Pan Ryszard Terlecki ma rację

graf. red.

Pan Ryszard Terlecki ma rację. Może użył zbyt mocnych słów, do opisania spodziewanego zachowania pani Swietłany Cichanouskiej, może przesadził z tym szukaniem pomocy w Moskwie, jednak co do zasady i to jest najważniejsze – ma rację.

Jeżeli bowiem ktoś przyjeżdża do Polski – jako czynny polityk – i bierze udział lub chociaż deklaruje chęć udziału w wydarzeniu jednoznacznie rozumianym politycznie, po jednej ze stron sporu – to musi się liczyć z tym, że jako cześć tego sporu będzie oceniany.

Państwo polskie dzisiaj reprezentuje dobra zmiana, w tym partia Prawo i Sprawiedliwość, z której wywodzi się pan Ryszard Terlecki, Wicemarszałek Sejmu RP. Jeżeli uchodźca polityczny przybywa do Polski, szukając tutaj pomocy, zrozumienia i przestrzeni do działalności politycznej, to nie powinien w żaden sposób działać, ani nawet wyrażać się – opowiadając się politycznie, czy to czynem, czy to słowem, czy innego rodzaju deklaracją. W tej mierze pani Cichanouskiej, chyba zabrakło wyczucia. Ponieważ zapowiedzenie wizyty na „campusie” pana Trzaskowskiego, to nic innego jak opowiedzenie się politycznie po stronie opozycji, przeciwko rządzącym Polską.

To mniej więcej tak, jakby po wejściu do domu – udać się do kuchni, gdzie siedzi niezadowolona teściowa, z która obgada się zapraszających nas gospodarzy. Może to nie do końca czytelne porównanie, ale to jest stosunkowo proste – inne prawa ma się jako gość, a inne jako członek danej wspólnoty. To trzeba rozumieć i unikać jakichkolwiek, podkreślmy – jakichkolwiek ingerencji w wewnętrzną politykę kraju przyjmującego.

Rządzący – jako gestorzy władzy w Rzeczpospolitej mają pełne prawo domagać się od uchodźców politycznych w naszym kraju – co najmniej – neutralności politycznej wobec spraw krajowych oraz nie angażowania Rzeczypospolitej w żadne problemy zagraniczne. Oznacza to, że rządzący mają prawo domagać się odpowiedniego zachowania od gości politycznych, tak żeby nie mieszali się w sprawy wewnętrzne i nie wikłali swoim zachowaniem państwa polskiego w problemy z zagranicą.

Niestety wobec Białorusi od bardzo dawna prowadzimy politykę, której nie da się jednoznacznie zakwalifikować. Najdelikatniej mówiąc, jesteśmy bardzo daleko od pragmatyzmu, jak również jesteśmy daleko od traktowania sąsiada tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Wsparcie dla Białorusinów przyjeżdżających do Polski jest wyrazem humanitaryzmu, jak również w naszym dobrze pojętym interesie. Chodzi o to, że przyjazna atmosfera dla migrantów z Białorusi, bardzo istotnie wpływa na naszą gospodarkę. Nadal potrzebujemy dużej ilości pracowników, w tym także tych dobrze wykształconych z sektora IT. W zasadzie w tym zakresie nasza gospodarka jest w stanie wchłonąć – każdą ilość – specjalistów, płacąc im za to stawki w zasadzie prawie zachodnie. Tak się przypadkiem składa, że w tej chwili wiele z tych osób – szuka możliwości osiedlenia się w Polsce. Nie możemy na tym stracić.

O ile wsparcie dla ludzi, w tym także dla działaczy politycznych należy uszanować i rzeczywiście należy tym ludziom pomóc w sensie bytowym. To w wymiarze politycznym należy domagać się bezwzględnej neutralności tych wszystkich ludzi w Polsce. Demonstracje realizowane w celu zwrócenia uwagi na sprawę białoruską, mogą uderzać w Polskę, poza tym naprawdę w dobie pandemii lepiej unikać zgromadzeń – jeżeli nie są niezbędne, a demonstracje przeciwko rządom na Białorusi nie są niezbędne w Polsce i dla Polaków. Może to brzmi nieco nieprzychylnie, ale taka jest prawda.

Dobrze, że pan Marszałek Terlecki zabrał głos w tej sprawie, ponieważ to nie może być tak, że politycy z krajów z poza Unii Europejskiej, będą w jakikolwiek sposób mieszali się w sprawy wewnętrzne w Polsce. Tu chodzi o generalną zasadę i właśnie zasady pan Marszałek tutaj broni.

Skowyt części polityków i dwuznaczna postawa pana Prezydenta Dudy są nie na miejscu. Właśnie takich kwestiach trzeba być jednoznacznym, nasza wewnętrzna polityka krajowa, to nie jest miejsce, gdzie mają wstęp politycy z poza Unii Europejskiej. Mnie przeceniamy roli pani Cichanouskiej na „campusie” pana Trzaskowskiego, jak i samego wydarzenia. Chodzi o generalną zasadę. Mamy prawo tego oczekiwać od gości. Niestety, pewna część naszej opozycji, zrobiła wszystko, żeby politykę zagraniczną Polski uczynić areną konfliktu wewnętrznego. Jak również ochoczo pomaga w tym część mediów i mendiów.

Bezwzględnie pan Ryszard Terlecki ma rację, domagając się od uchodźców politycznych w Polsce, odpowiedniego zachowania się w naszym kraju. Tu nie ma miejsca na żadne dwuznaczności. Być może słowa pana Marszałka były zbyt dosadne, ale ma do tego prawo, bo to jest polityka.

13 komentarzy do “Pan Ryszard Terlecki ma rację

 • 6 czerwca 2021 o 07:59
  Permalink

  Jak widać nie wszyscy rozumieją na czym polega państwo i troska o nie.

  Odpowiedz
 • 6 czerwca 2021 o 08:30
  Permalink

  …chyba zabrakło wyczucia. Do tego miejsca doczytałem – czas na uwagę. Ja myślę że ony już tak mają!
  To dziewczę (cichod….ska) zawsze była słoniem w składzie porcelany, więc dlaczego miałaby zachowywać się taktownie, bądź przyzwoicie (jeśli nie wiesz jak się zachować … itd.). Zwłaszcza w
  sytuacji gdy decydujący głos mają kuratorzy prowadzący ową “damę” . TO jest celem “określonych kół”
  na Zachodzie i w USA – przeprowadzenie w katolicko-konserwatywnej Polsce neokomunistyczno- trockistowskich ruchawek społeczno-obyczajowych , do końca, tak by Polak zasługiwał na miano
  godne jewropejczika, postępowego europejczyka dokładnie przemielonego – aż na nawóz historii,
  tak jak TO celnie ujmuje St. Michalkiewicz
  “ONY” jak pamiętamy zawsze dążyli by przejąć rolę gospodarza, tak działo się w Polsce w ubiegłych
  wiekach, nie tylko w Polsce, co również dostrzegł był swego czasu Aleksander Charczikow autor słów do tej (i setek innych!) piosenki:
  “Ты подавишься жвачкой …” pozwolę sobie na przytoczenie końcowej zwrotki.

  Это место моё, но его захватили ублюдки,
  Их ущербные рожи втройне ненавижу теперь.
  На диванах моих без стыда разлеглись проститутки,
  В доме выбиты стёкла и в комнату сломана дверь.
  На диванах моих без стыда разлеглись проститутки,
  В доме выбиты стёкла и в комнату сломана дверь.

  Tiepier, dokończę lekturę tekstu i podumam nad marnościami świata tego. Do czego piję? Otóż liczyłem przyznam skromnie na całkowicie nowe rozdanie a nie na kontynuację po zwycięstwie wyborczym PiSu. Niestety zawiodłem się … co skutkować będzie już na zawsze nieufnością.
  Oni już jadą na wózku przegranych, niewiarygodnych tak jak różni postkomuniści, ludowcy
  czy inni “solidarnościowcy” ze nie wspomnę o euroatlantyckich “narodofcach’ ! TO już curiosum! 🙂

  Odpowiedz
 • 6 czerwca 2021 o 08:32
  Permalink

  Rozumiem, że Obserwator Pisowski zrobi wszystko, żeby o poranku czytający go cenzor mógł odznaczyć w tabelce 1 w pozycji artykułów popierających władzę. To zwiększa przychylność i utrzymuje was na górze czerwonego pola po przekroczeniu którego o 5:15 do drzwi redaktora naczelnego rano walą służby…

  Odpowiedz
 • 6 czerwca 2021 o 10:11
  Permalink

  Zbychu z W.S.I – zawsze to lepiej !

  Ludzie – więcej dystansu ! ZAWSZE przy takich wizytach gospodarzem jest rządzący układ! ZAWSZE !

  Osobną sprawą jest kompletne zakłamanie OBU istniejących układów politycznych.
  Naszym OBOWIĄZKIEM – jak każdego państwa jest nieingerencja w jego wewn. sprawy. A III RP ZAWSZE wtrącała się w sprawy państw poradzieckich niesiona durną “misją”.
  Vide Biełsat i działania opozycji z terytorium Polski – np. Nexta.

  Kiedy słyszę BREDNIE polityków i komentatorów , że naszym celem jest “wolna Ukraina i Białoruś” to wyć mi się chce. Właśnie na Ukrainie wraz z Hegemonem doprowadziliśmy do jej de facto upadłości !
  Teraz chcemy zrobić to samo z Białorusią . Wstyd!

  Tu dobry felieton o fiksacji polskiej sceny politycznej :
  https://pl.sputniknews.com/pisza-dla-nas/2021060614361333-brzezinski-nas-nie-zbawi-Sputnik/

  Cud dzisiaj widziałem w tv pana o licznych paszportach – puścili jakiegoś jankesa który mądrze i prawdziwie mówił o Ukrainie , w tym jej fiksacji ws. rosyjskiego gazu , który jest wredny, ale MUSI być transportowany przez Ukrainę ( co się kończy) .
  Ponadto, co jest prawie bluźnierstwem dla rządzącego układu ów pan , rzekł ( oczywistą dla normalnych prawdę) , że Polska będzie kupować rosyjski gaz z NS2 od Niemców.

  Normalnie mnie zatkało!

  Odpowiedz
 • 6 czerwca 2021 o 11:08
  Permalink

  To jest właśnie POLITYKA, a w niej nie ma MORALNOŚCI – są tylko INTERESY.

  Amen.

  Odpowiedz
 • 6 czerwca 2021 o 12:57
  Permalink

  @Inicjatorze – gdybyż interesy. Właśnie przez wszystkie programy przetacza się zażarta dyskusja o jakiejś zachodniej wrzutce – Cichanouskiej. WSZYSTKIE strony naszej kompradorskiej sceny politycznej walczą o to kto się bardziej przypochlebił tej pacynce USA.

  Natomiast Turów w dalszym ciągu pracuje na wariackich ( wg. TSUE) papierach, zaś epokowa wtopa PiS i głównego ich “speca” P.N – Baltic Pipe właśnie wstrzymali.

  Ergo – jeśli interes Polski byłby ważniejszy nie wyliby o Cichanouskiej !

  Odpowiedz
 • 6 czerwca 2021 o 17:22
  Permalink

  “Nasza wewnętrzna polityka krajowa, to nie jest miejsce, gdzie mają wstęp politycy z poza Unii Europejskiej.” Panie @krakauer, to chyba przesada… od kiedy to nasza (Polska) krajowa polityka wewnętrzna, jest tak niezalezna, ze nie ma tu miejsca dla poza unijnych polityków? A od kiedy pindosi z usa są politykami unii europejskiej?
  Przecie cała polityka krajowa odgrywa się według nut, które otrzymują wszascy politycy z pindoisej ambasady usa.

  Odpowiedz
 • 6 czerwca 2021 o 22:23
  Permalink

  Ilość hejtu w stronę Białorusi osiąga szczyt.

  Ciechanołska zaczęła od męża karierę, ten facet pluł na ludzi na kanale YT to go zamknęli. Demokracja jest tylko dz…ką Manipulacji. Jakoś cicho się zrobiło o Protasiewiczu co nie? A inna sprawa, że jak C_A p_______a M_______w to jakoś nasze media i politycy nie bardzo mają ochotę na wsparcie pokrzywdzonych.

  Prezydencie Łukaszenka, żyj i rządź jak najdłużej!

  Odpowiedz
  • 7 czerwca 2021 o 00:48
   Permalink

   Panie Web Józ, z całym szacunkiem, ale cenzorowanie:

   “jak sijajej pot tapia Mu “zułma” nuf”…

   to jest troska o a’m Eryk a nów czy tych pierwszych? a może o “kraj na bliskim wschodzie i nie jest to…”?

   No nie dajmy się mój drogi zwariować do cholery. Zobacz Pan jak się teraz ocenzurowałem. Przecież to jest jawne wykpiwanie dyskursu. Niech Pan tego nie robi w sytuacji kiedy ktoś wyraża troskę.
   A mogę napisać, że kocham Muzułmanów, czy to też zabronione? Rozumiem, że się boicie, ale nie bójcie się z przesadą.

   PROSZĘ PANA WITRYNY INDEKSOWANE SĄ BADANE NA PODSTAWIE WYSTĘPOWANIA SŁÓW KLUCZY, KOJARZONYCH Z MOWĄ NIENAWIŚCI. TO ALGORYTM DECYDUJE. WEB. JÓZ. PS. PISZ PAN POMIDOR, SZPARAG, CZOSNEK (ALE CZOSNKU NIE NADUŻYWAMY).

   Odpowiedz
   • 7 czerwca 2021 o 10:10
    Permalink

    Panie Web. Józ, no dobra, przekonał mnie Pan. Zwracam zatem honor i pozdrawiam.

    ps. a czosnek jak się za wczasu posadzi to potem jest taki intensywny i ekspansywny. Najlepiej nie sadzać, nie interesować się, on zgnije sam. Tak tylko wspominam, jakby kto niezbyt przepadał za tym smakiem i zapachem.

    pps. zaś samo warzywo jest bardzo ciekawe, smaczne i aromatyczne

    PROSZĘ MI UWIERZYĆ ROBIMY CO MOŻEMY, A I TAK POZIOM KLIKALNOŚCI NIE PRZEBIJE OKREŚLONEGO PROGU JAK RÓWNIEŻ UJAWNIANIA WYNIKÓW MOŻE BYĆ TYLKO GORZEJ TRZEBA UWAŻAĆ. POZDRAWIAM WEB. JÓZ.

    Odpowiedz
   • 8 czerwca 2021 o 21:07
    Permalink

    zgadzam się. powinno się wymawiać i pisać o pewnej propagandowej instytucji aj pi en. Tak będzie bliżej rzeczywistości.

    Odpowiedz
 • 7 czerwca 2021 o 05:32
  Permalink

  BO TO NALEŻY PILNOWAĆ SWOICH ,,czterechliter!!!” A NIE dooooopy KROWOPASÓW …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.