Polityka

Czy pan Tusk staje po stronie polskich spraw?

 Jak pan Donald Tusk służy Polsce? Czy staje po stronie polskich spraw? Oto są pytania, którymi może się kierować pani premier Beata Szydło w ocenie możliwości ponownej rekomendacji dla pana Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej.

Problem polega na tym, że pan Donald Tusk jest obecnie na stanowisku, na którym wymaga się od niego bardzo wiele, ale akurat nie wymaga się stawania po stronie spraw narodowych jak również służenia swojemu państwu. Wręcz przeciwnie jako przewodniczący ma być ponad wszelkimi podziałami, być uniwersalnym Europejczykiem wystrzegającym się jakiegokolwiek zaszufladkowania. W zasadzie najgorszą rzeczą, jaką można sobie na jego miejscu wyobrazić, byłoby oskarżenie o lobbowanie/sprzyjanie sprawom polskim. Dla każdego, kto kieruje się elementarnym porządkiem rzeczy to jest jasne i oczywiste, nie ma sprzeczności.

Z powyższych względów to jak pan Tusk służy Polsce na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej nie ma żadnego znaczenia, wręcz byłoby dla niego poważnym obciążeniem, w istocie go dyskwalifikującym. Niestety pech pana Tuska polega na tym, że akurat pani premier w ten sposób postrzega jego kwalifikowalność na ten urząd.

Tymczasem powinno być inaczej, jedynym kryterium oceny pana Tuska powinno być to, jak służy interesowi Unii Europejskiej, w jaki sposób o ten interes zabiegał i jakie ma plany na przyszłość. Dodatkowo można jeszcze sprawdzić, czy pan przewodniczący w sposób należyty pochylał się nad sprawami maluczkich, tzn. czy interes państw mniejszych i słabszych był wystarczająco słyszalny? Jeżeli tak, to znaczy się że Pan Donald Tusk jest kwalifikowalny na to stanowisko.

Wcześniej bardzo krytycznie postrzegaliśmy osobę pana Tuska na tym niesłychanie eksponowanym stanowisku. Bezwzględnie niestety ten człowiek zmarnował swoją i nasze szanse, na to żeby pewne kwestie w Europie działy się inaczej niż np. postrzega to pani Merkel i jej klakierzy. Dopiero od niedawna można mówić o tym, że pan Tusk nieco się wyrobił i jest już zupełnie inną osobistością polityczną. Punktem zwrotnym był kryzys w Grecji, gdzie początkowo bierny pan Tusk, jednak przyczynił się do porozumienia – uwaga nie oceniamy, czy ono było dobre, czy nie dla Grecji. Chodzi o samą aktywność i jej owoce.

Fundamentalnym pytaniem jeżeli chodzi o ocenę „prezydentury” pana Tuska jest to, czy jest on politykiem samodzielnym? Drugim ściśle z nim związanym, czy ma jakąś autorską wizję Unii Europejskiej i co zamierza zrobić na rzecz jej urzeczywistnienia? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest bardzo trudna, ponieważ gdyby nie było kryzysu migracyjnego, to z pewnością pozycja pani Merkel byłaby tak silna, że jakiekolwiek dywagowanie o samodzielności politycznej pana Tuska nie miałoby żadnego sensu. Co prawda pana Tuska nie było w Mińsku, jak również stosunkowo późno zabrał głos w sprawie nielegalnych imigrantów, jednak – jego margines swobody przy słabszej Kanclerz na pewno się powiększył. W trzeciej ważnej sprawie jaką jest potencjalny Brexit, pan Tusk próbował wspierać pana Camerona, ale najdelikatniej mówiąc – szału nie zrobił. Podobnie jeżeli chodzi o referendum w Holandii – sprzeciwiające się integracji Ukrainy z Unią Europejską, tam również był widoczny brak pana Tuska.

Generalnie można o nim powiedzieć – przy całej sympatii – że niestety nie miał szans na to, żeby bliżej się zakorzenić w elitach Zachodu. Jeżeli się nie dorastało w tamtym środowisku, nie ma się szans na przebicie towarzyskiego sufitu. Dlatego też, nie można od niego domagać rzeczy, będących absolutnie poza jego właściwością.

Czy ma wizję? Czy ktokolwiek w ogóle ją dzisiaj w Europie ma poza eurosceptykami, którzy częściej zachowują się jak agenci wpływu obcej potęgi niż np.. europarlamentarzyści? Szkoda, że nie ma żadnych publikacji pana Tuska, w którym moglibyśmy przeczytać o jego postrzeganiu wspólnej rzeczywistości, w tym jak widzi recepty na przyszłość. To rzeczywiście istotny problem, bo od polityka na tym poziomie, po prostu można wymagać, żeby była aktywny w dostarczeniu swojej wizji otoczeniu. Tutaj niestety ciepła woda w kranie w wydaniu europejskim to za mało. Wielka szkoda, ponieważ właśnie w ten sposób pan Tusk, mógłby zapisać się w historii i mieć realny wkład w debatę europejską.

Jednak dzisiejszy pan Donald Tusk, to jest zupełnie inna osoba o wiele bardziej doświadczona niż przed pełnieniem swojej misji, miejmy nadzieję że również świadoma swoich błędów i zmarnowanych szans, chociaż i one blakną z każdym kolejnym dniem dobrej zmiany w naszym umęczonym kraju.

Pytanie nie powinno brzmieć, czy pan Tusk zasługuje na drugą połowę kadencji, to jest złe myślenie. Pytanie powinno brzmieć, czy Europa w obecnej sytuacji potrzebuje takiego człowieka, jak pan Tusk? Na tej podstawie powinna być podejmowana decyzja.

15 komentarzy

 1. Joachim Brudziński

  Niestety prawicowa szczujnia tego nie rozumie i nie zrozumie póki nie przegra Polski, ale to znowu będzie wina ich – onych – obcych

 2. Zadnej wizji,a te glosowanie
  to rzucanie rekawicy Polsce.
  Idea UE byla dobra niestety
  zycie pokazalo,ze to jest interes krajow Niemiec,Francji,Anglii reszta jako tako,
  Propozycja UE do odgornego
  rozdzialu uchodzcow to
  jompromitacja samej ideii
  UE.My nie mielismy kolonii
  arabskich.
  Zobaczymy jaka bedzie reakcja
  rzadu PiS
  czy opublikuja wyrok trybunalu
  konstytucyjnego,zobaczymy
  Pan Tusk ma pecha bo
  zbieglo sie z naplywem
  uchodzcami i rebalia zrobiona
  przez sluzby obcego mocarstwa
  za oceanem.
  Problem w tym jest jak
  oceniac pana Tuska.
  Uwazam,ze nie powinien
  angazowac sie w spory
  ktote sa w Polsce w sprawie
  TK, to nielezy w jego kompetencjach.

 3. Kim ty jesteś J. B., że używzasz takiego słowa jak szczujnia, nawet ci nie stać na własną nazwę i używasz obcego ci nazwiska hhhhhh

 4. AUTORRZE O OPAMIETANIE PROSZE !!!

  SPIS “OSIĄGNIĘĆ” Tuska i PO – lista dokonań PLATFORMY

  1) likwidacja stoczni Gdynia i Szczecin
  2) afera hazardowa
  3) mimo kasy z Unii nie będzie gotowej w całości żadnej drogi na Euro
  4) podwyżka VAT
  5) zamach na OFE
  6) zakup samolotów Bryza bez przetargu
  7) afera z kupowaniem głosów w Wałbrzychu
  8) afera senatora Misiaka (ustawione przetargi)
  9) afera ministra Grada (firma jego zony przypadkowo wygrywa przetargi dla ministerstwa którym kieruje Grad…)
  10) afera ministra Grabarczyka (obsadza on stanowiska w PKP kolegami i ich zonami a potem w święta PKP leży i kwiczy)
  11) kolejne przetargi na drogi są odwoływanie (S5 Wrocław – Poznań, S7 Gdańsk – Elbląg, S7 pod Radomiem, S8 pod Białymstokiem itd), ale jest kasa na nowych urzędników!
  12) wyprzedaż firm przynoszących krociowe zyski jak np PKO (4 mld zysku w 2010) KGHM (11 mld zysku w 2010), PZU , Bogdanka itd
  13) podwyżka akcyzy na gaz
  14) podwyżka akcyzy na piwo
  15) Premier jeździ na narty i nie reaguje na kłamliwe oskarżenia Rosji pod adresem polskich oficerów (raport MAK)
  16) PO buduje najdroższe drogi na świecie – cena za kilometr w nizinnej Polsce wyższa niż w górzystej Chorwacji…
  17) mimo obietnic “odpolitycznienie” TVP, PO obsadziło TVP swoim ludźmi natychmiast po tym jak Komorowski został Prezydentem.
  18) posłanka PO Sawicka i kręcenie lodów – przyznała się przed kamerami – za to Tusk zniszczył CBA i uczynił z tej służby marionetkę
  19) koleje rozbite na 8 spółek, obsadzane koleżkami nawet na święta puszczają pociągi po 4 wagony…
  20) Świnoujście zablokowane przez Nord Stream
  21) katastrofa Smoleńska do jakiej doszło w wyniku niewłaściwego zabezpieczenia lotniska przez BOR (brak aparatury do lądowania i nadzoru w wieży kontroli – co ciekawe jak 3 dni wcześniej lądował tam Tusk to aparatura tam była …), mając te aparaturę na lotnisku samolot mógłby lądować nawet przy 0m widoczności i bez rosyjskich kontrolerów. CZEMU JEJ NIE BYŁO Tylko zaufano Rosjanom? Jak wynika z nagrań rozmów z wieżą Rosjanie wprowadzili załogę w błąd co do wysokości i kursu samolotu! Mówili że był na 100 m a naprawdę był na 30m ! Tusk wiedział to od 14 kwietnia, a mimo tego szczuli przez 9 miesięcy że to “pijany” Kaczyński wpadł do kabiny i kazał lądować!
  22) bezrobocie rośnie od 3 lat – mimo że spada u naszych sąsiadów…w styczniu już prawie 13%. (Za PiS w 2007 było 8% …)
  23) inwestor z Kataru który pojawił się przed wyborami i znikł po wyborach…
  24) Karnowski z zarzutami prokuratorskimi za korupcję, popierany w wyborach na prezydenta Sopotu przez PO.
  25) nieudana profesjonalizacja wojska – armia nie ma szeregowych – 3/4 to oficerowie i podoficerowie!
  26) skandal z przetargiem na samoloty Bryza
  27) Minister Zdrowia Kopacz okłamała sejm – podobno widziała na własne oczy jak ziemia w smoleńsku była przekopana na 1 metr w głąb …. a potem okazuje się że tam są szczątki ludzkie i fragmenty samolotu 28) deficyt finansów w 2010 – 8%! Za pis w 2007 – nadwyżka w budżecie!
  29) nieudolne negocjacje gazowe z Rosją – drogi gaz na długi okres czasu
  30) oddanie koncesji na gaz łupkowy firmom zachodnim za 1/4 tego co np. Arabia Saudyjska czy Norwegia!!!!
  31) Prezydent Wpadka Komorowski i jego żenujące wpadki przynoszące Polakom wielki wstyd.
  32) kampania nienawiści przeciw opozycji w efekcie czego doszło do mordu w Łodzi!
  33) zadłużenie skoczyło o 380 mld pln w 4 lata – NA CO POSZŁA TA KASA? – nawet dróg nie ma!
  34) dzięki naciskom PiS i rządu J. Kaczyńskiego na UEFA udało się uzyskać EURO 2012 – Tuski przegrały rywalizacje o Instytut Technologiczny i EXPO!
  35) płatne autostrady – 20 gr/km – Najdroższe w EUROPIE!(w stosunku do zarobków)
  36) wykryli 3 afery PiS: Klapka laptopa Ziobry. Kanapa podgryziona przez psa Ludwika Dorna, Afera wykryta przez minister od korupcji Piterę “Dorsz za 8.5”.
  37) za poparcie PO w wyborach w 2007 roku Gronkiewicz Waltz dofinansowała stadion piłkarski Legii należący do TVN za ok 400 mln PLN.
  38) Rzecznik Rządu otrzymuje dochody od niemieckiego biznesmena (mieszka w należącej do Niemca will za darmochę… komu ten pan służy?)
  39) program modernizacji linii kolejowych nie udał się, prawdopodobnie kasa z UE przepadnie
  40) skandaliczne szkolenie wojska – 4 katastrofy lotnicze (Bryza, Casa, Mi-24, Tu-154)
  41) dzierżawa samolotu dla VIP na dwa lata za kasę pozwalającą kupić NOWY SAMOLOT!
  42) gdyby nie weto Kaczora prezydenta, to w 2008 roku PO wprowadziłoby nas do strefy sztywnego kursu euro i w czasie kryzysu padłby nasz eksport – tylko dzięki temu wetu Polska była “zieloną wyspą”
  43) PiS obniżył podatki a podobno jest socjalistyczny, PO podnosi podatki a podobno jest liberalne buhahah
  44) ZUS dla jednoosobowych firm rośnie, dławiona jest przedsiębiorczość Polaków, ale firmy zagraniczne dostają hojną reką dopłaty po czym likwidują produkcję a rząd PO nic nie robi (DELL, FIAT)
  45) najbogatsi rolnicy dalej płacą KRUS
  46) tzw jedno okienko (zakładanie firm) to niewypał
  47) Komisja “Przyjazne Państwo” (znoszenie barier w administracji) przez 4 lata nic nie zrobiła! Medialna fikcja
  48) bezzasadne odwołanie szefa CBA przed końcem kadencji – bo ujawnił aferę hazardową
  49) nieudolne negocjacje o limity CO2 – prąd będzie droższy o kilkadziesiąt procent
  50) Minister Klich niszczy GROM i Wojska Lotnicze – odchodzą fachowcy!
  51) straszenie pis’em mimo ze NIC im nie udowodnili – żadnych afer i przekrętów!
  52) po aferze Rywina Miller miał honor podać się do dymisji. Po aferze hazardowej Tusk udaje głupa i dalej kurczowo trzyma się koryta!
  53) Minister Finansów PO – Rostowski, człowiek znikąd! Nawet paszportu nie miał w 2007 roku!
  54) otwarcie rynku pracy od 1 stycznia 2011 dla Rosjan, Ukraińców i Białorusinów i to mimo tego że jest 13% bezrobocia i stale rośnie (od 3 lat! – to tez CUD donka!)
  55) od 4 lat brak nawet PROJEKTU poprawy stanu służby zdrowia podczas gdy za PiS podniesiono pensje lekarzom i pielęgniarkom ….
  od 4 lat PO tylko mami i obiecuje…
  ———————-//—————————–
  Więcej:
  Blog kilkuset afer PO: http://markd.pl/afery-po/
  Publikujemy świadectwo dla rządu Platformy za ostatnie 100 dni. Ewidentnie Tusk nie zdał egzaminu, a więc jego rząd do kasacji…
  Przybyli hakerzy pod okienko Donalda Tuska – trwa bitwa o ACTA, czyli internet bez cenzury.
  EUROszajs i kosztowna prezentacja tuskolandii (429mln zł na pół roku zabaw) w stylu “zastaw się i postaw się” – zabrać emerytom a dać zabawnikom eurolandii…
  Korupcja w Polsce za rządów PO (platformy) wręcz rozkwita. Jest gorzej niż Botswanie… tylko ruscy są lepsi, ale oni więcej od Tuska piją 🙂
  Boże ratuj Polskę, bo na rząd Tuska nie ma co liczyć. Bogusław Maśliński
  AFERA Z GAZPROMEM – Dlaczego MUSIAŁ ZGINĄĆ KACZYŃSKI – CZYLI JAK POLSKĘ ROZPRZEDAJE TUSK i PO ORAZ DLACZEGO WYLECIAŁ KWIATKOWSKI
  List otwarty Jana Jączka pokrzywdzonego przez Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Banku S.A. do Premiera Donalda Tuska – czy kolejny poszkodowany przez organa władzy ma zacząć głodówkę, czy spalić się pod budynkiem rządowym?
  RATUJMY NASZE BOGACTWA NATURALNE PRZED ZAGRABIENIEM – Rząd Tuska sprzedał 724 zakłady strategiczne i dodatkowo doprowadził do największego zadłużenia państwa.
  TUSK CHWALI SIĘ NAJWIĘKSZĄ FUSZERKĄ W HISTORII III RP!
  LIST OTWARTY Transparenty International Prezydent RP Pan Bronisław KOMOROWSKI Premier RP Pan Donald TUSK
  RZĄDY TUSKA – CZY TO JUŻ TOTALITARYZM?
  KIBICE DO ODSTRZAŁU , czyli przeżyliśmy rusków przeżyjemy i tusków… 🙂
  APEL – NIE PŁACIMY ABONAMENTU – TAK ZALECIŁ PREMIER TUSK I TEGO SIĘ TRZYMAMY ! ! !
  TUSK cenzuruje internet w związku z hasłem: “Donald matole twój rząd obalą kibole” 🙂

  • P.S.
   Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że katastrofa smoleńska – oprócz znanych wszystkim konsekwencji polityczno-społecznych – miała również bardzo poważne skutki finansowe. Śmierć ówczesnego prezesa NBP Sławomira Skrzypka, obsadzenie jego stanowiska w ekspresowym tempie Markiem Belką oraz naciski Jana Vincenta Rostowskiego oraz Donalda Tuska spowodowały, że w ciągu kilku kolejnych lat wytransferowano z Polski na konta Międzynarodowego Funduszu Walutowego równowartość miliarda złotych.

   • “Mówi się”, iż zamierzał(S.Skrzypek)uciec
    z pod kurateli MFW…natomiast nominowany
    przez UKŁAD niejaki M.Belka(niegdyś premier
    którejś RP?)okazał się być właściwym człowiekiem
    do “zadań specjalnych”.

 5. Kariera Pana Tuska powoli dobiega końca.

  Znajomi politycy europejscy dadzą mu jakąś synekurę, jak kiedyś dano Panu Krzaklewskiemu.

  Nie umrze z głodu, ale drogę powrotną do polityki w Polsce ma zamkniętą, chyba żeby wstąpił do PiS …

  • @Inicjator
   Donek za duzo wie, z pewnoscia wiwinduja go na wygodny fotel do ONZ, Miedzynarodowego Sytemu Monetarnego, Banku Swiatowego, jakies fachowej Agentury UE, moze zrobia z niego bankiers w EBZ…zobaczy Pan, jak sie “wchodzi ” do UE na stanowiska poltyczne to nue wychodzi sie
   kuchenymi drzwiami tylko zawsze od frontu …bo za ponizenie i utrate apanazy mozna sie mscic …
   Wie Pan to taka ciekawostka przyrodniczo -biologiczna zwana darwinizmem….

  • dla Tuska…”synekurę”..?? a nie TRYBUNAŁ STANU??? co to qrwa jest? dddd! ddddd!niemiecki dddd na poslkim urzędzie nawet “ślub kościelny” wziął by być premierem RP!!…synekurę?

   UPRZEJMIE INFORMUJE ŻE SINE CURA OZNACZA PO ŁACINIE BEZ TROSKI. Z WYRAZAMI SZACUNKU WEB. JÓZ.

 6. Jerzyjj,dobra robota porównamy z osiągnięciami PIS,lista będzie długa, pierwsze 100 dni pozbawiają złudzeń!

 7. Chce odpowiedziec na pytanie autora felietonu: otoz Tusk nie staje po stronie polskich spraw, Tusk staje wylacznie po stronie swoich spraw …to juz sie zarysowalo podczas jego prac dla Solidarnosci …

 8. Jerzyji, czy ty bardziej nienawidzisz Po,czy kochasz bardziej PiS?Gdyby nie było Smoleńska to i tak przegrałby PIS,wystarczy przypomnieć sondaże z tego okresu, zaznaczam nie jestem zwolennikiem PO!

 9. Krzyku,już wiem o co walczyła Solidarność Walcząca p.Kornela Morawieckiego!Wczoraj o posadę dyrektora Banku Hiszpańskiego,dzisiaj o posadę Wicepremiera,a jutro … prezesa PIS,i wszystko dla Syna! A ja głupi myślałem że chodzi o dobro Polski!Wot durak!

 10. Wladyk, Wot durak i niech tak zostanie nikomu nie przeszkadza nikomu nie ubliża. Pazdarawlaju.

 11. Mykoła,co się odwlecze to nie ucieczę,kto będzie następny? Kandydata mam czyli duraka…..!Na razie Polska biało czerwoni!!!

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany.