dodaną. Bardzo cieszymy się ze współpracy z naszymi rosyjskimi przyjaciółmi, których praca pozwala nam na dotarcie z przekazem do wielu osób w rosyjskojęzycznym kręgu cywilizacyjno-kulturowym. Mamy nadzieję, na dalsze kontynuowanie tej współpracy na której nam bardzo zależy.

Otrzymujemy również artykuły w języku rosyjskim, niestety tłumaczenie na język polski wymaga czasu, robią to inne osoby. Jeżeli są wolontariusze, którzy chcieliby nam pomóc zapraszamy do współpracy.

Wielkim sukcesem okazały się tłumaczenia na język angielski, ilość odwiedzin dzięki rozpowszechnieniu naszych felietonów w anglojęzycznych mediach społecznościowych jest szokująca. Dlatego bardzo liczymy na rozwój współpracy z tłumaczem języka angielskiego, którego praca nadaje naszej misji nowe możliwości.

Bardzo prosimy wszystkich chętnych do dokonywania tłumaczeń z języka polskiego na inne języki o zgłaszanie się do współpracy. Oczywiście preferujemy wolontariat. Możemy wystawić rekomendacje.

7. Media społecznościowe

Media społecznościowe są naszą piętą achillesową, przyznajemy że nie przywiązywaliśmy do tej formy kontaktu większej uwagi. Traktujemy je jako kanały rozpowszechniania informacji, bez interakcji z użytkownikami, z tego prostego powodu, że nie ma kto tego robić. Moderowanie kolejnych komentarzy w tych mediach to również proces, który trzeba realizować.

Poszukujemy wolontariuszy, którzy mogliby się tym zająć.

Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu z redakcją:

obserwatorpolityczny@obserwatorpolityczny.pl

Tradycyjnie prosimy wszystkich o wsparcie dla naszej fundacji, chcielibyśmy bardzo zebrać potrzebne fundusze. 

Wszystkie osoby zamierzające udzielić bezpośredniego wsparcia finansowego fundacji proszone są o wpłacanie pieniędzy na poniższe konto bankowe:

Fundacja Pisanie Książek

ul. Złota 61

00-819 Warszawa

63 1020 1097 0000 7102 0229 0724

z dopiskiem – “DAROWIZNA” – jest konieczny inaczej nie przyjmiemy pieniędzy. 

Słownie cyfry z numeru konta: [sześć, trzy – jeden, zero, dwa, zero – jeden, zero, dziewięć, siedem – zero, zero, zero, zero – siedem, jeden, zero, dwa – zero, dwa, dwa, dziewięć – zero, siedem, dwa, cztery]

Konto fundacji jest prowadzone przez bank:
PKOBP Oddział 9 w Warszawie ul.Nowogrodzka 35/41, 00-950 Warszawa
Symbol SWIFT banku to: BPKOPLPW

To jedyna forma wsparcia dla fundacji, nie prowadzimy działalności gospodarczej, nie mamy żadnych dotacji poza dobrowolnymi składkami osób fizycznych głównie z Polski i z zagranicy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany stanem finansów fundacji, prosimy o kontakt bezpośredni na adres pisanieksiazek@pisanieksiazek.pl 

Więcej informacji o darowiznach [tutaj]

Serdeczne pozdrawiamy

Redakcja

7 thoughts on “Plan działania na 2018 rok

 • 8 stycznia 2018 o 11:02
  Permalink

  Gratuluje tak trzymać. Pomysł na forum wolnego słowa jest wart realizacji

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2018 o 11:36
  Permalink

  Ważne,że będziecie funkcjonować.Dlatego będę was wspierał, Pozdro

  Odpowiedz
 • 8 stycznia 2018 o 12:37
  Permalink

  Póki co możecie istnieć…

  Odpowiedz
  • 8 stycznia 2018 o 18:51
   Permalink

   …Nasz Pan jest dobry i bardzo łaskawy. Błogosław, duszo moja, Pana.
   Tymczasowo i warunkowo, dobre i to – póki co. 🙂

   Bóg zapłać, dobry Człowieku.

   POTRZEBUJEMY WSPARCIA FINANSOWEGO LICZYMY NA WSPARCIE. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.