Polityka

Pani Szydło nie podpisze się pod nowym początkiem europejskiego projektu?

 Fascynujące są kolejne deklaracje pani Beaty Szydło Prezes Rady Ministrów, w przedmiocie kwestii europejskich. Pani premier dała do zrozumienia, że nie podpisze się pod wspólną deklaracją szefów państw europejskich, która Rada Unii Europejskiej chce podpisać w 60-tą rocznicę Traktatów Rzymskich. Pani premier przedstawiła cztery warunki, wśród których jest zapisanie jedności Europy i popełniła totalny dyplomatyczny błąd – z góry oznaczyła swój próg decyzji, tj. ma nie podpisać, jeżeli jej warunki nie będą spełnione. W sobotę w Rzymie będzie oficjalne spotkanie w tej sprawie. Jest to przykład jak nie należy negocjować.

Tymczasem pan Jean-Claude Juncker mówi o zmierzaniu Europy w jednym kierunku, ale w różnych prędkościach. Wedle pana Przewodniczącego mamy mieć do czynienia z nowym początkiem europejskiego projektu. Pan Juncker mówi o odnowieniu naszego zaangażowania na rzecz przyszłości w jedności, w której wszyscy obywatele i państwa mają mieć takie same szanse i obowiązki. Warto zwrócić uwagę na to stwierdzenie o obowiązkach, albowiem jest to prosty wytyk w stronę krajów, które chciałyby z Unii bardziej brać, niż dawać.

Pan Juncker pyta w którą iść teraz stronę? Uważa, że znalezienie odpowiedzi należy do wszystkich obywateli państw europejskich, a Europa nie może być rządzona dekretem, ani administrowana w izolacji przez instytucje z Brukseli. Wskazał na rolę rządów, które tworzą Unię, co jest bardzo ważne ponieważ Unia to wspólnota państw – a nie jakiś wirtualny byt opisany na lokalnej ludności ponad państwami.

Bardzo rozważnie wypowiedział się o kwestiach różnych prędkości, deklarując pozostawienie swobody działania państwom członkowskim w zakresie integracji np. polityki obronnej i innych. Zarazem, żeby to było pomyślane w ten sposób, aby inne kraje mogły pójść ich śladem jak będą gotowe. Zdaniem pana Przewodniczącego, nie wszystkie kraje będą podążały z tą samą prędkością, ale ważne jest to, żeby wszyscy podążali w tym samym kierunku.

Jest to bardzo rozsądna koncepcja, w której mogą się zmieścić wszystkie państwa unijne, w dotychczasowym kształcie. W istocie byłoby nawet miejsce dla Wielkiej Brytanii, w jakiejś formule współpracy np. na wzór Norwegii. Przede wszystkim jednak, to wielka szansa dla krajów zacofanych społecznie, gospodarczo i politycznie, w tym zwłaszcza dla tych, których polityka jest inna, niż polityka krajów głównego rdzenia Unii.

Stwarza to więc i dla nas poważną szanse, na ponowne wpisanie się w projekt europejski. Naszymi głównymi interesami są sprawy energetyczne, kwestia rozliczeń podatkowych podmiotów gospodarczych w Unii oraz uniknięcie problemu, który Unia sama stworzyła z nielegalnymi imigrantami. Na to nakłada się jeszcze kwestia kontynuowania pomocy finansowej dla Polski w ramach solidarności europejskiej. Wymaganie od nas, żebyśmy przyjmowali na siebie ryzyko terroryzmu jest nie do przyjęcia. Nie można równoważyć kwestii pomocowej z solidarnością rozumianą w ten sposób. Stawianie nas przed taką pozorną bezalternatywnością jest dowodem na to, że nie traktują nas poważnie i w tym zakresie pani Szydło ma absolutną rację.

W koncepcji pana Junckera jest jednak pewne niebezpieczeństwo, chodzi o problem zapomnienia o problemach państw, które będą nadążać wolniej. Brzmi to jak eufemizm, ale w praktyce chodzi o to, że te państwa będą płacić, będą rynkiem zbytu, ale nie będą miały możliwości wpływu na decyzje, które również będą ich dotyczyć. Prędzej czy później, będzie się to przekładać na bunt tych krajów. W konsekwencji zmienią się wektory kierunków, w których poszczególne kraje będą zmierzać. To jest bardziej, niż oczywista konsekwencja! Jest tylko kwestią czasu, kiedy to się stanie. Będzie to proces złożony, trwający w czasie i wszystkie kraje „gorszego sortu”, będą postawione w sytuacji bycia w samotności wobec krajów wiodących i nadających kierunek. Komisja Europejska doskonale potrafi wykorzystywać sprzeczności interesów krajów członkowskich. Może się to przekładać na wzajemne trzymanie się na dystans i wykorzystywanie różnic pomiędzy krajami.

Możliwy jest również i scenariusz, w którym w Unii powstałaby grupa państw „wolniejszych”, która byłaby w praktyce opozycyjna wobec głównego rdzenia państw. Doprowadziłoby to jednak do trwałego podziału Unii, potwierdzając podziały mentalne, polityczne i te wynikające z interesów.

Później wszystko już nie będzie miało znaczenia, bo to będzie naprawdę nowy początek…

17 komentarzy

 1. Cały Świat zamarł w oczekiwaniu na ten podpis.

  Wiadomo bowiem, że jak nie podpisze – Unia Europejska się rozpadnie.

  A to się Putin ucieszy!

  Albo i nie …

 2. Konrad Skolnicki

  Zagrożeniem jakie niesie ze sobą pania Szydło jest nieodgadnione, nawet nie będziemy wiedzieli jak nas zatopi

 3. Nabudochonozor

  W ogóle nie wiadomo o co chodzi pani Szydło? Przecież tekst deklaracji w zasadzie już ustalono zostały didaskalia, zawsze tak robią przed każdym szczytem!!!! Co ona chce osiągnąć?

 4. Dobrze że mamy sojusz z San Escobar i neobanderowcami,a reszta się nie liczy. Nie pierwszy raz w imię wartości i żadnych korzyści!

 5. …………Pan Juncker pyta w którą iść teraz stronę?…………………
  Zdecydowanie nie tam dokąd prowadzi kosmopolityczne lewactwo 68′. UE z założenia jest chorym,antyludzkim projektem……………..
  Albo powrót do źródeł, albo…nie takie imperia rozpadały się,
  “europejczyków”(ort.) NIC nie łączy i NIGDY nie będzie łączyło.

 6. Tak się składa że, wśród państw Europy, to Polska ma jeden z najpoważniejszych udziałów w sprowokowaniu fali imigracji i wzrostu zagrożenia terrorystycznego. Państwa zwane starymi członkami unii zupełnie słusznie zarzucają nam, że pomimo ogromnego wkładu w demontaż pokoju w państwach arabskich i Afganistanie, uchylamy się od ponoszenia konsekwencji własnych działań. Absurdalnym też wydaje się polskie żądanie uzyskania szczególnej pozycji w Unii. Pozycji kraju uprawnionego do ciągłego żądania świadczeń finansowanych przez pozostałych członków, a przy tym roszczącego sobie prawo do swoistego “liberum veto” zarówno w odniesieniu do ich polityki wspólnotowej jak i wewnętrznej. Na tym tle, pomny słów Nikołaja Czernyszewskiego, życzę powracającej pani premier powitania na warszawskim lotnisku, równie entuzjastycznego jak 10 marca tego roku.

 7. krolowa bona

  @krzyk58. ….dla anarchistow oczywiscie “UE jest chorym antyludzkim projektem…..” Na ulice z Lechem Walesa niszczyc oznaczenia ulic, przenosic nr.domow i wogole siac zawieruche a na 1-go zadac od panstwa poborow, darmowrj sluzby zdrowia, koleji i drog, szkolnictwa itd. , itd..
  “Kosmopolityczne lewactwo 68” co to takiego ? Czy to potwor z 3oczami i rogami u przyczolkow czola ?

  • Królowo, jedni widzą na jedno oko i wszędzie widzą p.Putina, drudzy widzą na drugie oko i wszędzie widzą lewaków.Okulista niezbędny!

 8. ……..dla trzecich czas zatrzymał się w okolicach Wiosny Ludów,
  podpierają się nieustannie
  fałszywym autorytetem….

 9. Europejskie refleksje o demokracji w Polsce
  “Funkcja Donalda Tuska jest raczej reprezentacyjna, ale on sam wpisuje się we wszystko to, co przywiodło Europę do jej obecnego, katastrofalnego, stanu. Z jednej strony to neoliberalny dogmatyzm polityk oszczędnościowych, zawzięty opór przed reformą strefy euro i zmianą kursu ekonomicznego całej Unii, deptanie Grecji i topienie uchodźców. Z drugiej pobłażanie dla rajów podatkowych, patologiczny poziom wpływów korporacyjnych lobbystów, strukturalne deficyty demokracji, a wreszcie bezkarność finansowych przekręciarzy na najwyższych stanowiskach Komisji Europejskiej. Brukselsko-frankfurcki establishment reprezentowany przez Tuska, Jean-Claude’a Junckera czy Cecylię Malmström zagraża zdobyczom demokratycznym w równym stopniu jak rząd w Warszawie. Chyba, że ktoś na serio wierzy, że liberalizm bez demokracji jest w jakimś stopniu lepszy niż demokracja bez liberalizmu.
  Polskiej demokracji nie ocalą unijni urzędnicy na białych koniach, ani nostalgicy złotych czasów rządów Platformy. Ocalą ją oddolne mobilizacje uderzające w samo serce ideologicznego projektu rządzącej prawicy. Ocalą ją zatem grupy reprezentujące te aspiracje i potrzeby, które samym swym istnieniem zadają kłam konserwatywnej wizji PiS, a zarazem są urzeczywistnieniem demokratycznej podmiotowości

 10. Bardzo trzeźwe spojrzenie na nasze problemy

 11. W Kijowie zamordowali bylego deputowanego od partji komunistycznej Dumy, co uczekl z Rosji do Ukrainy, Denisa Woronienkowa. Juz od wrzesnia byl obywatelem Ukrainy ten komuch… http://kacap-z-moskwy.livejournal.com/421717.html

 12. krzyku ja tak jak ty kocham muzykę szczególnie”duszo szczypiatielnuju”,różnimy się co do kwestii lewicy ,kościoła i dobrej zmiany,ale muzyka i czas leczy rany jeśli wyciągasz wnioski.Które nie zawsze uczą .Pozdro(a Walczak Walczakowi nie równy.)

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.