PiS zdecydował o procedowaniu ustawy, która nie rozwiązuje problemu kredytów “walutowych”

24 stycznia 2019 r. po ponad trzech latach od objęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę, mimo sprzeciwu strony społecznej sejmowa Podkomisja wybrała do dalszego procedowania projekt ustawy, która nie rozwiązuje problemu kredytobiorców (druk sejmowy nr 1863 ).

Głosami Poseł Ewy Szymańskiej, Sylwestra Tułajewa oraz przy decydującym głosie Przewodniczącego Podkomisji Tadeusza Cymańskiego Podkomisja wybrała projekt posiadających wiele wad:

 • projekt nie dotyczy kredytobiorców, którym wypowiedziano umowę i są w najtrudniejszej sytuacji życiowej.
 • uzależnia od decyzji banków formę przyznania zwrotnych pożyczek dla kredytobiorców złotowych i tzw “walutowych”.
 • sposób przeprowadzania konwersji kredytów “walutowych” również będzie uzależniony od decyzji banku.
 • organ odwoławczy będzie złożony z przedstawicieli sektora bankowego,
 • nie wiadomo, którzy klienci będą objęci funduszem konwersji, gdyż przegłosowano poprawkę wykluczającą z tego funduszu klientów banków znajdujących się w programie naprawczym (lista banków nie jest jawna – jak twierdzi KNF).
 • w każdej chwili Komisja Nadzoru Finansowego, która dotychczas ulegała naciskom sektora bankowego, będzie mogła zawiesić działanie ustawy poprzez odejście od pobierania składek.

Przedstawiciele organizacji społecznych (Stowarzyszenia SBB i Pro Futuris oraz Fundacji “Kup Franki”) przedstawili na posiedzeniu Podkomisji krytyczną ocenę tego projektu. Pozostawienie kwestii decyzji w rękach banków jest działaniem naiwnym i mającym wymiar tylko polityczny. Rozwiązanie problemu niezgodnych z prawem umów w oparciu o taki kształt ustawy może być równie nieskuteczne jak działania zapowiadane przez prezesa NBP Adama Glapińskiego w 2016 r. Wtedy to, prezes NBP zapowiedział “zmuszenie” banków do zawierania dobrowolnych ugód, co nie nastąpiło.

Mając na uwadze, iż obecny Fundusz Wsparcia w 3 lata podpisał tylko 888 umów o zwrotnych pożyczkach na kwotę 19,6 mln, szacujemy iż po zmianie kryteriów i tak nie skorzysta z niego więcej niż kilka tysięcy osób z powodu wskazanych wyżej wad ustawy.

Obecnie w sądach około 30 tys. osób walczy o egzekwowania prawa i zakaz wykonywania umów niezgodnych z prawem. W tym zakresie, przede wszystkim, oczekujemy od Państwa i instytucji unijnych zdecydowanych działań, gdyż część sędziów niestety nie przestrzega przepisów unijnych, a ostatnio nawet postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W związku z nieprzestrzeganiem przez część sędziów przepisów unijnych Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu organizuje 30 stycznia 2019 r. pikietę pod Sądem Okręgowym w Warszawie (Al. Solidarności 127), od godz: 12:00

Więcej szczegółów będzie w kolejnym komunikacie.

Arkadiusz Szcześniak Prezes Stowarzyszenia  Stop Bankowemu Bezprawiu

4 thoughts on “PiS zdecydował o procedowaniu ustawy, która nie rozwiązuje problemu kredytów “walutowych”

 • 27 stycznia 2019 o 07:38
  Permalink

  PiS was zrobił kochani jak… a Wy na tą partię głosowaliście … nigdy więcej, trzeba odrzucić establishment.

  Odpowiedz
 • 27 stycznia 2019 o 08:30
  Permalink

  Pisałem już dawno temu, że odkurzą projekt przed wyborami i tak się stało. Mają w głębokim poważaniu dramatyczną sytuację kredytobiorców związanych frankiem, którzy przez to nie mają możliwości obrotu nieruchomościami, bo zadłużenie przekracza często wartość zabezpieczonej hipotecznie nieruchomości. Liczy się tylko zysk akcjonariuszy banków, a nie polepszenie sytuacji kredytobiorców. Brak załatwienia tej sprawy jest jedną z plam na honorze Prezydenta, bo żeby być wiarygodnym i mówić o honorze, trzeba dotrzymywać słowa!!!

  Podejrzewam, że już żaden kredytobiorca nie uwierzy PiS-owi, a tym bardziej Prezydentowi i na pewno na nich nie zagłosuje. Nawet jeżeli wprowadzą jakieś rozwiązania dla najbardziej zagrożonych kredytobiorców jeszcze przed wyborami, w co wątpię, to i tak nie rozwiążą wszystkich problemów z tymi kredytami. Polacy mogli się więc przekonać, iż ich słowa są puste a modlitwy wątpię czy szczere, co nawet podkreślają wybitni przedstawiciele duchowieństwa. Wg O. Ludwika Wiśniewskiego manipulują nawet kościołem. Polecam wywiad: https://wiadomosci.wp.pl/o-ludwik-wisniewski-nie-ma-takiej-wagi-ktora-by-zwazyla-ile-kto-winien-6341721214883969a

  Odpowiedz
 • 27 stycznia 2019 o 10:38
  Permalink

  To są tylko zagrania pod publiczkę, czysty marketing pod wybory, że “coś się zaczęło dziać”.

  Tak jak z budową promu w Szczecinie.

  Przybito plakietkę do stępki 2 lata temu, a nawet nie było projektu promu.

  Ważny jest przekaz “chwili” w TVP.

  Zatem “chwilo trwaj” tak jak Macondo trwa w Naszym Nadwiślańskim i jakże umęczonym Kraju.

  Po latach okazuje się, że w styczniu 1945 roku Rosjanie (już nie Ukraińcy) nie tyle wyzwolili Nazistowski Niemiecki Obóz Zagłady w Auschwitz, tylko “otworzyli jego bramy”.

  Odpowiedz
 • 27 stycznia 2019 o 14:14
  Permalink

  Moim zdaniem najlepszy jest punkt “organ odwoławczy będzie złożony z przedstawicieli sektora bankowego” .

  To tak jak by przedstawiciel profesji (wstawiamy dowolny wyraz) zwrócił się do swoich kolegów o opinię co sądzą na temat jego wyczynów.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.