Piechota morska Federacji Rosyjskiej

Автор: МО РФ – https://oplatsen.files.wordpress.com/2011/06/morpehota.gif?w=490, Общественное достояние, Wikimedia Commons

Piechota morska Federacji Rosyjskiej (Морская пехота Российской Федерации) wchodzi w skład wojsk obrony wybrzeża Federacji Rosyjskiej. Jest ona przeznaczona do wykonywania zadań pierwszego rzutu desantu w morskich operacjach desantowych, zwalczania desantów morskich oraz ochrony baz morskich, portów i innych ważnych obiektów, znajdujących się na wybrzeżu Federacji Rosyjskiej.

W okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej radziecka Marynarka Wojenna przeprowadzała szereg operacji desantowych, spośród których można wymienić chociażby operację kerczeńsko-teodezyjską czy operację noworosyjską.

Kerczeńsko-teodezyjska operacja desantowa wojsk Frontu Zakaukaskiego, Floty Czarnomorskiej i Azowskiej Flotylli Wojennej została przeprowadzona w dniach 26 grudnia 1941 r. – 2 stycznia 1942 r. W grudniu 1941 roku na Półwyspie Kierczeńskim w rejonie portu Teodozji wylądowały wojska radzieckie. W pierwszych dniach stycznia Półwysep Kierczeński prawie zupełnie został oczyszczony od nieprzyjaciela. W ten sposób powstały pomyślne warunki do natarcia w głąb Krymu i odblokowania Sewastopola, gdzie broniła się armia nadmorska. W myśl decyzji Naczelnego Dowództwa, w celu przeprowadzenia tej operacji został stworzony Front Krymski.

Kerczeńsko-teodezyjska operacja desantowa była jedną z największych morskich operacji desantowych, które zostały przeprowadzone w pierwszym okresie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Czytelników, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na ten temat, zachęcamy do obejrzenia cennego reportażu, znajdującego się pod następującym adresem internetowym: [tutaj].

Bardzo ważnym przykładem, dotyczącym radzieckiej sztuki operacyjnej w dziedzinie prowadzenia wspólnych operacji, jest noworosyjska operacja desantowa. Początków planowania i realizacji tej operacji należy upatrywać w okresie grudnia 1943 r., kiedy to dowództwo radzieckie postawiło przed Frontem Północnokaukaskim i Flotą Czarnomorską zadania opanowania Noworosyjska i zlikwidowania noworosyjskiego rejonu umocnionego. Nadbrzeżny pas rejonu zamierzonego desantu i podejścia do brzegu były zaminowane, a na molach i wybrzeżach nieprzyjaciel rozmieścił dużą ilość środków ogniowych, które znajdowały się w betonowych schronach bojowych. Postawą planu operacji desantowej stał się zamysł dowódcy Floty Czarnomorskiej, który podjął decyzję o wysadzeniu desantu z morza w rejonie portu noworosyjskiego.

Desant ten składał się z 6 tysięcy piechoty, wśród nich była również brygada piechoty morskiej oraz 40 dział, 105 moździerzy oraz 53 karabinów maszynowych. Dla zabezpieczenia desantu wydzielono ponad 100 jednostek pływających, którymi były łodzie motorowe, łodzie desantowe, kutry dozorowane i torpedowe, a także inne jednostki pływające. Łodzie desantowe i okręty bojowe zostały podzielone na kilka oddziałów – w skład pierwszego z nich weszło 65 jednostek pływających, przeznaczonych do przerzucenia brygady piechoty morskiej ze środkami wzmocnienia. Oddział ten wylądował jako pierwszy, uchwycił brzeg i zabezpieczył wysadzenie pozostałych oddziałów desantowych. Drugi oddział składał się z 19 okrętów, przeznaczonych do przewiezienia batalionu piechoty morskiej. Oddziały desantowe przełamały w pełni linię obrony brzegowej i nawiązały walkę, a umocniony rejon nieprzyjaciela został rozdrobniony na wiele izolowanych odcinków. Operacja ta zakończyła się pełnym sukcesem wojsk radzieckich, a miasto zostało całkowicie oczyszczone od nieprzyjaciela.

Interesujące materiały filmowe, dotyczące noworosyjskiej operacji desantowej, Czytelnik może obejrzeć pod następującym adresem internetowym: [tutaj].

Piechota morska Federacji Rosyjskiej, oprócz uzbrojenia i sprzętu typowego dla rosyjskich wojsk lądowych, wyposażona jest także w środki desantowania morskiego i powietrznego. Rosyjska piechota morska prowadzi działania bojowe zarówno samodzielnie, jak i uczestniczy w operacjach desantowych, wykonywanych wspólnie z różnymi jednostkami wojsk lądowych Federacji Rosyjskiej, a także wspólnie z rosyjskimi wojskami powietrznodesantowymi, które będą omówione w jednym z kolejnych artykułów, publikowanych na łamach „Obserwatora Politycznego”.

W Federacji Rosyjskiej wydawane jest regularnie czasopismo „Морской пехотинец” („Żołnierz piechoty morskiej”). Czytelników zainteresowanych jego lekturą odsyłamy pod następujący adres internetowy: [tutaj].

Kolejny artykuł, publikowany na łamach „Obserwatora Politycznego”, będzie dotyczył Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia, które są samodzielnym rodzajem wojsk Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Zapowiedzią dla Czytelników jest także temat rosyjskich wojsk powietrznodesantowych ze szczególnym uwzględnieniem ich wyposażenia i uzbrojenia.

Autor: Feliks

3 thoughts on “Piechota morska Federacji Rosyjskiej

 • 28 czerwca 2017 o 05:06
  Permalink

  Wylądują na Mierzei Wiślanej, zdobędą szturmem Kołobrzeg i Słupsk, ale potem amerykańscy Marines odzyskają dla nas Królewiec!

  Odpowiedz
  • 28 czerwca 2017 o 10:50
   Permalink

   @R.G. ” Marines odzyskają dla nas Królewiec!” ))) Taki poziom
   interpretacji potencjalnych zdarzeń i postrzegania rozkłada nas
   na łopatki. Toż to czystej wody aberracja.
   BEZPODSTAWNA wiara w zachodnie sojusze i układy…oj durak,
   Wy durak….Ameryka walczyć będzie(z ROSJĄ!!) W interesie Polaków.. dureń,komik,czy błazen?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.