Pan Mateusz Morawiecki jest pomiędzy ambicjami a realiami

Pan Mateusz Morawiecki jest pomiędzy ambicjami a realiami. Ambicje tego człowieka są znaczne, ma się czym pochwalić, to bankowiec, dorobił się znacznego majątku, ma piękną kartę zawodową, człowiek sukcesu. Taka osoba musi być ambitna, zwłaszcza jak udało się jej zostać premierem. Samo bycie premierem to za mało dla ambitnego polityka, który myśli samodzielnie. Potrzeba władzy jest tutaj oczywista i to nie tylko w kontekście jej sprawowania w sensie funkcji – wizerunkowej i zarządczej, ale realnego sprawowania władzy. Czyli podejmowania decyzji i wyznaczania kierunków, które są istotne dla ogółu. To zbitka ambicji osobistych i dążeń naturalnych dla każdego. Jedni mają tego mniej, inni więcej – zawsze jednak chodzi dokładnie o to samo. Pragnienie władzy oznacza chęć realnego jej sprawowania.

W obecnym układzie politycznym, pan Mateusz Morawiecki, nawet jako Prezes Rady Ministrów, nie ma władzy, ma jej tylko tyle, na ile pozwoli mu pan prezes. Istotą tej relacji jest użyteczność pana Morawieckiego jako polityka zarządzającego – sprawami dla pana prezesa. To musi być dość deprymujące dla człowieka, który sam dorobił się majątku, żeby przyjmować polecenia od człowieka, który dorobił się kota i zdaje się, chyba nie pracował zbyt dużo poza szeroko rozumianą budżetówką.

Dodatkowo nawet „folwark”, którego pan Morawiecki ma pilnować ma kilku trudnych stajennych i nadzorców, którzy są niezależni bo mają własne wejście do dziedzica. Szczególnie trudny jest zbrojmistrz, który jednak ma poparcie bardzo wpływowego proboszcza. Jest tam jeszcze kilka indywiduów – trzeba przyznać, że zarządzanie takim folwarkiem jest trudne. Zwłaszcza, że chłopstwo jest krnąbrne, proboszcz chciwy, dziedzic ogląda sobie kotki, a sąsiedzi tylko patrzą, żeby przesunąć miedzę lub ściągnąć parobków do siebie – lepiej im płacąc. Koszty życia w folwarku są tak duże, że ludności nie jest stać ani na mieszkanie, ani na utrzymanie rodziny, ani na leczenie – zresztą, ono niedomaga – nie mówiąc już o starości.

Realia pana Morawieckiego są trudne, nie ma możliwości pełni manewru, zwłaszcza w sytuacji skonfliktowania Ministra Obrony Narodowej z Prezydentem, pretensji Unii Europejskiej do Polski i narastającej złożoności stosunków zewnętrznych. Nie bez znaczenia jest wewnętrzny konflikt, który niszczy nasze społeczeństwo. To wszystko utrudnia i to do tego stopnia, że dialog z pewnymi środowiskami jest już niemożliwy.

Pan Morawiecki nie ma własnego zaplecza politycznego, oczywiście nie licząc jego znanego Ojca i jego kolegów, którzy opuścili klub pana Kukiza. Nie jest to jednak zaplecze, które może zapewnić sobie samo wybór na kolejną kadencję. Oznacza to, że pan Morawiecki może chcieć się realizować tam, gdzie ma wielką wiedzę i doświadczenie, a pan prezes tego wyraźnie nie lubi – mowa oczywiście o gospodarce.

Wiele można powiedzieć o panu prezesie, jednak za kilka rzeczy należy mu się szacunek, w tym przede wszystkim za to że sam nie dążył do majątku. Pan prezes żyje w zasadzie ascetycznie i z tego co wiadomo, to jeszcze niedawno był bardzo zadłużony. Dzięki jego stosunkowi do państwa, oligarchizacja Polski jest niemożliwa. To bardzo ważna cecha, należy mieć nadzieję, że pan prezes będzie podobnego standardu wymagał od osób piastujących ważne funkcje publiczne. Jak zachowa się w świetle takiej okoliczności pan premier – trudno powiedzieć. Proszę sobie wyobrazić ile wpływowych i majętnych osób, teraz czegoś od niego chce…

Ten układ musi się skończyć konfliktem. Pan Morawiecki tym różni się od pani Szydło, że nie zgodzi się tak łatwo na dekapitację. Prawdopodobnie będzie premierem do wyborów, a potem się zobaczy.

Gdyby pan Morawiecki potrafił porozumieć się z panem Prezydentem i współdziałać, to jego pozycja uległaby bardzo dużej zmianie, ponieważ w istocie oboje są w takiej samej sytuacji. Realia stworzone przez pana prezesa ograniczają ich ambicje. W tym kontekście sojusz tych polityków jest czymś naturalnym, zwłaszcza że oboje nie mają niczego do stracenia. Pan Duda nie będzie już więcej Prezydentem, a pan Morawiecki premierem. Co więcej, powinni się spodziewać scenariusza, w którym pan prezes zaoferuje stanowisko pana Dudy… panu Morawieckiemu. Taka okoliczność musi być brana pod uwagę przez obu, tylko współdziałając mogą próbować przetrwać. Samodzielnie, są tylko kaprysem pana prezesa, realizując jego ambicje. Takiej sytuacji nie wytrzyma długo żaden szanujący swoją podmiotowość człowiek…

O 12:00 dowiemy się jak zmieni się rząd. To będzie najlepszy probierz tego, jakie realne wpływy w tym kraju ma pan Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej. Chodzi oczywiście o osobę pana Ministra Obrony Narodowej, to jest decyzja polityczna najwyższej wagi. Inne stanowiska prawdopodobnie pan premier może nominować sam. Cieszy nas to, że nasza potencjalna Minister Finansów wywodzi się z ZSRR! A konkretnie w Łotewskiej SRR Jaki to piękny akcent! miejmy nadzieję, że ten pani uda się ta nominacja! Każda kwestia, każdy akcent, a nawet jego cień, które przybliżają nas do Rosyjskiego Świata – nawet mentalnie – są bezcenne! Oczywiście będziemy “wspierać” panią Minister ze wszystkich sił – ciekawe czy zna język rosyjski?

Realnie – jeżeli pan Duda spowoduje usunięcie pana Ministra Obrony Narodowej – to się liczy na scenie politycznej, jeżeli to nie nastąpi, to szkoda słów…

37 myśli na temat “Pan Mateusz Morawiecki jest pomiędzy ambicjami a realiami

 • 9 stycznia 2018 o 05:09
  Permalink

  Nie odwołają Antka zobaczycie….

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 05:21
  Permalink

  “Cieszy nas to, że nasza potencjalna Minister Finansów wywodzi się z ZSRR! A konkretnie w Łotewskiej SRR Jaki to piękny akcent! miejmy nadzieję, że ten pani uda się ta nominacja! Każda kwestia, każdy akcent, a nawet jego cień, które przybliżają nas do Rosyjskiego Świata – nawet mentalnie – są bezcenne! Oczywiście będziemy “wspierać” panią Minister ze wszystkich sił – ciekawe czy zna język rosyjski?” – KOCHAM WAS!!!

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 05:28
  Permalink

  Ale tam – nieważne wszystko, byleby kot Prezesa miał się dobrze.

  Poza tym pan Dmowski też nigdzie nie pracował, a wielkim człowiekiem był!

  No i nie ruszajcie Ministra od Obrony!

  On Ci jest Nasz, Krew z Krwi, Oddech z Oddechu naszej Umęczonej Ojczyzny!

  Tylko nie ruszajcie Pana Antoniego!

  Chyba że awans na Wicepremiera i teka Ministra Spraw Zagranicznych, no bo trzeba kulturalnie umieć wypowiedzieć wojnę.

  A Pan Antoni M. jest znany z wysokiej kultury i ogłady!

  Amen i Macondo!

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 06:52
   Permalink

   Niestety ten pan może rzeczywiście miec taki pomysł

   Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 05:53
  Permalink

  Morawiecki z Dudą i Kaczyńskim mają epokową szansę wprowadzenia Polski do strefy Euro, to nas zabezpieczy przed Rosją. Czy się na to odważą?

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 08:41
   Permalink

   ………….ach! Ta przebrzydła Rosja, tylko czyha na naszą niewinność.
   Na pewno ma względem Najjaśniejszej, ‘jakieś” niecne plany. 🙂
   Dlatego jedyną formą obrony przed molestowaniem, jest “ucieczka do przodu”, tzn, do kołchozowego,lewackiego chlewiku.
   Nieprawda’ż, p.”oborowy”?
   🙂

   Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 06:43
  Permalink

  Dzisiaj 100 tyś mężczyzn i ich rodzi y modli się żeby odwołali Antoniego. Ale prezes go nie odwola.

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 13:48
   Permalink

   No to myślę że to (modły) psu na budę, Pan Bóg szczególnie ukochał
   A. dlatego że neofici są zwykle świętsi od papieża (standardy, panie ‘papieskie” mocno obniżone – nietrudno być świętszym) stad ten żar i moc… budzący niekiedy grozę. 🙂

   Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 06:45
  Permalink

  Gdyby się spieli z Dudą to powinni być w stanie stworzyć jakas efemerydę typu BBWR, szkoda Szyszki.

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 06:47
  Permalink

  Właśnie o poparcie bardzo wpływowego proboszcza się rozchodzi. To głowny atut szefa MON

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 06:49
  Permalink

  Radziwił poleci, Polska nie ma szczęścia do tego nazwiska.

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 06:51
  Permalink

  To śmieszne ze partia antyestablishmentowa zrobiła premierem tuzę bankowosci. pIS stracił wiarygodność.

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 14:34
   Permalink

   @j23…de facto, to groteska i to generalnie rzecz biorac, ze czlowiek ,ktory wlasnorecznie dopuscil sie wysokich przestepstw gospodarczych w x-przypadkach,wlasciwie tworzac w ten sposob system mafiny “panstwa w panstwie”,gdyz nie respektowal ani istniejacego prawa ani wyrokow sadowych, doprowadzajac tyle rodzin do mentalnej i materialnej ruiny oraz narazajac skarb panstwa na takie straty mogl wogole byc nominowany na na jakikolwiek urzad panstwowy a co dopiero mowic o stanowisku premiera,czy ten czlowiek posiada w obliczu swojej kryminalnej przeszlosci wogole rekomie wiary publicznej ?
   W / w premiera znam tylko z przekazu mediow ,niestety w moich oczach rozpiera go duma z wlasnych (kryminalnych ) dokonan i pogarda do “moltochu”,ktorym jest dla niego spoleczenstwo,wlasciwie trzeba miec wielkiego stracha, co taki jeszcze Polsce i spoleczenstwu zaserweju generalnie rzecz biorac a w szczegolnosci,to z tym zyciorysem nie zyje on w realnosci tylko w swoim swiecie kombinacji finansowych,przeto nakezy oczekiwac dalszych machinacji i przekretow….groteska !!!

   Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 07:08
  Permalink

  Ja się nie spodziewam po nich niczego. Morawiecki politycznie nie ma najmniejszego znaczenia. Realną władzę jeżeli chodzi o realia ma pan Prezes.

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 08:14
  Permalink

  Neofici z reguły bardzo chcą wykazać swoje oddanie nowej “rodzinie“. Podejrzewam więc, że ta Tania będzie najbardziej antyrosyjska w polskim rządzie. A Morawiecki jeżeli odsunie szkodnika Antoniego to na Kremlu będzie rozpacz. Jeżeli chodzi o oligarchizację życia to właśnie taki jest program PiSu. Tzn. stworzenie nowej elity czyli budowa potęgi ludzi PiSu właśnie w biznesie. Przecież sądy są im potrzebne właśnie by bezkarnie się dorabiać głównie metodą likwidacji konkurencji.

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 10:10
   Permalink

   @bob. Doznałeś częściowego oświecenia? Bo normalnie nie wierzę w to co napisałeś, że tak myślisz! Ale popracuj jeszcze trochę nad leczeniem swojej rusofobii i może będą z ciebie ludzie. 🙂

   Odpowiedz
   • 9 stycznia 2018 o 11:05
    Permalink

    Drogi Mieclawie,pozbądż się złudzeń, będzie łatwiej żyć! Spektakl”rekonstrukcja rządu’ będzie trwał i trwał! Jakie to ma znaczenie dżuma czy cholera? Pozdro.

    Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 10:32
  Permalink

  Ponuro to wygląda, tym bardziej, że w Krakowie wśród młodzieży szkolnej wykryto wszawicę. Czyli wróciliśmy na swoje miejsce i czekać tylko na “Plicę polonicę”. Nad tym całym bałaganem wisi jak miecz Demoklesa wisi przemoc doktora Rydzyka i agencja terroru psychologicznego i kłamstwa IPN, wsparte potęgą amerykańskiej armii okupacyjnej i niemieckich montowni. Każdy współczesny bank opiera się na oszustwie, każdy prezes banku musi także być oszustem. Niektóre są zbyt wielkie aby upaść. Jeden z tych prezesów został premierem. Tym gorzej, że ojca miał pospolitego chuligana politycznego.

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 13:23
   Permalink

   @Wojciech. Twoje posty są co raz doskonalsze, ja wymiękam przy tobie. 🙂 Podoba mi się ten cięty język i subtelne metafory walące prosto z mostu prawactwo po sfanatyzowanych neuronach. 🙂 Super uczta intelektualna. 🙂
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 10:48
  Permalink

  To jest dobre “…trzeba przyznać, że zarządzanie takim folwarkiem jest trudne.”
  Trzeba koniecznie na ten Polski “folwark” wprowadzić karę “gąsiora”, inaczej nad tym “chłopstwem” stylizującym się na “jaśnie państwo” nikt nie zapanuje. 🙂 Proponuję przywrócenie sądów patrymonialnych. https://pl.wikipedia.org/wiki/Podda%C5%84stwo
  A może reforma sądownictwa zmierza właśnie w tym kierunku? W końcu już rejestr pedofili jest, to co szkodzi też przywrócić “kunę” przed wejściem do kościoła i karać nią wszystkich za obrazę moralności, nie chodzenie do kościoła i nie zachowanie postu?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuna_(narz%C4%99dzie_kary)
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Mariacki_obrecz.jpg
  Już sobie wyobrażam naszego trudnego zbrojmistrza w takim gąsiorze:-) https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%85sior_(narz%C4%99dzie_kary)

  A fanatycy obcego boga nie ustępują i nadal niszczą słowiańską kulturę. Wy-guglać, bo nie można linkować: “Tajemnicze zniknięcie Światowida. Obrażał uczucia religijne?”

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 12:58
  Permalink

  “Kości zostały rzucone”,opera mydlana przesunęła się do centrum i tam szuka poparcia. Z drugiej strony jest to klęska dotychczasowej polityki i próba odejścia od hasła “Dobra Zmiana dobra dla barana”!

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 12:58
  Permalink

  …trzeba przyznać, że zarządzanie takim folwarkiem jest trudne…”
  Sytuacja polityczna zaczyna jakoś dziwnie przypominać tą z przed wieków na “ziemiach okrainnych’ ,gdzie za wszystko, m.in. otwarcie cerkwi należało opłacić się Żydowi.Jakie były skutki tamtej polityki, niektórzy pamiętają jeszcze z przekazów rodzinnych tych co mieli szczęście “jakoś przeżyć”, uciekli z ‘Humania pod noża hajdamaki”. Póki co na “naszym
  folwarku” ,państwo wespół ze służbą, żyją sobie tłusto… 🙂
  Czego nie da się powiedzieć o naszych ‘chłopach pańszczyźnianych” w szerokim znaczeniu tego stanu.

  Ps. Panie Wojciechu, wiem, gdyby rządziło SLD – na PEWNO
  nie byłoby wszawicy..za to byliby wszarze…. co na jedno wychodzi.
  🙂

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 13:31
   Permalink

   @krzyk58. Z “wszarzami” trudno żyć na dłuższą metę, dlatego SLD przerąbało wybory już dawno temu. Ale czy teraz na wszawicę pomoże kadzidło i kropidło, to jest duży znak zapytania? Ja wiem jedno, że od modlitw rozumu nie przybywa, a i zarazić się fanatyzmem łatwo. 🙂 Jak tu żyć? 🙂

   Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 13:34
   Permalink

   Krzyk58. Jest taka zasada: “Nie kłóć się z głupim, inni mogą nie dostrzec różnicy”. Staram się jej przestrzegać.

   Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 14:08
   Permalink

   krzyku,taktyka jedynie słusznej siły narodu,jest prosta jak rogalik.Zbliżają się wybory, napięta atmosfera z U.E,no to pojawiły się flagi U.E,zaczął się sprawdzony proces ukrywania przed publiką niektórych osób ( nieobecny Prezes na powołaniu rządu, dymisja Antoniego,Myśliwego, Księcia, Waszcza”nie zabijajcie nas”.Czy i tym razem, mimo krótkiej ławki ,Suweren da się nabrać na ludzka twarz pisomatołkow?

   Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 15:01
  Permalink

  Planowana przez Senat uchwała z okazji 40. rocznicy powstania Polskiego Komitetu Obrony Życia i Rodziny została wycofana. Znamienne pozostaje, że projekt uchwały, wniesionej przez PiS, głosami przedstawicieli m.in. tej partii został też wycofany.

  Wśród naczelnych argumentów wysuwanych przeciwko uchwale wymieniany był antysemityzm, widoczny w działalności Komitetu, publikacje świadczące o „podziwie dla ZSRR” (podnosił to m.in. Marek Borowski) oraz szerzenie ideologii, która „nie przystawała do ówczesnej opozycji demokratycznej”, a raczej do poglądów „grunwaldowsko-moczarowskich” (na co wskazywał z kolei Bogdan Borusewicz). Te oraz inne argumenty znalazły posłuch u przedstawicieli PiS-u, którzy „w pierwszej połowie grudnia (…) zaczęli wycofywać poparcie dla projektu” (W. Ferfecki, „Nie uczczą antysemitów w Senacie, PiS wycofuje podpisy”, „Rzeczpospolita”, 29. 12. 2017).

  Pozwolę sobie przytoczyć “smaczek’ … “Wśród naczelnych argumentów wysuwanych przeciwko uchwale wymieniany był antysemityzm, widoczny w działalności Komitetu, publikacje świadczące o „podziwie dla ZSRR” (podnosił to m.in. Marek Borowski).

  Zawsze z ‘taką dziwną przyjemnością” 🙂 podkreślam/exponuję wątki rusofobiczne “naszego” lewactwa, post-komunistów…

  Preludium przed marcem? http://www.mysl-polska.pl/1444

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 15:28
  Permalink

  Znakomity felieton i te dywagacje / wariacje muzyczne na temat…. takze literacko zastosowane dydaskalia pierwszorzednej klasy…
  ***
  Czy Tania ma polskie obywatelstwo ? Z obcym obywatelstwem nie mozna piastowac urzedow panstwowych !
  Ewentualnie z jakiej prawnej przyczyny otrzymala powyzsze ?
  Czy jest nielegalna emigrantka z Fundacji Sorosa ?
  Podzielam takze teze @bob,ze Tania uplasowana na stolku bedzie najbardziej antyrosyjska w calym rzadzie …

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 19:34
   Permalink

   @krolowa bona.
   “Z obcym obywatelstwem nie mozna piastowac urzedow panstwowych ! ” 🙂
   Przespałem jakiś moment? Zaczęły obowiązywać nowe standardy?

   Odpowiedz
   • 9 stycznia 2018 o 22:06
    Permalink

    @krzyk58….moze komentator wylozy o co sie tu pyta lub czym czuje sie zaskoczony,gdyz ja Panskiego ,tajemniczego,spiskowego jezyka pelnego ironi do kazdego zjawiska i podmiotu nie rozumiem,wszak jestem od zlej matki,nieprawdaz ?

    Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 16:20
  Permalink

  Dobrze się stało
  z tym szkodnikiem….

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 19:27
  Permalink

  @Miecław.Czy pomoże… 🙂 hmmm, myślę że nie zaszkodzi, a już zwłaszcza
  gdy obiektem naszej adoracji nie będą (tfu 🙂 ) lewicowi moderniści
  pełno takowych ‘sukienkowych przebierańców” w KK.Więc ciężko być… ortodoxem we własnym kraju – zwłaszcza kiedy diabeł ubrał się w ornat i ogonem
  na Mszę dzwoni…

  @Wojciech. Gratuluję. Jest pan/tow. (niep.skr.) nieodrodnym
  dzieckiem nastojaszczej lewicy….adwersarza – долой. Nieprawdaż? Pozostały paskudne nawyki… 🙂

  @wlodek. Czy Suweren da się nabrać…dziś wspominałem już o poparciu (dla PiSu) w okolicach bliskich 50%…na całe 7 % może liczyć SLD – no,no,no… 🙂
  Więc jak przystało na ludzi lewicy – orzeknijcie, precz z narodem!!
  Przypominam sobie podobny kociokwik lewicy laickiej kiedy to “do wora” –
  – “skręcono siłę spokoju”…. 🙂

  Odpowiedz
  • 9 stycznia 2018 o 21:35
   Permalink

   krzyku,dla przypomnienia w 1939,Hitler miał 90 procent poparcia,Salazar i Franko” lewicowi działacze” też koło tego.Widzę że jesteś w kropce i czekasz na linki” patriotów konserwatywnie nastrojonych”,co do “drobnej zmiany”.Więcej samodzielności!!!

   Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 21:08
  Permalink

  Na dobranoc, krótkie, BO cóż to jest około 6 min. poświąteczne
  reminiscencje z udziałem samego W.W.PUTINA (Boże, chroń).
  Upominek dedykowany “naszym” formułowym ‘europejczykam”,
  . Wymieniać imiennie? Nie, wszak
  wiemy kto czym nasiąkł i na ile jest nieprzemakalny. 🙂
  President Putin attend Christmas service at Church of Saints Simeon and Anna in St. Petersburg.

  https://www.youtube.com/watch?v=h0_68Ci17FI&t=140s

  Wsiem Dobrej Nocy 🙂

  Odpowiedz
 • 9 stycznia 2018 o 21:42
  Permalink

  Jak spowodowałam wymianę dwóch ministrów?

  Otóż kilka dni temu wypisałam się negatywnie o p. Macierewiczu i p.Radziwiłł i już ich nie ma na stanowiskach. Natomiast p. Krakauer krytykuje PiS od ponad dwóch lat i skutek taki sobie.

  Na poważnie, pewne nazwiska się zużyły i należało wymienić i to nie sposób zarządzania resortem a nazwiska.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.