Soft Power

Pani Beata Szydło Prezes Rady Ministrów – człowiekiem roku… czyli kryzys naszych niestety elit

 Pani Beata Szydło Prezes Rady Ministrów została Człowiekiem Roku XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy, organizowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich. Można tylko gratulować, takiego – w warunkach Polski sukcesu, a zarazem ubolewać że nasz kraj nie potrafi wykorzystać nawet tak marnego wydarzenia promocyjnego, do autopromocji. Oczywiście przez danie głównej nagrody – człowieka roku, znanej i wybitnej osobie, dzięki nominacji której, chociaż na chwilę oczy regionu (bo na świat nie ma szans), zwróciłyby się na nasz kraj.

To żałosne, że elity w Polsce wszystko co potrafią, to bawić się we własnym gronie. Naprawdę jest to smutne i pokazuje, że jako kraj – wszystko, co najlepsze potrafimy w sensie towarzyskim stworzyć, nie jest nawet już liczące się w skali regionu. Goście na tegorocznym forum, to z wyjątkiem nielicznych osób przeważnie trzeci garnitur (tak, trzeci a nie drugi). Zainteresowanie głównych mediów regionu – nikłe. Zainteresowanie mediów polskich – standardowe, wiadomości z forum konkurują w telewizjach z małym tygryskiem bengalskim karmionym z butelki i wielorybem polewanym wodą na jakiejś plaży itp. Zainteresowanie mediów globalnych – ŻADNE. Poza prawdopodobnie tekstami sponsorowanymi. Podobnie think-tanki, ci którzy się promują osobiście na Forum, coś o nim mówią, nie ma jednak czegoś takiego jak szersza dyskusja, czy np. Stworzenie sieci dialogu i wymiany opinii – w „formacie krynickim” itp. 

Chodzi o to, że to co dzieje się na forum, nie przekłada się na nic, poza wydaniem dużych pieniędzy przez polskie podmioty publiczne, obficie sponsorujące to wydarzenie. Jakby ktoś nie zrozumiał, mówimy o pieniądzach publicznych, tj. waszych drodzy państwo podatnicy! Wszystko, co nasza elita była w stanie stworzyć – to teatr samozadowolenia, we własnym sosie. Dano nic nie znaczącą nagrodę, krajowej polityk, nie mającej ani dobrej prasy, ani nie wyróżniającej się niczym, może poza cierpliwością. Z pewnością, jeżeli za coś była ta nagroda, to właśnie za cierpliwość.

Nie potrzeba większego dowodu na to, że mamy w kraju kryzys elit, które dodatkowo nie mają pomysłu na nasz kraj. Jeżeli bowiem już myślimy tymi kategoriami, to nagrodę powinien dostać pan Morawiecki, albowiem skupił w swoich rękach tyle władzy i napisał bardzo dobrą strategię rozwoju, że zasługuje na wyróżnienie w znaczeniu ekonomicznym. W końcu mówimy o forum ekonomicznym. Proszę pokazać, jakie zasługi dla polskiej ekonomii ma pani Szydło? Przy całym szacunku dla osoby pani premier, jak również i sympatii, ponieważ jest to osoba, która ma bardzo dobry kontakt z ludźmi, niestety jej rola polityczna jest tak niewdzięczna, że nie ma możliwości zaistnieć powyżej pewnego poziomu. Może jednak, właśnie to, że trwa w takich warunkach, jest istotnym politycznym uzasadnieniem?

Boli to, że nasze elity spotykają się we własnym gronie i obdarzają nagrodami, z czego nic nie wynika. Równie dobrze mogliby się nie spotykać, a nagrodę ogłosić w Internecie. Przecież to całe środowisko się zna i ma się razem doskonale. Nie potrzebują wydawać publicznych pieniędzy, żeby w Krynicy pomiędzy kawą a kotletem, wręczyć kwiaty pani Beacie Szydło i potem ją oklaskiwać. Tyle jest bowiem wartości dodanej dla państwa z tego wydarzenia. To naprawdę smutne, ale z drugiej strony, może to i dobrze, że tak się stało, ponieważ bardzo wyraźnie – jak na dłoni widać stan spraw. 

Degradacja międzynarodowej pozycji Polski jest bezpośrednią pochodną faktu, że z naszymi  niestety elitami już prawie nikt poważny nie chce rozmawiać, chyba że językiem pogróżek (jak Komisja i politycy zachodni). Ewentualnie nie bierze się ich na poważnie, co w sumie jest dla nas dobre ze strony polityków ze Wschodu. Ponieważ, jakby w Moskwie brano na poważnie, niektóre słowa naszych niestety polityków, to bylibyśmy w o wiele trudniejszej sytuacji. 

Dodajmy, że pan Lech Wałęsa – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, równolegle zrezygnował z tego samego tytułu, przyznanego mu przed kilkoma laty. Jest to ważna i jednoznaczna deklaracja polityczna, mająca silny i demonstracyjny charakter – pokazujący podział naszych elit.

Czy można było zrobić to inaczej? Czy w obecnych warunkach? Proszę zwrócić uwagę na to, jak niektóre media relacjonują to wydarzenie. Niestety duża część redakcji jest kupiona, po prostu ma pieniądze z reklam i pisze w taki sposób, jakby to rzeczywiście było coś wielkiego. 

Jeżeli tego typu wydarzenia mają mieć sens, muszą łączyć różne formuły w ramach współpracy regionalnej. Jako kraj powinniśmy mieć tylko jedno tego typu wydarzenie, a nie kilka konkurujących. Poza tym potrzebni są stali partnerzy regionalni, którzy chcieliby powiązać z nami swój autorytet. Dopiero wówczas, można byłoby mówić, że to wydarzenie ma sens i znaczenie, a jego ranga służy Polsce. Jednakże do tego, trzeba byłoby się podzielić wpływem na organizację, zgodzić na partnerstwo. Z tym mamy niestety problem. Dlatego jesteśmy skazani na nasiadówki samozadowolenia, w kręgach naszych niestety elit.

13 komentarzy

 1. Każdy kraj ma takie elity, na jakie zasługuje.

 2. Bardzo bolesne obserwacje, muszę przyznać że tylko tutaj piszecie wprost jak jest.

 3. Hmmmmm zmusza to do myślenia, obawiam się że macie rację.

 4. Panie Krakauer poraża pan swoją żelazną logiką. Dziękuję za otwarcie oczu dzisiaj rano…

 5. Czytam was od dawna, ale bałam się odpisać bo poziom komentowania jest wysoki, mam nadzieje że mnie nikt nie wyśmieje. Powiem tylko tak – to prawda że zmuszacie do myślenia, można się nie zgadzać w wielu kwestiach, ale zmuszacie do przemyśleń. A lepiej myśleć dzisiaj w domu przed komputerem niż jutro żałować że się nie myślało w obozie śmierci…

  • @Patrycja Drap….no komentatorka “ujela”…..

  • Dzień dobry p. Patrycjo, bardzo dobrze, że się pani odezwała. Większość komentujących na tym portalu to mężczyźni, ja natomiast jestem ciekawa głosu kobiet w poruszanych przez portal sprawach. Pozdrawiam

 6. Beata Szydlo “Czlowiekiem Roku”…What ?
  No a ja myslalam,ze ja dostane te nominacje i bede “Czlowiekiem Roku”…no przeciez mam zaslugi…codziennie wnerwiam tu na forum pare osob i jedna sasiadke na mojej ulicy,ktora o kazdej porze dnia ( i nocy ) siedzi w oknie i obserwuje zachodzace zmiany rzyczywistosc
  i….

  *****
  A niemieckie elity to tez sie bawia wylacznie we wlasnym gronie…np.tzw.TV-ny pojedynek przed wyborami 24.09’17 do Bundestagu i wyboru nowego kanclerza Merkel i jej niby kontrahenta/przeciwnika politycznego i kandydata na nowego kanclerza niejakiego,ukochanego tu na
  forum Martina Schulz’a byly
  “milosnaym duetem” i “psychologiczna terapia paar”…. no o czym tu mowic….

  • @ królowa, gratuluję wpisu. W Polsce sąsiadka o której piszesz jest określana mianem ” osiedlowy monitoring”. Pozdrawiam

   A pani Beata Szydło to nie moja broszka , wolę już kota prezesa.

 7. Na następną nagrodę moim faworytem jest kot Prezesa,w konkurencji z Antonim Smoleńskim! Kot za bliski,owocny wpływ na losy Polski,Antoni za rozwiązanie losów polskiego wojska (likwidacja) i rozwikłanie Tajemnicy Smoleńskiej ( winni Tusk i Putin)!

 8. Broszka raus.

 9. To tylko czysta forma kurtuazji, a może naprawdę zasłużenie?
  Zwłaszcza na tle plejady – “bywszych płemiełów”………….
  Wśród ślepców i jednooki królem?
  A może(nareszcie) właściwy człowiek na swoim miejscu?
  Są też widoczne plusy p.Szydło – nie tylko ujemne…. 🙂
  “Degradacja międzynarodowej pozycji Polski jest bezpośrednią pochodną faktu, że z naszymi niestety elitami już prawie nikt poważny nie chce rozmawiać,” (EUROPA nas chwali) tak NIESTETY
  onegdaj bywało……………………………………………………………
  To fak,t DZIŚ na salonach nie brylują “olkowie” co to własną
  matkę by sprzedali, byleby przypodobać się zachodowi/ zasłużyć
  ‘solennie” na uznanie – czyli poklepanie po plecach. TFU!
  Dlatego poważają Nas, Polaków jakby dyskretniej…

  @Patrycja Drap. A lepiej myśleć dzisiaj w domu przed komputerem niż jutro żałować że się nie myślało w obozie śmierci…
  Czyżby Komentatorka spodziewała się totalnej demokracji (FEMA)
  też nad Wisłą?
  🙂

 10. Kiedyś Kaligula mianował konia senatorem planując jego dalszy awans polityczny do rangi konsula…
  Kaczor drwi sobie z nas wszystkich ustawiając wsiurę, która Ewidentnie nie ma pojęcia o niczym i spełnia tylko rolę pląsającego magnetofonu – w roli “rrrrrrr” kraju…
  Takie zagranie wystawiło pisiory na lawinę drwin, kpin i publicznego wyśmiewania…. które nigdy nie nastąpiło. Bo opozycja traktuje konia (albo może raczej kobyłę w tym przypadku) z namaszczeniem i powagą należną faktycznemu rrrrrr… czym sama się ośmiesza i poniża – równając siebie do jej poziomu…. kto normalny rozmawia ze śmieszną pacynką ? Kto normalny oczekuje od pacynki decydowania albo wyrażania jakiegoś swojego zdania ?
  Opozycja jest tak groteskowo stuknięta, że umożliwia Kaczorowi mieć jabłko i jeść jabłko – drwić sobie z Narodu wystawiając niedorzeczną kukiełkę na najważniejszy urząd i sterować nią z tylnego siedzenia wg uznania i jednocześnie mieć pełny szacunek jak gdyby wszystko było normalnie i serio…. i jeszcze ośmiesza tym opozycję a nie siebie…

  Beata Szydło jest absolwentką organizowanych przez Departament Stanu USA szkoleń „The International Visitor Leadership”. Mogą w nich wziąć udział wyłącznie osoby, które według Amerykanów mają szansę w przyszłości zostać liderami w dziedzinach polityki, mediów czy biznesu.
  http://prawapolityka.pl/2015/07/szydlo-szkolona-przez-departament-stanu-usa/

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.