Pierwsze firmy zyskują wsparcie na realizacje nowych inwestycji dzięki ustawie

Z końcem czerwca 2018 roku weszły w życie przepisy ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli korzystać z pomocy publicznej dotyczącej wsparcia na realizację nowych inwestycji na terenie całej Polski. Pod koniec br. firmy zaczęły uzyskiwać pierwsze zgody na wsparcie dzięki decyzjom wydanym przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Eksperci z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy zdradzają, jaki wpływ na przedsiębiorstwa będzie miała uzyskana zgoda.

Wsparcie w postaci ulg podatkowych jest możliwe po spełnieniu dwóch podstawowych kryteriów: ilościowego, dotyczącego poniesienia kosztów kwalifikowanych o określonej wysokości oraz jakościowego związanego, m.in. ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym oraz społecznym, np. poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu zatrudnienia czy prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Jednym z przedsiębiorstw, które uzyskało pozytywną decyzję o wsparciu jest Stalatube sp. z o. o. należąca do fińskiej grupy Stalatube.

– Naszym celem, który przyświecał podczas ubiegania się o decyzję o wsparciu, było utworzenie nowego przedsiębiorstwa, które będzie zajmowało się, m.in. przetwarzaniem spawanych i giętych profili ze stali nierdzewnej, a także ulepszaniem elementów rurociągów z rur ze stali nierdzewnej czy ulepszaniem konstrukcji spawanych elementów. Na szczęście udało nam się spełnić wszystkie kryteria i 19 listopada uzyskaliśmy pozytywną decyzję o wsparciu co nas ogromnie cieszy! – mówi przedstawiciel firmy Stalatube sp. z o.o.

Zgodnie z ustawą wsparcie udzielane jest w formie zwolnień podatkowych według określonego kryterium intensywności pomocy, uzależnionego od miejsca ulokowania inwestycji. W związku z tym, iż inwestycja realizowana przez przedsiębiorstwo znajduje się na terytorium województwa łódzkiego pomoc publiczna będzie wynosić 35%.

Wpływ wsparcia na biznes

Dzięki nowym regulacjom ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, możliwe jest skorzystanie ze wsparcia na terenie całej Polski, a nie tylko na określone obszary. Inwestorzy są zachęcani do lokowania swoich inwestycji w Polsce. Dodatkowo dzięki nim wprowadzają nowe rozwiązania techniczne oraz technologiczne, a także zwiększają dynamikę eksportu i konkurencyjność wytwarzanych wyrobów, a co najważniejsze tworzą nowe miejsca pracy.

– Wsparcie dla przedsiębiorców udzielane na realizację nowej inwestycji przyznawane jest w formie zwolnienia od podatku dochodowego, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych. System wsparcia preferuje małych, średnich i mikro przedsiębiorców, jednakże także duzi przedsiębiorcy mogą z niego skorzystać, choć oczywiście wymogi im stawiane są znacznie większe. Procedura uzyskania decyzji jest łatwiejsza niż w poprzednim stanie prawnym. Po realizacji pierwszego projektu możemy stwierdzić, że faktycznie wprowadzone przepisy stanowią znaczne udogodnienie dla przedsiębiorców  – mówi mec. Piotr Pruś z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy, odpowiedzialny za projekt Stalatube.

Wielu przedsiębiorców z niecierpliwością wyczekiwało wejścia ustawy o wspieraniu nowych inwestycji w życie. Dzięki niej rozwój gospodarczy Polski zdecydowanie przyspieszy, zwiększą się dochody firm oraz ich pracowników.

***

Informacja redakcji: Wszelkie prawa do tekstu zastrzeżone dla podmiotu: ECOVIS Milczarek i Wspólnicy Kancelaria Prawna – spółka komandytowa. Wyłączenie licencji CC 3.0.

Angielska wersja tekstu

4 myśli na temat “Pierwsze firmy zyskują wsparcie na realizacje nowych inwestycji dzięki ustawie

 • 21 grudnia 2018 o 05:06
  Permalink

  Brawo Stalatube!

  Wyginajcie i spawajcie te rury, ile się tylko da!

  Nadwiślańskie Macondo będzie z Was dumne!

  Amen.

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2018 o 07:14
  Permalink

  Prosządowa propaganda pierwszej maści. A fuj!

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2018 o 08:35
  Permalink

  Oczywiscie trafna incjatywa ustawodawcza jest bardzo wazna i jesli zarowmo ustawodawca polski wabiacy przywilejami i inwestor maja powazne zamiary i rzeczywiscie dojdzie do realizacji zamierzanych projektow gospodarczych i wytwarzaniu dobr oraz zatrudnienia w pozadanym wymiarze jak takze do deklarowanego prowadzenia prac badawczo-rozwojowych to hip-hip hurra,hip-hip hurra……..ale trzeba i to generalnie rzecz biorac rzetelnego nadzoru instytucji panstwowych i z ramienia NGO i transparentnosci dla obywateli /podatnika czy oby jakis cwany neoliberalny zongler i kreator ksiegowosci gospodarczej np. nie zadeklaruje wysokosci danej inwestycji gospodarczej “na tyle to a tyle ” z czego np. 1 mln stanowic by mial podatek dochodowy i od reki urzad podatkowy zwroci mu te 35% i to bedzie caly zarobek danej firmy….tu chodzi o tzw.”cum-cum” i “cum-ex” -interesy, gdzie sie takich przekretow dokonuje z premedytacja i na wielka skale..co sprytnieszy ksiegowy w rozrachunkach digitalnych tj.przez internet to da sobie pare razy zwrocic te 35% ulg podatkowych, przy wielkich firmach i dywidendach z akcji to i nawet 5x wciagu jednego dnia…
  Smacznego…..

  Odpowiedz
 • 21 grudnia 2018 o 21:55
  Permalink

  Czyli takie 500+ dla bogatych. Nowa formuła wyprowadzania kasy do biznesu. Jak znam polskie warunki to innowacyjność i zatrudnienie będzie na papierze, no ale mogę się mylić.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.