Soft Power

Pewien pan przestał być oficjalnym prorokiem kultu smoleńskiego…

 Pewien pan przestał być oficjalnym prorokiem kultu smoleńskiego. To wydarzenie bez precedensu, które może mieć fundamentalne znaczenie dla naszego kraju poprzez wpływ na skutki polityczne. Przez kilka lat duża grupa ludzi żyła z emocjonowania się informacjami o trzasku pękających parowek w puszkach po piwie, oczywiście w cieniu brzozy smoleńskiej z wolframowo tytanowym rdzeniem i oparach mgły smoleńskiej.

Jedni produkowali liczne teorie, inni je rozpowszechniali, jeszcze inni potakiwali – bardzo wielu otwierało usta ze zdziwienia i autentycznie to przeżywało. Chociaż wielu było kapłanów i apologetów tej religii, jeden był zaś prorok. Człowiek to zaiste niezwykły. To on wielki uwodziciel przekonał prezesa, że to wszystko co unosi się w chmurze mgły smoleńskiej może być prawdą. Zrobił to skutecznie, przekonująco – uwiarygadniając cały proces, który kosztował dość sporo pieniędzy i był głównym tematem zastępczym dla spraw publicznych w przestrzeni medialnej w kraju w ostatnich latach.

Ten pan uwiarygadniał głoszone przez różnych ekspertów i mówców tezy, tak przekonująco, że zastanawiającym jest czy ten wysoce inteligentny człowiek sam wierzy we własną propagandę? Jeżeli tak, to zadanie dla psychiatrów. Jeżeli nie to problem dla służb specjalnych całego NATO. To szokujące jak nisko upadliśmy jako zarządzana zbiorowość państwowa.

To nie jest żart, kilka Think Tanków zachodnich zajmujących się obronnością, w tym światem służb specjalnych i bezpieczeństwa w rozumieniu całej gamy zagrożeń – wyrażało opinie, że Polska jest wyłączona z wewnętrznego kręgu niektórych decyzji i przepływu części najbardziej wrażliwych informacji. Ponieważ po tym jak rzekomo oceniono stan spraw w tym delikatnym zakresie w naszym kraju – nie jesteśmy wiarygodni, nie dajemy rękojmi bezpieczeństwa. 

W ujęciu generalnym dobra zmiana ma teraz problem wiarygodności wokół wszystkich kapłanów i wyznawców swojej religii, podobny jak Kościół miał, gdy już było wiadomo że to nie słońce kreci się wokół ziemi. Tysiące ważnych ludzi dawnego porządku na którym opierał swoja władzę, nagle straciło grunt pod nogami. Pan prezes zapewne będzie chciał tego uniknąć za wszelka cenę. Ci wszyscy ludzie mogą czuć się oszukani. Część radykalnych konserwatystów (!) może chcieć porzucić dobrą zmianę lub stanie się realną opozycją wewnętrzną. 

Generalnie są dwie możliwości. Pierwsza to zrobić z proroka szarlatana, uzurpatora i oszusta. Druga to dalej bić w ten bęben tylko coraz ciszej z każdym kolejnym uderzeniem. Nie ma innych opcji w tych procesach.

Symptomatyczna była wczorajsza miesięcznica. Prorok stał w bardzo ciekawym miejscu, to już nie pierwszy rząd wśród dostojników. W zasadzie to już nie wiadomo jak to rozumieć. O co tym ludziom chodzi? Zażądano od samorządu M. St. Warszawy Plac Marszałka Piłsudskiego, prawdopodobnie chodzi o lokalizację tzw. pomników smoleńskich. Przed Garnizonem – a w zasadzie w jego przedsionku stoi „przenośne” popiersie Ś.P. pana Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczypospolitej. W innych miastach doprowadzono w ramach dekomunizacji nazewnictwa ulic i placów, do wyrugowania wielu zasłużonych działaczy lokalnych, tylko dlatego bo mieli w życiu epizod członkostwa w strukturach ruchu komunistycznego. Szokującym przykładem są Katowice, gdzie doszło do wyrugowania  pamięci zasłużonego i wybitnego człowieka z topografii nazw w mieście. Rada Miejska Katowic zdecydowała pod koniec grudnia 2017 r., o skierowaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stosownej skargi na zmianę nazwy placu imienia pisarza Wilhelma Szewczyka, na plac Ś.P. państwa Marii i Lecha Kaczyńskich. Co dalej? Może nadajmy nazwę Rynkowi w Krakowie? Warto pamiętać, że zrobił tak okupant niemiecki zmieniając jego nazwę na Adolf Hitler Platz.

To wszystko jest fenomenalne w swojej niepozornej złożoności. Trzeba gratulować architektom tego wpływu społecznego – fascynujących efektów przeprowadzanego procesu. Nie ma przypadków w przyrodzie politycznej. Jeżeli przez tyle lat, taka sprawa jest jedną z wiodących w życiu publicznym 38 mln kraju w takim położeniu geostrategicznym jak nasze, to nie jest samorzutny przypadek! Wielki demiurg tym wszystkim steruje, m.in. poprzez swoich fałszywych proroków i ich kapłanów, a my jesteśmy niczym klaka w teatrze!

Zobaczymy jak dobra zmiana będzie chciała doprowadzić do wygaszenia problematyki okołosmoleńskiej. Szkoda tylko tych wszystkich emocji, w tym zwłaszcza rodzin i bliskich, którzy cierpieli słysząc i widząc, to co się wydarzyło. To wszystko było jedną wielką stratą czasu. Proszę się zastanowić, kto miał interes w tym, żeby nałożyć Polakom taką kurtynę tematu zastępczego na oczy, wycisnąć emocje i namieszać w głowach? Historia od końca wojny, gdy pewne mocarstwo realizowało swoje interesy na całym świecie za pomocą zaawansowanych technik soft power i wpływu społecznego, upoważnia nas do twierdzenia, że to nie jest przypadek. Takich przypadków nie ma, są zbyt mało prawdopodobne. 

18 komentarzy

 1. Rolnik Syn Rolnika

  Mam nadzieję, że postawią go przed Trybunałem Stanu.

 2. Nie ma przypadków, tak jak z rozbiciem WSI i ujawnieniem aktywów naszego wywiadu przed całym światem, łącznie z przetłumaczeniem raportu na rosyjski.

  Tu nie mogło być przypadków.

  To są wszystko sprawy połączone, jak usiłował – niezbyt udolnie, ukazać to w swojej książce Pan Piątek.

  Po prostu jedno wielkie Nadwiślańskie Macondo i Magia spajająca Lud Smoleński w oparach smoleńskiej mgły.

  Czy ktoś już wpadł na pomysł, żeby ją zacząć sprowadzać w hermetycznych puszkach i sprzedawać jako talizman oraz środek przeciwko smogowi?

 3. Emeryt z Toporu

  Trafione porównanie, bardzo trafione. Tak zwróciłem wczoraj uwagę na to gdzie stał pan Antoni. Stał się opozycją wobec pana prezesa. Zobaczymy jak się zachowa Ojciec redaktor.

 4. Wiem że sąsiad wojskowy ma od wczoraj świetny humor. Dodam że jest zwolennikiem PIS, jak i ja.

 5. No cóż żyjemy w oparach absurdu i smoleńskiej mgły. Współczesna (liczebnika nie jestem w stanie podać) Rzeczpospolita tradycyjnie stała się zakałą na politycznej mapie Europy. Oczywiście prorok i arcykapłan nowej religii, zwolniony z obowiązków przykrawania sił zbrojnych do swoich wyobrażeń, mógłby w pełni poświęcić się pracy duszpasterskiej, a nawet stopniowo zastępować religią smoleńską oficjalną państwową religię arcykatolicką. Może to jednak nie zaspokoić jego ambicji, a wtedy może zapragnąć zemsty włącznie z obaleniem urzędującego Prezesa. Wielu z nas zna i lekceważy pewne wstydliwe elementy biografii prezesa, lecz ogłoszone przez proroka, spod smoleńskiego ołtarza, zyskały by zupełnie nowy wymiar dla jego dotychczasowych apologetów. Być może smoleńskiego proroka usatysfakcjonowało by stanowisko marszałka sejmu, bo dzieli je tylko krok do prezydentury, a słowa ” Ty. stara gromnico! Ja cię zapaliłem i ja cię zgaszę!” mogą więc zyskać nowy wymiar. Haki do obalenia “pana Adriana” są pewnością haki są przygotowane i potrzeba tylko przyzwolenia, lub osłabienia Prezesa by ich użyć. Niestety, ale taki jest obraz państwa staczającego się do rangi Nadwiślańskiej Republiki Macondo, ze zdemolowanym ładem konstytucyjnym, z bezwolną władzą ustawodawczą i wymiarem sprawiedliwości uzależnionym od partyjnych rozgrywek. Znów przypomnę że jako żywo przypomina mi to pierwszą dobrą zmianę z lat 1926-39, a wszyscy pamiętamy jak się ona dla naszych przodków skończyła. Hegel miał rację mówiąc: “Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła.”

 6. “Jeżeli nie to problem dla służb specjalnych całego NATO.”

  “Całe NATO” kontente jest z takich szpic-dlatego że uwiarygodniają
  politykę parcia na wschód. Więc to nie jest żaden problem,
  wręcz przeciwnie… no, chyba , że K. jest dogłębnie przekonany, czym nie byłbym zdziwiony, że “Celem istnienia NATO była/jest obrona militarna przed atakiem ze strony ZSRR/Rosji. Lewica /postkomuniści ‘tak mają”. 🙂
  @onion. Wiem że dużo wojskowych ma od wczoraj świetny humor” Znam diametralnie odmienne opinie… 🙂

  To opinia żołnierza zawodowego jaką znalazłem na ten temat
  ,,Moim zdaniem modernizacja i przebudowa naszej armii, która przez kilkunastoletnie zaniedbania (z nielicznymi wyjątkami), jest delikatnie mówiąc, w nie najlepszej kondycji, wymaga tyle samo czasu na osiągnięcie naprawdę dobrych rezultatów. Teraz można tylko obserwować, czy kierunek jest dobry, a moim zdaniem choć pozostawia wiele do życzenia, jest, a raczej był, najlepszym od kilkunastu lat (Szmajdziński, Szczygło, Klich, Siemoniak). Byłem, żołnierzem zawodowym w latach 2004-2009. Za czasów Szmajdzińskiego chłopaki na misji w Iraku klepali Honkery rodem na Mad Max (sprzęt był naprawdę bardzo ubogi, jak na tego typu misję), a jedyny pozytyw (konkretniejszy sprzęt, broń, szkolenia, pojazdy Humvee) był za czasów śp. Szczygło, kiedy nasza brygada rozpoczynała misję w Afganistanie (Wcześniej przebywali tam tylko specjalsi z GROMU i FORMOZY). Plus Siemoniaka to utworzenie dodatkowych spec-jednostek JW AGAT i JW NIL (oczywiście żeby tradycji partii Targowicy stało się za dość, późniejsze tajemnicze samobójstwa współtwórców tj. śp. gen. Petelickiego i śp. płk. Berdychowskiego ). Obecnie chłopaki narzekają w większości na kasę (jak większość z Nas ? ), bo sprzęt i szkolenia szły do tej pory zdecydowanie ku lepszemu. Krótko mówiąc PiS strzelił sobie konkretnego samobója tą decyzją i udowodnił, że zapędy PAD są nadal nachylone w stronę systemu prezydenckiego. (…)”

  Dodam ze nie byłem, nie jestem i raczej nie będę zwolennikiem PiSu.

 7. Nie jest wcale tak łatwo pozbyć się konia na którym, dojechało się tak daleko / bardzo daleko. Nie wiem czy ten pan jest w stanie zaczynać budowę swojej pozycji od początku. No i jest jeszcze “Pan Nagrodzony Za Friko Medalem Przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy” , przecież zarobił sporo kasy na tej religii. Uważam, iż nie odpuści.

 8. A ten żołnierz to zwolennik misji na Wschód?Czy leśnej partyzantki,jak PIS prędzej czy później straci władzę?

 9. Nastradamus przewiduje:
  “W połowie roku Macierewicz zostanie oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych, działanie na szkodę Polski, pobieranie pieniędzy od jego amerykańskich mocodawców oraz wykopanie tunelu pod Europą i Atlantykiem do Waszyngtonu. Służba Bezpieczeństwa (dawniej ABW) nie zdąży go jednak aresztować, bo ten zbiegnie do USA przez ten swój tunel. Tam otrzyma azyl i podejmie leczenie psychiatryczne. Polskie władze nie będą się zwracać o jego ekstradycję, bo i tak by go nie oddali. A i po co on nam tu, gdy w końcu udało się go pozbyć?”

  • Wojciechu,Wacek B.po wykonaniu zadania już czeka na Antka w USA!Tym bardziej że po odkryciu nowych miejsc wybuchów na pokładzie TU154,w Moskwie rozległy się wybuchy śmiertelnego śmiechu! Pozdro.

 10. Krakauerze, czasami nie należy wychodzić przed szereg!Antoni został Przewodniczącym Komisji Kłamstwa Smoleńskiego. Teraz konflikt z Rosją to kwestia czasu, pójdzie na całość!

 11. …………….jednak “nasza” inteligencja, posiada duże pokłady nienawiści, pogardy, etc. wobec rdzennych Polaków – Słowian.
  No, BO jeśli czytamy takiego – niejakiego zresztą, Hartmana
  ‘kosa w kieszeni tak,jakoś – sie otwiera…………………….”
  Czy człowiek zdrowy na umyśle, aspirujący do warstwy wiodącej
  Narodu Polaków może/powinien wypowiadać takie słowa “Prof. Hartman: Cham to cham, a idiota to idiota. Będziemy to mówić na przekór lecącemu błotu i ślinie” . Śledzę wypowiedzi tego
  xxxxxxxxx od pewnego czasu – wieje zgrozą!!!!
  “Walicie nas inteligentów po gębach, bo nikt się nie odwinie……
  “gieremek,mazowiecki,jedlicki”, portret “rodzinny” na zewnątrz – ynteligienty……ludzie, trzymajcie
  mnie….. BO……………. nie zdzierżę…. 🙂

  MAJĄ CZELNOŚĆ!!

 12. …………….jednak “nasza” inteligencja, posiada duże pokłady nienawiści, pogardy, etc. wobec rdzennych Polaków – Słowian.
  No, BO jeśli czytamy takiego – niejakiego zresztą, Hartmana
  ‘kosa w kieszeni tak,jakoś – sie otwiera…………………….”
  Czy człowiek zdrowy na umyśle, aspirujący do warstwy wiodącej
  Narodu Polaków może/powinien wypowiadać takie słowa “Prof. Hartman: Cham to cham, a idiota to idiota. Będziemy to mówić na przekór lecącemu błotu i ślinie” (w domyśle ,Polak to cham…) . Śledzę wypowiedzi tego
  xxxxxxxxx już od pewnego czasu – wieje grozą!!!!

  “gieremek,mazowiecki,jedlicki”, portret “rodzinny” na – zewnątrz – ynteligienty……ludzie, trzymajcie
  mnie….. BO……………. nie zdzierżę…. 🙂

  MAJĄ CZELNOŚĆ!!
  Bezczelność….

  Wojciech
  11 stycznia 2018 at 10:43

  Nastradamus przewiduje:…… 🙂 niby komunista, a w bajki wierzy.
  Wiem, rozumiem ZAWSZE – jak trwoga to do BOGA. Tak było jest i będzie…na wieki wieków. Amen.

 13. To przyznanie się do klęski” – Grzegorz Braun w Radiu FON o rekonstrukcji rządu

  https://www.youtube.com/watch?v=xHOvOXSwXok

 14. Kreśląc słowa “portret rodzinny” miałem na względzie ….
  PROSZĘ PANA PAN SIĘ ZAPOMNIAŁ! TAM NIE LINKUJEMY! WEB. JÓZ.

 15. Ile razy mam pana informować że nie wolno przeklejać cudzych treści panie jeryj ? Pozdrawiam web. Joz.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.