Polityka

Pani Beata Szydło – kandydatem zjednoczonej prawicy na Prezydenta Rzeczpospolitej?

 Pani Beata Szydło może stać się kandydatem zjednoczonej prawicy na Prezydenta Rzeczpospolitej. Takie przypuszczenia publicznie snują wysocy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Oczywiście, po drugiej kadencji pana Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej, jednak właśnie w tym tkwi kwestia zasadnicza. 

Na pewno rządzącym zależy na tym, żeby pan Prezydent nawet nie myślał, że Prawo i Sprawiedliwość, może nie chcieć go poprzeć w kolejnych wyborach. Zarazem jednak, wprowadzanie do dyskusji o kolejnej kandydaturze – jest rozsądne. Można sobie życzyć, żeby standardy w naszej polityce były tak przewidywalne, że w połowie pierwszej kadencji Prezydenta, myślimy o kandydatach o dwie kadencje do przodu. W Polsce można pełnić tą funkcję tylko dwa razy i bezwzględnie – takie otwarte stawianie sprawy to zupełnie nowa jakość w polityce, nawet jeżeli jest tylko gadaniem. 

W przypadku pani Beaty Szydło, jest pewien problem wizerunkowy. W rządzie sukcesów, lubiana pani premier – została usunięta tego samego dnia wieczorem, kiedy jeszcze rano broniono jest w Sejmie przed opozycją. To musi wywoływać znaki zapytania, nawet u jak najbardziej zdeklarowanych wyborców prawicy, jak i w aparacie partyjnym. 

Promowanie pani premier na stanowisko Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, to bardzo dobry pomysł z punktu widzenia przygotowania materiału na wybory Prezydenta państwa. To istotnie byłoby doskonałym posunięciem medialno-PR-owym. Ponieważ byłaby to funkcja pozwalająca na olbrzymią promocję osoby pani Szydło, jako sprawnej menadżer samorządowej. Proszę pamiętać, że ta pani w samorządzie sprawdziła się doskonale, słychać o niej wiele pozytywnych recenzji, mieszkańcy jej gminy często wypowiadają się bardzo pozytywnie o jej rządach.

Jaki jest jednak sens? Jaka jest logika w forsowaniu na stanowisko Prezydenta państwa osoby, która nie potrafiła starczyć formatem do funkcji Prezesa Rady Ministrów? Przy całej sympatii do pani Szydło, bo to jest osoba, którą można lubić – właśnie jej koledzy z partii robią jej kolejną krzywdę, lansując jej wirtualną kandydaturę na stanowisko Prezydenta państwa! Chociaż być może byłaby to wygodna osoba dla pana prezesa i całego obozu zjednoczonej prawicy? Wygodniejsza od pana Andrzeja Dudy, który jako prawnik, nauczyciel akademicki – osoba z dorobkiem dydaktycznym i naukowym, po prostu nie mógł podpisać się pod przegięciem legislacyjnym dotyczącym Sądów. Tymczasem pani premier, jak wiadomo sprawdziła się na froncie walki o dobrą zmianę, nie publikując orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. To być może jest doskonała rekomendacja dla wielu jej potencjalnych zwolenników i architektów jej sukcesu?

Dotykamy w ten sposób bardzo ważnej, wręcz fundamentalnej kwestii przywództwa w obozie zjednoczonej prawicy, jak pana prezesa zabraknie lub nie będzie w stanie aktywnie pełnić swojej roli. To stały problem wszystkich ustrojów autorytarnych, a nasza obecna sytuacja zaczyna przypominać tą, jak „pułkownicy” zostali osamotnieni po śmierci Marszałka Piłsudskiego. Tamten system, bez najwyższego autorytetu musiał się roztrzaskać o skałę i do tego doszło, do tego doprowadziła ówczesna nieudolna elita. Dzisiaj przed rządzącymi jest problem następstwa. Jest jasne, że osoby, które nie chcą, żeby pan Andrzej Duda aspirował do najwyższej funkcji, będą wysuwać tego typu kandydatury. Wygodnych działaczy, sprawnych i pozytywnych, ale nad którymi można środowiskowo roztoczyć parasol doradczo-nadzorujący. Prawdopodobnie taka konstrukcja marzy się wielu osobom. Byłaby bardzo wygodna, pozwalająca na „pływanie w mętnej wodzie”. Przy słabym liderze, układ koteryjno-towarzyski doprowadzi każdą strukturę do upadku, najpierw robiąc z niej karykaturę wszystkiego, czego się wstydzi.

Właśnie w tych kategoriach można myśleć o kandydaturze pani Beaty Szydło na stanowisko Prezydenta RP. To taki balon próbny, pokazujący że pod dywanem wiele się dzieje i sytuacja wewnątrz obozu dobrej zmiany jest o wiele bardziej barwna, niż nam się do tej pory wszystkim wydawało.

W jakim kierunku będzie ewoluować kwestia kontroli nad obozem dobrej zmiany, gdy zabraknie prezesa – to jedno z najważniejszych pytań w naszym kraju. Mamy historyczne doświadczenia z okresu międzywojennego, że autorytaryzm bez autorytetu – upada, pociągając do piekła całe państwo i naród. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie lepiej, chociaż brak ciągłości historycznej i wspomnień powodują, że nie wyciągamy wniosków z własnej przeszłości.

Coś w tej propozycji, swoistym balonie próbnym – jest tutaj na rzeczy, jeżeli chodzi o wylewanie dziecka z kąpielą?

Rosyjskie tłumaczenie tekstu [tutaj].

37 komentarzy

 1. Porażka, kukiełka w teatrze prezesa

 2. Skoro nie może zostać BISKUPEM – ewidentna niesprawiedliwość systemowa, to może być na każdym innym stanowisku.

  To i tak nie ma żadnego znaczenia wobec nadciągającego krachu naszej gospodarki.

  Amen.

 3. Zgadzam się z tezą że to jest dowód na to ze prawicy nie będzie po Kaczyńskim. Tak jak nie było sanacji bez Marszalka chocia to kontrowersyjne porównanie….

 4. OCENZUROWANO ZE WZGLĘDU NA WĄTEK KSENOFOBICZNY. WEB. JÓZ.

  • Michał z Izraela

   …”P. Szydło byłaby niezłym kandydatem na urząd – dla mnie nie do przyjęcia, z powodu, z powodu garbu anglosyjonistycznego”

   Znów Żydzi winni? Jak tak dalej pójdzie, to Warszawa zmieni nazwę na Samajama. Bo innego lekarstwa na nowych podpalaczy pieców, nie ma.

   PRZEPRASZAMY NIE ZAUWAŻYLIŚMY TEGO WYKWITU KSENOFOBII. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

   • CO TO niby miało być ??..
    “WYKWIT ksenofobii ?..”
    KIM Ty jesteś “WEB-Józek” ???
    Ż…..m ? Czy antypolskim s…..s-G…m ?..
    Przynajmniej darowałbyś sobie te aroganckie komentarze,
    że “ocenzurowano ze względu na WATEK KSENOFOBICZNY”, antypolski idioto…
    Czy wiesz, że właśnie definitywnie uplasowałeś “Obserwatora Politycznego”, który I BEZ TEGO mi śmierdział ostatnio, na jednoznacznej, z…….j pozycji ?
    Znajdujesz sie. W POLSCE, ż…u…
    JESZCZE CIĄGLE w Polsce..Jeszcze NIE w Polin…
    Zaraz piszę do alexajonesa, żeby przestał Waszego antypolskiego propagandzistę “krakauer”-a u siebie zamieszczać…
    Shalom !…

    JAK JEST PAN TAKI ZDECYDOWANY NA TO OBRAŻANIE LUDZI, TO ZAPRASZAM DO BEZPOŚREDNIEGO KONTAKTU Z REDAKCJĄ. TYLKO PROSZĘ MIEĆ 100% PEWNOŚĆ CO PAN ROBI, ŻEBY POTEM NIE BYŁO PANU SMUTNO. NIE POZDRAWIAM WEB. JÓZ. PS. PROSZĘ PISAĆ GDZIE PAN CHCE, CO PAN CHCE TO WOLNY KRAJ, ALE NA ANTYSEMITYZM I KSENOFOBIĘ NA TYM FORUM NIE ZGODZIMY SIĘ NIGDY.

    • Panie Józefie, to piękne starotestamentowe imię zobowiązuje. Ja i wielu z naszej społeczności bardzo państwa podziwiamy że konsekwentnie walczycie z antysemityzmem czy jak pan woli szerzej z ksenofobią. Wielu, zaprawdę powiadam panu wielu to docenia i jesteście chyba jedynym polskim portalem narodowym, żeby nie powiedzieć ze jeszcze socjalistycznym, który jest wiarygodny i nie zniża się do antysemickiego szlamu. Gratuluje. A pan Michał to poczciwy człowiek…

     • Przecież każdy wie że nad OP roztacza się dyskretny zapach czosnku… A demonstrowane uwielbienie dla Rosji i jej Prezydenta to klasyczna przykrywka. Jest to bardzo inteligentnie robione i na poziomie… Piszą ciekawie, dając do myślenia sam kilka dni temu uwierzyłem że Jerozolima to stolica Izraela,a żydowska armia ratuje małe syryjskie dzieci. Chociaż to drugie to akurat prawda. I o to właśnie chodzi, to wielopoziomowe odziaływanie, tak finezyjne i wysublimowane, a zarazem niewinne i obiektywne, ze inni powinni się od nich uczyć. Za takim dziełem może stać tylko organizacja, ktora używa rozumu zanim użyje siły. Podpowiem ona jest większa od państwa które ją stworzyło. Dlatego ten portal jest tak skrajnie niebezpieczny…

   • Michale z Izraela:
    -Można walczyć z grupą ludzi przez pewien czas, jednak nie można walczyć ze wszystkimi przez cały czas
    to nie ja wymyśliłam tylko Abraham Lincoln

    Natomiast moje zdanie, to nie szukaj dziury w całym, masz talent do skłócania innych, czy mój wpis też zakwestionujesz ?

 5. Moim kandydatem Ojciec Dyrektor,sprawny organizator,wodę zamienił w złoto,ocalił Stocznię Gdańską,zna języki i najważniejsze bliski kontakt z Bogiem!Nareszcie skończymy z fikcją państwa neutralnie światopoglądowego!

  • DZIĘKUJEMY PANIE KRZYK58. POZDRAWIAMY. WEB. JÓZ.

   • Michał z Izraela

    Do Web Józef
    Jako były obywatel Polski, Żyd z Izraela, trudno mi zapomnieć jak w 1942r. odmówiła KG AK broń Powstańcom Getta Warszawskiego, motywując tym że Żydzi nie umieją walczyć.
    Od emigracji do Izraela w 1949r. udowadniam że umiemy walczyć. I jeśli trzeba będzie nabić mordy kilku polskim antysemitom, to moje dzieci i wnuki to zrobią. To nie 1942r. gdy byliśmy zdani na waszą łaskę i niełaskę.
    I Pan mi opowiada o ksenofobii? Nie ma Żydów w Polsce, a antysemityzm kwitnie.

    SZANOWNY PANIE JEDNO SPROSTOWANIE Z TEGO CO PAN MÓWI TO JEST PAN ŻYDEM, ALE Z POLSKI A NIE Z IZRAELA. TAM PAN WYJECHAŁ Z POLSKI. NATOMIAST CO DO MÓWIENIA O BYCIU ZDANYM NA ŁASKĘ I NIEŁASKĘ W 1942 ROKU, TO DOKONUJE PAN MOCNEGO NADUŻYCIA, ALBOWIEM WÓWCZAS KTOŚ INNY W POLSCE DECYDOWAŁ O WSZYSTKIM, A POLACY MIELI PÓJŚĆ DROGĄ PRZEZNACZONĄ NAJPIERW DLA OBYWATELI POLSKICH NARODOWOŚCI ŻYDOWSKIEJ – O CZYM PAN ZAPEWNE DOSKONALE WIE. CO DO WĄTKU ODMOWY PRZEZ AK WSPARCIA DLA ŻYDOWSKICH ORGANIZACJI ZBROJNYCH – TO BYŁO MOTYWOWANE SZEREGIEM CZYNNIKÓW, W TYM PRZEDE WSZYSTKIM BRAKIEM ZGODY DOWÓDZTWA AK NA MASOWE WYSTĄPIENIA PRZECIWKO NIEMCOM, ŻEBY NIE PROWOKOWAĆ OKUPANTA DO KOLEJNYCH ZBRODNI. CZY TO BYŁA WŁAŚCIWA POLITYKA? Z POZYCJI BOJOWNIKÓW W GETCIE – NA PEWNO NIE. Z PUNKTU WIDZENIA BIUROKRACJI – NIE WIEM. A ANTYSEMITYZM JEST FORMĄ KSENOFOBII – SKRAJNIE UKIERUNKOWANĄ NA JEDNĄ NACJĘ. WIĘC UŻYCIE TAKIEGO SFORMUŁOWANIA JEST UZASADNIONE. NIE DOSTRZEGŁEM TEGO KOMENTARZA – BARDZO PANA I WSZYSTKICH PAŃSTWA PRZEPRASZAMY ZA TO ZACHOWANIE JEDNEGO Z BYŁYCH JUŻ FORUMOWICZÓW NASZEGO PORTALU. TEN PAN BYŁ WIELE RAZY PROSZONY I OSTRZEGANY. JUŻ WIĘCEJ NIE BĘDZIE. POZDRAWIAM SERDECZNIE WEB. JÓZ.

   • @Michał z Izraela. Miałem pana za człowieka rozsądnego i znającego historię. Ale najwidoczniej się pomyliłem. Wielokrotnie protestowałem na tym forum wobec antysemickich wypowiedzi starając się obiektywnie spojrzeć na rolę i sytuację żydów w Polsce w dyskusji z @krzyk58. Można powiedzieć, że broniłem was przed niesłusznymi oskarżeniami i nadużyciami, antysemityzmem. Ale ostatnio Pana posty dowodzą POLONOFOBII i nieznajomości historii, czego dałem dowód w poście pod pana polono-fobicznymi oskarżeniami. Proszę sobie przeczytać – (Miecław
    15 grudnia 2017 at 17:13 https://obserwatorpolityczny.pl/?p=51348).

    Poprzez takie polono-fobiczne wypowiedzi determinuje pan antysemityzm.

    Moim zdaniem @WEB JÓZ. powinien panu również dać ostrzeżenie, ponieważ pana wypowiedzi są równie ksenofobiczne, jak @krzyk58. NIE MA ZGODY NA OBRAŻANIE POLAKÓW.

    Czas wojny, gdzie obie narodowości – Polska i Żydowska – były eksterminowane, co najmniej w równym stopniu przez Niemców, determinował różne skrajne zachowania po obu stronach, w celu przeżycia, były to typowe sytuacje kryminalne.
    Ale przypisywanie tylko Polakom zbrodni ludobójstwa dowodzi wręcz pańskiej bezradności intelektualnej. Sugerowanie jakoby istnienia “nowych podpalaczy pieców” jest też nie na miejscu, za co PAN POWINIEN OTRZYMAĆ OD WEB JÓZ. ODPOWIEDNIĄ REPRYMENDĘ.

    Antysemityzm w Polsce, z tego co się orientuję jest statystycznie na niższym poziomie niż, np. we Francji i wielu krajach zachodniej Europy (to go oczywiście nie usprawiedliwia). Jego przyczyny w zasadzie są różne i mają podłoże historyczne, ale w większości dowodzą nieznajomości etiologii ludzkich zachowań i sporów. Świetnie to kiedyś opisała moja ulubiona felietonistka i świadek historii pani Anna Tatarkiewicz w artykule “Prawda, tylko prawda, cała prawda”, WIĘŹ 10 (492) 1999.
    @Michał z Izraela – Proszę sobie dobrze przeczytać ten felieton pod tym linkiem: http://www.wiez.pl/czasopismo/;s,czasopismo_szczegoly,id,84,art,3741

    i nabrać pokory oraz wyleczyć się z polonofobii. Aby krytykować innych, należy najpierw spojrzeć krytycznie na własną historię i postępowanie (jako narodu także).

    @WEB. JÓZ. Proszę nie skreślać @krzyka58 z naszego forum, skoro dopuszcza pan posty POLONOFOBICZNE, które powinny być zabronione w takim samym stopniu, jak ANTYSEMICKIE.

    SZANOWNY PANIE TU NIE MA SYMETRII. ILE RAZY PROSIŁEM – PROSIŁEM CIERPLIWIE PANA KRZYKA O UNIKANIE JAKICHKOLWIEK NAWET ŚLADÓW ZBLIŻEŃ DO CIENIA ANTYSEMITYZMU. I CO? MA PAN PRÓBKĘ POWYŻEJ CO BY BYŁO JAKBYŚMY NA TAKIE PROWOKACJE POZWALALI. ZERO MERYTORYCZNEJ DYSKUSJI TYLKO SPROWADZANIE WSZYSTKIEGO DO WĄTKÓW “CZOSNKOWYCH”. NIE MA NA TO ZGODY I NIE BĘDZIE, TYM BARDZIEJ ŻE TO INTELIGENTNY, DOCIEKLIWY I BARDZO DOBRY KOMENTUJĄCY – JEGO KOMENTARZE WIELE RAZY BYŁY WIELE WNOSZĄCE. DLACZEGO ZATEM POZWALA SOBIE NA TAKIE PRYMITYWNE ZAGRYWKI CHOCIAŻ WIE ŻE PROSIŁEM O TO N+1 RAZY? JA TERAZ NIE MAM CZASU TAK MODEROWAĆ JAK KIEDYŚ, CZASAMI ROBI TO KOLEŻANKA, ONA MA TABLET – NIE DA RADY POPRAWIAĆ TEKSTU MOŻE TYLKO ODWIESZAĆ, ZAWIESZAĆ I KASOWAĆ. I TAK BĘDZIEMY ROBIĆ, NIE STAĆ NAS JUŻ NA PRACOWNIKA KTÓREGO FUNDACJA MIAŁA W ZESZŁYM ROKU – NIE MA KTO TEGO ROBIĆ A MUSIMY PILNOWAĆ BEZPIECZEŃSTWA PORTALU – ALBO WYŁĄCZYĆ KOMENTARZE. NIE MAMY INNEJ ALTERNATYWY W OBECNYM STANIE FINANSÓW FUNDACJI. A PAN KRZYK SOBIE ODPOCZNIE I ZA JAKIŚ CZAS WRÓCI. POZDRAWIAM WEB. JÓZ. PS. TU NIE MA MIEJSCA I NIE BĘDZIE NAWET DLA CIENIA KSENOFOBII W TYM W SZCZEGÓLNOŚCI ANTYSEMITYZMU I RUSOFOBII, A JEŻELI CHODZI O POLONOFOBIĘ TO JEJ CHYBA PAN NIE WIDZIAŁ JEŻELI TO CO PAN MICHAŁ PISZE ZA TO UZNAJE, OWSZEM TO BOLI, ALE ON JAK I KAŻDY MA PRAWO DO OCENY. TO OSTATNI RAZ JAK POZWALAM NA PROWOKACYJNE SPROWADZANIE DYSKUSJI DO TAKICH WĄTKÓW. WIĘCEJ TO SIĘ NIE POWTÓRZY. PO PROSTU NIE MAMY CZASU NA ZABAWĘ. WIE PAN ILE BYŁO DAROWIZN W ZESZŁYM MIESIĄCU? NIECH PAN NAPISZE DO REDAKCJI ODPOWIE PANU…

   • JOZ WEB, jest to tylko i wyłącznie moja prywatna opinia. Michałowi z Izraela tłumaczy Pan jak dziecku, jest to punkt 5 Noam Chomsky jak manipulować społeczeństwem. W stosunku do KRZYKA jest już zdecydowanie mniej tolerancji, no cóż każdy ma swoje priorytety.

    KRZYKU pozdrawiam.

    PAN KRZYK POPEŁNIA RECYDYWĘ PO RAZ N+1. NIE MA ZGODY NA KSENOFOBIĘ W TYM ANTYSEMITYZM I RUSOFOBIĘ. CZY TO TAK TRUDNO ZROZUMIEĆ? PRZECIEŻ NIE ZABRANIAMY PISAĆ PRAWDY – ALE SŁOWAMI KTÓRE NIE SĄ SZKODLIWE… WEB. JÓZ.

 6. jestem Smokiem

  Przejąka oni już dzis wiedza ze po prezesie będą w czarnej dupie…

  • @Miecław. Uniosłeś się nieco przeczytawszy wpis @Michała z Izraela. Stwierdzasz, że nie wolno obrażać Polaków. Ba, nie wolno złego słowa na nich pisnąć. Znasz wszakże naszą historię i nie raz na tych łamach pomstowałeś na degenerację polskiej arystokracji, która de facto od XVI wieku systematycznie niszczyła swoje państwo, jak żadna inna arystokracja w świecie (przynajmniej w państwach europejskich, w których pełniła zawsze role państwowotwórczą!). Co powiesz zatem na takie stwierdzenie. Cytuję: “Polacy to taki kolorowy motyl. Ładnie lata, ale do niczego nieprzydatny” koniec cytatu. Autor Igor Strawiński sam pochodził z kresowej Polskiej szlacheckiej rodziny herbu Sulima. Urodzony w 1882 roku zmarł w 1971, czyli żył niemal współcześnie obserwując nasze “wzloty i upadki”. Pewnie przeżywał naszą historię. Tak naprawdę duchem był kwintesencją słowiańszczyzny. Wielki Rosjanin Polskiego pochodzenia. Jak Mickiewicz Białorusin o świadomości litewskiej, a sercem Polak! I. Strawiński miał światowe uznanie i “światową” perspektywę widzenia. Trudno posądzać go stronniczość. Był przecież obywatelem świata, bo w całym świecie poruszał się, pomieszkując między różnymi nacjami, tworząc arcydzieła.

   • @Lech. Ano uniosłem się 🙂 bo co innego krytyka jakiegoś narodu oraz własnego, a co innego imputowanie nam, jako całemu narodowi zbrodni ludobójstwa, a wszystko zaczęło się od nieprzemyślanego postu Michała z Izraela kilka dni temu nie mającego nic wspólnego z prawdą historyczną. Tego nie można odpuszczać, tak jak @krzykowi58 nie można odpuszczać jego antysemityzmu, bo wrzucanie jakiegoś narodu do jednego stereotypowego worka dowodzi nieznajomości co najmniej podstaw psychologii i socjologii społecznej. Niestety duża część ludzi na tym świecie cechuje się bezradnością intelektualną i dlatego takie problemy oraz spory między narodami i nacjami.

    Co do Strawińskiego, nie znam jego twórczości, ale skoro żył w tamtym czasie multikulturowym to tworzył pod wpływem tamtych warunków społecznych, podobnie jak Mickiewicz i inni. Niestety, jak dla mnie wszystkie literackie wyobrażenia o rzeczywistości zwykle są nieprzydatne do określenia cech narodu, bo nie uwzględniają z reguły etiologii postępowania ludzi, tworząc wręcz nowe stereotypy, które mogą utrwalać błędne wyobrażenia o rzeczywistości. Natura jest bardziej skomplikowana, niestety. Więc co do jego literackiego porównania, że “Polacy to taki kolorowy motyl. Ładnie lata, ale do niczego nieprzydatny”, nie mogę się zgodzić.

    Odpowiadam dlaczego. Otóż przez bez mała 1000 lat “jaśnie państwo” i kler wmawiali polskim chłopom, że oni się do niczego nie nadają, są tylko ciemnymi parobkami, nie są nawet narodem i nie mają poczucia polskości. A ich “ciemnota” wynikała oczywiście z analfabetyzmu utrwalanego przez kler, który nie chciał pozwolić, na utratę swoich wpływów i interesów “jaśnie pańskich.
    A wystarczyło, że do władzy po 1945 roku doszła lewica laicka i okazało się, że z tym “ciemnym” chłopskim narodem można odbudować kraj, można stworzyć niesamowity postęp cywilizacyjny. Niestety zabrakło czasu, determinacji i kadr, aby zwyciężyć walkę o duszę Polaków z watykańskimi i zachodnimi siłami zła. Gdyby tak jeszcze ze sto lat, to może udałoby się odwrócić negatywny trend wdrukowywania naszemu narodowi ciemnoty, ale jest nadzieja na zmiany, bo dzięki zwiększonej wymianie informacji w obecnym cyfrowym świecie, może uda się ten negatywny trend odwrócić, oby tylko oświecone lewicowe kadry się znalazły.
    Pozdrawiam cię serdecznie i cieszę się, że się odzywasz.

 7. Dawno nasz Kraj nie miał tylu mędrców, którzy nie tylko piszą artykuły ale i komentatorzy nie będę ich wymieniał to widać, to nawet cuć. Nie wiedziałem, że PAD prawnik, nauczyciel akademicki – osoba z dorobkiem dydaktycznym i naukowym, po prostu OJGENIUSZ nie mógł podpisać się pod przeciągnięciem legislacyjnym dotyczącym Sądów / chyba mondrzejszy od starca, który oczyszczał sądy/.
  Pisząc o karykaturze wszystkiego, czego się wstydzi nawet cała Polska to trzeba mieć na myśli PAD-a.
  Wylać z pomyjami PAD-a zwolennika i sympatyka banderyzmu oraz szczującego wszystkie kraje przeciw Rosji nawet wielkiemu katolikowi za jakiego się uważa nie wypada /miłość chrześcijańska/ to trzeba to zrobić jak najprędzej WYLAĆ!.
  A Pani SZYDŁO da sobie RADĘ nawet bez pomocy Bożej a jak by została prezydentem Wa-wy to tylko to miasto na tym by zyskało. Pozdrawiam

  • A pierwszym krokiem likwidacja Pałacu Kultury i zamiana Marszałkowskiej na Rodzinę Kaczyńskich.Oj Winetu,wykończysz stolicę,nie zrobił tego Hitler,”spiepszaj dziadu”.

 8. Czy to nie wszystko jedno? Jedyne co pozostaje to pytanie kiedy to wszystko trafi szlag. A długo jeszcze nie trafi, sądząc po historii bożego kościoła watykańskiego.

 9. A CO ZA RÓŻNICA, Panie “krakauer” ??..
  Przecież to NIE ONI rządzą ?..
  Skoro mógł to być Nikodem Wałęsa, to może to być, nie tylko Pani Szydo, ale nawet i Pan Kononowicz ? 🙂
  S..nie w banie…
  Niech mi pan powie, że zmienią RADZIWIŁŁA I POSOBKIEWICZA !..
  Albo, że Morawiecki, to jakiś żart ? 🙂
  Tak samo będzie to g..no warta informacja..]Skoro rządzą te rrrrrr, rrrrrr rrrrr, którym w crrrrrrrre tyłki wchodzą rrrrrr pajace w polskim Belwederze i w rrrrrsejmie ?..
  Shalom, Panie “krakauer”…

 10. Olewamy was prowokatorzy, tu chodzi o ważną kwestię następstwa na polskiej prawicy… Widać że komuś się nie spodobało… Wolny głos wolność ubezpieczający nigdy nie miał w Polszcze łatwo…

 11. Wierny czytelnik

  Wszyscy wiedzą ze prawica nie ma następcy dla prezesa, Pan Duda, czy pani Szydło to osoby innych formatów. Antoni to by była kandydatura…

 12. Dzień dobry obserwuje was od dłuższego czasu, nie chciałem się wtrącać ale właśnie stwierdziłem że tutaj nie ma ani rusofobii ani antysemityzmu. To szok jak na standardy otwartego forum w Polsce. Gratuluje.

 13. Józefie,portal to wynik pracy redakcji i komentatorów.Głosy moich przyjaciół z Rosji,Irlandii którzy czytają 0.P,jednoznacznie pozytywnie mówią”Nie spodziewaliśmy się takiej postawy u Polaków”Chrońmy ten powiew polskości.Chociaż wobec krzyka,jest Pan(według mnie) zbyt srogi,wystarczy pewne fragmenty wykropkowac,wiele z jego myśli zmusza do myślenia.Pozdro dla wszystkich sympatyków O.P i oczywiście redakcji.!

 14. Ps.czasami wlodek zamienia się z frankiem( dla zmylenia przeciwników z najbardziej demokratycznej Drobnej Zmiany),która tak rozbudowuje Radę Ministrów że niedługo będzie porównywalna z Komitetem Centralnym K.P Chin!I to w ramach oszczędności Koryto+.

 15. Zgadzam się klu problemu to dziedzictwo władzy w PIS – po Kaczyńskim nie ma nikogo, wielu miało nadzieje związane z panem Dornem… ale….

 16. Oj będzie bolało pisiorków – brakuje guru, wodza Apaczów… będzie taniec dookoła sracza bez wodza Apacza…

 17. Zabawny artykuł i dyskusja “Co będzie po Prezesie”. Wypisałem się z tego, i mogę sobie czytać takie dywagacje z uśmiechem na ustach. Dla Polski długo brzmiało “terrain ahead”, potem już krzyczało “pull up”, ale obywatele ignorują to albo popierają złego pilota, pilota który by wyprowadził ojczyznę na prostą. Muszę przyznać że mnie też wprowadzili w błąd, być może za mało zwracam uwagi na pewne szczegóły bijące po oczach. Pewnie za chwilę ojczyzna będzie wyglądała jak ta tutka.Nomen omen.No ale cóż i tak w Polsce polacy są mniejszością, przegraliśmy już dawno… Ciekaw jestem czy pan Michał z Izraela czytał powieść noblisty Reymonta pt ” Ziemia obiecana”

 18. Karuzela marzeń

  Artykuł dotyczy sprawy wyjątkowo fundamentalnej w której ogniskuje się suma wszystkich problemów związanych z naszymi elitami. Nastepstwo prezesa to taki sam problem jak z Piłsudskim. Zabrakło Marszałka – pieski doprowadziły do upadku państwa i spieprzały przez Zaleszczyki słynną szosą – odbytem II RP!!! Hańba! Dzisiaj jest to samo, tylko kupili sobie samoloty żeby móc uciec z kraju

 19. Trzaskowski Sebastian

  Oni nie wiedza co robić w PiS panuje popłoch, stan zdrowia pana prezesa leci na łeb i na szyję, wizyty na Szaserów podobno są stale w grafiku… Oni mają poważ ny problem….

 20. Prawdopodobnie treść wczorajszego “antysemickiego” 🙂 , 🙂 komentarza spowodowała że ujrzałem na monitorze “403 Forbidden”. Indywidualny atak?
  Przypominam sobie że kiedyś, tzn.wcale nie przed wiekami,np.
  w Afryce latach 70′ SIERŻANCI przejmowali władzę w wyniku zamachu stanu.
  Przypadłość dotknęła również “Obserwatora Politycznego”. (I, NIE TYLKO,jest gorzej niż myślimy).
  …P.JÓZEFIE, ‘tak trzymać” wszak “jakaś” kuratela strasznych i niekoniecznie mądrzejszych, MUSI być, co by
  tubylczy ludek nad Wisłą ,nie daj P.Boże, nie zaczął myśleć,
  samodzielnie. PIĘTNUJĘ ojca XX w. wszelkich ..izmów – syxxxxxm!
  Amen!

  Ps. Doprawdy, nie mam bladego pojęcia co spowodowało
  AŻ takie poruszenie..a, może piszmy p.Autorze “o pogodzie”,
  temat nośny i neutralny politycznie, nikomu nie podpadniemy,
  co najwyżej matce-naturze.
  .;..PRAWDA boli – dlatego odezwały się sierżanckie nożyce,
  gdy uderzyłem w stół!

  “Jeśli boisz się głosić PRAWDĘ – już jesteś niewolnikiem.”

  Henryk Pająk

  PANIE JÓZEFIE – Naczelna zasadą winno być NIE MA ZGODY
  NA JAKIEKOLWIEK FORMY ANTYPOLONIZMU!!!!
  Imputowane TU przez niektórych komentatorów – m.in. przez
  @Michał (z Izraela ?????????)!

  Doskonale przypominam sobie treść komentarza”19 grudnia 2017 at 11:52″ . ..DLACZEGO???
  Wychodzi mi na to że OP poprzez “swoją neutralność” jest elementem antypolskiej nagonki
  “określonych środowisk’.

 21. @ Miecław zgadzam się z Twoją odpowiedzią na moje zapytanie. Myślę podobnie i właśnie boli mnie to, że w sumie nadal pozostaliśmy jako naród w swojej masie (nie jednostki!) barbarzyńcami. Tak Rzymianie określali te narody, które kierowały się głównie emocjami, mając za nic pragmatyzm. My nadal kierujemy się jedynie emocjami. Również zgadzam się z Tobą, że właśnie szeroko pojęta lewica wyprowadziła bezosobowy i bezrozumny tłum z nędznych czworaków, suteren i pomieszczeń niemieszkalnych, wprowadzając go do własnego M, które to M ów lud pod mądrym kierownictwem owej szeroko pojętej, ale naiwnej, by nie powiedzieć prostackiej lewicy sam sobie wybudował. Nauczono ten lud czytać, pisać oraz liczyć nawet więcej niż do stu. Ale na czytanie ze zrozumieniem i umiejętność logicznego myślenia potrzeba pokoleń. Około czterech (pomijam osobniki zdolne i genialne, bo to zawsze margines – patrz krzywa dzwonowa). Pokolenie to ok. 25 lat. 4 x 25 = 100, więc tyle ile wyliczyłeś, że lewicy zabrakło, aby z tej szlachetnej surówki powstało świadome, obywatelskie społeczeństwo.
  Teraz ponownie do władzy doszli epigoni bywszego systemu społecznego. Im zależy na tym, aby ów lud nadal tkwił w ciemnocie tak w istocie niczego nie rozumiejąc. Oczywiście, że obecna ciemnota jest inna niż wcześniej. Miga smartfonami, laptopami, galeriami i prymitywnymi rozrywkami, na co trzeba zdobyć środki w ogłupiającym wyścigu szczurów. Na pozór to stwarza wrażenie odwrotne do pojęcia ciemnoty, którą jest w rzeczywistości . Zalew informacji wymaga umiejętności segregowania tych śmieci. Tych umiejętności jednak się nie uczy. Jeżeli chodzi o nas, to zerwijmy wreszcie z instytucjonalnym mitologizowaniem historii. Nauczajmy jej rzetelnie. Wówczas stereotypy umrą śmiercią naturalną. Pomocą w tym są już otwarte granice. Zamknijmy wreszcie tą historię w grobowcu pamięci i zacznijmy żyć dniem dzisiejszym z oczami skierowanymi w przyszłość. Żyjemy w miejscu i okresie wielkich szans oraz możliwości. Trzeba z tego tylko umiejętnie skorzystać.

  • @Lechu. Jest to kwintesencja tego co mam również na myśli. Dzięki za subtelne uzupełnienie mojej wypowiedzi. Pisz bracie jak najwięcej, bo ten naród potrzebuje oświecenia. Więc do dzieła, bo ostatnio zaniedbałeś forum 🙂 Pozdrawiam

 22. Wszystkim forumowiczom dziękuję i serdecznie pozdrawiam również tych czytających nas, a mieszkających za granicami naszego pięknego, chociaż bardzo swarliwego kraju.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.