Pan Robert Biedroń = PROBLEM opozycji = SUKCES dobrej zmiany (cz.3)

graf. red.
graf. red.

Syntetyczna analiza szkieletu programowego „Wiosny” pana Roberta Biedronia

Ochrona zwierząt, to zawsze ważny postulat. Trzeba być w tym zakresie jednak realistom i uznawać interesy rolników i producentów hodowlanych. Świat jest piękny, zwierzęta są kochane, jednak kotki zjadają myszy, a wilki potrafią zagryzać sarenki. Natomiast bezwzględnie należy chronić psowate, w tym w szczególności jamniki. Pomysł na rzecznika praw przyrody, czy zwierząt jest doskonały. To naprawdę ważne i należy to popierać.

Prawa Kobiet i mniejszości? Oczywiście, że to jest ważne, co więcej bezwzględnie należy się zgodzić z postulatem prawa Kobiet do przerywania ciąży, ponieważ to są brzuchy Kobiet, a nie „Narodu”, czy Sejmu. Jednak przy całej równoległej świadomości, że jest to zabijanie istot nienarodzonych. Decyduje tutaj pragmatyzm, albowiem Kobieta jak będzie chciała i tak przerwie ciąże, nie ma z tym problemu – wystarczy udać się za granicę (więcej nie napiszemy, żeby nie było, że pochwalamy przestępstwo). Jednakże to są setki tysięcy przypadków rocznie, które się dzieją. Jeżeli więc się dzieją, dlaczego mamy to Kobietom utrudniać? To są poważne i trudne sprawy, rolą państwa jest zawsze pomagać obywatelom, dodajmy, że obywatelki to też obywatele – jakby ktoś o tym zapomniał. Państwo powinno zaproponować alternatywę dla Kobiet od przerwania ciąży, w postaci przejęcia dziecka na wychowanie. Nie można promować przerywania ciąży, bo czy ktoś z Państwa chciałby być „abordowanym” dzieckiem? Nie można jednak udawać, że coś się nie dzieje, jeżeli się dzieje. W tym kontekście postulat pana Biedronia jest słuszny i odpowiada wielu postulatom licznych środowisk kobiecych i politycznych.

Likwidacja klauzuli sumienia to słuszny postulat, aczkolwiek jej alternatywą powinna być taka sama klauzula dla każdego. Ponieważ wszyscy mamy mieć takie same prawa i obowiązki wedle Konstytucji.

Związki partnerskie to ważny temat dla pana Biedronia i na pewno więcej, niż miliona Polek i Polaków. To naprawdę nie powinno być problemem, przy czym proszę zwrócić uwagę, że pan Biedroń nieco odchodzi od postulatów środowisk LGBTQ, albowiem one mówią o prawie do małżeństwa osób tej samej płci i osób transpłciowych. Należy uznać te postulaty, to naprawdę indywidualna sprawa, co kto robi we własnym domu i z kim sypia. Jednak, nie można się zgodzić na kreowanie fikcji, albowiem warto nazywać rzeczy po imieniu. Normą jest to, co wyraża większość. Mniejszość normą być nie może, jednak powinna mieć zagwarantowane takie same prawa, co większość. Z tego względu opcja związków partnerskich jest rozwiązaniem optymalnym w obecnym czasie, proszę pamiętać, że wszyscy płacą podatki i wszyscy mają mieć prawo do korzystania z państwa w równym stopniu. System państwowy powinien włączać wszystkich, w tym osoby o odmiennej orientacji seksualnej, niepełnosprawnych jak i osoby o np. radykalnych poglądach religijnych czy politycznych. Dla każdego jest miejsce, na pewno się wszyscy pomieścimy. A co kto ze sobą robi za zamkniętymi drzwiami, to jest jego sprawa, jeżeli tylko nikogo nie krzywdzi.

Reforma edukacji jest niezbędna. Polska szkoła, polskie uczelnie, w ogóle instytucje edukacji i kultury – spełniają bardziej funkcje kreowania miejsc pracy dla swoich pracowników, niż świadczenia rzeczywistych usług dla społeczeństwa. Edukacja jest podstawą kształtowania postaw społecznych i obywatelskich. Chyba nie ma niczego ważniejszego. Bezwzględnie należy się zgodzić z tym, że trzeba się uczyć angielskiego, jednak nie ma zgody na to, żeby zastępować tym językiem obowiązkowe kształcenie w języku polskim. Nie ma bowiem niczego ważniejszego dla Narodu, niż utrzymanie swojej tożsamości, a ta opiera się na wspólnocie języka i kultury. Poza językiem angielskim, warto dodać nauczanie języka rosyjskiego, albowiem jest on dla nas bardzo ważny z przyczyn pragmatycznych i bliski nam kulturowo.

Był jeszcze szereg innych propozycji, jak modyfikacja programu 500+, czy stworzenie komisji sprawiedliwości i pojednania w celu przeprowadzenia audytu stanu praworządności. Na uwagę zasługuje postulat wspierania transportu publicznego. To mogłoby zrewolucjonizować w ogóle naszą przestrzeń, bo to zagadnienie skupia w sobie szereg innych kwestii szczegółowych – jak np. wsparcie dla osób niepełnosprawnych itp.

W kolejnej części odniesiemy się do pomysłu napa Roberta Biedronia na rozdział Kościoła od państwa, bo to jest najważniejszy element jego propozycji – z potencjalnie największym „biciem” politycznym i przełożeniem na sprawy wewnątrzkrajowe.

18 myśli na temat “Pan Robert Biedroń = PROBLEM opozycji = SUKCES dobrej zmiany (cz.3)

 • 8 lutego 2019 o 05:03
  Permalink

  Ciekawa analiza programu partii WIOSNA – którą łatwo pomylić z głośnym ostatnio stowarzyszeniem od paczek o tej samej nazwie.

  Co do związków partnerskich, to powinny być umocowane w polskim kodeksie cywilnym, bo to ucywilizuje życie par jednopłciowych, które i tak istnieją.

  Ale całość jest wnikliwa.

  Może za kilka lat coś ta WIOSNA zmieni?

  Przynajmniej rozpoczęli.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 06:28
  Permalink

  TYLKO CHŁOPAK I DZIEWCZYNA TO NORMALNA RODZINA! Śmierć wrogom Ojczyzny!

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 08:44
  Permalink

  Robienie wody – z ‘mózgó” małymi, dużymi (niep.skr.) krokami w postępuje…Tam gdzie jest NORMALNIE, np. w FEDERACJI ROSYJSKIEJ, ‘takie programy” byłyby prawnie zakazane, a autorzy zboczeń obok nawiedzonych “guru “innych” sekt religijnych(a swoją drogą w Rosji namnożyło się “tego’ g*na) szyliby rękawice,(z pożytkiem dla siebie i państwa) w miejscach mocno ‘klimatycznych”…. ?
  I JA TO – rozumiem!!
  Tradycyjnie już linkuję: https://www.pch24.pl/lewackie-pranie-mozgow-w-hiszpanii,10139,i.html

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 08:59
  Permalink

  Wyrafinowana egzegeza stanu spraw, myślę że R.Biedroń nie ma nam niczego do zaoferowania, to taki sam Palikot, jak wszystkie Kukizy…

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 09:34
  Permalink

  Trafna opinia co do programu. A z tego wynika, że powiew wiosennego wiatru Biedronia może zdmuchnąć niejeden moherowy beret i styropianowy etos. Oj będzie ciekawie.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 14:03
  Permalink

  Odnośnie ochrony zwierząt- boleję nad tym, że jedno musi zjadać drugie aby żyć (szczególnie boleję nad jamnikami), ale to nie ja stworzyłam ten świat.

  Kobiety powinny same decydować, czy chcą mieć potomstwo czy też nie.
  Związki partnerskie w/g mnie powinny być legalne.

  Reforma edukacji – proponuję powrót do czasów PRL . Wówczas kształcenie było na wyższym poziomie.

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 15:16
  Permalink

  Eee, widzę już nigdzie pokoju nie ma. Nawet u was diabeł penetruje. Od porządku, ludkowie moi jest Pan Bóg. On pilnuje, żeby wszystko szło, jak trzeba. I było jak na początku, teraz, zawsze i na wieki wieków amen. A diabeł chce zmieniać. Ulepszać. Słyszycie? Ulepszać. Już jemu mało, że krowa cieli się. Gdzie ta! On chce, żeby się źrebiła. O, do czego idzie?! Krowy będą się źrebili, kobyły cielili. Owieczki prosili… Chłop z chłopem spać będzie, baba z babą… Wilki latać będą, bociany pływać. Słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie. Oszukaństwo, złodziejstwo, kurestwo… Sodoma i Gomora!

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 18:55
  Permalink

  @pilot-Konopielka. 8 lutego 2019 at 15:16

  To jakiś słaby ten twój bóg skoro pozwala na takie niecne rzeczy diabłu. 🙂 Może za słabo się modlicie? Za mało na tace dajecie? No gdzieś ta przyczyna musi być, że się diabeł tak rozpanoszył? 🙂

  A może tego boga i diabła to tak sobie wymyśliliście, żeby łatwiej było żyć wam i mieć na kogo spędzić winę, albo mieć uzasadnienie dla własnych błędów w postępowaniu, bo nie chce się wam myśleć i brać odpowiedzialność za życie? 🙂

  Polecam ku rozwadze taką sobie satyrę:

  “Ateista po śmierci trafił do piekła.
  Puka do bram, otwiera diabeł w gajerze od Armaniego, woń Hugo Bossa…
  – Dzień dobry, zapraszam Pana, oprowadzę po naszym piekle.
  Tutaj są sypialnie, tu natryski, sauna, solarium, jakuzzi, można korzystać do woli.
  Ateista zdziwiony, nie wie, o co chodzi.

  Wchodzą do następnego pomieszczenia. Długi stół, najlepsze alkohole, fura żarcia, chętne dziwki się kręcą, ludzie balują… ateista czuje, że musi być jakiś hak.

  Następne pomieszczenie – biblioteka ze wszystkimi książkami, jakie na świecie wydano, diabły pilnują ciszy, ludzie w skupieniu czytają. Ateista nie wie, o co chodzi.

  Kolejny lokal – kotły, ludzie w smole się prażą, nieludzkie wycie, diabły widłami popychają tych, którzy chcą uciec.

  Ateista nie wytrzymał:
  – Panie Diable, ale o co chodzi, tu impreza, tu czytelnia, a tu kotły, smoła…
  – A nie, na tych niech pan nie zwraca uwagi, to katolicy, jak wymyślili, tak mają.”

  I jeszcze jedna:
  “Pan Bóg dzwoni do diabła: co tam u ciebie?
  Diabeł, świetnie trafił mi się inżynier mamy natryski, kafelki wszyscy klienci piekła zadowoleni i szczęśliwi
  – To dawaj tego inżyniera do mnie
  – nie dam
  – dawaj bo cię pozwę
  – jak mnie pozwiesz skoro wszyscy prawnicy są u mnie.”

  Mam nadzieję, że teraz już wiesz dlaczego “diabeł” tak się rozpanoszył, a “bóg” zapewne uciekł, gdy zobaczył, jak spaprał robotę. 🙂

  Odpowiedz
 • 8 lutego 2019 o 18:56
  Permalink

  @pilot-Konopielka. …A słowo stało się ciałem… postępowi nowinkarze, mogą śmiać się do woli
  wszak to tylko “ciemny lud”…

  Przepowiednia wiejskiego dziada

  https://www.youtube.com/watch?v=BRwDNwEpKwc

  A ziemia okrągła jest

  https://www.youtube.com/watch?v=ekZIfZyvoBc

  “Ci ludzie na tej wiosce celowo nie chcieli nowego. Dopiero Kaziuk jako pierwszy zrozumiał, że trzeba ulepszać by było łatwiej w życiu. Ale niestety doprowadziło to do tragedii.”

  @wieczorynka. https://treborok.wordpress.com/pozaziemskie-pochodzenie-kociego-swiata/?preview_id=19043&preview_nonce=e3e2d859cb&preview=true

  ——————————————————————

  https://treborok.wordpress.com/transgenderowa-inwazja-do-wielkiego-sportu-rozpoczeta/?preview_id=19086&preview_nonce=199f4f47f0&preview=true

  Odpowiedz
 • 9 lutego 2019 o 11:02
  Permalink

  @Wielka Polska Katolicka

  Kolejny przykład kolejnej religii miłości. Tylko byście zabijali tych, którzy myślą inaczej od was tak jak np. fundamentaliści konkurencyjnej religii, gdyby tylko dać wam rządy w kraju. Znów mielibyśmy stosy.

  Suficki mistyk Szams z Tabrizu powiedział: “To, jak widzimy Boga jest bezpośrednim odbiciem tego, jak widzimy siebie. Jeśli wspomnienie Boga budzi głównie lęk i poczucie winy, to znaczy, że jest w nas wiele lęku i poczucia winy. Jeśli widzimy Boga jako pełnego miłości i współczucia, znaczy to, że tacy właśnie jesteśmy.”

  “Jakże prosto kochać perfekcyjnego Boga, który jest nieskazitelny i nieomylny. Jak daleko trudniej jest kochać innych ludzi z wszystkimi ich niedoskonałościami i wadami. Pamiętaj: ten tylko wie, kto jest zdolny do miłości. Nie ma mądrości bez miłości. Jeśli nie nauczymy się kochać boskiego stworzenia, nie pokochamy także prawdziwie Boga.”

  “Wszyscy jesteśmy stworzeni na boskie podobieństwo, a jednak każdy z nas jest unikalny, jedyny w swoim rodzaju. Nie ma dwóch takich samych ludzi. Nie ma dwóch serc, które by biły w tym samym rytmie. Gdyby Bóg chciał, by wszyscy byli tacy sami, pewnie takich by nas stworzył. W związku z tym, nieszanowanie różnic i narzucanie innym swoich poglądów jest niczym innym jak okazywaniem braku szacunku boskiemu planowi.”

  Odpowiedz
 • 9 lutego 2019 o 16:47
  Permalink

  @Xun Zi. 9 lutego 2019 at 11:02

  Gratulacje, świetne cytaty. Ale prośba – podawaj źródło, bo zawsze może się komuś przydać.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 9 lutego 2019 o 19:12
  Permalink

  @Miecław . W korespondencji do “Hun-zy”Ale prośba – podawaj źródło, bo zawsze może się komuś przydać. – “Gratulacje, świetne cytaty.”… “Świet(l)ne cytaty”. Proszę bardzo, tak pro memoria, oby “ta wiosna” NIGDY, Nam Polakom nie przytrafiła się, tak ,jakoś” nasuwają mi się reminiscencje hiszpańskie, czy moje obawy nie mają podstaw?
  Pytanie – po której stronie opowiedziałbyś się Miecławie, znając dziś wszystkie “za i przeciw” ? …kluczową rolę w organizacji mordów odegrał nie kto inny, jak kilka dekad później czczony jako demokratyczny „eurokomunista” (idol Jacka Kuronia i przyjaciel uzurpatora »Jana Karola I«) – Santiago Carrillo (1915-2012). Ledwie dzień wcześniej, czyli 6 listopada, Carrillo skończył z odgrywaną na zlecenie kompartii komedią bycia ponadpartyjnym, niezależnym socjalistą (jako szef Zjednoczonej Młodzieży Socjalistycznej) i „poprosił” o przyjęcie go w szeregi Komunistycznej Partii Hiszpanii. Natychmiast został z jej ramienia członkiem Rady Obrony Madrytu, obejmują w niej funkcję szefa Rady Porządku Publicznego (Orden Público). Późniejsze zaprzeczenia samego sprawcy (usiłującego zepchnąć całą odpowiedzialność na sowieciarzy), jak i jego obrońców, na nic się nie zdadzą, ponieważ przeczą im dokumenty: to dwudziestojednoletni Carrillo, wraz ze swoim niewiele starszym zastępcą – socjalistą Segundem Serrano Poncelą (1912-1976) – ustalali szczegółowo procedurę transportowania i zabijania więźniów, a ich podpisy widnieją na listach przeznaczonych do rozstrzelania.

  Na koniec trzeba oddać co należne jedynemu sprawiedliwego pośród tej bandy dzikich morderców. Był nim – o dziwo! – anarchista Melchor Rodríguez García (1893-1972), który już wcześniej próbował powstrzymać egzekucje. Mianowany 4 grudnia generalnym inspektorem więzień, położył kres „ewakuacjom”. Odważnie odmawiając wydania więźniów, ryzykował własnym życiem. Ocenia się, że uratował życie 1532 osobom, w tym tak znanym, jak późniejszy „nr 2” w pierwszej fazie rządów Franco (i jego szwagier) – Ramón Serrano Súñer, falangiści Rafael Sánchez Mazas i Raimundo Fernández Cuesta, gen. Valentín Galarza i piłkarz Ricardo Zamora. Zanim w marcu 1937 roku zdymisjonował go rząd Juana Negrina, zdołał jeszcze wytropić i zlikwidować sieć „prywatnych” więzień partii komunistycznej. Zyskał sobie przydomek „Czerwonego Anioła” (El Ángel Rojo), acz towarzysze partyjni przekręcali go na „Anioł Zdrajca” (El Ángel Traidor).

  https://3obieg.pl/hiszpanski-katyn-paracuellos-de-jarama/

  Zbrodnie dokonywane na księżach katolickich przybierały formy bezmyślnego okrucieństwa, w tym torturowania przed śmiercią, grzebania żywcem[103], czy bezczeszczenia zwłok[104]. Gwałty na zakonnicach zostały ujawnione w publikacjach w 1946 roku[103]. Kościół katolicki wspomina, wyniesionych na ołtarze jako męczenników tego okresu, między innymi grupy 122 męczenników wojny domowej w Hiszpanii, 498 błogosławionych męczenników hiszpańskich, 26 Męczenników ze Zgromadzenia Pasjonistów, 9 Męczenników z Almerii.

  Lewicowy historyk, Hugh Thomas, skomentował rzezie dokonywane przez republikanów na katolikach następująco:
  Quote-alpha.png
  Nigdy w historii Europy, a może nawet i świata, nie widziano tak ucieleśnionej nienawiści do religii i jej wyznawców[105].

  Naukowiec, będący bezpośrednim świadkiem tych wydarzeń, a zarazem zagorzały antyfrankista i zwolennik rządu republikańskiego, Salvador de Madariaga, stwierdził, że:
  Quote-alpha.png
  Nikt, kto ma dobrą wolę i rzetelne informacje, nie może przeczyć horrorom tego prześladowania: przez całe lata wystarczyło jedynie być katolikiem, aby zasługiwać na karę śmierci, wykonywaną czasem w najokrutniejszy sposób[106].

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Hiszpa%C5%84ska_wojna_domowa

  Wniosek z lektury ksiązki Steina (i innych opracowań dotyczących wojny domowej w Hiszpanii) jest swoiście zdumiewający. Otóż okazuje się, iż przybyli do Hiszpanii z całego świata Żydzi ( element obcy), stanowiąc jądro uderzeniowe stalinowskiej awangardy, rozpętali krwawy terror i dokonali czynu zaiste zdumiewającego w swym mefistofelesowo – stachanowskim wymiarze. Zmasakrowali bowiem okrutnie dziesiątki tysięcy ludzi na prawicy i lewicy – tak jakby samo rzemiosło eksterminacji było wartością samą w sobie. Z tego powodu jednakże wypada im chyba bardziej współczuć niż gratulować.

  http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,730510
  Składaj puzzle! Хватит? Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 9 lutego 2019 o 23:53
  Permalink

  @krzyk58. 9 lutego 2019 at 19:12

  Człowieku już ci kiedyś dziesiątki razy w ciągu prawie tych dwóch lat naszych dyskusji wyjaśniałem, co leży u podstaw takich zbrodni. Nie będę się powtarzał. Kościół i kler w ciągu tych dwóch tysięcy lat mają tyle krwi na rękach w związku z krwawą ewangelizacją świata, że zrodziło to w końcu opór społeczny i tragiczne skutki rewolucji. Tego nie zanegujecie, jest zbyt wiele historycznych świadectw tych zbrodni. Nie będę już wspominał o najbardziej zbrodniczej hiszpańskiej inkwizycji. Wydaje się, że tamta hiszpańska nacja, zarówno z prawej, jak i lewej strony jest szczególnie predestynowana do takich działań w kontekście tego co napisałeś oraz historycznych faktów.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Inkwizycja_hiszpa%C5%84ska
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Hiszpa%C5%84skie_buty

  “HISZPANIA
  (wojna domowa)
  Wojna, pobłogosławiona przez Kościół, rozpoczęła się 16 lipca 1936 roku. Kler katolicki usilnie orędował na rzecz przywódcy faszystowskich rebeliantów z ambon i w prasie, i to z widocznym skutkiem nawet w takich krajach protestanckich, jak Wielka Brytania czy USA. Również papież, który został jako pierwszy poinformowany przez generała Franco o wybuchu powstania, apelował pisemnie i ustnie do światowej opinii publicznej, a prócz tego współdziałał nie tylko z Mussolinim, który przysłał powstańcom około 100 000 żołnierzy, ale i z Hitlerem, który wsparł generała Franco eskadrami bombowców i czołgami.”
  https://ateista.boklazec.net/2004/03/24/kosciol-i-faszyzm-scisla-wspolpraca/#more-165

  Absolutnie nic nie usprawiedliwia kościoła w kwestii współpracy z faszyzmem.

  “A zatem, na czym polega zło religii?
  (…)
  (I) Propagowanie legend i mitów w taki sposób, jakby były one prawdą. Skutek jest taki, że w umysłach ludzi wierzących dochodzi do zatarcia granicy między opowiadaniem baśni a poznawaniem i wyjaśnianiem świata (notka 9: Bogów ci u nas dostatek, czyli jałowość poznawcza religii).
  (II) Konsekwencją (I) jest zakłócenie procesów poznawczych i osłabienie zdolności obiektywizacji, koniecznej przy zdobywaniu wiedzy – w ten sposób rodzi się zafałszowany obraz rzeczywistości (notka 3: Umysł z filtrem).
  (III) Realizowany w praktyce postulat ludzi religijnych, rozumiany jako „umacnianie się w wierze” jest przeciwieństwem krytycyzmu, niezbędnego przy poszukiwaniu prawdy. W rezultacie religia ucieka przed prawdą, która burzy zbudowany z iluzji świat człowieka wierzącego (notka 12: Religia albo prawda).
  (IV) Słabość moralna religii – wyraża się ona nie tylko w tym, że ludzie wierzący zdolni są do zła motywowanego pobudkami religijnymi; chodzi również o to, że potrafią czynić zło z przekonaniem, że czynią dobro (notka 16: Miłość bez zobowiązań).
  (V) Skłonność do sięgania po przemoc lub popieranie przemocy w sytuacjach, gdy chodzi o obronę lub wsparcie religijnych doktryn (notka 8: Kościół i faszyzm – ścisła współpraca; notka 10: Kazimierz Łyszczyński – pamiętamy; notka 16: Miłość bez zobowiązań).”
  https://ateista.boklazec.net/2004/11/14/zlo-religii/#more-92

  Odpowiedz
 • 10 lutego 2019 o 08:58
  Permalink

  @krzyk58
  9 lutego 2019 at 19:12

  Drogi Krzyku, ludzie mordują innych ludzi, ponieważ “kochają” określoną religię lub ideologię, a nie człowieka jako człowieka. Dla tych zwyrodnialców – zarówno lewicowych jak i prawicowych – najważniejsza jest doktryna i dogmaty. Dla prawdziwie wierzącego doktryny i ideologie nic nie znaczą, mogą być drogowskazem, ale nic ponad to. Zarówno Kościół jak i jego adwersarze nieustannie zmagają się o doktryny, jakieś dogmaty i inne pierdoły a wszyscy zapominają o ludziach. A na przykład Jezus uczył miłości, a nie jakichś wyświechtanych, skostniałych, sztywnych doktryn. Myślę, że Jezus zgodziłby się z Buddą, który powiedział, że “żadna religia nie powinna być ważniejsza od ludzkiego szczęścia”. Od siebie dodam – i ideologia.

  Odpowiedz
 • 11 lutego 2019 o 07:51
  Permalink

  @Miecław
  10 lutego 2019 at 14:15

  Tak, nie ma drugiej części. Dla mnie może to i dobrze, bo ta pierwsza to już wystarczająco mocny materiał. Druga może poczekać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.