• 17 marca 2023
  • Cytaty

  Plan dla Polski w Europie – Stawka na Miasta

  • By Redakcja
  • |
  • 13 maja 2017
  • |
  • 2 minuty czytania

  Po panelach tematycznych uczestnicy konferencji “Plan dla Polski w Europie” zasiedli do panelu głównego poświęconego samorządom i ich roli w Europie i Polsce.

  Samorząd dobrze działa, sprawdził się – rozpoczął dyskusję swoim referatem Prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. Samorząd stał się kluczową częścią naszego państwa i Polacy oceniają go dobrze.

  Samorządowcy reprezentują dobry model zarządzania. Niedoceniani są wójtowie i burmistrzowie, ponieważ w samorządzie jest konkretna praca i odpowiedzialność i taka praca umożliwia satysfakcję – kontynuował.

  Samorząd się rozwinął, na początku było dużo ideowości i mało kompetencji. W tej chwili mniej ideowości, więcej pragmatyzmu. Ale jest też wiele profesjonalizmu.

  Prezydent Frankiewicz krytykował “warunki zewnętrzne” dla samorządu, które zmieniły się na niekorzyść jego funkcjonowania. Ustawy przyjmowane są ze szkodą dla gmin i powiatów.

  Jego zdaniem brakuje metody generalnej, że jeśli nie jest to kompetencja innej władzy publicznej to powinna być to właściwość samorządu.

  Przyznał jednak, że zmiany są potrzebne. Wymienił m.in. potrzebę deregulacji, sposobu finansowania samorządu i struktury przychodów. Proponował stworzyć więcej dochodów własnych miast, gmin i powiatów np. poprzez bezpośredni udział w podatku PIT.

  Elżbieta Hibner w swoim referacie skoncentrowała się na regionach. Postulowała zmiany sposobu ich funkcjonowania, bo zmieniło się zbyt wiele od momentu wyznaczania ich zadań. Powiat, choć z wieloma problemami powinien zostać zachowany. Przede wszystkim dlatego, że angażuje więcej obywateli do sprawowania władzy.

  Następnie opisując funkcjonowanie województw zwróciła uwagę na to, że lepiej radzą sobie duże województwa. Odniosła się do ekspertyz, które mówią, że województwo nie powinno mieć więcej obywateli niż 5 mln i nie mniej niż 1 mln. W reformie wojewódzkiej z 1997 roku pomógł argument europejski. Województwa miały absorbować środki europejskie i to się udało, ale gdy Europejski Fundusz Spójności będzie miał mniej środków dla Polski, co stanie się najpewniej za kilka lat, to zadanie i sens samorządu wojewódzkiego będzie w kłopocie.

  Na koniec Pani Hibner źle oceniła pomysł centralizacji Polski – dzisiejsze Państwo musi być zdecentralizowane, aby było silnie zakorzenione w życiu ludzi.

  Oba referaty zostały skomentowane i rozwinięte w dyskusji panelowej z udziałem prof. Rafała Matyi, Piotra Trudnowskiego (Klub Jagielloński), Marka Mutora (Ośrodek “Pamięć i Przyszłość”).

  Zapis całej rozmowy dostępny jest na stronach www.plandlapolskiweuropie.pl