Czy pan Prezydent postawi pana Tuska i panią Bieńkowską przed Trybunałem Stanu?

graf.red.W jednej z ostatnich wypowiedzi pan Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej miał wyrazić swój pogląd na temat nie działania pani Elżbiety Bieńkowskiej i pana Donalda Tuska w interesie naszego państwa – w okresie sprawowania przez ww. osoby funkcji w Radzie Ministrów RP. 

Jeżeli bowiem pan Prezydent ma tak ważne wątpliwości, dotyczące byłego premiera i byłej bardzo ważnej minister, odpowiedzialnej za niesłychanie ważne sprawy dziedzinowe, to nie ma żartów. Jeżeli podobne zarzuty postawiłby ktokolwiek inny np. publicysta, to można je uznać za element krytyki prasowej. Jeżeli jednak to mówi Prezydent RP, to naprawdę muszą być tego konsekwencje. 

Przede wszystkim warto byłoby poznać argumentację pana Prezydenta, którą mógłby on uzasadnić swoje poglądy na działalność polityczną i pracę administracyjną dwoje wysokich urzędników państwowych. Sytuacja w której Prezydent państwa, uważa że były premier nie działał w interesie państwa to po prostu sytuacja skrajnie alarmowa. Można powiedzieć o skandalu, oczywiście nie chodzi o słowa pana Prezydenta – bez względu jak go oceniamy, należy uszanować jego opinię, ponieważ pan Prezydent ma dostęp do pełnej wiedzy, a przynajmniej do takowej mieć powinien. Wielu kwestii się nie ujawnia publicznie, co jest zrozumiałe ze względu na cały szereg tajemnic chronionych przez państwo. To, co wie pan Prezydent daje mu o wiele większe możliwości interpretacji działania poszczególnych urzędników państwowych. Właśnie w tym kontekście, dodatkowej wiedzy pana Prezydenta, należy ten problem postrzegać.

Oczywiście ocena polityczna czyjejś działalności publicznej jest bardzo złożona i po prostu trudna. Z istoty swojej natury, nie może być obiektywna, zwłaszcza jeżeli dokonują jej urzędujący politycy. Jednakże, jeżeli ocena jest dokonywana przez urzędujące władze państwowe i dotyczy poprzedników na urzędach, to mamy do czynienia ze szczególną formą kwalifikacji państwowej. Oto bowiem władza negatywnie ocenia swoich poprzedników. To ważny proces, zwłaszcza jeżeli zarzut ma wymiar zbliżony do zdrady stanu lub innego rodzaju działania na szkodę interesów państwowych. Sam zarzut nie działania w interesie, jest stosunkowo miękki, jednak w odniesieniu do premiera, czy Ministra, który miał wielomiliardową odpowiedzialność w realnych pieniądzach – to, coś szokującego. 

Niestety, trzeba przyznać że prawdopodobnie pan Prezydent ma rację, chodzi o to, że w przypadku pana Tuska – naprawdę, nie do końca było wiadomo, czyje interesy reprezentował ten pan? Jeżeli byśmy chcieli dokonać bilansu premierostwa pana Donalda Tuska, to widać że poza gigantycznym przepuszczeniem, wręcz przesączeniem funduszy unijnych przez administrację, olbrzymim zadłużeniem kraju – nie ma dokonań, które zmieniałyby naszą rzeczywistość na lepszą. Pan Tusk jest trudny w krytyce, albowiem jest bardzo medialny i ma wyjątkową zdolność kontaktu mówcy ze słuchaczami, jego argumentacja jest zawsze wewnętrznie zupełna i zamknięta. Jednak w przeniesieniu na poziom warstwy decyzji strategicznych, cała aksjologia kadencji rządów PO i PSL się nie broni! Trzeba pamiętać, to co pan Tusk mówił na temat wizji państwa. Trzeba mieć na uwadze haniebne zmiany Kodeksu Pracy, które w ramach pakietu antykryzysowego, spowodowały że pracowników zamieniono prawie w niewolników (jeżeli chodzi o dysponowanie czasem pracy). Do tego dochodzi zerwanie umowy społecznej poprzez zdeptanie emerytalnego konsensusu społecznego. Nawet jeżeli uznamy, że wprowadzone wówczas rozwiązania były koniecznością, z punktu widzenia logiki systemu emerytalnego i w interesie finansów publicznych, to w jaki sposób to przeprowadzono, to bardziej niż skandal. Tego typu zarzutów można postawić o wiele więcej, kwestie czysto propagandowe związane z oskarżeniami okołosmoleńskimi zostawmy ekspertom, którzy się tym dzisiaj zajmują za bardzo ciężkie pieniądze. Generalnie z punktu widzenia państwa, pan Tusk zmarnował nam bardzo wiele czasu, mógł osiągnąć więcej, pchnąć kraj do przodu np. zrobić projekt i wylać fundamenty elektrowni jądrowej (np. odtwarzając Żarnowiec), wyraźnie przygotować kraj do przyjęcia Euro. Jednak tego wszystkiego zaniechał. 

Ocena pani minister Bieńkowskiej powinna być jednak pozytywna, osoba ta jest znana dzisiaj głównie z odniesienia do klimatu w Polsce, jednak to był doskonały menadżer (jak na standardy naszej administracji rządowej), jest bardzo dobrze wspominana przez podwładnych, urzędników i współpracowników. Być może pan Prezydent wie coś więcej o skutkach działań tej pani, jednak z punktu widzenia oglądu spraw ogólnych – była doskonałym ministrem, prawdopodobnie byłaby o wiele bardziej konkretnym premierem od pana Tuska, a na pewno od pani Ewy Kopacz.

Reasumując – padły ważne słowa pana Prezydenta, należy oczekiwać, że będą miały swój ciąg dalszy. Ponieważ pan Prezydent dysponuje wiedzą zupełną o państwie, jak każdy ma prawo do własnej oceny poprzedników, jednakże jego ocena ma dzisiaj walor oficjalnej oceny państwowej. 

8 myśli na temat “Czy pan Prezydent postawi pana Tuska i panią Bieńkowską przed Trybunałem Stanu?

 • 29 czerwca 2017 o 05:09
  Permalink

  Powściągliwa, ale słuszna ocena Pana Donalda Tuska.

  A Pani Bińkowska, poza tym że była i jest sprawnym managerem – jest ładną kobietą.

  No i przejdzie do historii jej zdanie: taki mamy klimat.

  Odpowiedz
  • 29 czerwca 2017 o 08:30
   Permalink

   Jestem mocno powściągliwy, 🙂 więc napiszę “mocno dyplomatycznie’ – nie ma Kobiet brzydkich…. przypominam sobie
   fascynacje K. dotyczące powabów zewnętrznych odnośnie комиссарa
   brukselskiego….noo, cóż, jak mawiają uczeni w piśmie
   i mowie(retoryce) – de gustibus non est disputandum…
   A przed (Trybunałem) Narodem, winien stanąć CAŁY układ
   (pookrągłostołowy) wywodzący korzenie,oraz mutacje
   z “bandy czworga”. Zasadnym będzie jednak pytanie Quis custodiet ipsos custodes?
   Kończąc proponuję oprawę muzyczną, nieco przechodzona,
   co wcale nie znaczy że – nieaktualna. 🙂 Miłego!

   Odpowiedz
 • 29 czerwca 2017 o 05:17
  Permalink

  Też chciałbym poznać jego motywacvję

  Odpowiedz
 • 29 czerwca 2017 o 11:19
  Permalink

  To tylko próba sił w styropianowym kociołku. Więc nic nikomu się nie stanie. Siedzieć pójdą tylko ci, którzy na chama kombinowali zostawiając za sobą ślady nie do ukrycia.

  Odpowiedz
 • 29 czerwca 2017 o 13:05
  Permalink

  Myślę, że szkoda w jakikolwiek sposób zajmować się zarówno panem Dudą, panem Tuskiem, jak i panią Bieńkowską… Oni wszyscy powinni odejść.

  Odpowiedz
 • 29 czerwca 2017 o 17:01
  Permalink

  Bogusław Wolniewicz 101 PIĄTA KOLUMNA

  https://www.youtube.com/watch?v=tX5yNu0k4Bw

  Krótki komentarz: źle dzieje się w Państwie Polskim jeśli
  w stosunku do haniebnej wypowiedzi Rzecznika Praw
  Obywatelskich p.Bodnara, (pomijam kwestię pochodzenia
  etnicznego) “nikt” nie zastosuje właściwego paragrafu
  z KK (Kodeks Karny). Hutzpa’h? – Nie sądzę!

  https://marucha.wordpress.com/2017/06/27/list-otwarty-red-stanislawa-michalkiewicza-do-adama-bodnara/

  Odpowiedz
 • 30 czerwca 2017 o 09:49
  Permalink

  Spotkałem bezrozumnego jegomościa, uszczęśliwionego ponownym wyborem Tuska na stanowisko przewodniczącego rady europejskiej. I nie byłoby może w tym nic zaskakującego, gdybym go nie znał 10 lat wcześniej, jako małego, za to prężnego przedsiębiorcy.

  Okres rządów PO-PSL, pozbawił go wszystkiego, co posiadał. Rewolucyjne zakrętasy państwa i państwowego przedsiębiorstwa, z którym był związany, wchłonęły lokal gastronomiczny, sklepy, mieszkanie, rower, tornister dziecka i przedostatnią parę butów, czyniąc z niego kilkudziesięciotysięcznego dłużnika ZUS-u, którego dzisiejszym sukcesem jest dobra umowa z komornikiem.

  Gdy go spotkałem z zacięciem wyłożył mi dobrodziejstwa wynikające z przynależności do Unii Europejskiej. Gadał coś o wolności, o dopłatach, o układzie z Schengen. W pewnym momencie musiałem się wyłączyć, bo nie mogłem już słuchać takich brewerii w wykonaniu człowieka, którego lubię…

  http://prawy.pl/47627-deutschland-deutschland-uber-alles/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.