Państwa upadają i trzeba być przygotowanym na konsekwencje – widząc przyczyny!

fot. red.

Państwa upadają i trzeba być przygotowanym na konsekwencje – widząc przyczyny! To, co obserwujemy obecnie w Republice Południowej Afryki jest klasycznym przykładem rozkładu państwa. Powody i szczegóły z naszej perspektywy nie mają znaczenia, zresztą lepiej wiele nie pisać, żeby nie być oskarżonym o rasizm. Jednakże, to samo działo się od końca lat 70-tych w Detroit. Jedno wielkie nieszczęście oparte na legalnym przejęciu władzy, przez mniejszość stającą się większością. W efekcie działania mechanizmów demokratycznych, państwo się wycofuje i ogranicza, zwłaszcza w zakresie przymusu państwowego i poziomu definiowania porządku publicznego. Policja przestaje spełniać swoją rolę, nie zapewnia bezpieczeństwa powszechnego, wycofują się służby – system się zapada. Bezpieczeństwo opiera się na równowadze pomiędzy bandami, służbami porządkowymi i tymi, którzy są w stanie wymusić posłuszeństwo. Jest to odwrót od porządków opartych na literze prawa wcielanej w życie, do porządków opartych na przemocy. Przemoc jednak zawsze rodzi przemoc, a kara śmierci działa tylko, jak jest realizowana – epizodycznie – i to w świetle reflektorów i mediów. Jeżeli za jej wymierzanie odpowiadają komanda śmierci lub szpaler Policji, to ma zawsze inny wymiar.

Warto to obserwować na przykładzie Południowej Afryki, bo te same procesy dzieją się w innych miejscach na świecie. Przykładowo w Tunezji, wcześniej Jemenie – i innych krajach muzułmańskich. Wiele dzieje się w Wenezueli i w Meksyku, w ogóle Ameryka Środkowa to państwa prawie upadłe lub w kłopotach – na granicy implozji. Pewne analogie mają miejsce na Ukrainie i na Bałkanach, ale zostały ograniczone i powstrzymane przez istniejące tam równoważenie się sprzeczności.

Niestety nasze mendia i media, jak również – wszelakie publikatory zachodnie, raczej słabo relacjonują wydarzenia w Afryce Południowej, a to z dwóch przyczyn. Po pierwsze jest tam naprawdę niebezpiecznie i nie ma minimalnej infrastruktury pozwalającej na normalne relacjonowanie. Po drugie – Zachód wcale nie ma interesu pokazywać, że Afryka Południowa jako wolnościowy eksperyment uciskanej większości – właśnie się kończy i upada pod ciężarem własnych problemów, które potrafiła tylko generować. Podobieństwo do Zachodu jest zbyt wiele, zwłaszcza w kontekście rasowo-społecznym. Te kwestie plus – religia – tylko wzmagają kryzys kapitalizmu. Nie starcza zasobów dla wszystkich, zwłaszcza jeżeli byli niewolnicy i służba są dopuszczani na takich samych zasadach do stołu – a przynajmniej w teorii, choćby nawet do podziału okruchów z niego. To tego jest za mało – nie ma dla wszystkich. Kapitalizm bez imperializmu się nie sprawdza. Po prostu nie działa i jest tylko dla kapitalistów.

Powinniśmy z tego umieć wyciągnąć wnioski. Zwłaszcza, że dla nas był szykowany dosłownie ten sam scenariusz i ciężko powiedzieć, co przyniesie przyszłość. Być może u nas nie dojdzie do szturmów na supermarkety, ale wystarczy żeby wartość Złotego spadła poniżej poziomu opłacalności importu i już inflacyjnie i kosztowo rozwalamy gospodarkę i cienką krę stabilizacji na której wegetuje społeczeństwo. Chyba nie trzeba nikomu uświadamiać ile kosztują poważne leki dla chorych przewlekle, nie mówiąc nawet o chorobach z tzw. programów, czy innych dramatach.

Zresztą nie trzeba wiele, wystarczy że jeszcze podrożeje paliwo i wszyscy będziemy czuli wyższą presję inflacyjną. Jeżeli dalej będą drożały nośniki energii, w tym w wyniku – po prostu – głupiej – polityki Unii Europejskiej, to naprawdę efektem będzie pauperyzacja dużej części społeczeństwa. Można nawet obawiać się scenariusza, w którym zubożejemy przez drożejącą sztucznie i inflacyjnie energię – jako społeczeństwo, państwo i ogólnie rozumiany system gospodarczy.

Pandemia jest istotnym katalizatorem chaosu, który niszczy państwa i więzi społeczne, w istocie cofa nas cywilizacyjnie. Proszę zobaczyć jak szybko upadła globalna turystyka i cały przemysł z nią związany „zwinął skrzydła”. Gospodarka kapitalistyczna – w wyniku globalizacji – to jedna wielka sieć naczyń połączonych. Jeżeli gdzieś zaczyna brakować, to gdzieś indziej również musi być mniej. Jednak nie będzie, bo najważniejsi i najmocniejsi – drukują na całego i bez ograniczeń. Także i nasz rząd idzie w tym kierunku, a polityka Narodowego Banku Polskiego jest najdelikatniej mówiąc – niesłychanie ciekawa i trudna do zrozumienia. Problem polega na tym, że spora część zadłużenia nie jest nominowana w walucie, którą możemy kreować (drukować), bo mamy taką fantazję.

Konsekwencją kryzysu kapitalizmu jaki obserwujemy, przy jednoczesnej słabości państw, które chciałyby zachować bardzo wysoki poziom konsumpcji – jest chaos. On będzie się pogłębiał, zwłaszcza tam, gdzie pandemia, kryzysy (w tym brak wody), bieda, religia i przemoc biorą górę nad porządkiem, racjonalnością i organizacją całości w działającą strukturę. Ciężko będzie być samotną wyspą, zwłaszcza jeżeli liczy się na to, że rzeczywistość się o nas nie upomni. Proszę pamiętać, że mamy własne kłopoty – jak np. wielki problem z demografią. Jednak kto się tym interesuje rozdając i przyjmując kolejne ileś-set-plusy?

35 komentarzy do “Państwa upadają i trzeba być przygotowanym na konsekwencje – widząc przyczyny!

 • 29 lipca 2021 o 04:58
  Permalink

  Bardzo ciekawy artykuł, proszę o więcej i pozdrawiam 😉

  Odpowiedz
  • 29 lipca 2021 o 08:58
   Permalink

   Interesujące spojrzenie na czasy chaosu.

   Odpowiedz
  • 29 lipca 2021 o 11:37
   Permalink

   Świat Mad Maxa coraz bliżej nas…… to juz jest co widac w naszym codziennym zyciu, ale czemu się dziwic, jak grupka niby rzadzacych, rozstawia po katach blisko 40 milionowe społeczenstwo, a społeczenstwo nawet nie reaguje, tylko daje się pedzić jak stado………, tragedia.

   Odpowiedz
 • 29 lipca 2021 o 11:52
  Permalink

  @Autor:”Konsekwencją kryzysu kapitalizmu ”
  Hmm, jednocześnie obserwujemy konsekwencje “kryzysu socjalizmu” w niektórych krajach. Chyba te kraje pozostaną silne, które obronią się przed komunizmem. Mamy duże szanse bo polskie społeczeństwo (w swej masie) pamięta jeszcze PRL i do czego socjalizm doprowadził w Polsce.

  Odpowiedz
  • 29 lipca 2021 o 12:54
   Permalink

   @taki jeden

   Dałeś właśnie świadectwo tego, że nie masz pojęcia o socjalizmie, a tym bardziej o PRL. Gdyby nie wrogi nam zachód i zachodni imperializm kapitalistyczny niszczący blok wschodni, moglibyśmy się swobodnie rozwijać w socjalistycznych warunkach i kształtować nadal nowy system. Polacy nie byliby tak zadłużeni jak są faktycznie, nie byłoby też takiego długu publicznego jaki jest obecnie. Zostaliśmy okradzeni przez światową oligarchię kapitalistyczną z pomocą naszych zdrajców narodu.

   „6 mld zł niespłaconych zobowiązań mają Polacy w wieku 18-35 lat. Co czwarty dłużnik odnotowany w Krajowym Rejestrze Długów jest w tym wieku”. – Źródło: Przegląd nr 30/2021, s. 6.
   W PRL nie było zadłużenia konsumpcyjnego Polaków na taką skalę, do był promil wobec obecnych długów.

   Może czas, abyś zaczął myśleć i dogłębnie przestudiował temat zamiast pisać dyrdymały dla wykluczonych intelektualnie. Proszę bardzo ostatni dobry artykuł:
   https://www.tygodnikprzeglad.pl/lata-70-najmocniej-zmienily-polske/

   Mikołaj Grabowski o reformie rolnej: „Czy gdyby nie było komunistów, polscy ziemianie sami z siebie w latach 40 zrobiliby rewolucję agrarną? Na pewno nie”. – Źródło: Przegląd nr 30/2021, s. 63.

   Dr Paweł Sękowski, redaktor naczelny, prezes Stowarzyszenia Kuźnica: „W dłuższej perspektywie czasowej prawda (o PRL) się obroni, a zadaniem lewicy jest w tym dopomagać”. – Źródło: Przegląd nr 30/2021, s. 3.

   „Bogactwo jest wówczas moralne, jeśli wokół nie ma biedy”. – Lew Tołstoj.

   Odpowiedz
  • 29 lipca 2021 o 18:00
   Permalink

   do taki jeden: rok 1989 i kilka lat poprzednich, ani PZPR ani społeczność polska nie rozumieli, że własnie dla Zachodu skonczyły się mozliwości rozwojowe. Gdyby kolorowa rewolucja solidaruchów się nie udała, dzisiaj obserwowalibyśmy agonię ich systemu. Bo nawet pomimo połknięcia zasobów Europy wschodniej i środkowej nastąpił kryzys finansowy 2008, niebawem wybuchnie kryzys surowcowy i energetyczny. Głupiec, co porzucił poprzedni socjalistyczny system stanie w obliczu niewolniczego przymusu. Oligarchowie [PROSZĘ PISAĆ POMIDOROWI – WEB JÓZ.] i ameryccy zapanują, jeżeli Chiny i Rosja nie dadzą im odporu. Czy Pan zdaje sobie sprawę, że prywatne loty w kosmos to forpoczta panowania nad systemami komunikacyjnymi w przyszłości? A kto nad tym zapanuje, ten będzie mieć władzę, bo będzie to władza nad mendiami. W Chinach nie widać kryzysu socjalizmu, bo też i nie będzie żadnego kryzysu, gdyż kryzys w PRL został wywołany z zewnątrz i sztucznie. Np. walutę POlski Ludowej podrabiano w Stanach no przecież nie dla pomocy polskiej gospodarce. A potem teoria domina, której przeciwstawiły się Chiny i wygrały.

   Odpowiedz
   • 29 lipca 2021 o 23:29
    Permalink

    No właśnie podrabiano walutę aby niszczyć gospodarkę, ale kto o tym wie? a tzw. Solidurność Walczącą wyposażono w projekty do produkcji broni metodą chałupniczą. Nawet się tym chwalą w książce. Plany wywołania wojny domowej i terroryzmu były w toku.

    Odpowiedz
  • 30 lipca 2021 o 10:14
   Permalink

   Może rozwiń temat (najlepiej w liczbach) temat: “do czego socjalizm doprowadził w Polsce”. Chętnie zapoznalibyśmy się z dynamiką procesów ekonomicznych i społecznych od roku 1918 przez 1938, 1945 i dalej co 10-20 lat do współczesności.

   Odpowiedz
 • 29 lipca 2021 o 12:59
  Permalink

  Dramat w RPA i państwach Ameryki potwierdza tylko moją teorię, że socjalizm nie powstanie na mieliźnie intelektualnej bez przemiany moralnej, do tego niszczonej przez zachodni imperializm i neokolonializm. Oni nie mają potencjału do stworzenia jakiegokolwiek systemu sprawiedliwości społecznej tym bardziej gdy kapitalizm generuje biedę.
  Tak naprawdę jest to wojna o zasoby z zachodnim imperializmem w tle.
  https://demotywatory.pl/5083800/Trzy-wojny-swiatowe-

  Ciekaw jestem kiedy zachód się zawali pod wpływem tej destrukcyjnej polityki, bo w końcu to musi paść.

  Odpowiedz
  • 29 lipca 2021 o 15:15
   Permalink

   Miecławie….

   Niewykluczone, że pojawi się na zachodzie jakaś nowa idea, nowy Marx.
   I pchnie ludzi do ostrego sprzeciwu, na barykady, w obronie zdobyczy socjalnych.
   Jedyne czego boją się niemiłosciwie nami rzadzący, to bunt mas.
   Kryterium uliczne.

   Elity zbyt mocno oderwaly się od rzeczywistosci.
   Po raz kolejny zresztą.
   A powinni czytać Michelsa i Pareto do poduszki….

   “Żelazne prawo oligarchii” działa bezwzględnie.
   Warto nie znającym tego dziełka zapoznać się choćby ze streszczeniem.
   Tak samo jak “Teoria elit”.
   Wowczas wszystko będzie dla wielu znacznie jaśniejsze.

   Odpowiedz
 • 29 lipca 2021 o 15:28
  Permalink

  Podrzucę wam jeszcze coś.

  – A potem sorbet do sernika: trzy dochody Wang Yi do Waszyngtonu. W skrócie:

  1. „Stany Zjednoczone nie mogą kwestionować, oczerniać, a nawet próbować obalić socjalistyczną drogę i system o chińskich cechach. Droga i system Chin to wybór historii i wybór ludzi, a dotyczą długoterminowego dobrobytu 1,4 miliarda Chińczyków i przyszłego przeznaczenia narodu chińskiego, co jest podstawowym interesem, którego Chiny muszą przestrzegać”.

  2. „Stany Zjednoczone nie mogą próbować utrudniać, a nawet przerywać procesu rozwoju Chin. Chińczycy z pewnością mają prawo do lepszego życia, a Chiny mają również prawo do modernizacji, co nie jest monopolem Stanów Zjednoczonych i obejmuje podstawowe sumienie ludzkości i międzynarodową sprawiedliwość. Chiny wzywają stronę amerykańską do szybkiego zniesienia wszystkich jednostronnych sankcji, wysokich ceł, długiej jurysdykcji oraz blokady nauki i technologii nałożonej na Chiny”.

  3. „Stany Zjednoczone nie mogą naruszać suwerenności narodowej Chin, nie mówiąc już o podważaniu integralności terytorialnej Chin. Kwestie związane z Sinkiangiem, Tybetem i Hongkongiem nigdy nie dotyczą praw człowieka czy demokracji, ale raczej głównych praw i krzywd w walce z „niepodległością Sinciangu”, „niepodległością Tybetu” i „niepodległością Hongkongu”. Żaden kraj nie pozwoli, by jego suwerenne bezpieczeństwo zostało naruszone. Jeśli chodzi o kwestię Tajwanu, to jest to najwyższy priorytet (…) Jeśli „niepodległość Tajwanu” odważy się sprowokować, Chiny mają prawo podjąć wszelkie środki potrzebne do jej powstrzymania”.
  https://pwl3hnx3zem4gwpk3c2yrfusdy–thesaker-is.translate.goog/requiem-for-an-empire-a-prequel/
  =====

  Czas jkłonow, robienia dobrej miny do złej gry, chyba się skończył.
  Zaczęła się ASERTYWNOŚĆ w relacjach międzynarodowych.
  A może nawet czas Hammurabiego?
  OKO ZA OKO< ZĄB ZA ZĄB?

  Odpowiedz
 • 29 lipca 2021 o 23:00
  Permalink

  Warto przeczytać w temacie – angielskie i polskie tłumaczenia:
  https://asiatimes.com/2021/07/americas-great-retreat-is-well-underway/
  https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fasiatimes.com%2F2021%2F07%2Famericas-great-retreat-is-well-underway%2F
  http://thesaker.is/requiem-for-an-empire-a-prequel/
  https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fthesaker.is%2Frequiem-for-an-empire-a-prequel%2F
  https://asiatimes.com/2021/07/china-gaining-near-monopoly-on-rare-earths-chomsky/
  https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fasiatimes.com%2F2021%2F07%2Fchina-gaining-near-monopoly-on-rare-earths-chomsky%2F
  https://www.strategic-culture.org/news/2021/07/29/another-israeli-spy-story-when-will-end/
  https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fwww.strategic-culture.org%2Fnews%2F2021%2F07%2F29%2Fanother-israeli-spy-story-when-will-end%2F

  Odpowiedz
 • 30 lipca 2021 o 06:54
  Permalink

  Po wyrzuceniu białych upadła cała Afryka. Dobitnym przykładem była Rodezja, a obecnie RPA – kiedyś najbogatsze państwa na kontynencie. Jeszcze wcześniej takim przykładem były Angola i Mozambik, które zresztą nie były traktowane jako kolonie, ale jako terytoria zamorskie Portugalii. Fiesta trwała tam dwa lata, bo na tyle zapasów zostawili po sobie biali, a później zapanowała bieda, korupcja i upadek. Podobnie zresztą było z koloniami francuskimi. Nie będę tego komentował, bo to by podpadło pod zarzut rasizmu…

  SŁUSZNIE. DZIĘKUJEMY. WEB. JÓZ.

  Odpowiedz
 • 30 lipca 2021 o 11:02
  Permalink

  Obserwacja współczesnego świata potwierdza pogląd mówiący, że istotą współczesnego kapitalizmu jest przepływ własności rozproszonej wśród ubogich do nielicznej oligarchii najbogatszych. Towarzyszące temu procesy: wytwarzania, dystrybucji i konsumpcji; pełnią jedynie rolę usługową wobec tego przepływu. Mechanizm ten może działać tylko tak długo jak długo jak długo ubodzy (państwa, narody) oraz poszczególni prekariusze posiadają jeszcze jakieś zasoby warte transmisji. W miarę ich kurczenia się koszty wymuszenia przepływu zbliżają się do granicy nieopłacalności. Doświadczyły tego ostatnio Stany Zjednoczone doświadczając ujemnego salda rachunku wyników 20 letniej wojny w Afganistanie. Wiele wskazuje na to, że podobny będzie wynik finansowy następnych wojen. Cały więc system zacznie pękać pod wpływem swojej swojej własnej masy a w niej niebotycznych kosztów utrzymania sił zbrojnych niezdolnych już do zdobycia łupów cenniejszych od kosztów wyprawy. Zapewne w najbliższych latach będziemy świadkami niezwykłych wydarzeń.

  Odpowiedz
 • 30 lipca 2021 o 12:35
  Permalink

  Państwa to tylko epizody (wybryk natury politycznej) w dziejach. Imperia upadają ….

  @Niechodzący … . TOSZ! Ciągle podkreślam. I czarny miał miskę ryżu, i kolorowy smoll byznes.
  30 lat demokracji i praw człowieczych (komunizm) wystarczyło by z OAZ afrykańskich uczynić goowno!
  To samo dzieje się z Ameryką (USA i Kanada). O ‘naszym” kołchozie pomilczę, zwłaszcza jego zachodniej,
  południowej i północnej części …
  Taki dajmy na to taki ‘Miecław” wręcz twierdzi że ‘im gorzej – tym lepiej”, ale to tylko – marksista! 🙂

  Odpowiedz
  • 30 lipca 2021 o 15:43
   Permalink

   @krzyk58
   Tyle tylko, że to niewiele ma wspólnego z Marksizmem. To co obecnie ma miejsce w USA i na zachodzie Europy jest spowodowane narzuceniem tamtejszym społecznościom poczucia winy za dawne kolonie, dawne niewolnictwo, jeszcze niedawne surowe karanie homoseksualistów i pozbawianie kobiet możliwości awansu społecznego, a nawet prawa wyborczego. A robią to różni politycznie poprawni liberałowie i lewacy. Nas to akurat nie powinno dotyczyć, bo od samego momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku homoseksualizm nie był karany, kobiety od samego początku uzyskały prawa wyborcze [wiem, że to Ci się nie podoba]. No i przede wszystkim Rzeczpospolita nie posiadała koloni, a za niewolników robili swoi, czyli chłopi pańszczyźniani. Inna sprawa, że II RP była bardzo biedna, bo wyjątkowo źle rządzona i los polskich kobiet wtedy był dużo gorszy niż tych za zachodzie Europy, pomimo tego, że tamte kobiety miały wtedy niewiele praw. A odnośnie homoseksualistów, to należeli wtedy do intelektualnych elit tamtej Polski.

   Odpowiedz
   • 30 lipca 2021 o 19:47
    Permalink

    @Niechodzący … II RP a jużci od przewrotu majowego była sensu stricte państwem ateistyczno-socjalistycznym (etatystycznym_) więc “zero zdziwień”.
    Niechodzący wie co to purytanizm komunistyczny? Tak, był takowy w ZSRR gdzie “pedałując”
    niejeden artysta (i nie tylko) dojechał na Kołymę z prawem osiedlenia po odbyciu wyroku
    np. w Magadanie. I JA TO rozumiem! Natomiast nie rozumiem polityki socjalistycznej sanacji.
    A’propos – w Polsce Ludowyj, homosie należeli “wtedy” do elity intelektualnej , kwestia pochodzenia etnicznego – kłania(ła) się …

    Odpowiedz
    • 31 lipca 2021 o 09:05
     Permalink

     @krzyk58
     II RP na pewno nie była państwem ateistycznym i socjalistycznym, natomiast po przewrocie majowym faktycznie była państwem etatystycznym. A przy tym sugerujesz, że neutralny stosunek do, jak ich nazywasz, homosi to socjalizm. W tym miejscu dalsza dyskusja nie ma sensu, bo wyraźnie mylisz socjalizm z demokratycznym liberalizmem.

     PS. Zapominasz przy tym, że wiodącym Kościołem rządzi Lawendowa Mafia, o czym oficjalnie mówią niektórzy funkcjonariusze tej instytucji, a z powodu celibatu w jej szeregach jest najwięcej przedstawicieli LBGT+.

     Odpowiedz
    • 31 lipca 2021 o 09:38
     Permalink

     @krzyk58

     Litości, sądzisz że ktoś ci w to uwierzy? Nawet dziecko z podstawówki znające historię trochę zakuma, że co jest nie tak.
     Religia dominująca była wtedy uznana za państwową, zaś sanacja to prawica na usługach arystokracji i burżuazji. Piłsudskiemu idea socjalizmu była potrzebna tylko do zdobycia niepodległości i objęcia władzy, a potem miało zostać wszystko po staremu i zostało. Robotnicy i chłopi ginęli na strajkach i manifestacjach. Gdzie ty widzisz w tym socjalizm?

     Ateizm – to tylko garstka lewicowej inteligencji walcząca o świeckość polskiej szkoły z klerem i nic więcej. Poczytaj Kotarbińskiego.

     Odpowiedz
   • 30 lipca 2021 o 19:50
    Permalink

    Cd. Neo, neo ..tzw. neomarksizm kulturowy (antykultura). Ściśle przedmiot sporu po imieniu! 🙂

    Odpowiedz
  • 30 lipca 2021 o 16:29
   Permalink

   Czarny śmiał się wyamencypować, poczuć człowiekiem WOLNYM, przestać się kłaniać białemu sahibowi….

   To STRASZNE!!!

   Jakoś tak jest, że ludzie wolą bacik własnych ziomkow, zamiast michy ryżu z rąk najeźdźcow.
   Dziwne?
   Obce elity, bądź elity mniejszości narodowych rzadzace krajem, nie ciesza się specjalną estymą tubylcow.
   Raczej dążą narody do pozbycia się okupantow, choć pod ich władzą mogłoby być lepiej.

   Wyciagnij wnioski z polskiej historii.
   Żaden narod nie chce być obywatelem drugiej kategorii we włanym kraju.
   Nawet polscy zaborcy traktowali nas rowno z własną szlachtą, obywatelami.

   Anglosasi natomiast, nie mieli problemu z napisami typu “psom i Irlandczykom wstęp wzbroniony”.
   To samo zresztą z Hindusami, Chińczykami, Żydami, Czarnymi, itd….

   Masz luki w wiedzy- moim zdaniem.
   POWAŻNE.

   Odpowiedz
   • 30 lipca 2021 o 21:03
    Permalink

    @wmw. TO nie braki (moim skromnym zdaniem) a inny punkt widzenia, dokładnie pod włos narzucanej globalnie lewicowej politpoprawności.
    “Żaden narod nie chce być obywatelem drugiej kategorii we włanym kraju.” TO też prawda, a jużci tyczy tych ciemiężonych w państwie położonym w Palestynie, raczysz zauważać żydów w kontekście wyłącznie pokrzywdzonych, można i tak! Tyle że jak to ma się do realiów?

    Odpowiedz
   • 31 lipca 2021 o 15:49
    Permalink

    @wmw
    Kiedy ja nie neguję prawa Afroafrykanów do samostanowienia. Ja tylko podałem kilka przykładów jak to się skończyło. Mogłem zresztą podać znacznie więcej i dużo bardziej drastycznych przykładów [niekończące się wojny domowe czy międzyplemienne rzezie], ale nie chciałem tego robić, bo oni są u siebie i mają tak jak to sobie sami wybrali.

    Mnie tylko zastanawia, że jak się ocenia właśnie 50 milionów czarnych obywateli Afryki czatuje u granic Europy, aby się do niej za wszelką cenę dostać, a do tego należy dodać ich bardzo liczne rodziny, które liczą na to, że im też się uda korzystając z prawa do łączenia rodzin. No to po kiego kija wyganiali białasów, aby teraz za wszelką cenę starać się do nich dostać?

    Jest jeszcze jedna przemilczana obecnie kwestia – rasizm czarnych obywateli wobec tych białych. A ta ma długą historię, na ten przykład takie San Domingo, gdzie naszych Legionistów wysłał Napoleon do stłumienia powstania tamtejszych niewolników. Otóż dość liczna grupa Polaków poparła wtedy czarnych obywateli wyspy, a później osiadła tam na stałe zakładając farmy i żeniąc się z miejscowymi kobietami. No i co się stało jak czarni przejęli władzę? Ano wymordowali Polaków bo ci byli biali. I przeskakując tak ze dwa stulecia taki przykład – znajomy lata 90’e spędził w USA, gdzie przyszło mu dojeżdżać do pracy przez dzielnicę Afroamerykanów. No i wspominał, że należało tam mieć szczelnie zamknięte okna w samochodzie, bo jak się stanęło na światłach to widząc w samochodzie białasa, w najlepszym przypadku jeżeli nie obrabowali to napluli na niego…

    Odpowiedz
    • 31 lipca 2021 o 21:05
     Permalink

     @Niechodzący na wybory. Czytam, i serce roście. Ujął w toczkie. Dla mnie ‘problem narastający”
     jest czytelny albo my weźmiemy “ich” za pysk” mam na myśli różnych dziwnych lewaków komunistów, postępowców, oświeceniowców, posoborowców albo oni przemielą nas (ludzi z zasadami – myślę więc jestem) w … niektórzy ujmują w nawóz historii, ja napiszę
     przerobią nas w goowno po użyciu czego zbudowany będzie “nowy, wspaniały świat”, tzw. nowa normalność , cokolwiek znaczy ten chory slogan. Ili Świat wedle fantasmagorii np. Barbry Spectre.
     🙂

     Odpowiedz
  • 30 lipca 2021 o 18:28
   Permalink

   @krzyk58

   Imputujesz mi coś czego nie powiedziałem nigdy:
   “Taki dajmy na to taki ‘Miecław” wręcz twierdzi że ‘im gorzej – tym lepiej”, ale to tylko – marksista!”
   – no ale nie można od ciebie oczekiwać obiektywnego myślenia. Problem leży gdzie indziej, a jest nim fakt, że zachodnia oligarchia zarządzająca kapitałem nie może sobie pozwolić, aby gdziekolwiek na świecie zaistniał komunizm i socjalizm, aby ludzie uwierzyli w te idee i zaczęli je realizować. Więc wszędzie, od RPA po państwa Ameryki Łacińskiej niszczą wszelkie egalitarne inicjatywy i systemy oparte na wspólnocie. Metody i mechanizmy destrukcji mają już udoskonalone pomni skutków rewolucji październikowej i w jej wyniku utraty kolonii.
   W tym sensie “im gorzej – tym lepiej” jest celem zachodniego kapitału żerującego na ludzkim nieszczęściu całego świata. Tyle w temacie.

   Może jednak gdybyś kończył WUML, nawet w najgorszym wydaniu, to coś z tego marksizmu byś kumał, a tak to ni ch*ja.
   Kiepskie seminarium też kończyłeś, bo tam trochę marksizmu uczą, przynajmniej jak zwalczać konkurencję. 🙂

   Odpowiedz
 • 30 lipca 2021 o 16:19
  Permalink

  Chyba najlepiej opisana jest historia wzlotu i upadku Imperium Brytyjskiego.
  Utrzymywane było dzięki restrykcyjnej polityce celnej, blokadzie rozwoju przemysłu w krajach zależnych, monopolom handlowym.

  Zawaliło się po zakwestionowaniu przez USA ceł na herbatę, zbudowaniu własnego przemysłu, konkurencyjnego wobec brytyjskiego.
  Koszty I swiatowej dokończyły reszty.

  Ten sam schemat obserwujemy w przypadku USA.
  Chiny wymusiły przeniesienie przemysłu i technologii na wlasny grunt.
  W USA wykształciły miliony inżynierow powracajacych do kraju i rozbudowujących własne know how.
  Koszty wojen- poczawszy od Wietnamu, dobiły budżet, dochody podatkowe.
  Prawodawstwo faworyzujące wielkie korporacje umozliwiające unikanie podatkow, dobiły system.

  Kroplowka w postaci wchłoniecia demoludow, nie zrekompensowała utraty mozliwości produkcyjnych i rynkow zbytu opanowanych przez konkurencję.
  A wchłonąć Iranu, Rosji, Chin, Indii, się nie da…..

  Jeszcze uwaga…..

  Kapitalizm zachodni, to prywatyzacja zyskow, uspołecznienie strat.
  Wojny powodują zysk nielicznych.
  Koszty ponosi cała reszta, bo korporacje nie placa podatkow.
  Ale, zachodnie elity bedące właścicielami akcji firm zbrojeniowych, transferujące zyski z dywiden do rajow podatkowych, maja to gdzieś.
  Na każdej zbrojnej konfrontacji zyskują.

  A co do RPA…..
  To państwo o sztucznych granicach, wieloetniczne, wielokulturowe.
  Stworzone siłą.
  Biali spajający je- SIŁĄ- ją utracili.
  Byli zewnętrzną efemerydą w morzu innych kultur tego obszaru.
  Jedyna nastawioną na zysk i wyzysk podległych im narodow.
  Afrykanie będą musieli znaleść własną drogę rozwoju, zgodną z ich kulturą, temperamentem, priorytetami.
  Niekoniecznie wspołbierzną z europejskimi wyobrażeniami o postępie, rozwoju.

  Moja recepta- NIE INGEROWAĆ.
  To samo zresztą dotyczy innych geograficznie obszarow.
  Azja, czy Ameryka Pd musi znaleźć własne rozwiazania ustrojowe, ekonomiczne, społeczne, właściwe dla ich obszaru , bogactw naturalnych, konstrukcji społeczeństw.
  Anglosaska TINA odchodzi w przeszłość- na smietnik historii.

  Odpowiedz
  • 30 lipca 2021 o 19:53
   Permalink

   @wmw. “Chyba najlepiej opisana jest historia wzlotu i upadku Imperium Brytyjskiego.
   Wspólna polityka ZSRR i USA, rozwaliła po II wojnie stranę (imperium) gdzie słońce nigdy nie zachodzi …

   Odpowiedz
   • 31 lipca 2021 o 10:17
    Permalink

    Zdaje się, że znamy rożne wersje historii….

    Po II swiatowej, rozpadły się imperia kolonialneBelgii, Francji, itd.
    Potężne zadłużenie w USA uniemozliwiało utrzymanie siłą zależności kolonii od metropolii.
    Wraz z tym, utracono bazę podatkową zasilającą przez stulecia kasę tych państw.
    Większość posiadłości kolonialnych przejęli Amerykanie.
    W innej formie- zamiast ekspansji militarnej zastosowali ekspansję finansową, przekupywanie przywodcow, instalowanie własnych marionetek na czele krajow.

    ZSRR nie miało tu nic do rzeczy, choć wspierało dekolonizację, udzielało pomocy gospodarczej czy wojskowej kilku zaledwie krajom.

    Ps.
    Ostatnia transza kredytu za zadłużenie Brytanii na potrzeby I swiatowej, została spłacona w 2014 roku.
    W ciagu tych 100 lat, kurs funta do $ spadł z parytetu 1:6 na 1:1,2.
    Nie mowiąc już o spadku w PKB świata.
    Zdaje się że przed 1914 Brytania miała w nim udział wraz z koloniami na poziomie 30%.
    Obecnie to kilka.

    Wojny to kosztowne zajęcie.
    Wzbogacają nielicznych, płacą wszyscy.
    Amerykańskie elity niczego się nie nauczyły.
    Indywidualna chciwość zaślepia.

    Odpowiedz
    • 31 lipca 2021 o 15:15
     Permalink

     @wmw.
     JA, opieram się głównie na zasobach rosyjskich, także i w rzeczonym przypadku.
     Pan raczej na źródłach anglosaskich, wnioskuję na podstawie mat. linkowanych.
     “ZSRR nie miało tu nic do rzeczy, choć wspierało dekolonizację …” Stereotypy peerelowskie.
     Stany i ZSRR miały swoje interesy w upierd*iu Brytoli, zresztą – nieoficjalny sojusz amerykańsko- rosyjski – Россійская Имперія (gra interesów) ma naprawdę długą tradycję, pomimo “konusowatości” tradycji państwowości USA.

     Odpowiedz
     • 1 sierpnia 2021 o 08:50
      Permalink

      @krzyk58

      Mam nadzieję, że Rosjanie już w żadne sojusze z amerykanami nie uwierzą. Już żadne państwa na świecie nie powinny im nigdy zaufać. Zbyt duże ofiary Rosjanie ponieśli w czasie II WŚ, na której amerykanie się wzbogacili i w dodatku brytyjskiej konkurencji pozbyli, sprowadzając ich do roli swoich podwykonawców.
      Czas na nowy świat bez anglosaskiej destrukcyjnej i kolonialnej dominacji.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.