Pan Donald Trump zaatakował Syrię podstępem i bez wypowiedzenia wojny?

Pan Donald Trump zaatakował Syrię podstępem i bez wypowiedzenia wojny ? To napaść na członka ONZ, jest to rzecz niebywała i nie można na ten temat milczeć. Amerykańskie pociski samosterujące wystrzelone z okrętów wojennych na Morzu Śródziemnym zaatakowały niepodległe państwo syryjskie, które ma legalne władze i jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zaatakowano cele i instalacje wojskowe, są poważne zniszczenia i ofiary. Mamy do czynienia z podstępnym i niezapowiedzianym atakiem o charakterze bandyckim. Jest to sprzeczne ze wszystkim, co było deklarowane i potępiane od końca II-giej Wojny Światowej, co potępiali sami Amerykanie. Każda napaść na kraj bez wypowiedzenia wojny, jest złamaniem celów i zasad Narodów Zjednoczonych. To barbarzyństwo, to terroryzm międzynarodowy – to bezwzględna dyktatura przemocy i siły.
Nie jest to jednak pierwszy taki przypadek w historii. Wcześniej amerykańskich rakiet zakosztował Belgrad, Bagdad i inne miasta – cele. Zawsze było dokładnie tak samo – zgodnie z doktryną szoku i przerażenia – ataki w nocy, nad ranem, żeby przerazić ludzi, bezwzględnie zniszczyć to, co inni ludzie tworzyli pracą swoich rąk. Na szczęście tym razem Amerykanie nie trafili, oczywiście przypadkiem w chińską placówkę dyplomatyczną. Nie można jednak udawać, że nic się nie stało – stało się i to bardzo wiele, złamano prawo międzynarodowe na skalę zupełnie depczącą międzynarodowy dorobek traktatów. Jeżeli robi to formalnie najpotężniejszy kraj na świecie, roszczący sobie prawo do bycia największą demokracją, to już nie są żarty. To początek końca dotychczasowego ładu międzynarodowego, w tym oczywiście kwestia ujawnienia dotychczasowej amerykańskiej hipokryzji w relacjach międzynarodowych.
USA powinny za ten atak ponieść konsekwencje, ten kraj powinien być wyrzucony z Organizacji Narodów Zjednoczonych i izolowany międzynarodowo, po prostu jakakolwiek współpraca z tym krajem nie powinna mieć miejsca. Amerykańskie aktywa za granicami kraju powinny być zamrożone, należy nałożyć na Amerykę sankcje i na wszystkie inne kraje, które z takim krajem współpracują. Byłoby to trudne, ale tego wymaga konsekwencja w postępowaniu po przypadkach niezapowiedzianego brutalnego ataku wojennego na członka rodziny Narodów Zjednoczonych. W ten sposób postępowano z innymi krajami – Irakiem, po tym jak doszło do jego interwencji w Kuwejcie i z Serbią, której odmówiono prawa ochrony własnych rodaków przez etnicznym ludobójstwem dokonywanym w granicach Jugosławii. Na te kraje nakładano sankcje, podobnie nałożono sankcje na Federację Rosyjską, za rzekomą agresję na Ukrainę, chociaż nikt na Ukrainie nie twierdzi, że jest w stanie wojny z Federacją Rosyjską. Takie właśnie są podwójne standardy i tak wygląda swobodny taniec hipokryzji.
Odnosząc się do samego bezpośredniego powodu do ataku, bezwzględnie trzeba przyznać, że wydarzył się wielki dramat. Należy z całą surowością potępić użycie broni chemicznej w syryjskiej wojnie domowej, bez względu na to, kto stoi za użyciem tej niekonwencjonalnej broni. Zwłaszcza przeciwko cywilom jest to po prostu podłe i okrutne, musi zostać wyjaśnione i napiętnowane. Obecnie istnieją dwie wersje. Pierwsza to twierdzenie oficjalnych czynników syryjskich, wedle których zaatakowano skład broni, gdzie była broń chemiczna nielegalnie przetrzymywana przez terrorystów. Druga to twierdzenie Amerykanów, wedle których to syryjski rząd nakazał atak bronią chemiczną na cele cywilne. Jaka jest prawda, nie da się ocenić z odległej perspektywy. Szum medialny i wyraźne działania propagandowe, w tym czarny PR przeciwko rządowi w Damaszku, nakazują ostrożność w ocenie. Znane są już bowiem przypadki nagrywania filmów ze scenami z rzekomej wojny w Syrii w Egipcie. Nakryto na tym oszustów, którzy inscenizowali dramatyczne sceny z rannymi i płaczącymi dziećmi. Nikt nie twierdzi, że tak mogło być i tym razem, jednak nie można już bezkrytycznie wierzyć lokalnym przekazom, ponieważ są często podrabiane i manipulowane. To pokazuje z jaką złożonością mamy do czynienia.
Nie można bowiem tutaj wykluczyć głębszej prowokacji, ponieważ Amerykanie jeszcze w czasach pana Obamy planowali atak na wojskowe cele w Syrii. Ówczesny prezydent wyznaczył czerwoną linię, Syria zgodziła się na wydanie swojego arsenału broni chemicznej dla społeczności międzynarodowej i sprawa została załatwiona. Terroryści nie przekazali swoich zasobów broni chemicznej, w której posiadanie weszli po przejęciu arsenałów wojsk rządowych (część armii syryjskiej zdradziła swoje państwo). Nie można wykluczyć scenariusza, w którym to co się wydarzyło, mogło być w jakiejś mierze ustawione. Oczywiście w niczym nie umniejsza to tragedii ofiar, wręcz przeciwnie – jeżeli doszło do instrumentalizacji śmierci, to tylko zwiększa humanitarny wymiar tej olbrzymiej tragedii.
Nie można się zgodzić na to, żeby Amerykanie sami – prawem swojej przemocy – atakowali inne kraje należące do rodziny Narodów Zjednoczonych bez żadnych konsekwencji. Ten akt wojennego barbarzyństwa trzeba jednoznacznie potępić, nie może być zgody na bezkarność agresora. Bez względu na to jak oceniamy działania rządu w Damaszku, trzeba pamiętać że ten kraj zmaga się z okrutną wojną domową, w której bardzo aktywne są państwa sąsiednie, a terroryści stworzyli konkurencyjną państwowość. W tej skali problemów, dramatów i łez – nie można atakować syryjskiego rządu, ponieważ to on i jego wojska są ostatnią nadzieją dla syryjskiego społeczeństwa na stabilizację i ochronę. Bardzo źle się stało, USA pokazały po raz kolejny swoje bezwzględne oblicze. Tolerowanie sytuacji, w której jeden kraj przyznaje sobie prawo do atakowania innych krajów to kpina z dorobku Narodów Zjednoczonych.

38 myśli na temat “Pan Donald Trump zaatakował Syrię podstępem i bez wypowiedzenia wojny?

 • 8 kwietnia 2017 o 04:25
  Permalink

  Świetne ujęcie tematu bardzo prawdziwe!

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2017 o 13:38
   Permalink

   @Leonidas….identyfikuje sie z komentarzem @Leonidas …felieton jak w krzywym zwierciadle daje doglebny obraz zaistnialej niezwykle zlozonej sytuacji, szczegolnej roli rzekomo misjonarza swiata i demokracji…. powstaje pytanie natury podstawowej, jak urwac leb hydrze”, ktora sam “wujek zza wody” stworzyl, szkolil i uzbroil po uszy oraz placil zold ????? Ja tu slysze i to z roznych stron, ze bez militarnego doslownie mechanicznego wyniszczenia tzw.panstwa islamskiego nie bedzie tam nigdy spokoju… co mozna o tym myslec ? Turcja ze swoim “neoosmanem” jako szefem panstwa, ktory szerokozakrojonym na 16 kwietnia referendum zabiega o wladze absolutna pragnie do2023 roku stworzyc poniwnie Imperium Osmanskie i ma zadania terytorialne do Bulgarii, Grecji, Polnocnego Iraku anawet do Egiptu i dysponuje gazem “serin” jako bronia niekonwencjonalna i stosuje ja w Syrii poprzez te rozne grupy / klany ( szczepy ) islamskie…w tym regionie jest wysokie dazenie do utworzenia malych panstewek zwanych kalifatami i majacych charakter religijny….wtedy zburzono by narzucony przez zachod po 1 & 2 WS sztuczny / neokolonialny / porzadek polityczny….czy zapanowal by w tym regionie pokoj ? Turcja rozpetuje codziennie na nowo wojne w tym regionie, w tym bardzo intensywnie w Syrii….poprzedni atak gazem w Syrii byl zaaplikowany przez Turcje…zle dzieje, zle….a zwykli Syryjczycy blagaja zachod o pomoc… takie oto sa rezultaty kolonializmu….i wyzucia ludzi z ich terenow, grabiez ich zasobow i uczynienia z nich niewolnikow….czy uda sie w tych warunkach uniknac wielkiej konfrontacji wojennej ? Jak ktos wie, niech tu o tym napisze……

   Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2017 o 05:24
  Permalink

  KRAKAUER tylko bez demagogii lansowanej przez NIEMIECKI ŁONET, polskojęzyczne presstytutki i wszystko co ma w swojej nazwie TV…P.

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2017 o 07:10
   Permalink

   Jerzy ty banderowski prowokatorze! Właśnie tak trzeba pisać – świadczyć o prawdzie!

   Odpowiedz
   • 8 kwietnia 2017 o 09:03
    Permalink

    To znany mąciciel – dla niego nie liczy się prawda tylko powtarzanie bzdur i lansowanie antysemickiego łajna. Wiele razy go tutaj o to upominano. Jerzy jest postacią negatywną to typowy prowokator na usługach demiurgów zła. Łatwo się na nim poznać. Olewaj go nie wchodź z nim w dyskusje nie warto.

    Odpowiedz
   • 8 kwietnia 2017 o 12:14
    Permalink

    @Królik Zygmund. “……….i lansowanie antysemickiego łajna. ” ???
    Mógłby pan ‘pociągnąć” temat? Na coś należy postawić,
    ALBO ćwierćinteligenckie,lewicowo-liberalne środowiska
    polskojezycznych ‘intelektualistów” – ALBO, …piłka jest krótka…….:)

    Odpowiedz
   • 8 kwietnia 2017 o 18:43
    Permalink

    DO WALDEMAR SPOD CZESKIEJ GRANICY…
    Poznanie to określony stosunek między podmiotem poznającym – człowiekiem, a przedmiotem poznania, czyli obiektywnie istniejąca rzeczywistością niezależnie od niego. W toku rozwoju gatunku ludzkiego wytworzyły się materialne narządy zmysłowe, przy pomocy których człowiek może uzyskiwać informacje o otaczającym go świecie.Rozwinął się materialny narząd, dzięki któremu człowiek może nie tylko magazynować informacje, ale dokonywać na nich racjonalnych operacji myślowych takich jak: łączenie, separowanie, wykrywanie powiązań między percypowanymi zjawiskami i ich uogólnianie. Polska rusofobia i TWOJA warte są opisu. Jeżeli jednak do tej pory często argumentem uzasadniającym polską niechęć do Rosji było odwoływanie się do wydarzeń historycznych, to w chwili, w której Rosja zaczęła odzyskiwać swoją pozycję w Europie i na świecie, głównym kierunkiem medialnego ataku stała się Rosja współczesna pod rządami Putina jak i on sam.TWOJĄ rusofobię, jak każdą fobię, należy traktować w kategoriach medycznych, chorobowych zatem. Choroba jako taka nie podlega oczywiście wypowiedziom ocennym, z dowolnym znakiem. Natomiast skutki społeczne, jakie wywołuje — a i owszem.Zatem fobia to zaburzenie o charakterze nerwicowym, chrakteryzujące się uporczywym lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związane z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniające racjonalne funkcjonowanie w społeczeństwie.Nie ma jednej rusofobii. Łączy je jedynie obiekt wspomnianej fobii — Rosja,Rosjanie i Putin, oraz ów właśnie lęk, o którym wspominają podręczniki medyczne.
    PS… TY I JAK WSZYSTKIE TOBIE PODOBNE MA..ŁY ZATRZYMALIŚCIE SIE W LATACH SIEDEMDZIESIATYCH UBIEGŁEGO WIEKU I DALEJ W SWOIM ROZWOJU INTELEKTUALNYM TY TAK I ONI NIE POTRAFILIŚCIE POSUNĄĆ SIE NAWET O KROK.TWOJA BEZMYŚLNA RUSOFOBIA JEST TEGO DOWODEM…

    Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2017 o 05:42
  Permalink

  Trump napadł na Syrię jak Hitler na Polskę

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2017 o 15:08
   Permalink

   bardzo uproszczona opinia. Raczej Hitler napadł na Czechosłowację a Polska aktywnie wzięła udział w rozbiorze, a rok później już Polski nie było. Tak kończy się służalczość i podległość

   Odpowiedz
   • 8 kwietnia 2017 o 19:10
    Permalink

    Znacznie lepszym przykładem jest służalczość ZSRR wobec Hitlera we wrześniu 1939. W rezultacie później Sowieci stracili 20 milionów ludzi.

    Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2017 o 19:06
   Permalink

   Raczej Trump napadł na Syrię jak Piłsudski planował napaść na Niemcy w 1933(plany wojny prewencyjnej)

   Odpowiedz
   • 8 kwietnia 2017 o 23:18
    Permalink

    Polacy chcieli napasc na Rosje razem z Hitlerowcami,ale nawet na to byli zbyt glupi i dali sie wmanewrowac w wojne z Niemcami.
    Wkroczenie wojsk radzieckich 17 wrzesnia to bylo zabezpieczenie wlasnego terytorium.Taka lekka wojna prewencyjana.
    Tym razem polskie bezmozgi daja sie wplatac w awantury przeciwko Rosji.Tylko tym razem wojna prewencyjna zacznie sie od Iskanderow.

    Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2017 o 05:02
   Permalink

   @Gniewna zjadaczka ogorkow …hmm ? ….What ……? Cos sie tu komentatorce pokickalo…..

   Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2017 o 06:08
  Permalink

  Te amerykańskie Tomahawki niosły w swoich głowicach POKÓJ i DEMOKRACJĘ.

  Czy nikt tego nie zauważył?

  Do tego te głowice mogłyby być atomowe.

  Wniosek: Donald Trump to “dobre Panisko”.

  W Polsce też akurat rządzą “dobre Pany”, co wypowiedziano z sejmowej trybuny ustami samego prezesa.

  Wieczne odpoczywanie OFIAROM i AMEN.

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2017 o 08:23
  Permalink

  Na Kremlu była pełna ekstaza gdy Trump wygrał wybory. A ja mówiłem chyba nawet na tym forum, że Amerykanie wybrali kopię Putina a jak rosyjskie przysłowie mówi-dwóch kiepskich kierowców jeździ dopóki się nie spotkają. I teraz szczęki Rosjanom opadły bo Trump tak jak Putin nie waha się przed użyciem siły. Sęk w tym, że Trump w przeciwieństwie do Putina dysponuje naprawdę dużym potencjałem a ponieważ nie jest obliczalny jak Obama to Putin będzie musiał skulić ogon pod siebie bo nieobliczalny Trump chcąc udowodnić, że jest najważniejszym samcem alfa może wywołać naprawdę wielką wojnę. Putin jeżeli nie jest głupi powinien wiedzieć, że czas uciekać z Syrii bo tam wkrótce będzie naprawdę gorąco i po kolejnym laniu nikt przez wiele lat nie będzie chciał kupować “ruskiej tiechniki“ tak jak to było po Pustynnej Burzy.

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2017 o 12:37
   Permalink

   Bob,ta ruskaja technika dopadnie i ciebie,powodzenia!

   Odpowiedz
   • 8 kwietnia 2017 o 19:19
    Permalink

    Nie jestem ani z Ukrainy ani z Białorusi więc nie ma szans aby ruska tiechnika stanęła na mojej drodze.

    Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2017 o 13:18
   Permalink

   Z 59 toporów (indiańskich) do celu dotarły tylko 23.
   Gdzie jest reszta?
   Sami zgubili się po drodze, czy ktoś pomógł?

   Учи матчасть, сынок.

   Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2017 o 07:10
   Permalink

   DO BOB…
   Trzeba było milczeć i dalej wyglądać jak jjjjjj a tak zabrałes
   głos i … rozwiałes wszystkie wątpliwości dotyczące Twojej osoby!

   Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2017 o 09:40
  Permalink

  Nic nowego się nie stało. USA żyją z wojny, mordów, ludobójstwa grabieży i wyzysku, i dalej będą z tego żyć i bogacić się. Od czasów IIWŚ w amerykańskich wojnach zabito już ponad 20 milionów ludzi. W samym tylko Iraku 1 455 590 i dalej zabijają. I nikt nie protestuje. W Polsce nawet po ostatnim bandyckim ataku Trumpa szmatławe wolne media GW i Polityka wyrażają nieskrywaną radość. Poparcie wykazują sateliccy liderzy Francji,. Niemiec i Anglii. Nikt nie protestuje. Tylko delegat biednej Boliwii w Radzie Bezpieczeństwa pokazał fotografię Powella z aktu wielkiego kłamstwa zbrodni Irackiej. Nikt inny. Putin powinien przykładnie oddać i niech się wreszcie rozpocznie to wielkie widowisko.

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2017 o 19:22
   Permalink

   Wielkie widowisko to było nie w Syrii ale w Waszyngtonie gdy prezydenci najpotężniejszych państw świata uzgadniali wzajemne relacje.

   Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2017 o 16:09
  Permalink

  Nie udało się przestraszyć jeża gołą d…ą.

  Fregat “Generał Grigorowicz” (potężne uzbrojenie + najnowocześniejszy kompleks walki radioelektronicznej) jest już gotowy – czeka na kolejny wybryk.

  Ale (jak na razie) na tym wszystko się skończy.

  “Pustynnej burzy” nie będzie, pociąg odjechał.

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia 2017 o 19:02
   Permalink

   Przesada z tą ruska fregatą. To jest okręt porównywalny a nawet gorszy pod wieloma względami od starych australijskich fregat, które Polska zamierza kupić. Potężna fregata to dziś na Morzu Śródziemnym np. fregaty włoskie, franacuskie i egipskie typu FREMM czy hiszpańskie typu Alvaro de Bazan. Przy nich ruska fregata to szara myszka.

   Odpowiedz
   • 8 kwietnia 2017 o 20:36
    Permalink

    Bob zapomniałeś o fregatach z San Escobar,już płyną wspomóc Indiańskie siekiery!A jak pamiętasz 1 rosyjski samolot zmusił do ucieczki całkowicie ubezwlasnowolniony “okręcik” USA na morzu Czarnym, a może wiesz gdzie trafiły i gdzie leżą 23 tamachawki,miały dokonać całkowitego zniszczenia,a Syryjczycy już startują z bazy?

    Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2017 o 16:41
  Permalink

  Autorom tragedii w Petersburgu i Syrii dedykuję fragment ballady o trzęsących się portkach.

  “..Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast trzęsą się portki pętakom”

  K.I Gałczyński

  Odpowiedz
 • 8 kwietnia 2017 o 22:41
  Permalink

  23 rakiety zostały strącone, ale tylko dlatego tak mało zestrzelono, ponieważ atak był zaskoczeniem, a rakiety leciały w kanale powietrznym uzgodnionym z Rosją jako loty bez incydentów. Dlatego Putin wypowiedział już to porozumienie i teraz Yankees muszą ryzykować, jeżeli chcą przelecieć w pobliżu SYrii. Ale jeśli oni atakują, to też mogą zostać zaatakowani. Np równocześnie na morzu chińskim i śródziemnym. USA nie zdają sobie chyba sprawy, co zrobiły, a Polska …nas czeka zagłada – jedyne wyjśćie to jak najszybsze odsunięcie Solidaruchów od władzy.

  Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2017 o 07:15
   Permalink

   25 lat solidaruchy pracowały nad urzeczywistnieniem tego scenariusza. Najpierw rzekomo w imię „wolności”, „demokracji”, „zmiany systemu” przejęto władzę nad Wisłą i gdzie indziej, potem niszcząc własny przemysł, własną prasę i własne banki uzależniono całkowicie ludzi od rozkazów z Brukseli – czyli zza oceanu.W Polsce i innych krajach nowe reżymy de facto zabroniły jakiejkolwiek systemowej opozycji (lustracja plus kryminalizacja komunistów) oraz wspierały rusofobię na niespotykaną skalę, dzień w dzień Polak, Rumun, Litwin i inni słyszą, widzą, czytają antyrosyjską i antyarabską propagandę a o Żydach, Niemcach, amerykanach same superlatywy.. Czyli w Polsce mamy do czynienia z całkowicie ogłupionym pokoleniem, które nawet przejmując władzę, nie będzie zdolne do pozbawienia władzy posłusznych Ameryce solidaruchów i ich duchowych epigonów. O to właśnie w roku 1989 chodziło i to się udało…

   Odpowiedz
  • 9 kwietnia 2017 o 09:22
   Permalink

   ……….jedyne wyjśćie to jak najszybsze odsunięcie Solidaruchów od władzy.
   – I co dalej? Postkomuchy ? Ci to dopiero mają zobowiązania wobec
   ponadnarodowych,imperialistycznych korporacji,wielkiego kapitału…
   (Patrz:niejaki Kwaśniewski i s-ka, o ‘Razem’ nie wspominam.. ). A do tego wpojone poczucie serwilizmu – totalnej uległości wobec
   aktualnych braci, nie tylko tych strasznych i niekoniecznie mądrzejszych…..Jeśli miała by dokonać się dobra zmiana to na ludzi o orientacji Narodowej, jak mówią kosmopolici – “neoendeków”.
   Czyli Prawica Narodowa……………………………. w każdym innym układzie, kręcimy się tak jak dotychczas – niczym g…no w przerębli,
   to na zawsze już pozostanie tylko chocholi taniec.

   Odpowiedz
   • 9 kwietnia 2017 o 20:49
    Permalink

    mam na mysli partię zmiana, lewica nie istnieje i z tym trzeba się pogodzić. A pokolenie mozna wychować, tym bardziej, że najbardziej wojowniczy element uciekł z kraju, to pokolenie będzie musiało przyjąć argumenty, kiedy poborowi zaczną ginąć na polach bitewnych,.

    Odpowiedz
   • 10 kwietnia 2017 o 13:59
    Permalink

    @jerzyjj. A niech tam – siła przyzwyczajenia.

    @daniel. Pełna zgoda.

    Odpowiedz
 • 12 kwietnia 2017 o 14:40
  Permalink

  Zeby rozmowy na zewnatrz wygladaly wypelnione trescia, po ataku USA na baze lotnicza w Syrii teraz obie strony maja tematy do nazekania przed wlasna “publicznoscia”: USA bo Assad trwa, Federacja Rosyjska, ze beprawny atak. Prawdziwe przyczyny spotkania sa wazniejsze, bardziej zlozone, i kto wie czy mozliwe do rozwiazania.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.