Pan Mateusz Morawiecki ma rację – nie było skoku cywilizacyjnego

Rzeczywiście wzrost gospodarczy w ostatnich latach, to wzrost nie za zasługi, tylko za długi. Można dodać, że przeważnie za głupio zaciągane długi, a jeżeli uwzględnimy jeszcze zadłużenie się sektora prywatnego, to można rwać włosy z głowy. Jesteśmy totalnie zależni gospodarczo od Zachodu. Gdyby Zachód chciał nałożyć na nas podobne sankcje jak te, do nałożonych na Rosję, to kromka chleba nasmarowana smalcem stanowiłaby poważny rarytas dla wielu Polaków przez długie lata!

Jeżeli prawdą jest to, że publiczne pieniądze z Unii Europejskiej szły na takie pomysły jak innowacyjne pudełka dla butów, czy też horoskopy dla psów, albo wirtualne cmentarze, to warto się zastanowić nad tym, wedle jakich kryteriów merytorycznych były na to przydzielane pieniądze i przez kogo. Ci ludzie mają nazwiska, mają imiona, warto ich poznać. Uwaga – nie wnioskodawców i realizatorów, to nas nie obchodzi, ponieważ wszystko odbyło się legalnie. Mamy natomiast prawo jako opinia publiczna, poprosić polityków, żeby ci z kolei poprosili urzędników, decydujących o takich jak powyżej pomysłach na rozwój jak rozumiemy gospodarki innowacyjnej i nowoczesnych technologii – o wyjaśnienie nam powodów, motywów, które nimi kierowały, a przede wszystkim uzasadnienie celowości. Bez żadnych sankcji karnych oczywiście, ponieważ wszystko było legalnie, chodzi po prostu o zaspokojenie ciekawości – dlaczego to np. nie posłużyło na budowę samochodu elektrycznego, jakiejś np. pompy wspomagającej prace serca, czy oprogramowania szyfrującego itp.

Niestety pan minister ma rację mówiąc o finansowaniu przez poprzednią władzę zamków na pustyni, czy też białych słoni – jak kto woli. To prawda, bardzo wiele środków, w tym w szczególności tych alokowanych przez Regionalne Programy Operacyjne, poszło w przysłowiowe zamki, albo zupełnie bzdurną infrastrukturę, ewentualnie w praktyce służy na użytek prywatny. Chodzi o to, że fundusze unijne nie posłużyły nam do napędzenia gospodarki, do stworzenia warunków, w których gospodarka sama przez siebie wytwarzałaby wartość dodaną i była zdolna do samofinansowania się. Niestety wiele pieniędzy wydano po prostu na inwestycje, które są martwe, ewentualnie służą poniżej swojego potencjału. Dobrze się dzieje, jeżeli chociaż poszły w infrastrukturę i ułatwiają życie, jednak – już dzisiaj wiadomo, że wiele samorządów będzie miało problemy z utrzymaniem obiektów budowanych na wyrost!

Prawdą jest to, że jak Prawo i Sprawiedliwość oddawało władzę w 2007 roku poziom zadłużenia publicznego sięgał około 511 mld PLN, dzisiaj to jest około 900 mld PLN. Skok jest szokujący! Zwłaszcza, że to przekłada się na koszty obsługi długu. To jest prawdziwy horror, świadczący o rzeczywistym wyniku działań poprzedniej władzy. Proszę się zastanowić, czy wzrost jaki udało się wygenerować w tym samym okresie, chociaż stwarza szanse na to, że w najbliższym czasie dzięki akumulowanym inwestycjom – będziemy w stanie spłacić chociaż tylko ten przyrost długu? Uwaga, wiadomo że kryzys roku 2008 miał swoją cenę, jednak trzeba pamiętać, że w naszym kraju głównie ponieśli ją ludzie o najniższych dochodach, ponieważ to im narzucono niewolnicze rozwiązania w Kodeksie pracy.

Rzeczywiście również przykładano małą uwagę do obrony interesów Polski, zwłaszcza w tak fundamentalnych kwestiach jak np. polityka klimatyczna, polityka energetyczna, czy też komunikacyjna. To są poważne obszary zaniedbań, stanowiące dla nas problemy dosłownie egzystencjalne. Jeżeli mielibyśmy płacić pełne kary za zanieczyszczenie środowiska NOx i SOx, to ceny energii elektrycznej w naszym kraju wyznaczyłyby nowe maksima. Można byłoby jeszcze znaleźć kilka przykładów negatywnych spraw związanych z okresem sprawowania władzy przez koalicję PO-PSL.

Całość warto podsumować w sposób oddający rzeczywistość, ponieważ jednak pewne osiągnięcia były, jednak miały one charakter wyniku zwykłego, normalnie toczącego się rozwoju. Działania władz mogły bardziej pomóc, efekty polityki państwa mogły stanowić dźwignię rozwojową. Niestety – w wielu przypadkach tak nie było. To smutne, ale nie było skoku cywilizacyjnego. Najbardziej boli to, że była na niego szansa. Mówi się trudno? Dobrze, że obecna władza o tym mówi w tych kategoriach, jednak musi się liczyć z tym, że sama będzie jeszcze bardziej brutalnie rozliczana.

Na marginesie, to dobrze że obecna władza ma świadomość nieudolności i nieskuteczności swoich poprzedników. Dzięki temu może bardzo krytycznie patrzeć na swoje obecne działania, oceniając na bieżąco, gdzie jest mało efektywnie, a gdzie w ogóle trudno mówić o sukcesie.

6 thoughts on “Pan Mateusz Morawiecki ma rację – nie było skoku cywilizacyjnego

 • 12 maja 2016 o 06:11
  Permalink

  Wielu rzeczy nie było! PO zniszczyło państwo bardziej niż PZPR

  Odpowiedz
  • 12 maja 2016 o 19:00
   Permalink

   PZPR proszę Pana zbudowało państwo i dało awans wszystkim Polakom. Szansę miał każdy i prawie każdy z niej skorzystał. Menelem stawał się ktoś na własne, silne życzenie i przede wszystkim dzięki wielkiemu uporowi w odrzucaniu pomocowych ofert państwa.A wojsko to była silna i nie zhańbiona jak dzisiaj organizacja.

   Odpowiedz
 • 12 maja 2016 o 07:47
  Permalink

  Z PZPR,byłbym ostrożny,za Gierka Polakom żyło się dobrze,młodzi mieli perspektywę pracy ,mieszkania,wczasów dofinansowanych ,żłobków iStabilizację!!!

  Odpowiedz
  • 12 maja 2016 o 18:10
   Permalink

   @wlodek
   oh ! Przed Gierkiem ludziom zylo sie takze bardzo dostatnio, nie istnial problem glodu czy glodnych dzieci, byly organizowane i subwencjonowane akcje min.”szklanka mleka dla kazdego dziecka”, mleko i bulki przynoszono w nocy pid drzwi i zabierano puste butelki na mleko, powszechne byly obiady w stolowkach szkonych i zakladowych, srodki spozywcze byly w nadmiarze i w bardzo dobrym gatunku, towary przemyslowe byly takze w b.duzym wyborze i zawsze w klasie “luxus” , narzekano , ze nie ma “tanich” ubran z “haka” i innych towarow b.tanich …za Gomolki byly gomolki masla, chleba, sera itd., itd…ludzie mieli duzo nadzeji, gdyz rosly piekne, nowe osiedla mieszkaniowe z mnistwem zieleni i placami zabaw dla dzieci i kompletna Infrastruktura od przedszkola i zlobka, poprzez sklepy spozywcze i fachowe az do szkol i 100 % kosciola, przemysl rozwijal sie pelna para, ludzie piwszechnie mieli prace i wiele optymizmu ….zaprwnina byla opieka lekarska od 0 lat do …do kresu zycia, renty i emerytury byly regularnie placone, tani gaz ziemny sluzyl wiekszisci jako zrodlo ognia i ciepla…ksiazki byly tanie i dostepne, biblioteki publiczne byly b. rozpowszechnione az do makych osad, gdzie przyjezdzaly biblioteki ruchome, na kolach, panstwo powszechna profilaktyka i leczeniem zlikwidowalo gruzlice, piwszechne szczepuenua i opueka nad matka i noworodkuem postawilo Polska wsrod czoliwki swiata…komunikacja kolejowa byla w b.dobry spisob zorganizowana , seniorzy i rencisci, kombatanci oraz dzieci szkolne i studenci kirzystali ze znizek, mizna bylo di kazdej, nawet makej dzury dojechac, oczywiscie wyslac wszedzie listy ….nawetdusza ludzi nosila szlachetne walory i nie pragniono “dularow” jak to pizniej i teraz ma muejsce ..ah ! , ze tak powiem do prawie wszystkich sportow mogl kazdy bez wzgledu na stan posiadania muec bezplatby lub za b.niewielja oplata dostep np. do lodowisk szkolnych lub osiedliwych lub luxusowych klubow np.NOT … , wyporzyczalnie lyzew, wymiany sprzetu sportowego dla mlodziezy ( bo wyrosla z butow do jazdy figurowej np. itd. ), bilety do kina dostepne dla kazdego, dzieciarnia miala znizki, szerokie akcje chodzenia do teatru, chidzili sami lub ze szkola albo bilety przez zakladowa KO ( Kulturalno-Oswiatowa )…ten komfortowy styl zycia gryz obce sluzby, ktore akcjami wszyskto psuly, pisal o tym OP, ze wpompowywano “falszywe” polskie puenuadze i za duzo bylo walut obcych np.$ i DM , za ktore ludzie wykupywalu cale sklepy np za hednym zamachem 1000 rolek papueru toaletowego, 20 kg szynki , herbaty i kawy w pudlach distawczych i tak zachod rozwalil idylle…az do calkowitej likwidacji przemyslu, co dzis ludzie dopuero pi tskich turbulencjach widza …chce tez zabrac lasy i wody, grunt rolny na spekulacje …tak oto widzimy na zalaczonym obrazku ewolucyjny rozwoj Polski od “milionera” do zmywacza taterzy…a teraz musi byc “retoure” do milonera ..!!! Kapito !

   Zadluzenie panstw wszystkich takze Niemiec, Japoni i Usa jest wtecz niewyobrazalne, wogole jest nie di splacenia , dlatego coraz wybuchaja kryzysy…by przez jakis kryzys lub nawet wojne diprowadzic do zmiany systemu pieniezbego, by dlugi sprolongowac lub inna walute wprowadzic …to zniwu bedzie szlo…zycie gospodarcze…procenty od dlugow zabijaja kazda gispidarke a bez dlugow nie ma rozwoju w gospodarce kapitalistycznej ….jak jakies panstwo ocenia ( wszystkie ) 3 agencje rantingowe zalezy od politycznej pozycji danego panstwa tzn. “za wdziek i bezpretensjonalnosc” Usa i Japinia maja tak wysokie rantingi, mimo, ze dlug pubiczny jest taki, ze trudno go przedstawic w liczbach ….

   Odpowiedz
 • 12 maja 2016 o 18:23
  Permalink

  c.d.
  Co to za inwestycje w AquaParki i inne duperele a nie w przemysl, przeciez UE i KE to musza zezwolic na dany projekt …czy zalozeniem UE i KE bylo calkowite zniszczenie przemyslu polskiego a PO tylko wypelniala polecenia UE i dlatego brakowalo skoku cywilizacyjnego …nie wiem jak moglo do takuej sytuacji wogole dojsc …..a to “Solidarnosc” ludzi wykiwala, Leszek Niszczyciel …a sejm to co wtorowal tym zmianom…. a teraz ludzie riznych zawodow siedza sibie bez celu, czy bezrobotni robotnicy zrozumieli co z nimi robil Leszek W….PRL-skie zwiazki zawodowe dbaly o ludzi pracy …trzeba bylo to zrownywac z ziemia, bo ” zachod” bal sie konkurencji …

  Odpowiedz
 • 12 maja 2016 o 19:54
  Permalink

  Królowo dziękuje za przypomnienie dorobku XXX leciaPRL,to nie była “kamieni kupa”z kraju analfabetów i chłopów stalą się państwem XX wieku.Pozdrawiam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.