Pan prezes Jarosław Kaczyński podsumował szczyt NATO

graf. red.Pan prezes Jarosław Kaczyński podsumował szczyt NATO na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Na samym początku podziękował poszczególnym ministrom, stwierdzając że zna kulisy niektórych spraw i gratuluje właśnie z tej perspektywy. Nie ma sensu wymieniać poszczególnych ministrów, to wiadomo było standardowe, zdarzyło się jednak panu prezesowi pominąć pana Prezydenta, jednakże później się poprawił. Największym autorem sukcesu jest – jak można wywnioskować, ze słów pana prezesa Kaczyńskiego – pan Minister Obrony Narodowej.

Odnosząc się merytorycznie do ustaleń szczytu, pan Prezes stwierdził, że: „(…) mamy bardzo wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszego kraju, mamy nowy etap w funkcjonowaniu w Sojuszu, mamy jego ożywienie, można powiedzieć w jakiejś mierze jego reanimację (…)”. Zdaniem pana prezesa to podnosi nasze bezpieczeństwo i pewność siebie a Polska rządzona przez porządnych ludzi może bardzo wiele. Pan prezes odniósł się tutaj do jakości elity władzy, krytykując poprzedników „spod znaku restauracji Sowa i przyjaciele”, którzy zdaniem pana prezesa nie daliby sobie rady.

Potem padło szereg pytań, w tym pierwsze dotyczące ustaleń merytorycznych szczytu w kontekście polskiej racji stanu. Pan prezes wskazał na postanowienia dotyczące obecności wojsk na terenie republik nadbałtyckich i Polski, przy czym zaznaczył, że decyzja o pobycie wojsk na terenie tych pierwszych państw to kwestia szczególnie trudna, ze względu na to, że te kraje były kiedyś częścią jak to pan prezes określił „Związku sowieckiego”. Z obliczeń pana prezesa wynika, że w Polsce będzie około 10 tys., Żołnierzy NATO oraz dowództwo. Zdaniem pana prezesa to jest zmiana radykalna w kontekście porozumienia NATO-Moskwa, które wykluczało w rozumieniu NATO tego rodzaju rozwiązania. Pan prezes uważa, że ta obecność wojskowa ma głównie znaczenie polityczne, ale poprzeczka ataku została podniesiona bardzo wysoko.

Pan prezes z wdziękiem powiedział co zapamiętał z wypowiedzi pana Prezydenta Baracka Obamy, – „(…) że byliśmy i jesteśmy dla świata wzorem demokracji, że tak będzie i że ważne są instytucje. (…).” Pan prezes powiedział, że podziela zdanie pana prezydenta odnośnie znaczenia instytucji dla demokracji i właśnie jak wynika z jego wypowiedzi – dlatego potrzebna jest naprawa Trybunału Konstytucyjnego i właśnie dlatego tej naprawy dokonujemy. Zdaniem pana prezesa Trybunał, musi przestrzegać prawa.

W kontekście spodziewanej zmiany w polityce amerykańskiej po wyborach prezydenckich, pan prezes stwierdził, że nie wie jaka będzie administracja i jeżeli wygra pani Clinton możemy się spodziewać kontynuacji, a jeżeli jej konkurent to jest za wcześnie na wypowiedzi.

Pan prezes był pytany o relacje NATO z Federacją Rosyjską. Sygnały ze strony Rosji są wedle pana prezesa niejednoznaczne, z jednej strony pan prezes dostrzega jakieś napinanie mięśni a z drugiej dostrzega gesty jak telegram gratulacyjny z okazji 4 lipca – święta narodowego Stanów Zjednoczonych. Polityka rosyjska zdaniem pana prezesa przynosi efekty dokładnie odwrotne od tych, jakie były zamierzone. Pan prezes użył słowa „dezracjonalizacja” dla określenia tej polityki. Sankcje zostały uznane za sankcje i sytuacje gospodarczą w Rosji, podkreślił znaczenie sankcji na tle spadku cen ropy naftowej.

Padło pytanie dotyczące zwiększenia poziomu wydatków na obronność powyżej progu 2% PKB. Pan prezes podkreślił, że Polska była chwalona na szczycie, że się z obowiązku 2% wywiązuje. Później zadał sam sobie pytanie, czy w tej chwili jest realne wydawanie więcej? Na co sam stwierdził, że to jest kwestia, na którą w tej chwili nie potrafi odpowiedzieć. Jeżeli zaś chodzi o polskie wydatki, to pan prezes prywatnie, jako zwykły Poseł uważa, że te wydatki powinny być zwiększone. Wynika to z analizy tych wydatków. Moglibyśmy mieć zdaniem pana prezesa więcej samolotów bojowych, podał przykład Grecji, która ma 140 samolotów F-16, podczas gdy my mamy tylko 48. Co więcej pan prezes zabłysnął wiedzą na temat greckiego arsenału, powiedział o 80 samolotach pola walki, bardzo nowoczesnych!

Pan prezes stwierdził, że bylibyśmy silniejsi, gdybyśmy mieli inne władze, chociażby po 2007 roku, niż władze, które zabiegały o to, żeby ich szef znalazł się na wysokiej pozycji w Unii Europejskiej. Pan prezes dodał, że nastąpiło pełne sprywatyzowanie dużego europejskiego państwa. Zdaniem pana prezesa tak po prostu nie można i jego zdaniem tak po prostu nie można i ma nadzieję, że to będzie osądzone i nie tylko przez historyków.

W zasadzie to nie powinno się podsumowywać słów pana prezesa, no chyba że ktoś nie chce już mieć świąt z rodziną. Jednakże musimy pokusić się o dwie kwestie, które wymagają komentarza. Po pierwsze jego ocena polityki rosyjskiej jest najdelikatniej mówiąc i przy całym szacunku trudna do interpretacji. Jeżeli bowiem pan Kaczyński uważa, że cztery bataliony NATO, to jest poważne traktowanie części byłego Układu Warszawskiego, który porzucił sojusz z Federacją Rosyjską i przeszedł na stronę NATO, przez Zachód – to jest w poważnym błędzie. Zarazem jednak z tego jak pięknie pan prezes pojmuje stan posiadania Greckich Sił Powietrznych, wynika że musi się na wojskowości nieco znać. W związku z tym, to co mówi o polityce Rosji, to nic innego, jak tylko podsumowanie własnej błędnej polityki na kierunku wschodnim, z której do tej pory nikt się nie próbował nawet wytłumaczyć. Druga rzecz, którą trzeba zauważyć to jednak dorozumiane oczekiwanie przez pana prezesa, że pan Tusk stanie przed Sądem. Naprawdę żyjemy w ciekawych czasach.

12 myśli na temat “Pan prezes Jarosław Kaczyński podsumował szczyt NATO

 • 11 lipca 2016 o 04:42
  Permalink

  NIE ZAPOMNIMY !!! DZISIAJ !!! 11.07.2016 proszę – uczcijmy razem pamięć o Ofiarach! Zapalmy w najbliższy poniedziałek w naszych oknach świeczki, by dać wyraz, że pamiętamy o tym nierozliczonym do dziś ludobójstwie”.
  W NASTEPNYCH WYBORACH PiS – owi TEŻ PODZIEKUJEMY TAK JAK SLD,AWS-owi,PO + PSL …

  Odpowiedz
 • 11 lipca 2016 o 05:59
  Permalink

  Te 10 000 żołnierzy NATO w Polsce to prawdziwa liczba, jeśli uwzględni się tzw. Siły Odpowiedzi i różne Szpice NATO, do których skierowano parę tysięcy polskich żołnierzy.

  Bo to są siły NATO …

  Odpowiedz
 • 11 lipca 2016 o 06:22
  Permalink

  Zapomniał o 150 Szlachetnych Rumunach!Oj będzie się działo!

  Odpowiedz
 • 11 lipca 2016 o 08:07
  Permalink

  Niczego nowego
  nie wyniklo i niech tak zostanie.
  polityka rzadzi sie wlasną logiką i tyle.Każda próba rozbicia FR skończy sie dla nas
  tragicznie.Emocje na bok i chłodna kalkulacja i co potem dalej.

  Odpowiedz
  • 11 lipca 2016 o 18:07
   Permalink

   @jurek
   Te elity i politycy szkola sie nieustannie, siedza na konferencjach i naradach, maja w kazdym telefonie komorkowym mape regionu i swiata i nie wiem jaki maja cel swoich dazen i czym sie ludza: KAZDA PROBA ROZBICIA FR SKONCZY SIE DLA POLSKI TRAGICZNIE z rzeczy samej
   w sobie, jaka jest bliskosc geograficzna….do tego pozbawiajac sie wszelakiej wspolpracy gospodarczej…gdyby nie bylo to tak wysoko tragiczne, bylo by wrecz arcysmieszne…..i wszycy dookola dziwuja sie, ze w obliczu takich planow Nato i UE Rosja stara dopasowac strategie obrony swojej suwetennosci do tych zagrozen i to oglaszanych z podniesiona reka do gory symbolizujaca grozbe agresji . …..ze tez psychopaci musza sie w taki sposob dowartosciowywac….zamiast prowadzic intensywne leczenie psychologiczno-psychiatryczne…..

   Odpowiedz
 • 11 lipca 2016 o 11:10
  Permalink

  Właśnie!!!!

  Re
  “mamy bardzo wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszego kraju”

  Czy obnizono / wycofano wprowadzony alarm “antyterrorystyczny” wprowadzony na terenie “Kraju Priwiślańskiego” z okazji sabatu czarownic w Warszawie? Jakoś nie słychac komunikatu że alarm odwołany!

  Odpowiedz
 • 11 lipca 2016 o 14:12
  Permalink

  … W związku z tym, to co mówi o polityce Rosji, to nic innego, jak tylko podsumowanie własnej błędnej polityki na kierunku wschodnim, z której do tej pory nikt się nie próbował nawet wytłumaczyć. Druga rzecz, którą trzeba zauważyć to jednak dorozumiane oczekiwanie przez pana prezesa, że pan Tusk stanie przed Sądem. Naprawdę żyjemy w ciekawych czasach.

  A może ktoś,”kiedyś” napiętnuje OBU PANÓW – sprawców,
  i siewców nienawiści i totalnego lokajstwa….szeroko
  rozumianą Solidarność!

  Odpowiedz
  • 11 lipca 2016 o 17:49
   Permalink

   Analityczny wywod komentatora @krzyk58 popieram w calej rozciaglosci, jakie to konsekwencje ma sianie takiej nienawisci i stosowanie takiego lokajstwa az do prowadzenia zaczepnych wojen w regionach tak dalekich i obcych Polsce i do tego jeszcze zachlystywanie sie tym obrotem rzeczy, jak transie narkotycznym i tworzeniu tajemnych miejsc tortur w Polsce, wlasciwie ma sie wrazenie, ze to makabryczny sen i nie ma z Polska nic wspolnego……co to za era polityczna, skad tacy ludzie ….co to wogole jest ?

   Odpowiedz
 • 11 lipca 2016 o 18:08
  Permalink

  No właśnie Grecja ma 140 F16 i ile problemów gospodarczych, ponoć mają jeszcze ileś łodzi podwodnych ale te zostały kupione w innym kraju. Czy ilość zakupionego demobilu jest skorelowana z rozwojem/upadkiem gospodarczym danego kraju?. To nie jest podsumowanie wypowiedzi prezesa, to są moje refleksje nie mające nic wspólnego z prezesem.

  Odpowiedz
 • 11 lipca 2016 o 18:09
  Permalink

  Analityczny wywod komentatora @krzyk58 popieram w calej rozciaglosci, jakie to konsekwencje ma sianie takiej nienawisci i stosowanie takiego lokajstwa az do prowadzenia zaczepnych wojen w regionach tak dalekich i obcych Polsce i do tego jeszcze zachlystywanie sie tym obrotem rzeczy, jak transie narkotycznym i tworzeniu tajemnych miejsc tortur w Polsce, wlasciwie ma sie wrazenie, ze to makabryczny sen i nie ma z Polska nic wspolnego……co to za era polityczna, skad tacy ludzie ….co to wogole jest ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.