Cytaty, Ogólna

PiS buduje nieefektywne państwo monopolistyczne z niskim standardem ochrony praw jednostki

fot. Kazimierz Michał Ujazdowski Wszelkie prawa zastrzeżone: Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Kazimierza M. Ujazdowskiego

Uchwalone ustawy zmieniające ustrój sadownictwa i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadzają zmianę ustrojową o zasadniczym znaczeniu. PiS buduje państwo prerogatywne i monopolistyczne, z radykalnie obniżonym standardem ochrony praw jednostki i obniżoną efektywnością kontroli wykonywania zadań publicznych. Podstawowym sensem zmian jest pełna kontrola polityczna nad wszystkimi instytucjami publicznymi, wyrażająca niezdolność tej formacji do rządzenia państwem w warunkach demokracji konstytucyjnej i równowagi ustrojowej. Działania PiS są zaprzeczeniem polskiej tradycji prawnej, zawsze krytycznej wobec absolutyzacji władzy wykonawczej. 

Ustawodawstwo to narusza podział władz, który rozumieć należy nie jako czystą separację, lecz równowagę możliwą wtedy, gdy poszczególne władze zachowują niezależność. Tak rozumiany podział władz jest warunkiem dobrego wykonywania misji ustrojowej wszystkich instytucji konstytucyjnych Rzeczpospolitej. Niezależność Trybunału Konstytucyjnego i władzy sądowniczej jest wartością jako wzmocnienie praw obywateli i pewności obrotu prawnego.

Jednocześnie działania PiS nie są podjęciem rzeczywistej reformy władzy sądowniczej, która oprócz woli reform ze strony większości parlamentarnej i rządu, wymagałaby też współpracy ze środowiskiem prawniczym i wprowadzania selekcji kadr w oparciu o wysokie standardy etyczne i kompetencyjne, a nie o zaufanie polityczne. Rzeczywista reforma musiałaby przywracać standard obowiązujący w dojrzałych państwach europejskich – zasadę wspólnej odpowiedzialności rządu i środowiska sędziowskiego za jakość sądownictwa. Tymczasem używanie instrumentów uznaniowych i weryfikacyjnych pozbawia wszystkie instytucje wymiaru sprawiedliwości – także wszystkie instytucje państwowe – oparcia w postaci stałych zasad funkcjonowania i deprawuje drogę awansu i ocenę sędziów. Te działania będą mieć skutek demoralizujący i będą stanowiły zaprzeczenie dobrego formowania elit państwowych.

Zamiast pożądanej reformy PiS wprowadza całkowite uzależnienie Krajowej Rady Sądownictwa od większości politycznej i buduje Sąd Najwyższy na uznaniowych zasadach. W długiej wieloletniej perspektywie może to zablokować pozytywne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Wbrew deklaracjom obozu władzy, jego działania wykluczają reformę, która mogłaby przynieść podniesienie jakości sądownictwa i egzekucję prawa obywatela do sądu. Całkowita zależność od władzy politycznej będzie paraliżowała sądownictwo, a nie podnosiła jakość jego funkcjonowania.

Kazimierz Michał Ujazdowski

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego
Kazimierza M. Ujazdowskiego

 

 

 

 

 

 

***

Informacja redakcji:

Wszelkie prawa do tekstu, zdjęcia i grafiki zastrzeżone na rzecz podmiotu: Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Kazimierza M. Ujazdowskiego, wyłączenie licencji CC 3.0.

7 komentarzy

 1. Bardzo zwięzła ocena PRAWDOPODOBNYCH skutków zmian w funkcjonowaniu Państwa, szczególnie Sądów – po “dobrej zmianie”.

  Wiele zależy od LUDZI, którzy będą wybierani na stanowiska, według nowych reguł.

  W zasadzie to jest powrót do zasad z PRL-u, gdzie o wszystkim decydowała partia, mająca przecież kolosalną władzę “nad suwerenem”.

  I o tę władzę nie SUWERENA, tylko NAD SUWERENEM Panu Prezesowi chodzi.

  Szczęść Boże w Nadwiślańskiej Republice Macondo.

  Amen.

 2. Sam pan był w PIS – to pan się przyczynił do ich dojścia do władzy, więc proszę się schować do dziury a nie teraz pluć. Dość chorągiewek

 3. Wszyscy apologeci PISu powinni milczeć i się wstydzić oto KMU twoje dzieło!!!!!!!!!!!!

 4. Chyba Was przestanę czytać, rozpowszechniać wśród znajomych oraz płacić jak dalej będziecie publikować takie bzdety, że PiS buduje państwo i tak dalej a już pokazywanie fotkę j.m.w. to nie tylko nietakt to skandal. Chyba, że Redakcja przeszła na wspomaganie wszelkiej maści szubrawców z PO, PSL i innej gawiedzi opozycyjnej, no to Wasz problem.

  SZANOWNY PANIE NIE MA PRZYMUSU. TO FORUM OTWARTE I PUBLICZNE – ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO PUBLIKOWANIA JEŻELI TYLKO NIE NARUSZAJĄ POLSKIEGO PRAWA, NIE MAMY NIC PRZECIWKO TEMU ŻEBY PUBLIKOWAĆ. BIURO PANA POSŁA PRZESŁAŁO MATERIAŁ I GO OPUBLIKOWALIŚMY – REALIZUJEMY W TEN SPOSÓB MISJĘ MEDIÓW PUBLICZNYCH – INFORMOWANIA SPOŁECZEŃSTWA. TO SIĘ NAZYWA PLURALIZM. A KWESTIA CZY SIĘ ZGADZAMY CZY NIE – TO INNA SPRAWA. Z NASZYMI ARTYKUŁAMI TEŻ WIELE OSÓB SIĘ NIE ZGADZA A SA PRZEDRUKOWYWANE! CZY NIE O TO CHODZI ŻEBY BYŁO WIELE KWIATÓW W JEDNYM BUKIECIE? MY O NASZYCH CZYTELNIKÓW SIĘ NIE BOIMY, TO WYROBIONA, DOŚWIADCZONA I BARDZO INTELIGENTNA GRUPA LUDZI. DO KTÓRYCH RÓWNIEŻ I PAN SIĘ ZALICZA. PRZECZYTAŁEM, KOLEŻANKA KLIKNĘŁA, POSZŁO – JUTRO BĘDZIE KOLEJNE… A LUDZIE SAMI WYCIĄGAJĄ WNIOSKI – WŁAŚNIE O TO NAM CHODZI, BEZ NACISKÓW, MANIPULACJI I CENZURY. PROSZĘ MOŻE PAN PRZYSŁAĆ SWÓJ TEKST, CHYBA ŻE WOLI SIĘ PAN UNOSIĆ, OBRAŻAĆ I MÓWIĆ ŻE NIE BĘDZIE WSPIERAĆ… SZANOWNY PANIE NA PRAWDĘ NIE MA PRZYMUSU WSZYSCY ROBIMY TO Z WŁASNEJ, DOBREJ I NIE PRZYMUSZONEJ WOLI. POZDRAWIAM SERDECZNIE WEB. JÓZ. PS. POZA TYM O ILE DOBRZE PAMIĘTAM TO TEN PAN DO NIEDAWNA BYŁ CZYNNIE WSPIERAJĄCYM DOBRĄ ZMIANĘ – PRAWDA? CEŃMY WSZYSTKICH LUDZI NAWET JAK SIĘ Z POGLĄDAMI NIE ZGADZAMY. MYŚLI PAN ŻE MNIE SIĘ TO PODOBA CO TU JEST NAPISANE?

  • WALDEMAR SPOD CZESKIEJ GRANICY

   Bardzo dobrze, że publikują takie teksty. Mamy swój rozum, potrafimy ocenić, a że to trzeba skrytykować to dobrze że pan to krytykuje. Naprawdę to w niczym nam nie szkodzi…

  • @Wnetu wyluzuj. Dobrze mieć wiedzę, jak się styropianki gryzą. Pozdr.

 5. Co prawda p.M.Ujazdowski to nie moja bajka, ale dobrze robi Redakcja że publikuje umiarkowane teksty człowieka który zrozumiał że ze starym kawalerem jego kotem,Broszka,Marionetką, Antonim Smoleńskim mu nie po drodze.A jeśli publikuje komentarze byłego etatowego pracownika K.W PZPR a obecnie zwolennika PIS to pluralizm jest zachowany!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.